Luchtmacht doet rekruut Pieter in het pak f 3407, Tanken voor 't bad! STALIN GEDEELTELIJK IN ERE HERSTELD Presidium weer polilburo SLECHTER GEMATIGD OVERVAL OP WINKELIER IN ROTTERDAM Vondeling: BELASTING NIET TOT ETKE PRIJS OMTAAG Justitie verklaart: CHINEES NIET GEDWONGEN HET LAND UIT Stakingsgolf kinderlijk voor Fransen Eén maand goedkopere importaardappclen Toestand van mgr Bekkers zeer ernstig India moet geboorten controleren GEHAKT EN GRIESMEEL IN BREDA: Onverwacht Afnemende wind De industrie Hoera, Horeca (1) Hoera, Horeca (2) Kokki Flitsen Klasse En u VN-advies TAPIJT- GORDIJN MEUBELREINIGEN Tïos ih umets ADMINISTRATIES BELASTINGZAKEN J. J. 0VERBEEKE A28 Voor God, Koningin en Vaderland 104e JAARGANGNo. 25161 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandla Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 ■<»piii i kin tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 W O E N S D A G 30 MAART 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 23tT- (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). BREZJNEV VLEIT CHINEZEN (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Russische par tijleider Leonid Brezjnev heeft gisteren op het 23e congres van de Russische communistische partij verzoenende woorden gesproken aan het adres van Communistisch China en een „steeds groeiende steun" toegezegd aan Noord-Viet- nain. „De betrekkingen met twee communistische landen, China en Albanië blijven onbevredigend. Een nieuwe topbijeenkomst in Peking of Moskou zou nuttig zijn' aldus Brezjnev. Be eerste partij secretaris zei, dat de Sovjet-Unie bereid is op elk moment samen met de Chinese communistische leiders de verschillen te onderzoe ken om die op basis van het Marx- isme-Leninisme op te lossen. Tegen de achtergrond van wat Mos kou de Chinezen de laatste jaren heeft toegevoegd, moet dit Russische gebaar de leiders in Peking wel als vleierij voorkomen. Diplomatieke waarnemers in Moskou geloven niet dat Peking op het Russi sche verzoeningsgebaar zal ingaan wat zou kunnen leiden tot een ver enigd front van de communistische grootmachten tegen de V.S. in Vietnam. Over de betrekkingen met Amerika zei de Russische partijleider, dat deze waren verslechterd en alleen maar ver beterd zouden kunnen worden door een staken van de agressie in Vietnam. Ook zei hij de Noorüvietnamese eis tot het terugtrekken van de Amerikaanse en andere vreemde troepen uit Vietnam te steunen. Waarnemers maakten uit Brezjnevs woorden op, dat de kans op een vredesgesprek over Vietnam niet bepaald verbeterd is. Andere punten die Brezjnev naar vo ren bracht: t De Russische arbeiders zullen een vijfdaagse 41-urige werkweek krij gen. De betrekkingen met Frankrijk zijn „belangrijk verbeterd", maar West- Duitsland is nog steeds een „revan chistische natie". De landbouw houdt de ontwikkeling van de Russische economie tegen, maar de boeren zullen betere prij zen, meer machines en mest krijgen, evenals pensioenen, een nieuwe co- operatief systeem en een gegaran deerd maandelijks inkomen. Het presidium zal, evenals in de da gen van Stalin, politburo heten. Westerse waarnemers beschouwden de redevoering als de gematigdste die ooit op een partijcongres is gehouden. De redevoering herinnerde in niets aan de donderspeeches van wijlen Stalin en ex-premier Kroestjev. Brezjnev onderbrak zijn urenlange redevoering slechts 40 minuten voor een adempauze. Hij werd herhaaldelijk toe gejuicht door de meer dan 4900 afge vaardigden uit Rusland en andere lan den. De openingsceremonie in het kolos sale congresgebouw werd over de Rus sische televisie uitgezonden, maar de rest van de zitting werd slechts versla gen door een handvol correspondenten uit communistische landen, terwijl de westerse verslaggevers voor hun nieuws afhankelijk waren van het persbureau Tass. