Ontheffing van celibaatsplicht stuit af op dubbele barrière Onrust over de prijzen Duitsland goed voorbereid naar Engeland Verlangen naar een vaste procedure in kerkrecht VLIEG ER EENS UIT MET DE STEM Even Wat weet U nog van dat veelbewogen jaar Als broer en zus Volledige dispensatie Geen echte oplossing Tankschip aan de grond bi.j Hansweert Voorlichting over aardgas uitblazen mevrouw Efficiency Zwaar gewonden bij aanrijding te Hulst Twaalf jaar voor broer van dode aan muur Bij Johannesburg: Na razzia 700 Afrikanen in arrest Na 2 jaar Souburg Burgemeester Ter Haar Romeny W oerden Rijkspolitie Hulst nam afscheid van opper Vennix naar Te Goes en Vlissingen kandidaat O.S. Zenuwachtig Voorronde Verdien nu nog guldens OUDE PRIJS GEDISTILLEERD Fa. D. F. v. d. Heijden Veikko Kankkonen weer in forme DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 31 DECEMBER 1963 (Van onze redacteur dr. Alfred v. d. WeUer O.F.M. Cap.) BREDA. Van tijd tot tijd wordt de katholieke gemeenschap opgeschrikt door het bericht, dat weer een kapelaan, pater, aalmoe zenier of studentenzielzorger de rangen verlaten heeft. Hoewel er zeker geen reden is voor paniek, lykt het verschijnsel toch ernstig genoeg om eens met aandacht be keken te worden. Openheid van zaken zal ook hier bevrijdend wer ken, in ieder geval beter dan dood zwijgen en doen alsof er niets aan de hand is. Over hoeveel priesters het gaat. is moei lijk precies vast te stellen. Volgens re- cente onderzoekingen, die in onze kerk provincie bij seculieren wereldlijke gees telijken en regulieren werden gedaan, zijn er op iedere 100 priesters twee a drie die hun ambt hebben neergelegd, bij regulieren iets meer dan bij secu lieren. Deze cijfers lijken ons niet alar merend, zeker niet. wanneer men re kening houdt met de zwaarte van het priesterlijke beroep en van de druk die er in onze tijd op dat beroep wordt uit geoefend. Wat ons in dit artikel bijzonder inte resseert is de status van de uitgetreden priester met betrekking tot de celibaats verplichting. Populair geformuleerd luidt onze vraag; mag hij trouwen, ja of neen? Kan hij trouwen, ja of neen? Deze vraag zullen wij zo exact mogelijk proberen te beantwoorden. Teneinde ons niet in alle mogelijke distincties te verliezen, zullen wij onze uiteenzetting toespitsen op de figuur van de uitgetre den seculier. Zoals bekend hebben re gulieren ten aanzien van het celibaat een geheel eigen status en het lijkt ons vhet beste die buiten beschouwing te la ten. Volgens het geldende kerkelijke recht mag iemand, die eenmaal de pries terwijding heeft ontvangen, niet trou wen. Hij kan het zelfs niet. elke poging in die richting is tot mislukking ge doemd. Hij kan wel een burgerlijk hu welijk sluiten maar de Kerk erkent die •verbintenis niet als een huwelijk, voor 4haar is het een concubinaat. Wie zich ',op di^ smalle pad begeeft, maakt zich ,naar net oordeel van de Kerk schuldig aan heiligschennis, wordt gestraft met verlies van zijn kerkelijk ambt en met een excommunicatie, waarvan hij slechts moeilijk ontslagen kan worden, door de excommunicatie komt hij wel niet buiten de gemeenschap der gelovi gen te staan maar wordt- hij toch be roofd van alle mogelijke rechten, zodat hij bijv. geen sacramenten meer kan ontvangen, geen kerkwettelijke hande lingen kan stellen en ook geen kerke lijke begrafenis kan krijgen. Het kerkelijk recht houdt de ex-pries ter dus op twee manieren van het hu- .\velljk af: zij verbiedt hem onder bedrei- .ging met zeer strenge straffen een der- gelijke stap te zetten en bovendien ont neemt zij hem daartoe de mogelijkheid, -door een eventueel toch gesloten huwe lijk bij voorbaat als ongeldig te bestem pelen. In recente publikaties (wij denken hier o.a. aan het zeer interessante ar tikel van R. J. Bunnik in .,Te elfder ure'' van het vorig jaar) wordt de recht matigheid van deze kerkelijke bepaling in twijfel getrokken. Natuurlijk kan de kerk tegen een priester, die de celibaats- wet overtreedt, maatregelen nemen, kan 'zij hem ontzetten uit zijn ambt en over eenkomstig de omstandigheden straffen. Maar of zij zo ver