C&A EEG-gesprek gaat volgende week verder Vakbonden stellen ultimatum na mislukt gesprek Treinreis ruim 7 procent duurder e Blue Band igezond. BENOEMING INDIRA GANDHI BUNA ZEKER Druk overleg Warschau- Vaticaan dagblad voor zeeland CRISIS DREIGT BIJ A.K.U. Moeizaam Bejaarden in verkeer niet zielig BABY WIEGELS BIJ DEENSE KONING CORDON OM PALEIS VAN SOEKARNO Wij, uzigingen in mammoetwet 14 ERENMODE-AFD. W'''" •opruiming t.m.3 Spaak en Colombo: compromis Couve de Murville: halsstarrig Breuk Ultimatum Vandaag nieuwe premier in India Geen sneeuw SCHIP TEGEN IMPOSANT DECOR ANDAAG IN - jPaflbtag Pc Stem TROUW Claus tegen secretaris: spreek maar Engels Winterjas Leesmenu AVONDRETOUR KOMT TERUG Jeugdkaarten pelen, Tee land ■n D, 1 eerlijk erk van 3 Band Overhemden: en nylon 590-790 ast - Bester - 3ancare 975 amden 5" 790 grofbrei truien 1750 - 2475 agpullovers 10- door W. VAN DER STEEN 106e JAARGANG Ne. 25101 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 19 JANUARI 1966 Abonnementsprijs ƒ11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. ƒ0,60 incasso, ƒ3,80 per maand; ƒ0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 'Ains en Schröder: één front BLIJVEN OVEREIND (Van onze correspondent) ARNHEM De acht vakbonden die samen ongeveer veertig procent van de werknemers in het AKÜ-eoncern ver tegenwoordigen zullen waarschijnlijk al vandaag de AKU-directie een ultimatum stellen Gisteravond en vanmorgen zijn vakbondsvergaderingen gehouden over de inhoud van het ultimatum. Gister avond zag het er niet naar uit dat er met een staking gedreigd gaat worden. Een langzaam-aan-actie ligt meer in de lijn der verwachtingen. De mogelijk heid bestaat dat de vakbonden de AKU- directie veertien dagen bedenktijd zul len geven. Na bijna zes uur onderhandelen in het hoofdgebouw van de AKU in Arnhem, slechts onderbroken door een korte lunchpauze, gingen de partijen bij de collectieve arbeidsovereenkomst boj de AKU zonder tot overeenstemming te zijn gekomen uit elkaar. „Het is een mislukking geworden", verklaarde dr. ir. J. H. E, Hessels, lid van de AKU- hoofddirectie. De AKU heefL de acht bij de c.a.o. s betrokken werknemersbonden vier voor stellen gedaan om het vastlopen van de onderhandelingen te voorkomen. Zij kwamen er op neer thans overeenstem ming te krijgen over de c.a.o.'s en de kwestie van de fondsvorming voor georganiseerden op een laiter ogenblik, 'ter sprake te brengen nadat daarover landelijk overeenstemming is bereikt. Na een uitvoerig beraad hebben de werknemersvertegenwoordigers deze voorstellen afgewezen, omdat zij niet veel verwachten van het overleg in de Stichting van de Arbeid. Zij willen de bevoordeling van de georganiseerden per onderneming behandelen. De vakbonden kondigden aan dat zij in de ledenvergaderingen die gister avond en vanmorgen zouden worden ge houden, hum standpunten aan de leden bekend zouden maken en machtiging zouden vragen to-t verdere acties bij de AKU in welke vorm dam ook over te gaan. De vakbonden, zo verklaarde hun woordvoerder de heer B. ter Borch van de Algemene Bedrijfsgroepeincen- trale. kunnen nog niet zeggen dat er sprake is van een breuk met de AKU- directie. „Die kan wel ontstaan door de gebeurtenissen die eventueel als gevolg van het mislukken van dit overleg vol gen". Alvorens de inhoud van het ultimatum van de vakbonden, in overleg met juri dische raadslieden, zou worden gefor muleerd, zal volgens de heer Ter Borch tussentijds nog worden geprobeerd als nog met de AKU-directie overeenstem ming te bereiken over de geschilpun ten ten aanzien van de inhoud van de c.a.o. en de kwestie van de bevoorde ling van vakbondsleden. Veel heil ver wachten de werknemersvertegenwoordi gers overigens niet van dit overleg, aangezien de AKU-directie zich vandaag zeer duidelijk achter het standpunt van de werkgeversbonden heeft geschaard. Overigens meenit de heer Ter Borch dat er ook een impasse zou zijn ont staan zonder het probleem georgani- seerden-oingeorganiseerden, want er la gen in het c.a.o.