Vakcentrales dreigen met steun aan stakingsacties Direct resultaat in Luxemburg niet verwacht NEDERLAND WIL UITLEVERING VAN FISCHBÖCK Dubbeltje op de sla OPLOSSING PROBLEEM GEORGANISEERDEN- 55 Nasoetion wil duidelijkheid in de politiek van Soekarno Jodenvervolger in vizier Vijf -eenheid op zware proef gesteld al 75jaar REGERING NIET GARANT VOOR OLYMPISCHE SPELEN 1972 DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN Verworpen Uitkering LEVENSVERZEKERING HERVATTING Slaapkamer van commissarishuis nu ook gestut GOED WEER VOOR SCHAATSERS 'EERVRIJ - GLASVLIES IBEDEKKINGEN -einig verhoogd, vraagt ons eens om een o IRIJF ANDON N.V. N TEL. (01600) 33410 - 42607 BREDA door W. VAN DER STE£'X 106e JAARGANG Ne. 25098 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. AA. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. AAes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 X A T E RDAG 15 JANUARI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; ƒ0,88 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag- gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41telefoon 2893). „Glaasje op" loopt door tot en met de carnaval. En als u ULTIMATUM" AAN WERKGEVERS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De drie grote vakcentrales hebben in voorzichtige bewoordingen een „ultimatum" gesteld aan de werkgeversorganisaties. Als niet op korte termijn op cen traal niveau een redelijk perspectief wordt geboden voor de oplossing van het pro bleem georganiseerden- ongeorganiseerden en als daardoor in de bedrijven of be drijfstakken de vakbonden tot acties zouden overgaan om een oplossing te verwerven, dan zullen de vakcentrales dergelijke acties steunen, zo luidt, vertaald, een communi qué, dat het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft uitgegeven In het communiqué wordt gezegd, dat het overlegorgaan in de af gelopen dagen intensief contact heeft gehad met de vakorganisa ties, wier onderhandelingen met de werkgeversorganisaties zijn vastgelopen. De impasse is vooral veroorzaakt, zo wordt gesteld, door het ontbreken von bereid heid aan werkgeverszijde om te spreken over voordelen voor ge- organiseerden. DJAKARTA (A.F.P.) De Indonesische minister van defensie en opperbevelheb ber van de str dkrachten, generaal Na soetion, heeft een beroep gedaan op president Soekarno het kabinet gron dig te reorganiseren en een krachtige en duidelijke richting te geven aan de Indonesische politiek. Het antwoord van de president wordt op zijn laatst verwacht rónd de 24e januari, het einde van de Ramadan (de mohammedaanse vastenmaand). Blijft het dan nog uit of bevredigt het de publieke opinie niet, dan zal de onte vredenheid van het volk spoedig een kritiek punt bereiken. Zo zien militaire kringen in Djakarta, volgens berichten die vrijdag in Koeala Loempoer werden ontvangen, op het ogenblik de situatie. Deze wordt nu gevaarlijker geacht dan ze ooit was sinds de mislukte commu nistische staatsgreep van de eerste ok tober. (VERVOLG ZIE PAGINA 5) Nasoetion: duidelijkheid DEN HAAG (A.N.P.) De Neder landse justitie onderzoekt op het ogen blik welke mogelijkheden er bestaan om de uitlevering uit West-Duitsland te verkrijgen van dr. Hans Fischböck, tij dens de oorlogsjaren in Nederland „General-Kommissar für Finanz und Wirtschaft". Fischböck heeft een leidende rol ge speeld bij de voorbereiding van maat regelen tot vervolging van de Neder landse joden, die de inleiding vormden tot hun deportatie naar het Oosten. Hjj is bovendien verantwoordelijk te stel len voor de deportatie van enkele hon derdduizenden Nederlandse arbeiders naar Duitsland, van wie ook velen om het leven zyn gekomen. Tot voor kort werd aangenomen dat Fischböck niet meer in leven was. Maar het tegendeel blijkt het geval. Enkele maanden geleden werd zijn woonplaats in Essen ontdekt. Op het ogenblik ver blijft hij echter in een wintersportplaats in Oostenrijk. Het delict van uitplundering der joodse bevolking in Nederland, waar bij Fischböck een leidende rol heeft gespeeld, is al verjaard. Thans wordt onderzocht of andere