Louis Worms eist arrestant duikt tevergeefs schadevergoeding in schrootaffaire OLIESCHUIYEN OP SCHOUWEN LASTIG f 18.802 Beat voor 't bad iiet ;meerver- aea dan loon Soekarno in interview met Sfetn -correspondent: Brandstichter gepakt in Amsterdam selekiekleding llOllenkamP Vrouw doodt zichzelf en drie kinderen Vandaag beslist genie: laat-stoornissen DAGBLAD VOOR ZEELAND BELANG KOERS REVISIE VAN PROCES": ANDAAG IN TAPIJT-GORDIJN MEUBELREINIGEN dos éh umus Carnavalsmoord in mei voor Hof Den Bosch auto vest Mislukt De orkesten Nu bouwen Drop Operatie Lik Hoera, Horeca De stand Flitsen 24 106e JAARGANO No. 25167 Voor God, Koningin en Vaderland Dling van SUPER rdt aangepast aan da ]istandigheden, [één startmoeilijkheden, één „vapourloek". ook geïnteresseerd^ 'ele aardige mogelijk«j )lj Victoria. Bchtmels- k. Werk dat Je Ifetj ens met onderstaan aon In te vullen en op: n. Of loop eens langs»] rsoneelchef Is eikei spreken tussen la - Postbus 32-POfJl^^ Uitgave: N.V. Uitg Mij. Neerlandla Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M, Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 6 APRIL 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 pet mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 1 77 r <v377 tRüknt-oans. TFRNEUZFN IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bi|bureaus; TERNcUZrN, usoaa mm IN V.N. OP CONDITIES (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA Radio Djakarta heeft dinsdag een vraaggesprek uitgezonden, dat STEM-corres- pondent Link van Bruggen met president Soekarno heeft gehad. Daarin verklaarde de president, dat Indonesië pas naar de Ver enigde Naties zal terugkeren, zo dra wijzigingen in de organisatie zijn doorgevoerd. Link van Brug gen, die momenteel voor DAG BLAD DE STEM politieke re portages uit zuidoost-Azië ver zorgt en geregeld in radio-uitzen dingen is te beluisteren, zorgde door de activiteiten van het Ame rikaanse persbureau United Press International voor wereldnieuws. Op zijn vraag of Soekarno werkelijk terug wil, was het antwoord, dat eerst wijz:gingen zullen moeten worden aan gebracht in de taak, de structuur en de rechten van de Verenigde Naties. De voornaamste reden tot Indonesiës uit treden is de toekenning van een zetel aan Maleisië geweest. Gedetailleerde indrukken van dit vraaggesprek zal Link van Bruggen nader weergeven in DAG BLAD DE STEM. Maandag nog had de minister van bui tenlandse zaken, Adam Malik, op zijn eerste persconferentie verklaard dat In donesië zijn buitenlandse politiek geheel zou herzien in het licht van de huidige internationale toestand en overwegen of het weer zal samenwerken met alle internationale organen, de Verenigde Naties inbegrepen. Dat zou in het be lang van Indonesië zelf zijn, aldus Ma- lik. Generaal Soeharto heeft intussen vol gens het Indonesische persbureau An- tara dinsdag gezegd, dat president Soe karno door middel van het consultatieve congres verantwoording moet afleggen aan het volk. Indonesië is een staat die gebaseerd is op een grondwet en wetten en niet op absolute onbeperkte macht, zei hij. De generaal, die van president Soe karno de uitvoerende macht heeft ont vangen, gaf een uiteenzetting van de taak van het Indonesische regeringssy steem. Dat gebeurde tijdens een plech tigheid ter gelegenheid van de benoe ming van Soegiharto tot procureur-ge neraal. Het consultatieve volkscongres is vol gens de Indonesische grondwet het hoogste gezagsorgaan van het land, sa mengesteld uit parlementsleden en be noemde vertegenwoordigers van „func tionele groepen", zoals het leger en de boerenorganisaties. tie t heeft echter zelden vergaderd. Generaal Soeharto zei volgens Antara dat dit congres de hoogste macht heeft „terwijl de presi dent de politieke koers van het land moet bepalen in overeenstemming met de algemene rich/lijnen die dit congres heeft vastgesteld". De president is aan dit congres ondergeschikt, zei hij. Als hoogste regeringsfunctionaris heeft de president echter de macht wetten uit te vaardigen. Hij is geen verantwoording verschuldigd aan het parlement, maar hij moet er mee samenwerken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse politie is er gisteren in geslaagd een pyromaan te arresteren. De bewyzen zyn van dien aard, dat de officier van justitie, mr. Habermehl het verantwoord vindt, voor geleiding te gelasten voor de rechter commissaris. Dit zal donderdag ge schieden. Commissaris C. Mouwen van het bureau Linnaeusstraat, wiens mannen de aan houding verrichten, zei ons gisteravond: „De verdachte P. E., een 29-jarige kan toorbediende, blijft ontkennen, maar voor ons is de zaak vrijwel rond. Wij menen voldoende aanwijzingen te heb ben. Of deze man tevens de beruchte pyromaan is, die in Amsterdam zo'veel leed heeft veroorzaakt, blijft daarbij de vraag. Sporen in die richting ontbreken tot nu toe geheel". E. werd aangehouden, nadat de familie Meerens uit de Rein ward tstraat in Am sterdam, toen zij om drie uur in de nacht thuis kwam. een man uit het por taal zag hollen. Op de trap lag een brandende krant. De verbijsterde be woners hadden de tegenwoordigheid van geest, om de politie een signalement te kunnen opgeven en te kunnen aanwij zen in welk portiek de vermoedelijke dader was gevlucht. Rechercheurs troffen daar inderdaad iemand aan, die op de beschrijving leek. Wie zijn neus schendt HAARLEM (ANP) De 22-ja- rige Amsterdamse handelaar C. B., die per auto van de parketwacht van de rijkspolitie naar het Huis van Bewaring 1 in Haarlem moest worden overgebracht, is gisteren op de hoek van het Donkere Spaarne en de Bakenessergracht in Haar lem uit de auto gesprongen. De achtervolgde vluchteling sprong in het water van het Spaarne en bleef daarin ongeveer een half uur. De Haarlemse politie bracht met een boot van de gemeentelij ke havendienst de Amsterdammer aan wal. Via het politiebureau is B. naar het huis van bewaring overgebracht. De man, die reeds eerder is ver oordeeld, verblijft ongeveer twee maanden in het huis van bewa ring. Hij wordt verdacht van dief stal in Zwanenburg, maar ontkent het feit. Een medeverdachte heeft verklaard, dat C. B. hij de inbraak betrokken was. Gisteren moest hy naar het ge bouw van de Haarlemse rechtbank in de Jansstraat. De rechtbank be handelde de zaak van de ver lenging van de gevangenhouding. Na afloop der behandeling stapte C. B. in de auto en ter hoogte van het Donkere Spaarne trapte hy de deur stuk en nam de vlucht. DE NAAM ZE6T GENOEG Zonneb/oemsér S-j? vCooibf/. In de Alkmaarse kaaswereld is het weer koek en ei. Pag. 7. Alleen nette mensen mogen Frankrijk binnen. Pag. 11, Sint-Anthonis: klein, maar groot in de sport. Pag. 13. Jubilerende tijger begon scheiden als trekhond. Pag. (Advertentie) niet duur wet heerlijk (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch zal op 18 en 23 mei de Zun- dertsè carnavalsmoord in hoger beroep behandelen. De verdachte, de 32-jarige fabrieksarbeider J. v. d. B., heeft steeds ontkend zijn vriend Tinus van Hasselt in de nacht van 2 op 3 maart van het vorig jaar met een hard voorwerp te nebben doodgeslagen. De Bredase recht bank veroordeelde v. d. B. reeds tot 10 jaar gevangenisstraf wegens dood slag. Mr. Lap uit Bergen op Zoom zal v. d. B. ook nu verdedigen. Warmer medegedeeld tot van- Weersverwachting, door het K.N.M.I., avond: Veranderlijke bewolking met later ep de dag hier en daar een bui. Uverwegend matige oostelijke wind, later ruimend naar zuide- UJke richting. Dezelfde middag- temperaturen als gisteren of iets hogere. LOUIS goeding. WORMS: schadever- DEN HAAG (A.N.P.) Louis Worms, de Nederlandse schroothandelaar, die enige jaren geleden bekendheid ver wierf door zijn optreden rond de schrootfraude in de E.G.K.S., heeft van uit zijn woonplaats Saint Jean de Lux in Zuid-Frankryk brieven gericht aan de Nederlandse minister van Justitie, het Europese hof in Luxemburg en het Europese parlement, waarin hij revisie van processen en financiële rehabilita tie verlangt. Blijkens afschriften, die hij heeft toe gezonden aan het A.N.P., vraagt de heer Worms aan minister Samkalden een nieuwe behandeling van de smaad- klacht, die de heer Spierenburg, toen malig vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, indertijd tegen hem had in gediend. Deze aanklacht leidde tot een veroordeling van 250 gulden boete sub