Feest op vliegbasis Gilze Belastingkaart voor auto's afschaffen UNIFORM-K WESTIE ZAAK VAN KERKEN Tuytelaars de misdaad van giovanni ^enturi Schoolverzuim gedrukt S.VG. vervoert dagelijks 800 gehandicapten Ministers Diepenhorst en Samkalden op reis Katoen voor zomerseizoen E KOOP ten noodwinkel DER MEER ZESTIGJARIGE OP PAPIER PAS TWINTIG..... Kolonel Kreft kwam er zelf al voor oorlog Hoogtepunt Opleidingen Jubilea in '66 Lijsttrekkers in Zeeland nu bekend WETSWIJZIGING IN KAMER: Minister wacht op reacties: Even uitblazen mevrouw VI. VAN LEUVEN Gez. Fassaert L. J. M. van Leuven Jodenvervolgers in Sovjet-Unie krijgen de kogel Heren Norbertijnen Wilson naar Lagos; Spoedig einde regime Smith? Comité geschenk op Soestdijk PASSEN PER FOTO Nieuwe appeltjes Likeurj am Mondriaan-mode in Haags museum BAGBLAB BE STEM VAN BINSBAG 11 JANUARI 1966 U mede dat wij onze zaak m.i.v. indigen en deze hebben overge- ruidenier - Rapenburg-Stoppeldijk er recht hartelijk voor het in de aten vertrouwen. Rapenburg: 45, Stoppeldijk bovenstaande delen wij mede, i Gez. Fassaert hebben overgeno- deze ruimere zaaik U nog beter en zijn, td, Rapenburg 45 - Stoppeldijk. er breed, 168 vierkante meter opper, etalages, 3 meter lang dubbele oleerde vloer, 2 vlaggen met masten, ils gordijnen 14 dubbele TI. aflopend plat dak (oversteek) met egd, vrij half februari, schriftelijk RACHT - TERNEUZEN Auto- juliana- 01140- n koel- Weerd tel. verwar- plint- ntage, ag vrij- ïdr. De arkt 33 Na 1900 ines in Eelktri- ;s tn ko f Naai- .V., lat 30, Zoom, 5878, .rkt 48, X direct ideestr. ia gen a ter dag g. ■ld een sonka- voor >nd Tel oudt er gspan- rdestil- gb. Ire- 44466 en be- br. C. ïge. kei_ ipl. m- dsauto Aan- iderstr Zoom 6445; enastr. St.- /lissin- U Kru- X Te koop woning 10 km van de kust, reeds gebruikt voor va kantieverblijf. Inl. Klein Bra bant 27, Waterlandkerkje. X Auto's.- •Motörën Het nieuwe jaar zetten wij weer in met een keurcollectie gebruikte auto's o.a. Peugeot 404 Coup- 1964 met injectie motor. Mercedes 220 S 1962. iets aparts. Ford Taunus 20M 2-deurs 1965. Ford Taunus 20M 4-deurs 1965. Ford Taunus 17M 1962 Ford Taunus 12M 1964, Ford Taunus 12M 1963, Ford Cortina 1964, Ford Anglia 1962 Opel Coupé 1964, Opel Rekord 1963, Opel Rekord 1962, Opel Caravan 1961, Opel Kadett 1964 Opel Kadett 1963, Opel 53, Opel Kadett BMW CS 1963 Caravan 1964, ,uuu DKW F 12 1964 Wartburg 1965, Simca lOoO 1964, Simca 1000, 1963, Simca 1000, 1962, Simca 1300 1964, Simca 1300 1963, Renault R 8 1963, Renault On- dine 1962, Renault L 4, 1964, VW 1200 1965, VW 1964, 1200, VW 1500 1964, Skoda 1100 1965 Fiat 1300 1963, Fiat 1100 1963, Fiat 500 1962 en nog veel an dere betrouwbare gebruikte auto's. (Tijdens kerstdagen en nieuwjaar hebben wij ingeruild Ford Taunus 15M 1957, Ford Taunus 17M 1960, Simca Ari- an 1960, Citroen 1D 1961, Re- nault Ondine 1961, Renault Ondine 1962. Renault Dauphine 1953, Renault Dauphine 1959, Opel Rekord 1954, Citro en 2 CV (lelijke eend) I960. AI deze wagens worden zo door verkocht. zonder winst en zon der garantie (zelf klaarmaken) Voor een betrouwbare gebruik te auto naar een betrouwbaar adres, het adres met de groot ste voorraad, de grootste om zet en met de allergrootste service. Belcrum-garage Min. Kanstraat 16-20. Breda. tel. 01600-39900. Korte Schijfstraat 39 Tilburg, tel. 33636. Onze showrooms zijn dagelijks open van 8 uur v.m. tot 10 uur njn. ook zat. en zondags. Eigen fi- nancieringsdienst. Inruil mo gelijk. 3 mnd. of 10.000 km garantie. X Nieuwe banden in alle maten tegen alle prijzen. Kromme Weele 17A, Middelburg. Voor Z.V1. Axel. Koestr. 21-23. Gebruikte en gecoverde ban den in alle soorten en maten tegen zeer lage prijzen. ZEBO Kromme Weele 17A, Middel burg. Voor Z.V1. Axel. Koestr. 21-23. Banden coveren of repareren? Assen en wielen voor elk doel. ZEBO Kromme Weele 17A, te Middelburg. Voor Z.V1. Axel Koestr. 21-23. Nog geen verhoogde prijzen 0- pel Rekord stationcar model '66 gaan rijden 15-10-'65 gelo* pen km 9000 met lichte aanrij ding schadeprijs f 4250,-. V.W. "62 zeer mooie wagen gelopen 5o.00o km met lichte plaatscha- de f 1900,-. Adri Dekkers. Roe- sendaalsebaan 49 of 50. tel. 549 Wouw. Zeer speciale aanbieding Ford Taunus 12M de Luxe met ra dio-vloerbedekking achterultr.