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse politie is op zoek naar de daders van een dinsdagmiddag gepleegde over val op de 60-jarige postzegelhandelaar R. Hoozemans aan het Westplein in Rot terdam. Er werden enige honderden guldens uit zijn kassa geroofd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het menu dat mr. Pieter van Vollenhoven dinsdagavond op de eerste dag van zijn verblijf in de Bre dase Trip van Zoudtlandtkazcrne kreeg voorgeschoteld, had weinig feestelijks. Het bestond uit aardappelen, rauw wit lof, gehakt en griesmeelpudding met ro zijnen toe. Wie verwacht had dat de voorname rekruut zich gisteren in gezelschap van prinses Margriet bij de wacht zou heb ben gemeld, is bedrogen uitgekomen. De heer Van Vollenhoven arriveerde gistermorgen omstreeks elf uur hij de Luchtmacht Officiers- en Kaderscliool in Breda, in gezelschap van een onbe kend gebleven luchtmacht-kolonel. Een legertje persfotografen had zich gistermorgen om acht uur al bij de hoofdingang van de Trip van Zoudt- landtkazerne opgesteld, in de hoop een exclusief plaatje te kunnen schieten, Die hoop bleek ijdel, want de heer Van Vollenhoven kon in zijn splinter nieuwe zwarte Triumph de wacht zon der de gebruikelijke formaliteiten pas seren. (Advertenties) Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van- avona: Wisselend bewolkt met buien. Ma tige tot krachtige, aan de kust har- oe noordwestelijke wind, die later afneemt. Dezelfde temperaturen v j n hogere, vandaag: zon onder 19.09 uur. Maan op 10.47 uur. zon °P 618 uur- Maan °n- oer 4.33 uur. Zijn aankomst bij de kazerne bracht enige verrassing teweeg. Iedereen ver wachtte hem in zijn beigekleurige DAF, vandaar dat de verzamelde en blauw bekkende fotografen pas op het laatste nippertje in de gaten kregen dat de jongeman achter het stuur van de snelle sportwagen niemand minder dan Pie' ter van Vollenhoven was. Hij glimlachte wat neutraal, stopte voor de slagboom, die ijlings werd op gehaald en reed toen met een flink vaartje naar het parkeerterrein naast het gebouw van LOKS-commandant. kolonel T. Biesma. In dit gebouw, bij de ingewijden be ter bekend als gebouw A, werd hij door kolonel Biesma ontvangen, er werd een kop koffie gedronken en een praatje gemaakt. De kolonel nam aan dat de heer Van Vollenhoven zelf wel wist op welke wijze rekening kan worden gehouden met diens lichamelijke omstandigheden. Duidend op het ski-ongeluk vroe'g de commandant hem niets te forceren en eventuele moeilijkheden in een gezond samenspel met zijn superieuren te be spreken. Verder zal de heer Van Vollenhoven, die elf weken bij de LOKS verblijft, een behandeling krijgen als alle ande re rekruten. Na de ontvangst werd hij voorgesteld aan zijn nieuwe klasse commandant kapitein J. Verhoeven, hij werd ingeschreven bij de personeels- officier, hij onderging een oppervlakki ge keuring bij de arts van het onder deel en gistermiddag verwisselde mr. Van Vollenhoven zijn „burgerpakje" voor het grijsblauw van de Koninklijke Luchtmacht. De kans dat voorbijgangers rekruut Van Vollenhoven in de komende weken nog eens op wacht zullen zien staan, noemde kolonel Biesma heel klein. „In de regel", aldus de kolonel, „lopen de jongens die deze opleiding volgen geen wacht". OP DE FOTO Mr. Pieter van Vollenhoven, de verloofde van prinses Margriet, die ^gisteren in de Trip van Zoudt- landtkazerne te Breda voor mili taire dienst opkwam, hier samen met zijn klasse-commandant kapi tein J. Verhoeven (links), nadat hij had kennisgemaakt met de ka zerne-commandant. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vondeling (Financiën) heeft de Eerste kamer gis teren hij de behandeling van zijn be groting in het ongewisse gelaten om trent het al dan niet doorgaan van de tweede helft van de belastingverlaging per 1 januari 1967. „Ik kan nog geen concrete mededelingen doen. Ik maak ook geen ander en zwaarder voorbe houd t.a.v. de belastingverlaging, dan in de regeringsverklaringen in septem ber in algemene zin is gemaakt", aldus minister Vondeling. Zoals bekend staat in die regerings verklaring dat het regeringsbeleid gere geld getoetst moet worden aan zich wij zigende omstandigheden en nieuwe in zichten. De minister zei later dat de vragen van de kamer over de belastingverla ging hem „enigszins hadden verrast". „Ik heb in december slechts gezegd dat de verlaging mij loodzwaar op de budgettaire maag ligt. Later heb ik nog gezegd, dat de regering haar uiterste b~est doet om haar programma uit te voeren, maar onder het beefmg dat men niet tot het onmogelijke gehouden kan worden", aldus minister Vondeling. Hij zei voorts dat pas in juli de nieu we begrotingsontwerpen zullen worden vastgelegd. DEN HAAG (A.N.P.) Het hoofd van de afdeling vreemdelingenzaken en grensbewaking van het ministerie van Justitie, mr. A. J. Fonteijn, heeft dins dag gezegd dat er „geen schijn of scha duw" is geweest van een gedwongen vertrek van de Chinese ingenieur Huang Tao Yuan uit Nederland. Indien Huang tegen zijn wil het land had moeten verlaten had hij ten volle de gelegenheid gehad Nederlandse ambte naren daarvan op de hoogte te stellen. Dat laatste is niet gebeurd. Zoals ge meld is Huang dinsdag met tien andere Chinezen van Schiphol naar Moskou vertrokken met een lijnvliegtuig van de Russische maatschappij Aeroflot. Hij had twee jaar in Nederland gewerkt bij de bouw van een hopperzuiger voor Chinese rekening bij de werf Gusto te Schiedam. Mr. Fonteijn deelde nog mee vrijdag jl. het gerucht te hebben gehoord dat een Chinees gedwongen zou worden Ne derland te verlaten. Die Chinees zou zaterdag worden afgevoerd. Daar de Nederlandse regering het niet kan toe staan dat iemand tegen zijn wil uit Nederland wordt weggevoerd, heeft het ministerie van Justitie een onderzoek ingesteld. PARIJS (Reuter) Ongeveer 350.000 Franse overheidsdienaren onder wie doodgravers, vuilnisophalers en zieken huispersoneel en de werknemers in de wapenfabrieken zijn dinsdag een 24- uursstaking begonnen om kracht bij te zetten aan hun eisen voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. De staking werd uitgeroepen door de twee grote vakorganisaties, te weten de communistische C.G.T. en de gematigde C.F.D.T., die het regeringsbesluit be strijden om de lonen met niet meer dan vijf procent te verhogen. Er staan overigens nog meer stakin gen op het programma. Dinsdagavond legde het grondpersoneel van de staats luchtvaartmaatschappij Air France het werk neer. Zes vluchten uit Parijs, naar Dusseldorp, Genève, Londen en Milaan, moesten worden afgelast. Donderdag wordt een staking onder het vliegend personeel van deze maat schappij verwacht, die twee dagen zal duren. Op die dag ook leggen de on geveer anderhalf miljoen bouwvakar- beidei'S en de postbestellers het werk neer. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Nederland kan van 4 april tot 4 mei aardappelen invoeren zonder dat de ruim 14 procent invoer- belasting geheven wordt, die normali ter op de prijs van de importaardappe len komt. De ministers van landbouw van de E.E.G.-landen hebben dit Neder landse verzoek in Brussel in beginsel toegestaan. Het verzoek werd gedaan omdat de grootliandelsprijzen in Neder land al zijn opgelopen tot 31 gulden per 100 kilogram. De Europese ministerraad bereikte gisteravond ook een akkoord over het verdere prijsbeleid voor melk en zuivel- produkten voor het komende jaar. Na dat eerder overeenstemming was be reikt over de richtprijzen, konden gis teren de „drempelprijzen" de mini muminvoerprijzen waarvan de mate van bescherming van de eigen produk- tie afhangt worden vastgesteld. (Van een onzer redacteuren) TILBURG De toestand van mgr. Bekkers, bisschop van Den Bosch, is zeer ernstig. De operatie die hij maan dag heeft ondergaan is weliswaar zon der complicaties verlopen, maar de be handelende geneesheren zijn niet gerust over de aard van de tumor in de her senen, waaraan de bisschop is geope reerd. Vandaag zal hiernaar een nader onderzoek worden ingesteld. Gisteravond laat bestond er geen acuut levensgevaar. Aan mgr. Bekkers was op dat moment niet het Sacrament van de Zieken toegediend. De toestand van de bisschop is echter ernstig, zeer ernstig, werd ons meegedeeld. U hebt in één (lag een sprong van meer dan duizend gulden gemaakt! De bedra gen die op onze speciale giro rekening en op de bankreke ning van het Astmacomité Breda zijn gestort kunnen wij nog niet melden. De saldo- staten zijn nog niet binnen. Gaat het om honderden of om duizenden guldens? Wij hopen het laatste, want de astmatische kinderen van de Klokkenberghebben liun zwembad echt nodig. Lees wat Jos de Jong, zelf oud- Klokkenbergpatiënt, ons ver telde. Zijn relaas staat op pa gina 5. Lees ook ivat een oudere astmapatiënt vandaag in „Papier voor uw pen" ver telt! 