Een derde van het werk ligt stil STA TENZAAL IN DEN BOSCH OP INSTORTEN Frans museum mist kunstschat De Kleding- bokser Angstig gekraak: Ontvoerd kind nu gevonden Jongens kostuums 147,- Jongens kostuums f50,- Jongens kostuums f56,- Jongens terlenka pantalons <15,- f 17,' Nylon jacks f 14,- Dames nylon jacks f 29,95 Dames cabans f 49,95 Heren jacks f 39,95 Kinder duffel coats f25,- DAGBLAD VOOS ZEELAND Vierendertig man na scheepsramp vermist W OPLEIDINGEN LUCHTMACHT VAN BASIS WOENSDRECHT NAAR GILZE Tuinder van brandstichting beschuldigd SJASTRI WORDT VANDAAG GECREMEERD Kinderbijslag nu verhoogd Twee miljoen zoek aan edelstenen GROSSIERSPRIJZEN GROSSIERSPRIJZEN GROSSIERSPRIJZEN GROSSIERSPRIJZEN GROSSIERSPRIJZEN GROSSIERSPRIJZEN GROSSIERSPRIJZEN GROSSIERSPRIJZEN GROSSIERSPRIJZEN Berichten Noordoostelijke wind Compensatie KRAAK NABIJ POLITIEBUREAU: IN EIGEN BEDRIJF: ANDAAG IN 106a JAARGANG No. 25095 Voor God, Koningin en Vaderland met lange broek 6 jaar Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau; Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES met lange broek 9 jaar met lange broek 12 jaar met rode olifant voor 12 jaar 2 t.m. 6 jaar pracht kwaliteit zuiver wol in camel en zwart met mousse zware kwaliteit 8 tot 10 jaaT \V O E N ati AG 12 JANUARI 1966 Abonnemenl»|ji-i|. j m,» ver taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; ƒ0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. VORST VERLAMT BOUWVAK (Van een onzer verslaggevers) BREDA/GOES De aanhou dende vorst - in de afgelopen nacht vroor het in ons land op verschillende plaatsen acht gra den - begint zijn invloed uit te oefenen op het werk in foJ bouwbedrijf. Gisteren lag nog slechts één der de van het buitenwerk stil en ging het binnenwerk gewoon door Wanneer de vorst blijft aan houden dreigt echter algehele stillegging van het buitenwerk in het bouwbedrijf, terwijl ook het binnenwerk in moeilijkheden kan komen. De Stichting Vorstverlet Bouwnijver heid heeft van gisteren en vandaag een zogenaamde vrijwillige doorwerkdag gemaakt. De maatstaf, die de S.V.B. aanlegt voor vrijwillig of verplicht doorwerken, is zes graden onder nul. Beneden die temperatuur kan geen beton meer worden gestort en is het metselen vrijwel onmogelijk. Op een verplichte werkdag moet zo wel het buiten- als het binnenwerk op een wijze worden uitgevoerd zoals dat bijvoorbeeld ook 's zomers gebeurt. Via de radio horen de bouwonderne mers elke dag of zij verplicht zijn door te werken of niet. Per telefoon wordt elke dag een bouwweerbericht per rayon meegedeeld. Brabant en Zeeland liggen respectievelijk in de rayons C en D. De verwachting van hedenmorgen ne gen uur tot morgenochtend negen uur luidt: weerfase 5. Dat betekent dat het overdag vriest, en dat de temperatuur 's nachts schom melt tussen vijf en tien graden onder nul. De schade in het bouwbedrijf door de weersverandering is nu nog moeilijk te schatten. Sommige ondernemers, zoals het Bouwbedrijf De Delta n.v. in Middel burg, schatten de schade op ongeveer 2500 gulden per dag. Bij dit bedrijf ligt vrijwel alles stil. Bij een Vlissings bouwbedrijf bleek door de weersomstandigheden ongeveer een kwart van het werk stil te liggen. Bij dit bedrijf schatte men de schade op de helft van de dagelijkse omzet. Ook aan de Brabantse bedrijven kost de vorst handen vol geld. Kortewegs Bouwmaatschappij in Breda heeft van de 300 man personeel er 155 in vorst verlet. Van de vijftien projecten die dit bedrijf onder handen