kan gaan, dat zij hem incapabel verklaart, om een huwe lijk te sluiten, dat wordt door sommige moderne auteurs betwijfeld. Wij zullen ons met deze delicate vraag niet verder bezig houden, omdat zij onmogelijk bin- (Advertenitie) KRUGER PILS is toch beter nen het kader van een kranteartikel kan worden beantwoord. De geïnteresseerde lezer verwijzen wij naar het bovenaan gehaalde artikel in „Te elfder ure" waar hij een uitvoerige behandeling van deze kwestie zal vinden. Wat kan een priester, die vanwege moeilijkheden met het celibaat is uitge treden en trouwen wil, in de huidige omstandigheden doen om zich een nieuw leven op te bouwen? De enige uitweg die vroeger open stond was bewijzen dat de ontvangen priesterwijding op een of andere grond niet geldig was geweest, met andere woorden dat er helemaal geen priester wijding bestond. Als dit kon worden aan getoond kwam de verplichting tot het ce libaat automatisch te vervallen. Theoretisch lag er hier wel een moge lijkheid, zij het ook een zeer kleine. In een enkel geval kon wellicht bewezen worden dat men bij het onvangen der priesterwijding had gehandeld onder dwang of onder invloed van grote vrees maar voor de meesten lag er hier geen oplossing. Allereerst niet, omdat prak tisch iedereen, die achteraf moeilijkhe den kreeg met het celibaat, maar al te goed wist dat hij geldig gewijd was. En vervolgens niet, omdat de enkeling, die inderdaad onder invloed van vrees of dwang had gehandeld, dit bijna nooit kon ..bewijzen". Een tweede mogelijkheid om na een eenmaal gesloten huwelijk de situatie enigszins te normaliseren bestond hier in. dat de ex-priester en zijn vrouw beloofden als „broer en zuster" te zul len leven. In dat geval was de Kerk bereid de excommunicatie op te heffen, maar dan nog alleen wanneer een van beide partijen in doodsgevaar verkeer de of wanneer het ging om twee men sen op gevorderde leeftijd. Dat dit nooit een echte oplossing van het probleem kon bieden, hoeft niet te worden aange toond- Voor hen, die niet „als broer en zus" konden of wilden leven, bleef de excommunicatie bestaan. En de anderen bleven ondanks de schijn van het tegen deel gebonden aan het celibataire leven. In de laatste jaren zijn er nieuwe mogelijkheden gekomen, die verder en dieper gaan. Wat men voor subdiaken en diakens al lang deed, is men voor zichtig en geleidelijk ook voor uitge treden priesters gaan doen. In bepaalde omstandigheden worden zij door de Heilige Stoel volledig van de celibaats plicht ontheven, niet omdat de geldig heid van hun priesterwijding zou kunnen worden aangevochten, maar omdat on derhouding van de celibaatplicht niet lan ger meer gevraagd kan worden. Daar bij wordt wel altijd als eis gesteld dat zij hun ambt neerleggen (ook al blijft uiteraard de wijding bestaan). Alles wijst erop dat de praktijk in dit opzicht rui mer wordt, ook al weet niemand pre cies in hoeveel gevallen de dispensatie gegeven wordt en welke eisen erbij wor den gesteld. Belangrijke factoren schij nen te zijn: het eenmaal besitaan van een niet meer ongedaan te maken situatie, het ontbreken van de waarschijnlijkheid dat een eventueel te sluiten huwelijk er gernis geeft, het bereikt hebben van een zekere leeftijd (beneden de vijftig schijnt het er2 moeilijk te zijn om dispensatie te krijgen). Rome behandelt deze zaken begrijpelijkerwijs met de nodige discre tie, waarschijnlijk omdat zij vreest dat bij al te grote publiciteit rond deze ge vallen er wel eens een (ongemotiveerde) paniektoestand zou kunnen ontstaan, Zo, het grootste deel zit er op. U houdt toch vol nietwaar? Het is de moeite waard, zoals U weet. Prijzen tot een gezamenlijke waarde van drieduizend gulden. Hoofdprijs een reischeque voor twee per sonen ter waarde van f 750. Hebt U zich al eens gerealiseerd wat U daar voor een snoepreisje van kunt maken? U hoeft er echt niet mee binnen de landsgrenzen te blijven, dachten wij. Maar denk er aan, dat U naast het foutloos beantwoorden van de vragen ook Uw dicht ader aanboort voor het verplichte vers van vier regels. Mocht U de door ons gegeven eerste regel van het vers kwijt zijn, dan hoeft U zich geen zorgen te maken.'Hier geven we hem nog een keer: De Stem reikt ver en klinkt goed door En nu weer aan het werk om de volgende vragen correct te be antwoorden. 