Weer twee doden in angstig Amsterdam: Rijksbemiddelaars toch cao-toetsers Bijna 140 doden bij vliegrampen AFKEER VAN DUITSERS MODE DRIE DODEN BIJ RUZIE OVER GROND Steegbewoners ijven waken 3P0RTFEITE1N i»VS &en lfdC temPeratU" Kritiek N.K.V.-voorzitter Mertens: PAAR KRIJGT GESCHENK PLUS MILJOEN Absolute meerderheid voor Oostenrijkse volkspartij .JDer Spiegel" verontrust over Nederlandse houding: DACiLAD VOOR ZEELAND IN BRUIKLEEN fc?"™53™- 1829 UUr' TEVERGEEFS Karig maal Naar huis Weinig kans voor formateur Van den Boeynants PROF. TINBERGEN: Geboortecontrole noodzaak voor Indonesië BOEING BIJ TOKIO TE PLETTER: VERMIST ,069 JAARGANG No. 25141 N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Voor God, Koningin en Vaderland Drs. W. A. J. rtrt. Harkx Uitgave Directeur: Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. Art. A. C. v. Dongen, c j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. Art. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 I 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 7 MAART 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. ƒ0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, ƒ3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). JACHT OP BRANDSTICHTER (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amster damse politie is, ondanks de weinige mankracht, die men vrij kan maken in verband met de huwelijksdrukte rond prinses Beatrix, begonnen met een ver beten klopjacht in de buurt ten oosten van de Dam, waar een even onverzadigbare als sadis tische pyromaan in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw twee slachtoffers toevoegde aan zijn sinistere lijst. Tot nu toe ontbreekt nog ieder spoor van de psychopaat, die in enkele weken tijd al zeven maal onge straft op zijn brommer heeft kunnen wegvluchten, na met be hulp van petroleum brand te hebben gesticht in een trap portaal. Men houdt er rekening mee, dat het om meer mannen kan gaan, die worden aange spoord door de publiciteit over eikaars gruweldaden. Hoofdinspecteur C. de Rhoodes, in wiens handen het opsporingswerk is ge coördineerd, kan zich maar nauwelijks voorstellen, dat een enkele dader de brutaliteit zou hebben steeds weer terug te keren naar de wijk, waar een potige burgerwacht sinds de zes slachtoffers eisende brand in de Bethaniëndwars- straat dag en nacht patrouille loopt. In afwachting van de oplossing van het mysterie, hebben de bewoners van de smalle, slecht verlichte steegjes achter de Dam, hun waakzaamheid nog ver dubbeld. Niemand gaat er meer slapen uit vrees dat de pyromaan opnieuw zal toe slaan. Gistermiddag is er door honderd man sterk gedemonstreerd voor het stadhuis. Het resultaat was, dat men van de BB ladders, vangzeilen, touwen en bijlen in bruikleen heeft gekregen Het wielerseizoen is begon nen. Voor Pellenaars bijzon der goed, want de Zeeuw Jo de Roo won in Gent „De Om loop". Andere Zeeuwen, „klei nere broers", stortten zich in het grate clubkampioenschap. Een ander Zeeuws succes was er in de handbalcompetitie. De barnes van Walcheren promoveer den. Nederlandse crossers liepen In Apeldoorn voor deze atletiek- "tel. No op den Oordt kwam als eerste over de streep. Ard Schenk en Jorrit Jorritsma zorgden voor schaats-successen °P hun toernee door Scandinavië. Tot slot voetbal. Meest be- langrijke feit bij de amateurs: Middelburg profiteerde van een misstap, die DESK deed. Hef Kaatsheuvelse elftal verloor na melijk van TSC. Bij de semi- profs vielen de prestaties van Willem (winst op Sparta) en rorluna '54 (klopte ADO) op. ?Lwedstriid NAC-Xerxes ein- «2 ,noSal sensationeel. De biörecn.ter verliet, om moei- radïïen voorkomen, met een 'owagen het terreinencomplex. de J0 DE ROO. een'tT die in Gent voc Nederlands succes zorgde. Lenteweer &Sh!ucrMnf ™.edeEedeeld avond: N.M.I., geldig tot van- kenveldprf hicr en daar wnl- Pr ochtenden, Tnise Periodes. In ke tot