- lamp-bumperklossen met 4 deu ren en 1500 cc motor, kente ken 3 dec. 1965. Km-stand drie duizend vier, zeer aantrekke lijke prijs. Peugeot 204 met schuif dak, bouwjaar 1955. Km- stand 264 ook deze auto voor zeer aantrekkelijke prijs. Gara ge Van Kaam, tel. 4775, Ber gen op Zoom. Te koop Opel Rekord met ra dio prachtauto, prijs f 795,-. Molstraat 5, Bergen op Zoom. Haast u!ü enkele demonstra tiecaravans Bluebird Clallin" ger. 6,10 m lang. 2.90 m breed, van f 7350,- voor f 6750,- of f 1690,- vooraf. Deze adverten tie is 1 week geldig. Mark straat 15, Dordrecht, tel. 0185V- 1971. Haast uü! Demonstratiecara van Bluebird Europa III vjn f 5733.. voor slechts f 521MJ,* of f 1290,- vooraf. Deze adver tentie is slechts 1 week ge*" dig. Mariastraat 15. Dordrecw. tel. 01850-1971. Haast u!ü Enige demonstra tiecaravans Nene Valley ten, 4-pers. van f 4462,- voor 3975,- of f 990.- vooraf. Deze advertentie is 1 week geicus- Mariastraat 15, Dordrecht, tel. 01850-1971. Haast uü Een demonstratieca ravan Nene Valley Midway lang 7,50 m. br. 2.90 mI«" aparts van f 9918,- mu f 8975, of 2250,- vooraf. Deze adverten tie is slechts 1 week geldig- Mariastraat 15, Dordrecht, tel. 04850-1971. TK.a. 2 jonge bouviers °ud mnd. reu en teefje van zeer scherpe ouders. Te bevr. a* van Peer. Oude Roosendaais» 1. 4 of 2c. Oud-Gastel. Te koop tarwe- en gerstestU'. G. Koen, Kasteelstraat 9. Wou^ tel. 01658-213. Auto-, tractor- en landbouW- bandengebruikers attentie Alles wat u op bandeng®!'1 zoekt vindt u voordelig hu grootst gesorteerde bandeno drijf in Nederland en wel du- ZEBO Middelburg, Kromme Weele 17A. Tel. 01188-3993. 18.00 uur 2381, 3810, 4590, OT' Voor Z.V1. Axel Koestr. 21-^' Tel 01153-923 Ook. filialen Breda en Bergen op Zoom briek te Hoogerheide (Van onze luchtvaartredacteur) VLIEGBASIS GILZE-RIJEN Met kennelijk plezier probeerde kapitein-vlieger Leen Walraven van het 314-squadron met zijn F 84 F Thunderstreak de verkeers leiders van de toren te blazen. Dat was de uitbundige groet van de vliegbasis Eindhoven aan de luchtmachtgemeenschap op Gilze- Rijen die gisteren het vierde lus trum vierde. Het zat met dit lustrum een beetje vreemd, want in zijn feestrede, uitge sproken in de kou op het platform bij de langzamerhand historische Junker hal, onverwoestbaar relikwie van de Luftwaffe jaren, noemde de comman dant, kolonel M. S. Kreft, als Dies Na- talis vdn de basis 10 augustus 1914. Kort tevoren echter had hij gezegd dat ook 11 augustus 1913 als oprichtingsdatum zou kunnen worden gezien, want toen landde op de Molenhei de befaamde Willem Versteegh met zijn Farman, om vandaar vier dagen lang verkenningen uit te voeren ten behoeve van het oefe nende leger. Maar ook bij de lucht macht heerst soms het papier en in 1958 was bij ministeriële beschikking als oprichtingsdatum 10 januari 1946 aan gewezen, de dag waarop de eigen Ne derlandse luchtmacht weer gebruik ging maken van de basis, die toen net de meest bewogen jaren uit zijn ge schiedenis achter de rug had. Vandaar dus pas het vierde lustrum voor dit bijna zestig jaar oude vliegveld Afgezien van Willem Versteeghs acti viteiten in 1913, zou de kolonel toch niet hebben kunnen zwijgen over de vooroorlogse jaren, want zelf behoort hij tot de langzamerhand zeer weinige nog actieve vliegers, die voor de oorlog, alvorens de landing in te zetten, en kele keren over het café van Tuyte laars, langs de weg van Gilze naar Rijen, moest knetteren, om de twee mansbezetting van het vliegveldje te waarschuwen. Kolonel Kreft is bij de luchtmacht in dienstjaren de oudste vlieger op twee na en hij heeft zijn dertigjarig vliegerjubileum al achter de rug. Ook over de oorlogsjaren kon de ko lonel moeilijk zwijgen, daarvoor stond daar aan de rand van het platform de enorme Junkerhal, die als enige hangar alle bombardementen en zelfs Dolle Dinsdag overleefde, al te nadrukkelijk als decor van de plechtigheid. Boven dien was Gilze-Rijen in de oorlog een van de belangrijkste basissen in de slag om Engeland geweest en het „Flieger- horst" was het zenuwcentrum van een wijdvertakt radar-waarschuwingsnet, dat de Duitsers al waarschuwde op het moment dat de Britse en Amerikaanse bommenwerpers zich boven Engeland verzamelden. Geen wonder dat de basis het vooral in het jaar 1944 zwaar te verduren kreeg. In de vroege morgen van de 10e mei vielen op Gilze-Rijen de eerste bom men. Duitse Op 1 januari 1945 vie len er voor het laatst bommen. Weer Duitse Tussen