feiten wellicht tot zijn vervolging of uitlevering aan Ne derland zouden kunnen leiden. Hier over bestaat thans al contact tussen Nederlandse en Westduitse instanties, waarbij ook het ministerie van Bui- enlandse Zaken is ingeschakeld. Volgende week zal een van de leden van de wetenschappelijke staf van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie over deze zaak een bespreking heb ben met functionarissen van de „Zen- tralstelle der Landesjustizverwaltun- gen" in Ludwigburg. Het onderzoek van Nederlandse zijde tegen Fischböck is al in november vo rig jaar begonnen. Fischböck werd op 24 januari 1895 te Geras in Oostenrijk geboren. In de eerste wereldoorlog diende hij als in lichtingenofficier. Hij studeerde rech- Opmerkelijk is, dat de vakcentrales een nogal cryptische formulering heb ben gekozen en tot nu toe niet bereid zijn een nadere toelichting op de ver klaring te geven. Duidelijk is dat zij, hetgeen de werkgevers uiteindelijk heb ben aangeboden ter oplossing van het probleem, geen „redelijk perspectief" achten. Maar niet aangegeven is wan neer het moment aanbreekt waarop de vakcentrales niet meer bereid zijn te wachten op een nieuw aanbod van de werkgevers en derhalve acties zullen gaan steunen. Men mag wel uit het communiqué lezen, dat de vakcentrales de deur nog even willen openhouden. Het is niet ondenkbaar dat dit „even" begrensd wordt door aanstaande woens dag,* wanneer werkgevers en werkne mers opnieuw bijeenkomen in de Stich ting van de Arbeid, om over andere centrale loonpolitieke zaken te spreken. In vakbondskringen wenste men overi gens het communiqué niet te zien als een „ultimatum". Dat de vakcentrales niet erg lang meer op een „redelijk perspectief" wen sen. te wachten, kan men afleiden uit de berichten, die uit de verschillende onderhandelingen doorkomen. Gesterkt door hun organisaties willen de indi viduele werkgevers niets weten van uitkeringen aan georganiseerde werk nemers, zodat er hier en daar werke lijk al wordt overwogen om tot acties over te gaan. De vakbonden, die op de onwil der werkgevers stuiten, zijn niet bereid om hun voornemens op dit bied erg lang op te schuiven, zeker niet nu hun centrales opnieuw de rede lijkheid van de eisen hebben erkend. De werkgevers van hun kant houden de gelederen beter dan voorheen ge sloten, ook al zijn er individuele werk gevers die wel bereid zijn tot een tege moetkoming. De werkgevers zijn min of meer gewapend door een „anti-stakings kas", te weten de stichting onderlinge werkgevers garantieregeling. Deze door de werkgeversorganisaties in het leven geroepen regeling komt erop neer, dat een onderneming bij een staking aan spraak kan maken op een uitkering van maximaal 45 gulden per werknemer voor elke dag dat het bedrijf stilligt. De aangesloten ondernemingen moeten een „premie" betalen van één procent van de loonsom. Er is nooit bekendge maakt hoeveel ondernemingen aan de regeling deelnemen, maar het schijnen er nogal wat te zijn. Het probleem van de georganiseerden- ongeorganiseerden komt hierop neer dat de georganiseerden (en hun orga nisaties) bij onderhandelingen e.d. de kastanjes uit het vuur halen, waarvan de ongeorganiseerden (zonder mee te betalen) meeprofiteren. Er zou dus een bevoordeling van die georganiseerden moeten komen, zo menen vele vakbon den, uit te betalen door de onderne mingen, die ook profiteren van het vak bondswerk. (Zie ook commenaar pagina 3). (Advertentie) Dr. Hans Fischböck: jodenvervolger ten, behaalde in 1919 de doctorstitel en was vervolgens in Oostenrijk werkzaam m het bankwezen. In de jaren dertig werd hij bekend met Seyss Inquart wiens economisch adviseur hij werd Dat Fischböck bij de Duitse nazi's een goede naam had, blijkt uit het feit dat toen Goring ten tijde van de Anschluss- cnsis Seyss Inquart opdracht gaf tot vorming van een regering, Goring ook order gaf Fischböck te benoemen tot mi nister van handel. In die functie werd hij op 11 maart 1938 benoemd. Hij was actie! op het gebied van de beroving van joodse burgers in Oostenrijk en Duitsland. Op 25 mei 1940 werd hij