ide hand! Soekarno ontdoet zich van NJONO ter De Gaul le zingt oud lied op persconferentie dood veroordeeld LUCHTREUS DOOK BIJNA GOLVEN IN Kielendragers nog lang niet uitgeblust Koffie duurder ex 25 +H Martadinata ook functie kwijtgeraakt Meeste scholen vanaf 4 juli vakantie AFFAIRE BEN BARKA CENTRAAL Scherper actie tegen ?smokkeF van sigaretten Overleg over bouw-c.a.o. weer mislukt '/O LJ-. als variomatic j was de enige wereldkampioen, rdvoerder van de jn voor de con- aagd waarom er H++ daarom niet lex25 te halen hij tevreden+++ ed by lexington DAGBLAD VOOR ZEELAND OMAR DANI NORMAAL ANTI-WESTERS g^n!and "-i Te lage snelheid Actie-comités India beduusd UITVOERING MEERDERE PLANNEN MOGELIIK Vreemdelingen doen hoslokalen verstoppen ANDAAG IN Bijdragen huwelijksgeschenk STEMBUS MET GELD GESTOLEN TRIEST DE NAVO Meer dan 10 mille voor goed idee droomreis! jbi| koffie of thee ,06e JAARGANG No. 25130 Voor God, Koningin en Vaderland +++++++++-H-HH il f :ss»Ss Uitgave: N.V. Uitg Mij. Neerlandia jlteeteitr: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, Li, Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes! mr. H. AA. L de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 |8I 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 D I N S D A G 22 FEBRUARI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; f 14,30 per post, excl. O.óO incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. a- Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat !4telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). telefoon 2377 (Bijbureaus. TERNELIZEN^Usbaans^a^^^^ ONTSLAG VOOR NASOETION SINGAPORE (Reuter/UPI) President Soekarno van Indo nesië heeft gisteren minister van defensie Abdoel Haris Nasoetion vervangen en diens tweede func tie van chef-staf van de strijd krachten opgeheven. De president heeft tot opvolger van Nasoetion benoemd de vroe gere minister van oud-strijders- zaken en demobilisatie-aangele genheden, generaal Haji Sarbini Een reden voor het opheffen van de functie van chef-staf van de strijd krachten is niet opgegeven. Er is een nieuwe functie geschapen, die van onderminister van defensie. Hierin is benoemd generaal Moersid, plaatsvervangend leider van de inlich tingendienst van het leger. Een slag voor de aanhangers van Na soetion is ook de vervanging van de minister van amrine Eddy Martadinata door schout-bij-nacht Moeljadi. Generaal Omar Dani, oud-minister van luchtvaart, wordt minister van vliegtuigindustrie, een nieuwe post. Idham Chalid, die vierde plaatsver vangende vice-premier is geworden, is voorzitter van de mohammedaanse partij „Nahdatoel Oelama". De eerste, tweede en derde plaats vervangende premiers, respectievelijk ör. Soebandrio, dr. J. Leimena en Chai- roel Saleh, behouden deze functies. President Soekarno verklaarde vol gens radio-Djakarta dat de veranderin gen in het kabinet niet het gevolg zijn van druk of eisen door het actieverbond van Indonesische studenten, die hebben gedemonstreerd voor een meer doelma tig kabinet. Hij zei in een radio-uitzending dat ook de communisten maanden geleden reeds een kabinetsherschikking hadden geëist „Deze partij wenste een NASA- KON (nationalistisch, religieus en com munistisch) kabinet", aldus Soekarno. „Maar lang voordat de P.K.