15. De laatste maanden hebben we een reeks reportages ge publiceerd over Zeeland en zijn nieuwe verbindingen. Een onderwerp, dat bijzonder ac. tueel is. Onder welke vaste titel verschijnen deze repor tages a. Luotor en kom boven b. Perspectief op Zeelands toekomst c. Zeeland vooruit 16. Ook de achtergronden van 't parlementaire gebeuren heb ben de aandacht van onze re dactie in Den Haag. De arti kelen in kwestie plegen te paraderen onder het kopje a. Parlementaria b. Notities rond het Binnenhof 6. Tussen links en rechts waar niemand mee gebaat is. Uiteraard verheugen wy ons over de bovengeschetste ontwikkeling. De celi baatsverplichting is niet van goddelijke maar van kerkelijke oorsprong. Van de Kerk als goede moeder mag verwacht worden dat zij haar kinderen, die de celibaatsverplichting heslist niet meer kunnen nakomen, daarvan ontslaat. Men kan twisten over de voorwaarden, die momenteel nog worden gesteld en aandringen op een verdere verruiming. Misschien dat er langs die weg nog heel wat bereikt zou kunnen worden. Maar naar onze mening komen we er met een dergelijke disipensatiepolitiek, hoe ruim opgezet ook. toch niet helemaal uit. Ten eerste niet, omdat zij alleen be paalde individuele personen helpt en geen oplossing biedt voor een algemeen probleem waarmee heel de gemeenschap gemoeid is. Vervolgens niet omdat zij de genen die met het celibaat in de knoop zijn geraakt, laat afhangen van de goed gunstigheid der oversten zonder hun welk recht dan ook töe te kennen. En tenslotte niet omdat de procedure zich teveel achter de schermen voltrekt ter wijl een zekere openbaarheid gewenst lijkt. Daarom leeft in de kringen van des- recht een vaste procedure zou worden genomen, waarvan ieder gebruik kan maken, die van de celibaatsplicht onthe ven wenst te worden. Deze procedure zou moeten inhouden een eis tot onthef- kundigen de wens dat in het kerkelijk fing, welke gebaseerd wordt op in het recht vastgelegde gronden- Een van die gronden zou kunnen zijn de omstandig heid dat het werkelijk onmogelijk is ge worden het .celibaat te onderhouden. Al dus bijvoorbeeld de Duitse rechtsgeleer de Moersdorf in het zojuist verschenen laatste deel van de ..Lexikon füer Theo logie und Kirche". Een dergelijke pro cedure zou o.a- het voordeel hebben dat men vanuit de louter persoonlijke naar de algemene sfeer overgaat en van de sfeer der guns<te"n naar die van de rech ten. Sommigen gaan nog verder. Zij zouden gaarne zien dat er een mogelijkheid zou worden geschapen om van de celibaats plicht ontheven te worden zonder dat men uit zijn ambt wordt ontzet. Maar dat lijkt vooralsnog een te hooggespan nen wens. We zullen al heel blij moeten zyn wanneer aan de ex-priesters een nieuwe levensmogelijkheid buiten het ambt zal kunnen worden gegeven. Des noods langs de weg van de dispensatie maar nog liever langs de weg van een gerechtelijke procedure. HULST Een busje, bestuurd door J. de K. uit Hontenisse, is tegen een langs de Zandstraat staande boom gereden. Hij en de andere inzittende, E. C. uit Hulst, werden zwaar gewond. Beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Er is geen direct levensgevaar. C. kon men eerst na drie kwartier uit het wrak van het busje bevrijden. Het voertuig is ver moedelijk geslipt. BERLIJN (U.P.I./A.F.P.) Twaalf jaar is gisteren door een Oostduitse rechtbank tegen de Westberlijner Horst Schoeneberger (25) geëist, wiens hroer tweede kerstdag bij de Berlijnse muur is neergeschoten toen zij twee Oost duitse meisjes naar het Westen probeer den te smokkelen. De verdachte werd direct gearres teerd, nadat hij en zijn broer met hun wagen de grensboom van een doorlaat post aan de zonegrens hadden geramd. Zijn broer (27) kwam om het leven, toen hij te voet naar het Westen pro beerde te ontkomen en door een kogel in de hals werd getroffen. De schietpartij heeft in West-Berlijn grote verontwaardiging gewekt en vormde