Loena zoekt landingsplaats Zeven doden en dertig gewonden STERKE ARM STUURT PROVO'S NAAR HUIS Stad op stelten LEER ZE LEVEN MET ASTMA RUSSISCHE LENZEN BESPIEDEN MAAN: 1 Vijf gewonden bij gasexplosie SPORTFEITEN OLIE NOG NIET VAN STRANDEN f 15.450 Ook vrouwen 120 gulden minimumloon Dronken man slaat kind de schedel in BOM WEER KWIJT TANKERBRAND IN MARSEILLE Brezjnev steviger in 't zadel Gasflessen verwisseld: VROUW KOMT OM BI] BRAND Westberlijnse spionnen gearresteerd VERGAAN Kopermijn Wie Volgt? Jeugd rukt op Flitsen Doorzetten VANAF I MEI: DAGBLAD VOOR ZEELAND Er is een crisis in de zwem- sport. In Zweden verloren de Nederlandse zwemmers en zwemsters met grote cijfers van Zweden. In Goirle won Gerben Kar stens achter de brommers en zijn ploeggenoot Bart Zoet pakte de eerste prijs in Helmond. In de amateursector van de wielren- wereld zegevierde Tinny van Hasselt in Klein-Znndert. De hockeyclub Breda werd kampioen van de eerste klas Zuid. Voor de dames van Push was er ook een titel wegelegd. e Henk Scholte werd in Sneek Nederlands biljartkampioen 47-2. Eddy Beugels won in Noord Holland zijn derde grote wielerwedstrijd van dit seizoen. NAC sleepte in het betaalde voetbal twee kostbare punten uit de wedstrijd tegen Holland Sport. HBC pakte de winst ook dit keer niet. In Alkmaar verloren de Roo sendalers met niet minder dan 5-0. Baronie won in Helmond met de kleinst mogelijke cijfers: 0-1. Bij de amateurs onthaalde Zeeland Sport gast Steenber gen op een ware doelpunten- regen. Het werd uiteindelijk 112. Het was overigens een rumoerige zondag in Zuid I. Niet minder dan drie spelers moesten uit het veld worden gezonden en één wedstrijd werd gestaakt. AMSTERDAM (ANP) Tij dens een ruzie met zijn vrouw heeft de 25-jarige bouwvakarbei der F. B. in de nacht van zater dag op zondag in zijn huis aan de Bloemgracht te Amsterdam met een kinderfietsje de schedel van zijn 3-jarige dochtertje ingesla gen. Het kind werd opgenomen in het Wilhelmina-gasthuis, waar het is geopereerd. Het kind was zondag laat nog steeds buiten be wustzijn. De man was met zijn vrouw en doch tertje bij kennissen op bezoek geweest en dronken thuis gekomen. Toen het kind op bed lag maakte hij aanstalten om weer op stap te gaan, wat zijn vrouw, hem belette. De bouwvakker werd hierdoor zo kwaad, dat hij als een wil deman met allerlei voorwerpen begon te gooien. Op een gegeven moment pak te hij het fietsje en sloeg ermee naar zijn vrouw, die ter bescherming naast het kind op bed was gaan liggen. Hij raakte daarbij echter zijn dochtertje met het genoemde noodlottige gevolg. De man is wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tot gevolg hebbend, ingesloten. (Advertentie) LONDEN De Russische Loena 10 is zijn speurtocht naar een ge schikte landingsplaats voor men selijke maanreizigers begonnen, Het ruimteschip zette zondag avond de westerse specialisten aan het puzzelen. Het was de vraag of het in een baan om de maan draaide of op deze planeet was geland. Sis Bernard Lovell, directeur van het observatorium in Jodrell Bank, was tenslotte stellig van mening dat de Russen zijn geslaagd in hun opzet de maan een kunstmatige satelliet te geven. Het reusachtige „radio-oor" van Jod rell Bank ving zondagavond, toen de „Loena" nog maar nauwelijks vijftig ki lometer van de maan was verwijderd, signalen op. Die hielden echter no korte tijd op en deden vermoeden dat het ruimteschip een landing of