heeft, liggen er zes stil. Op de elfstedentocht is echter voor- r lopig nog geen kijk. Het ijs is daar van I dien aard dat de fameuze tocht nog E niet verantwoord wordt geacht. Óver het hoe en waarom hiervan zie onze sportpagina. Belangrijker en waardevol-: Ier dan U denkt zijn oe koopjes bij HULST BIERKAAISTRAAT 30 Iedere dag open van 9 uur. Vrijdagavond tot 9 zondag van 2 tot 6 uur i TERN EU ZEN NIEUWSTRAAT 6-8 Iedere dag open van 9 tot 6 uur. Zondags gesloten De zaak met de meest te vreden klanten! NEW YORK (U.P.I.) Bijna de vol tallige bemanning, 34 van de 38 man, van het Spaanse vrachtschip „Monte Palomares" worden in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan vermist. De bemanning is in sloepen gegaan nadat het schip in stormweer zwaar slagzij begon te maken. Slechts vier opvarenden zijn tot nu toe gered. Zij werden van een vlot op gepikt door het Amerikaanse vracht schip „Steel Maker" op zestig mijl ten oosten van de plaats waar de Spanjaar den in de sloepen waren gegaan. De geredden hebber verteld, dat acht tien man zich nog in een reddingsboot bevinden en vijf op een tweede vlot. Het lot van deze mensen en van de ove rige elf is nog onbekend. De kapitein van de „Monite Paloma. res" had bij zijn eerste S.O.S. gemeld dat het schip onderweg was van Nor* folk naar Spanje met een lading graan. Op 840 mijl O.N O van Bermuda was de lading in stormweer gaan schuiven. Toen de slagzij tot dertig graden toenam gaf de kapitein bevel het schip te ver laten. De Amerikaanse kustwacht zond een vliegtuig uit, maar door het slechte weer kon de aanwezigheid van het schip of de sloep en de vlotten niet worden vast gesteld. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Overdrijvende wolkenvelden met later op de dag kans op lichte sneeuwbuien. Krachtige tot matige wind, aanvankelijk uit oostel'/ke richting, later draaiend naar noordoost. In de ochtend matige vorst, in de middag lichte vorst. Vandaag: zon onder 16.53 uur. Maan onder 11.48 uur. Morgen: zon op 8.44 uur. Maan op 0.04 uur. A. N. W. B.-wegeninformatiedienst tel. 070—81 43 91. Wegeninformatiedienst R. A. C. B. tel. 09 32—2—13 38 55. (Van een onzer verslaggevers) van Noord-Brabant moeten maan dag in een ander gebouw verga deren, want de statenzaal, waar vo rige maand nog prinses Beatrix en Claus von Amsberg ontvangen zijn, staat op instorten. Onder luid ge kraak scheurden gistermorgen om kwart vpor negen de muren en spron gen de ramen. Of het gebouw in elk aar zal vallen is nog niet met zeker heid te zeggen. De commissaris van de koningin dr. C. 1^. M. Kortmann, die op dal ogenblik in het aanpalend gouverne mentshuis nog aan de ontbijttafel zat. liet het bedreigde gedeelte van het gebouw, waaronder de bibliotheek en zijn eigen werkvertrek; onmiddelijk ontruimen. Hij stond zelfs niet toe dat men zijn t.v.-toestel, dat in een van de bedreigde kamers van zijn huis staat, in veiligheid bracht. De portretten der Oranjes zijn nog wel 'uit de zaal gehaald. De Bossche brandweer en de po litie waren spoedig ter plaatse om een oogje in het zeil te hou den. Deskundigen van Provinciale Waterstaat en de Rijksgebouwen dienst hebben het scheurend gebouw gisteren met palen ondersteund. Van daag wil men de zaal van binnen proberen te stutten. Het hoofd van de eerste afdeling, mr. J. L. H. Roebroek, die zijn kan toor heeft op de eerste verdieping, vlak bij de statenzaal, zat nauwelijks achter zijn bureau toen hij de mu ren hoorde kraken. Hij probeerde een