Vergeten auto's van route gesleept Frankrijk trekt zich definitief terug uit bondgenootschap Handige Glauner mag toch blijven hollenkamp DOORMAN JAAR UT VAART Twaalf jaar voor moord op Groningse HAARLEMS BISSCHOP OVERLEDEN GRATIEVERZOEK VAN DE BREDASE VIER VERZINSEL Overvallers gerichter bestrijden Wateroverlast veroorzaakt werkloosheid - jjagfrU* ggwj De Gaulle onderhandelt niet meer over NAVO: Zondagsdienst bij bussen en treinen —DUITSE EXCUUSBRIEF NAAR BEATRIX nieuws DAGBLAD VOOR ZEELAND rnmiG li CENTRUM ketelscheurtjes BELANGRIJK Raadsvrouv ontkent bericht: PRINS BEZOEK! RAMPBUURT Justitie wil: sportiever N 85,- ^jaargang no. 25144 e. m.v. Uitg. Mij. Neerlandia Di(eeteur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, - j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. mr. h. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland donder dag 10 maart 1966 Abonnementsprijs ƒ11,40 per kwar taal, exel. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, ƒ3,80 per maand; ƒ0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). AMSTERDAM FEEST-KLAAR Jerwijl (Van onze speciale verslaggevers) AMSTERDAM - de rococo-spiegels in het Amstelhotel woensdagavond gesle pen glas te kort kwamen om de luister te kunnen weerkaatsen van het bal, dat koningin Juliana en het bruidspaar van vandaag hun gasten aanboden, bezorgde de 17-jarige slagersjongen Jan van Veen ja nieuwsgarende internationale pers een wereldprimeur. Hij was de aerste die zich op de Dam, pal voor het paleis, een ereloge kwam reserveren. Daar zat hij, pakje brood en thermosfles met geestrijk vocht naast zich, op de trottoirband, maar toch op rozen, en hij zal er blijven zitten totdat straks de kosteloze breedbeeldkleurenfilm van de huwelijksdag begint. Zijn voorbeeld vond spoedig navolging bij andere liefhebbers van oranje-spektakelstukken. ren korte verkenning bracht ons on- hder meer oog in oog met een 61- iarige huisvrouw, die haar aanwe- iliheid in de kille nacht kernachtig als Bolat formuleerde: „Och ja, de kinde- ren zijn toch het huis uit en de weers- verwachting is goed". Dit laatst klopt. Op het programma Dc Bilt staat: hier en daar motre- m maar toch ook opklaringen. In perscentrum Krasnapolsky, waar (.'Rijksvoorlichtingsdienst zich tijdens verbroederingscocktail zeer royaal wen over 700 binnen- en buitenlandse ielijksreporters deed kennen, poets en doorgewinterde radioverslaggevers iai ook ijverig aan het oranjezonnetje. Haar buiten was de sfeer eerder }i grimmig dan iets anders. Het pa- I" leis keek door een enkel verlicht raam onbewagen naar de vlaggen op ii>Dam die. vochtig als vaatdoeken, in de mist neerhingen; de dranghekken ragen er zonder publiek bijzonder on gastvrij uit, de vijftien kraanwagens ileepten onverbiddelijk de honderden auto's weg, die vergeetachtige Amster dammers hadden laten staan langs de straten, waar vanaf 19.00 uur met het oog op de gebeurtenissen van vandaag, iet dogma van een absoluut stöpverbod heerste. Duizend politiemensen, al dan niet m burger, loerden op late klodderaars. VTog enkele uren en dan zal het an- .1 ders zijn. Gezien de goedgunstig heid van de maart-maand, die van plan schijnt zijn staart niet te roeren, wordt een grote drukte verwacht, en drukte op deze dag betekent, zeker in Amsterdam, dat zeer spontaan kan fees- ten: kleur, fleur, humor, lawaai, dit És gedrenkt in de oranjebitter, waar van iedere caféhouder zich voor deze gelegenheid badkuipen vol heeft aan- Maast de weers- dus ook de feestver- wachting: zomerse stemming, half tot zwaar beneveld en