Belgische premier vraagt „bestand" Artsen schorten stakin GEZIN VAN VIJF MENSEN KOMT OM IN VUUR ZEE Maanoppervlak kan stootje hebben GEVAARLIJK GEEN AFSTEL fer^40unt?rer 1738 UUr' Milly Scott naar Luxemburg NEDERLANDS GEZIN IN AUSTRALIË IN HONGERSTAKING ONDERZOEK NAAR MISHANDELING VAN GEVANGENEN Staatssecretaris Borghouts in Rotterdam overleden TIENERIDOOL ONTVLUCHT „BELEG" K.R.O. VANGT VERONICA"... Paus blij met neutrale reacties op initiatief DAGBLAD VOOR ZEELAND Regen houdt aan Schandaal in Hamburg Politic-actie: vijftig bonnen KWESTIE VIETNAM AFGESLOTEN Twee geestelijken in Eindhoven leggen ambt neer Vierde ook gepakt No. 25117 106eJAARGANG_ Uitgave: N.V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes! mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Ie iMAANDAG 7 FEBRUARI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 .incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse 'abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZFN, IJsbaanstraat 24. telefoon ^601^^QO£niURG^Nieuwslraat^41^^telefoo^28^3). (Van onze correspondent) BRUSSEL Koning Boudewijn van België heeft het ontslag van de rooms-rode regering niet aan vaard. In een brief aan eerste mi nister Pierre Harmei, zaterdag avond gepubliceerd, schrijf de ko ning dat de regering een nieuwe inspanning moet doen om de me ningsverschillen bij te leggenten dat nadien het Belgische parle ment zijn verantwoordelijkheid moet opnemen om zich uit te spre ken over het lot van de regering. De Belgische artsen hebben ge volg gegeven aan de oproep van de koning door staking, die van morgen al van kracht zou zijn geweest, tot nader order op te schorten. De koning acht een regeringscrisis zeer gevaarlijk, vlak na de tragische on geregeldheden in Belgisch-Limburg, midden in het geschil over de ziekte verzekering, en in het vooruitzicht van nieuwe sociale moeilijkheden. Het staats hoofd laat duidelijk doorschemeren, dat de val van de regering zou leiden naar nieuwe verkiezingen die de situatie, ver re van ze te verbeteren, nog verder zou den verslechteren. Koning Boudewijn betreurt de tekenen van gezagloosheid en maakt zich ernstige zorgen over de toekomst van de parlementaire instel lingen. Er rest ons niet veel tijd om terug te keren naar het beproefde èpoor van de democratische tradities, aldus de koning. Hij deed een beroep op allen die verantwoordelijkheden dragen in het openbare leven om zich loyaal te kwij ten van hun staatsburgerlijke plichten. Eerste minister Harmei heeft van zijn kant eenieder gevraagd, een „bestand" te aanvaarden om de gemoederen tot bedaren te laten komen en om in een rustiger atmosfeer naar oplossingen te zoeken. Woordvoerders van de Belgische artsenfederatie hebben laten weten, dat ze een regeling van het conflict ver wachten op korte termijn. Het Belgische parlement wordt dins dag bijeengeroepen. Het is nog niet dui delijk of het zich onmiddellijk zal uit spreken over het probleem dat de re gering er vrijdag toebracht, haar ont slag aan te bieden. Veeleer wordt ver wacht, dat het parlement de beslissen de stemming zal uitstellen tot het einde van deze week of het begin van vol gende week. Het Belgische vorstenpaar vertrekt inderdaad maandagavond voor oen vierdaags staitiebezoek aan Dene marken. De pogingen om tot een oplossing van iet conflict met de artsen te komen liepen plotseling vrijdagavond op een mislukking uit door meningsverschillen Jassen de katholieke en socialistische ministers. Het gaat daarbij vooral om ?e„els