raam te openen, maar toen de ruiten in scherven vielen, rende hij zijn kamer uit met achterlating van zijn jas. Het gebeuren bracht onder de ambtenaren uiteraard nogal wat x consternatie teweeg. Het is een merkwaardige geschie denis, want het gebouw was in goede staat. Qnder een van de muren van de statenzaal stroomt het riviertje de Binnen-Dieze. Men ver moedt dat tengevolge van de snelle daling van de stand van het buiten water de druk op de overkluizing van dit stroompje zo groot geworden is, dat het gewelf beschadigd werd en verzakkingen zijn opgetreden. De overkluizing wordt overigens regel matig gecontroleerd. Het provinciaal bestuur heeft plan nen klaar liggen om a raison van meer dan 30 miljoen gulden een nieuw provinciehuis te bouwen. Men wacht op rijksgoedkeuring. Commissaris Kortmann zei ons gisteren dat hel gebeurde de bouw van het nieuwe provinciehuis niet zal versnellen want de zaak is al in kanneii ei kruiken. Hij zal daarover Provincial' Staten maandag mededelingen doer. De statenzaal maakt deel; uit va' een gebouwencomplex, waarvan d nistorie tot het eind van de 14e eeui is na te gaan. De zaal zelf diend tussen 1610 en 1629 als kapel voo het jezuïetencollege, dat toen a a de' Waterstraat gevestigd was. D kapel werd later wegens bouw va ligheid afgebroken, maar in 190i met inachtneming van de. oorsproi kelijke afmetingen en vensterpias singen, als statenzaal in Vlaamse r naissanceastijl herbouwd. Commissaris Kortmann noemde verzakking „een zware slag", or dat men zich in het overvol provinciehuis nu nog meer zal mo ten behelpen. De statenvergaderi gen zullen waarschijnlijk gehoudf worden in het P.N.E.M.-gebouw of het Jeroen Bosch-huis, dat burg meester Lambooy van de provincie hoofdstad onmiddellijk ter besch1' king gesteld heeft. (Van onze luchtvaartredacteur) BREDA De leiding van de koninklijke luchtmacht onder zoekt momenteel of de overbren ging van luchtmachtonderdelen van de vliegbasis Woensdrecht en uit Breda naar de vliegbasis Gilze-Rijen wenselijk en mogelijk is. Bevoegde kringen in Den Haag ontkenden dit gisteravond niet, maar wezen er met nadruk op dat een en ander zich nog in het onderzoekstadium bevindt. In elk geval zal de minister of de staatssecretaris een eventuele overplaatsing nog moeten goed keuren. Hoewel men in Den Haag hierop niet dieper wenste in te gaan, kan wat be treft de „Bredase o-nderdelen" aangeno men worden dat het hier om de in de Trip van Zoutlandtkazerne gehuisveste Luchtmacht Officiers en Ka&erschool (LOKS) gaat. Op de vliegbasis Woensdrecht zijn de Belgisch-Nedérlandse vliegeropleidingen gestationeerd, -met uitzondering van de voortgezet-te vliegeropleiding die op de Belgische basis Brustem bij Sint Trui- den plaatsheeft. O-p Woensdrecht zijn gevestigd de Ele mentaire Vlieger Opleiding (Fokkers S-ll); de Transitie Vlieger Opleiding (die na de Voortgezette Vlieger Oplei ding van Brustem komt), welke ge bruik maakt van de binnen afzienbare tijd door een nieuw straalvliegtuig te vervangen Lockheed T-33 straaltrainer en tenslotte de Vlieger Instructeurs Op leiding, eveneens op de T-33. Belarigrykste drijfveer tot centralisa tie van opleidingen op Gilze-Ryen schynt de kostenbesparing te zijn. Hoe de openvallende ruimte op Woens. drecht wordt aangevuld is helemaal nog niet bekend, maar het is, gezien het feit dat sommige, in dichtbevolkte gebieden liggende, vliegbassissen min of meer overbezet zijn, zeer onwaar schijnlijk dat voor de basis bij Bergen op Zoom niet