Burgeroorlog dreigt in Indonesië Vorst houdt aan: ran op schaatsen Couve s eisen in Luxemburg niet bemoedigend Amerika nu bereid te praten met Vietcong BROERTJES PLEGEN 20 INBRAKEN Soekarnos positie in gevaar Nekkramp in Ossendrecht en Leiden Kerk wil (dure) panden verkopen Plan voor nieuwe democratieklaar GROTE PARTIJEN ACHTER DEMONSTRATIES VETERANEN WILLEN ER OP LOS Winter eist ook doden Baby verbrand huiskamer in (10 en 12) Anti-Westers JOVIAAL MAAR HARD: Tafelzilver voor Beatrix nu besteld DAGBLAD VOOR ZEELAND Lichte sneeuw r Astronaut Duurder Musical Bredase huur kwestie 45 MILLE PER STUK Voorwaarden ONDERONSJE ANDAAG IN JOVIAAL 106e JAARGANG Ne. 25100 'oor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 18 JANUARI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). Vier Amerikanen, 67, 68, 69 en 72 jaar oud, veteranen uit de eerste wereldoorlog, heb ben president Johnson verzocht in Vietnam te mogen dienen. Zij motiveerden dit aanbod met de verklaring, dat zij jongere mannen de gelegenheid willen geven hun leven te leven. (Van onze redactie buitenland) CAIRO/WASHINGTON/SAI GON. Amerika zal instemmen met deelname van de Vietcong aan eventuele vredesonderhande lingen over de kwestie Vietnam. Dit hebben de V.S. medegedeeld aan de Verenigde Arabische Republiek. Een Egyptisch weekblad, waarin dit bericht voorkwam heeft bekendgemaakt, dat president Johnsons reizend ambassadeur Averell Harriman dit had meegedeeld aan Egyptisch politieke leiders by zyn recent bezoek aan Egypte. Intussen is volgens politieke waarne mers in Washington presidents John sons vredesoffensief in een zeer kritieke tase gekomen. Twee hoge regerings functionarissen vreklaarden zondag nog, nat de communisten nog geen enkele aanwijzing hebben gegeven of de cam pagne enige kans op succes maakt dan wel tot mislukking gedoemd is. Maar net is volgens dezelfde waarnemers waarschijnlijk, dat de Amerikanen in ieder geval niet voor aanstaande zon dag hun luchtaanvallen op Noord-Viet nam zullen hervatten. Daarop wijst ook het bevel van ge neraal Westmoreland, commandant van ue Amerikaanse strijdkracht in Viet nam die zijn troepen heeft opgedragen vanaf overmorgen het vuren gedurende drie en een halve dag te staken ter ge legenheid van het Chinese nieuwjaar. Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot van avond: Veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw, maar plaatselijk ook opklaringen. Op enkele plaat sen mist. Weinig wind, maar langs dekust zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Overwegend matige, in de ochtend plaatselijk strenge vorst. Vandaag: zon onder 17.02 uur maan onder 13.54 uur. Morgen: zon op 08.38 uur, maan op 07.32 uur. A. N. W. B.-wegeninformatiedienst tel. 070—8143 91. Wegeninformatiedienst R. A. C.B. tel. 09 32—2—13 38 55. (Van onze verslaggevers) DE BILT/BREDA De vorst in Europa houdt onverminderd aan. In het zuiden en oosten van Ne derland was het vannacht weer even koud als de nacht daarvoor. Het vroor er 15 tot 16 graden. Zeer strenge vorst komt ook voor in Duitsland, Frankrijk, de Alpen en Noord-Italië. In Engeland zullen, als de koude voortduurt, zeker zeventig fabrie ken moeten worden gesl^en, waar door duizenden arbeiders tijdelijk zonder werk zouden komen. Het is zelfs niet onmogelijk dat dit voorbeeld gevolgd moet worden door nog eens tachtig Britse bedrij ven. De oorzaak is veelvuldig op tredende storing in de gasvoorzie- ning. Ml -■ In Nederland intussen viert de ijssport hoogtij. De sportartikelen winkels worden bestormd. Tal van zaken zijn al lang door hun eerste voorraden schaatsen heen. Er is vooral veel vraag naar kunst- en hockey-scliaatsen. Een handelaar in Breda zei te vrezen dat nieuwe voorraden schaatsen aanzienlijk duurder zullen zijn. Hij sprak van achttien percent. Een rage, goed passend bij de kou, is ook de gebreide of gehaak te .,Astronaiitcnmuts'\ die veel weg heeft van een babymutsje maar waar op het ogenblik de tie ners en zelfs ook oudere meisjes weg van ziin. Paars, roodbruin en bruin zijn favoriete kleuren. Zoals in alle branches is ook in de wintersportbranche de vraag naar betere kwaliteit groter dan vroeger. Duurdere schaatsen, bete re winter jackets en zelfs ski's zijn veelgevraagde artikelen. Naast de „Astronautenmuts" is ook de „sjaal zonder-end" zeer populair by de jeugd. De winter eiste ook weer slacht offers. In Losdorp '(Groningen) zakte gisteren de 6-jarige Pietcr Mos door het ijs. De jongen ver dronk. Ook buiten ons land vielen veel slachtoffers. In Frankrijk al leen al waren 36 doden te betreuren bij verkeersongelukken, die het ge volg waren van sneeuw, mist en gladheid. Ook in ons land zijn veel wegen glad. Bovendien kan het morgen vooral in de kustpro vincies weer mistig zijn. Deze ooievaar staat er wat mistroostig bij, al wordt er voor hem goed gezorgd, beter dan voor de (water) vogels in de vrije natuur. Voor de vogels ver ergert de toestand nu zeer snel. Reden om oud brood nu niét in de vuilnisbak te werpen, maar te bewaren voor de vogels. DE DIRECTEUR van het voormalige Rembrandt-theater te Amsterdam, de heer David Hartogs, is gisteren op 81- jarige leeftijd te Amsterdam overleden. In de glorietijd van de vooroorlogse Duitse film was het steeds het Rem brandt-theater dat de Nederlandse pre mières bracht van de bekende UFA- films. HELMOND (ANP) Gistermiddag is het zeven maanden oude kindje van de familie van de Kerkhof in Helmond bij een brand in de huiskamer om het leven gekomen. Het kindje lag in de kinderwagen in de huiskamer te slapen, toen er een binnenbrandje uitbrak. De vlammen grepen zo snel om zich Heen, dat het kind niet meer gered kon worden. Over de oorzaak van het ont staan van de brand tasten brandweer en Helmondse politie nog in het duister. Het gezin van de Kerkhof telde vijf kin deren. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA. Binnen één of twee weken kan de nog steeds smeulende machtscrisis in Indonesië zijn hoogtepunt bereiken. Een gewapend conflict is hierbij niet uitgesloten. Er zijn aanwijzingen dal de ontwikkelingen gaan in de richting van een terugkeer van de parlementaire democratie. Of Soe^ karno bij dit alles gespaard zal blijven is twijfelachtig, ook al doet het leger alle moeite 0111 hem voor het presidentschap te behouden. Dit alles is de stellige verwachting van buiten landse diplomatieke waarnemers in Djakarta. De waarnemers constateren dat sterke krachten zich richten op een „Indonesië zonder Soekarno", ofschoon men voorlopig wel wat voorzichtig is omdat een burgeroorlog tijdens de eerste dagen na de mohammedaanse vasten (die op 24 januari eindigt) door geen der partijen gewenst wordt. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Zowel in de legerplaats Ossendrecht als op de militaire koks- school te Lelden is nekkramp geconsta teerd. In de legerplaats Ossendrecht vertoonden drie militairen de verschijn selen, in de Morspoortkazerne (koks- school) te Leiden een militair. De zieken zijn opgenomen in ziekenhuizen te Bergen op Zoom, Rotterdam (waar een der Ossendrechtse militairen ziek was geworden) en in Utrecht. In totaal zijn thans vijf militairen (enige weken geleden ook een in Venlo) in verband met nekkramp ter verpleging opgeno- De commandanten van de legerplaats Ossendrecht, van de koksschool in de Morspoortkazerne te Leiden en voor al le zekerheid ook de aldaar eveneens ge vestigde Doelenkazerne hebben de daarvoor geldende maatregelen geno men. De commandant van Ossendrecht moest gisteravond alle kaarten voor de mu sical „Heerlyk duurt het langst", welke in Roosendaal ging, en waarvoor veel soldaten belangstelling hadden, terug laten sturen. De in deze legerplaats en kazernes gelegerde militairen moeten een week lichte dienst doen. De militair-genees kundige dienst acht het niet verontrus tend, dat in een paar weken tijd vijf gevallen van nekkramp onder militairen geconstateerd is. Het betreft hier mili tairen, die sinds kort in dienst zijn. Nekkramp of meningitis komt in deze tijd van het jaar en in het voorjaar nogal eens voor, aldus medische krin gen. Dit is geen abnormaal verschijnsel en daarom niet verontrustend. Ook niet het percentage van vijf militairen op meer dan 50.000. DE AMSTERDAMSE LEDEN van de bedrijfsgroep Havens van de Neder landse Bond van Vervoerpersoneel aangesloten bij het N.V.V., hebben zich evenals hun Rotterdamse collega's en evenals de Rotterdamse leden van de Katholieke bond van Vervoerpersoneel uitgesproken, tegen de voorgestelde C.A.O.