Rilland nam afscheid van paters Kapucijnen „Aalmoezeniers de kat uit de Hengstenkeuring bij VVZF te Axel kijken boom" Reorganisatie moeilijk na kerk-staathuwelijk van zestien eeuwen AL VOOR f4990: RIJDT U IN EEN VOLKSWAGEN 1200 A Jovano\ ontslag CENTRALE ZWE1V TRAINING ONDE VAN RERKHOVE Carnavalsbal Sas van Gent weer gezellig N.V SLAVENBURG'S BANK Goede jazz in Middelburg Mr. H. Rijpstra: verkiesbare statenplaats 320 woningen RATIOBOUW OP WALCHEREN Middelburgse legerpredikant H. Bartlema: Auto's botsten te Gapinge Historie Bord Dagblad De Stem Souburg necml deel in N.V. Zegam ..Truus' wordt gelicht Censuur en tucht Sacrosanct Weinig zelfstandig Motorschip kreeg machineschade CHU stelt candidaten Windstoot Aulo schept fietser op provinciale weg A xel-T erneuzen Kringbestuur KVP laat situatie zoals ze is VLISSINGEN Man viel op ijs en brak been De Yrieze eerslc in wielercross EXAMENS Om kampioenschap schoontijden HOOGWATER Vandaag Morgen m Start deze weel Tennis Tweede tite voor Okkei Tex Schmel; DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 17 JANUARI 1966 SOUBURG Dertien gemeenten, op Walcheren hebben een gezamenlijk wo ningbouwplan opgezet. Het betreft de bouw van 320 woningen, die als volgt over de verschillende gemeenten zullen worden verdeeld: Oost- en West Sou burg 90, Koudekerke 40, Biggekerke 20, Meliskerke 10, Zoutelande 10, Westka- pelle 20, Aagtekerke 10, Domburg 20, Oostkapelle 20, Serooskerke 20, Vrou wenpolder-Veere 20 en Arnemuiden 50. Aan de genoemde volgorde van bouw hebben Ged. Staten hun goedkeuring ge hecht. Het ratiobouwplan omvat eengezins woningen. in eenheden van 20 stuks. De woningen hebben drie slaapkamers. Burgemeester en wethouders van Oost- en West Souburg zullen de raad donderdagmiddag voorstellen aan dit plan deel te nemen. De 90 woningen voor Souburg zullen gebouwd worden aan de Burgemeester Sfcemerdinglaan, de Henri Dunantstraat, de F. Leenhouts- straat en de Prinses Irenestraat. De huurprijs van de woningen zal rond 25 gulden per week komen te liggen (Van onze correspondent) RILLAND-BATH. Rilland lieeft zaterdagmiddag afscheid ge nomen van zijn paters. De Kapucij nen gaan weg omdat het klooster niet langer rendabel is in verband met het teruglopen van het aantal novicen. Dit maakte pater provin- :iaal zaterdag duidelijk in „De Ark", waar de afscheidsreceptie werd gehouden. Niet alleen de provinciaal heeft spijl van het vertrek. Dat bleek uit de rede voeringen van de heer R. Rijk, voorzit ter van het afscheidscomité, deken C. Holtkamp van het dekenaat Middelburg, burgemeester J. Jobse en ds. D. Sloot. Zij memoreerden dat de paters tijdens hun zestig jaar durende verblijf in Ril land Bath lief en leed met de bevolking hebben gedeeld. Vooral in moeilijke om standigheden, zoals na het onderlopen van de Engelse polder en gedurende de beide wereldoorlogen, brachten de „brui ne paters van Slikgat" de naastenliefde moedig en efficiënt in praktijk. Dat zij zich daarbij niet beperkten tot het katho lieke volksdeel van Rilland Bath, daar van getuigden met name burgemeester Jobse en ds. Sloot. Pater gardiaan zei in dit verband in zijn slotwoord, dat de paters hiernaar ook van het begin af aan doelbewust hebben gestreefd. Het werd hun door de andersdenkenden overigens niet moeilijk gemaakt. Dat blijkt uit de eerste brief, die de eerste pater gar diaan van het klooster zestig jaar gele den naar zijn familie stuurde. Hij schreef, en dat was werkelijk een bijzon derheid in die dagen, dat de paters door iedereen in het dorp werden geaccep teerd. e Het Rillandse convent, dat zater dag afscheid heeft genomen. Delftsblauw bord met een afbeelding van het klooster er op. Pater gardiaan Revo- catus, die tot voorlopig bouwpastoor in Rilland is benoemd, zei