voor de westelijke geallieerde bevelhebbers aanleiding een formeel protest in te dien bij de Russen. Het proces is gevoerd in Potsdam, even buiten Berlijn. De organisators van een oudejaars avond-uitvoering in de Westberlijnsea Kongreshalle, met zangers en acteurs van beide zijden van de muur, zijn on gerust. De Westberlijnse politie kreeg een telefonische waarschuwing dat het gebouw zal worden opgeblazen. „Geen plaats voor broedermoorde naars", had men gisteren op de muren van het gebouw gekalkt. Verscheidene Westberlijnse artiesten willen niet meer meespelen, omdat zij niet met „beruch te communisten" op het podium wen sen te verschijnen. JOHANNESBURG (U.P.l.) Onge veer 700 personen zyn gisteren gearres teerd tijdens de grootste politieactie, die ooit in Zuid-Afrika heeft plaatsgevon den. Ongeveer 3000 geüniformeerde poli tiemannen namen aan een razzia op de Afrikaanse gemeente bij Johannesburg. Soweta, deel en hielden daar huiszoe kingen. Deze actie de komende weken zul len nog enige soortgelijke worden uit gevoerd stond onder persoonlijke lei ding van de politiechef van Witwaters- rand en het hoofd van de Centrale In lichtingen Dienst. Men deelde mee dat de meesten van de 700 gearresteerden na verhoor spoe dig zullen worden vrijgelaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vakcentrales, consu mentenorganisaties en sommige politici maken zich ongerust over de prijzen- golf die op 1 januari over Nederland dreigt los te komen. De verontrusting vindt haar oorzaak vooral in de hogere stijgingen dan officieel geraamd was. Sommige kostenstijgingen worden gedeeltelijk in de prijzen doorberekend. Minerale oliën bijvoorbeeld worden ■duurder dan men gedacht heeft. Dit geldt ook voor verschillende soorten gedistilleerd. Daarbij komen de recente prijsverhogingen van brood, waarbij nau welijks te controleren is hoe de overige bakkerijprodukten (cake, gebak, brood jes, chocolaterieën, suikerwerken, be- schuitsoorten e.d.) aan de zogenaamde geruisloze prijsstijgingen meedoen. Heir en daar heeft men ook al op gemerkt dat bepaalde textielgoederen sterker in prijs omhooggaan dan volgens de verhoging van de omzetbelasting gerechtvaardigd is. En hoe loopt het af met groenten en fruit nu de consument in de dure sei zoenperiode terechtkomt? Daarbij komen dan nog de stijging van verschillende sociale premies, huur verhogingen en zeer binnenkort ook ta riefsverhogingen van de PTT, de spoor wegen en van het openbaar vervoer in ■tal van steden en gebieden. Het kabinet-Cals blijft ondanks alles vasthouden aan een maximale loons verhoging in 1966 van zeven procent. Anders komt ons land in de gevaren- zone. Men vraagt zich echter af hoe dit moet met de pijlsnelle prijsstijgingen, die men op maandag 2 januari al zal voelen, terwijl de meeste verhoogde lo nen en de huurcompensaties eerst ach teraf uitbetaald worden. In de meeste bedrijfssectoren zijn de c.a.o.-onderhandelingen nog steeds niet afgesloten. (Van onze correspondent) HANSWEERT Gistermorgen om streeks zeven uur is het 1454 ton metende Belgische motortankschip B.P.-12 geladen met 1100 ton gasolie en ruim 200 ton ben zine, tijdens een sneeuwbui met hoogwa ter aan de grond gelopen in de Overloop van Hansweert, nabij de haven. Bij afgaand water dreigde het vaartuig te breken. Om dit tegen te gaan, besloot men een gedeelte van de lading olie bui ten boord te pompen. Men liet ongeveer 200 ton in de Oosterschelde lopen. In heel Hansweert en omgeving hing een sterke olielucht. Verschillende huisvrouwen dachten aanvankelijk dat de oliebus in huis was omgevallen, of dat de olieka chel lekte. Zelfs bestuurders van diesel auto's dachten dat hun wagen een lek had. Door het bergingsvaartuig Walrus werd een poging gedaan de B.P.-12 vlot te krijgen. Zonder succes. Om 17.45 uur werd de B.P -12 vlot getrokken door de sleepboten Holland. Willem, en Coby-M van de rederij Muller uit Terneuzen. Het vaartuig B.P.. dat van Antwerpen naar Terneuzen voer, werd naar Terneuzen gesleept. HULST De groep Hulst van de rijks- )olitie heeft tijdens een intieme bijeen- comst in het groepsbureau afscheid ge nomen van opperwachtmeester G. Ven nix, die met pensioen is gegaan. De heer Vennix was waarnemend groepscomman dant. Hij werd in waarderende bewoor dingen toegesproken door de groepscom mandant, adjudant N. V. Eekman, en door opperwachtmeester A. Wegewijs uit Sint- Jansteen namens de r.