misschien wel een val op de maan had gemaakt. Men gelooft nu echter, dat dit kwam doordat het ruimteschip even „uit het gehoor" was terwijl het zich achter de maan bevond. Om 20.43 Nederlandse tijd ontving men opnieuw signalen van de Loena 10", Het ruimtestation in het Westduitse Bochum verklaarde zelfs stel lig dat het gedurende een flink aantal minuten het socialistische strijdlied „In ternationale" uit de omgeving van de maan had opgevangen. In Moskou deed men er intussen het zwijgen aan toe. Misschien willen de Russen hun succes bekendmaken op het partijcongres, dat in Moskou gehouden wordt en waaraan veel buitenlanders deelnemen. Bij de lancering van donderdag ver klaarde het Russische persbureau Tass, dat de opdracht van de „Loena 10" be stond uit het beschrijven van banen om de maan. Een ruimteschip met een der gelijke opdracht zal niet beschikken over de apparaten voor een zachte lan ding, zoals wel het geval was bij de succesvolle „Loene 9", die op 3 febru ari op de maand landde. Men acht het echter wel mogelijk dat de nieuwe Loene televisiecamera's aan boord heeft om beelden van de maan naar de aarde te zenden. PALOMARES (UPI) De Ameri kaanse H-bom, die voor de kust van Palomares in de Middellandse Zee ligt, is opnieuw zoekgeraakt. Dit hebben gisteren zegslieden in Madrid bekend gemaakt. Bij pogingen acht dagen geleden om het gevaarte op te hijsen, brak de ka- 1 bel en zonk de bom in het slib van de zeebodem, op een diepte van onge veer 760 meter. Modderwolken bemoei lijken nu het bergingswerk van de diepzeeduikboten „Alvin" en „Alumi- naut" en het bergingsvaartuig „Curv". Wel schijnt de Amerikaanse marine te weten, waar de bom ongeveer ligt. Vol gens de zegslieden is de berging slechts een kwestie van tijd en geduld. MOSKOU (UPI) Partijleider Leo nid Brezjnev (59) heeft zijn positie als een van de topleiders in het Kremlin versterkt en zal volgende week tot se cretaris-generaal van de Russische com munistische partij worden gekozen. Dit hebben communistische zegslieden ver. klaard naar aanleiding van het 23e congres van de Russische communisti sche party. De zegslieden verklaarden dat het feit, dat Brezjnev een door Lenin inge stelde titel krijgt, die alleen nog maar door Stalin werd gedragen, geen terug keer betekent naar het ijzeren stalinis tische bewind. Ook betekent dit geen wijziging in de taken van Brezjnev als „eerste secretaris" van de partij. Weersverwachtig, meegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Overwegend zwaar bewolkt, met plaatselijk regen of natte sneeuw. Later enige opklaringen. Vrij krachtige wind, draaiend naar noordelijke richting. Koud weer. (Van onze redactie buitenland) MARSEILLE (UPI/Reuter) Zeven mensen zijn zaterdag om het leven gekomen bij een brand aan boord van de Liberiaanse tanker „Olympic Honour" in de haven van Marseille. Dertig men, sen werden gewond. De brand brak zaterdagmorgen na een explosie uit en was na tien uur be dwongen. Voordat ,de brandweerlieden zich gistermorgen aan boord konden be geven, moest eerst het water worden weggepompt. Het schip was niet gela den. De slachtoffers zijn vier beman ningsleden en drie Franse arbeiders. De toestand van twee van de 29 Griekse be manningsleden van de tanker is nog kri tiek. IJMUIDEN (A.N.P.) Het Scheve- ningse vissersvaartuig „Zuiderkruis" is zaterdagmorgen op de Noordzee gezon ken na een aanvaring met de Katwijkse kotter „Tatjana". De gehele