f mist. Zwak- lijke rii>i,i' e 5ï'nd u" zuidweste- 20.36 utirZOn °P 7,12 uur' Maan op om aldus meer efficiënt eerste hulp te kunnen bieden, wanneer er onverhoopt weer brandalarm wordt gegeven. Maar de paniekstemming in de omgeving van de Bethaniëndwarsstraat, waar de lu gubere reeks begon ongeveer een maand geleden, is er nauwelijks door afgeno men. Zondag was men met de burge meester in onderhandeling over een be tere straatverlichting, maar ook op dit punt spelen de voorbereidingen voor het huwelijk donderdag de pyromaan in de kaart het energiebedrijf heeft het te druk. De slachtoffers van zondagnacht zijn de 29-jarige C. Pierie en zijn 2-jarige zoontje. De vader moet mot zijn kind zijn omgekomen, toen hij het op de arm had genomen, om er mee van de eerste naar de tweede etage te vluchten. De geheel verkoolde lijken werden gevon den in een bocht van het trappenhuis. Waarschijnlijk zijn de slachtoffers door de rook gestikt en toen verbrand. Brandweerlieden deden de afgrijselij ke ontdekking pas, nadat het vuur met tien stralen plus de waterkanonnen van de Jan v. d. Heijden was bedwongen. De echtgenote G. Pierie-van Rijswijk, had zich kunnen redden door uit het raam te springen, maar was onmiddel lijk met een gebroken neus naar het Binnengasthuis gebracht, zodat zij haar man en kind niet had gemist. Om 4 minuten over 4 kwam bij de politie een anonieme melding binnen, dat er brand was uitgebroken in het trappenhuis, dat staat aangebouwd te gen het pand Kloveniersburgwal 38, op de hoek van de Boerensteeg en hemels breed nauwelijks 50 meter van de Be thaniëndwarsstraat verwijderd. Toen de brandweer tien minuten later arriveer de, brandde het smalle huis als een fakkel. Mevrouw Pierie had zich inmiddels in veiligheid gesteld en ook de bewoners van de tweede en derde etage, Klaas Doornekamp met zijn vrouw Christina, en mevrouw Haalmeij er-Hamel met haar 14-jarige zoon Bob hadden zich weten te redden door uit de vensters op een platje aan de achterkant te springen en vandaar bij de buren in te klimmen. De 45-jarige Doornekamp, die werd gewaarschuwd, toen er rook onder de voordeur van zijn etage binnenwolk- te, heeft nog geprobeerd het vuur te be dwingen door emmers water in het trap penhuis te gooien, maar het mocht niet meer baten. Later sloegen de vlammen zelfs over naar de derde etage van een huis aan de overkant van de smalle Boerensteeg, die ook geheel uitbrandde. iWm mmm De brandweer in actie tijdens de brand aan de Kloveniers burgwal, waarbij twee mensen om het leven kwamen. UTRECHT (ANP) Tijdens een bijeen komst van propagandisten van het Ne derlands Katholieke Vakverbond in U- trecht heeft NKV-voorzitter J. Mertens zaterdag felle kritiek geleverd op de wijze waarop de overgangsregeling naar een vrijere loonpolitiek wordt toege past. In tegenstelling tot vroeger gaat het college van rijksbemiddelaars niet meer onderhandelen over de loonhoogte en de andere arbeidsvoorwaarden. In theo rie gebeurt dat volgens het college ook niet. Maar de praktijk wijst aldus de NKV-voorzitter anders uit. Er zijn hem enkele gevallen bekend, waarin het college heeft geprobeerd partijen die bij een c.a.o. zijn betrokken te be- invloeden. Hij doelde hiermee op de c.a.o. voor journalisten en die voor tandtechnici, waarbij van de kant van de rijksbe middelaars bepaalde suggesties zijn ge daan. De voorzitter van het college van rijksbemiddelaars mag dat dan geen on derhandelen noemen, voor ons is dit een zuiver voorbeeld van loonpolitiek bedrijven, van domweg proberen te toetsen. Als het college probeert op de c.a.o.-partijen pressie uit te oefe nen, gaat het zijn boekje te buiten, aldus de heer Mertens. „Natuurlijk kunnen wij ons wel in denken"zo vervolgt hij „dat het college met verlangen terugdenkt aan de vleespotten van de geleide loonpoli tiek. maar in het nieuwe systeem van vrijer loonbeleid is aan het college slechts een karig maal toebedeeld." „Rijksbemiddelaars hebben waar schijnlijk nog onvoldoende geleerd zich te schikken naar gewijzigde omstan digheden. Zij kunnen zich door de c.a.o.