Redactie van is het..... conflict met Zo in Vara LEER ZE LEVEN MET ASTMA f 7500.- NVV en CNV: Beleid rijksbemiddelaars ondoorzichtig Grote zege voor En nu: SCH00NSPRINGEN! Wilson PAUS NIET NAAR POLEN Bijdrage bestrijding dierziekte verhoogd Stichting Weg bestrijdt argument Suurhoff Benieuwd Moeilijkheden Successiewet aangenomen 'n ster matras DAGBLAD VOOR ZEELAND Eerste indicatie: ENORM WINST MOGELIJK EINDE SATIRE WEU-vloot van kernduikboten voorgesteld Toelichting Schrappen Prudentie Niet opportuun Verspreide buien Loena-10 op weg de maan „Wegenaanleg niet duurder geworden" naar Prinses Margriet trouwt begin volgend jaar Scholieren Wieltje Peiling BOVAG Cross Haak in Zondag (1) Vreemd geld Flitsen Zondag (2) Giro Goede raad 0p 1 april verloor Aha zijn bril |l06a JAARGANG No. 25163 Voor Goat Sontngln en Vaderland Uilgave: N.V. Uitg. Mi|. Neerlandla Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, rnr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDAG 1 APRIL 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBÜRG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). ONBEHAGEN ROND LONEN (Van onze Londense correspondent) LONDEN Op basis van de eerste uitslagen van de gisteren gehouden ver kiezingen voor het Britse Lagerhuis, heeft de elektronische computer van de BBC voorspeld, dat Labour deze ver kiezingen zal winnen met een marge van 80 kamerzetels. Ondanks de apathie die zij aanvanke lijk schenen te koesteren, hebben de Britten hun algemene verkiezingen ernstig opgevat en op grote schaal ge bruik gemaakt van hun stemrecht. Toen de stemlokalen gisteravond te 9 uur hun deuren sloten, hadden naar schatting ongeveer 29 miljoen meerderjarige per sonen gekozen. Er waren omstreeks 36 miljoen stemgerechtigden en nagenoeg 1600 kandidaten, verdeeld over 630 kies districten. De stemlokalen werden te 8 uur ge opend. Het was fris maar droog weer volgens waarnemers ideaal voor Labour, de partij die altijd last ondervindt om haar aanhangers naar de stemhokjes te lokken. Tot op de middag was in sommige districten de opkomst werkelijk enorm, hoewel daarvan in een reusachtige stad zoals Londen niet veel te bespeuren bleek. Later op de dag nam de drukte in de stemlokalen af, tot de arbeiders en bedienden huiswaarts begonnen te ke ren en onderweg even een kruisje gin gen plaatsen achter de naam van hun kandidaat. De Britten stemmen nooit voor een partij, maar wel voor een per soon en om die reden kwpmen gisteren ook weer enkel familienamen en geen politieke kentekens op de stembriefje! yoor. Het was echter niet enkel de socialis tische partij die profijt scheen te halen uit het gunstige weer. Nu het niet re gende, konden de liberalen er bijna ze ker van zijn, dat ze een zetelwinst zou den boeken. De conservatieven van hun kant spanden zich in om met man en macht kiezers naar de stemlokalen te voeren, omdat ze alleen op die manier enige kans op een overwinning meen den te hebben. Op de foto: Harold Wilson, voorzitter van de Britse Labourparlij, voert z\jn verkie zingscampagne tot op het laatste ogenblik. Hier poogt hij nog mensen, die op weg naar de stembus zyn, over te halen op de Labourparty te stem men. ROME (Reuter) De landen van de Westeuropese Unie (Engeland en de E.E.G.-landen), zal gevraagd worden ge meenschappelijk een vloot van met kernenergie, aangedreven maar conven tioneel bewapende duikboten te ver vaardigen binnen het bestek van een te Rome voor de dcfensiecommissie van de W.E.U. goedgekeurd plan. Deze aanbeveling wordt aan de W.E.U.