Ï. met deze eis kwam had ik al tot een wyziging besloten. Dit is een normale praktijk in het politieke leven. Alleen is de tijd du gunstig om hieraan uitvoering te ge- WV, aldus de president. Luitenant-generaal Soeharto, chef van ae legerstaf, die zijn positie tegelijker tijd verkreeg met Nasoetion. bleef aan. i„ïÜ andere chefs-staf zijn vice- 1 ^„aarschalk Sri Joeljono Herlam- I JW ^chtmacht en generaal politie edodi"-Hardj° van de staats- on- ge werd Later dPn -7"]'arige Nasoetion gewezen te autoriteit op het «KL militaire strategie S hii ^efensie in 1959. uater 2* rator van land-.iucht-. zeemacht en politie. tober ileJ?isl-ukte staatsSreep van 1 ok- "V„0 gJ?,r werd hü a's de stcrk- klaS, het land beschouwd. HU ver- Intlnn, - (ip grootste vijand var 2,»l steeds het Westerse im tischp maar dat de communis- WENEN (Reuter) De Indonesische communistische vakbondsleider Njono is maandagavond door een militair tri bunaal in Djakarta ter" dood veroor deeld wegens zijn aandeel in de mis lukte staatsgreep van vorig jaar, zo meldt het Hongaarse persbureau M.T.I. Het bericht is afkomstig van de cor respondent in Djakarta van het Hon gaarse persbureau. (Van onze correspondent) SCHIPHOL Terwijl op Schiphol groot alarm werd gegeven en vijf brand weerwagens naar de landingsbaan sto ven, dook de DC-8 van de K.L.M., „Ba ron Pierre de Coubertin'', (registratie PH-DCT), gistermiddag bijna in de gol ven van de Noordzee. In het toestel waren onder leiding van een K.L.M.- instructeur enkele vliegers van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Overseas National Airways aan het trainen. Dit is, krachtens een overeenkomst tussen beide maatschappijen, normaal. Op een gegeven moment het was enkele seconden voor half vier vloog de luchtreus op een hoogte van 3 km. Dit gebeurde met gering motorvormo- gen en zeer lage snelheid, waarbij ter- wille van de training de voor lijndien sten geldende normen vrijwillig wer den overschreden. De vrijwilligheid was echter blijk baar te groot. Opeens viel het toestel van 3 km hoogte terug naar nauwe lijks 400 m boven het oppervlak van de Noordzee. Tijdens deze val deden zich verdachte vibratieverschijnselen voor. De K.L.M.-instructeur meldde on middellijk aan de verkeerstoren dat er iets mis was, maar wist de kolos op het nippertje op te vangen. Dank zij zijn kundigheid landde het toestel normaal en kon het sein „groot alarm" reeds worden ingetrokken voor dat de wielen van de DC-8 de baan hadden bereikt. too? heTKNMI8, ®e—gedeeld d» te De Bilt, gel- fiu™ K--N.M.1, WramiVanavond: tla»tsel"™y bewolking mjar ook „11, e.n daar een bui, en toe vrii kP 'fe'bsen. Matige af r uit zuid- '4 o temperatuur, 8 vmnde" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In onderwijskringen bestaat de indruk dat men althans by het gewoon lager onderwijs wel in grote meerderheid gevolg zal geven aan het dringende verzoek van staatssecretaris Grosheide om mee te werken aan de vakantiespreiding. De staatssecretaris had verzocht de vakanties 1 juli te laten aanvangen. De meeste schoolbesturen komen daar zeer dicht bij in de buurt: zy willen de schoolvakanties op maan dag 4 juli (de eerste maandag van de maand) laten beginnen. De algemene Nederlandse onderwij zersfederatie zal dit in maart ook offi cieel adviseren. Niet alleen de lagere scholen, maar ook de meeste u.l.o.-, v.g.l.o.-, b.l.o.- en kleuterscholen willen deze gedragslijn aanhouden. De moeilijkheden schuilen echter bij het middelbaar onderwijs. Bij een vrij groot aantal middelbare scholen voelt men er niet voor om reeds begin juli de schooldeuren te sluiten, omdat dit zou betekenen dat de lessen dan weer medio augustus moeten aanvangen in plaats van begin september, zoals tot dusver gebruikelijk. Ook zouden de eind- en overgangsexamens vervroegd moeten worden. Voor vele gezinnen is het niet prettig dat de vakanties bij het gewoon lager onderwijs en de middelbare scholen niet gelijktijdig aanvangen. In onderwijskringen is men geneigd het belangrijker te vinden dat de eind datum van alle schoolvakanties gelijk is dan dat de begindatum van die va kanties gelijk is. AMSTERDAM (A.N.P.) Door de verhoging van de invoerrechten en de stijging van de koffieprijzen op de we reldmarkt, zal de koffie vanaf 22 fe bruari in het algemeen 8 tot 14 centen per pakje van 250 gram duurder wor den. Dit betekent voor de meest ge kochte soort een verhoging van 8 cent per pakje van 250 gram. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Eerst de directe hon gersnood lenigen, dan beginnen aan de structuurverbetering van de landbouw in de bedreigde gebieden van India. Dat wordt de taak die de vijf organisaties van de actie „Eten voor India" zich thans gesteld hebben. Het eerste overleg over het besteden van de ontvangsten, die de 20 miljoen gulden reeds gepas seerd zijn, heeft maandagavond reeds plaatsgevonden. De organisaties zullen de plannen voor India in zeer nauw overleg met minister Bot van ontwik kelingshulp opstellen en uitvoeren. De vijf organisaties, comité Unicef, Unesco-centrum, Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen en de ka- tholiebe stichting Mensen in Nood zijn overweldigd door alles wat er voor en tijdens de bliksemactie van zaterdag is gebeurd en wat er nog steeds te ge beuren staat. De opbrengst is, aldus de heer G. van Vlijmen, directeur van No- vib, die de dagelijkse leiding van de actie heeft, zo groot geweest dat men verschillende plannen kan realiseren. De eerste opzet om voedsel naar In dia te sturen moet zo snel mogelijk uitgevoerd worden, ter leniging van de directe nood. Als tweede actiepunt gaat men plannen voor de structuurverbete ring van de landbouw in de moeilijke streken van India uitwerken. Doet men dit namelijk niet, dan kan men de drei gende hongersnood in de toekomst on mogelijk afwentelen. De hoofdzaak is dat zowel de voed selvoorziening als de hulp op langere termijn goed gecoördineerd uitgevoerd wordt. Daarom blijven de vijf organi saties voortdurend overleg plegen in sa menwerking met minister Bot, totdat de plannen verwezenlijkt zijn. KRABBEGAT OETELDONK OOSTERHOUT Niets wijst er op dat de carnevalisten uitgeblust ra ken. In de grotere carnavalsplaatsen werden gisteren opnieuw invasies vreemdelingen verwerkt. De autoch tone kielendragers komen bij al dit vreemdelingenverkeer wel wat in het gedrang en steeds meer carnavalisten zeggen als ze éven uitblazen ach ter een glaasje (ze laten zich tóch rijden) „het moet maar afgelopen zijn met de carnavalspropaganda. Te levisie, radio en V.V.V. gaan tè voel baar op het carnaval drukken". Wat daar van waar is, zoeken de carnavalisten later wel eens op hun gemak uit. Voorlopig hebben ze daar voor nog geen tyd. Vandaag beklommen weer veel prinsen hun praalwagens voor de tweede maal. In Den Bosch en Breda (foto) trokken grote optochten. Oos terhout vierde voor de elfde keer de boerenbruiloft van Joanus en Hen- drien en het waren niet alleen de boeren en boerinnen die feest vier den, zoals de zwart-witfoto hiernaast laat zien. Lady B.P. wordt vandaag 77. Pagina 5. Tarsis mag zich geen Sovjet-bur ger meer noemen. Dat wil hij trouwens ook niet. Pagina 7. Kun je in het Nederlands eigen lijk wel zingen? Pagina 9. Jimmy Greaves weer beter is kandidaat voor het Engelse nationale elftal. Pagina 11. DE 9-JARIGE Arie Groenenhoven uit Rotterdam en zijn 10-jarige buurjongen Jan de Jong zijn in hun woonplaats on der een geladen zandauto gekomen en op slag gedood. EEN LOSGEBROKEN nerts heeft een waar bloedbad aangericht in het kip penhok van landbouwer De Vries aan de Woutersweg in Ede. Het bloed dorstige dier vermoordde 31 jonge leg hennen. (Van onze correspondent) EGMOND AAN ZEE Uit de hal van hét gemeentehuis van Egmond aan Zee is een stembus gestolen, waarin al vele inwoners van de gemeente bijdragen had den gestort voor het huwelijksgeschenk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. De voordeur van het gemeentehuis was met een schroevedraaier geforceerd. De bus stond in de hal van het gemeentehuis en kon zo worden mee genomen. De bus stond er al enige weken: het is niet bekend hoeveel er al voor het huwelijksgeschenk was gestort. Van de daders ontbreekt ieder spoor. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De persconferentie van ge neraal De Gaulle op het Elysée, bijge woond door een kleine duizend journa listen, was niet alleen kort maar stond bovendien dit keer niet op een bijzonder hoog peil. Wat de generaal over de presidentsverkiezingen van december j.l., over de economische en financiële politiek, over Europa, de N.A.T.CLen Vietnam te vertellen had, hebben wij al zoveel maal gehoord dat het nauwe lijks de moeite waard is daarvoor dui zend journalisten en alle batterijen van radio en televisie op te trommelen. Men wachtte hoofdzakelijk op wat hij had te zeggen over het schandaal Ben Bar- ka, over de op Franse bodem ontvoerde en vermoorde Marokkaanse oppositie leider. „De Marokkaanse minister van bin nenlandse zaken heeft op ons grondge bied een van zijn voornaamste opposi tieleiders laten verdwijnen, alles wijst daarop", zei de generaal ten aanizen van de kwestie-Ben Baska. „De Marok kaanse regering heeft niets gedaan om te helpen de waarheid aan het licht te brengen, omdat Oufkir er altijd wel op gelet heeft dat hij rekenschap kan afleggen van zijn doen en laten en om dat hij nog steeds minister in Rabat is", aldus De Gaulle. „Het is dus onvermijdelijk dat de be trekkingen tussen Frankrijk en Marok ko daar de gevolgen van ondervinden. Niets wijst erop dat de contraspionage en de politie als geheel van de operatie in het algemeen zouden hebben gewe ten en zouden hebben gezwegen", zei de generaal. De vertegenwoordiger van de Nouvel Observateur sloeg de spijker op zijn kop met de volgende vraag: „Waarom heeft men tijdens de presidentsverkiezingen in december gezwegen over Ben Bar- ka? En waarom is men er pas over gaan praten toen de verkiezingen ach ter de rug waren en toen de zo zeer gekritiseerde pers de zaak uit de doe ken begon te doen? De Gaulle maakte zich van die vraag af door op spotten de toon uit te roepen: dat komt omdat ik nog maar zo weinig ervaring had. De meeste journalisten, die niet alleen de zaak-Ben Barka maar ook de eer lijke voorlichting ter harte gaat, voelden zich met dat antwoord opgelaten en ke ken elkaar aan. Maar het erge was dat er over dat spottende antwoord van De Gaulle ook uitbundig werd gelachen en zelfs luid werd geapplaudisseerd. Gelachen en ge applaudisseerd door dezelfde journalis ten, die zich even later door De Gaulle hoorden verwijten dat zij spoken za (Van onze correspondent) DEN HAAG De douane zal voortaan, naar het ministerie van Fi nanciën heeft bekendgemaakt, op de naleving van de voorschriften met be trekicing tot het vervoeren van sigaret ten, scherper toezien. Indien grensgan- gers meer dan 25 sigaretten invoeren zonder dit bij de douane aan te geven, zullen zij bekeurd worden. Bovendien kunnen hun sigaretten in beslag wor den genomen en verbeurd verklaard. De douane laat haar actie voorafgaan door een waarschuwing, waarbij ge bruik gemaakt wordt van pamfletten en advertenties in regionale bladen. De bedoeling is de grensgangers, die te goe der trouw handelen, niet ongewild in moeilijkheden te brengen. UTRECHT (ANP) De op 2 februari j.l. afgebroken onderhandelingen over 'de collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf, die inmiddels waren hervat, zijn gisteren na twee langdurige besprekingen opnieuw mislukt. De drie