r DE P.T.T.-T ARIEVEN MOETEN OMHOOG Aarzelt Peking thans New York bleef de chaos (nog) baas A Kasjmier-geschil vandaag op tafel MACHINALE PATIENT..... Nasoetion Soekarno's opvolger? Laat toeloop niet vrij Directeur-generaal Bast: Van verliezen hmnen wij nu eenmaal niet leven Hoop voor Duurder POPPEN PARADE KOSYGIN ONTVANGT KHAN EN SJASTRI IN TASJKENT Mertens wil verplichte enting varkens Amsterdam begeert Olympische (aam Promenade- „provo-proof 0AG1LAB VOOR ZEELAND OOM HO" HOUDT BEEN STIJF Zwakke wind Nieuwe telefoons m Russisch geleerde verdwenen - Ühflftïag üTetti 55 Vakcentrales voor gastarbeiders op uw schaaltje /^TTtlyTL 106e JAARGANG No. 25088 Voor God, Koningin en Vaa.erla.na r W. VAN DER STEEN I Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 fel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 4 JANUARI 1966 Abonnementsprijs m.i.v. 1 jan. 1966: 11,40 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso; 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Ëureau d. Z«„w,« ,[|,nd.m SOES. Klot.lr,,. I. t.l.foon 6252 - voor Z«.„w,dvVI„nd.,m: HULST. St««n,.r„l 14 - ..l.foon 2377 - (Bljbur.,,,, TERNEUZiN, U.b.,«r„l 24. .«I.fo.d 2601 - OOSTBUKG. Nl«uw„„„ 41 - f.l.to, 2893). HO TSJI MINH niet week zyn (Van onze redactie buitenland) SAIGON/MOSKOU/LONDEN „Wü zijn vastbesloten te blijven strijden, tot dat onze natie een volledige overwin ning heeft behaald". Dit wis de reactie van het Noordvietnamese staatshoofd, Ho Tsji Minli, op vredesboodschappen die hem hebben bereikt. In Peking .gingen geruchten, dait men daar een Vietnaim-vrede voor mogelijk zou houden als de V.S. maar wilden 'toegeven dat zij de oorlog niet kunnen winnen. De Franse ambassadeur in Pe king, Jean Chauvel, meldde dit nieuw tje aan journalisten in Parijs. De Britse premier Wilson, heeft de Russische zaakgelastigde in Londen bij zich ontboden om hem in te lichten over de Amerikaanse vredesinspannin gen. Wilson zou ook een persoonlijke boodschap hebben gezonden aan premier Kosygin van de Sovjet-Unie. De afgezanten van president Johnson waren gisteren nog even beweeglijk als daarvoor. Mennen Williams, ondermi nister, bezocht keizer Haile Selassi en Jeromo Kenyatta. Ha rr inn an had ge sprekken met de Pakistaanse president. Ayoeb Khan, De strijd om de rijstoogst in de Me- kong-delta schijnt in het voordeel van de Zuidvietnamezen te zijn beslist. Een otmaal lang is er op de natte rijstvelden verwoed gevochten. De Amerikanen lie ten voor het eerst een complete Ame rikaanse divisie opereren. Honderd Vietcongstrijders zouden zijn gedood. Amerikaanse verliescijfers ziin niet ge noemd. In deze boodschap stelt Wilson voor, dat Rusland en Engeland gezamenlijk een beroep doen op Noord-Vietnam. Vice-president Hubert Humphrey heeft tegen verslaggevers gezegd, dat hem op zijn reis in het Verre Oosten uit niets is gebleken dat de communisten werke lijk vredesonderhandelingen over Viet nam willen beginnen. De voorgevel van een nieuwe op slagloods aan het Waterlooplein te Amsterdam wordt geseierd door een gemêleerd gezelschap poppen. Op deze plek heeft vroeger het pakhuis van „Stiefheen en Zoon" gestaan, dat op dezelfde wijze was gedecoreerd. De poppenparade verdween toen het pakhuis werd afgebroken. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Tot zwak afnemende noordelijke wind. Opklaringen maar ook en kele lokale buien. Een koude och tend met hier en daar mist. Mid- dagtempcraturen ongeveer dezelf de als gisteren. Vandaag: zon onder 16.42 uur. Maan onder 5.43 uur. Morgen: zon op 8.48 uur. Maan op 14.42 uur. A. N. W. B.-wegeninformatiedienst tel. 070—81 43 91. VVegeninformatiedienst R. A. C.B. tel. 09 32—2—13 38 55. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In de golf van prijsverhogingen, waarmee wij het nieuwe jaar zijn ingegaan, zullen ook de PTT-tarieven een factor vormen. De directeur-generaal van de PTT, prof, dr. ir. G. H. Bast, heeft dit gistermorgen aangekondigd. De postdienst heeft een ex ploitatie-tekort van niet minder dan 54 miljoen gulden. Dit is 4 miljoen meer dan in 1964. „De tarieven zullen dan ook binnenkort omhoog moeten en waarschijnlijk blij ven ze de eerstkomende jaren nog ver der stijgen. Van verliezen kunnen we nu eenmaal niet leven", zei prof. Bast. De ontvangsten van de telegrafie da len ook aanzienlijk. Alleen de postche que- en girodienst en de rijkspostspaar bank doen het goed en de telefonie iets betre dan in 1964. Dank zij behoorlijke saldo's uit overige baten bereikte de dienst vorig jaar een tegoed van 62 miljoen gulden. De diensten van de telegrafie zijn aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen. Alleen urgente telegrammen gaan te zijner tijd onmiddellijk door. Voor gelukstelegrammen e.d. wordt dit wellicht anders. Ook in deze dienst zijn computers de apparaten van de toe komst. De tariefverhogingen in 1965 zorgden ervoor dat de P.T.T.-verliezen nog dra gelijk bleven, aldus professor Bast. De kostenstijgingen blijven evenwel de pro- duktiviteitsverhoging overtreffen. De P.T.T. moet de algemene loonbeweging (die zoveel van de kosten vraagt), blij ven volgen, om een behoorlijk aantal personeelsleden te kunnen houden. Wanneer in de loonkostenstijging ech ter geen matiging optreedt is een reeks van opeenvolgende tariefverhogingen nodig. In de nabije toekomst blijft verder de dringende aandacht vragen het per soneelsbeheer, dat overal zorgen baart. In het westen vanwege het abnormaal hoog tekort, elders wegens noodzake lijke overplaatsingen en nieuwe be drijfsorganisatie in verband met de automatisering. Technische zorgen zijn de automati sering en het verkeer via satellieten. Nederland neemt thans deel aan de verschillende organisaties en objecten, zoals de „Communications Satellite Cor poration" en Duitse en Franse grond stations. Bovendien wordt gedacht aan een eigen grondstation voor satelliet verkeer, ook in verhand met andere belangen. Nederland bezit op het ogenblik meer dan twee miljoen t.v.-toestellen. Het kijkgeld passeerde in 1965 de 70 mil joen gulden, tegenover 55 miljoen gul den aan luistergelden van radiobezit- ters. Op het proefnet van het Centraal Antenne-Systeem in het Bezuidenhout te Den Haag, waren op 31 december 3000 t.v.-toestellen aangesloten. Binnen kort wordt de proef met het C.A.S. uit gebreid tot een tweede Haagse wijk. Met de European Broadcasting Union zijn besprekingen gaande om de ver goeding voor overname van buiten landse programma's te bepalen. De exploitatie van de draadomroep is in een aantal netten gestaakt. Eveneens is gestaakt het uitgeven van witte tele foontoestellen. Wel is de P.T.T. bezig met het verspreiden van een nieuw type tafeltelefoonapparaten. Vorig jaar werden 190.000 nieuwe te lefoonaansluitingen tot stand gebracht tegen 183.000 in 1964. De wachtlijst voor aansluitingen is echter al gestegen tot 153.000 aanvragers. Voor de eerste maal sedert jaren kan de P.T.T. een uitbreiding van nummer capaciteit realiseren, die dicht nabij het verwachte aantal nieuwe aanvra gen ligt. Weliswaar betekent dit niet meteen, dat er een nettoproduktie aan aansluitingen in dezelfde omvang zal worden bereikt, maar het vormt intern toch een markant punt, dat gepasseerd moet worden vóór er uitzicht op een niet meer stijgen van de wachtlijst kan komen. WM Prof. ir. G. H. BAST feliciteren per computer (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA Generaal Nasoetion, die leiding heeft gegeven aan de acties van het leger na de mislukte staats greep van drie maanden geleden, is door een aantal Bandoengse parlemen tariërs kandidaat gesteld voor het vice- presidentschap. De mohammedaanse geestelijkheid in Indonesië, een invloedrijke groep, heeft besloten