en liectie d. Bogaert j Nederlandse toerist beschuldigd van moordpoging Kamer acht klacht ongegrond SKUBISZ: JK NEEM HEJ NIET Elke gulden is er één veer eei i prad itig doe! LEER ZE LEVEN Bouw een had voor „de Klokkenberg" K m Regering adviseert collectief sluitende bedrijven: Makont©nf Zevenling in België dood INDONESIË WEER IN V.N.? STOP OF IK SCHIET'' Pleidooi voor vermindering belastingdruk Ook weekeind winters: Na wikl-west-rit en schietpartij in Franse Alpen: SPRINGEN WEER DEPRESSIE 123.34.00 >EL EN VELE MODIEUZE STEN BIJ DRGING LON SANDRINI DAGBLAD1 VOORTZEELAND - jpaaMaP pc ffitern VIJF DODEN DOOR SLECHT WEER Prof. Muntendam: Aantal medische studenten snel uitbreiden ROULEREN Drama in ziekenhuis? Zeeuw in tram. HU I Hifi Waarom een bad? vraagt u Maar doet de over heid niets Bodemloze put? Doe mee Goed begin Samenwerking Zal het bad er komen KROOKLOK ADMINISTRATIES BELASTINGZAKEN J. J. 0VERBEEKE „Parisfenae"een pakje in Trevira 55/45, zoals elke vrouw zich er een wenst. Uiterst charmant in diverse modieuze kleuren. t 36 Hulst 1140—2995 EEN GROTE SORTERING cinderhoeden en -truitjes jes voer communicanten Straat 20 tel. 21#1 i Telefoon 2465 - TerneuM® ms ARDEN ;l)S» JAARGANG No. 25158 Uitgave: N.V. Uitg. AAi|. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 26 MAART 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers' 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen-, HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwotraat 41 telefoon 2393). J Tien jaar Toon, in foto's. Pag. S. Waarom Koekoek? Pag. 7. Krijgt Wils en binnenkort de Britten achter zich wanneer ze stemmen? Pag. 9. Willem Frederik Hermans: ver slag van een zinloos avontuur. Pag. 13. Bij een nieuw boek krijgen we er nog één cadeau. Het zit vol misverstanden. Pag. 15. De soldaten zijn op mars in Afrika. Pag. 1 7. Zeeland moet het van de Ant werpse expansie hebben. Pa gina 19. Santiago de Campostella: een naam om te onthouden als u Spaanse vakantieplannen hebt. Pag. 23. De Jaarbeurs doorstond glans- lijk de allerslechtste tijden, een halve eeuw lang. Pag. 29. Straks herenkappers te weinig in Nederland? Pag. 27. (Van onze verslaggevers) DE BILT/WEEKT Ook in het weekeinde moet het wegverkeer reke ning houden met onberekenbaar weer, dat vrijdag in Weert vijf doden heeft gekost. Vanmorgen moet gerekend wor den op lichte vorst. De opklaringen, die-dan kunnen volgen, betekenen niet dat de lente zich bekeert. Het blijft ook zondag winters met veel kans op natte sneeuw en regen. De vijf doden, die vrijdag waren te betreuren, slipten 's morgens per busje °P de sneeuw langs de Zuid-Willems vaart in Weert, Niemand zag het on geluk gebeuren. De portier van de Phi- 'ipsfabrieken, die wel had horen roe- Pen. waarschuwde de politie. Die trof op de wal twee overlevenden aan: J. sevens (17), die zich uit de auto had kunnen werken en diens vijftigjarige vader, bestuurder van het busje. De jongen had. zonder het aanvankelijk te beseffen, zijn eigen vader gered. Voor de andere vijf kwam de hulp te laat. het laatste slachtoffer was nog niet ge vonden toen het dreggen vrijdagavond werd gestaakt. Het busje was vanuit Koulille in Bel gië op weg naar een kleiwarenfabriek jn Tegelen, waar de mannen werkten, he slachtoffers zijn: J. Geelen (41) ert {J*v. cl. Vorst (43) uit Hamont, P. heinau f36) en J. Kroonen (16) uit of'pelt en J. Panhuyzen (20) uit Kou- (A.N.P.) „De gezondheids sla» i0ns .lant* zal een ernstige terug- in* on"e?v'nden, wanneer niet spoedig die»ueM "'Htreiding van het aantal me- VMri st,udentpn