deze datums in kreeg de oude Molenhei een totaal nieuw MOSKOU (U.P.I.) Twee Letlan der» zijn ter dood veroordeeld en twee anderen tot 15 jaar gevangenisstraf, wegens medeplichtigheid aan moord op honderden joden tijdens de tweede we reldoorlog. De doodstraffen, die door het opperste gerechtshof van Letland in Riga zijn uitgesproken, zullen door de kogel wor- den uitgevoerd. „Na de Duitse bezetting in 1941 nam het viertal vrijwillig dienst bij de na zi's. In het joodse getto van de stad Kroestpils namen zij deel aan de moord op oude mensen, onder wie vrouwen", aldus het persbureau Tass. In augustus 1941 namen zij vrijwil lig deel aan de complete vernietiging van het bewuste getto. Op één dag wer den daar 1700 mensen, vermoord. Kolonel Kreft tijdens de feestrede. De receptie werd bezocht door mili taire autoriteiten uit binnen- en bui- taenland, leden van het corps diplo matique en autoriteiten uit het Bra bantse. Op de foto: twee commodores van de luchtmacht, de heren Kramer (links) en Berlijn en hun echtgeno ten feliciteren koloneal Kreft en diens echtgenote (rechts op de foto). gezicht. Het café van Tuytelaars werd weggevaagd, evenals tientallen boerde rijen, de bossen werden gerooid en Klein Zwitserland geëgaliseerd. In sep tember 1940 stegen de eerste Heinkels en Messerschmidts op om Engeland op de knieën te dwingen. Op 3 september 1944, in de avond van de dag waarop de R,A.F. voor het laatst Gilze-Rijen onder handen had ge nomen, vertrok de Luftwaffe: 32 Dor- niers en nog een stuk of wat vliegtui gen vertrokken naar het Oosten. Al leen de „Sprengkommando's" bleven achter om hun Dolle-Dinsdaginferno aan te richten. Een hoogtepunt tijdens de maan den van geweldige bedrijvigheid van Spitfires, Typhoons, Mosquito's en Tempests was op 4 mei 1945 de aankomst van de door Neder landse Spitfires geëscorteerde Da kota, waarmee prinses Juliana en haar kinderen weer in Nederland arriveerden. De dag daarna capitu leerden de Duitsers. Geen wonder dus dat het belang rijkste deel van de feestrede handelde over een tijd die viel (ver) vóór de dag waarop het eerste lustrum werd in gezet. Toch, de geschiedenis yan de basis mag na '45 minder spectaculair gewor den zijn, belangrijk bleef zij wel. Bijna zeshonderd vliegers werden er opge leid, bijna zevenhonderd verkeerslei dingsofficieren, meer dan achthonderd specialisten-verkeersleiders en twee duizend hulp-verkeersleiders. In augustus vertrokken de leerling vliegers en werd de basis weer aan de tactische luchtstrijdkrachten overgedra gen. Vandaar de luidruchtige hulde van het ook tactische Eindhoven. „Eindho ven wishes Gilze-Rijen many more hap py years to go", stond er op de pam fletten die kapitein Leen Walraven op (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend •••••••••tl 52. Het was niet juist zo'n jongen te berispen; hij had voorzichtige en ge duldige leiding nodig. Daarom vroeg hij vaderlijk belangstellend: „Heb je werkelijk moeilijkheden, beste jongen? Je verdient een enorm sala ris. Je zegt dat je verloofde een ern stig en vroom meisje is dat met heel haar hart van je houdt. Je bent jong en gezond. Ik zou zo zeggen dat. je een gelukkige kerel bent!" „Ja, ze houdt van mij en ze zal me waarschijnlijk overal heen vol gen," antwoordde Carlo. „Ze zal met me trouwen zonder te vragen wat voor werk ik precies doe. Maar ze zou werkelijk trots op me kunnen zijn als ik medewerker in een zaak was en geen ondergeschikte helper die jaar in jaar uit aan een etenslift staat." „Ik kan je niet goed volgen," zei Giovanni rustig. „Wat bedoel je pre cies met „medewerker" in de zaak?" „Waf ik eigenlijk zeggen wilde." antwoordde de jongeman, „is dat ik altijd mijn best heb gedaan, ook toen de boekhandelaar nog in de tun nel werkte. Ik was niet op hem ge steld, maar ik wist, dat hij een mede werker van u was en dat u wilde dat jk zijn opdrachten uitvoerde. Daarom hob ik er nooit over geklaagd dat ik m die ellendige hete keuken moest werken, terwijl hij in een frisse, rus tige tunnel mocht rondlopen Ik was in die dagen trouwens een nieuweling in het vak en kon dus niet begin nen met te klagen of gunsten te vra gen." Giovanni zag dat hij erg opgewon den was. De woorden stroomden uit zijn mond en hij had een hoogrode kleur. „Kalm, m'n jongen, ik doe m*n best om je te volgen en je standpunt te begrijpen," zei Giovanni rustig; hij