matig tot achtig enthou^ast. Zo nu en dan Moi-wit-blauwe stormvlagen. Waar schuwing voor het verkeer: blijf weg bij ';itAmsterdamse centrum en glaasje op. «lu rijden. (Van onze correspondent) r™ HELDER Nederlands vlieg- i mpschip „Karei Doorman" gaat een 'adf>K vaart. Tijdens het periodiek zijn bij het voorgeschreven ifRldsonderzoek van de ketels liidlnoT §econstateerd. De marine- Sta eft daarom besloten de stoom- 5b van deze ketels te vernieuwen. %kin ïjn aan de biervoor in aan- Wrtt k°mende werven gevraagd, j, J™1 wordt dat het schip weer aan hU0o?aarsreis van bet volgend jaar fcin PiT0, De al geplande repara- ieveer ,mei?de iaar> waarmee on- balf jaar gemoeid zou zijn, föS ns ^gelijkertijd worden uit- Alle soldaten met licht of streng vandaag straffeloos, vanwege jawèl. „Bruilofts-dagboek", op pag. 5. Van de (hoeveel?) Amerikaanse kernbommenwerpers zijn er tot dusver dertien verongelukt. Pa gina 7. Waarom gaan vrouwen werken? Om het geld, maar ook om evenwicht te vinden. Pag. 11. De Poolse partijtheoreticus Schaff ligt het regime op het ogenblik nogal zwaar op de maag. Pag. 10. Opper-provo Rob houdt zich vandaag koest. „Amsterdam is dank zij ons een belegerde stad, en dat is voldoende". Pag. 15. GRONINGEN (A.N.P.) De recht bank in Groningen heeft de 22-jarige lasser E. L. uit Kamen (bij Dortmund) veroordeeld tot twaalf jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. L. stond op 24 februari terecht, om dat hij op 28 januari van het vorige jaar de negentienjarige studente Inge Vorrink in haar woning in de Coran- thijnestraat in Groningen om het leven had gebracht. De officier van justitie vond in zijn requisitoir de handelwijze van verdachte beestachtig en eiste we gens doodslag vijftien jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering. De raadsman, mr. J. de Boer, vond ook dat er sprake was van dood slag, maar hij vond zijn cliënt sterk ver minderd toerekeningsvatbaar en bepleit te een korte gevangenisstraf en terbe schikkingstelling. De rechtbank achtte het secundair ten laste gelegde, de dood slag, bewezen en legde de eerder ver melde straf op. L. heeft het meisje, dat hij kort tevo ren had leren kennen, bij een ruzie (omdat ze het contact wïlde verbreken), bij de keel gegrepen en gewurgd. Toen ze bewusteloos was, bond hij haar het snoer van een platenspeler om de hals en sneed haar met een aardappelschil meisje de halsslagader door. PARIJS (UPI-AFP) Presi dent Charles de Gaulle heeft zijn pogingen om over wijzigin gen in het Noordatlantische ver drag te onderhandelen opgege ven, en zal zijn plan om Frank rijk uit de NAVO te laten treden volvoeren. Dit heeft de Franse regering woensdag bekendgemaakt. De generaal had als laatste eis ge steld dat Frankrijk de volledige controle over de Amerikaanse basissen daar zou krijgen. De mededeling werd gedaan door de minister van voorlich ting, Yvon Bourges, na een door De Gaulle voorgezeten kabinets- zitting. „Frankrijk heeft nota genomen van het feit dat geen nuttig doel kan wor den gediend door onderhandelingen over hervorming van de NAVO", zei hij, „derhalve is het voornemens de maat regelen zelf te nemen die het van es sentieel belang acht". De ambassadeurs van het Verenigd Koninkrijk, de Bondsrepubliek en Italië zijn gisteren op het ministerie van bui tenlandse zaken ontboden, waar hen nota's werden overhandigd waarin de Franse regering haar voornemen be kendmaakt de Franse troepen uit de NAVO terug te trekken. Wat de mogelijkheid tot uittreding uit de NAVO betreft bepaalt het verdrag, dat wanneer het verdrag 