dat het bord een plaats in de nieuwe pastorie zal krijgen. Waar pastorie en nieuwe kerk gebouwd zullen worden is nog niet bekend. De vijf paters en vier broeders ontvin gen, als herinnering aan hun verblijf in Rilland, ook nog een zilveren mesje met inscriptie. Deken Holtkamp wees er op, dat het vertrek van de paters een verlies voor het "gehele dekenaat is. De paters assis teerden veel. Deken Holtkamp hoopte dat de hulp van de paters nog eens inge roepen zal kunnen worden wanneer dat, met het oog op de Reimerswaalontwikke- ling, nodig zou blijken te zijn. De afscheidsbijeenkomst werd luister bijgezet door het optreden van de Katho lieke Zeeuwse Koorschool uit Goes. De fanfare Rillandia gaf een serenade op het toneel van „De Ark". Tenslotte was men in de gelegenheid de paters en broeders ten afscheid de hand te drukken. GAPINGE Op de splitsing Kreek- weg-Meiwerfweg onder Gapinge kwa men zaterdag een vrachtauto en een personenauto met elkaar in botsing. Twee inzittenden van de personenauto werden gewond. Die vrachtwagenbe - stuurder L.W. uit Meliskerke verleende geen voorrang aan de personenwagen, bestuurd door J.L. uit Vrouwenpolder. L. en een medepassagier werden naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd, dat zij na behandeling weer konden verlaten. De personenauto werd zwaar de vrachtwagen licht beschadigd. De heer Rijk en deken Holtkamp schil derden de historische achtergronden, die tot de vestiging van de paters in Rilland hebben geleid. De watersnoodrampen van 1530 en 1532 die ruim 50 parochie kerken en 20 kapellen in midden-Zeeland verloren deden gaan, betekenden tevens zo goed als de nekslag voor het katholi cisme in het gebied van Reimerswaal. De katholieken rond Rilland waren tot in het begm van deze eeuw genoodzaakt te kerken in Woensdrecht of Hansweert. In 1902 had de provinciaal van de Kapucij nen een onderhoud met de pastoor van Hansweert. Gesproken werd over de wenselijkheid van een vestiging in Ril land. Kort hierop viel de beslissing. In 1903 werd met de bouw van het klooster begonnen. In 1905 werd het gebouwen complex in gebruik genomen. De paters namen niet alleen de ziel zorg ter hand. Zij waren bovendien een sterke stimulans voor het verenigingsle ven. Tijdens de jongste wereldoorlog was het klooster een verzets- en vluchtelin- gencentrum. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In de zaal van de N.V. Spiegelglasfabriek te Sas Van Gent is zaterdagavond weer een van de jaar lijkse carnavalsbals van de stichting Sasse carnaval gehouden. De drukte was ondanks de gladde wegen, weer bijzonder groot. Hef optreden van het Cocktail trio was het klapstuk van de avond. De zangeres Conny van de Bos bevestigde haar reputatie alleszins en het combo Music patrol" onder leiding van Jan Kelder zorgde voor de rest van de muziek. Op voortreffelijke wijze overigens. Prins Nozemius en zijn leu tige secondanten waren allen in de geest, d.w.z. gekleed in boerenkielen, aanwezig. De baten van de avond zul len worden aangewend bij de financie ring van de jaarlijkse carnavalsoptocht. De parochianen hebben meer dan dui zend gulden bijeen gebracht om de pa ters de receptie te kunnen aanbieden. Bovendien schonk de parochie een groot Dagblad voor Zeeland KANTOREN Voor Zeeuwsch-Vlaanderen Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst Voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur voor Zeeland (Advertentie) DEVIEZEN Hulst: zitdag Steenstraat 20 TERNEUZEN: Kersstraat 13, tel. (01150) 3553 Exploitatie- inspectie Zeeland L. K. M. DE JONG tel. 2377 Hulst F. DE LIGT tel. 6252, Goes privé 7300, Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS, tel. 2945, Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsrh-Vlaanderen N OPDAM, v. Ostadestraat 41, Oost- burg, tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren J. HüSKEN, tel. 6252, Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252, Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm. 1 mm. ingezonden mededelingen 2 1/2 mm. gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie, „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,75 en 0,65. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen halt geld. MIDDELBURG De Walcherse mu ziekliefhebbers worden de laatste tijd met jazzavonden „overgoten". Mocht men in korte tijd het Trio Pim Jacobs twee keer en het orkest van Herman Schoonderwalt bluisteren, nu was het de beurt van Rob van den Broek, pia no; Wim Esset, bas en Max Bolleman, drums, die voor circa zestig liefhebbers een paar uurtjes jazzmuziek op niveau brachten. Zij werden hierbij vocaal ter zijde gestaan door Henny Vonk, die al ler harten kon winnen bij haar optre den. Het trio opende deze avond met een drietal nummers, voor ingewijden bekende geluiden zoals „Walking" en Autumn Leaves", alles voortreffelijk ge bracht. Trio en vocalist© hebben een goede indruk in Middelburg achtergela ten en we hebben zo het vermoeden, dat het niet bij deze kennismaking zal blij ven. Deze avond werd door Jeugd en Muziek, afdeling Middelburg - Vlissin- gen verzorgd. De avond van 5 februari zal besteed worden aan eigen presta ties, waarbij enkele leraren, verbonden aan Zeeuwse Muziekschool, hun me dewerking zullen verlenen. OOST- EN WEST SOUBURC Bur gemeester en wethouders van Oost- en West-Souburg willen toetreden tot de N.V. Zeeuwse Gas Maatschappij, die de distributie van aardgas in Zeeland voor haar rekening zal nemen. De raad zal donderdag a.s. worden voorgesteld voor 17.000 gulden deel te nemen in het kapitaal van de N.V (Van onze corresiondent) AXEL De verplichte hengstenkeu ring, georganiseerd door de Kon. Ver. Het Nederlandsclie Trekpaard" cn in combinatie daarmede de door de afd. Zeeland georganiseerde hengstenpremie- keuring, werd vrijdag onder zeer goede weersomstandigheden gehouden op het terrein van de Vereniging van Zeeuwse Fokkers („V.V.Z.F.") te Axel. De jury voor deze gecombineerde keu ring bestond uit de heren W. J. L. de Groof te Vlissingen en A. E. Bens te Beers (N.Br.) Voor de verplichte hengstenkeuring werden 25 hengsten aangegeven. Van de 12 driejarige hengsten werden 9 hengsten afgekeurd. De resterende 3 driejarige hengsten werden goedge keurd voor dekking. Van de 8 vier- en vijfjarige hengsten werden er 6 goedge keurd waarvan er 1 tevens in het keur- stamboek werd opgenomen. De resteren de 2 hengsten werden afgekeurd. De 5 oudere hengsten werden alle goedgekeurd waarvan 1 voor de tijd van 4 jaar. De volledige uitslag is: Goedgekeurd voor dekking werden de volgende hengsten: Nico van Moost van A. Termote, IJzendijke en Gebr. Hen- drikx, Heel (L). Wout van Croij van Mare. D'Hoore, Sluis en R. J. de Mil- liano. Oostburg. Gamin van Willy hof v. A. Termote, IJzendijke en Gebrs. Hen- drikx, Heel (L).* Diogène van 't Hoog land van Al. Serrarens, Ossenisse. Fi fils van Aardenhof van W. de Buck en Zn., Meliskerke. René van Tolhoek van Al. Serrarens, Ossenisse. Negus van Li za van E. Koppejan Jzn., Zoutelande. Monty van 't Hoogland van Al. Ser rarens, Ossenisse. Henk van Cam. Ram- melaere te Heille en G. E. de Badts te Sasput-Schoondijke. Carlo van 't Broek van A. N. Steendijk A. Jzn. Nieu- werkerk. Dinant d'Oraxige van Wed. Iz. d> Buck, Grijpskerke. Favori van Moer- lapelle van C. N. den Hamer Jr., Schoondijke. Gambo van de Liter van W. de Buck en Zn., Meliskerke. Kastar de Beauvoir van A. J. E. Timmerman, Schoondijke. Deze hengst werd tevens opgenomen in het keurstamboek. Deze hengst werd goedgekeurd voor 4 jaar. De uitslag van de hengstenpremiekeu- rin-g luidt: 3-jarige hengsten kleine maat: Wout van Croij Mare. D'Hoore, Sluis en R. J. de Milliano. Oostburg le prijs. 