van de geneesheren, dat de vol- jeaig kosteloze medische verzorging in S#f lSH.sc^e klinieken wordt afge- 3 /n het "femgeld" wordt inge- wbw, dat.misbruik zou moeten voorko- S1 i Aet *nroePen van geneeskundi- i £iï j00rpoepen verzekerden, die i rdlTu uu Zlekle- en invaliditeitswet fmïï en °P vrÜe medische bijstand "wen wezen, invaliden en gepen sioneerden). JLv nieuwe onderhandelingen tussen vaftoiüf tjn lrlsen n0§ geen datum ra He ii Belgische artsenfede- on er z,°.ndagavond de nadruk mieJu aa'nyaarding van het door pre- -bestand" niet «rokken st«klngsaaiizegging is foor"hS j'Sf medegedeeld avond; geldig tot van- 'S ,bZ°'iï Zet., aanvankelijk jllko bewolkit,? de, 'la? verander- krlc' Plaatselijk ïind tussp„ 7u'ifN "l1 ?lacht voor de Ui!, E west. Vandaag. l 'J<1 v»n het J»"- 31.42 uur.ZOn °p 8 09 uur. Maan op (Van onze correspondent) BUSSUM Milly Scott was zater dagavond minutenlang sprakeloos toen een uit 75 man bestaande jury bet liedje ..Fernando-Filippo" met een overwel digende meerderheid koos om Neder land te vertegenwoordigen op het Euro visiesongfestival op 5 maart in Luxem burg. Overigens was de beslissing van de jury: 52 punten voor Fernando-Filippo', 15 voor .Dromen' van de Luckberries en niet meer dan twee of drie voor de an dere liedjes, voor alle aanwezigen een deels onaangename verrassing. In de zaal van Concordia was men ervan over tuigd dat de strijd zou gaan tussen de Alkmaarse Luckberries en Helen Shep herds „De Wereld" Laatstgenoemde, de enige in het gezelschap die werkelijk over stem beschikte, kreeg terecht een langdurig applaus voor haar vertolking. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Onthutste brandweerlieden hebben zondagmorgen om half zes, toen zij er na drie kwartier in waren geslaagd de felle binnenbrand te blussen in het pand Bethaniëndwars- straat 1 te Amsterdam, vijf half ver koolde lichamen gevonden. De vlam men bleken, zonder dat iemand het zich liad gerealiseerd, het hele gezin Worst te hebben gedood, dat op de derde etage woonde van het bouw vallige huisje. De acht andere bewo ners die zich, toen het vuur om kwart voor vyf met ongekende hevigheid verspreidde, hadden kunnen redden, deels door uit de ramen aan de ach terkant te springen, waren zo over stuur geweest dat zij de achtergeble venen niet hadden gemist en dus de brandweer niet hadden gewaar schuwd. Het gezin Worst bestond uit de 42- jarige vader Gerrit. chauffeur van beroep, zijn 39-jarige vrouw J. Worst-Lauffer, de 19-jarige twee ling Jacob (bankwerker) en Gerrit (schilder), en tenslotte de 16-jarige scholier Johan. De lichamen van va der en zoons troffen de brandweer lieden op zolder aan, dat van de vrouw lag op de vloer van de huis kamer. Mogelijk heeft het echtpaar op het allerlaatste moment onraad ontdekt en heeft de vrouw nog ge probeerd te ontkomen, terwijl de va der zijn zoons ging waarschuwen. In ieder geval moet het drama zich bliksemsnel voltrokken hebben. Ook de schamele inboedel van het hard werkende gezin ging geheel in de vlammen op. De zes die zich wisten te redden door uit de ramen te sprin gen, (een ooggetuige: „Nooit heb ik mensen zo hard horen gillen"), waren het jonge echtpaar Verbeek op de eerste etage, het echtpaar Van der Veen op de tweede etage en zijn schoondochter, die met haar man G. Cramer en een 1-jarige baby op be zoek was. Het echtpaar Verbeek mocht, na verbonden te zijn, het zie kenhuis weer verlaten, maar de an deren moesten met verbrande en ge kneusde lichaamsdelen opgenomen