-raad tijdens zijn plenaire zitting in Parijs, die van 13 tot 17 juni wordt gehouden, voorgelegd. In een inleiding tot het voorgestelde project heet het dat de Europese lan den slechts door bundeling van hun in spanningen het zich kunnen permitte ren een geschikte met kernenergie ge dreven duikbootvloot in het leven te roepen. In de aanbeveling wordt voorts ge zegd dat het ongewenst is dat Europa de uitsluitende verantwoordelijkheid voor de ingewikkelde wapens aan de V.S. overlaat. NEKKRAMP is geconstateerd bij een achtjarige leerling van de derde klas in Wijhe. Het patiëntje is in een zie kenhuis opgenomen. Zijn toestand is bevredigend. Aan de leerlingen van de school zijn tabletten uitgereikt, die uit breiding van de ziekte moeten voorko men. BIJNA 2500 PILOTEN en stewardessen van de luchtvaartmaatschappij Air France hebben gisteren het werk neer gelegd in een loonconflict. De gehele vloot van de Franse maatschappij is stilgelegd. (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM „Er was en is voor de VARA geen aanleiding het beleid ten aanzien van „Zo is het te wijzigen. Wij hadden slechts onoverkomelijke be zwaren tegen één onderdeel van het 12 nummers omvattende programma. De redactie van „Zo is het had echter geen begrip voor onze verantwoorde lijkheid en weigerde het programma uit te zenden, zonder het door ons afgewe zen programma-onderdeel. Dit stelt ons niet alleen teleur. Het heeft ons hitter gestemd". Dit zei gisteravond voor de t.v. de heer Rengelink van de VARA-televisie, naar aanleiding van het niet doorgaan van de aangekondigde aflevering van „Zo is het De heer Rengelink lichtte toe waar om de VARA-leiding onoverkomelijke bezwaren had tegen het programma-on derdeel, dat handelde over burgemees ter Van Hall van Amsterdam en de re cente moeilijkheden in de hoofdstad. „Toen burgemeester Van Hall in een VAR A-programma opriep tot een afkoe lingsperiode, heeft de VARA daarop ge reageerd door te verklaren hieraan volle steun te geven. Het onderwerp van „Zo is het bleek in strijd met het door de VARA uitgestippelde be leid. Alleen de VARA is verantwoor delijk voor wat in haar zendtijd wordt uitgezonden. De redactie van „Zo ir het heeft voor onze verantwoor delijkheid geen begrip getoond", aldus de heer Rengelink, die min of meer suggereerde dat dit wel eens het ontij dige einde van het programma kan be tekenen. waaraan hij toevoegde dat dit de VARA zeer zou spijten. „Het zou een verlies voor de Nederlandse tele visie zijn". Eerst diep in de nacht van woensdag op donderdag namen de medewerkers I aan het presentatieteam van „Zo is het het besluit, om hun gehele programma voor de uitzending van gis teravond terug te nemen. Pas in de vooravond werd eindregis- seur, de heer Hans Jacobs meegedeeld, dat alle hoofden van dienst bij de VARA-t.v. eenstemmig van mening wa ren dat het nummer, waarin de uit spraken van burgemeester Van Hall werden belicht, uit het programma diende te worden geschrapt. Na een korte etenspauze kwam het redactie team ten huize van Dimitri Frenkel Frank bijeen, om zich te beraden over deze maatregel van de VARA-leiding. Later volgde een gesprek met de he ren Piet te Nuyl jr., Otto Motagne en Jan de Troje, dat tot half drie 's nachts voortduurde. 55 55 De samenstellers begrepen niet, waar om de VARA-leiding, die met dit t.v.