-gesprek nog allerlei knelpunten, zoals de grootte van de loonstijging voor de lagerbetaalden, de herindeling van de beambten door een nieuwe groepsindeling en werktijdver korting van eer kwantier die de bonden op 1 september a.s. wensen en de AKU pas een jaar later. De vakbonden zijn van mening dat de AKU-directie de onderhandelingssfeer heeft vertroebeld door haar aankondiging op 5 januari jl. eventueel machtiging te zullen vragen de lonen te verhogen volgens haar voor stellen Wat de inhoud vam het ultimatum van de acht werknemersbonden aan de AKU-directie betreft, wenste de heer Ter Borch zich nog niet uit te laten. De bonden denken in ieder geval niet on middellijk aan acties als de leden zich akkoord verklaren met heit ultimatum. Als het ultimatum wordit gesteld, over wegen zij de AKU-directie nog veertien dagen de gelegenheid te geven om zich te beraden. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Wolkenvelden in het noorden van het land en opklaringen vooral in het zuiden. Droog weer en zwakke tot matige, zuidelijke tot oostelijke wind. Matige tot strenge vorst. Vandaag: zon onder 17.04 uur. Maan onder 14.37 uur. Morgen: zon op 8.38 uur. Maan op 7.32 uur. A. N. W. B.-wegeninformatiedienst tel. 07081 43 91. Wegeninformatiedienst R. A. C. B. tel. 09 32—2—13 38 55. (Van onze speciale verslaggever) LUXEMBURG. De Europese ministers zijn dinsdagavond uit een gegaan zonder mogelijkheden te hebben gevonden, de stagnatie in de EEG te overwinnen. Tot een definitieve breuk kwam het ech ter niet. En men zal eind volgen de week in Luxemburg een nieu we poging wagen om de vastge lopen standpunten vlot te bren gen. Uitzicht, dat dit zal geluk ken, is echter minimaal, tenzij Parijs, onder de indruk van het unaniem verzet der vijf andere landen, alsnog bereid zou zijn toe te geven. De Franse minister van buitenlandse zaken is in Luxemburg geconfronteerd met een gesloten front der vjjf. die dui delijk te verstaan hebben gegeven, dat zij niet wensen te tornen aan het voor schrift van het verdrag, dat voortaan de regeringen kunnen worden gebon den door meerderheidsbeslissingen van de Europese raad van ministers. Zij hebben voorts te verstaan gegeven dat zij niet bereid zijn de fusie van de drie gemeenschappen uit te voeren, zolang zij geen zekerheid hebben over de sa menstelling van de nieuwe Europese commissie, die in Brussel het bewind zal voeren. NIEUW DELHI (A.F.P./Reutcr) De kans dat India zijn eerste vrouwe lijke eerste minister krijgt, in de per soon van de 48-jarige mevrouw Indira Gandhi, schijnen aanmerkelijk te zijn gestegen, nu tachtig parlementsleden, die de „onaanraakbaren" van India ver tegenwoordigen. verklaard hebben dat zij haar bij de verkiezing vandaag zul len steunen. Vandaag kiezen de parlementsleden van de Congrespartij in India een nieu we fractievoorzitter, die automatisch de nieuwe regeringsleider wordt en op volger van Sjastri, die een week gele den stierf. Op het ogenblik is de „stand" naar het schijnt, dat meer dan 330 van de 551 vertegenwoordigers 'van de Con grespartij in beide huizen van het par lement achter Indira Gandhi, de doch ter van wijlen premier Nehroe, staan. De enige tegen-kandidaat van mevrouw Indira Gandhi voor de functie van pre mier is de voormalige minister van fi nanciën, Morarji Desai. Hij had erop gerekend dat de „onaanraakbaren" in hoofdzaak hem zouden stemmen. Om deze twee kwesties cirkelde ook gisteren het uiterst moeizame gesprek. Pogingen van Couve de Murville om het door aanbod van concessies op het stuk der in Brussel thans slepende za ken (landbouwfinanciering, goedkeu ring der begroting, verlaging der bui tenrechten), de ministers te bewegen het vetorecht in stand te houden en de macht van de Europese commissie te kortwieken, stuitten ook gisteren op on gebroken verzet van de vijl Daarbij leidden de Duitse Bondsrepu bliek en Nederland het front en po gingen van de Belg Spaak en van de Italiaan Colombo, om door compromis sen enige beweging in de zaak te krij gen, liepen op niets uit. Frankrijk tracht op zijn beurt een opening te forceren, door te verlangen dat de fusie der drie gemeenschappen binnen drie maanden beklonken