'Het bad is nodig. En daarom komt het er. Nieuws over de BOVAG-actie! Met het onderstaande affiche kondigt de BOVAG in het district West-Brabant aan, dat de BOVAG-leden op vrijdag 1 april van elke liter verkochte benzine twee cent afstaan voor onze actie! U zult die affiches vrijdag op benzinepompen in heel West- Brabant tegenkomen. Bes' dan, dat het geen 1-aprilmop is! Morgen hoort u er meer van I Twee belangrijke giften inééns: Hispano-Suiza te Breda stelde zon der omhaal 500,voor het bad be schikbaar. De n.v. „Organon" te Oss droeg 400.bij. Een gift ineens van honderd gulden (Technica Nova te Breda) en ons zwembadfonds was duizend gulden zwaarder in een uurtje tijds! Caféhouder De Vries in de Hercules Segerslaan te Vlissingen heeft een klein zwembadje op de tapkast ge ïnstalleerd. De klanten deponeren daar geld in. Ze zeggen: „Gek je gooit het in een zwembad en toch is het niet in het water gegooid!" De twintig Horecabedrijven, die op en rond de Bredase „Botermert" een unieke toeristische attractie vormen, hebben melkflessen op hun tapkast staan. Daar valt geld in. Deze cijfers symboliseren een spontane actie van de Horeca-mensen in dit deel van Breda: „Een rondje op hun gezond heid!" Een klein Indisch restaurant in Breda (een familiebedrijf) berekent geen bedieningsgeld. De fooien die gege ven worden zijn voor „kokki", die in de keuken haar heerlijke gerechten klaar maakt. Deze „kokki" geeft zo lang onze actie loopt, haar fooien voor het zwembad. Wij zeggen, op zijn Maleis: „Trimakassi. kokki!" Twee notities uit Oosterhout. Op een briefje staat: „Hier een kleine bijdrage. Ik ben zelf invalide door chronische bronchitis. Als iedereen wist wat dit betekent, dan kreeg u wel twéé baden bij elkaar". Tegen een dame zei onze bijkan toorjuffrouw: „Waarmee kan ik u helpen?" De dame: „Mij kunt u niet meer helpen, want ik heb al jaren ast ma. Maar ik kan wel die kinderen van „De Klokkenberg" helpenZij hebben nog alle kansen!" Een rijksdaalder werd vergezeld van een briefje: „Aangezien ik zelf astmapatiënt ben, alleen in mindere mate, ben ik blij dat u zo'n actie op touw hebt gezet. Ik hoop dat de actie slaagt!" De enige Brabantse ereklasser van de Ned. Tafeltennisbond, de r.-k. ta- feltennisver. „Belcrum" in Breda, speelt zaterdagavond in het gemeen schapshuis in de Belcrumpolder tegen nationale tafeltenniscracks. Ping pong voor de ping-ping! Dus: het bad! Voor het entreegeld van 1,krijgt men vakwerk te zien. Bovendien is er een verloting met fraaie prijzen! Wat kunnen wij u morgen melden Dat hangt van u af! Op al onze kan toren staan de collectebussen! Onze speciale girorekening heeft het nummer: 123.34.00 t.n.v. Dagblad De Stem. De bankrekening van het Astmaco- mité-Breda is: 96.07.76, AMRO-Bank, Breda. Vermeld bij uw betaling: Zwembad ZIE PAGINA 5. GENèVE (U.P.I.) Een adviescom missie van de Verenigde Naties heeft India dinsdag de raad gegeven om ge zinsplanning tot „nationale plicht" te proclameren voor het te laat is. In een rapport van de commissie, die vorig jaar een bezoek aan India heeft gebracht, wordt verklaard dat de hoge graad van vruchtbaarheid een verlam mend effect heeft op verhoging van de levensstandaard en dat die niet zal ver beteren in de afzienbare toekomst, als de geboortenregeling niet zo spoedig mogelijk op nationale schaal met kracht ter hand wordt genomen. De commissie wijst er in haar rap port op dat de bevolking van India jaarlijks met 12 miljoen zielen toe neemt en dat de bevolking bij deze groei binnen dertig jaar zal verdubbeld zijn. Op het ogenblik telt India 500 miljoen zielen, maar gerekend kan worden op vermindering van het sterftecijfer en als de vruchtbaarheid niet spoedig ver mindert zal het land al tegen 1990 één miljard inwoners tellen. Volgens de adviescommissie is het Indiase plan voor geboortenregeling er op gericht het geboortencijfer van jaar lijks 41 baby's op 1000 inwoners zo spoedig mogelijk op 25 te brengen. DE CURACAOSE onderwijzer, die be gin maart voor de klas een foto ver scheurde van Claus en Beatrix, is ont slagen. Hij had met zijn daad willen protesteren tegen het uitgeven van geld aan prinselijke foto's en het huwelijks geschenk, terwijl op Curagao honger wordt geleden. (Advertenties) DE NAAM ZEGT GENOEG ZonneAUemsér 5-7~ yCoot/>f>/. EN (Ook voor aangifte I.B. '65) ACCOUNTANTSKANTOOR BREDA - VLISSINGEN Correspondenfie-adres VRIESDONGEN 40 BREDA Telefoon 01600-39639 1

de Stem | 1966 | | pagina 1