een nieuwe bestemming zal worden gevonden. Geruchten als zou de Marine Luchtvaart Dienst de basis overnemen vinden nergens enige grond. KOPENHAGEN (A.F.P./D.F.A.) - Het drie maanden oude meis.ie Tina Wiegel, dat op 14 december midden op de dag in het centrum van Kopenha gen uit haar kinderwagen was wegge nomen, is dinsdag te Elsenor gezond en wel teruggevonden. De vrouw die het kind had weggeno men, had het daarna tegenover de bui tenwereld doen voorkomen dat het haar eigen kind was. Het viel de buren echter op dat het kind te oud was om als pasgeborene te kunnen doorgaan, waarop de politie werd gewaarschuwd. De vrouw en haar man zijn gearres teerd. Zij hadden het kind goed en zorgzaam behandeld. Dinsdagmiddag is de baby weer aan de ouders, een studentenechtpaar, te ruggegeven. De ontvoering had in De nemarken grote beroering verwekt. Op nieuwjaarsdag richtte de Deense pre mier zich over de televisie rechtstreeks tot de ontvoerders en verzocht hun „de baby onmiddellijk terug te geven". De politie heeft meer dan driedui zend aanwijzingen behandeld en ver scheidene particulieren hadden belo. ningen uitgeloofd. Een inwoner van Ko penhagen had bekendgemaakt dat hij de hem onbekende vrouw, die het kind ontvoerd had. een beloning ter waarde van 54.000 gulden zou geven, wanneer zij het kind zou terugbrengen. DP DE FOTO De overgelukkige Peter en Hanne Wiegels tonen hun drie maanden oude dochtertje Tina aan de menigtedie zich bij hun huis heeft verzameld. DEN HAAG (A.N.P.) Verdacht van het veroorzaken van o.m. brand en ontploffingen in zyn eigen tuinders- bedrijf in De Lier is de 26-jarige tuin der A. van den A. gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht vorig jaar zijn eigen houten woning in brand te hebben gestoken en op diverse tuin- dersbedrijven vernielingen te hebben aangericht. Bij de ontploffingen en brand in zijn eigen bedrijf, op 19 december vorig jaar, werd het bedrijf vrijwel geheel verwoest. De rijkspolitie te De Lier is tot ar restatie overgegaan nadat verdenking tegen hem was gerezen door tegenstrij- sonen. Van den A. kwam hierdoor zo in het nauw, dat hij tijdens de middag maaltijd gisteren in het groepsbureau van de rijkspolitie zich met een tafel mes de polsen doorsneed. BESANgON (AFP) In het museum van de Franse stad Be- sangon is dinsdag een diefstal ontdekt van zeer waardevolle kunstwerken, waaronder een ver zameling krijgttekeningen van Fragonard en van Rembrandt. De waarde van de buit ligt vol gens een voorlopige schatting in de buurt van 7,5 miljoen gulden. De inbrekers, die uitstekend op de hoogte moeien zijn geweest van de si tuatie ter plaatse, hebben geprofiteerd van de werkzaamheden die op het ogen blik bij het museum gaande zijn. De grote toegangshekken kunnen daardoor niet worden afgesloten. Door de directe nabijheid van een parkeerplaats konden de dieven in^alle rust hun buit naar een of meer wagens overbrengen, zonder de aandacht te trekken. De concierge van het in het centrum van de stad gelegen museum zeg.t niets te hebben gehoord. Het museum heeft geen nachtwaker. Een concierge die in het gebouw woont, verklaarde kort voor middernacht ge luiden op een trap te hebben gehoord, maar gedacht te hebben dat het leden van de brandweerpatrouille waren, die dagelijks controleren. De diefstal deed zich voor op nog geen honderd meter van het politie bureau. Toen museumfunctionarissen de beide zalen leeg aantroffen, dachten zij eerst dat de werken in verband met de res