werknemersorganisaties heb ben de onderhandelingen beëindigd, na dat hun laatste voorstellen door de werkgeversorganisaties waren afgewe zen. De in de centrale commissie bouw nijverheid samenwerkende werknemers organisaties zullen zich op korte termijn beraden over de thans ontstane situatie. De bouw-c.a.o. loopt op 1 maart aan staande af. Er zijn ruim 200.000 werkne mers bij betrokken. DE KONGOLESE minister van open bare werken en landbouw, Cesaire Ka- jemba, en 14 anderen verdronken toen hun boot op het Kivoemeer in Oost- Kongo omsloeg. BIJ DE Frans-Belgische grens zijn gis teren bij een verkeersongeval vijf per sonen, allen Belgen, om het leven ge komen. Een vrachtauto uit IJzendijke kwam in botsing met een personen auto. gen het publiek James-Bondverhalen hadden voorgeschoteld en met de vroe gere O.A.S. hadden samengespannen om De Gaulle en zijn ministers een loer te draaien. De Gaulle had maandagmiddag de lachers in het Elysée op zijn hand. Dat was in het aangezicht van de dood een trieste vertoning. De president deelde mee dat Frank rijk zal voortgaan zijn strijdkrachten uit het Noordatlantische bondgenoot schap los te maken. Hij zei dat Frank rijk vóór 1969, wanneer alle N.A.V.O.- landen kunnen verklaren dat zij zich binnen een jaar uit het bondgenoot schap zullen terugtrekken, zal beslis sen of alle buitenlandse militairen en vestigingen op Frans grondgebied onder Frans opperbevel zullen worden ge plaatst. Verklaarde de president in de afge lopen zeven jaar verscheidene malen dat de N.A.V.O. aan een hervorming toe was, thans zei hij ronduit dat het lidmaatschap van de organisatie onver enigbaar is met de belangen van de Franse natie. Het lidmaatschap brengt voor Frankrijk en de andere Europese landen-leden het gevaar mee te worden meegesleurd met de Verenigde Staten in een conflict waarin zij niet gemengd wensen te worden. De Gaulle zei niet het bestaan van de N.A.V.O. in het geding te willen bren gen, maar wel het geïntegreerd N.A.V.O.-opperbevel. (Van qpze correspondent) AMSTERDAM De hoogste be loning, 10.400 gulden, ooit in Ne derland voor een idee uitgereikt, heeft een Deen gekregen. De ge lukkige was K. E. Jensen, test technicus op het I.B.M.-beproe- vingslaboratorium in Uithoorn. Hij kreeg 20 procent van de netto-be sparing, die zijn vinding geduren de het eerste jaar zal opbrengen. Tot nu toe werd het record gehou den door de P.T.T., die enkele ja ren geleden een employé voor een idee 10.000 uitkeerde. In wezen leek de uitvinding van de 33-jarige heer Jensen, die in Jutland geboren is maar zich in Nederland vestigde, toen hij in een jeugdherberg zijn huidige vrouw ontmoette, dóódsimpel. Tijdens het testen van een nieuwe elektroni sche rekenmachine stelde hij voor de afzonderlijke aan- en uitscha kelaars van het apparaat door een enkele druktoets te vervangen. Hierdoor kon de bedrading van het schakelmechanisme en de scha keling zelf aanzienlijk worden ver eenvoudigd. De verbetering levert de I.B.M. meteen .het eerste jaar al een nettobesparing van 55.000 op daarvan gaat dus 20 procent naar de heer Jensen. De directeur-generaal van de I.B.M. Nederland n.v., de heer E. van Kruk, zei tijdens de prijs uitreiking, dat het recente sugges tieprogramma van de I.B.M. enor me vruchten afwerpt. In 1965 wer den 93 van de 497 ideeën beloond met bij elkaar niet minder dan 22.860. Op de foto de gelukkige „uit vinder". Advertenties) WIBiMIIW III—IWII» =T- rper vliegtuig met hotelverzorging. gdgn. ROME va f 329 gdgi,. LOURDESf ggg,. Vraagt reisprogramma. Keuze uit meer dan 700 reizen' door- geheel Europa N.R.v.K.St.Christoffel, Meent 75 a, Rotterdam, tel. 010-13 72 28. 'V - niet duur wel heerlijk

de Stem | 1966 | | pagina 1