Architecten kweken eenheidsmens door uniforme bouwwijze Grootscheepse nationale actie voor India Informateur Van Acker optimistisch aan werk 'ets meer wind S. op 154 uur'Maan °p ^ïassjft- U.C.B. Schimmen Forse taal over kijk- en gluur balkonnetjes Twee dingen Nieuwe kijk School offert op huwelijksdag Liberaal weigerde BOUWKUNDIGE PROF.BAKEMA: 0, jaargang_ No. 25125 MV Uitg Mij. Neerlandia iigave; n.v. rjrs W. A. J. M. Harkx irecteur: Drs. „ofdredacteur: L Leijendekker edacderaad; J. M. A. C. v Dongen, J v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. u M L- de Rechter, P. V. M. "es, mr. n. a?ipi<]n)idv"kortinS- OOK PAGINA ?0l)r hctlK}?MnT8, Medegedeeld lïond; geldig tot van- Oeifleli'it °f.vrii krach' kele ,nkhr. '"d uit het oosten. Oaperaturèn ,L"tlrn°s weer' tin, ren dezelfde als giste- -u. "««c ais jl^ondej0?, Jnder 17.55 Morgen- 7rL U24 uur. ittf°™atiedienst seuert zouungavuuu j.u *-«*■■■ DE 63.JARIGE dr. Kurt Scharf, se- dert februari 1961 voorzitter van de raaa der Evangelische kerk in Duitsland, is gisteren door twee synodes in West en Oost-Berlijn tot bisschop van de evangelische kerk van Berlijn en Bran denburg gekozen. HET 16-JARIG meisje E. E. Dam is gisteren Li het Academisch Ziekenhuis in haar woonplaats Groningen, overle den, nadat zij met het hoofd onder een trekker met oplegger was gekomen. Het ongeluk gebeurde dicht bij het ouder lijk huis van het meisje. EN 3-JARIG jongetje, is verdronken toen het met een vriendinnetje by een zwembassin in Nieuw-Bergen (Lim burg) aan het spelen was in het water vieL (Van onze correspondent) AMSTERDAM Dr. L. de Jong directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie te Am sterdam heeft, bijna onopgemerkt, voor de Nederlandse Academie van Wetenschappen, een rede uitgespro ken, waarin hij opzienbarende ont hullingen doet over de persoon en het werk van koningin Wilhelmi na. Uit zijn betoog dat gebaseerd was op een reeks openhartige ge sprekken, tien jaar geleden met leden met Wilhelmina gevoerd, en op haar intieme dagboek, bleek on der meer het volgende. De voorma lige koningin heeft door persoon lijk optreden de toenmalige minis ter-president de Geer tot aftreden gedwongen en vervangen door Ger- Jong voor een b«*larnrrijk deel aan Wilhelmina te danken. Dat deze feiten niet algemeen be kend zijn, weet dr. de Jong tijdens zijn lezing aan de volgende oorza ken: Het tot een lengte van dagen angstvallig behoeden van wat men het constitutionele plan pletgt te noemen, maakt van de leden van het huis van Oranje schimmen maar geen werkelijke mensen. Het beneemt ons de kijk op wat zij waren, het beneemt ons ook de kijk op de problematiek van het koningsschap in een constitutionele monarchie. Voor God, Koningin en Vaderland SIhéWHP 29e De Britse vliegtuigbouwers hebben plannen gemaakt met hun Franse col lega's voor de gezamenlijke produktie van militaire toestellen. Zullen die plan nen in duigen vallen, nu Groot-Brittan- nië de voorkeur geeft aan de aankoop van bommenwerpers die van Ameri kaanse makelij zijn? In regeringskringen zegt men dat de bestelling van F-lll-bommenwerpers slechts een overgangsmaatregel is. La ter zouden geschikte gevechtsvliegtui gen van Brits-Franse makelij gekocht worden. Maar dit is een schrale troost voor de Britse vliegtuigbouwers, die al vast-niet meer werk zullen krijgen door de aankoop van de F-lll. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Nederlandse maatschappij is hard op weg met haar uniforme bouwwyze een eenheidsmens te ontwikkelen. Hy kan over het algemeen met zijn huis niets meer doen. Er is te weinig ruimte voor meubelen, zijn buitenleven speelt zich in hoofdzaak af op kijk- en gluurbalkonnetjes in woningen, die de architecten zelf nooit zouden willen gebruiken. Wat blijft er op deze manier over van „het wonderlijke, dat leven heet?" Het gevolg van dit alles is het geforceer de verlangen naar het huis met het eigen tuintje, de overdreven opzet van zogenaamde oungalowbuurten, de mas sale uittochten in bijvoorbeeld het weekeinde naar de natuur. Het wordt hoog tijd dat op de eerste plaats de Nederlandse architecten hun specialis ten-mystiek opzij zetten en de mensen leren wat ruimtegebruik is. Deze harde kritiek liet professor J. B, Bakema, hoogleraar aan de afdeling bouwkunde van de Delftse technische hogeschool gisteren horen op het con gres „De komende twintig jaar", dat de P.v.d.A. in Amsterdam belegde. „We kunnen twee dingen doen", zei pro fessor dr. J. Kommandeur, hoogleraar in de natuurwetenschappen later op het congres. „We kunnen als Nederlan ders meegaan met de internationale denkbeelden over ruimtelijke ordening, onderwijs, automatisering, wetenschap pelijke ontwikkelingen op en boven de aarde en praktische uitwerkingen. We