dient te zijn. Natuurlijk in ruil voor het be houd van het vetorecht. Toeleg is hier bovendien, om op deze wijze de naar Franse opvatting te zelfstandig werken de ploeg van de heer Hallstein, te ver vangen door een meer volgzaam team. Ook hier gaven de vijf op geen enkele wijze krimp. Ze hebben er geen twij fel over gelaten dat zij de fusie niet willen laten misbruiken om de gemeen schappen op een zacht pitje te zetten. Minister Luns heeft daarbij rugdekking gezocht achter het Nederlandse parle ment, zeggende dat het onmogelijk zal zijn in Nederland het fusieverdrag te doen ratificeren, als niet tevoren be kend is wie de nieuwe Europese cen trale zal gaan leiden. (Advertenties) Totaalindruk van het tweedaagse debat is, dat men niet verder is geko men dan het tegenover elkaar stellen van diametraal tegengestelde standpun ten. Op geen enkel punt is enige toe nadering merkbaar geweest. Couve de Murville is naar Parijs teruggereisd om president De Gaulle te berichten dat zijn hoge eisen op eensgezind verzet zijn afgestuit. Slechts het feit dat de Franse minister heeft toegestemd in een her vatting van het gesprek op 28 en 29 januari, heeft enige hoop gelaten, dat er toch nog wat water in de Franse wijn zal worden gedaan. De permanen te vertegenwoordigers der ministers in Brussel zullen ter voorbereiding van dit nieuwe gesprek, de hele Franse ver langlijst, mitsgaders de compromis-voor stellen, bestuderen. Dat zal op 26 en 27 januari gebeuren, eveneens in Luxem burg, omdat Frankrijk de andere voor lopige Europese hoofdstad Brussel, nog altijd niet betreden wil. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Afbeeldingen van zielige oudjes in het verkeer horen niet in deze maatschappij thuis. Een uitvoe rig onderzoek in Amerika heeft name lijk uitgewezen dat dergelijke afheel dingen alleen maar een averechtse uit werking hebben. Men komt er volgens deze onderzoekin gen nooit, wanneer men op verkeers- affiches dergelijke voorover gebogen oudere mensen ziet. afgeleefd, met een stok voortstrompelend en met een ang stig verwrongen gezicht. Vant zo zeggen de Amerikanen: Bij de onderzoekingen bleek 95 procent van de bejaarden niet in hun bewegingen belemmerd, 90 procent kon allerlei din gen nog gemakkelijk zelf doen. KOPENHAGEN (U.P.I.) De drie maanden oude Tina Wiegels, de baby die op 14 december jl. uit haar kinder wagen in het centrum van Kopenhagen werd ontvoerd en bijna vier weken later ongedeerd werd teruggevonden, wordt a.s. maandag door koning Frederik in audiëntie ontvangen, zo is gisteren in de Deense hoofdstad bekend geworden. In een telegram liet de koning destijds weten dat hij de ontwikkelingen van de speurtocht naar het meisje met belangstelling en ongerustheid had gevolgd en dat hij bij zonder blij was dat het allemaal zo goed was afgelopen. Omdat zij niet goed wisten hoe zij de koning voor dit gebaar moesten bedanken, belde het paar maandag het hof, waar men zei dat het het aardigste zou zijn om persoon lijk naar het paleis te komen. Wel werd als voorwaarde gesteld dat de kleine Tina, wier verdwijning de grootste mensenjacht in de Deense geschiedenis veroorzaakte, mee zou komen. Tot nu toe valt het nog wel mee met de gevolgen van de strenge winter. Maar als het te lang gaat duren wordt dat anders. Pag. 3. Als een olievlek breidt zich in Frankrijk het schandaal rond de moord op Ben Barka uit. Pag. 7. Amsterdam en Den Haag heb ben altijd wel problemen. Mo menteel hebben ze precies de zelfde culturele kopzorgen. Hoe moet het met de dirigenten? Pag. 5. Robert Marjolin, conjunctuurbe waker van de Europese gemeen schap, heeft weer een waar schuwende vinger geheven. Ne derland geeft teveel uit. Pag. 13 Soekarno heeft te lang getracht van twee walletjes te eten. Die maaltijd bekomt hem slecht. Pag. 7. In de Rallye van Monte Carlo is ook de Nederlandse equipe van Van Marken gesneuveld. Er zijn nog vijfentachtig teams in de strijd. Pag. 11. BIJ EEN HAVENBEDRIJF in Vlaar- S-mgEn, ,1S .gisteren de 47-jarige Th. Kauffeld uit Vlaardingen om het le ven gekomen tijdens het laden van pijpleidingen op een auto. De man viel van de wagen, kwam met zijn hoofd op de kade terecht en viel in het water. Hoewel hij kon zwemmen en men hem nog enkele slagen zag doen. verdween ny spoedig in het diepe water en ver dronk. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA Pantserwagens heb ben gisteren het paleis van president Soekarno omsingeld, toen naar schat ting vijfhonderd studenten voor het nabij gelegen ministerie van buitenland se zaken protesteerden tegen de geste gen prijzen. De betogers eisten het ont slag van de „domme" ministers. Stu denten hielden ook een demonstratie voor het kantoor van minister Soe- bandrio en eisten een verbod van de communistische partij. Beide betogin gen verliepen zonder incidenten. Betogers uit Bandoeng, die in Dja karta ook wilden protesteren tegen de Indonesische regeringsleiders, keerden onverrichterzake terug toen zij te ho ren kregen dat de militaire comman dant van Djakarta betogingen in zijn district verboden had. Behalve vier ondei^delen van de In donesische strijdkrachten heeft ook de machtige mohammedaanse partij „Mah- datoel Oelama" haar steun aan presi dent Soekarno toegezegd, om uit de po litieke en economische moeilijkheden te geraken. Nadat de partij vorige week de tegen de regering gerichte studen tenbetogingen had gesteund, verklaarde het partijbestuur gisteren dat zij dank baar was dat president Soekarno op dracht had gegeven de onlangs ver hoogde prijzen te herzien. Het bestuur betuigde haar instemming met de in stelling van twee commissies, die de instructies van het staatshoofd moeten uitwerken. Ook de chef van de Indonesische po litie heeft via de radio een beroep op de politieagenten gedaan om „Soekarno absoluut trouw te zijn". De oproep- was het gevolg van een uitnodiging van de minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio aan het Indonesische volk, om eendrachtig achter de president te blijven staan Soebandrio had eerder gezegd dat pogingen werden gedaan om Soekarno ten val te brengen. Het nieuwe Duitse lijnschip „Euro pa" heeft de eerste reis naar de Nieuwe Wereld volbracht: hier zien we het schip tegen de altijd weer imposante achtergrond van de Newyorkse „skyline", de wolken krabbers van Manhattan. BIJ EEN oproer iin de grootste gevan genis van Ankara zijn gisteren drie ge vangenen gedood. Meer dan 500 gevan genen. onder wie vrouwen, waren de cipiers te lijf gegaan, met uit het dak van de gevangenis losgescheurde dak pannen. Zij eisten amnestie. (Van onze correspondent) SCHIPHOL Mr. C. J. van Schelle, secretaris van. Claus von Amsberg, heeft gisteren tijdens een werkbezoek aan Schiphol onthuld, waarom de verloofde van prinses Beatrix in korte tijd onze taal goed onder de knie heeft gekre gen. In het begin sprak mr. Van Schelle uitsluitend Engels met de heer Von Amsberg. Waarom geen Duits? Mr. Van Schelle wilde het antwoord op deze vraag eerst schuldig blijven, maar later kwam het hoge woord er toch uit: „Mijn Duits is zo erbarmelijk, dat Von Amsberg tegen me zei: „Spreek lie ver Engels of zplfs Nederlands, want dan begrijp ik je beter". Mr. Van Schelle, wiens taak het is de toekomstige prins-gemaal wegwijs te maken in Nederland en in het Nederlands, zei verder: „Dank zij het feit dat wij op alle werkbezoeken Nederlands spreken, is zijn vocabulaire al aardig uit gebreid. Het komt echter nog wel voor dat hij bij diepgaande ge sprekken over ingewikkelde on derwerpen verzoekt zijn vragen in het Duits te mogen stellen" Gisteren is ook aan het licht ge treden dat de heer Von Amsberg helemaal geen winterjas bezit. Hij vindt het veel te lastig overkledmg te dragen en heeft bovendien geen last van de kou, aldus mr. Van Schelle. Hij voegde eraan toe: „Ik kan dit heel goed begrijpen. Ik draag zelf ook nooit een overjas. Je went aan de kou en je hebt nooit meer dat gedoe bij de vestiai res". Mr. Van Schelle bleek gisteren bereid zeer uitvoerig te spreken over Claus. Hij onthulde ook dat Claus per dag een neutraal dag blad leest, twee katholieke en een protestants-christelijk, maar dat de socialistische pers op zijn leesmenu ontbreekt. Wat in