tauratiewerkzaamheden tijdelijk waren weggehaald. IN DE JAPANSE kustplaats Misawa zijn dinsdag bijna- zesduizend mensen dakloos geworden door een brand, die er zes uur lang heeft gewoed. Er zijn echter geen doden te betreuren. Al lijkt het er dan soms op dat er, waar ook ter wereld, geen oorlog kan worden uitgevochten zonder dat er Duitse soldaten aan te pas komen, Bonn stuurt geen troepen naar Vietnam. Pagina 7. Het Hoger onderwijs kost ons land thans zeventien maal zo veel als vijftien jaar geleden. En in 1970 zullen we er met z'n allen zelfs 1,7 miljard voor moeten opbrengen. Pagina 9. Er zit iets ongezonds aan de spelregels van de t.v.-inter- land", zegt de Gazet van Ant werpen, die vindt dat Tongeren eigenlijk gewonnen had moe ten hebben. Pagina 15. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Ook de Eerste Ka- Kamer heeft nu het wetsontwerp tot verhoging van de kinderbijslag goedge keurd. In november had de Tweede Ka mer het al aanvaard. De kwartaalbe dragen aan kinderbijslag worden als volgt: tweede en derde kind 95,16: vierde en vijfde kind 127,92; zesde en zevende kind 142,74: achtste en vol gende kinderen 158,34. LONDEN (A.F.P.) De Britse pos terijen blijken al enige tijd op zoek te zijn naar verscheidene zendingen edel stenen, bestemd voor België en Ne derland, die niet op de plaats van be stemming zijn aangekomen. De vermis te zendingen, o.m. bestaande uit dia manten en saffieren voor industrieel gebruik, zouden mee dan twee miljoren gulden waard zijn. De pakjes werden op 17 december aangetekend uit Londen verstuurd. Een aantal hiervan, ter waarde van onge veer 1,3 miljoen gulden, was geadres seerd aan het controlecentrum van de Belgische P.T.T. De andere zendingen waren gericht aan de controleur-gene raal van de Europese posterijen te Am sterdam. Het onderzoek begon op 24 december, maar er werd tot dusver geen ruchtbaarheid aan gegeven. (Advertentie) NIEUW DELHI Vandaag zal het stoffelijk omhulsel van premier Sjastri in Nieuw Delhi aan de oever van de Joemna worden verast. Gisteren hebben president Ajoeb Khan van Pakistan en Sovjet-premier Kosygin als slippedra- gers gefungeerd, toen het lichaam van de overleden Indiase premier aan boord van een Russisch verkeersvliegtuig werd gebracht. President Ajoeb Khans reactie: Ik ben diep geschokt en bedroefd over de dood van Sjastri. In mijn gesprekken met hem m de afgelopen dagen ben ik onder de indruk gekomen van zijn op rechtheid en toewijding in de oplossing van het Pakistaans-Indiase geschil op een rechtvaardige basis in het belang van de vrede. Wij hebben een veelbe lovend begm gemaakt". Premier Alexei Kosygin: „Hij was een groot man, een humanist van onze tijd, een man die veel voor zijn volk wilde doen". In Washington zei president Johnson, die Sjastri op 1 februari verwachtte, dat „een ernstige slag is toegebracht aan de verwachtingen van de mensheid op vrede en vooruitgang", „Premier Sjastri heeft in slechts 19 maanden dat hij in functie was, bewe zen een waardige opvolger van Pandit Nehroe te zijn, door de hoogste idealen van de Indiase democratie hoog te hou den". PRESIDENT SOEKARNO heeft dins dag de uitwijzing van alle Amerikaan se correspondenten uit Indonesië gelast. ?i?£a^duZe,?aar z^n zeSgen een mis leidend beeld van de toestand in het land geven. Zij schrijven steeds dingen *?es)S"h,e - gevoelens kwetsen, vei Klaarde hij bij het overhandigen van de order aan minister van buiten landse zaken dr. Soebandrio.

de Stem | 1966 | | pagina 1