sidiair 30 dagen hechtenis. Volgens de heer Worms heeft hij dit proces al leen verloren wegens verkeerde weer gave van een belangrijke getuigenver klaring in de processtukken. Worms revisie van een in 1962 verloren proces tegen de Hoge Autoriteit, waar in hij vergoeding eiste van schade, die hij als gevolg van zijn actie tegen de schrootfraude geleden meende te heb ben. In zijn brief aan de president ver klaart de heer Worms dat hij heeft ge probeerd een nieuw bestaan op te bou wen in een ander land, maar „de hoop om hierin te zullen slagen werd vrij wel direct de bodem ingeslagen toen ik schepen aankreeg, waarvan een deel van de lading bleek te bestaan uit drums, volgeschept met zand en stenen in plaats van uit schroot". Pogingen om iets anders te vinden om in zijn onder houd te voorzien, bleken niettegenstaan de financiële hulp van vrienden, een te zware opgave, aldus deze brief. De beslissing van het Europese hof in zijn zaak van 1962 noemt hij „een rechterlijke dwaling". In zijn brief aan het Europese parle ment stelt de heer Worms, dat het par lementaire verslag over de schroot fraude,, van december 1961, vermeldt: „Wat Worms zegt kan niet betwist wor den: Worms heeft de Europese gemeen schap een dienst bewezen; de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. erkent ern stig in gebreke te zijn geweest". „De morele erkenning van mijn be wezen dienst aan de gemeenschap wet tigt de veronderstelling dat men zo iemand ook schadeloos dient te stellen voor de schade, die hij als een direct gevolg voor het bewijzen van die dienst heeft geleden", aldus de heer Worms, die stelt dat die schade in de honderdduizenden guldens loopt. Nieuw Russisch vijfjarenplan geeft landbouw-kopzorg. Pag. 19. al in een achter het stuur? Rijdt u Daf Triumph? Fiat misschien? Wat ook uw wagen is, dit is de ideale automobilistendracht: het autovest! Sportief model met vlotte kraag. In 3 favoriete kleuren: groen, camel, marine. Helemaal wol en echte import-kwali teit. Toch niet duur: 79,- Jazeker, bij HoUenkamp AMSTERDAM BREDA' EINDHOVEN' ENSCH.ÈDE .'jHEERLEN- ROTTERDAM, Aan ie president van het Europese hol in Luxemburg vraagt de heer (Van onze correspondent) KNOKKE Een vrouw in de Belgi sche plaats Knokke heeft zichzelf en haar drie kinderen door gasverstikking om het leven gebracht. De vrouw ver keerde in overspannen toestand door het gedrag van haar echtgenoot. De kinderen waren 11, 9 en 7 jaar oud. (Van een onzer verslaggevers) WESTERSCHOUWEN Vandaag wordt beslist of een genie-onder- deel de 13 km stookolie van het strand bij Westerschouwen gaat schuiven. Hoewel de verantwoordelijke militairen niet afwijzend staan tegenover het verzoek van de territoriaal bevelhebber Zeeland moeten eerst een paar zaken worden onderzocht. De moeilijkheden voor de genie kunnen nl. zowel op het materiaal als op de concurrentie betrekking hebben. Men weet nog niet of de geniebulldozers kunnen werken op het strand (of ze niet wegzakken) en of er burgeraannemers zyn, die de stookolie eventueel ook van het strand kunnen schuiven. Tot nu toe is het werk met de bulldozer van rijkswaterstaat niet erg succesvol gebleken. Wanneer de beslissing gunstig uitvalt zal meteen het genie-onderdeel, dat met het werk_ wordt belast worden aangewezen. Dit is ons gisteren meegedeeld door het hoofd van de legervoorlichtingsdienst in Den Haag. Ir begint tekening te komen in het ko, cijfer. We krijgen talloze reac ties, alom zijn er acties gaande. Maar we zijn nog lang niet bij de benodigde 45.000,— voor het zwembad dat de astmatische kin deren van hun angst kan genezen. Wij hebben echter goede hoop dat de laatste (zware) loodjes ons zó dicht bij ons streefbedrag zullen brengen, dat wij zaterdag kunnen melden: het bad komt er Om op die dag te kunnen becijferen hoe de stand van zaken is, vragen wij iedereen om vrijdag de collecte bussen, blikken, flessen en ander inzamelwerk in te leveren op onze kantoren. Waar geen bijkantoren van ons blad gevestigd zijn, kan men terecht bij de bijkantoren en agentschappen van de AMRO- bank. Echter: daar alleen op don derdag Morgen dus Lever uw collecte-opbrengsten in Nog even en dan