andere couranten over het huwelijk met kroonprinses Beatrix geschreven wordt, volgt hij via de knipseldienst van de rijks voorlichtingsdienst. „De heer Von Amsberg staat be grijpend tegenover de redelijke kritiek die op hem wordt uitge oefend", aldus mr. Van Schelle. „Maar hij ergert zich, al dan niet door mij geïnspireerd, aan kritiek die onredelijk is u begrijpt wel wat ik bedoel". (Van onze correspondent) UTRECHT. Vanaf 4 februari worden reizigerstarieven bij de Spoorwegen met gemiddeld 7,2 procent verhoogd. Bovendien worden enkele nieuwe kaartsoorten geïntroduceerd. Een en kele reis (eerste en tweede klasse) wordt 7,5 a 8 procent duurder, een re tour 6 procent. De algemene abonne mentskaarten gaan 7,7 procent meer kosten. Voor de maand- en weektra- jectkaarten komt de prijsverhoging neer op 8 procent. Het „vooroorlogse" avondretour, dat in september 1964, de spoorwegjubi- leummaand, een korte come-back be leefde en waarvoor toen veel belang stelling en waardering bleek te bestaan, wordt opnieuw ingevoerd. De prijs er van wijkt iets af van die voor de ju bileumretours. Het nieuwe avondretour tje kost namelijk evenveel als een en kele reis plus 25 cent. Nieuw is ook de introductie van een vijfdaagse trajectkaart, waarmee men een aanpassing heeft verkregen met de vijfdaagse werkweek. De vijfdaagse kaart wordt iets goed koper dan de huidige zevendaagse, zo dat voor de reizigers, die dit abonne ment in feite maar vijf dagen gebrui ken, geen prijsverhoging optreedt. Tege lijk met de introductie van het vijfdaag se trajectabonnement verdwijnt de zes daagse weekkaart. De jeugdkaart gaat op de helling. Per 1 maart 1966 wordt een scholierenkaart ingevoerd, die 5 procent duurder zal zyn dan de huidige jeugdkaart. Voor het verkrijgen hiervan moet een ver klaring van de school worden overge legd. In een overgangsperiode naar de „normale" abonnementen, tot 1 oktober 1966, kunnen andere minderjarigen ge bruik blijven maken van de jeugdkaar ten (die echter 17 procent meer zullen kosten dan nu). Het perronkaartje wordt 5 cent duur der en gaat een kwartje kosten. Voor reservering in internationale treinen moeten de reizigers 1,50 gaan betalen in plaats van 1,25. Ook de tarieven voor bagagevervoer worden opgetrokken. WARSCHAU (K.N.P.) Sub-secreta ris Augustino Casaroli van het Vati caanse staatssecretariaat, heeft de af gelopen dagen in Warschau met de Poolse regering overleg gepleegd over kerkelijke aangelegenheden. Hierbij zou ook gesproken zijn over een mogelijk bezoek van de paus aan Szestochowa In verband met de duizend jaar christen dom in Polen. De onderhandelingen zullen in de ko mende dagen in Rome worden voortge zet. Er vertrekt namelijk een Poolse delegatie onder leiding van Zenon Kliczko, lid van het politbureau, naar Rome om deel te nemen aan het partij congres van de Italiaanse communisten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgangswet op de wet voortgezet onderwijs treedt op 1 augustus 1967 in werking: de wet op het voortgezet onderwijs zelf (de „mam moetwet") op 1 augustus 1968. Dit blijkt uit het thans door staats secretaris mr. Grosheide (Onderwijs) bij de Tweede Kamer ingediende ont werp voor de overgangswet. Het is de bedoeling dat voor zover mogelijk alle scholen in ieder geval alle op het basisonderwijs aansluitende scholen met ingang van 1 augustus 1968 met een eerste leerjaar nieuwe stijl zullen aanvangen. In het ontwerp-overgangswet worden door staatssecretaris Grosheide nog een aantal voorstellen tot wijziging van de ..mammoetwet" zelf gedaan. De voor naamste zijn: 1. Invoering van zogenaamde „studie lessen", die gebruikt moeten worden om de aanpassing van de leerlingen aan de voor hen geheel nieuwe school- en leersituatie te vergemak kelijken. 2. Bijzondere scholen, die zijn opgericht alvorens in het scholenplan te zijn opgenomen, komen in het algemeen gedurende tenminste drie jaar niet voor bekostiging in aanmerking. 3. Voorgesteld wordt de vergoeding van de stichtingskosten te verande ren door een financiering a fonds perdu. VERVOLG OP PAGINA 7

de Stem | 1966 | | pagina 1