- programma bijna drie jaren zoveel stor men had getrotseerd, nu plotseling ge bruik maakte van haar recht op ingry- pen. Vele taboes over geloof, sex en an dere gebieden waren zonder maatrege len van hogerhand doorbroken, maar nu de VARA een verklaring had uit gegeven dat ze zich tijdens de afkoe lingsperiode zo prudent mogelijk zou gedragen ten aanzien van de veelom streden gebeurtenissen in Amsterdam, was het voorgevallene in de hoofdstad een taboe geworden dat diende te wor den geëerbiedigd. Bi.i „Zo is het was men vrijheid van keuze gewend en als de VARA van een dergelijke maatregel een principe zou maken, dan betekende dit volgens de samenstellers moord op hun onaf hankelijkheid. VATICAANSTAD (A.F.P.) De paus gaat niet naar I'oïen voor het feest van het duizendjarig bestaan van het christendom in dat land. Polen heeft het Vaticaan laten weten dat een be zoek onder de huidige omstandigheden niet opportuun is. De laatste weken zijn herhaaldelijk besprekingen gehouden tussen de Pool se ambassade in Rome en het pause lijk staatssecretariaat. Het ging hierbij om een eventueel bezoek van de paus aan Polen ter gelegenheid van het dui zendjarig feest van de kerstening van Polen, en de verhouding kerk en staat. Op het ogenblik schijnt het echter toch nog de bedoeling te zijn dat -de paus op een later tijdstip naar Polen zou reizen. Onderhandeld wordt over 23 augustus, de feestdag van O.L. Vrouw van Czestochowa. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veranderlijke bewolking en enkele verspreid voorkomende buien. Ma tige wind uit richtingen tussen west en zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. Vandaag: zon onder 19.12 uur. Maan onder 5.09 uur. Morgen: zon op 6.14 uur. Maan op 5.01 uur. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 89 tegen 12 stemmen de motie-Van der Ploeg (P.v.d.A.) aangenomen. Hierin wordt de regering gevraagd de bijdrage uit de schatkist voor de dierziektenbestrij- ding van tien cent tot 25 cent per 100 kg afgeleverde melk te verhogen. Te gen stemden alleen de A.R., S.G.P. en Boerenpartij. De heer Lardinois (K.V.P.) deelde mede, dat zijn fractie vóór de motie stemde op voorwaarde dat de geldmid delen, rond 9,5 miljoen gulden per jaar, binnen de rijksbegroting kunnen wor den gevonden. Minister Biesheuvel deelde nog mede, dat hij dit geld niet binnen de begroting van Landbouw of het Landbouwegalisatiefonds kan vin den. MOSKOU (Tass) De Sovjet-Unie heeft gisteren een raket naar de maan gelanceerd. In de raket is het automa tische station Loena-10 geïnstalleerd. Niet bekendgemaakt werd of Loena-10 een zachte landing op de maan moet maken, zoals Loena-9 heeft gedaan. Het is de bedoeling dat de Loena-10 een systeem beproeft voor het scheppen van een kunstmatige maansatelliet, die de ruimte in de buurt van de maan verkent en ook de apparatuur aan boord moet beproeven, die het ruimte station in een baan dicht om de maan zou moeten brengen. Tot dusver functioneert de gehele apparatuur van de Loena-10 normaal. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het huwelijk van prinses Margriet met mr. Pieter van Vollenhoven wordt begin volgend jaar gesloten. Waar dit gebeurt is nog niet zeker, maar zowel Baarn als Den Haag zouden het aantrekkelijk vinden, wan neer de plechtigheden in deze gemeen ten plaatsvinden. Het ontwerp goedkeuringswet voor dit huwelijk wordt rond de pinksterda- gij bij de Tweede Kamer verwacht. De verloofde van prinses Margriet wordt volgens de normale procedure over 10 weken vaandrig bij de Konink lijke Luchtmacht. Kort daarna krijgt hij een plaatsing bij de juridische afde ling van de luchtmachtstaf, met als ver moedelijke standplaats Den Haag. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Stichting Weg, de onlangs opgerichte pressiegroep ter be vordering van de wegenbouw, heeft gisteren in een communiqué verklaard dat de prijzen voor de wegenaanleg niet zijn opgelopen, zoals minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat beweert. Zoals uitvoerig gemeld is de kosten stijging een van de redenen waarom volgens de minister dit jaar op de we genaanleg bezuinigd moet worden. Vol gens de stichting hebben zich in de laatste maanden van 1965 en de eerste van 1966 geen prijsverhogingen voorge daan, maar is hier en daar zelfs sprake van prijsverlaging. De stichting zegt ook dat het vreemd aandoet dat de minister van de ene maand op de andere zo verrast zou kunnen worden door de groei van het wagenpark, dat een belangrijk deel van zijn begroting op losse schroeven komt te staan. In verband met de tijd die verstrijkt tussen „tekenplank en weg dek" pleit de stichting voor een wegen programma van acht jaar. BIJ EEN ONTPLOFFING gisteren in Jutphaas zijn twee mensen zwaar ge wond geraakt. De ontploffing vond plaats in een loods van een jachtbouw- bedrijf, waar twee mannen aan het werk waren met een acetyleenbrander. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM/DEN HAAG Het standpunt van het kabinet, dat voor 1967 en 1968 voorlopig eens loonsverhoging op niet meer dan vjjf percent bepaalt en de strakke houding van minister Veldkamp terzake zijn gevaren zone, veroorzaakt aan het loon- front een groeiend onbehagen. Van twee zijden het NVV en het CNV werd gisteren forse kritiek geleverd, met name aan het adres van het college van rijksbemiddelaars dat een „on doorzichtige politiek" verweten werd. Vice-voorzitter van het N.V.V., A. de Boon zei gisteren tijdens het jubileum congres van het vakverbond, dat het N.V.V. van oordeel is dat het over gangssysteem in de loonpolitiek onder geen beding langer mag duren dan het jaar 1966. Hij drong er bij de S.E.R. op aan haast te maken met het uit brengen van een advies over de nieuwe loonpolitiek. De heer De Boon noemde het beleid van de rijksbemiddelaars ondoorzichtig, willekeurig en onrechtvaardig. De heer De Boon suggereerde min of meer de met onverbindendverklaring bedreigde e.a.o.'s niet aan te passen aan de be zwaren van de rijksbemiddelaars, om dat dit zich dan aan de aandacht van het parlement zou onttrekken. De N.V.V.-leider was overigens van oordeel dat de tijd voor een interpella tie over het loonbeleid in de Tweede Kamer nog niet rijp is. De heer De Boon maakte een aantal vergelijkingen, waaruit volgens hem moest blijken hoe willekeurig het be leid van de rijksbemiddelaars is. Een c.a.o. voor 15.000 werknemers met een loonkostenstijging van 11 percent ging er zonder bezwaar door, maar een loon stijging van acht percent in een c.a.o. voor 150 werknemers is ontoelaatbaar, wegens gevaar voor de nationale eco nomie. De heer De Boon zei voorts niet te begrijpen wat de zin van een drie hoeksgesprek is, aangezien het kenne lijk alleen gaat om onwrikbare, van tevoren ingenomen standpunten van het kabinet mee te delen. De conclusie, aldus de N.V.V.'er, moet zijn dat een loonpolitiek systeem, waar bij overheidsingrijpen per contract mo gelijk is, de verantwoordelijkheid van de contractpartners zo diep aantast, dat dit niet op een bevredigende wijze ge hanteerd kan worden. De heer De Boon vestigde ook nog de aandacht op het feit dat enkele rijksbemiddclaars deel uitmaken van de commissie-Van der Dussen, die een beduidende achterstand heeft gesigna leerd in de salariëring van het spoor wegpersoneel. „Het N.V.V. is benieuwd", aldus de heer De Boon, „hoe het college van rijksbemiddelaars, inclusief de le den van de commissie-Van der Dussen, zullen reageren op de collectieve arbeids overeenkomst voor het spoorwegperso neel, als daarin het inhalen van de ach terstand wordt geclaimd". C.N.V.