sluit (officieel) de actie met een teenerstunt I Het Artiesten Organisatie Bureau te Breda organiseert zaterdag a.s. ten bate van de zwembadactie een Beat-marathon in „De Graanbeurs" te Breda. In samenwerking met het muziekblad „Teen Beat" worden en werden muziekensembles benaderd, die allemaal spontaan inhaakten. Zij komen en werken gratis De marathon heeft als trekpleister voor de passanten een fontein, (uit geleend door de fa. Hoosemans) en prachtig versierd met bloemén door de kon. erkende Bloemisten-patroons vereniging Breda en omstreken. Een gevelreclame „Leer ze leven met astma" wordt door leerlingen van de academie Sint-Joost uitgevoerd Eén van de zeer'bekende orkesten in het Bredase Beat-land, is „Peter and the Beats". Zij blijven van vier uur 's middags tot twaalf uur 's avonds aanwezig. Verder komen: „The Blue Hunters", het zangduo „The Fran- dy's" uit Rijsbergen, het accordeon trio „De Antonelli's" uit Breda, het zangduo „The Twens" (Breda), de skiffle-group „The Cornets" uit Te- teringen en de Beat-groep „Art- 2000' uit Haarlem. Onderhandelingen met andere vertegenwoordigers van de lichte muze zijn gaande. Het gemeentebestuur van Made en Drimmelen heeft al een zwembad la ten bouwen. Van Lego-steentjes. Za terdag a.s. kan men, tegen betaling van 1,per steen, meebouwen aan het bad, dat dan in bet gemeente huis van Made op de bouwers wacht. De n.v. De Faam directie en per soneelsvereniging broederlijk ver eend rekende uit dat de rand rond het bad tweehonderd strekkende me ter lang is. Dat is evenveel als twee duizend rolletjes drop van een dub beltje. In geld uitgedrukt is dat 200,waarvoor dank! De eerste zegelboekjes (winkelze gels) zijn binnen. Huisvrouwen: ook veel kleine zegeltjes maken samen één groot bedrag. Stuur ze ons toe Lia Oelofs stuurde ons zelfs haar jeugdspaarbankboekje, haar spaar centjes van vele maanden. Waar blyven de Zeeuwen vroegen wij onlangs. Nu, daar komen ze Die er wezen mag: caféhouder De Vries uit de Hercules Segerslaan in Vlis- singen. Zyn acties (o.a. met een mi niatuur-zwembad) onder de klanten brachten 450,op. „Ik ga nog een beetje door", zei de lieer De Vries. „Ik hou van mooie, ronde cyfers Dit is de beat-groep „The Revala- tions", die medewerking verleent aan de teeneravond in „De Graanbeurs", vanavond. „The Revalations" bestaan circa anderhalf jaar, maar langer dan een jaar hebben zij in België ge werkt. Hun optreden van vanavond kan men zien als 'een officieel ren tree in Breda. De speciaalzaak in dierenvoeders „Fauna", in de Beekstraat te Breda beeft voor de teeneravond van heden honderd kaarten voor vanavond (a 1,50) gekocht, die vandaag gratis worden uitgedeeld. Een zieke vrouw liet ons 5 gulden brengen. U kunt ons geloven: die giften ontroeren ons het meest. Van het V. en D.-concern werd 50,ontvangen. Biljartvereniging Buitenlu^t kwam 25,— brengen. Mooie carambole, lieren De Friendship-soos in Prinsenbeek hield een vormingsavond. Wat er gevormd werd Een bedrag van 50,— plus één Belgische frank. Dokter Berger, longarts van het astmacentrum, kreeg van patiën ten 63,70 in de banden gestopt. Er zijn patiënten bij voor wie echt geen uitzicht op. genezing be staat. Een kleine astmatische jon gen bracht zijn hele spaarpot naar de dokter. Saval apparatenfabriek schonk 400,—. tv r Ineke Broeders uit Dorst wil kin derverzorgster worden op „De Klokkenberg", waar ze zelf lang verpleegd is." Zé gaf' 5,— van haar spaarcentjes. Meer actie-flitsen op pagina 5. „Hier is f 2,50 van de kinderen Hector. Veel is het niet, maar alle beetjes helpen". Op onze speciale girorekening 123.34.00 ontvingen wij gisteren 628,81. Er was 10.70 bij met de aantekening: „de spaarpot van Stof fel Hermus,, 5 jaar, uit Lage-Zwa- luwe". Bij' de AMKO-bank werd op de spe ciale rekening van het astmaenmité 30,gestort. De telmachine wees uit dat wij netto f 1936,— vooruit zijn gegaan. Mooie oogst. Breng donderdag collectebussen e.d. naar de AMRO-bank of bijkantoren en agentschappen van deze bankin stelling. Vrijdag kunt u op onze eigen kantoren collecte-opbrengsten inleve ren. Een AMRO-kassier zit klaar met een muntentelmachine f

de Stem | 1966 | | pagina 1