deze kandidatuur te ondersteu nen. In Djakarta verluidt dat president Soekarno Nasoetion binnenkort officieel als ziin opvolger zal aanwijzen. Nasoe tion kan Soekarno pas opvolgen na diens dood. De president heeft zich na melijk voor het leven laten benoemen. De autoriteiten op Oost- en Midden- Java zijn grootscheepse campagnes be gonnen om een eind te maken aan ter reur tegen communisten. Soekarno is er nog niet toe overgegaan de Partai Kommunis Indonesia buiten de wet te plaatsen en haar ontbinding te gelas ten. Minister van buitenlandse zaken Soebandrio heeft echter verklaard dat een officiële veroordeling van de P.K.I. niet lang meer op zich zal laten wach ten. De „Sunday Times" (Londen), meldde op gezag van reizigers, die uit Indone sië zijn teruggekeerd, dat in de laatste drie maanden meer dan honderddui zend Indonesische communisten zijn vermoord. Van de drie miljoen leden tellende P.K.I. zouden er nog slechts 150.000 zijn die openlijk voor hun ovei'- tuiging durven uitkomen. Het schijnen vooral de islamieten te zijn, die hun woede op communisten koelen. Volgens de Indonesische minister voor hoger onderwijs, Thajeb, zou de P.K.I.- leider Aidit, wiens rol in de staats greeppoging nog steeds niet geheel dui delijk is, nog in leven zijn. Aidit zou door het leger gevangen woi'den ge houden. EEN NIEUW BOOREILAND, de „Ocean Prince", zal morgen worden ingezet bij de jacht op gas en olie op de Noordzee bodem voor de Britse kust. De „Ocean Prince" (in Engeland gebouwd), zal gestationeerd worden ter hoogte van Scarborough, Yorkshire. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft maandag de eerste secretaris van de Westduitse ambassade in Moskou, dr. Alois Mertes, laten weten dat hij binnen vier dagen het land moet ver- laten wegen „onwettige activiteit". Volgens de Westduitse ambassade is deze maatregel een represaille wegens de uitwijzing van een Sovjet-diplomaat in Bonn. Dr. Mertes wordt ervan beschuldigd dat hij anti-Russische propaganda ver spreidde en gegevens verzamelde voor de rooms-katholieke organisatie „Opus Dei". (Advertentie) (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Amerika's grootste stad is gisteren de eerste grote be proeving in de staking van liet perso neel van het openbaar vervoer goed doorgekomen, maar er is weinig voor uitgang geboekt in de onderhandelin gen tussen het stadsbestuur en de ver tegenwoordigers van het personeel, om de crisis op te lossen. Gisteren ging de staking, waarbij 36.000 personen zijn betrokken, haar eerste werkdag in. Op het ochtendspits uur werd een grote verkeerschaos voor komen omdat duizenden werknemers het advies van hogerhand hadden op gevolgd en een dag vrijaf hadden ge nomen. De verkeerspolitie kon burgemeester Lindsay meedelen dat het verkeer in de straten goed verwerkt werd. De fo rensentreinen hadden meer reizigers te vervoeren dan anders, maar reden zon der grote vertragingen. Vandaag kun nen er echter chaotische toestanden ont staan. Burgemeester Lindsay nam de ver keerssituatie in de stad te voet en per helikopter in ogenschouw en ried zijn medeburgers aan hun auto's thuis te laten. De negatieve punten op de balans van gisteren waren: Meer dan drie miljoen reizigers moes ten naar andere middelen van vervoer dan per bus of ondergrondste Uitzien, of vrijaf nemen. De openbare en bijzondere scholen, met meer dan 1,5 miljoen leerlingen, bleven gesloten, evenals de meeste in stellingen van hoger onderwijs. De winkels leden een verlies van naar schatting 40 miljoen dollar. Het handelsverkeer werd ernstig ge stoord. Een einde van de staking is nog niet in zicht. ATHENE (U.P.I.) De Russische ambassade in Athene oefent zware druk uit op de Griekse regering om de ver blijfplaats van de Russische professor Nikolai Maslokovic te ontdekken. Mas- lokovic wordt vanaf 17 december ver mist. De