l IJZEN LSTi I a a a J Gedeeltelijke compensatie voor verhes: Geen vergoedingen aan Bies bossetters Pesch heeft geen be wij zen voor besmet ti n gsopzel Noodweer in Rio: reeds 650 doden - Tel. 2995 BOZE BIESHEUVEL: SLAG IN DE LUCHT STOK ACHTER TOTO-WINST Antwerpen houdt lucht boven z.-w.- hoek rein (0x230 NU 7.50 (0x240 NU 8.95 k0x230 NU 7.60 >rduurd NU 2.30 effen NU 1.75 nu 6.95 per bol 0.90 DAGBLAD VOOR ZEELAND OCENT ming naar: I I I iEAROOM I I Hel blijft vriezen MINEUR ONGELUK TOONS TIENDE EERST NAAR TILBURG Wel tegemoetkoming dijkschacle Huis in brand: jopie (7) nam sigaar tegen slapeloosheid 106e JAARGANG No. 25094 Voor Qod, Koningin en Vaaertana Uitgave: N.V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 13 JANUARI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,o0 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; ƒ0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG, Dat komt ervan als je alles aan computers overlaat: meer dan een miljoen liter best bier naar de vaantjes omdat het brein een fout maakte. Pagina 5. Een pittige discusssie over wel of geen sterren en balken op schouders van militaire geeste lijke verzorgers op pagina 7. Na twintig jaar trouwe dienst gaaf de Harvard eervol naar de schroothoop. Honderden mili taire en burgervliegers hebben het erop geleerd. Ook pagina 7. Carnavalsleuf op de beeldbuis ten bate van het gebrekkige kind. Pagina 9. Misschien een idee voor een (gratis) dagje uit binnen de grenzen: in Valkenburg is een „Voor-niks-express" opgericht. Pagina 13. in ons bestaan minstens SORTING op alle SS - WANDELWAGENS - EN - BOXEN - KINDER LUXE KINDERBEDJES net edelhout van 100.voor 69.— van 105.voor 74.— van 110.voor 78.— ËRBEDJES, zeer sterk van 85.voor 66.75 SS, overjarig van 231.50 voor 100.— van 212.voor 125. van 244.50 voor 150.— van 240.voor 150.— moderne hoge wielen. ERLEGGERS van 2.voor 1.45 van 1.30 voor 0.95 ÏSEN - STADSTASSEN Hen voor HALVE PRIJS kopen is geld sparen voor ïw vakantie. sluitend NIEUWE artikelen izoen, zeer goedkoop, zoals [STENT, waterdicht van 140.voor 116.50 LOWTENT nu voor 184.50 fari BUNGALOWTENT van 485.nu voor 412.25 2 binnententen van 650.voor 552.50 van 16.voor 13.95 nu voor 42.30 wu van 65.— voor 59.75 alum, gelakte houten arnjt van 15.75 voor 13.90 tuks ol meer 11.50 per stuk «ze koopjes in LOPER - COCOS ROME Zo worden bezoekers bij de deur afgescheept door de vrouw van de Italiaanse arbeider Oscar Ferraridie 50 miljoen lire in een loterij zou hebben gewon nen. Het zijn vooral verslaggevers, die komen aanbellen. Ondertussen is haar echtgenoot uit de buurt verdwenen. Het is toch moeilijk te veronderstellendat manlief met de knuppel wordt opgewacht als hij met het bundeltje bankbiljetten thuiskomt. Weersverwachting, medegedeeld door het K.'N.M.I., geldig tot van avond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een kans op een sneeuw- buitje. Matige, in de kustprovincies krachtige noordoostelijke wind Lichte tot matige vorst. Waarschuwing voor het verkeer: Natte weggedeelten kunnen door bevriezing glad worden. Vandaag: zon onder 16.54 uur. Maan onder 12.03 uur. Morgen: zon op 8.43 uur. Maan op 1.25 uur. A. N. W. B.