legde zijn hand op Carlo's knie, tot de jongeman wat op adem geko men was. „De zaak zit zo," vervolgde Carlo, „de boekhandelaar, uw medewerker, is nu weg. Hij zal waarschijnlijk nooit terugkomen.. En wat gebeurt er nu? Ik blijf maar schotels in die lift schuiven en dat ding op en neer la ten gaan, terwijl een ander het fijne werk in de tunnel krijgt! Voor mij lijkt het erop dat hij uw medewerker in de zaak is geworden en ik ben een helper gebleven. Na al die jaren van hard werk is dat toch niet eer lijk?!" „Wat zou jij dan voorstellen?" „Zet mij in de tunnel," zei Carlo gretig „en laat Edoardo aan de lift in de Iniro-keuken gaan staan. Hij heeft stevige spieren. Hij kan de hele DOOR HOWARD SHAW dag aan die kabels trekken en scha len sjouwen zonder ooit moe te wor den. Voor hem maakt het ene baantje of het andere geen verschil; het zal hem niets kunnen schelen met mij te ruilen; maar mij zou het alles waard zijn een medewerker te worden en in de zaak zelf te mogen wer ken. Ik wil de zaak ook eens van de andere kant leren kennen en ik ben heel verstandig, al denkt de boek handelaar daar misschien anders over." Nog geen week later bracht Mi randa hem weer een briefje van Car lo, waarin hij nogmaals om een on derhoud verzocht. Giovanni schreef een antwoord waarin hij een afspraak maakte, en zond dit met de laatste bestelling aan de kabel van de lift naar boven. Hij was vermoeider dan gewoonlijk die avond en vond het daarom heer lijk dat Miranda uit de tunnel naar boven kwam om hem gezelschap te houden, nadat de laatste gast ver trokken was. De trattoria had die dag 107.750 lire ontvangen, Edoardo had geen enkele schaal laten vallen en hij was zelf flink opgeschoten met het verwijderen van een fresco van de vochtige wand in de grafkelder I maar toch was hij in zijn hart niet 2 j tevreden. J „Ik heb deze week iedere dag met 2 Rivisondoli getelefoneerd," zei hij, 2 „en zowel met de dokter als met de i hotelhouder gesproken. Ze zeggen al- lebei dat mijn vriend ieder uur zwak ker wordt. Ze hebben hem al tien keer gezegd dat ik bij hem wil zijn, maar ze antwoorden dat hij opdracht i heeft gegeven niemand in mijn ka mer toe te laten Zou hij boos op mij zijn? Zou hij denken dat ik hem onrecht heb gedaan? Hoe zou hij zo iets kunnen denken na al die lange jaren van trouwe vriendschap?" Somber keek hij naar het witte la ken over de tafel waaraan zij zaten. „Haal je geen onzin in je hoofd, I giovanni." Ze schoof haar vinger on- der zijn kin en, lichtte zijn hoofd op Ze streek een diepe rimpel tussen zijn ogen glad en glimlachte hartelijk te gen hem tot de ernstige trekken op j zijn gezicht ontspanden. ,,ïk heb jul lie te vaak samengezien om me te i kunnen vergissen," zei ze. „Hij was erg op je gesteld en wil je alleen maar verdriet besparen. Je doet hem heus geen plezier door zo bedrukt te kijken en de hele dag zo moei zaam je werk te doen." Ze begon opgewekt tegen hem te babbelen. Ze haalde leuke herinnerin gen aan haar jeugd in Venetië op en probeerde een uur lang zijn aandacht af te leiden. Langzaam aan klaarde zijn gezicht op en verscheen er weer een lach om zijn mond. Hij vergat zijn zorgen en ook zijn goede voor nemens hij schrok, toen hij be merkte dat hij al een tijdje haar hand vasthield. „Je hebt gelijk!" zei hij, terwijl hij probeerde zijn verlegenheid voor haar „Je hebt gelijk!" zei hij, terwijl hij .probeerde zijn verlegenheid voor haar te vergergen. „Ja onze vriend zou boos zijn als hij wist dat ik m'n hoofd laat hangen. Hij heeft zo vaak ge zegd dat het leven genoten en niet alleen maar verdragen moet wor den." Haastig stond hij op van de tafel. „We moeten een glas wijn op onze vriend drinken," zei hij en ging naar de kelder. Voor zijn wijnrek monsterde hij met kennersblik de voorraad. Hij koos een fles Johannis- berger, stofte die af en ging ermee naar de eetzaal. Hier ontkurkte hij de fles en schonk hun glazen vol. Zij kwam naast hem staan. „Viva il nostro amico! Op onze vriend!" Zij hief haar glas op en klonk met hem. „En op het genieten van het I leven!" raadselachtige manier uit zijn brullen de Thunderstreak wist te droppen. Voor de momenteel niet zo grote bemanning van de basis, was het een beetje feest. Een vrije dag met film voorstellingen, snert, ongebruikelijk veel koffie en als hoogtepunt een „alle- rangen-maaltijd" in een (verwarmde) en