3-jarige hengsten middenmaat: Nico v. Moost A. Termote, IJzendijke en Gebrs. Hendrikx (Heel (L.) le prijs,. Gamin van sten, grote maat. Fifils van Aardenhof, Willyhof idem 2e prijs. 4-5-jarige heng sten, grote maat: Tifels van Aardenhof, Willem de Buck en Zn., Meliskerke IA, Diogène van 't Hoogland, Al. Serrarens, Osenisse 1B. 4-5-jarige hengsten mid denmaat. Renè van Tolhoek. Al. Ser rarens, Osenisse IA Negus van Liza, E. Koppejan Jzn. Zoutelande IB, Monty van 't Hoogland. Al. Serrarens, Ossenis se 2. Oudere hengsten grote maat: Fa vori van Moerkapelle, C. N. den Hamer Jr. Schoondijke le prijs. Verder werden getoond de navolgende provinciale en nationale kampioenheng- sten. Carlo van 't Broek van A. N. Steendijk, Nieuwerkerk, Dinant d'Oran ge van Wed. Iz. de Buck, Grijpskerke, Gambo van de Liter van W. d. Buck en Zn., Meliskerke. Tot beste van de 3-jarige hengsten (jeugdkampioen) werd uitgeroepen Nico van Moost van A. Termote, IJzendijke en gebrs Hendrikx te Heel (L). Voor het provinciaal kampioenschap werden teruggeroepen Fifils van Aarden- hof van W. de Buck en Zn., Meliskerke, René van Tolhoek van Al. Serrarens, Ossenisse, Favori van Moerkapelle van C.N. den Hamer jr., Schoondijke. Uit deze dieren moest de jury de kam pioen aanwijzen Tifils van Aardenhof van W. de Buck en Zn. te Meliskerke kon de titel naar huis meenemen. Uit handen van de algemeen voorzit ter, de heer J.A. Stols, van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trakpaard" mocht de heer De Buck de door de af deling Zeeland beschikbaar gestelde ver zilverde bronzen plaquette in ontvangst nemen. Een kristallen asbak werd door de bur gemeester uitgereikt aan de heren A. Termote, IJzendijke en gebrs. Hendrikx Keel (L.) voor het behalen van het jeugdkampioenschap door hun hengst Ni co van Moost. (Advertentie) VLISSINGEN Vandaag zal door het bergingsbedrijf van A. v. d. Akker uit Vlissingen een poging worden gedaan het wrak van de bij Stavenisse gezon ken „Truus" te lichten. De lading van „Truus", bestaande uit koperen staven, vertegenwoordigt een waarde van f. 1.750 000.-. Sluis Vaart opengesteld De vaart van Sluis naaf Brugge wordt vandaag voor schaatsers opengesteld. Liefhebbers voor de traditionele toertocht naar Brugge kunnen zich melden in hotel de Koren beurs. Terhole Beenbreuk Bij het schaatsen kwam de 58-jarige L. de B. uit Schuddebeurs nabij Hulst zodanig te vallen, dat hij een been brak. Hij bevond zich alleen op het ijs. Hij wist tenslotte de aan dacht te trekken van enkele kinderen, die voor hulp zorgden. De B. werd over gebracht naar het ziekenhuis te Hulst, personenauto kwam aanrijden. Bent u zeker van een Volkswagen tót en-met. MET de degelijke noeste VW-lucht- gekoelde motor achterin. De motor die u nooit in de steek laat. Bij welk weer u ook start. MET de uniek beschermende, vier voudige iaklaag. MET de sterke, gladde, dichte bodem plaat. MET de hoge topsnelheid, die tegelijk kruissnelheid is (voorhoge gemiddel den!). MET de altijd voor u klaar staande VW-service (goedkoop in onderhoud, reparatie en onderdelen!). MET de hoge Inruilwaarde. MET ruimte voor vijf. MET.maar maak even een afspraak met uw VW-dealer voor een (vrij blijvende) proefrit in deze V.W. v.a. f 4990.