bemanning is door het Katwijkse schip aan boord genomen. Het ongeluk gebeurde op on geveer 90 mijl ten noordwesten van IJ- muiden ter hoogte van boei S-2. De oorzaak van de botsing is nog niet be kend. GRIMSBY (U.P.I.) Voor de Britse kust, ter hoogte van Grimsby, is gisteren de Engelse kustvaarder „Anzione" met 10 bemanningsleden aan boord vergaan. Het schip was vrijdagavond uit Londen vertrokken en liep bij zware storm aan de grond. Nadat pogingen vanaf het vaste land waren mislukt, verdween het in de golven. De stoffelijke resten van de bemanningsleden zijn inmiddels aan gespoeld. Het gure weer bracht ook de West duitse sleepboot „Pacific" en haar sleep,. het booreiland „Constellation", in moei lijkheden. Het booreiland, waaróp zich 50 per sonen bevinden, raakte op drift. Toen het weer verslechterde, heeft een heli kopter 38 bemanningsleden van het booreiland gehaald. De sleepboot had het booreiland naar de plaats van be stemming gebracht, maar nog voordat de poten van het booreiland naar de zeebodem konden worden geschroefd, raakte de „Constellation" op drift. Twaalf mannen zijn op het booreiland achtergebleven. Dikke rookwolken omhullen 't achterschip vande brandende tan ker ^Olympic Hour" in de haven van Marseille. Dit schip behoort tot de Onassisvloot en vaart onder Liberiaanse vlag. ERLECOM (ANP) Bij een brand in een bijkeuken achter een huis te Er- lecom is zondagmiddag de 44-jarige me juffrouw J. Anis om het leven gekomen. Haar zuster, met wie zij de woning deelde, wist zich in veiligheid te bren gen. Zij kon, dor een opgelopen shock, nog niet worden gehoord. De brand ont stond toen beide dames bezig waren gasflessen te verwisselen omdat zij de was wilden gaan doen. De vrijwillige brandweer van Beek slaagde er snel in de overigens beperkte brand te bedwin gen. De politie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van het onge val. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Dank zij het beheerste politic-optreden is zaterdagmiddag een poging van 200 jongelui, om een rel uit te lokken, in Amsterdam mislukt. De groep had zich om drie uur verzameld bjj het beeld van de dokwerker om alsnog de protestmars te houden, die burgemeester Van Hall eerder in de week ver boden had. In de Albert Cuypstraat trachtte de politie de demonstranten tegen te houden, maar door de zaterdagsdrukte op de markt lukte dit niet, zodat de jongelui toch het Museumplein, einddoel van de mars, konden bereiken. Daar sommeerde de politie via luidsprekers met teksten als ,,ga naar moeder' en „Swiebertje begint direct" tot „doorlopen". Om vijf uur was de rust hersteld, zonder dat de agenten hadden moeten optreden of aanhoudingen hadden moe ten verrichten. Wel waren de avond tevoren drie jongelui, waaronder de bekende provo Hant T. (24) aangehouden wegens het verspreiden van pamfletten, waarin tot de protestmars werd opgeroepen. De laatste zal dinsdag voor de officier van justitie worden geleid. Hetzelfde geldt voor de 18-jarige A. F., die zaterdagnacht hjdens de traditionele happening bij het lieverdje „moordenaars" riep, toen de politie ingreep. Tegen de 17-jarige A. de 3. die daarby geen gevolg gaf aan het bevel tot doorlopen, en de 24-jarige J.K., die tegen een surveillancewagen schop te, werd proces-vcrbaaA opgemaakt, waana de jongelui naar huis mochten. (Van onze redactie binnenland) HAAMSTEDE Met een bull dozer van het waterschap Schou- wen-Duiveland zal