rijk versierde hangar. Tijdens de maaltijd werd het lustrumgeschenk ont huld: een reusachtige en fraaie zonne wijzer, „made op Gilze-Rijen zelf". Hoe voortreffelijk de contacten van de basis met de burgeromgeving zijn, bleek tijdens een receptie in de offi ciersmess, waar o.m. de generaal-majoor W. Slager als plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf, tal van andere hoge militire autoriteiten, militaire at tachés, commandanten van Britse NAVO-squadrons, burgerlijke autori teiten uit de nabije omgeving van de basis en vooral veel vrienden acte de présence gaven. DEN HAAG In 1966 zullen de val- gende heren Nox'bertijnen jubileren: 40 jaar priester: 21 september V- Th. van de Venne, provisor in Tongerlo (B). 25 jaar priester: 3 augustus St. E. Hillen missieprocurator Heeswij k R. J. Schabbink, missionaris India R. L -Geurts, kapelaan Berlicum S. P. van Zutvhen, kapelaan Vlijmen C. M. Coenen, aalmoezenier emigranten Australië R. H. de Bruin, redacteur „Het Offer", de Essenburgh I. G. Bots, pastoor Tilburg. 17 augustus .G J. Volkaerts, Averbode (B). F. J. van der Meer, novicenmeester Tongerlo (B). 12,5 jaar priester: 9 februari C. Th. Dernison, pastoor Bedun J. B. F. van der Cammen De Essenburgh E. J. van Adrichem, leraar Bernrode Heeswijk A. Th. Tielemans, provisor De Essenburgh Th. j. van Kessel, Nijmegen G. J. Schamper en M .A. de Bruyn (beiden Frigolet, Z.-Frankrijk) 50-jaar professiefeest: 8 oktober Mgr. I- C. Dubbelman, bisschop van Jabalpur (India). 9 oktober S. A. van der Burg, Grim bergen. 40-jarig professiefeest: 29 mei Broe der Gerardus Majella, J. van der Laar, Heeswijk. 8 oktober F. J. van Heertum oud missionaris India, Heeswijk G. Th. Gloudemans, pastoor Heeswijk broe der F. H. van der Heuijden, Heeswijk broeder Felid W. Strik, Heeswijk. 25-jarig professiefeest: 11 juli Broeder J. Severijnen, missionaris India. 9 september A. J. Rijkers, kapelaan Grimbergen, B. 12 september G B. Sijbers, missionaris Kongo L. A. van Veen', missionaris Kongo. 15 september R. J. Schmeitz, Tongerlo, B. .B B. Siebelink, kapelaan Bergen op Zoom. 8 december broeder Tharcisius H. van der Velden, missionaris Brazilië. 50 jaar Norbertijn: 8 oktober .G M. J. Laane pastoor Engelen Drs. W. F- Cooymans, rector Wiesbaden, Did. broeder Aloysius Schouten, Heeswijk. 40 jaar Norbertijn: 8 oktober O. W Paaymans, missionaris India G. G. van der Velden, pastoor Bokhoven broeder Martinus W. van der Aa, Hees wijk. 9 oktober Dr. M. J. van Lee, Leuven, B Th. H. van der Velden, U.S.A. 11 oktober C. A. Verhoef, Duitsland broeder Evermodus M. van Overveldt, Tongerlo, B. 25 jaar Norbertijn: 12 september M. A. van Sonsbeek, leraar Mol B. A. J. Metsers, missionaris Kongo. 17 september S. P. van Kroonenburg, leraar Latijnse School, Gemert E. F. A. Hoefcx, Heeswijk B .A- van den Braak, Heeswijk. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/MIDDELBURG Wie wor den de lijstaanvoerders bij de verkie zingen voor de Provincile Staten op 23 maart? In Zeeland zijn ze allen al be kend. In Brabant hebben nog niet alle politieke groeperingen hun defintieve kandidatenlijst vastgesteld, zoals de P.v.d.A. De socialisten komen in Brabant met vier lijsten, uit. Lijsttrekker in de krin gen Grave-Den Bosch is J. Wiilems uit Oisterwijk, in Tilburg-Heusden J. Bag german uit Tilburg, in Eindhoven-Hel mond C. J. van Lienden uit Eindhoven en in Breda-Zevenbergen-Bergen op Zoom J. F. Vermeulen uit Breda. De KVP komt met 9 lijsten. Lijstaan voerders worden waarschijnlijk in de kring Eindhoven H. M. van Lieshout, in de kring Helmond H. M. van Kuijk, in de kring Grave B. J. van Buel, in de kring Den Bosch F. H. J. M. van den Eerenbeemt, in de kring Heusden J. L. P, M. Teijssen, in de kring Breda mr. H. A. Maeijer, in de kring Zevenbergen C. Th. J. de Wit en in de kring Bergen op Zoom ir. F. C. de Jong. De C.H.U. en de A.R. komen weer met gezamenlijke lijsten. De even plaat, sen zullen bezet worden door de A.R. Voorman van de A.R. is K. de Geus uit 's-Gravenmoer. De lijstaanvoerders van de C.H.U. zijn nog niet bekend, maar waarschijnlijk zullen het drs. Schouten uit Waalwijk en D. W. van der Put uit Zevenbergen zijn. Het hoofdbestuur van de VVD moet de lijst waarmee de Brabantse liberalen willen uitkomen, nog goedkeuren, maar het is vrijwel zeker dat de eerste drie plaatsen bezet zullen worden