benoemd tot General-Kommissar für Finanz und Wirtschaft in Nederland. (Van onze speciale verslaggever) LUXEMBURG De kleinste hoofd stad van de Europese gemeenschap be reidt zich voor op de ontvangst van de ministers van buitenlandse zaken, die maandag en dinsdag een poging gaan doen om de Europese wagen weer los te wrikken. Men bespeurt er nog weinig van voorbereidingen voor deze nieuwe ronde in het politieke gevecht van de vijf tegen De Gaulle. Zelfs in de ouderwets huiselijk ingerichte vertrek ken van premier Werners ambtszetel heerst nog een alledaagse rust. De staatspresident, zoals het hoofd der re gering hier heet, heeft nog tijd over om ons te ontvangen. Hij zegt dat hy nog wel enige hoop koestert, dat de dingen weer in het rechte spoor ge bracht kunnen worden. Meer dan dit halve gram optimisme kan er echter niet af. Werners voorzichtigheid kenmerkt de stemming, die aan de vooravond van het eerste overleg der zes landen na de breuk van juni 1965 in de gele deren der nationale delegaties heerst. Daar is men niet geneigd aan te ne men dat de nogal duidelijke waarschu wing, die De Gaulle bij zijn herkiezing heeft meegekregen, al aanstands zal re sulteren in een sierlijk bijdraaien naar de koers, die het verdrag van Rome heeft uitgestippeld. Het zal wel als een succes worden be schouwd wanneer er de aanzet kan worden gevonden voor een normale hervatting van het overleg tussen de zes landen. De harde economische no ten, waarop men zich in Brussel de tan den stuk gebeten heeft, zullen in Lu xemburg nauwelijks ter tafel komen. Moeizame en ingewikkelde problemen als de financiering van de landbouw markt, de synchronisatie van het sa- menleggen van landbouw en industrie, de gezamenlijke houding in het slepen de handelsoverleg met Amerika in Ge- nève, blijven in dit gesprek buiten schot. Zij kunnen bezwaarlijk gevoerd worden zonder ae deskundigen, die deze keer met huisarrest in Brussel moeten blijven. In Luxemburg gaat het uitsluitend om de politieke grondslagen van de ge meenschap en om het herstel van het vertrouwen, dat zo deerlijk geslonken is sedert De Gaulle heeft verklaard dat zijn nationale soevereiniteit onge rept moet blijven. Die stelling botst al onmiddellijk met de eis van het verdrag, dat de zes regeringen aan het einde van dit jaar hun veto jegens be sluiten der gemeenschap zullen verlie zen. De Gaulle heeft dit onaanvaard baar genoemd en ook het betrekkelijk Europees getinte votum van het Franse volk heeft hem er niet toe gebracht dit harde woord terug te rekken. De vijf andere regering zijn aan de vooravond van de bespreking echter nog eensgezind van mening dat aan deze wezenlijke bepaling van het ver drag niet getornd mag worden. Wie daaruit besluit dat op dit punt een vergelijk niet mogelijk is, vergeet dat de diplomatie vaak een kunst is die aan het magische grenst. In de zes hoofdsteden is men het er in beginsel al wel over eens hoe men moet trach ten deze cirkel vierkant te maken. Men zal in Luxemburg proberen het erover eens te worden dat de Europese ministerraad geen meerderheidsbeslis sing zal opdringen aan een land. dat zijn levensbelang daardoor geschaad acht. (VERVOLG ZIE PAGINA 7) (Advertentie) WINDSOR Op de Ambassa- dor-brug, die het Canadese Wind sor met Detroit in de V.S. ver bindt, is het huwelyk voltrokken van Mario Sciacca en Lena Calcag- no (beiden links). Waarom een plechtigheid buiten in de sneeuw op de brug? Canada kon de Mexi caanse scheiding van de bruid niet erkennen, terwyl de bruide gom een Italiaans paspoort met een Canadees visum heeft, (lat hem niet toestaat Canada te Ver laten. Door op de brug te trou wen, was de bruid legaal in de V.S. en gescheiden, terwyl de brui degom Canada niet had verlaten. DEN HAAG (A.N.P.) De regering zal niet garant staan voor leningen, die de gemeente Amsterdam zou aangaan voor het financieren van Olympische Spelen in 1972. Als reden geeft de regering de eco nomische en financiële lasten, waar voor het land zich in de komende jaren geplaatst ziet. De regering vindt ook de tijd te kort die nog rest tussen aanmelding bij het Olympisch Comité en het tijdstip van de spelen, om een verantwoord finan cieel en organisatorisch plan op te stel len. Omdat de regering toch veel be lang hecht aan een dergelijk evene ment. is zij bereid in beginsel mede werking te verlenen aan een onder zoek naar de mogelijkheid om bij een volgende gelegenheid de spelen in Ne derland te laten houden. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het gebeurde met de Brabantse statenzaal, die in het begin van de week plotseling begon te ver zakken, heeft ook gevolgen voor het ernaast gelegen gouvernementshuis, de ambtswoning van de commissaris van de koningin, dr. C. N. M. Kort- mann. In een slaapkamermuur is een flinke scheur geconstateerd, zodat ook daar stutten moesten worden aange bracht. De statenzaal zelf schijnt overi gens niet verder te verzakken. (Van een onzer verslaggevers) i BREDA De prijzen van een krop sla zijn gisteren in verschil lende delen van ons land met acht tot tien cent gestegen, door dat een Duits onderzoek in de zo genaamde Dieldrin-affaire ten gunste van de Nederlandse sla- produkten is uitgevallen. Zoals bekend onthulde een Duits dag blad deze week dat de Nederlandse sla „besmet" zou zijn als gevolg van bespui tingen met Aldrin en Dieldrin (beide middelen zijn door de Nederlandse wet verboden per 1 januari). De Duitse importeurs reageerden onmiddellijk met een „stop" op Nederlandse sla. Hoe hard de klap is aangekomen bewijst het feit dat de Rotterdamse veiling in en kele dagen tweederde minder stë? naar Duitsland exporteerde dan normaal. Voordat de sla-affaire begon werd voor eerste kwaliteit 40 tot 50 «cent per krop gemaakt. Woensdag en donderdag zakte de prijs tot 32 en 39 cent. met uw feestneus geen taxi kunt krij gen: lopen mag óók. Pagina 3. Wilson heeft de gemenebestcon ferentie gewonnen voor zijn idee Rhodesië niet door geweld maar door middel van sancties op de knieën te krijgen. „Blik naar bui ten" op pagina 7. Minister Bogaers ging de steigers op om met eigen ogen het door- bouwen-by-vorst te bekyken. Maar hy zag niet alles Pagina 7. Niet zo aardig van onze Europese vrienden: ze willen onze belastin gen omhoog zien gaan. Pagina 14. Praet-Maecker krygt een broeder- cursieveling: hy zal voortaan en kele malen per week zijn vaste hoek afstaan aan collega Eric So- rel, die zich vandaag met een verse bal gehakt voorstelt. Pagina 9. Wat een zondag moet dat mor gen worden: geen amateurvoet bal, geen hockey en geen korf bal. Pagina 11. „De muze in Brabant is een typis te", stelt dr. C. Verhoeven, goed op dreef in een beschouwing over cul tuur in Brabant. Pagina 13. In het communistische walhalla beginnen de dogma's te wan kelen onder de druk van on weerlegbare wetenschappelijke feiten. Pagina 15. Vrouwe Justitia draagt niet alleen een blinddoek, zij is ook doof voor het gerinkel van geld. Een be schouwing over pro-deoverdedi- ging op pagina 19. De Engelse congregatie Mill Hill, die opmerkelyk veel Nederlanders in haar gelederen heeft, bestaat een halve eeuw. Pagina 21. De Irenebrigade kan bogen op in drukwekkende wapenfeiten èn op intelligentie. Pagina 23. Honger bedreigt India. Pag. 23. In 1916 beleefden de Zuiderzee- eilanden een waterramp, waaraan wij, nu het (ys) water ons weer tot de enkels staat, herinneringen ophalen. Pagina 6. Guus Vleugel is een Zeeuw, die slapen de hoogste vorm van levenskunst vindt. Hij voor ziet Lurelei niettemin van lied jes die de mensen wakker schudden. Pagina 18. DE RUSSISCHE delegatie onder lei ding van het lid van het partijpresi dium Alexander Sjelepin, is gisteren uit Peking naar Moskou teruggekeerd. De delegatie heeft een dag in de Chi nese hoofdstad vertoefd, op doorreis uit Noord-Vietnam naar de Sovjet-Unie.. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Goed schaats- weer dit weekeinde. De vorst houdt aan en de temperaturen zullen schommelen tussen de acht en tien graden vorst. Zon dag wordt bovendien nog sneeuw verwacht. Dat er voor- lopig geen eind komt aan het winterse weer garandeert nieu we aanvoer van koude lucht.

de Stem | 1966 | | pagina 1