IIJ C&A Chemisch bedrijf wil vestiging Sloe-project Vanaf juli nieuwe schietinstructies politie en douane Nog deze week nieuw en klei ner kabinet Postbode redt jongetje uit haven lil MAN RIJDT IN OF GROEP JONGELUI Groko SOEBANDRIO EN TOCH GEARRESTEERD Nieuwsgierigheid naar gevolg voor akelijkcontact met Nederland Al tientallen van bromfietsen gestolen TWEE OUDERE MENSEN IN LE WE DORP VERONGELUKT Oproep OOK BELGEN OP VINKENTOUW Echlgeiioten GEMINI-REIS ETMAAL UITGESTELD Landbouwers ontevreden met melk- richtprijs Coalitie van CVP-liheralen op komst IN LEDIKANT QVER KANAAL >taal nieuw juture". 3 opzichten - véél lager DAGBLAD VOOR ZEELAND „Zinloos gedoe" Drie uur na elkaar op dezelfde plaats Plaatselijk regen Gematigd Menigten Hele pakket Toejuichen ANDAAG BRIEF AAN KAMER Burgemeester zou optreden politie moeten verantwoorden diepvries soepgroente 25 ct 1065 JAARGANG No. 25148 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. AA. Harkx Hoofdredacteur: L Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen. C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. jUes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 DINSDAG 15 MAART 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Adverténtieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ^Z^TdTi^Zse' e,land'en, GOES, Klokstraat 1. telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 26^1 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). BEDRIJFSLEVEN WACHT AF AMSTERDAM (A.N.P.) Blijkens dp aangiften bij de verzekeringsmaat schappijen en de politie zyn er men sen die er brood in zien de verzeke ringsplaat, die sinds 1 maart op brom fietsen moet zijn aangebracht ten be wijze dat men aan de wettelijke W.A.- verzekeringsplicht heeft voldaan, te stelen. Tot dusver zijn er bij de drie grootste schadeverzekeringsmaatschappijen, die te zamen ongeveer een kwart van het Nederlandse bromfietspark hebben ver zekerd. enkele tientallen gevallen van diefstal van deze platen bekend. Infor matie bij de Amsterdamse politie leer de dat daar sinds 1 maart twaalf aan giften zijn binnengekomen. Voor zo ver wij gisteren konden achterhalen is in West-Brabant en Zeeland nog geen enkele aangifte bij de politie gedaan. Het bureau voorlichting van het schade verzekeringsbedrijf zei, dat nog niet van een spectaculaire ontwikkeling kan worden gesproken. Over de zin van de diefstallen tastte men in het duister. (Van een onzer verslaggevers) LEWEDORP. Twee bejaar de mensen zijn gisteren enkele «ren na elkaar op vrijwel dezelf de plaats in Lewedorp doodge reden. Beiden staken onvoorzich- dg de rijksweg van Middelburg Bergen op Zoom over, en werden gegrepen door personenauto's. Om half drie verongelukte de 72-ja- r® M. van Gessel uit 's-Heerenhoek ler hoogte van de Noordweg onder Le- wectorp. Een personenauto, komende uit ee richting Middelburg, week scherp naar links, maar de chauffeur kon «e aanrijding niet voorkomen. De wa fan. die op wondei'baarlijke wijze niet tegenligger inreed, werd zwaar A ha]j" z,?s liep de 63-jarige Elisabeth Ulaer-Molhöek zonder op te letten, on- meter verderop, de rijksweg siiJ' chauffeur van de personen- ppnc mPes^ °.m llaar ontwijken, eveli- van jC iip "^wijken naar de linkerkant ment t tweebaansweg. Ook op dat mo- naderde er geen tegenligger. vw hoff.e n dansen te Raamsdonks- de 7-iari»; J'Stermorgen rond elf uur tönkim? j Paaltje Snijders van de ver- vS?r frCd D<? -i0ngen W3S lansen aan al wonins van de heer hen h'ii v Haven te water geraakt, •eren hal m ee" trapj° Probeerde een water di„r recds Soruime tijd in het Een eï f r Ult te halen- lansen w!, )c sloes alarm' De hear Hii knn 7an!V .Is' de Haven op fietsen, bereiken r?aJ kan' Pau".ie Snijders Jansen V ,nks,het feit dat da haar mondbeade '?chnlek van de mond-op- 8on hif A g ,met Precies kent. be- Politie t?ed' Ifleraan is hst volgens ders °s gerei. dat Pallltje 'Smj- )IET"0K Hl: RVBR1EK „IN GESPREK ^"verwachting, avond?6' KéN MI-. geldig tot van- medegedeeld lijk cniL ar