Optimisme na Kosygins bemiddeling naar buitenland Poolse regering verbiedt reis MEER LANDEN ACTIEF VOOR AKKOORD IN VIETNAMESE STRIJD Paus Paulus: „Alles voor vrede OVERLOPERS BEKOPEN VERRAAD MET DE DOOD Van Est uit kritiek op Pellenaars EVEN VERHUIZEN „Soekarno zal regeren tot aan zijn dood" Kans op nieuw artsenconflict in België OP ADVIES Strafpleiter mr. Pauwels overleden GEEN ANTWOORD Drie kinderen zakken door ijs en verdrinken WILDEMAN STEEKT PAAR NEER Vorst zet door SPORTFEITEN DAGBLAD VOOR ZEELAND V reedzaam PRESIDENTSVROUW: Wyszynski schaadt staatsbelang Drama bij Formosa: Steun Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Hier en daar wolkenvelden, met een kleine kans op sneeuwbuien. Matige wind tussen noord en oost. Lichte vorst. Vandaag: zon onder 16.50 uur. Maan onder 11.43 uur. Morgen: zon op 8.45 uur. Maan op 22.41 uur. A. N. W. B.-wcgeninformatiedienst tel. 070—81 43 91. Wegeninformatiedienst R. A. C. B. tel. 09 32—2—13 38 55. Er werd weer volop gevoetbald. Zowel semi-profs als amateurs draaiden een volledig programma, al gingen in eerstgenoemde afde ling enkele wedstrijden niet door omdat de terreinen te hard waren. Feijenoord en Ajax speelden gelijk en dat was voor de Am sterdammers toch weer winst. NAC deelde ook de punten. Tegen Eind hoven werd niet gescoord. RBC deed het minder goed en verloor. Baronie daarentegen boekte forse winst: 50 op Hermes DVS. In Moskou wonnen de Russische schaatsers met groot verschil van Noorwegen. Nederlandse rij ders boekten in verschillende wed strijden goede prestaties. Georges Kessler maakte zijn selectiegroep voor het nationale voetbalteam bekend. Er zyn enkele debutanten. Cassius Clay gaat weer boksen. Nu tegen zijn landgenoot Ter- rel. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Wim van Est, zondagavond een van de gasten van de Koewachtse supportersclub „Eendracht maakt macht" tijdens de jaarlykse sportavond in het pa tronaat, heeft zijn gemoed gelucht over Kees Pellenaars, ploegleider van de Televizieren. Van „d'n Pel" deugt volgens „Wimme" maar één ding: hy weet altijd de nieuwsme dia op zijn hand te krijgen. Hij is een slecht ploegleider. Het levende bewijs van de stelling, dat wie goed kan praten, het ook ver schopt, terwijl meer ter zake deskundigen in een hoek gedrukt worden. „IJZEREN WILLEM" bracht met zyn uitlatingen Jo de Roo, die gisteravond ook in het Koewachtse patronaat te gast was, in een moei lijk parket. Wat Jo erop te zeggen had, informeerde interviewer Wim Hendriks uit Middelburg. Jo: „Hij weet wat publiciteit is. Het is niet waar dat een ploegleider zijn ploeg groot maakt. Dat doet de ploeg zelf". Maar hij bleef verder op de vlakte. Later liet hij blijken het by „Tclevizier" wel naar zijn zin te hebben. Piet Liebrechts ontkwam er evenmin aan, zijn oordeel over Pellenaars te vellen. „Hij heeft zijn kwade, maar ontegenzeggelijk ook zijn goede dingen", zei hij. Gerrit Schulte had ook het een en ander te zeggen, maar hij nam de naam Pellenaars niet in de mond. „Ik ben niet meer actief in de wielersport. Voel er ook niet veel voor. Ze hebben daar oud coureurs niet meer nodig. Die zijn niet meer in tel. Men laat zich lie ver adviseren door jonge lieden, die van de wielersport niet dat verstand hebben. Dat doet wel jj pyn", aldus Gerrit. LONDEN (U.P.I.) In het En gelse Lagerhuis kunnen binnen kort vragen worden verwacht over de spectaculaire verhuizing door de lucht van vice-maarschalk Wil liam Crawford. Hij had drie vlieg tuigen nodig om van Cyprus naar Engeland te komen. Twee ervan vervoerden uitsluitend personen. Het derde bevatte meubilair, de particuliere wagen van