-. Dan merkt u zélf dat de Volkswagen 1200 A een V.W. is met metmet Tót-en-mèt! (Van een onzer redacteuren) VLISSINGEN. „Na de twin tigste januari (de dag waarop de sectie kerk en krijgsmacht ver gadert) moet ik mijn uniform weer uit de kast halen en moet mijn vrouw de (in totaal twaalf) balken en sterren weer op de verschillen de kledingstukken naaien. Maar ik doe het onder uitdrukkelijk protest en ik vraag meteen aan de gene rale synode of ze de minister om vrijstelling wil verzoeken." Legerpredikant H. Bartlema heeft niet veel fiducie in het advies dat de sectie k^rk en krijgsmacht hem gaat geven over zijn houding jegens zjjn ma joorssterren en -balken. „Ze kunnen moeilijk zeggen, dat ik mijn uniform mag uitlaten tot de reorganisatie achter de rug is. Daarmee scheppen ze een precedent, dat door de meeste geeste lijke verzorgers in het leger niet hijster gehonoreerd zal worden. Volgens mij kunnen ze het wel, maar willen ze het in deze constellatie niet. Dan zou im mers van binnen uit de positie van de legerpredikanten (die dolgraag hun uni form, compleet met sterren en balken, blijven dragen) worden ondergraven," aldus dominee Bartlema. wiens uitspra ken weliswaar voor discussie vatbaar ztfn, maar belangwekkend genoeg blij ken om ze zonder meer te vermelden. Dominee Bartlema is "geen militair. Maar zijn ideeën omtrent de militaire hiërarchie binnen het apparaat, dat de christelijke beginselen moet overdragen aan de Nederlandse soldaten, maken hem militant genoeg. Zijn strijd is hij overigens niet begonnen op 1 januari, toen hij besloot zijn militaire status in een kartonnen doos te stoppen. Een paar jaar geleden al vatte hij het Ne derlandse (atoom)machtszwaard aan, na een verklaring van de generale sy node. In die verklaring stond onder meer, dat de kerk op grond van haar vredestaak niet anders, mag, dan een radicaal „neen" uitspreken tegen de kernwapens. Al was het maar omdat de grens tussen militair (tactisch) en strategisch 'gebruik kennelijk fictief is. Onmiddellijk vaardigde de hoofdleger- predikant Bos een missieve uit, waarin hij de protestantse geestelijke verzor gers verbood, op straffe van ontslag (want daar kwam het niet meer op roepen op neer) hun instemming te ge tuigen met deze uitspraak. Dominee Bartlema was toen, samen met z«n confrater H. J. Diekerhof redacteur van het hervormde soldatenblad Reveille. Zijn standpunt heeft hem toen dit baan tje gekost, maar niet nadat er binnen de protestantse wereld -een uitvoerige discussie was ontstaan, die uiteindelijk resulteerde in een lossere verhouding tussen het leger en de kerk. ,,De situatie, die toen was ontstaan rook bedenkelijk naar censuur en tucht. Eén enkele (gereformeerde) dominee en een oud marine-officier (minister De Jong) censureerden keihard het opper ste bestuurslichaam van de gehele Ne derlandse Hervormde Kerk. En die cen suur bestaan nog. Het bewijs? Een jonge veldpredikant, hij is kapitein, schreef mij een paar da gen geleden, dat hij in het laatste half jaar al drie keer een overste van de geestelijke verzorging bij zijn lessen had gehad. De aanwezigheid van zo'n man is natuurlijk hinderlijk, maar dat vond de kapitein niet zo bezwaarlijk. De pre dikant is nijdig geworden, toen de over ste hem verbood het onderwerp homofilie aan te snijden, toen een soldaat daar in alle ernst om vroeg. Bovendien mag de kapitein niet meer praten over o.m. de Pinkstergemeente of het avondmaal. Ik zie hem binnenkort wel uit. het leger vertrekken." Niet alle geestelijke verzorgers hebben het te kwaad met de militaire hiërar chie. „De meesten zijn uitermate trots op hun pakkie. Er zijn zelfs predikanten, die 's zondags in uniform op hun eigen preekstoel gaan staan." heeft te zorgen, dat de bereidheid tot vechten wordt verhoogd. En dat de geestelijke wordt geacht de wapens zegenen." „Dat militairen er zo over denken, is hen eigenlijk niet kwalijk te nemen. Ze zijn zestien eeuwen lang opgevoed in deze sfeer en voor hen is het apparaat sacrosanct. Immers, de hoogste poten tie van de staat is het machtsinstituut. Dat zien we wel aan allerlei officiële gebeurtenissen, waarbij onvermijdelijk parades en