bewolkt plaatse- tlge wL,, 8?,n' Matige tot krach- inldwnt rlchtingen tussen tempera,™ n,00rdwcst. Dezelfde 'peraturen als gisteren. (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM DJAKARTA. Het Nederlandse bedrijfsleven volgt met aandacht de ontwikke lingen in Indonesië. Hoewel er op het eerste gezicht weinig of geen redenen zijn om aan te nemen dat de gegroeide zakelijke contacten verbroken of bemoeilijkt zullen worden, aarzelen de Nederlandse bedrijven ook met het beweren van het tegenovergestelde. Fokkers commercieel directeur, de heer F. Diepen, zei ons: „Het is te vroeg om er iets zinnigs over te zeggen. Alles wat we weten komt uit de kranten en van de radio. We wachten op officiële berichten. Als het waar is, wat we gis teravond op de radio hoorden, namelijk dat Soeharto de confrontatiepolitiek te gen Maleisië zal gaan verzachten, kan dat, wat Fokker betreft, wel belangrijke consequenties hebben. Dan namelijk worden politieke moeilijkheden met le veranties uit Engeland wellicht uit de weg geruimd. Maar we moeten het echt even afwachten". Professor Tinbergen, pas terug uit Indonesië, waar hij als vertegenwoor diger van het Nederlands Economisch Instituut de Indonesische regering eco nomische adviezen heeft gegeven- zei gisteravond: ,,De ontwikkelingen in Indonesië zijn van geen enkele invloed op mijn advies over de economische toestand van het land, dat wij momenteel aan de hand van analyses voorbereiden. Onze op dracht was striks economisch, de ont wikkeling daar is politiek. Het komt wel meer voor dat tijdens het voorbe reiden van een advies ten behoeve van een land bijvoorbeeld Turkije van regering wordt gewisseld. Het voorbe reiden van het gevraagde advies blijft dan gewoon doorgaan". Soeharto heeft gisteren alle leden van de P.K.I. opgeroepen zich voor het ein de van de maand bij de autoriteiten aan te geven en zo niet een „strenge behan deling" te verwachten. Alle politieke partijen en organisaties wordt verboden ex-leden van de P.K.I of haar nevenorganisaties tot nader or der als lid toe te laten. Organisaties die zich niet aan het verbod houden, zullen streng worden gestraft, aldus Soeharto. In Djakarta hebben gisteren tiendui zenden studenten en scholieren een stil le tocht gehouden ter nagedachtenis aan de slachtoffers, die tijdens de ongere geldheden van de afgelopen weken zijn gevallen. Volgens het blad van de strijdkrachten zijn er acht doden geval len; twee in Djakarta, twee in Djokja karta, twee in Medan (Sumatra), een in Bandjirmasin (Zuid-Borneo) en een in Makassar (Celebes). Naar in Djakarta verluidt, bevindt president Soekarno zich nog steeds in zijn paleis te Bogor. Het paleis wordt nog zwaar bewaakt. o Het sludentenconlingent van Ban doeng dat reeds weken in de Indo nesische hoofdstad gestationeerd was ter onderstcunihg van hun mede studenten fn D.F karta maakt een mars. De krans op de voorgrond werd meegenomen ter ere van de doden die tijdens de acties zijn gevallen. Dr. Soebandrio, de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, is vol gens een bericht van radio „Vry Indo nesië", dat gisteren in Singapore is op gevangen, inderdaad gearresteerd door het leger. De radio gaf de namen van 14 van de 16 gearresteerde ministers, wier bezittingen bovendien door het le ger in beslag zijn genomen. Daarbij be vindt zich ook de tweede vice-premier Saleh. Luitenant-generaal Soeharto zal uit naam van president Soekarno een nood- kabinet vormen, dat zal bestaan uit slechts 25 burgers en militairen, zo meldde gisteren het onder invloed van het leger staande blad „Djiwa Prokala- masi". Zoals bekend telt het huidige kabinet ongeveer 100 leden. Wanneer het nieu we kabinet zal worden gevormd werd niet gezegd. De massabetoging die gisteren in Dja karta zou worden gehouden ten gunste van generaal Soeharto, werd tot van daag uitgesteld, aldus meldt radio-Dja karta, die geen reden voor dit uitstel geeft. Het Indonesische leger heeft beslag gelegd op de woningen van verschei dene echtgenoten