-secretaris C. Bakker zei giste ren tijdens de lustrumbijeenkomst van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centra le, te verwachten dat het afgekondigde loonbeleid voor de komende twee en een half jaar de vakbeweging in ern stige moeilijkheden zal brengen. Volgens hem dreigen de meerjarige e.a.o.'s in het slop te geraken. Als het kabinet eenzijdig en zonder advies van de S.E.R. al bij voorbaat grenzen aan geeft, dan zal de wil om langlopende e.a.o.'s af te sluiten snel verminderen, vreest de heer Bakker. Toch acht hij zulke contracten van groot belang voor het bedrijfsleven. De kans op botsingen en conflicten in de loonpolitiek is volgens de heer Bakker alleen maar te verkleinen als de vakbeweging de zekerheid krijgt dat ook de werknemers profijt zullen heb ben van de meevallers, die gewoonlijk volgen op al te voorzichtige prognoses waarmee thans gewerkt wordt. De heer Bakker onderstreepte de noodzaak van een zich scherp opstellen van de vak beweging. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de gewijzigde successiewet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daardoor is een zeër belangrijke verbe tering in de betaling van erfrechten. vooral bij overlijden van een der echt genoten, verkregen. Deze zijn nu tot 250.000 gulden vrijgesteld. Ook de par ticuliere pensioenen vallen niet meer onder de successiewet. Een amende- ment-Kieft (A.R.) om de datum van ingang, 1 januari 1965, nog verder te vervroegen, nl. tot 1 juni 1964 voor de particuliere pensioenen, werd verwor pen. Aangenomen werd een amende- ment-Lucas (K.V.P.)dat een pleeg kind gelijk stelt met een wettig kind. U ziet het aan de cijfers we gaan langzaam naar de 45.000 gulden, die er nodig zijn voor het Klokken- berg-zwembad. De astmacomités in ons verspreidingsgebied en uw re dactie worden heen en weer ge slingerd tussen twee uitersten. Wij zijn enorm blij met de forse bijdra gen van industrieën en van grote acties, zoals die van de BOVAG. (Denkt u erom? Vandaag benzine tanken voor „De Klokkenberg"!) Die bijdragen vormen reuzenschre den op weg naar ons doel. Maar tegelijk zijn we zo ontzettend dankbaar om die vele kleine gif ten, zoals gisteren die gulden van een kind, dat tien dubbeltjes, waar voor hij tien injecties had door staan, aan het zwembadfonds gaf. Een gulden, met pijn verdiend, met pijn gegeven. Dat is het wonder van de caritas. Het zijn DIE vele kleintjes, die één grote maken! Die kleintjes zijn op hun eigen manier groots! De bouwer van hot „Klokkenberg"-zwembad, de fa. Pesie in Amersfoort, gaf aan de actie een speciaal cachet, door een duikpiank cadeau te doen ter waarde van 500,—. Een dure duikpiank? Ja. Het is er één met internationale en olympische traditie! Op pagina 5 leest u hoe het bad wordt! Twee meisjes-leerlingen van de New- man-h.b.s. te Breda zijn op ons hoofd kantoor in Breda twee collectebussen komen lenen. Vóór de paasvakantie houden zij op school een inzameling. Ondanks de proefwerktijd! Voor scholen en bedrijven die inzamelin gen willen houden, zijn op ons hoofdkantoor te Breda collectebussen in bruikleen te verkrijgen. In de schoolslag, jongelui! De koninklijk erkende wielervereni ging „Breda" opent de rij van sport organisaties die de clubkas aanspre ken. Wü kregen 50.— onder het motto: „Wij gaan aan kop. Wie pakt ons wieltje'?' De fa. P. W. van den Goorbergh en Zoon, aannemers van bouw- en ge wapend-betonwerken, wil op de plaats waar het bad komt, grondon derzoek verrichten. Dat is nodig, want als het grondwaterpeil te hoog is. moet er gebronneerd worden. (Dat wil zeggen: de bouwput moet dan drooggemalen worden). AMRO-Bank wacht de rekening van het Astmacomité: nr. 96.07.75 op u. Op onze eerste giro-afrekening lezen wü het bedrag van 234,50. Het han delshuis St.