vlootschouwen worden ge- iouden. Zij zien bovendien, analoog aan het latijnse Si vis pacem para helium (als gij de vrede wilt, bereidt u dan voor op de oorlog) in de macht slechts een veredestaak. Maar die taak is er alleen voor het politiële apparaat en dan nog mag zij uitsluitend dit machts zwaard gebruiken aan de uiterste rand van de samenleving.'' Dominee Bartlema: ,,De geestelijke verzorgers zijn dienaren van de kerk en niet van de staat. Elk vorm van staatkundige hiërarchie is daarom on juist, zeker de militaire hiërarchie, die in wezen volkomen ondemocratisch is. Mijn daad is een voorbeeld voor de noodzaak van een algehele ontkoppeling van de venhouding kerk-staat." Ondanks alle bezwaren tegen de rang is dominee Bartlema niet tegen het dragen van een uniform. „Het ëeeft te de militairen een gevoel van solidari- I te it. Je hoort er bij en het is een her» kenningsteken." Hoe hij zijn uniform zou wensen? „Ze kunnen ons, net ils de rode-kruissoldaten een band op <je i arm geven, waaraan duidelijk te zien is, dat je geestelijke bent. Zo'n arme- tierig kruisje is toch niet duidelijk ge- noeg." Of die reorganisatie door te voeren is in hervormde kring alleen? „Ja- Welis waar is het beter als elke geestelijke verzorger rangloos wordt en elke bin. ding met de staat afwijst, maar dat ij voorlopig niet te verwezenlijken. De ka tholieken en gereformeerden zijn wat dat betreft al te weinig zelfstandig. Boven dien heb ik het idee, dat, vooral de katholieken, die binnenskamers en op academisch niveau over een nieuwe structuur praten, de kat rustig uit de boom kijken." HANSWEERT Zondagavond kr«j 't 1400 tonmetende met erts geladen, mo. torschip „Conido" op de Westerschelde, ter hoogte van het Schaar van Valke- nisse, machineschade. Met de bergings- vaartuigen „Haai" en „Tijgerhaai", ij het naar de haven van Hansweert ge sleept. De „Confido" was op weg van Antwerpen naar Duitsland. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het kamerkringbestuur, het statenkringbestuur en de kiesverenigin gen van de Christelijke Historische Unie hebben zaterdag de CH-kandidatenlijst voor de verkiezing van de Provinciale Staten van Zeeland vastgesteld. De eerste vijftien plaatsen zijn voor de gehele provincie gelijk. Zij worden ingenomen door: 1. A.J. Kaland, Mid delburg (lijsttrekker) 2. C.F. van der Peijl, Kloetinge, 3 W. Sanderse, Vlis singen, 4. P.W.C. van Westen, Oud-Vos- semeer, 5. H. IJss<el, Zierikzee, 6. C.J. Buurman, Goes, 7. mr. H. Rijpstra, Terneuzen, 8 jhr. drs. Beelaerts van Blokland, Wolphaartsdijk, 9. E. Dekker, Oostburg, 10. Jac Sinke, Oost- en West- Souburg, 11, P.G. van den Bosse Axel, 12. E. Ph. Nieuwkerk, Poortvliet, 13. mej. G. Kloosterman Middelburg, 14. M. L. Almekinders, Middelburg en 15. H. Schot, Bruinisse. De CHU bezet momenteel zeven ze tels in de Staten. AXEL Op de rijwieloversteekplaats op de provinciale weg van Axel naar Terneuzen is zaterdagmiddag de fiet ser P.F. van P. uit Zaamslag gegrepen door een personenauto, die werd be stuurd door R. uit Axel. Van P. werd licht gewond. Zijn fiets werd vernield, terwijl de auto werd beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de fietser de oversteekplaats opreed, terwijl juist de De actie van dominee Bartlema Is bedoeld als een windstoot, die de wieken van de kerkelijke molen nu eindelijk (na drie jaar) eens wat sneller moet laten draaien. ..De kerk hoort in aller lei zaken vooruit te zijn, maar dat schijnt ze in de hele geschiedenis niet te kun nen." Drie jaar geleden zijn de besprekingen voor herstructurering begonnen. De kerk moet in een veej lossere relatie tot de staat komen. Maar dat is ken nelijk niet zo gemakkelijk, na een kerk staat huwelijk van zestien eeuwen. Do minee Bartlema gaat er echter, sa men met