Crawford en die van zijn secretaris. T06e JAARGANG No. 25093 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M; Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 10 JANUARI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. ƒ0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41telefoon 2893). TOENADERING IN TASJKENT (Van onze redactie buitenland) TASJKENT Premier Alexei Kosygin van de Sovjet-Unie heeft zondag twee en en een half uur gepraat met zijn collega Sjastri van India. Aangenomen wordt dat de initiatiefnemer voor de topconferentie van Tasjkent over het Indiaas-Parkistaanse geschil om Kasjmir een laatste poging heeft willen doen om het Sovjet- prestige te redden, tegen de rood- Chinese druk in. Zondagavond laat heerste in Tasjkent een optimistische stem ming. Verwacht werd, dat in een gezamenlijk slotcommuniqué ge sproken zou worden over een mate van overeenstemming ter beëindiging van de staat van oor log in Kasjmir. Sjastri heeft het slotcommuniqué van de conferentie nog niet ondertekend. In India was al eerder geconstateerd dat de conferentie in een ernstige impasse was geraakt. (Van onze redactie buitenland) TOKIO/D JAKARTA „President Soekarno heeft het heft volledig in handen en zal regeren tot zijn dood", aldus mevrouw Ratna Sari Dewi, de Ja panse echtgenote van Soekarno. Zij zei dat in Tokio, waar zij is om regelingen te treffen voor de bouw van een ziekenhuis in Djakarta. Zij verklaarde, dat de lichamelijke en geestelijke toestand van haar man goed was. In Padang, op West-Sumatra, is een complot ontdekt voor de omverwerping van de Indonesische regering. Nasoetion heeft verklaard, dat er geen verande ring is gekomen in de leiding van de republiek. Uit militaire kringen wordt vernomen, dat in de laatste dagen twee aanslagen op het leven van generaal Nasoetion zijn verijdeld. De Nederlandse ambassade heeft de Nederlanders in Djakarta geadviseerd het afgelopen weekeinde zoveel moge lijk binnenshuis te blijven in verband met „mogelijke gebeurtenissen in de hoofdstad". Zover bekend is echter niets van dien aard voorgevallen. Wel is door de scherp stijgende prijzen de spanning onder de bevolking gestegen. BRUSSEL (ANP) In België is het gevaar ontstaan van een nieuw conflict met het artsenkorps, nadat het afgelopen weekeinde besprekingen over regelingen tussen de artsen en de zie kenfondsen in een impasse zijn geëin- u r" ^oewe* de Belgische regering heeft opgeroepen tot bezinning hebben de geneesheren aangekondigd hun ho noraria met 25 procent te zullen verho gen. Een van de strijdpunten is nog steeds de kosteloze medische verzorging voor bepaalde groepen, zoals wezen, en inva liden. Daartegen verzetten de artsen zich uit vrees, dat dit tot misbruik van de geneeskundige hulp zou kunnen lei den. Zij eisen, dat ook deze patiënten een kleine som zelf betalen om dit ge vaar tegen te gaan. Ook zijn zij van mening, dat volledige kosteloze medi sche verzorging slechts ten goede komt aan een aantal socialistische klinieken, omdat daar artsen een vast salaris ont vangen en gratis geneeskundige hulp daar gemakkelijk kan worden verleend dan in andere medische instellingen. De federatie van geneesheren besloot tot verhoging van de honoraria, omdat zij zich door het uitblijven van een nieuw akkoord met de ziekenfondsen niet meer aan de bestaande overeen komst als geheel gebonden acht. De kwestie van het „matigingsticket" dus de betaling van een zeker be drag voor geneeskundige hulp door al le verzekerden om misbruik tegen te gaan was ook een belangrijk ele ment in de strijd tussen artsen en rege ring in 1964. Advertentie") De aanvankelijke crisis