-Antonius te Baarle-Nas- sau zond ons 100,— en iemand die zelf weet wat astma is, gaf ons (ano= niem) 25,Het personeel van fa. Van Loon (schoenfabriek) te Gilze bracht 24,bijeen. Bravo! Vandaag tankt u bij BOVAG-pompen voor het bad, zonder dat het u iets extra's kost. De BOVAG-afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ook een operatie, in de trant van de Westbra bantse actie in petto. Maai' dat wordt wel volgende week. De carnavalsvereniging van Ginne- ken (van de drooggelegde pomp), gaat zondag naar een cross, georgani seerd door de AVRO. (In Hilver sum). De leden betalen vrijwillig een inscliryfgeld voor deze cross. De op brengst gaat in het zwembadfonds. Op het NAC-terrein rammelen zon dag de collectebussen. Het NAC-be- stuur werkt enthousiast mee. Er is iets heel groots in de maak! Velen willen iets organiseren, maar zeggen erbij: Dat gaat zo moeilijk in de Goede Week. Dat is juist. Maar wordt er dit weekend niet vergaderd? Collecteer dan! Of laten de vereni gingsbesturen even de koppen bij elkaar steken en de penningmeester machtigen tot een donatie! Hebt u franken, marken, lires, roe bels, ponden of dollars over van uw vakantie? U komt ze in deze schoon maaktijd zeker tegen. Breng ze naar onze kantoren en gooi ze in die merkwaardig gevormde bussen. De bank ruilt ze om tegen zwembad guldens! De caritascollecte in de kerken moet u deze keer beslist véél milder be denken dan de vorige maand. Alles wat er méér in de schalen valt dan tijdens de collecte op de eerste zon dag van maart, gaat naar het zwem badfonds. Het zwembad is een oecu menisch object, want „De Klokken berg" is voor alle gezindten. Het is een caritatief doel in het hart van ons bisdom. En caritas is dat weet u je samen schrap zetten voor de me demens, die er op zijn eentje niet uit komt. De Kerk in de wereld bren gen is geen 'theologische abstractie. Dat is óók: een zwembad bouwen. U gooit uw geld niet in het water. De eerste van de maand. De giro enveloppen zwermen uit. Uw over schrijving is er toch ook bij? Ons actie-gironummer is 123.34.00, t.n.v. Dagblad De Stem, Breda. Bij de Ik doe mee en zend 5 pet. van mijn eerste A.O.W., stond er op een girostrook. Een oude man bracht een plastic zak met duizend losse centen. Hij schreef erbij: „Al ben ik maar een oude vent, toch geef ik gaarne duizend cent!" Nu één van onze kinderen ook daar is, weten wij goed wat het is. Om deze actie te doen slagen, doen wij graag ons steentje bijdragen! Zwembadactie of géén zwembad actie, met die zere knie van mij heb je wel wat anders te doen dan aan zwemmen te denken. Zwemmen in tranen ja De gemeenteraad van Standda-arbul- ten stelde gisteravond het presentie geld voor de zwembadactie ter be schikking. De burgemeester had dit voorgesteld. Hü maakte zelf het be drag rond tot 100, (Advertenties) niet duur wel heerlijk Dit was bijna 400 jaar geleden en nóg is men dat niet vergeten. Nu is 1 april inderdaad een datum waarop men iets verliezen kan. Dat kan ook u overkomen. Is het dan 1 niet gewenst, dat u een reservebril aan- schaft? De firma Donkers, Gr. Markt en Wil- helminastraat 11, Breda levert brillen, die naar de uiterlijke en naar de ge- zichtswaarde tot de allerbeste produkten van optiek behoren. Verfijnde werktui gen en de kundigste vaklieden staan haar Tdus u!) ten dienste. Houdt Donkers voor ogen.

de Stem | 1966 | | pagina 1