vandaag wor den geprobeerd de stookoiielaag van het strand te verwijderen, die zich over een afstand van dertien kilometer heeft uitgebreid. De laag is een centimeter dik en is aange spoeld tussen Scharendyke en de punt van Westerschouwen. Over de herkomst van de olie bestaat nog geen zekerheid. Maar in kringen van het loodswezen acht men het niet uitgesloten, dat de olieplak afkomstig is van het schip de „South America". Eerder deze week is het schip op de Maas vlakte gebroken. De olie zou bij ebstroom naar de kust zijn afge dreven en door de krachtige wes tenwind op de stranden afgezet. Op het strand hij Renesse is ge probeerd de taaie oliekoek met een ploeg onder het zand te werken. Maar deze werkwijze heeft geen bevredigende resultaten opgele verd. Een firma uit Den Haag heeft intussen proeven genomen met een chemisch middel, dat ge woonlijk wordt gebruikt om ha vens van olie vry te houden. Het middel bleek echter evenmin de ideale oplossing voor het pro bleem te zijn. OP DE FOTO: De burgemeester van Waterschou- wen en de VVV-voorzitter op het besmeurde strand tijdens mislukte zuiveringspogingen BERLIJN/WASHINGTON (UPI) De Westberlijnse politie heeft gisteren twee mannen aangehouden, die worden ver dacht van spionage voor Oost-Duitsland. Onder hen bevindt zich de vice-voorzit- ter van de neo-nazistische Westberlijnse „Nationaal Democratische Partij", Rolf Voigt. De andere verdachte is een ser geant van politie, Karl Habermann (40) Joigt heeft sinds 1962 regelmatig rappor ten verstuurd aan de Oostduitse inlich tingendienst. Hij werkte als nachtver pleger in een privékliniek en zou, zich uitgevend voor arts, patiënten hebben behandeld. Verleden zomer heeft hij een bezoek gebracht aan Oost-Duits land. De andere verdachte, Habermann, was werkzaam in een administratieve func tie iri het verbindingscentrum van het hoofdbureau van politie in West-Berlijn. Hij zou, sinds hij 18 jaar geleden bij de politie kwam voor de Oostduitse inlich tingendienst hebben gewerkt. Twee mannen, in de V.S. veroordeeld wegens spionage voor de Sovjet-Unie en Polen, zijn op erewoord vrijgelaten. Het zijn de 55-jarige Harry Gold en de 45-jarige Irvin Scarbeck. Gold, die uit Zwitserland afkomstig is, was op 9 de cember 1950 tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de overdracht van geheime militai re gegevens aan,de Sovjet-Unie. Scarbeck, bijna vijf jaar in de gevangenis, was veroordeeld wegens het verstrek ken van geheime documenten aan de Poolse politie, toen hij als Amerikaanse diplomaat in Warchau vertoefde. Wij Hebben het afgelopen week einde besteed aan een rondreis langs talrijke, inderhaast opgerich te hoofdkwartieren van actiecomi tés, die zich gaan inzetten (of dat al doen I) voor het zwembad voor astmatische kinderen. Deze actie comités worden spontaan geboren. Zij zijn kernen van de campagne waarvoor de Astmacomités en uw krant zich hebben ingezet. Wij zijn enorm blij met zoveel hulp. Het gevaar bestaat echter, dat velen onzer lezers denken: 45 mille is voor deze tijd zo'n klein bedrag, dat het er wel als vanzelf zal ko men. Maar dat is natuurlijk niet waar I Dat bad voor de astmatische kinderen komt er alleen als ieder een IETS doet. Wij vragen geen topprestaties van enkelen, maar betrekkelijk geringe giften van IEDEREEN I Kijk niet met warme sympathie toe hoe anderen geven, maar lever ook uw eigen bijdrage. Alleen GEZAMENLIJK kunnen wij een bad bouwen. De