door J. C. de Bruine uit Son, Y. P. W. van der Werff uit Breda en mevr. H. J. Schlem- per-van Gijn uit Vught. De lijstaanvoerders vor de Zeeuwse Provinciale Staten-verkiezing op 23 maart zijn: P.v.d.A.: M. J. v. Poelje; K.V.P.: J. M. A. C. van Dongen (nog niet officieel); C.H.U.: niet bekend (lijst aanvoerder wordt zaterdag gekozen); A.R.P.: J. van den Bos; S.G.P.: G. A. A. Adelaar en voor de V.V.D.: mr« J. F. G. Sohlingemann. LONDEN (Reuter) - De Britse pre mier Wilson heeft maandagmiddag bij zijn vertrek naar de gemenebest-confe rentie over Rhodesië verklaard, dat hij spoedig de basis uiteen zal zetten waar op Rhodesië naar het oordeel van En geland tot grondwettig gezag zou kun nen terugkeren. Naar verwachting zal deze stap ver gezeld gaan van een verdere verscher ping van de economische sancties tegen Ian Smith's bewind. De premier legde er de nadruk op. dat Rhodesië „een Britse verantwoordelijkheid is en moet zijn". .Op de conferentie in Lagos zal er, vooral van Afrikaanse zijde, ongetwij feld sterke druk op hem worden uitge oefend om akkoord te gaan met het ■gebruik van geweld, als mocht blijken, dat het bewind van Smith niet door economische sancties ten val gebracht kan worden. In Londen is vernomen dat Wilson een geheime lijst van loyale Rhodesiërs heeft opgesteld, die een zakenkabinet zouden kunnen vormen, zodra Smith's regering ten val is gebracht. DEN HAAG Dagelijks worden in en om Den Haag met behulp van 50 kleine busjes ruim 800 gehandicapte kinderen of volwasssenen naar een tiental werkplaatsen en 32 verschillen de scholen gevoerd. De Stichting Ver voer Gehandicapten, die dit organi seert, heeft de te rijden afstand, 3200 kilometer per dag, ingedeeld in 92 routes. De voortvarende stichting trad gisteren als honderdste lid toe tot de Nederlandse Centrale Vereniging ter Bevordering van de Revalidatie. De Stichting Vervoer Gehandicapten is pas enkele jaren werkzaam, in hoofd zaak in Den Haag. Na een bescheiden begin heeft het vervoer een successie velijke uitbreiding ondergaan. Thans kost het weinig moeite, zakenlui aan te trekken die tegen een vergoeding een gedeelte van de dag besteden aan ver voer van gehandicapten, o.m. naar b.l.o.-scholen, naar middelbare scholen en gemeentelijke sociale werkplaatsen. Bij het vervoer van schoolkinderen is in elk busje een begeleidster aanwezig. Sinds kort is een busje in gebruik dat speciaal ingericht is voor het vervoer van personen, die in een rolstoel kun nen blijven zitten. De activiteiten, die zich buiten een 12-tal gemeenten rond Den Haag en de residentie zelf, ook in Leiden en om geving ontplooien, hebben tot gevolg gehad dat het schoolverzuim van ge handicapte kinderen sterk terugliep. De stichting verklaarde gisteren dat zij be reid was gaarne advies te verlenen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na 1 oktober a.s. zul. len automobilisten niet meer op straat worden aangehouden om hun belasting- kaart te tonen. Die kaart wordt dan ook afgeschaft. In plaats daarvan komt een centraal betalingsregister. De con trolerende ambtenaar noteert of foto grafeert dan op de weg autonummers, aan de hand waarvan hij nagaat of de automobilist belasting heeft betaald. Bovendien zullen aan de voet van het tarief enkele onevenwichtigheden wor den weggenomen, die de staat ongeveer vier ton per jaar kosten. Deze wijzigingen van de motorij.tui- genwet zijn door staatssecretaris Hoef nagels van Financiën de Tweede Kamer voorgesteld. De voordelen van het nieuwe systeem zijn: er ontstaat geen oponthoud meer op de weg en de belasitingkaarten kun nen vervallen, waardoor veel ambtelijk werk overbodig wordt en het publiek (dat niet gireerde) niet meer in de rij hoeft te staan om een nieuwe kaart te verkrijgen. Ook de strafzaken wegens het niet betalen van de belasting zullen tot het verleden behoren: in de toe komst zullen de „betrapten" een nahef- fing opgelegd krijgen. Deze naheffing geschiedt over een jaar (met aftrek van het reeds betaalde in dat jaar), ver hoogd met vijftig procent boete, In de grondslagen van heffing of van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Diepenhorst (Onderwijs en Wetenschappen) zal op uitnodiging van zijn Surinaamse ambt genoot van 17 tot 22 januari a.s. een be zoek brengen aan Suriname, waar hij ook zijn collega van de Nederlandse Antillen zal ontmoeten. Op 26 