geruchten doen de ronde dat de professor, die met vakantie in Athene verbleef, een atoomgeleerde is en in handen is gevallen van de Amerikaan se inlichtingendienst (C.I.A.). Het derde Nederlandse concilie stemde het kerkelijke opperge zag in Rome zeer tevreden. Pagina 5. Mede dank zij bijdragen van de overheid gaat het goed met de Staatsmijnen. Hoe goed ze draaien meer hierover op pagina 10. De blonde Cornelie Jochems uit Wassenaar heeft zich een plaats veroverd in de Britse filmwe reld. Hoe dat gekomen is: pa- gina 9. (Van onze redactie buitenland) TASJKENT De Russische premier Alexei Kosygin heeft gisteren de India se premier Sjastri en zijn Pakistaanse ambtgenoot Khan feestelijk ontvangen in het weliswaar kille, maar zonnige, vlaggende en met bloemen versierde Tasjkent, waar Pakistan en India met de hulp van de Sovjet-Unie vanaf van daag aan de conferentietafel zullen proberen het jarenoude geschil om Kasjmier op vreedzame wijze te be slechten. De leiders vaii de Voor-Indische staten werd op het vliegveld van Tasjkent afzonderlijk begroet door premier Ko. sygim, die in gezelschap was van zijn minister van buitenlandse zaken Gro- rnyko, de minister van defensie Mali- novsky en de voorzitter van de opper ste Sovjet van Oezbekistan, een repu bliek van Rusland, Jadgar Nasriddinova Premier Kosygin bracht elk van zijn gasten in een open auto naar hun villa's. In het gezelschap van de Indiase en Pakistaanse leiders bevonden zich ook de ministers van buitenlandse zaken en de ministers van defensie. De Russische premier heeft reeds ge sprekken gehad met de beide premiers. Het overleg duurde precies 75 minuten. Dit maakt deel uit van de Russische praktijk India en Pakistan volkomen gelijkwaardig te behandelen. De drie staatslieden, die alleen een verschillende ideologie vertegenwoordi gen, zullen trachten één punt van over eenstemming te bereiken: de vreedzame oplossing van een netelig internationaal dispuut. Zij hebben daarbij de zegen (Van een onzer verslaggevers) BREDA Donderdag a.s. zal de heer C. G. A. Mertens, voorzitter van de K.N.B.T.B. (Katholieke Boeren- en Tuindersbond), de minister van Land bouw en Visserij verzoeken een enting tegen mond- en klauwzeer van varkens voor het gehele land verplicht te stel len. Tegen een dergelijke maatregel is vooral van de zijde van de veterinaire dienst stelling genomen. Men is van me ning dat deze algemene enting weinig nut zal hebben. Ervaringen in het ver leden zouden dit tei'dege bewezen heb ben. Het enten van varkens is volgens de voorzitter evenwel een zeer kostbare zaak, omdat de dieren snel van eige naar veranderen (ongeveer eenmaal per vier maanden). „Bij het rundvee ligt dit heel anders. Er bestaat voor deze dieren reeds lang een verplichte enting", verklaarde de heer Mertens. Hij was echter van me ning dat de hoge kosten, in de huidige ernstige omstandigheden, van een lan delijke enting verantwoord zullen zijn. Dit in verband met de expórtsituatie van het Nederlands varkensvlees. (Van onze correspondent) AMSTERDAM B. en w. van Am sterdam willen de regering verzoeken voor 20 januari uitgebreide financiële steun te geven, teneinde de Olympische Spelen van 1972 in de hoofdstad te doen plaatsvinden. Als rivalen van Am sterdam hebben zich reeds Montreal, Madrid en München gemeld. Men acht in Amsterdam de kans om aangewezen te worden zeeir gering, in verband met de kosten. LOS ANGELES (U.P.I.) Gisteren zijn in Los Angeles plannen bekendgemaakt voor de ontwikkeling van een mens-achtige machine, die kan ademen, hoesten, met zijn schouderspieren Kan trekken en van kleur kan veranderen in roze en blauw naar asgrijs. Daarnaast zal de mechanische „mens" in staat zijn zijn ogen open en dicht te doen, zijn pupillen te ver wijden, zijn mond open te deen en zijn tong uit te steken, zijn wenkbrauwen te fronsen en zijn stem