bodem is er. Nu de wanden nog 1 De „operatie BRO", zaterdag in Breda, schiep een solide fundament. Wij zeiden, stomverbaasd: Het gedaver van drumbands en een harmonie, een dansende clown, een kunstfluiter, verpleegsters en vele vrijwilligers, beladen met kisten vol lucifersdoosjes, voerden slag in Breda. Een kolossaal stuk organisa- fiewerk was het, allemaal ferwille van de zwembadacfie. Het leek een geef-golf. Sommigen gooiden zelfs geld uit de ramen omlaag naar de collectanten-lucifersverkopers Hartelijk, hartelijk dank aan al die spon tane mensen die dit caritasvuurwerk hielpen afsteken. Het bracht ons maar liefst 3000 gulden dichter bij het zwembad De Bredase tennisver. B.T.C.I. gaf op een feestavond een fraaie „ser ve": 75, Tafeltennisvereniging „Belcrum" in Breda speelde in een ereklasse ontmoeting 335,— bij elkaar. De vakbond van Ned. kath. kle ding- en textielarbeiders Sint- Lambertus, afd. Made-Den Hout, braéht 25,op tafel. Ter navol ging, zei het bestuur erbij. De fa. v. d. Velden in Ulvenhout voert (door samenwerking met vrienden) 500 vierkante meter straat werk rond het bad gratis uit! Op onze actie-girorekening 123.34.00 kwam 452,binnen. Daarbij was 40,van de n.v. Wernhoutse boomkwekerijen. De be planting levert Zundert. Uit Wern- hout nu: één gulden voor elk perso neelslid in dienst van de n.v.! In een remolieblik werd ons 25,51 bezorgd, bijeengebracht door de jongens van garage v. Don- gen-Jonkers in Breda. Op een koperen bruiloft, gevierd in café 't Centrum te Made, brach ten de feestgangers 65,bij elkaar. Hulde aan bruidspaar en gasten! Applaus voor de NAC-bezoekers, die gisteren tijdens een thuiswedstrijd in Breda 593,96 in de negen rondgaan de collectebussen lieten vallen. Vrij willigers telden zich een uur lang de vingers blauw. Het aandeel, dat de zwembadactie uit de caritascollecte van gisteren krijgt, is jammer genoeg nog niet bekend. Wij werden ontboden in hotel-café restaurant „Du Lion d'Or" aan de Stationsweg in Breda. Eigenaar Johnny Overman zei door de tele foon: „Er staat hier voor een jaar grijpstuivers voor jullie klaar". Wij er op af. „Den John" bracht een champagnekoeler tevoorschijn, waar in bijna 6 kg stuivers en centen (al het kopergeld dat een jaar lang uit de.la is gekomen) op ons wachtten! Wü bieden deze kopergcldmyn bij dezen te koop aan. Winkeliers snak ken naar wisselgeld. Heren, het zat bij Johnny Overman. En nu is het op de krant. Het eerste bod doen wij zelf: vijftig gulden. Wie biedt er meer? Telefoon 22341 (0-1600). Johnny Overman is één van die Bre dase kasteleins, die hun klanten tot vrienden hebben gemaakt en van die vrienden dan ook iets durven vra gen. (Vrienden zeggen nooit: nee Carnavalsvereniging „De Peeën" (kind aan huis bij John), liet de pan rondgaan. Opbrengst: 21,70. „De Voatebiere", ook al winterkwar tierhoudend in „Du Lion d'Or", ver kochten een fles jenever op zijn kort- Amerikaans: 31,—. Peeën en Voatebiere zongen daarna „Hand in hand, kameraden" rond een tweede fles jenever en die bracht 35,— op! Kasteleins, aan u het woord! „The Blue Hunters" uit Breda, een beatgroep van prima gehalte, speelde gisteravond voor het zwembad in „De Druif" te Ulvenhout. Een geluidswa gen maakte deze spontaan opgeko men en even spontaan uitgevoerde stunt bekend! Wij komen op het aan deel dat de jeugd, met of zonder mu ziek, in de actie, levert, nader terug! Vandaag maar enkele korte flitsen. Morgen zijn wij uitvoeriger. De werkster die één van onze bij kantoren in Zeeland schoonhoudt, wierp heel haar loonzakje, verdiend met vele uren werk, in de zwembad bus. Daar word je stil van. De r.