- partijen laten inlichten zoveel als zij willen, zij kunnen de minister zoveel adviseren als zij willen, maar wat zij niet moeten doen is proberen de c.a.o.- partijen met zoete woorden zo ver te krijgen dat zij als hondjes aan het lijn' tje van het college gaan lopen, heeft, na het gesprek dat dit college met het bestuur van de Stichting van de Arbeid op 16 februari over zes col lectieve arbeidsovereenkomsten, rede nen aanwezig geacht deze zes c.a.o.'s naar minister Veldkamp te sturen. BRUSSEL (ANP) De Belgische ka binetsformateur P. van den Boeynants blijkt op het ogenblik weinig kans te maken tot de vorming van een nieuwe Belgische regering te komen. Zowel de socialistische als de liberale partij hebben zich in het weekeinde weinig enthousiast getoond over het programma. De voorzitter van de liberale partij, O. Vanaudenhove, verklaarde gisteren na het eerste beraad van het partijbe stuur, dat het programma van Van den Boeynants in zijn huidige vorm niet aanvaardbaar is. Het gesprek tussen de formateur en de partijvoorzitters begint vandaag. Als het college van rijksbemidde laars geen vrede heeft met de gewij zigde omstandigheden in het vrijere loonbeleid, moet het zich door minister Veldkamp naar huis laten sturen. Als het op deze wijze met de loonpolitiek doorgaat, zijn wij verder van huis dan wij ooit gedacht hadden. Want terwijl wij juist de knellende banden wilden verbreken, gaan we de c.a.o.-onderhan delaars weer in een strak „looncorset" brengen, aldus de NKV-voorzitter. De heer Mertens zei voorts dat het' natuurlijk het goed recht is van het college om met rode lampen te gaan zwaaien als het meent dat een bepaalde c.a.o. in de economische gevarenzone belandt. Maar het zou volgens hem on juist zijn bij iedere c.a.o. met een loon kostenstijging van meer dan 6 a 7 pro cent met de noodklok te gaan luiden. Het college speelt dan paniekvoetbal waarmee de vrije loonpolitiek niet is gediend. „Wij hebben genoeg van het gemiilimeter in het verleden. Meer vrij heid betekent meer kansen scheppen voor de eigen verantwoordelijkheid, meer vrijheid voor de ondernemingen in de bedrijfstakken", aldus de heer Mertens. DJAKARTA (Reuter) De directeur van het Nederlands Economisch Insti tuut, prof. Tinbergen (lid van de P.v.d.A.) heeft de Indonesische regering aangeraden geboorteregeling toe te pas sen om de bevolkingsgroei te beperken. Hij gaf voorts de raad voorrang te ge ven aan economische vraagstukken in plaats van het aanwakkeren van na tionalistische gevoelens. Prof. Tinbergen adviseerde de Indo nesische regering acht procent van het nationale inkomen uit te trekken ter voorkoming van slechter wordende eco nomische omstandigheden. De Indonesische bevolking neemt jaarlijks met twee en een half miljoen zielen toe, terwijl de produktiestijging hier geen gelijke tred mee houdt. De Nederlandse economische deskundige acht geboorteregeling dan ook dringend geboden. (Van onze redactie binnenland) SOESTDIJK/DELFT Mevrouw mr. J. Stoffels-van Haaften, voorzitster van het uitvoerend comité, heeft op paleis Soestdijk het nationale hu welijksgeschenk aangeboden aan prinses Beatrix en de heer von Amsberg. Het geschenk bestaat uit een eet servies, tafelzilver en een drink- servies, plus een bedrag, dat het paar heeft bestemd voor de reva lidatie van gehandicapte kinderen in Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen. Op de symbo lische cheque, die mevrouw Stof fels-van Haaften aanbood, stond het ronde bedrag van één miljoen gulden. De heer J. Lachom, voorzitter van de Staten van Suriname, bood namens het Surinaamse comité een gouden drinkbeker en een gouden sigarettenbeker plus een cheque van 20.000 gulden aan. De heer J. Bikker, voorzitter