-1966. (ANP) Twee broertjes mt de Domstad, resp. 10 en 12 jaar oud, zijn door de Utrechtse politie aange houden. Zy hebben de politie verteld zich sinds liet voorjaar van 1965 aan ongeveer 20 diefstallen te hebben schul dig gemaakt, waarbij zij in totaal on geveer voor 1000 gulden meenamen De jongens hadden het speciaal voor zien t op kleedlokalen van voetbal- en tennisciiibs, verder op zwembaden en auto s, maar ook unt warenhuizen had den zi.i gestolen. Hun buit bestond door gaans uit geld en daarnaast uit voor werpen vam allerlei aard. Het jeugdige tweetal werd op een merkwaardige manier betrapt. De 21- jarige kleuterleidster mej. J. C M Wit- teveen zag in een stadsbus dat een jon getje een kaartje kocht en met een tien tje betaalde, dat hij peuterde uit een portemonnee die een paar dagen tevo ren uit haar jaszak was gestolen 1 oen de twee uitstapten, verliet zij met een medepassagier ook de bus. De pas sagier hield de jongens aan de praat, 'terwijl het meisje de politie belde. De ANP-correspondent in Djakarta heeft van „welingelichte zijde" verno men dat de regeringsplanncn voor een „Nieuw Indonesië" al klaar zijn. Deze plannen zouden zelfs een tot in details uitgewerkte sanering van de huidige economische toestand inhouden. Ze zyn gebaseerd op massale hulp uit het bui tenland, ondanks Soekarno's woorden: „Met hulp van buitenaf kan iedereen de economische toestand wel verbete ren". Onofficieel zijn reeds voelhorens uitgestoken in de richting van Washing ton en andere mogelijke hulpbronnen, De V.S. zouden echter hebbén geant woord, dat verzoeken om hulp een offi ciëler karakter dienen te dragen. Zolang Soekarno aan het roer van staat blijft staan en zijn anti-westerse houding bijna elke dag ventileert, zijn deze landen niet bereid om hulp in wel ke vorm dan ook te bieden, aldus diplo matieke kringen in Djakarta. Waarnemers in Djakarta zeggen, dat president Soekarno's gebrek aan be reidheid zich te schikken in de drastisch gewijzigde omstandigheden, elke her vorming blokkeert. De president zou ho pen uit de huidige chaos weer als de enige „Penimpin Besar" (grote leider) te voorschijn te kunnen treden. ZIE VERDER PAGINA 5 (Van één onzer verslaggevers) BREDA Het College van Kerk voogden van de Hervormde Gemeente te Breda is bereid de woningen in de Reigerstraat, waarvan het college had aangekondigd dat te zijner tijd de huren van achthonderd tot duizend percent zouden moeten worden verhoogd, te verkopen aan de huidige bewoners. In middels zijn de huren voor het eerste kwartaal van dit jaar ongewijzigd ge bleven. Het college van kerkvoogden vraagt voor een deel van de panden (nummers 7, 7A, 9, 9A en 11 een totale som van 225.000 gulden. Voor de panden 1 tot en met 5 is nog geen prijs vastgesteld. Aan de verkoop zijn enkele voorwaarden verbonden. Zo mogen de daken niet verhoogd worden zonder toestemming. In de panden mogen ook geen cafés, bars, cafetaria's, „juke-box-inrichtingen" en dergelijke gevestigd worden. Derge lijke inrichtingen zouden, aldus het col lege, verstoring van de kerkdiensten tot gevolg kunnen hebben. Het college wijst met nadruk op het feit dat de panden op de definitieve lijst van monumentenzorg zijn geplaatst en dat dit consequenties heeft bij het plan nen van eventuele verbouwingen. De bewoners beraden zich momenteel on derling over het aanbod. Samenspraak is nodig omdat de woningen „per pak ket" zijn aangeboden. Zoals bekend werden de bewoners enkele maanden geleden opgeschrikt door een brief waarin het college mee deelde dat restauratieplannen een huur verhoging van achthonderd tot duizend percent tot gevolg zouden hebben. Het Tweede-Kamerlid, mejuffrouw A. Kes- sels stelde, naar aanleiding van een pu- blikatie in Dagblad De Stem, hierover vragen aan de minister. Een onderonsje van Luns en Schroder dat de sfeer in Luxemburg goed tekent. Maar by sfeer bleef het verder wel. (Van onze speciale verslaggever) LUXEMBURG In vriendschappe lijke sfeer hebben de ministers van bui tenlandse zaken der zes EEG-landen gisteren in Luxemburg weer rond de tafel gezeten, voor het eerst sinds ruim een half jaar. Omgekeerd evenredig aan deze sfeer, was evenwel de inhoud van de eisen, die de Fransman Couve de Murville op tafel legde, om weer schot in de EEG te brengen. Deze eisen waren hard en haarscherp