kunnen ook vasthouden aan onze eigen standpunten. Maar dan moeten we het ook voor lief nemen dat de wereld ons straks als een historische bezienswaar digheid komt bezoeken". De steden zijn onvoldoende ingericht voor het verkeer en de nieuwe woonwijken lopen dikwijls over van saaiheid, zodat de bewoners tijdens het weekeinde niet weten hoe hard ze naar buiten moeten hollen. De maatregelen die men treffen wil ver leggen alleen maar de moeilijkheden Ze zijn niet principieel. „Men ziet het beleid rond de ruimtelijke ordening, dus ook de verstedelijking van Neder land onvoldoende als consequentie van onze samenlevingsidee, die met het woord democratie wordt aangeduid", aldus professor Bakema. Nodig is daar om een nieuwe kijk op de ruimtelijke ordening van de aanstaande bouwont- werpers en uitvoerders, het inpassen van de woning in de Nederlandse ruim te. „Het ruimtelijke avonturieren in de komende twintig jaren*', noemde pro fessor Bakema dit en „asjeblieft niet het voortdurend herhalen van de bouw typen, die op een afstand al laten mer ken hoe daar binnen tafels en stoelen staan". Elke verblijfplaats in de woning van de komende jaren moet daarom gelijk tijdig recreatiegebied zijn, zonder hin der voor en van de medebewoners, zon der hinder (maar wel in betrekking tot) van buiten. HILVERSUM (A.N.P.) Unicef- en Unesco-Nederland, de Stichting Oecu menische Hulp aan Kerken en Vluchte lingen, de rooms-katholieke stichting „Mensen in nood" en de NOVIB, orga niseren zaterdag 19 februari een groot sclieepse hulpactie voor India, onder het motto „Eten voor India''. De N.T.S., de N.R.U., waarin de samenwerkende omroeporganisaties, en ook de Neder landse dagbladpers, ondersteunen deze actie. In India zyn reeds zeven staten tot noodgebied verklaard. Als gevolg van de weersgesteldheid is daar de oogst praktisch mislukt. Ook de kleinere en spontane acties gaan voort. Zo hebben de leerlingen van de „Prof. Kohnstamm-school", open bare handels- en praktijkschool te Wor- merveer, besloten om op 10 maart, de huwelijksdag van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, geen snoep te accepteren en geen filmvoorstelling bij te wonen. Zij vragen het gemeentebe stuur het hiervoor beschikbaar gestelde geld te schenken aan de Nederlandse organisatie voor internationale bijstand in Den Haag, ten behoeve van de actie „Hongerend India". Wormerveer stelde in totaal 3500 voor de festiviteiten op 10 maart beschikbaar. De leerlingen wekken alle Nederlandse scholen op hun voorbeeld te volgen. Mochten er reeds bindende afspraken zijn gemaakt voor de levering van snoep en voor de filmvoorstelling, dan willen ze de kosten daarvan voor eigen rekening nemen. VOOR DE OPZET VAN DE NATIO NALE ACTIE ZIE PAGINA 7. (Van onze correspondent) ANTWERPEN De voorzitter van de Belgische kamer van volksvertegen woordigers, Achiel van Acker, is opti mistisch gestemd over het verdere ver loop van de regeringscrisis. In een in terview met de pers, gisteravond, gaf hij als zijn mening te kennen dat er spoedig een nieuwe regering zal zijn. De heer Van Acker, lid van de Bel gische Socialistische Partij, werd dins dagmorgen door koning Boudewijn met een informatieopdracht belast, nadat de avond voordien de voorzitter van de li berale Partij voor Vrijheid en Vooruit gang, Omere van Audenhove, gewei gerd had een dergelijke opdracht te aanvaarden. Het is ï.iet uitgesloten dat Achiel van Acker officieel door de koning zal wor den belast met het vormen van een nieuwe regering. De christen-democratische partijvoor zitter, Paul van den Boeinants, heeft dinsdagmiddag gezegd dat zijn partij iedereen accepteert, als het programma maar aanvaardbaar is voor zijn partij. Officieus heeft Van Acker al te ver staan gegeven dat er bezuinigd moet worden, niet alleen in de sector van de ziekteverzekering, maar ook in andere domeinen. Het is goed mogelijk dat Van Acker in zee zou gaan met een nieuwe rege ring op grond van een zeer concreet saneringsplan, dat hij vooraf aan zijn partij zal voorleggen. Wordt het plan afgewezen dan zal hij afzien van de formatietaak; wordt het aanvaard, dan zal hij er achteraf conse quent en krachtdadig de hand aan hou den. De socialistische partijleiding heeft al meegedeeld dat een buitenge woon partijcongres zich zal moeten uit spreken over het deelnemen aan een nieuwe regering op grond van een wel bepaald programmapunt. Het is duide lijk dat de partijleiding hiermee een gedeelte van de Waalse socialisten, die steeds ageerden tegen de thans gevad- len regering, nu kleur wil doen beken nen. (Advertenties) anstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). WOENS DAG 16 FEBRUARI 1*66 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt.

de Stem | 1966 | | pagina 1