-k. bromfietsclub „Bosschen- hoofd" houdt op 15 en 16 april een groot rikconcours voor het goede doel. Carnavalsvereniging ,,'t Leste Ogenblik" uit Ginneken was gis teravond op radio en t.v. present om een AVRO-cross op te luisteren. Wat wy weten, dat wist de AVRO niet: de Leste Ogenblikkers betaalden hun deelname aan de cross In zwembad guldens: 125,-—! Aan losse giften ontvingen wij nog rond 233 gulden. De actie loopt! Hij slaat golven van sympathie los. De Goede Week moet een beste week worden. Niemand wordt van geven armer! Elke cent voor de actie gaat in het zwembad fonds. Er worden geen „verwervings kosten" van de opbrengst afgetrok ken. De zwembadguldens zijn, wat dit betreft, inflatievast. Het week einde leverde ruim 5000,op! Wij hebben een derde deel van de be nodigde 45.000,bijeen! Welk be drag bereiken wij morgen met ons allen? ROTTERDAM (ANP) Vijf perso nen zijn zondag licht gewond ten gevol ge van een gasexplosie in de woning van de chef-kok J. J. v. d. Perk f52) uit Rot terdam. De ontploffing ontstond, toen de 23-jarige zoon van de kok bezig was met het monteren van een gaspatroon in een kampeergashouder. Door de explo sie, die gepaard ging met een steekvlam, liepen de ouders en de zoon brandwon den op. Een dochter (15) en een schoondoch ter (20) liepen snijwonden op, doordat drie vensterruiten werden vernield. Vloebedekking en vitrage werden even eens beschadigd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het minimuminkomen van 120 per week, sinds het begin van dit jaar al geldend voor mannelyke werknemers van 25 jaar en ouder, zal met ingang van 1 mei ook gaan gelden voor volwaardige vrouwelijke werkne mers van 25 jaar en ouder, die in zo genaamde gemengde functies werken. Het college van rijksbemiddelaars heeft een beschikking uitgevaardigd op verzoek van de minister van sociale za ken als consequentie van de invoering van equal pay in het bedrijfsleven. Onder gemengde functies wordt ver staan het werken door vrouwen die in een onderneming onder gelijke omstan digheden hetzelfde verrichten als de mannen. Deze vrouwelijke werknemers moeten, net als de mannen, een loon van tenminste ƒ120 per week, ƒ520 per maand of ƒ6240 per jaar krijgen. Wan neer echter in de c.a.o. van een bedrijf m I9b5 al een minimumloon voor vrou wen op een andere leeftijd was gega randeerd, dan moet het nieuwe mini mum op die andere leeftijd ingaan. Be drijven die in een vorige c.a.o. in de loonschalen geen onderscheid hebben gemaakt tussen vrouwen en mannen, ook al was er geen sprake van gemeng de functies, mogen ook het nieuwe mi nimuminkomen voor de vrouwen aan houden, maar zijn dit niet verplicht. MEVROUW T. Belt-Brabander (32) uit Den Haag is doodgevallen toen zij van het balkon op de tweede etage van haar woning op een schuurtje terecht kwam. 106e JAARGANG No. 25163 Uitgave: N.V. Uitg. AAiJ. Neerlandla Directeur: Drs. W. A. J. AA. Harkx Hoofdredacteur: L Leijendekker Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. AAes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Voor Godt Koningin en Vaderland MAANDAG 4 APRIl 196» Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan, vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). 1

de Stem | 1966 | | pagina 1