een aantal medestanders en (dat bleek uit de reacties) met talloze Nederlanders van uit, dat een geestelij ke geen twee heren kan dienen. „Of je werkt voor God, of je werkt voor de staat. Maar als je dat laatste doet, moet je je domineespak aan de wilgen hangen. Anders word je 'n mo- reelsofficier. Volgens de handleiding van het ministerie van Defensie bèn je dat trouwens. Daarin staat letterlijk, dat de geestelijke verzorging de geestelijke weerbaarheid en daardoor het moreel va de militairen moet verhogen. Daarmee wordt in bedekte termen gezegd, dat de geestelijke verzorging er maar voor (Van een onzer verslaggevers) GOES Het algemeen bestuur van de kring Middelburg van de K.V.P. laat de situatie m.b.t. de groslijst voor de komende Statenverkiezing zoals ze is. Het bestuur wacht, wat de moeilijkhe den met de afdeling Goes van de K.V.P. aangaat, (de afdeling heeft het vertrou wen in het kringbestuur opgezegd), de beslissing van het partijbestuur hierover af. Deze twee conclusies heeft het kring bestuur in Goes vernomen. De vergade ring was uitgeschreven op verzoek van de heer F. Mechelink uit Terneuzen, Aan de orde kwamen de moeilijkheden die m.b.t. de kandidaatstelling zijn ont staan. Het kringbestuur ging akkoord met de brief die het dagelijks bestuur van de kring heeft opgesteld voor het partijbestuur en waarin de aanvallen van de afdeling Goes worden gepareerd. Twee van de veertien kringbestuursle den waren tegen verzending van de brief. Een niet door het dagelijks be stuur ingediend voorstel, de reglemen ten te wijzigen, werd met acht tegen zes stemmen verworpen. Het. voorstel hield in dat kandidaten van het kring bestuur hun bereidverklaring binnen de zelfde termijn zouden moeten tekenen als de kandidaten die door de Staten- kringen naar voren zijn gebracht. Het voorstel was ingegeven met het oog op de zeer late bewilliging van de omstre den kandidaat J. Martens uit Hulst. Een valpartij op het ijs van de Spui- boezem maakte voor de heer J. v.d. B. een abrupt einde aan het schaatsenrij den. Met een gebroken rechterbeen moest hij per ambulance naar het Bethesdaziekenhuis worden vervoerd, GOES Zaterdagmiddag heeft de Rïï „Theo Middelkamp" .haar uitgesteld; Kerstcross georganiseerd. Op een doe: Theo de Vrieze en Rinus Otte, leden va de sportcommissie, uitgezet parkoers rondom de uitspanning Duinlust te aKm- perland streden 17 deelnemers, onderver deeld in de categorieën adspiranten, nieu welingen en amateurs om de ere-plaat- sen. Door de besneeuwde wegen, de diverse schaatswedstrijden en de wedstrijden in het Sportpaleis te Antwerpen ontbraken diverse prominente leden der vereniging doch de aanwezige renners compenseer den veel van de kwantiteit door de kwaliteit der cross. Adspiranten: 1 C. Priem, OvezandeS km 20.03, 2 R. Dukelo, Aardenburg, op 1.30 min., 3 P. Vermeule, M'burg op Ui 4 R. Meyer, Yerseke op 2.10. Amateurs en nieuwelingen: 1 Ko de Vrieze Souburg 16 km in 36.30 min., 2 Th. Marcus, Boschkapelle op 0.20, 3 Jan Moerdijk Lewedorp op 1.15, 4 Wim Pro voost Domburg op 2.55, 5 Cees Rentmees ter Qvezande op 3.20, 6 Bertus Fransse 's-Heerenhoek (le nieuweling) op m 7 Peet Verschuren Hansweert op Ko Blok, Kruiningen (2e nwl.) op 4,3i 8 J. Marijs Arnemuiden op 4.30, 10 E. do Smit Goes (3e nwl.), 11 J. Versluys oKrt- gene (4e nwl.). IN NEW DELHI wordt het bijna ze- leer geacht dat mevrouw Indira Gandni, de 49-jarige dochter van wijlen premier Jawaharlal Nehroe opvolgster zal wor den van wijlen Lal Bahadoer Sjastri ais premier van India. TIJDENS DE 72-UURSTAKING onder het personeel van de nationale Italiaan; se Energiebedrijven, die vrijdagnacht geëindigd is, bleef de energievoorziening practisch normaal, doordat 4000 militai ren waren ingeschakeld om de kracht* stations te bedienen. De bonden dreigen met een nieuwe actie. (Advertentie) GEMEENTE ST.