BRISBANE. (UPI) Een Nederlands paar is een hongerstaking begonnen om te protesteren tegen de omstandigheden die bestaaan voor de emigranten in Australië. Mevrouw Veerbehr weigert al 19 da gen om te eten en haar man Frederik Willem Veerbehr heeft drie dagen al geen voedsel tot zich genomen. De familie Veerbehr heeft naar hel Australische bureau voor emigratie ge schreven en gevraagd of deze ervoor kon zorgen dat het gezin weer terug kan keren naar Nederland. Het gezin telt 5 kinderen, van wie er twee werken. Het gezin emigreerde 18 maanden geleden naar Australië, maar sinds vorig jaar april heeft de heer Veerbehr niet meer gewerkt. blijven. De baby werd door zijn ra deloze vader van tweehoog op de binnenplaats geworpen, maar over leefde de val wonder boven wonder. De familie Huisman, die de bel etage bewoonde, kon normaal naar buiten gaan en liep geen letsel op. De brandweer rukte uit met groot materieel 12 wagens en de blusboot Jan van der Heyden maar kon er slechts voor zorgen, dat het vuur in het nauwe straatje tot het ene huis beperkt bleef. Over de oorzaak van de ramp tasten politie en brandweer nog totaal in het duis ter. HAMBURG (UPI) Politie en ge meentefunctionarissen van de stad Ham burg hebben grotere prioriteit gegeven aan hun onderzoek naar de mishande ling van gevangenen in Hamburgse hui zen van bewaring. Deze beslissing valt samen met het gevangenisschandaal dat is begonnen me£ de officiële bevestiging van de moord op de 50-jarige genaturaliseerde Amerikaan Ernst Haase. Op 30 juni 1964 is hij in een isolatiecel door zyn bewa kers doodgeranseld. Haase werd ver dacht van diefstal. Twee dagen na deze bevestiging maak ten de gemeente-autoriteiten bekend dat de isolatiecellen tijdelijk niet gebruikt zouden worden. De cel was bestemd om opvliegende gevangenen te kalmeren. Ex-gevangenen beweerden dat er spe ciale bewakers zijn aangesteld die recal citrante gevangenen moeten bedaren door ze „af te ranselen". Zij vertelden verder dat ze „naakt in de cel werden geduwd en dan afwisselend ijskoud en gloeiend heet water over hun lichaam gespoten kregen. Autoriteiten van het Hamburgse ge vangeniswezen hebben toegegeven dat gevangenen in voorarrest soms naakt in de cel worden geworpen, zij het dan in „extreme gevallen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nauwelijks 55 jaar oud is in Rotterdam overleden de heer J. J. F. Borghouts, staatssecretaris voor de luchtmacht. De heer Borghouts, af komstig uit Bergen op Zoom, klom op van ambtenaar bij de gemeentelijke dienst voor sociale zaken via het lan delijk verzet, de stoottroepen en de staf van prins Bernhard, tot kolonel van de Koninklijke Luchtmacht. Tot staatssecretaris voor de lucht macht geroepen werd hij op 13 juli 1965 als zodanig beëdigd. Hij heeft zijn ambt nog geen zes maandeii kunnen uitoefe nen. Kort voor het einde van 1965 trof deze „Peter Zuid" uit het verzet een ernstige maagbloeding en moest hij ter verpleging in het Sint-Franciscus Gasthuis worden opgenomen. Woensdag 9 februari, 's morgens om elf uur, wordt in de Sint-Dominicus- kerk te Rotterdam de uitvaartdienst gehouden. (Van een onze verslaggevers) DEN HAAG De heer Witte- boon, hoofd van de radionieuws dienst van het Algemeen Neder lands Persbureau, dat onlangs een gefingeerd bericht uitzond over verbrande kippen, dat radio Vero nica precies zo heeft overgenomen, heeft onopzettelijk navolging ge kregen. Frits van Turenhout, stu diochef van de KRO, heeft zich bij de voetbal- en toto-uitslagen van