wordt gekomen." Dit (isiiii gistermiddag in Laren leraa.pro^ dr* Muntendam, hoog heid 1W soc*a'e geneeskunde in VAKANTIES SPREIDEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering is akkoord gegaan met het voorstel de vakanties van per soneel van collectief sluitende bedrijven in drie periodes te verdelen oin aldus de vavan- tiespreiding u de komende ja ren meer werkelijkheid te la. ten worden. Het advies tot de ze spreiding is door de stich ting van de arbeid bij de rege. ring ingediend. De vakantieperiodes, die de regering nu aan het bedrijfsleven adviseert: Eerste periode: 4 tot en met 16 juli: de metaalindustrie plus het westen van Nederland (Noord- en Zuid-Hol land, Utrecht en Gelderland ten noorden en westen van de rivieren) Tweede periode: 17 tot en met 30 juli: het bouwbedryf en aanverwan te bedrijven, de confectie-industrie plus het oosten en noorden van Ne derland; Derde periode: 31 juli tot en met 13 augustus: de textielindustrie plus het gedeelte van Nederland bezuiden de grote rivieren. Het ligt in de bedoeling deze drie groe pen jaarlijks te laten rouleren. Bovendien ligt het in de lijn van het streven naar vakantiespreiding dat be drijven die niet collectief sluiten, een zo groot mogelijke vakantiespreiding onder hun personeel bevorderen. Bij het regelen van de vakanties voor het overheidspersoneel moet een zo breed mogelijke spreiding in het tijd vak van 1 mei tot 1 oktober worden toegepast. Het kiezen van 1 juli als aanvangs datum van het schema is mogelijk ge worden doordat vele schoolbesturen po sitief gereageerd hebben op het verzoek van de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen. Hij heeft in het vo rige schooljaar de schoolbesturen ver zocht alle lagere scholen per 1 juli de vakanties te laten beginnen. Iedereen die in verband met zijn wei-k en gezinsomstandigheden daartoe maar enigszins in de gelegenheid is, zoals ongehuwclen en ouderen, wordt door de regering aangeraden buiten de drukke periode van 1 juli tot 15 augus tus met vakantie te gaan. Ook heeft de regering ingestemd met het voorstel van de Stichting van de Arbeid propaganda te gaan voeren voor het doorbrengen van de vakantie in de „rustige" gedeelten van Nederland. De Stichting Recreatie zal verzocht worden hierbij haar medewerking fe verlenen. De V.V.V.-directeuren verklaarden ons desgevraagd bijzonder gelukkig te zijn met het regeringsstandpunt. Over het, hoe en wat van de plannen was met hen nog geen contact opgenomen. „We zullen", zeiden ze, „nog maar even afwachten BRUSSEL (U.P.I.) Een 27-jarige Belgische vrouw, is drie dagen geleden bevallen van zeven kinderen, die echter allen „binnen enkele dagen" stierven, aldus een familielid. De ongewone geboorte vond plaats in het Edith Cavell-ziekenhuis in Uccle bij Brussel. De vijf meisjes en twee jongens werden vier maanden te vroeg geboren. De baby's werden nog wel katholiek gedoopt. Het ziekenhuis weigert de geboorte van de zevenling te bevestigen of te ontkennen. „Dit is beroepsgeheim", zei een woordvoerder. Het familielid wees er met klem op dat de vrouw geen speciale behande ling met een hormonenpreparaat heeft ondergaan, die de oorazak van de ze venvoudige geboorte kon zijn geweest. Ife, (Van een onzer verslaggevers) GAP Franse politieautoriteiten hebben vrijdag de Enscliedese fabrieks arbeider Willem Hil'len poging tot moord ten laste gelegd. Hillen is gear resteerd omdat hy per auto in vólle vaart inreed op twee politieagenten, die de Nederlander wilden laten stoppen. Daarop volgde een onvervalste wild