20 jaar van kracht is dit zal op 4 april 1969 het geval zijn een lid dat zulks wenst zich kan terugtrekken één jaar nadat het de Amerikaanse regering van dit voornemen in kennis heeft gesteld. In Bonn verklaarde regeringswoord voerder Von Hase, dat er een nota van president De Gaulle onderweg is naar bondskanselier Erhard. In afwachting van dit schrijven wilde Von Hase geen commentaar leveren op het Franse plan om 70.000 militairen van leger en lucht- Vandaag zijn onze kantoren de gehele dag gesloten. Onze redactie is echter (telefo nisch) bereikbaar. DE DIRECTIE FORMATEUR Vanden Boeynants ver wacht dat België eind deze week een regering zal hebben. Mocht hij er niet in slagen een katholiek-liberale coalitie te vormen, dan acht hij een zakenkabi net niet uitgesloten. macht in West-Duitsland aan de NAVO te onttrekken. De woordvoerder wees erop dat het Franse plan van bijzonder belang is voor West-Duitsland, gezien zijn geogra fische ligging. Volgens hem zal de Bondsrepubliek trouw blijven aan drie grondbeginselen, nl. de onopzegbaar- heid van de NAVO, de onopzegbaarheid van de integratie zelfs in vredestijd en de onopzegbaarheid van de nau we onderlinge verbondenheid van Euro pa en Noord-Amerika. UTRECHT GOES BREDA Het bus- en treinverkeer in ons land houdt zich vandaag aan de zon dagse dienstregeling. In Brabant rijden de bussen van de B.B.A. en van de Zuid-Ooster zoals op zondag. In Zeeland zet de A.M.Z. vanmorgen minder bussen in dan normaal, 's avonds wordt er meer materiaal inge zet. Streekvervoer Walcheren houdt rijschema. In Zeeuwsch-Vlaanderen rij- zich na acht uur aan het normale week den de bussen van de S.B.M., zoals op zondag: de diensten zijn gehalveerd. De Z.V.T.M. houdt zich ook aan de zon- daigsdienstregeling. De spoorwegen zul len vandaag geen extra wagens toe voegen aan treinen, die normaal tijdens de spitsuren wel worden verlengd. De N.S. vervoert vanmorgen naar verwach ting ongeveer 30,000 mensen naar Am sterdam met de normaal lopende trei nen. De doorlaatposten aan de grenzen heb ben gisteren een normale stroom auto's verwerkt. Van enige extra drukte is nergens sprake. AMSTERDAM Zeeuwse „kaart leggers" en Brabantse vendel- zwaaiers waren gisteren in de RAI onder de massale rij groepen die tijdens de nationale manifestatie hulde brachten aan het bruidspaar van vandaag. De Zeeuwse groep bouwde in snel tempo een grote „kaart" van de provincie op, compleet met de nieuwe brug en, onder voorbehoud, van de Westerscheldëbrug. De Brabantse presentatie illus treerde met indrukwekkend vtag- genvertoon en met andere^zuidelij- ke attributen (zie foto) dat de feest vreugde beneden de rivieren niet minder is dan waar ook in het land Zie verder pag. 3. HAARLEM (KNP) Mgr. J. van Do- dewaard (52) is gisteravond om half zeven overleden in zijn woning aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. De bisschop had in de namiddag een vergadering voorgezeten van de kanunikken van het bisdom en daarna rust genomen. Een hartaanval heeft een einde aan zijn leven gemaakt. Mgr. J. van Dodewaard werd op 7 juni 1913 in Arnhem geboren. Onmid dellijk na zijn priesterwijding vertrok hij naar Rome voor bijbelstudie. Op 8 januari 1948 is hij te Rome gepromo veerd. Op 30 december 1941 werd hij tot professor benoemd aan het groot seminarie om er als opvolger van prof. Greitemann schriftuur te onderwijzen. Op 5 juli 1958 werd hij tot coadjutor van Haarlem benoemd met recht van opvolging en tot titulair bisschop van Clisma. Zijn bisschopswijding volgde op 9 september. Op 27 juli 