geformuleerd en de eerste indruk der vijf andere delegaties is, dat inwilliging ervan, een aantasting van het gemeen schapskarakter zal betekenen. Mot name wil de Franse regering zo als verwacht, het vetorecht in beslis singen der gemeenschap behouden. Het had op 1 januari jl. volgens het verdrag moeten aflopen en dan zouden de re geringen door meerderheidsbesluiten gebonden moeten worden. Frankrijk wil een politiek akkoord om zijn veto te behouden. Dit werd gisteravond bij het afbreken der onderhandelingen, als het moeilijkste twistpunt beschouwd. De ministers hebben er twee uur lang over geconfereerd, na een aantal onder onsjes der vijf, doch ze -zijn daarbij niet •tot enig resultaat gekomen. Het is nog niet te zien of Frankrijk bereid zal zijn tot concessies, die het vandaag alsnog mogelijk zouden maken een basis te vinden voor verdere gesprekken. Minister Luns liet zich na afloop van de zitting gematigd pessimistisch uit over de kans dat het tot een vergelijk zal komen. „De door Couve de Murville opgesomde verlangens geven vrij veel moeilijkheden, zoveel, dat ik er beleefd doch droef over gesproken heb. Zij zijn bovendien op een aantal punten niet duidelijk. In elk geval zijn wij in het belangrijkste punt van het vetorecht niet verder gekomen", zo zei de heer Luns. £)agUa3 pc Zal er een nieuw proces-Van der Lubbe, de Nederlandse com munist die door de nazi's van de rijksdagbrand in 1933 werd beticht, worden gevoerd Pa gina 7. Ruimte roept aarde en merk waardigerwijze horen alleen de Russen het. Blik naar buiten, pagina 7. De nieuwe studio's van de NTS krijgen een lichtend plafond, niet ondersteund door zuilen. Pagina 9. Staatssecretaris Bakker consta teert dat concentraties het be drijfsleven meer ruggegraat ge ven, hoe tragisch concentraties vaak voor individuele werkers zijn. Pagina 13. De heer Pesch („Mond- en klauwzeer wordt soms moed willig verspreid") kruist de de gen met de heer Biesheuvel. Pagina 7. De onthoudingsdag mèt vlees heeft niet de sympathie van de vishandelaren. Pagina 3. Uitra-korte rokken, felle kleu rencombinaties en „op-art" tot het u duizelt. Dit was te zien op de eerste „haute-couture"- modeshows, in Florence en Ro me. „Even uitblazen, mevrouw", pagina 5. I Het kleine Luxemburg werd gister middag weer even herinnerd aan zijn oude droom, hoofdstad van Europa te worden, toen de intocht der Europese ministers in het stadhuis begon. Hon derden journalisten verdrongen zich in de hal van het stadhuis, om de stem ming van de gezichten te lezen. Couve de Murville maakte een bijzonder jovia le entree. Hij sloeg ook een joviale toon aan, toen hij de zitting opende met de Franse verlanglijst. Heit effect van die toon ging echter spoedig verloren onder indruk van de tien punten, waarin hij zijn eisen formuleerde. De meeste daarvan raakten de twee wezenlijke punten, waarover het op de ze conferentie gaat: het vetorecht en de rol der uitvoerende Europese commis sie. Het beste wat de leden der delega ties na afloop konden zeggen was, dat de eisen niet in ultimatieve vorm wa ren gesteld. Wel waren zij hard aange komen, overigens conform de verwach ting. Frankrijk staat weliswaar niet op een wijziging van het verdrag, omdat het weet dat de partners daar niet aan den ken, doch het wenst zijn oude doel einden te bereiken door een politiek akkoord over de toepassing van het verdrag. DEN HAAG (ANP) Het Comité Nationaal Huwelijksgeschenk heeft aan de n.v. Koninklijke van Kempen en Be geer te Zeist Voorschoten opdracht ge geven om het tafelzilver te vervaardigen dat een onderdeel zal vormen van het nationaal huwelijksgeschenk voor het prinselijk paar. De prinses en haar verloofde hebben een bestaand model uitgezocht dat se dert 1926 in beperkte mate in de handel is geweest. Het model is een ontwerp van de heer Car el J. A. Begeer, destijds president-directeur van genoemde on derneming. In de fabrieken in Zeist en Voorschoten wordt koortsachtig gewerkt om het tafelgerei tijdig gereed te krij gen. De firma van Kempen en Begeer heeft in het verleden al eerder tafelzil ver voor het koninklijk huis vervaar digd, ondermeer als onderdeel van het nationaal huwelijksgeschenk voor ko ningin Juliana en prins Bernhard. (Advertentie) niet duur wel heerlijk

de Stem | 1966 | | pagina 1