westachtervolging in het Franse Alpen- dorp Aspres-sur-Buech, waarbij acht kogels werden afgevuurd op de Neder landse wagen. De vier inzittende toe risten belandden tenslotte met een uur snelheid van negentig kilometer in een sloot. De Nederlandse auto, een DKW, werd verward met een wagen van hetzelfde merk, waarin kort tevoren dieven bij een kerk waren weggereden. De pastoor had alarm geslagen omdat zijn offer blok was gelicht. De heer Stein werd door een kogel in zijn enkel getroffen. Verder liep hij een aantal bloeduitstoringen en kneuzingen op. Hij is in een ziekenhuis opgeno men. Dé anderen bevinden zich in pre ventieve hechtenis op het politiebureau te Gap, waar zij zullen worden voor geleid. Hillen heeft bekend niet te hebben betaald voor de benzine. Verder heeft hij toegegeven dat hij de politieman nen. zou hebben aangereden als zij niet opzij waren gesprongen. Hij ontkende echter dat een van hen zou hebben ge poogd het offerblok van de Juliuskerk te lichten. Het gezelschap verklaarde onderweg te zijn naar de Rivièra om daar hun vakantie door te brengen. Zij beweer den onderweg hun geld kwijt te zijn geraakt en zo spoedig mogelijk naar Nice hadden willen rijden om de hulp van de Nederlandse consul aldaar in te roepen. Öp grond van dit alarm posteerden vier politiemannen zich op een smalle brug aan de rand van het dorp, om de auto op te wachten. De bestuurder van de wagen had echter juist benzine ge tankt (waarvoor hij niet had betaald) en reed in volle vaart op hen in. Zij konden slechts met een sprong hun le ven redden. Even verderop stond een vijfde poli tieman, die acht kogels op de wielen van de aanstormende wagen afvuurde. Een van de kogels doorboorde een band, waardoor de wagen van de weg raakte. Drie andere kogels drongen de wagen binnen, waarvan er een een van de pas sagiers verwondde. Behalve de heer Hillen zaten in de auto de 21-jarige mevrouw Alma Hil len, haar acht maanden oude zoontje, de 23-jarige Gerrit Stein en de 19-ja- rige mejuffrouw G. Alfing, allen uit Enschede. BANGKOK (A.F.P.) De Indonesi sche ambassadeur in Bangkok, Moham med Diah, heeft tegenover „Bangkok World" verklaard dat Indonesië van plan is zijn plaats in de V.N. weer in te nemen. „Dat zou een logische conse quentie zijn van de huidige buitenland se politiek van Djakarta. De manier waarop de Indonesische leiders dit zul len doen. is een andere kwestie", zei hij. Indonesië is op 19 januari 1964 uit de V.N. getreden uit protest tegen toela ting van Maleisië tot de Veiligheids raad. NANTERRE - Parijs In Nanterre, een van de voorsteden van Parijs, zijn drie kinderen in een brand in een krottenwijk om het leven gekomenMeer dan 200 Algerijnen moesten vluchten uit hun grotendeels houten woningen. De brandweer had enige uren no dig om het vuur meester te mor den. ?5 ROTTERDAM (A.N.P.) Een bejaarde Zeeuw, die met zyn echt genote een dagje uit was in Rot terdam, heeft voor nogal wat con sternatie gezorgd in een wagen van tramlijn 10. Toen de tram reed stond de Zeeuw op, liep naar vo ren en snauwde de bestuurder toe dat hij de wagen niet zo moest la ten slingeren. Nadat de bestuurder had verklaard dat de Zeeuw zich met zyn eigen zaken moest be moeien, trok de lastige passagier een alarmpistool en beval „als je niet direct stopt, ga ik schieten". De passagier was zo opgewonden, dat hii de reactie van de bestuur der niet eens afwachtte, maar het wapen op diens henen richtte en schoot. De evenals de overige pas sagiers hevig geschrokken bestuur der, voldeed onmiddellijk aan de wens van zyn