was een ge volg van de abrupte Pakistaanse eis, dat in het slotcommuniqué een latere be spreking van de kwestie-Kasjmir in ieder geval zou moeten worden ver meld. Pakistan wil de zaak tot een op lossing brengen, omdat eerst dan 't door India voorgestelde niet-aanvalsverdrag zinvol wordt geacht. Die oplossing zou op vreedzame wijze en niet op het slag veld tot stand moeten komen, zo heb ben beide partijen verzekerd. Peking heeft India intussen gewaar schuwd voor de „ernstige gevolgen" van grensoverschrijdingen. Dat gebeur de in een nota, die de Indiase delegatie in Tasjkent nogal kras van formulering zei te vinden. Het was de tweede maal dat China op een ogenblik dat de ver houding tussen India en Pakistan zeer gespannen is, de autoriteiten in Nieuw- Delhi onder druk zet. De eerste keer deed Peking dit, toen India en Pakistan in september regelrecht in oorlog wa ren. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU Polens primaat kar dinaal Wyszynski is verboden naar het buitenland te reizen. Dit heeft de Pool se ministerraad tot grote ergernis van o.m. paus Paulus besloten. Ter elfder ure werd het paspoort, waarop de kardinaal naar Rome zou reizen, ingetrokken. Re den: „de kardinaal heeft zijn laatste reis naar Rome niet alleen gebruikt voor religieuze doeleinden, maar ook voor politieke activiteiten, die de belangen van de Poolse volksrepubliek scha den". De Poolse regering heeft de kardi naal beschuldigd van „inmenging in de buitenlandse landspolitiek". Ze doelde daarbij op een brief, die kardinaal Wys zynski in december van het afgelopen jaar naar het Duitse episcopaat zond. In die brief werden de Duitse bisschop pen uitgenodigd de feestelijkheden rond om de viering van het duizendjarige bestaan van het christendom in Polen te komen bijwonen. De kardinaal zei in diezelfde brief dat het nuttig kon zijn bij die gelegenheid de kwestie van de Oder-Neisselijin te bespreker Tijdens een kerkdienst in Warschau heeft de kardinaal zelf verklaard, dat hij niet zal antwoorden op de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen. „U kent me en als u het zich kunt veroorloven vertrouwen in mij te hebben, weet u dat ik zelfs niet de geringste schade aan mijn land kan toebrengen", was zijn veelzeggende verweer. Dit is de eerste keer, dat de primaat toestemming voor een buitenlandse reis is geweigerd sinds Gomoelka in 1956 aan de macht kwam. Het huisarrest van kardinaal Wyszynski werd toen opgeheven. Sinds dien zijn de betrekkingen tussen het Va- ticaan en Polen in het algemeen ver beterd. Door de jongste ontwikkelingen wordt een terugslag gevreesd. AMSTERDAM (ANP) In zijn wo ning te Amstelveen is de vermaarde strafpleiter en schrijver mr. Franpois Pauwels op 78-jarige leeftijd overle den. Zijn gezondheid liet al enige tijd te wensen over. Mr. Pauwels is ruim 50 jaar werkzaam geweest als straf pleiter, het laatst in de zogenaamde Baarnse moordzaak. Daarnaast schreef hij romans als „Boeven en Burgers", ,.Tine Kipra's echtscheiding" en „Rech ter Thomas". Hij studeerde rechten te Amsterdam en Utrecht. Dit „verzoenïngsgebaar" heeft de Pool se regering de kardinaal hoogst kwalijk genomen. Het regeringscommuniqué zegt: De Westduitsers hebben de bood schap vain de Poolse bisschoppen aan gegrepen om aan te tonen dat er een tegensteling bestaat tussen de buiten landse politiek van de Poolse regering en de houding van de Poolse bisschop pen. „Desondanks", aldus het commu niqué. „hebben de Poolse bisschoppen hun boodschap hardnekkig verdedigd, waarbij kardinaal Wyszynski het spits heeft afgebeten". De Poolse regering heeft hieruit geconcludeerd dat de kar dinaal