zondagmiddag versproken bij de uitslag DWSFortuna. Hij gaf 31 in plaats van 41. Een minuut later nam Harmen Sijzen van radio Ve ronica prompt deze verspreking over. „Er was mijnerzijds", zo vertelde de heer Van Turenhout, „geen en kele opzet in het spel. Van mij mag Veronica de gegevens overnemen. Ik had op mijn briefje als uitslag staan 41. Direct na het uitspreken van mijn tekst zei mijn technicus: Ik geloof dat j,e je vergist hebt. Je zei 31 in plaats van 41. Ik ge loof daar niet van, antwoordde ik. Waarop de technicus zei: „Wedden, dat je 31 zei? Ik zal even Veroni ca opzetten. En jawel hoor", zo be sloot de heer Van Turenhout, „Har- men had mijn verspreking overge nomen. Radio eVronica beweert wel van niet, maar nu weten wij zeker dat zij zonder meer onze ge gevens overnemen". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Opgewonden tieners hebben zaterdagmiddag de Am sterdamse politie in het geweer gebracht, toen zij wachtend op de En gelse zanger Dave Berry passerende automobilisten lastig vielen en ste nen gooiden. Het tieneridool zou een koppel duiven, afkomstig van Trafalgar Square, loslaten als „geschenk" voor zijn Nederlandse fans. De bedoeling was dat de zanger in een leeuwewagen van het circus Boltini, geëscorteerd door politie te paard, van het Centraal Station naar het Museumplein zou rijden en daar de duiven zou loslaten. Van dit plan is niets terechtgekomen: de heer Boltini zette de zanger voor diens hotel af, waar de leeuwewagen al W3ns gearriveerd. Fans, die hun idool zagen instappen, bestormden de wagen en zagen kans binnen te dringen. Ondanks dit „beleg" slaagden de organi sators erin de zanger veilig in diens hotel te brengen. Intussen waren de wachtende tieners onrustig geworden en gingen over tot baldadigheden. De politie probeerde in het begin de opgewonden tieners met een zoet lijntje weg te krijgen, maar toen dit niet lukte kregen de motoragenten de op dracht de jongelui te verspreiden. Het heeft nog geruime tijd geduurd voordat de rust was teruggekeerd. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Een snelle nachte lijke politie-actie van Raamsdonksveer tot Woensdrecht is vijftig automobilis ten duur komen te staan. Hun autopa pieren bleken niet in orde. Dertig van hen werden naar het politiebureau in Roosendaal overgebracht. Tien chauf feurs moesten daar hun voertuig ach terlaten voor een rij technisch onderzoek Driemaal werd tegen een bestuurder proces-verbaal opgemaakt wegen het rijden „onder invloed". Vijftig man van de rijkspolitie in Breda en de gemeente politie van Roosendaal opereerden in groepjes van twee, vier en vijf en ston den onderling en met het bureau Roo sendaal in radiocontact. Controles van deze omvang worden, meerdere keren per jaar gehouden. HEER (ANP) Twee wachtmeesters eerste klas van de rijkspolitie in Heer in Limburg zyn zaterdagmorgen om het leven gekomen, toen hun wagen in Ca- dier en Keer in ccn flauwe bocht van de weg raakte en tegen een boom botste. De slachtoffers, de heer J. Jansen uit Aimby (39), vader van vier kinderen en zijn ongehuwde collega A. Heije (26) uit Heer waren op slag dood. Beide politie mannen kwamen terug van een vergade ring van de International Police Asso ciation, die nabij Aiken was gehouden. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD/WASHINGTON/ SAIGON Paus Paulus heeft zich bij zonder ingenomen getoond met de eer ste reacties uit „niet-gebonden" landen op zijn voorstel, dat deze landen onder auspiciën van de Verenigde Naties als scheidsrechter in de kwestie-Vietnam zullen optreden. Het Vaticaan zou nl. graag zien dat er een beperkte commissie van neutrale landen in het leven wordt ge roepen, die zou moeten proberen de elkaar bestrijdende partyen rond de conferentietafel te brengen. De paus heeft zijn jongste vredes initiatief gedaan via een aantal nota's waarop Oostenrijk, Zwitserland en Zwe den al positief hebben geantwoord. Welke andere landen door de paus zijn benaderd en hebben gereageerd wordt door het Vaticaan geheim gehou den. In Rome wordt aangenomen dat de pauselijke campagne nog slechts in een beginstadium verkeert. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek en de speciale Ja panse afgezant Sjojiro Kawasjima heb ben overleg gepleegd hoe een nieuw vredesoffensief ten aanzien van de Vietnamese oorlog kan worden inge zet. JODRELL BANK/MOSKOU (UPI) Professor sir Bernard Lovell, directeur van het observatorium te Jodrell Bank, heeft zondagavond meegedeeld, dat nieuwe foto-signalen van de Loena. 9 zijn opgevangen. De foto van zondag avond was een combinatie van de twee eerder ontvangen beelden, maar van slechtere kwaliteit. „De frequentie verandert snel en we weten niet wat voor uitleg we daaraan moeten geven. Of het ruimteschip ver andert van positie of de batterijen be ginnen leeg te raken", aldus prof. Lo vell. De Russische geleerde dr. Nikolai Ba- rabasjof, verbonden aan het astrono misch laboratorium van Kharkof. De gegeven van de Loena 9 bevestigen dat het maanoppervlak niet bedekt is met een stoflaag, zoals vele deskundigen al tijd hebben gedacht, maar dat de maan- korst bestaat uit een harde, poreuze massa die zware voorwerpen kan dra gen. De Russen hadden eerder laten weten, dat de Loena 9 het onderzoek-program- ma met succes had afgesloten. Aan vankelijk had men meegedeeld dat er theoretisch „geen grens was te stellen" aan de duur van het vermogen van het maanoppervlak te blijven zenden. Vermoed wordt echter dat de Loena 9 niet voldoende energie kan putten uit de zonnecellen om opnieuw een uitzen ding mogelijk te maken. De Russische autoriteiten hebben Jod rell Bank verweten gehandeld te hebben uit „sensatiezucht" en in de haast een aantal fouten te hebben gemaakt waar bij de schaal van de foto's niet nauw keurig werd gereproduceerd. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Geheel onverwacht is de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. M. Bekkers, gisteren in de parochiekerk van O. L. Vrouw van de Allerheiligste Rozenkrans te Tongelre (Eindhoven) op de preekstoel versche nen om aan de gelovigen mee te delen dat zowel pastoor A. W. Verwey (50) als kapelaan P. J. J. M. Pulles zijn ambt heeft neergelegd. De tweede ka pelaan, J. G. A. M. van Vroonhoven, blijft op zijn post. Mgr. Bekkers vertelde, dat beide priesters tevoren met hem overleg had den gepleegd. Zij hadden te kennen ge geven hun ambt te willen neerleggen en dispensatie gevraagd in het celi baat. De bisschop vroeg de gelovigen over beide priesters niet te oordelen en hen zeker niet te veroordelen. „Niemand weet beter dan ik, wat er aan strijd en tragiek achter dit besluit steekt. Daar om wist ik dat ik barmhartig moest zijn. Ik yraag dezelfde barmhartigheid nu ook van u." AMSTERDAM (ANP) In een café op het. Haarlemmerplein in Amsterdam is zondagmiddag de vierde van de vijf mannen aangehouden, die donderdag ontvluchtten uit de Haarlemse koepel- gevangenis. Het is de 29-jarige D. de K. (Advertentie)

de Stem | 1966 | | pagina 1