-wegeninformatiedienst tel. 070—81 43 91. Wegeninformatiedienst R. A. C. B. tel. 09 32—2—13 38 55. TREINREIS DUURDER (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Treinreizigers die nen rekening te houden met een spoedige tariefverhoging. De Ne derlandse Spoorwegen hebben vorige maand met de ministers Suurhoff en Vondeling en staats secretaris Posthumus overleg ge pleegd over de verliessituatie van de spoorwegen. Daarbij is ook een verdere verhoging van de spoorwegtarieven ter sprake gekomen. Over de omvang daar van valt nog niets te zeggen. De N.S. verwachten wel, dat de overheid zeer spoedig goedkeu ring voor deze verhoging zal ver lenen. Zij beschouwen een tarief verhoging overigens slechts als een gebrekkig middel, om de verliessituatie van de spoorwe gen het hoofd te bieden. Op de begroting voor dit jaar heeft de regering 11,6 miljoen gulden voor de N.S. uitgetrokken voor het tot stand brengen van vrije kruisingen. De direc tie van de spoorwegen rekent op ver dere financiële tegemoetkomingen van de regering. Het betoog van de president-direc teur van de N.S., ir. J. Lohmann. dat hij gisteren op de nieuwjaarspersconfe-1) rentie afstak, had overwegend een mi neur-toon. De spoorwegen leden over 1965 een verlies van omstreeks 25 mil joen gulden en niets wijst erop dat het de komende jaren, ondanks tariefverho ging, beter zal worden. De opbrengsten stegen in 1965 met 5 procent, wat hoofdzakelijk aan de laatste tariefverhoging te danken was. Daartegenover stond echter een stijging van de kosten van 7 procent, voor een belangrijk deel veroorzaakt door stij ging van de personeelslasten, die 43 procent van de totale kosten uitma ken. Het personenvervoer liep met 2 pro cent terug (voor de helft te wijten aan minder militaire reizen) en bij het goederenvervoer was de daling 10 pro cent. De groei van het particuliere autopark ziet de N.S.-directie als een van de belangrijkste oorzaken van het teruglopende personenvervoer. Tegenover deze achteruitgang stond een verdere produktiviteitsverhoging bij de N.S.; in tien jaar tijd bedroeg deze 45 procent, of 15 procent meer dan het gemiddelde van het bedrijfsleven. De personeelsbezetting kan door verdere mechanisering in de sector wegonder houd in de komende tien jaar met 1000 man worden teruggebracht: in de sta tionsdienst met 2000 man. De spoorwegen overwegen nog niet de in- en uitgangscontrole op de sta tions geheel af te schaffen, onder meer omdat men er in het buitenland geen onverdeeld gunstige resultaten van ziet. Wèl willen de N.S. dit jaar op meer kleine stations, dan waar dit reeds het geval is, de controle opheffen. In het gesprek met de bewindslieden heeft de N.S.-directie nog even gewe zen op de ongelijke concurrentievoor waarden, waaronder de spoorwegen, vergeleken met het weg- en waterver keer, te lijden hebben. Het gaat hier om bedragen van enkele tientallen mil joenen per jaar, zei ir. Lohmann. Daar naast zijn er de onrendabele taken, die de spoorwegen als gemeenschapstaak verrichten. De N.S. zal een berekening daarvan zo spoedig mogelijk aan de regering voorleggen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De nieuwe show (de tiende) van Toon Hermans, zal maan dag 21 februari in de Stadsschouwburg van Tilburg in landelijke première gaan. Het is schouwburgdirecteur Leo de Brabander gelukt vanwege het eer ste bestaanslustrum van de schouwburg Toon naar Tilburg te halen. Toon Her mans stemde toe, omdat hij graag voor het Tilburgse en Middenbrabantse pu bliek speelt. De nieuwste show is ook een lustrumvoorstelling, en is getiteld: „Tien jaar one man show". Toon Her mans heeft uit al zijn vorige shows de naar zijn mening aardigste stukken ge kozen en die samen met nieuwe num mers tot één programma gesmeed. Na Tilburg, waar hij twee keer optreedt brengt hij zijn nieuwe show in de schouwburgen van Heerlen en Nijme gen. Daarna gaat hij naar het Amster damse „Carré" (Advertentie) ROTTERDAM/ROERMOND (A.N.P.) Edward van der Windt (7) uit Rot terdam, is gistermiddag in Rotterdam door het ys gezakt en na enkele primi tieve reddingspogingen verdronken. Omstanders knoopten dassen aan elk aar en vriendjes staken een kerstboom naar het wak. Het kind wit deze vast te grijpen, maar moest, overmand door de koude, loslaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de schade, die door de stormvloeden aan de waterkeringen in de Brabantse Biesbosch is aangericht, zal door de overheid worden tegemoetge komen. De regering heeft hier voor een aantal maatregelen ge troffen. Aan de getroffen bewo ners wordt eehter geen gehele of gedeeltelijke schadeloosstelling in het vooruitzicht gesteld. De regering meent nl„ dat de schade die is geleden aan gewassen, roerend goed e.d., niet abnormaal is te noemen. Minister Suurhoff (Verkeer en Wa terstaat), tekent in een officieel com muniqué daarbij aan, dat de Brabantse Biesbosch bij hoge standen van het buitenwater moet fungeren als komber- ging om de druk op waterkeringen in de omgeving te voorkomen. Bij hogere waterstanden zullen, aldus de minister, de polders in de Biesbosch onderlopen, waarbij schade kan optre den. Die schade komt in de eerste plaats voor rekening van gebruikers, pachters en huurders van gronden en gebouwen. In daarvoor in aanmerking komende gevallen zullen eventueel de bestaande regelingen van toepassing worden verklaard, aldus minister Suur hoff. In de schade aan de waterkeringen zal de overheid een tegemoetkoming van 85 procent verlenen in de schade- kosten, die als normaal kunnen wor den beschouwd. De eerste 400.000 gulden zal het provinciaal bestuur van Noord- Brabant beschikbaar stellen. UTRECHT (A.N.P.) „Als ik toch niet kan slapen rook ik maar een sigaartje", dacht een 7-jarig jongetje in Utrecht. Dat kon, want Joops ouders waren op visite. Hij stapte uit zijn bed, deed een greep in pa's kistje en liep, zwaar rokend zoals de „grote" mensen, naar een ander bed en kroop er in. Dat heerlijk roken duurde maar kort. Er viel as op het bed en er ontstond brand. Geen paniek, Joop doofde het vuurtje met een kopje water. Daarna ging hij voldaan slapen. Een buurman moest enige tijd later Joop en zijn broertje redden. Het vuur was nl. niet geblust en in de kamer hing al een verstikkende rook. Het „slaapmiddeltje" van Jopie zal zijn ouders een paar honderd gulden kosten. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Huybergen, Ossendrecht en Putte vrezen, dat de zuidwesthoek van Noord-Brabant straks een tweede Rulirgebied wordt. Naarma te het tijdstip nadert dat men begint te bouwen aan de enorme petrochemische en andere industrieën in het Antwerp se havengebied bij Zandvliet, wordt deze vraag aan de Nederlandse zijde van de grens steeds dringender, want luchtverontreiniging op grote schaal zou, naast het gevaar voor de volks gezondheid, ook een streep halen door de recreatieplannen die er in deze zuid westhoek leven. Ongerust over dit dreigende gevaar hebben de gemeentebesturen van de drie gemeenten er tijdens een infor mele bijeenkomst met enkele staffunc tionarissen van het Antwerpse gemeen tebestuur, op aangedrongen dat aan de bedrijven, die zich in het havengebied gaan vestigen, de nodige voorwaarden worden gesteld om luchtverontreiniging' te voorkomen. j Tijdens deze informele bijeenkomst zijn de Nederlandse gemeentebestuur deren door het Antwerpse gemeente bestuur enigszins gerustgesteld. De ge meente Antwerpen zal wel degelijk er op toezien dat de luchtverontreiniging door de industrieën in het havengebied zoveel mogelijk wordt voorkomen. Bij het uitgeven van vestigingsvergunning zal geëist worden dat de bedrijven zelf afdoende interne maatregelen nemen om luchtverontreiniging tegen te gaan. Het gemeentebestuur van Antwerpen zal hierbij dezelfde (hoge) eisen stellen als die in het Ruhrgebied worden ge hanteerd. 