januari is hij weer in ons land terüg. Minister Samkalden (Justitie) brengt met de secretaris-generaal van zijn depar tement dr. A. Mulder op uitnodiging van de Zweedse regering een bezoek van en kele dagen aan Zweden. In april 1964 bezocht de Zweedse minister van Justi tie Nederland. Minister Samkalden en dr. Mulder keren donderdagochtend terug. DE ITALIAANSE basketball-kampioens- ploeg „Simmenthal" is naar Brussel ver trokken om daar de eerste halve finale wedstrijd te spelen tegen „Racing Meche- len" om de kampioensbeker. De wedstrijd zal woensdag worden gespeeld. tarief zal geen verandering komen, wel worden enkele oneffenheden weggeno men. Dit laatste was nodig, omdat lich tere motorrijtuigen op de weg zijn ver schenen dan destijds, bij het opzetten van de wet, was voorzien. Het gaat hier om personenauto's van 500 kg of minder en motorrijwielen, alsmede bestel- en vrachtauto's van 700 kg of minder. Hier onder zijn de wijzigingen opgenomen. De genoemde jaarbedragen betreffen het tarief dat in de nieuwe wet is opgeno men en houdt dus geen rekening met de 65 opcenten, die ten behoeve van het rijks wegenfonds worden geheven: De driewielige motorrijtuigen, thans begrepen in het tarief van de tweewie lige motorrijtuigen, zijn overgebracht naar de vierwielige motorrijtuigen (ta riefklasse voor personenauto's c.q. voor vrachtauto's), onder gelijktijdige ver laging van de minimums voor die beide tariefklassen. In het tarief voor de motorrijwielen en scooters is de zgn. duo-toeslag van f 5,_ verwerkt. De toeslag van f 13,50 voor een zijspanwagen komt te ver vallen. Het minimumbedrag aan belas ting voor tweewielige motorrijtuigen is gesteld op f 15,-, het maximum op f 40,-. Nu bedraagt het minimumtarief f 10,- terwijl geen maximum is gesteld. Het minimumtarief voor personen auto's is verlaagd van f 48,- tot f 35,-. Dit tarief wordt bij 251 kg f 40,- en bij 551 kg f 48,- om daarna, overeenkomstig het bestaande tarief, regelmatig met f 8,- per 100 kg op te klimmen. Het -minimumtarief voor vrachtauto's is verlaagd van f 72,- tot f 20,-, wat het minimumtarief is dat -thans in de prak- lijk bestaat voor driewielige bestelauto's en carriers. Dit tarief wordt bij 121 kg f 30,-, bdj 251 kg f 40,- en bij 551 kg f 54,-, om daarna regelmatig met f 9.- per 100 kg op ite klimmen en bij een gewicht van 751 kg en. hoger 'het thans bestaande tarief te volgen. DEN HAAG (A.N.P.) Het dagelijks bestuur van het comité nationaal ge schenk is gistermiddag door koningin Juliana en prins Bomhard, in aanwe zigheid van prinses Beatrix en de heer Von Amsberg, op paleis Soestdijk ont vangen. De delegatie - die werd ontvangen op haar verzoek - bestond uit de bestuurs leden m-r. Jonkman, mr. Van Thiel, me vrouw Stoffels van Haaften en de heer De Koster. De delegatie heeft de ko ninklijke familie verslag uitgebracht van de tot dusver verrichte werkzaamheden. Zij maakte van de gelegenheid gebruik zich nader te informeren over de wen sen van hét prinselijke paar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het dragen van uni form of burgerkostuum door geestelijke verzorgers in de krijgsmaeht is een ."A T.dle tIc kerkp" te beslissen liebben. De minister van Defensie houdt zich hiermee niet eerder bezig dan na dat de kerken hierover met concrete gegevens bij hem komen. Beslissen de kerken dat de geestelijke verzorgers in burger of in uniform zón der rangonderscheidingstekens optre den. dan kan de minister de richtlijnen hieraan aanpassen. Minister De Jong heeft dit standpunt al vorig jaar in de Tweede Kamer be kendgemaakt De minister richt zich in alle zaken, die de geestelijke verzor- ging aangaan, naar de kerken zelf. Des tijds hebben deze de wens te kénnen gegeven dat de geestelijke verzorgers m uniform met bepaalde rangen zouden optreden. Wanneer deze opvatting zich thans gaat wijzigen, wacht de minister de nieuwe regeling af. Eerder neemt hij geen enkele beslissing. Waarschijnlijk is de materiële kant van deze in protestants-christelijke kringen sterk levende nieuwe opvat ting voor de geestelijke verzorgers van geen belang. Men kan zich voorstellen dat wanneer zij afstappen van hun mi litaire rang, zij ook afzien van de sala risschalen, die op hen van toepassing zijn. Aalmoezeniers en veldp^edikanten genieten van rijkswege namelijk het sa- laris, dat aan hun rang verbonden is. In