banden te gebruiken. En alsof dat nog niet genoeg is, zal de machine gevoelig zijn /oor 10 verschillende soorten geneesmiddelen en een hart- en polsslag heb ben! De medische faculteit var d-- universitetit van Zuid-Californië en het „Aerojet-General Corp.'s van Karman center" in Azusa, zullen het olan ten uitvoer brengen. Het departement van volksgezondheid en onderwijs heeft voor de verwezenlijking van het plan 280.000 dollar uitgetrokken. De machine is een proefpatiënt. Hij zal hoofdzakelijk worden gebruikt voor medische studenten, die moeten oefenen hoe een luchtbuis in de keel van een patiënt moet worden aangebracht om de longen van lucht te voorzien, een handeling die soms moet worden toege past bij gevallen van difteritis en andere keelziekten, en die de nodige bedrevenheid en snelheid eist. „We zijn van mening dat door middel van deze ma chine de studenten de vereiste snelheid kan worden bijgebracht, zodat we niet het gevaar lopen echte patiënten te verwonden", aldus een der ontwerpers van de menselijke machine. van de meeste landen ter wereld met uitzondering van communistisch-China. Waarnemers verwachten, dat het pro paganda-effect van het Russische di plomatieke succes de twee partijen bij elkaar te krijgen verstrekkende gevol gen zal hebben in de Aziatische landen. Het Kremlin toont zich thans immers niet alleen als een vredestichter, maar ook als een Aziatische macht, hetgeen met name voor Rood-China een doorn in het oog is. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het standpunt van de raad van Nederlandse wei'kgeversver- bonden, dat de werving en de spon tane toeloop van buitenlandse arbeiders zonder meer moet blijven voortduren, is door de Nederlandse vakbeweging als „volstrekt onaanvaardbaar" van de hand gewezen. Het overlegorgaan van de drie vak centrales heeft in een brief aan de re gering zijn afwijzende mening over een ongebreidelde toelating van gastarbei ders bekendgemaakt. Tevens werd ge wezen op de toenemende moeilijkheden, verbonden aan de huisvesting en de maatschappelijke begeleiding van gast arbeiders te meer nu er de laatste tijd massa-ontslagen plaatsvinden. De vakcentrales vinden dat het tijd wordt voor een nieuw toelatings- en werkvergunningsbeleid. Zij willen bij het overleg aangaande dit beleid in al zijn aspecten, nauwer dan tot dusverre betrokken worden. DEN HAAG De Haagse ge meenteraad is van plan van Scheveningen weer de parel van de Noordzee te maken: een mil joen gulden werd gevoteerd om een stuk van de strandweg „de promenade", zo attractief voor vakantiegangers en dagjesmen sen in te richten, dat er aantrek kelijke zaken komen, terwijl toch in de nodige rustbeschermd te gen weer en wind door pergola's, kan worden genoten van het steeds wisselende zeegezicht. Er is aan gedacht het geheel zo in te richten dat het nozem probleem beter in de hand kan worden gehouden, dat de laatste jaren de kop op stak, waarbij de lieve Haagse jeugd relletjes ver oorzaakte, waaraan de politie krachtdadig paal en perk moest stellen. Menige vakantieganger trok al de conclusie dat het voor zijn rust beter was een ander oord te zoeken dan Schevenin gen. Het is de bedoeling, dat door het plaatsen van een overdekte tribune-achtige ruimte en een eveneens overdekt podium weer concerten en andere uitvoerin gen zoals volksdansen, kunnen worden uitgevoerd. Het is wel licht mogelijk, het luxestrandbad te verplaatsen, zodat het bereik baar is vanaf de promenadeOok zijn er plannen om een zeezeil vereniging in het leven te roe pen. Het Haagse raadslid Drenthem Soesman (lid van de Vrije Bur gers) meende, dat het plan geen cent waard was. Hij voelde er meer voor om met machtige stra lenbundels en met potten Ben gaals vuur 300 meter uit de kust de zee beter te laten uitkomen. (Advertenties) niet duur wei heerlijk 4

de Stem | 1966 | | pagina 1