van de Staten van de Nederlandse An tillen, overhandigde namens het Antilliaanse comité zes zilveren schalen en een cheque van ruim 32.000 gulden. De eerste voorzitter van het ko ninkrijkscomité en voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, zei te geloven dat de meerderheid van het Nederlandse volk het bruidspaar de tijd en het vertrouwen wil geven om de be staande weerstanden te overwin nen. De bruidegom is al in snel tempo op weg ons vertrouwen te winnen, aldus mr. Jonkman. De koningin en prins Bernhard waren bij de overhandiging aan wezig. Op tafels in verschillende vertrekken van het paleis stonden honderden geschenken van de meest uiteenlopende gevers, van een „oma uit een bejaardentehuis" tot de sjah van Perzië toe. Eerder op de ochtend heeft het paar vertegenwoordigers van het Internationale Hof van Justitie ont vangen, die een antiek porseleinen voorwerp aanboden. Zaterdagavond was de konink- i lijke familie de gast van de ministers en staatssecretaris sen, die in het Prinsenhof in Delft een diner aanboden. De koninklijke gasten werden begroet door minister-president Cals en de vice-presidenten dr. ir. A. Vondeling en mr. B. Biesheu vel. Onder de verschillende auto riteiten, die aanzaten, waren ook de ministers-presidenten van Suri name en de Nederlandse Antillen. De tafelrede van minister-president Cals was vooral historisch getint. Hij citeerde uit Cats' werk „Hou- welijck", dat hij later aan het paar overhandigde. „Naar Oudnederlandse trant" bood hij het paar voorts een twee tal huwelijksglazen aan. „Volgens een zinvol gebruik", aldus mr. Cals, „worden deze glazen gevuld met een zoete en een bittere drank, die op de huwelijksdag door de beide echtgenoten wordt gedronken als symbool van de verbondenheid in het huwelijk in geluk en tegen spoed". Op de foto: De heer von Amsberg „voert" zijn bruid een zoutje tjjdens het aperitief, dat het regeringsdiner in Delft voorafging. (Van onze correspondent) WENEN Bij de parlementsverkie zingen, die zondag in Oostenrijk zijn gehouden, heeft de Oostenrijkse Volks partij voor de tweede keer sinds 1945 een absolute meerderheid behaald. De partij heeft haar aantal zetels van 81 op 85 kunnen brengen. De socialisti sche partij bracht het slechts tot 74 ze tels, ondanks de steun van de commu nisten. De communisten zelf hebben, voor de derde achtereenvolgende keer, geen enkele zetel kunnen verkrijgen. HAMBURG (DPA) Het Westduitse blad „Der Spiegel" schrijft onder de kop „Nederland en de Duitsers", dat de afkeer van Nederlanders jegens Duits land „tot een status-symbool is gewor- den Volgens het blad behoeft het aantal der onmiskenbare tegenstanders van de Duitsers niet te verontrusten, ware het niet, dat zü zich ook in de sleutelposi ties van de staat en de maatschappij be vinden. „Der Spiegel" meent, dat een vriend schappelijke gezindheid tegenover de Duitsers voor de Nederlanders zoiets als een karakterfout schijnt te zijn. liet blad schrijft verder o.m.: „De ironie wil, dat juist de Nederlanders eigenschappen toegeschreven worden, die Nederlanders de Duitsers aanwrij ven. De Nederlander gaat in het buiten land karikaturaal gezien door voor hu morloos, bezeten door werk- en eetlust en stijf. De „Spiegel" meent, dat kroonprinses Beatrix zelf vastberaden de geheimhou ding om haar aanstaande verbmtenis met Claus von Amsberg doorbroken heeft en voor de publikatie van haar plannen heeft gezorgd. Op 1 mei 1965, aldus het Duitse blad, nam de kroonprinses Claus bij de hand en „rende met hem langs de lens van de fotoverslaggever John de Rooij, die urenlang achter struikgewas de residen tie van Beatrix observeerde". Het blad schrijft verder: „Week na week had Beatrix de veldkijkers en camera's van verslaggevers, die op terrassen van een tegenover het paleis gelegen restau rant samenhokten, op zich gericht ge zien thans maakte zij gebruik van de