1960 tenslotte volgde hij de aftredende mgr. Huijbers op. DEN HAAG (A.N.P.) De raadsvrouw van de vier in ons land nog gedeti neerde Duitse oorlogsmisdadigers, mr. I. Boon uit Den Haag, heeft gisteren mee gedeeld dat „geen van hen ook maar in overweging heeft gehad om op een zo onpassend ogenblik als het huidige, de vraag van een voortdurende detentie op nieuw aan de orde te stellen. Als inderdaad een gratieverzoek is ingediend, is dit huiten hun medeweten en huiten hun goedvinden geschied". Mr. Boon deelt dit mee naar aanleiding van een bericht, van een Duits pers agentschap, dat de Duits-Argentijnse advocaat Juan Dollberg aan koningin Juliana verzocht zou hebben gratie te verlenen aan de vier Duitse oorlogsmisdadigers, die nog in Breda gedetineerd zqn. De heer Dollberg zou gezegd hebben dat de vier gedetineerden hem gevraagd hebben dit gratieverzoek in te dienen. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie deelde desgevraagd mede, dat op het ministerie geen gratieverzoek is ontvangen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Lichtgebaarde Max Glauner (27), die gisteren als enige van de 700 in Amsterdam residerende ver slaggevers wist door te dringen tot het galahal op het paleis op de Dam, heeft prinses Beatrix woensdag een excuus brief met een orchidee gezonden. Hij zegt daarin onder meer, dat zijn krant (Bildzeitung, met een oplage van 4,5 miljoen het grootste dagblad in Europa) nooit de bedoeling heeft gehad het Ne derlandse koningshuis of het Neder landse volk te krenken, dan wel zich ten hunnen koste te amuseren. „Men verwacht echter van de Bildreporters dat zij met alle middelen proberen ob jectief en als ooggetuige verslag te doen". Max Glauner vertelde ons gistermid dag in hotel Arida, dat geheel door de Bildmensen is afgehuurd: „Ik ben een klein uur in de balzaal geweest. Ik had niet de moed om te dansen, maar wel heb ik drie glazen champagne gedron ken. Op een gegeven moment zag ik Beatrix en Claus foxtrotten in een ne venzaaltje. Zij dansen graag op mo derne muziek en ze wilden kennelijk even weg uit de grote drukte. Ik waag de me in de buurt, want ik wilde pre cies zien wat voor bloem Claus in zijn 55 AMSTERDAM (A.N.P.) Prfiis Bernhard heeft met burgemeester Van Hall aan het begin van de vooravond onverwacht een bezoek gebracht aan de buurt in de Amsterdamse binnenstad, waar sinds 5 februari acht mensen hij twee branden om het leven zijn geko men. Bij de verschrikkelijke brand in de Bethaniëndwarsstraat op 5 februari vonden vijf mensen een echtpaar met drie zoons de dood. Het zesde slacht offer, dat uit een raam was gesprongen, overleed enige dagen later. Op 6 maart kwamen bij een brand in een huis op de Kloveniersburgwal, op een steen worp afstand van de Bethaniëndwars straat, een vader en zijn zoon in de vlammen om. Ook deze brand is vol gens de buurtbewoners dior een ma niak of een pyromaan aangestoken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Naar aanleiding van de roof overval in Tilburg op de AMRO-Bank heeft de Brabantse justitie plannen in studie, die uiteindelijk moeten leiden tot een efficiënter optreden tegen de activiteiten van benden. De plannen betreffen niet alleen doeltreffende alar meringssystemen in de grensgemeenten van Brabant en Limburg, maar vooral een gerichte samenwerking tussen rijks- en gemeentepolitie in het gehele land. Destijds heeft DAGBLAD DE STEM nog nadrukkelijk voor die intensievere samenwerking gepleit. De districtscommandant van de rijks politie in Breda, majoor W. H. L. van Nijnanten, merkt hierbij