wil voortgaan op de door hem ingeslagen weg, „in strijd met de vitale belangen van het Poolse volk". De Pool se bisschoppen noemden in hun schrij ven de grens onschendbaar en definitief. Dit laatste had de communistische rege ring van Warschau alleen maar welge vallig kunnen zijn, maar de regering- Ulbricht raakte in een dusdanige staat van verontwaardiging, dat Gomoelka op advies van Moskou tot deze absurde strafmaatregel besloot. Kardinaal Wyszynski had het plan deze week naar Rome te gaan. Op 13 januari zou hij daar hetN feit vieren, waarvoor hij de Duitse bisschoppen naar Polen had uitgenodigd. De reactie van Vaticaanse kringen op de houding van de Poolse regering is dat de kans op een bezoek van paus Paulus aan Polen dit jaar door de jongste gebeurtenissen aanmerkelijk is verkleind. BREDA Op de meest onge wone plaatsen heeft de jeugd dit weekeinde kunnen schaatsenDat komt omdat de vorst overstroomde stukken land tot ijsbanen had ge maakt. De specifieke schaatsgele- genheden hadden het overigens druk genoeg. Jammer dat de ijs- pret hier en daar werd overscha duwd door een tragisch ongeluk zie elders). De besprekingen in Hanoi zijn zater dag begonnen. De Noordvietnamese on- derhandelingsgroep wordt geleid door president Ho Tsji Minh. De Amerikaanse reizende ambassa deur W. Averell Harriman heeft in Tokio de beschuldiging van de Chine zen, dat de Amerikanen de bombarde- mentsvluchten op Noord-Vietnam heb ben hervat, „geniepig" genoemd. Har riman is inmiddels in Australië aange komen. De Amerikaanse onderminister Men nen Williams heeft president Johnson meegedeeld dat ongeveer de helft van de veertien Amerikaanse landen, die hij heeft bezocht, zich bereid heeft ver klaard contact op te nemen met Noord- Vietnam. Dit contact zou ten doel heb ben dit land tot vredesonderhandelin gen te bewegen. De Japanse premier Eisakoe Sato heeft voor maandag de Russische am bassadeur Vinogradov voor een bespre_ king uitgenodigd. Vermoedelijk zal hem medewerking worden gevraagd voor het Amerikaanse vredesoffensief. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Mahmoud Riad, heeft gis teren een onderhoud gehad met de Noordvietnamese ambassadeur Ngoeyen Xoean. Hij heeft gisteren ook de Chi nese zaakgelastigde in zijn land, Ho Koeng Kai, bij zich ontboden voor een bespreking van de kwestie Vietnam. Aangenomen wordt dat deze activiteiten zijn te danken aan de initiatieven van Harriman. In Caïro wordt rekening gehouden met de komst van een Noordvietnamese delegatie, die een antwoord bij zich zal hebben op de Amerikaanse vredes initiatieven. In de Poolse hoofdstad Warschau is een Noordvietnamese delegatie aange komen. Over het doel van dit niet aan gekondigde bezoek wordt niets gezegd. De delegatie heeft eerder in Praag overeenkomsten getekend betreffende Tsjechische economische hulpverlening. Op de foto: Links Sjelepin en rechts Ho Tsji Minh tijdens hun bijeenkomst in Hanoi. TAIPEH (UPI) Communistisch- Chinese straaljagers hebben zondag een nationalistisch-Chinees vliegtuig neer geschoten dat drie overgelopen Chinese zeelieden van het eiland Matsoe naar Formosa zou brengen. Dit heeft het ministerie van defensie in Taipeh mee gedeeld. In de bekendmaking wordt gezegd, dat het amfibietoestel, een HU-16, door een onbekend aantal vliegtuigen werd neergeschoten ongeveer een kwartier, nadat het uit Matsoe was vertrokken. Het is in de Straat van Formosa neer gestort. Vliegtuigen en schepen hebben tot dusver geen spoor gevonden van de zeven bemanningsleden en hun drie pas sagiers. De drie passagiers behoorden tot de bemanning van 25 koppen van een lan dingsvaartuig van de