-JAN STEEN Burgemeester en wethouders van St.-Jan steen brengen hiermede ter openbare ken. nis, dat het Gemeentelijke Badhuis met ingang van 1 februari 1966 geopend is: op elke vrijdag van 16 tot 20 uur; op elke zaterdag van 9 tot 12 uur en van 13 tot 20 uur. ST.-JANSTEEN, 13 januari 1966. Burgemeester en wethouders voornoemd, Mr. J. M. Reuser, burgemeestei F. E. Francken, secretarii (Van onze correspondent) BORSSELE De provinciale kam pioenschappen van Zeeland schoonrijden die zaterdag in Borssele werden verreden zijn ondanks de voortdurende sneeuwval uitstekend geslaagd. Het ijs was van prima kwaliteit en er was goede be langstelling. Mevrouw Priester-Moerdijk verwierf de titel bij de dames terwijl bij de heren J. Derksen kampioen werd. Laatstge noemde is overigens geen Zeeuw maar het reglement schrijft voor dat eenieder aan de provinciale kampioenschappen kan deelnemen. Bij de paren vormden mw Leendertse en de hr. Goud een harmonisch duo en klasseerden zich als eerste. De jury be stond uit mw Louisse-v.d. Reepe uit Goes de heren A. Klootwijk, Rotterdam en M. Kuzee Heinkenszand. Als starter en scheidsrechter fungeerde de heer J. van Leeuwen. In de Korenbeurs te s'-Heeren- hoek werden na afloop de prijzen bekend 9-o gemaakt. NIJMEGEN Katholieke UtüveS; teit: Doctoraal examen 2e gedeelte 8 neeskunde: de heren P. de Laat lp da), M.G.L. Lauw (Hulst). Morgen, dinsdag 18 januari: Hansw#; 0.23 en 12.47 uur; Terneuzen 0.00 en i uur; Vlissingen 11.49 en uur; we® dinge 1.09 en 13.33 uur. GROEDE Drie Koningen EMM. 19.30 uur Vei'l 'gaderiii van Oranje 13.30 ""w. Het Nederlandse"® GOES De Prins vergadering paard. ST.-JANSTEEN B Jongenspatronaat 19 uur Radio show. TERNEUZEN „a. ét Luxor 20 uur Yeah, Yeah, Yean, zijn we. MIDDELBURG City 20 uur 4 for Texas, 14 1- TERNEUZEN Luxor 20 uur Yeah! Yeah. zijn we, a.l. OOSTBURG Maabesoone 14 uur SamenJ landsvrouwen yeah! Hi* ikomst I UTRECHT (ANP) - stuur van DOS, afdeling I voetbal, vergaderde zateI Utrecht met als middelpl bespreking: de slechte rel van het eerste elftal en de cl zorgelijke positie op de Besloten werd een wijz Terwijl Bobotsov en d voor huil parlij in de viei nooi, blijkt Jan Hein D« vinden. DEN HAAG (ANP) Met de en regionale zwemtraining van d< zal deze week een begin worden gj Er zijn vier centra aangewezen: t dekte 50 m-baden te Rijswijk-Ro Emmen, Beverwijk en Den Bo centrale training van de natiomi ningsploegen onder Leiding va Kerkhoven wordt elke veertien c Rijswijk gehouden. Voor deze zijn uitgenodigd: Dames: Toos Beumer, Nereus, v.d. Wildt, SZC, Bep Weeteling, Betty Heukels, PSV, Ada Kok, ten, Klenie Bimolt, GZPC, Truus De Rijn, Bos, ADZ, Coy Sikkens en Els Hulsebos, GDZ. Heren: Bert Sitters, Het IJ, As Zian, Dick Langerhorst, HZPC, den Haan, PSV, Cris van Lint, PS ry van Osch, ZCG, Peter Schi Dolfijn en Jan Jiskoot, Het IJ Bontekoe, HPC, Johan Schans, streek, Hans Spijkermans. BZZ. HOBART, Tasmanië (ANP) de Nederlandse temiiskampioen 1 ker zaterdag met de Amerikaan Ashe de titel van Tasmanië in he dubbelspel had veroverd, won hij daarop met de Amerikaanse Na chy als partner ook de titel in mengd dubbelspel. De Nederland kaanse combinatie versloeg in d< het Australisch-Franse paar Ow vidsonMonique Salfati met 6-2 De 22-jarige Arthur Ashe bebaa vierde enkelspeltitel tijdens zijn i sche tournee. In de eindstrijd n herenenkelspel te Hobart versloeg Australische Davidcup-speler Joi combe met 6-4, 6-4 en 12-10. Kaï ^an Tasmanië in het dames enkelsp oe Australische Judy Tegart d< overwinning met 8-6 3-6 6-2 in d °P de Amerikaanse Carole Grael (Advertentie) IVoor beter© sportpres Dextrose tabl. Importeur ELMA Brtda, Tal.

de Stem | 1966 | | pagina 2