4:5 Het gemeentebestuur van Antwerpen meende, dat i.v.m. dit probleem in het Antwerpse havengebied strenger opge treden zal worden dan Rotterdam heeft: gedaan. „Daar heeft men dit niet zoi nauw genomen", was het Antwerpse oordeel. I.v.m. het feit dat er tussen1 Antwerpen en Rotterdam een concur rentiestrijd aan de gang is, waarbij' het er om gaat de grote industrieën van elkaar af te snoepen, is voor de Belgi sche havenstad de verleiding groot wat minder zware eisen inzake de lucht verontreiniging te stellen. Het Antwerp se gemeentebestuur heeft de bezorgde gemeenten echter verzekerd dat men toch de zware eisen zal handhaven ..Volksgezondheid gaat vóór concur- rentieoverwegingen", aldus Antwerpen. Ondanks al deze toezeggingen zal men echter aan de Nederlandse zijde van de grens nauwlettend in het oog! houden wat er allemaal in het haven- gebied bjj Zandvliet gaat gebeuren. (Van onze sportredacteur) BREDA/MIDDELBURG Er wordt volop geschaatst in Brabant en Zeeland. Sinds gisteren zyn tientallen banen opengesteld en wanneer de vorst blijft aanhouden zullen er daar in de loop van de week nog veel bijkomen. De acti viteiten op liet ys variëren van hardrijden tot rustig baantjes trekken. Grote wedstrijden zijn er echter nog niet geweest. Ze wor den wel verwacht. Begin volgen de week (de datum is nog niet vastgesteld), wordt in Breda het Brabants kampioenschap verre den. Voor Zeeland is de zaterdag voorlopig vastgesteld. Dan komen de senioren in Oostburg aan de start om de titels te verdelen. Woensdag rijden de junioren in Middelburg voor het kampioen schap, terwyl Borssele de provin ciale strijd „schoonrijden" (datum moet nog vastgesteld worden), gaat organiseren. DEN HAAG (A.N.P.) In het huis van bewaring in Rotterdam heeft de 26- jarige tuinder A. van der A. uit De Lier, gisteren een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft bekend in februari 1965 zijn houten woning in brand te hebbpn ge stoken en in december vorig jaar zes keer vernielingen te hebben aangericht op tuindersbedrijven, onder andere in zijn eigen warenhuiscomplex en ketel huis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister P. Biesheu vel van Landbouw en Vissery heeft gis termiddag de beschuldigingen, dat een aantal varkenshouders hun stapel op zettelijk zouden besmetten, verontwaar digd van de hand gewezen. Op onze na drukkelijke vraag over de concrete be schuldigingen van de heer W. A. Pesch, directeur van een veevoederfabriek in Voorthuizen, aan het adres van som mige Nederlandse veehouders in onder meer Oost-Nederland, antwoordde de minister even nadrukkelijk dat deze directeur zyn woorden niet waar lieeft kunnen maken. „De brief aan het pro- duktschap voor vee en vlees met deze beschuldigingen is een volstrekte slag in de lucht", aldus een felle mr. Bies heuvel. De heer Pesch heeft dezer dagen be zoek gehad van de directeur van de al gemene inspectiedienst van het ministe rie van Landbouw en van inspecteur dr. Romijn van de veterinaire dienst. Hij heeft tijdens dit onderhoud volop de ge legenheid gehad zijn aantijgingen waar te maken. „Hij heeft echter geen con crete bewijzen geleverd", deelde de mi nister van Landbouw