communistisch- Chinese marine, dat zondag voor zons opgang naar Matsoe uitweek. De ove rige bemanningsleden bevinden zich nog op het eiland. Krachtens een bepaling van de nationalistisch-Chinese regering, waarmee zij vliegtuigen en schepen van de communisten in handen hoopt te krijgen, hadden de drie bemanningsle den recht op een hoeveelheid goud ter waarde van ruim 35.000 gulden. LOBITH/ AMSTERDAM (ANP) Twee jongetjes van zeven jaar zyn gis teren by Lobith-Tolkamer verdron ken, toen zij onder het ijs op een stuk ondergelopen land waren geraakt. Toen zij onder het ijs vandaan wer den gehaald, bleken zij al te zijn over leden. De jongetjes speelden met een sleetje op het ijs. Het weiland stond ongeveer anderhalve meter onder water. Robert Stapper (6) is gistermiddag in Amsterdam door het nog broze ijs van een gracht gezakt en verdronken. Twee agenten, die in het water waren gesprongen, konden het jongetje niet bereiken, doordat hij onder het ijs was geraakt. Een uur later haalde de brandweer zijn stoffelijk overschot uit het water. UTRECHT (ANP) Ernstig gewond door messteken zijn gistermorgen de chemicus R. de Leeuwe (25) en zijn vrouw G. de Leeuwe-Versluis in het academisch ziekenhuis in Utrecht opge nomen. Het echtpaar werd gistermorgen aan gevallen door de gewapende zoon van een vroegere kostbaas van de heer de Leeuwe. De aanvaller, de koopman S., (25) belde om half tien bij de flat van het echtpaar. Toen de chemicus nog in pyjama de deur opende, barstte S. los in een scheldpartij en begon hij in het wilde weg te steken met een zestig cen timeter lang mes .Mevrouw De Leeuwe, die op het kabaal afkwam, werd ook ge stoken, maar zij slaagde erin naar de buren te hollen en de politie te alarme ren. Men heeft de dader nog niet kunnen aanhouden. (Van onze redactie buitenland) SAIGON WASHINGTON ROME Terwijl Amerikaans- Australische troepen ten noord westen van Saigon het grootste offensief tot dusver hebben inge zet, duurt de politieke activiteit rond de kwestie-Vietnam onver minderd voort. Paus Paulus VI heeft zaterdag verklaard alles te willen doen, „zelfs buiten de normaal aan vaarde protocolvormen om, vre de voor de wereld te krijgen." De paus zei dit in een toespraak tot de diplomaten, die hij de Heilige Stoel zijn geaccrediteerd. In Vaticaanse kringen wordt het mo gelijk geacht dat de paus hiermee doelt op een voornemen afgezanten naar Moskou, Peking, Hanoi en Saigon te zenden om onderhandelingen op gang te brengen voor het bereiken van de vrede in Vietnam. De Sovjet-Unie heeft gisteravond de Verenigde Staten beschuldigd van het bombarderen van Laos en het schenden van de neutraliteit van Cambodja. In een verklaring werd gezegd dat het Amerikaanse optreden in Vietnam en de rest van Indo-Chin-a is gericht op het „onderdrukken van de nationale bevrijdingsbeweging". De leider van de Russische missie naar Noord-Vietnam, Alexander Sjele pin, heeft de regering in Hanoi de ver zekering gegeven dat Rusland geheel aan de zijde van Noord-Vietnam staat „in de strijd tegen het Amerikaanse imperialisme". Sjelepin zei, dat Vietnam aan het Vietnamese volk behoort en dat het vraagstuk van de hereniging en alle andere problemen door het Vietnamese volk zelf moeten worden opgelost zon der inmenging van buitenaf. Sjelepin meent dat alleen vrede kan komen op basis van de vier voorwaarden, die de Noordvietnamezen vorige week aan de Verenigde Staten hebben voorgelegd. De voorwaarden behelzen o.m. terug trekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam en verbreking van het militaire bondgenootschap tussen de twee landen. met duur wel heerlijk

de Stem | 1966 | | pagina 1