Frankrijk bijvoorbeeld treden zij op 3n uniform, zonder distinctieven met 00?L. e materiële consequenties ervan. (/.ie ook commentaar op pagina 3). iiiimmiiimiiniiiiiimiiiiniiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiimiiimmmimiiiimiimiiniiiiiiif J^ATOEN is nu in de nieuwste weefsels, dessins en kleuren voor 1966 gereed: het Nederlands Katoeninstituut gaf te Amsterdam een show, waarbij stoffen van 14 textielfabrikanten werden getoond in een vijftigtal modellen, ontworpen door Ernst-Jan Beeuwkes, Ma rianne David en Arnould Diepeveen. Het meest spectaculair zijn de zwart-wit op-art op katoensatijn, die zich zowel voor strandkleding als voor een kokette mantel lenen. Gelukkig voor onze zomerse rust wordt het op-art-dessin ook in minder dominante maar vriendelijker kleurstellingen gebracht, zoals oranje-wit voor een leuke zomerjurk met jasje. WIJ zullen op kaïtoensaitijn (even- als op vele andere weefsels) oók bloemdessins vinden, maar lou ter kleine bloempjes en graag op een beige op camelkleurig fond. Een nieu wigheid je is dunne batist in eenzelfde imprimé als katoensatijn, om in com binatie te dragen, bijvoorbeeld als een wuivende cape over een glad jurkje. De Madrasruit gaat vast en zeker pö- pulair worden. In een vakantie-en semble van mantel cn zonnepak zagen wij zulk een ruit tegenover beige twill, in Mondriaanse vakken verdeeld. Van een fijn Higgins-ruitfje, werd een bij zonder mooi pakje met donkerblauwe gabardine blouse gemaakt. Er zijn veel stevige, zelfs zware katoe nen. weefsels gebracht, die bijzonder geschikt zijn voor mantels, pantalons en shorts en die body geven aan de recht hoekige modelijnengabardine, drill, twill pike, katoen met oppervlakte structuur, met linnen karakter (de laatr ste vooral bedrukt met bloemetjes), prachtige whipcord, effen visgraatweef sel, en visgraat in zwarLwit of beige- wit-itweedeffect. Luchtiger zijn de nieuwe slingerweefsels en open-weave, die lijken op dikke vitrage en aan het haakwerk moeten herinneren. Bijzonder bekoorlijk is de katoenen boomschorscrêpe, die zowel effen als met bloemetjes bedrukt, ont worpen is voor het zomerse feest, zo als een oranje jurkje met fladderende caperug bewees. EEN dames-confectiewinkel in Zwit serland heeft een nieuwe attractie gevonden om de verkoop te sti muleren. Zij die een mantel, pak of jurk wenst te kopen, kan haar eigen pasfoto boven de verschillende model len „passen" om te zien of dat kleding, stuk iets voor haar is. Dit spaart heel wat. tijd bij het passen. Ook wordt ver meden, dat de confectie door het vele passen iets van haar fraïcheur ver liest. De cliënte krijgt bovendien na aankoop een polaroid-foto van haar zelf in het nieuw gekochte kledingstuk Een verkoopmethode die dus vele voor delen biedt! DOWN-TOWNzwarte ja pon. van een katoenen gabardine, waarbij een katoenr.atijnen man tel met een zwart-wit op-art- dessin behoort Dit model is ont worpen door Arnould Diepeveen. TN de proeftuin te Eist zijn vier nieu we appclrassen ontwikkeld, die ais namen hebben g;ekres;en: „lyette", „Odin", „Sweet Corneily" on „Sweet Caroline". Voor de twee laatste namen bestaan al Nederlandse vertalin gen: „Zoete Nel" en „Zoete Lien". De vier nieuwe rassen zijn het re sultaat van een veredeling, die in 1949 begon met 33.000 zaailingen, waarvan er uiteindelijk slechts tweeduizend in de proeftuin geplant werden. Overigens is het waarschijnlijk, dat uit jonger materiaal nog één of meer nieuwe ras sen zullen voortkomen. T^;EN Britse levensmiddelenfabrikant -Li heeft een contract afgesloten met Cointreau, de bekende Franse li- keurfabrikanit. Het ligt in zijn bedoe ling een nieuw soort jam op de markt te brengen waarin fijne likeuren zijn verwerkt. De prijs zou ongeveer twee gulden voor een pot jam van 450 gram (Eng pond) bedragen. Zo zal men dus bin nenkort al bij het ontbijt een afzak kertje" als „opkikkertje" kunnen sa voureren. TAE Parijse couturier Yves St.-Lau- rent heeft vijf japonnen met Mondriaan-motieven naar Den Haag gestuurd. Ze zullen woensdag avond te midden van Mondriaan-schil- derijen door mannequins worden ge toond in het Haags gemeentemuseum De conservator van de afdeling oude kunstnijverheid van het museum, mevr. drs. J. M. van Eijkern-Balkenstein, zal een lezing houden over de invloed van de abstracte schilders op de mode.

de Stem | 1966 | | pagina 5