op dat de jus titie niet de nadruk zal leggen op actie schema's van de Koninklijke Mare chaussee en het gebruik van zwaardere wapens bij de grenswegen, maar op de bevoegdheden van de incidentele poli tiefunctionaris. „Het is op het ogenblik zo, dat het ge bruik van vuurwapens is gebonden aan zeer enge voorschriften. Een politieman kan niet zonder meer, ook ai lijkt dat nog zo nodig, van zijn wapen gebruik maken. Daarnaast zijn er natuurlijk nog talloze andere problemen, die de justi tie bestudeert", aldus de majoor. „Van een zogenaamde stormbrigade is in het geheel geen sprake. We kunnen niet zo maar een club ter beschikking heb ben, die Ia minute ingeschakeld kan worden en die zullen we waarschijnlijk ook nooit krijgen". „En aangezien een groep overvallers even gemakkelijk naar het noorden van het land kan vluchten en vandaar de grens kan passeren, is het veel belangrijker om te komen tot een betere nationale en internationale politie-samenwer- king", aldus de districtscommandant (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Wateroverlast heeft de werkloosheid onder bouwvakkers vergroot. Uit cijfers van het ministerie van Sociale Zaken blijkt dat het aantal werkloze bouwvakarbeiders in februari is opgelopen van 14.795 tot 16.595, een vermeerdering van 1800 man. De toena me van werkloze bouwvakkers deed zich voor in de sector van de water-, spoor- en wegenbouw. In de burgerlijke en utiliteitssector daalde de geregistreerde arbeidsreserve, zij het geringer dan in vergelijking met voorgaande jaren. J 1 De Duitse journalist Max Glou+ ner heeft woensdagmiddag in zijn hotel een persconferentie gegeven over de wijze, waarop hij erin is geslaagd dinsdagavond in het pa leis te komen. knoopsgat had, maar toen zag hij me ook. Ik ben namelijk met het verloofde paar in Gstaad geweest en heb toen iets kritisch over hen geschreven. Ik zag het paar verstijven en-wist dat het spel uit was. Er kwam onmiddellijk een lakei op me af, die zeer hoofs vroeg of ik er bezwaar tegen had mijn uitnodiging te laten zien. Ik zei dat die in de garderobe in mijn jaszak zat, en kon op die manier het paleis uitko men, maar al na twee meter werd ik door twee heren in rok bij de arm genomen, die me mee terugvoerden en fouilleerden. Na een uur lieten ze me vrij, hoewel ze me ook de hele nacht vast hadden kunnen houden. Aanvankelijk zou ik het land met het eerste ochtendvlieg tuig moeten verlaten, maar later vatte de heer Seesink van de veiligheids dienst de zaak wat sportiever op en mocht ik blijven. Ik ben erg tevreden over de behandeling. Waar ik morgen op de huwelijksdag ben? Dat zien we straks wel. De rok heb ik nog". In dit plechtstatige kledingstuk kon Max Glauner na het diner in het Hil- tonhotel via een logeeretage van het on beveiligde in het beveiligde deel van het gebouw komen. Daar stapte juist een jonge Duitse edelman in hof auto AA-120 en Max ging hem gewoon ach terna. In de wagen stelde hij zich voor met zijn gewone naam, maar zijn met gezel kreeg evenmin argwaan als de erewacht bij het paleis, die hem onge hinderd doorliet. (Advertenties) Brillant schitterend bezit voor altijd! van Andel hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 178 Rotterdam selektiekleding Sportkolbert-J Naam: Sturka. Materiaal: Shetland tweed. Kleuren: van licht camel tot tabaks- (of Havanna-) bruin. Kenmerken: 3 opgestikte zakken, lange zijsplitten, modieuze randstiksels. Prijs een verademing. Jazeker, bij Hollenkamp I amsterdam breda eindhoven enschede heerlen rotterdam -

de Stem | 1966 | | pagina 1