van president Soekar no. In een uitzending van radio „Vrij Indonesië" werd het bestaan onthuld van twee „officieuze" echtgenoten naast de drie wettige vrouwen van de presi dent. Het zou gaan om twee villa's in een buitenwijk van Djakarta, waar Arjadi en Sangir wonen, officieuze vrouwen van de president. Het station bevestigde voorts berich ten uit Tokio dat het leger de residen tie van Ratna Sari Devi, de jonge Ja panse echtgenote van Soekarno weel derig ingericht uit de staatskas heeft bezet. Het geconfiskeerde bezit wordt staatseigendom, aldus „Vrij Indonesië" Dezelfde mevrouw Ratna Devi Soe karno zou bij een groot hotel in Dja karta een enorme roomtaart hebben be steld, waarop moet komen te staan „ge lukgewenst met de ontbinding van de P.K.I.". Zij wil deze taart aanbieden aan de vrouwen van de generaals, die zij heeft uitgenodigd om maandagavond bij haai de ontbinding van de Indonesische communistische partij te komen vieren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor de politie er» de rijksbelastingdienst worden op 1 juli aanstaande nieüwe regels van kracht voor het gebruik van geweld. Ze gel den zonder meer voor de rijkspolitie en voor de belastingdienst (douane), als: mede voor politiemannen die een ander politiekorps móeten bijstaan. De burge meesters met een eigen politiekorps is verzocht, deze regels over te nemen, opdat er geen verwarring zal ontstaan. Belangrijkste bepaling is, dat pas mag worden geschoten als een aan te houden persoon verdacht of veroordeeld is in verband met een ernstig misdryf, dat bovendien moet worden aangemerkt als een grove aantasting van de rechts orde. In het algemeen wordt in de nieuwe instructie gesteld dat een politieambte naar zo zorgvuldig mogelijk moet af wegen of in een bepaalde situatie tot gebruik van geweld moet worden over gegaan. Hij moet daarbij afwegen het doel, dat beoogd wordt en het nadeel, dat. optreedt als het beoogde doel niet wordt bereikt. Ook moet hij het risico, verbonden aan het gebruik van geweld, overwegen, ook het risico voor derden. Luidt daarna de conclusie dat geweld verantwoord is, dan is hij ook verplicht geweld te gebruiken. Onder dit geweld valt ook het gebruik van vuurwapens en politiehond. Het geweld kent ook zijn beperkin gen, aldus de instructie. Het moet rede lijk en gematigd blijven. Dit beginsel bepaalt ook de keuze van het soort ge weld en de mate waarin het wordt ge bruikt. Tenzij de omstandigheden dit niet toelaten, moet een duidelijke waar schuwing worden gegeven, dat geweld zal worden gebruikt. Zijn dus blijkens de instructie aan het gebruik van geweld beperkingen verbonden, deze beperkingen zijn nog groter bij het gebruik van vuurwapens. Een vuurwapen mag worden gebruikt als men personen wil aanhouden die zich aan rechtmatige vrijheidsbeneming willen onttrekken. Maar dan moet zo KAAP KENNEDY (Reuter) De voor vandaag vastgestelde lancering van de Gemini-8 ruimtecabine is 24 uur uit gesteld. Men heeft lekvorming geconsta teerd ln bet ruimtevoertuig en in de Atlas-aanjaagraket. De laatste moet de Agena-raket om hoog brengen, waarmee de kosmonauten een rendez-vous zouden trachten te be werkstelligen. iemand zich wel hebben schuldig ge maakt aan een ernstig misdrijf, dat de rechtsorde ernstig aantast. De ze stelre gel laat ruimte voor interpretatie dooi de politieman, maar volgens de samen stellers van de instructie zou een op somming van de gevallen onoverzichte lijk worden. Schieten is voorts .geoorloofd tot het verspreiden en het in bedwang houden van samenscholingen en volksmenigten en tot het beteugelen van woelingen; tot het aanhouden van iemand, die uit een inrichting is ontvlucht of dit poogt te doen, maar alleen bij ontdekking op he terdaad, tot het aanhouden van iemand, die vermoedelijk een vuurwapen schiet- klaar bij zich heeft en dit ook zal ge bruiken. De politieman moet zwaar lichamelijk letsel of erger trachten te voorkomen. Hij mag niet schieten, als hij de iden titeit van de aan te houden persoon kent en uitstel van arrestatie de rechts orde niet ernstig schaadt. Het schieten op vervoermiddelen, waarin zich perso nen bevinden, is aan dezelfde beperkin gen onderhevig als het schieten op per sonen. yoordat er geschoten wordt zal met „luider stem" een duidelijke waar schuwing moeten worden gegeven. Zo nodig kan de „stem" worden vervangen door een waarschuwingsschot. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De georganiseerde landbouw is niet tevreden met de nieu we melkrichtprijs van 33 gulden per 100 kg, zoals de regering vastgesteld heeft. Men is beter te spreken over de oriëntatieprijs van 222 gulden voor slachtrunderen en die van 290 gulden voor slachtkalveren, omdat deze vollens de landbouw een verbetering betekent voor de rundveehouderij. De nieuwe melkrichtprijs noemt men een zuiver Nederlandse beslissing, waar de minis terraad van de E.E.G. ruimere mogelijk heden opengelaten heeft. Het Landbouwschap, dat hierover met de georganiseerde landbouw een vol ledige overeenstemming bereikt had, stelde minister Biesheuvel van Land bouw voor de nieuwe richtprijs voor melk tussen 1 april 1966 en 31 maart 1967 op 34 gulden per 100 kg Qielk twee gulden meer dan vorig melkprijs jaar goed te keuren. Met deze prijs zou de rentabiliteitspositie van de land bouw volgens het Landbouwschap een stuk beter kunnen worden. De minister is met zijn 33,50' twee kwartjes beneden dit voorstel gebleven, maar ging 1,50 gulden hoger dan vorig jaar. De E.E.G.-ministerraad had on langs besloten dat de zes landen hun richtprijs tussen 31,22 en 37,29 moesten vaststellen. Met 33,50 gulden heeft Nederland, vol gens de georganiseerde landbouw een niveau bereikt dat nog aanzienlijk ligt beneden dat van verschillende andere E.E.G.-landen. Men vraagt zich in dit verband af hoe dit het volgend jaar moet, wanneet- Brussel het alleen voor het zeggen zal krijgen. BRUSSEL (Reuter) De leiders van de Chr. Volkspartij in België hebben zich uitgesproken voor de vorming van een coalitieregering met de liberalen, om zo een einde te maken aan de rege ringscrisis, die nu al 33 dagen duurt. Het bestuur van de liberale partij had zich zondag al hiervoor uitgespro ken. Het plan voor de vorming van een twee-partijenbewind is afkomstig van kabinetsformateur Paul Vandenboey- nants. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/BREDA Opnieuw zijn België en Nederland gaan touw trekken over de vestiging van een che misch bedrijf. Farbwerkc Hoechst A.G. uit Frankfort/Main onderhandelt nog steeds met het ministerie van Economi sche Zaken. De transportproblemen, de energievoorziening en de grondprijs spelen in belangrijke mate mee bij de beslissing van Hoeclist. Dit heeft direc tielid Helmut Wagner maandagmiddag meegedeeld. Hoechst is van plan een elektróthermiselie fosforfabriek in het Sloehavenproject Vlissingen-Oost te vestigen. De directie hoopt dat ze met de re gering tot een akkoord kan komen. „Het licht staat op geel", zo werd gisteren de stand van zaken geschetst. De on derhandelingen dienen nog te worden afgerond en naar verwachting zal de beslissing uiterlijk binnen vier weken vallen. Hoechst betrekt tfet fosfaaterts uit Marokko, Florida en uit de Sovjet-repu bliek Mongolië. Het moet in een Ne derlandse haven worden overgeslagen, Dat kan wel in Antwerpen, maar nog niet in Vlissingen. Vandaar dat de transportkosten een belangrijke rol spe len. De Hoechst-.directie, zo verzekerde men gisteren, wil vooral de ontwikke lingen op lange termijn beschouwen bij haar definitieve vestigingsbesluit. „Als we naar Vlissingen gaan en daar is een goede kans op kan Ne derland erop rekenen dat het hele che mische pakket van Hoechst op den duur naar Nederland komt. Dat betekent: zwavel, natronloog, chloor, methaan en propaan". Hoechst staat niet onder druk van de tijd, maar wil wel uiterlijk 1968 met het nieüwe fosf orbed rijf draaien. Er zal aanvankelijk werkgelegenheid zijn voor driehonderd man, met uitgroeimo gelijkheden tot "ten hoogste duizend, om