genen, die haar schaduwden". De prinses wordt door „Der Spie gel" geschilderd als een vastberaden vrouw met charme en vitaliteit. Bea trix koestert opvattingen over de rol (Van onze redactie buitenland) TOKIO/CHOLET/MIAMI Een uitzonderlijk groot aantal vliegtuigongelukken heeft in de afgelopen dagen aan bijna 140 mensen het leven gekost. Het ergste ongeval gebeurde bij Tokio, waar een Boeing 707 van de Britse luchtvaartmaat schappij BOAC tegen de berg Foeji te pletter is geslagen. Alle 129 inzittenden, 118 passagiers en 11 bemanningsleden, kwamen daarbij om het leven. Het toestel was onderweg van Tokio naar Hongkong. Volgens ooggetuigen kwam er rook uit het vliegtuig en vielen stukken van het staartvlak naar beneden waarna het toestel tegen de berg stortte. Alle lichamen van de slachtoffers zijn geborgen. Sommigen lagen op 500 me ter afstand van de grootste wrakstuk ken. Aan boord van het toestel bevonden zich 85 Amerikanen, 12 Japanners, drie Fransen, twee Britten, een Chinees, een Nieuwzeelander, een Ghanees en een Zuidkoreaan. Het is het derde ernstige vliegtuig ongeluk dit jaar in Japan. In totaal kwamen daarbij 324 mensen om het le ven. In de buurt van het Franse, plaatsje Thourars stortte zaterdag een vliegtuig je neer waarbij alle vier inzittenden om het leven kwamen. Boven West-Duitsland wordt een Starfighter van de Canadese luchtmacht vermist. Het toestel was voor een oefen- vlucht opgestegen van de basis Zwei- brücken. Speurtochten van vliegtuigen en hefschroefvliegtuigen hebben nog geen resultaat gehad. Alle drie inzittenden van een Oosten rijkse legerhelikopter, die donderdag in van het koningschap die met de ma jesteitelijke trots van haar autocrati sche grootmoeder heel goed vergeleken kunnen worden. Reeds lang ergert Bea trix zich over de nonchalante ironie waarmee de Europese hoge adel op het fietslustige koningshuis der Nederlan den neerkijkt. Zij wil het prestige van Oranje vergroten. Beatrix vindt, dat het koningshuis meer afstand tot de onderdanen moet bewaren, want alleen op die manier zou de monarchie die glans kunnen afstralen zonder welke een prinses slechts een alledaagse vrouw" zou zijn", aldus „Der Spiegel". RAMSBECK (UPI) Drie doden en een gewonde waren zaterdag het ge volg van een burenruzie over de be grenzing van twee stukken grond in het dorp Ramsbeck in Westfalen. Naar de politie heeft meegedeeld, schoot Wilhelm Rüther (29) zijn 54-ja- rige buurman Willy Meyer, diens vrouw en diens moeder dood, nadat een ruzie was ontstaan over de begrenzing van twee stukken grond. Tevoren hadden beide buurlieden elkaar al met stenen bekogeld. Toen Meyers 21-jarige zoon zijn va der bloedend aantrof, pakte ook hij een jachtgeweer en schoot op Rüther die zwaar gewond naar een ziekenhuis is overgebracht. Hij verkeert in levens- de provincie Stiermarken is neerge stort. blijken om het leven te zijn ge komen. De lichamen zijn gevonden door een patrouille van de Alpen-politie. Een straalverkeersvliegtuig van het type Boeing 707 heeft zaterdag op het vliegveld van Miami een geslaagde nood landing gemaakt terwijl het landings gestel nog in de romp zat vergrendeld. Er brak geen brand uit en geen der inzittenden liep letsel op. Een transportvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht van het type C-130 Hercules is gisternacht bij een lucht machtbasis bij Tokio in een veld terecht gekomen toen de piloot trachtte een der motoren te starten. De andere drie motoren draaiden toen al. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het toestel werd licht beschadigd. Op de foto: Japanse politie en helpers zoeken naar de stoffelijke overschotten van de passagiers aan boord van het straalverkeersvliegtuig van de BOAC, dat kort na de start van het vliegveld van Tokio neerstortte. i (Advertenties) met een gezellig boek Z' niet duur we1 heerlijk OROST-VERf-YENLO

de Stem | 1966 | | pagina 1