onvriendelijke rei- izger. Nadgi de politie de zaak had uit gezocht, werd het echtpaar op de trein naar Middelburg gezet. Te voren had men de man zijn alarm pistool afgenomen. De trein mocht eens gaan slingeren (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Voor afzwakking van de progressieve inkomstenbelasting heeft baron H. van Lawick, hoofd van de di rectie algemene fiscale politiek van het ministerie van Financiën, gisteren in Vlaardingen gepleit. Voor de afdeling van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel zei hij tevens, dat er best en kele belastingen van het totaal van tweeëntwintig zouden kunnen verval len. (Van onze weerkundige J»- medewerker) u,~r ,bILT Geen voorjaars- 7ai ui. deze keer- Aanvankelijk aL net erop lijken dat de diepe knÜüPSSi ,die van«H Zuid-Zweden M Richt aanvoerde, verdwijnt. <W? enk?*e opklaringen na- vani.HrTfe,n nieuw® depressie, die tppui i ,lapd naar llet zuidoosten visLEat betekent zondaS een n»„i nng van hel weertype, neerslag en meer bewolking. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT/DEN HAAG De heer D. S. Skuhisz, voormalig medewer ker van Nederlandse geheime dien sten, is niet van plan zich neer te leg gen hij de uitspraak van de vaste Tweede-Kamercommissie voor de B.V.D. Deze commissie bestaat uit de fractievoorzitters der vijf grote par tyen. Zoals wij gisteren in een deel van onze edities nog konden melden, is de commissie, na een uitvoerig gesprek met minister-president Cals en de mi nister van Binnenlandse Zaken, Smal- lenbroek, tot de conclusie gekomen dat de financiële aanspraken van de heer Skuhisz „alle redelijke grond missen". Van de overige beschuldigingen, die de ex-agent aan het adres van Neder landse veiligheidsdiensten heeft ge maakt, zegt de kamercommissie, dat deze „evenzeer alle grond missen". Van zeer bevoegde zijde vernemen wij dat het onderzoek van de Tweede Kamer zeer grondig is geweest. Men heeft zich daarbij mede gebaseerd op gegevens van de heer Skubisz zelf. Bij het gesprek met de minister zijn ook ambtenaren aanwezig geweest om de tailpunten op te helderen. Naar aanleiding van de uitspraak van de kamercommissie heeft de heer Sku bisz ons gezegd: „Gezien de jarenlange ervaringen heb ik niet anders verwacht. Toch had ik ergens nog een stille hoop dat er eens iemand eerlijk zou zijn. De bewijzen, die ik heb, zijn ook in handen van de Buitenlandse Inlichtingen Dienst en van de B.V.D. Maar die hebben de heren naast zich neergelegd om de huid van deze instellingen te kunnen dekken". De heer Skubisz zegt ervan overtuigd te zijn dat de heer Cals door de B.V.D. gedwongen is om het beleid van zijn voorgangers te dekken. „Ik heb herhaaldelijk gevraagd zelf gehoord te worden, maar er kwam niets van in. Iedereen informeert buiten mij om. En dan worden de vragen zo inge kleed, dat het door de B.V.D. gewenste antwoord er automatisch in ligt opge sloten. Wat nu gebeurd is kan zelfs niet meer ondemocratisch genoemd worden, maar is domweg fascistisch", zegt hij fel. „Waarom gaat alles buiten mij om? Waarom wordt niet één aanklacht, die ik bij de officier van justitie heb in gediend, in behandeling genomen? Ik heb o.m. een aanklacht wegens meineed van vijf ambtenaren van de gemeente Oosterhout ingediend. Maar geen be handeling en dat is hier democra tie". De heer Skubisz is niet van plan zich bij de uitspraak van de commissie neer te leggen. „Ik ga de pers, en daaronder ook de buitenlandse, nu volledig in lichten; ik zal ze de bewijzen tonen en ik ga zelfs namen noemen". Zoals bekend