gistermiddag mee. RIO DE JANEIRO (U.P.I.) Voor de derde achtereenvolgende dag is Rio de Janeiro woensdag door zware regen val geteisterd, waardoor de ramp, die in de afgelopen dagen al honderden mensenlevens heeft geëist, zich nog zwarter dreigt te gaan aftekenen. Sinds maandag wordt de stad getrof fen door grondverschuivingen, die tal loze huizen onder een dikke laag mod der en gesteente hebben bedolven. De brandweer van de Braziliaanse hoofd stad heeft meegedeeld dat gemiddeld 30 huizen per uur door de tomeloze stroom slijk en rotsachtig gesteente wordt weggevaagd, als gevolg van de ongekende regenval. Reddings- en bergingsploegen hebben in Rio zelf 182 lijken uit het puin ge haald, terwijl men in de voorstad Ni- teroi* aan de overzijde van de beroem de baai, nog eens 60 stoffelijke over schotten heeft geborgen. In ziekenhui zen worden naar schatting 1000 gewon den verpleegd. In totaal zijn bijna 10.000 mensen dakloos geworden. De politie schat dat zeker 642 per sonen om het leven zijn gekomen. In Rio worden nog 300 mensen vermist, In Niteroi liggen nog tenminste 100 personen bedolven onder de dikke laag grauwe modder en puin. De foto toont het moment waarop een oude vrouw uit haar tot een ruïne geworden huis wordt gered. Mr. Biesheuvel noemde de manier waarop de heer Pesch zijn beschuldi gingen aan het produktschap voor vee en vlees openbaar gemaakt had, een ongebruikelijke methode voor een der gelijke zware aanklacht. De minister zei bovendien niet te begrijpen waarom hij zich niet rechtstreeks tot hem ge wend had. De minister is immers ver antwoordelijk voor het landbouwbeleid ook in deze kwestie. GEEN VOORDEEL Mr. Biesheuvel wees bovendien de opmerkingen van de hand dat de vee houder er beter van zou worden, wan neer hij zijn besmette veestapel laat afmaken. Hij krijgt namelijk 75 procent van de waarde voor een ziek beest en 100 procent voor een verdacht beest. Maar de schade die hij lijdt, omdat hij drie weken lang geen enkel varken op zijn bedrijf mag houden, moet hij zelf dragen. „En deze schade kan ernstig zijn, vooral wanneer, zoals dat thans het geval is, de marktprijzen gunstig voor hem zijn". In zijn tussentijds overzicht over het slagveld, zoals de minister dit uitdrukte, gaf hij te kennen dat het mond-v en klauwzeer de overheid reeds ongeveer 25 miljoen gulden gekost heeft: 1) Op 1800 bedrijven werd de gehele varkensstapel afgemaakt voor een rijksvergoeding van in totaal 21,5 miljoen gulden. 2) De ring-entingen, die thans geheel- voor rekening van het rijk komen, hebben tot nu toe 2 miljoen gulden gekost. 3) Het invriezen van tot nu toe 15.000 varkens (om ze later op de markt te kunnen brengen tegen redelijke prij zen), kostte het rijk 600.000 gulden. 4) Bij dit alles komt de bedrijfsschade van de boer zelf, van de handel, de verwerkende industrie en de finan ciële schade van een volledige export-stop op de E.E.G.-landen en Zwitserland. TERUGGELOPEN Minister Biesheuvel was „zeer voor zichtig optimistisch" over het verloop van het mond- en klauwzeer in Neder land. De epidemie loopt terug in zui delijk Nederland, waarbij Zeeland al geruime tijd vrij gebleven is. Zij blijft in Overijsel betrekkelijk beperkt, in Utrecht en Drente zeer gering, maNar breidt zich in Gelderland enigszins uit. De ziekte komt echter ook voor in Bel gië, West-Duitsland, Zwitserland en naar men zegt ook nogal in Rusland. Men kan dus nog weinig van het Euro pees verloop zeggen. (Zie ook pagina 5 en de rubriek eco nomie en financiën). (Advertenties)

de Stem | 1966 | | pagina 1