dat ook hier de automatie zün entree heeft gemaakt. Als investeringsbedrijf voor de start in Nederland noemde de heer Wagner gisteren zeventig tot negentig miljoen Duitse mark. Het verkoopapparaat zal in Amsterdam gevestigd blijven. De produktie van Hoechst zal zich vooral richten op polyfosfaten, die ver werkt worden in wasmiddelen. Het is ook een bestanddeel van tandpasta en van andere lichaamsverzorgingsartike len. Fosforerts bestaat voor negentig procent uit slakken, die in Nederland voor grondversteviging of demping zou den kunnen worden gebruikt. Commentaar van Vlissingens wethou der van openbare werken, F. G. Smit: „Wij zouden die vestiging van Hoechst bijzonder toejuichen. Misschien heeft Vlissingen zelf dan wel wat last van luchtverontreiniging, maar die zal be slist binnen de perken van het toelaat bare worden gehouden. (ZIE VERDER PAGINA 3) - IflaaMaS Pc f tcm De hulp aan India omval lang zamerhand heel Europa of dat de Indiërs welgevallig is of niet Pagina 7. Soekarno is een handig poke raar, maar hij blijkt sommige kaarten in zijn mouw te hebben weggemoffeld. Blik naar buiten, pagina 7. Mode van Max Heijmans een streepje aan de vaderlandse eou- turebalk. Pagina 5. Carel Enkelaar vreest geen con currentie tussen de zuilen en de monoliet N.R.U. Pagina 9. EMMEN (ANP) Vijf jongelui zijn met ernstige tot zeer ernstige verwon dingen in het ziekenhuis te Emmen op genomen, nadat in Klazienaveen een automobilist met volle snelheid op het groepje, waartoe zij behoorden, was in gereden. Een van de gewonden liep een schedelbasisfraetuur op_ de anderen hadden onder meer inwendige ketsuren en gebroken ledematen. Het ongeluk gebeurde, nadat een grote groep jongelui zich langs de kant van de weg aan de Hogeveensevaart had verzameld, omdat een hunner over het kanaal wilde zwemmen. Op dat mo ment naderde met grote snelheid de auto, waarvan de bestuurder signalen gaf en daarna op de linkerrijbaan te rechtkwam, waar de verzamelde jonge lui stonden. 'Een aantal mensen werd gegrepen, weggeslingerd en bleef bloedend lig- ,gen. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De bestuurder van het voertuig, de 30-jarige bouwvakarbeider J. B. H. uit Erica, is door de politie ingesloten om dat hij wordt verdacht van overmatig alcoholgebruik. De man zal worden voorgeleid voor de officier van justitie te Assen. CALAIS (A.F.P.) Zeven Britse studenten, onder wie een meisje, zijn giste ren Het Kanaal overgestoken op een Victoriaans ledikant met koperen knoppen. Zü vertrokken 's morgens uit Dover en kwamen 81/2 uur later de haven van Calais binnentuffen. Hun wonderlijk vaartuig werd voortgestuwd door middel van 2 kleine buitenboordmotoren. De jongelui hadden tijdens de oversteek goed weer. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een aantal Amster dammers, waaronder hoogleraren, jour nalisten en kunstenaars, heeft de Twee de Kamer een brief geschreven met het verzoek medewerking te verlenen aan het tot stand komen van een wijziging van de gemeentewet in die zin, dat bur gemeesters voortaan tegenover de raad verantwoording moeten afleggen over het optreden en de activiteiten van de politie. Dit naar aanleiding van de rel letjes in Amsterdam en het politie optreden daartegen. De letterlijke tekst van de brief luidt: „Verontrust over het optreden van de politie op 9, 10 en 11 maart jl. in Am sterdam, in overweging nemende dat dit niet het eerste soortgelijke optreden van de politie is, gelet op het feit dat een burgemeester in zijn functie als hoofd van de politie geen enkele ver antwoording over het politiebeleid schuldig is aan de gemeenteraad, achten het voor de democratische verhoudin gen in ons land van essentieel belang dat de burgemeester wat betreft zijn politiebeleid direct verantwoording schuldig is aan de gemeenteraad en dringen er derhalve bij u op aan uw medewerking te verlenen aan het tot stand komen van een wijziging van de gemeentewet in deze zin". (Ad verte mtóes)

de Stem | 1966 | | pagina 1