voert de heer Skubisz nu al langer dan vijf jaar een strijd te gen de overheid. Deze strijd heeft prak tisch al zijn bezit gekost. Het is zover gekomen dat de heer Skubisz, die be weert een geheim agent voor de B.I.D. te zijn geweest, maar door deze organi satie in de steek werd gelaten, zonder vergoeding van kosten en beroofd van zijn goede naam, de gezondheid van de zijnen (vrouw en vier kinderen) en wellicht zelfs het leven van de tien maanden oude baby als strijdmiddelen hanteert. .jf V jv-; J-v Mandaag begint Dagblad De Stem met een actie voor de bouw van een zwembad. Een zwembad, bestemd voor astmatische kinderen op het astmacentrum van „De Klokkenberg". Dit zwembad kost 45.000 gulden. De kinderen van alle gezindten, die op de Klokkenberg verpleegd worden, komen uit West- en Midden-Brabant en uit Zeeland. Natuurlijk is 45.000 gulden een heel bedrag. Maar Dagblad De Stem ver schijnt in Brabant en Zeeland in ruim 75.000 gezinnen. Wat denkt u? Moeten we niet met z'n allen proberen die 45 mille bijeen te brengen? Daar hebben wij vandaag een hele pagina aan gewyd. Op „De Klokken berg" leren kinderen letterlijk leven met astma. Dat duurt jaren. Want astma genéést niet! Een heel eenvoudig openluchtbad, van 10 by 20 meter, liulpt de astma tische kinderen in hun strijd tegen de angst waarin zy door astma leven. De overheid doet véél! Elk jaar geeft zij miljoenèn uit voor de ge zondheidszorg. Een therapie-bad. zoals „De Klok kenberg" nodig heeft, valt echter on der extra-taken. Extra-taken waarvoor een beroep moet worden gedaan op onze gemeen schapszin! De overheid kan namelijk nooit de echte caritas overnemen! Leren leven met astma Caritas is: je bewust samen even schrap zetten voor een doel dat het hart aanspreekt. Caritas is ook: de vele kleintjes die samen één grote maken. Het zwembad voor de Klokken- berg-kinderen kan als het geld er is in één maand worden gebouwd! Vóór Pinksteren zwemmen de astma tische kinderen al! Het doel is on aanvechtbaar goed! Bij dezè actie worden geen kosten gemaakt, die de caritas zakelijk af romen! Elke gulden is een volle gul den. De actie loopt tot Pasen. Haak in! Stort uw bijdragen op onze speciale girorekening 123.34.00 of in de bussen die op onze kantoren staan. Hebt u een idee voor een actie in eigen kring? Laat ons dat dan even weten. Uw goede idee spoort anderen aan! U kunt NU a! iets doen. Vandaag of morgen reeds. Ons postrekening nummer is: Het staat ten name van Dagblad De Stem, Breda. Op het strookje is de aanduiding „zwembad" voldoende. Wij werken nauw samen met het Astmacomité Breda en met de pas opgerichte astma-afdeling in Zeeland. Het Bredase comité heeft een bank rekening lopen bij de AMRO-Bank, Breda. Het rekeningnummer is 960776 Op het strookje zet u: „Voor het zwembad Dat hangt van u af I Elke dag hoort u van ons hoe het er met de actie voorstaat. Wie weet wat astma is (en van daag kunt u dat aan de weet komen!), die zegt: „Ik blijf niet achter I" Lees daarom vooral pagina 25. Het hardstalen anti-diefstal slot voorkomt diefstal van uw auto. Gemakkelijk te beves tigen aan koppelingspedaal en stuur. Goed zichtbaar van buitenaf! 45.- DE BOUWVAKKER L. van der Linden (30) uit Rhenen is gistermorgén bij een aanrijding om het leven gekomen. Het slachtoffer zat met zes collega's in een bestelwagen, waarmee men op weg was naar een bouwwerk in Zeist. (Advertenties). EN (Gek voor aangifte I.B. '65) ACCOUNTANTSKANTOOR BREDA - VLISSINGEN Correspondentie-adres VRIE5DONGEN 40 BREDA Telefoon 01600-39639 -

de Stem | 1966 | | pagina 1