-k. bond van po- litie-ambtenaren „St.-Michael". Mevrouw Vennix deelde in de hulde. (Van een onzer verslaggevers) SOUBURG Burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny van Oost- en West- Souburg is per 1 februari 1966 benoemd tot burgemeester van Woerden. De heer Ter Haar Romeny werd als zoon van een predikant op 19 februari 1925 in Engelen bij Den Bosch geboren. Op 1 januari 1963 werd hij benoemd tot burgemeester van Souburg, dat zijn laatste dagen als zelf standige gemeente inmiddels heeft ge teld: 19 oktober nam de tweede kamer deze beslissing. Burgemeester Ter Haar is bijzonder verheugd over* zijn benoeming naar het 16000 inwoners tellende Woerden „dat gelukkig niet door opheffing wordt be dreigd", zegt hij. Woerden is hem niet onbekend .Van 1950 tot 1953 heeft hij als ambtenaar in het naburige Linschoten gewerkt. De vacature ontstond bij het plotseling overlijden van burgemeester H. Vos in september van dit jaar „Ik vind het fijn om naar Woerden te gaan", aldus de heer Ter Haar, „maar het is erg jammer dat ik hier niet nog een paar maanden langer kon blijven. Terwijl de beslissende dingen gaan gebeuren valt er een schakel uit in de relatie bestuur- den-bestuurders al heb ik natuurlijk het volste vertrouwen in het college". De nieuwe burgemeester van Woerden was niet alleen verguld met deze promo tie. maar een grote bijzonderheid vond hij het ook. dat deze al zo snel gekomen was na de beslissing omtrent zijn huidige gemeente. ..Ik hoop dat een aantal col lega's uit Zeeuwsch-Vlaanderen en elders nog troost kunnen putten uit deze benoe ming: het is dus niet per se zó. dat ze je als burgemeester van een opgeheven ge meente in de kou laten staan. Maar ik moet zegden: ik vind me een bevoorrecht mens", aldus de heer Ter Haar Romeny. (Van een onzer verslaggevers) GOES/VLISSINGEN Op 4 januari zal burgemeester mr. B. Kolff de toonzaal van de Zegam, die wordt ingericht in hotel Royal van Vlissingen aan de Bad huisstraat te Vlissingen officieel openen. De volgende dag zal de zaal voor het publiek toegankelijk zijn. Op 5 januari opent burgemeester mr. F. Huber de toonzaal in Goes, ingericht in twee zalen van het Gasthuis aan de Oostwal- Daar zal het publiek vanaf 6 januari te recht kunnen. De Zegam heeft deze toonzalen in gericht om het publiek voorlichting te geven over de consequenties, die verbon den zijn aan de aardgasaansluitihg, die te beginnen in Zeeuwsch-Vlaanderen in het komende jaar in Zeeland ge realiseerd gaat worden. Ze zijn inge richt ten behoeve van de inruilactie en tevens kan het publiek de nodige inlich tingen ontvangen. In Vlissingen zal deze mogelijkheid geopend zijn tot en met 6 april, in Goes tot 26 februari. De ope ningstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; zaterdags van 9.30 tot 15 uur. LAUSANNE (ANP) De Zuidduitse stad München heeft zich als vierde stad officieel kandidaat gesteld voor de orga nisatie van de Olympische Spelen 1972. Een speciale koerier heeft in Villa Mon Repos te Lausanne de officiële aanvraag aan het Internationale Olympische Co mité overhandigd. Tot nu toe hadden zich Montreal, Madrid en Wenen zich officieel kandidaat gesteld. In tegenstel ling tot Wenen heeft München - met 1,2 miljoen inwoners- de op een na grootste stad van West-Duitsland de kosten- omslag al geregeld. De bondsrepubliek, de deelstaat Beieren en München nemen elk een derde deel van de totale kosten voor hun rekening. (Van onze correspondent) KEULEN De Westduitse voetbal fans zijn de namen van Helmut Rahn en Fritz Walter nog niet vergeten. Spe ciaal in het afgelopen jaar werden deze twee sterren weer in de herinnering te ruggeroepen. Het Duitse voetbalteam moest zich namelyk zien te plaatsen voor de wereldkampioenschappen in Engeland. Na de 1-1 tegen Zweden in november 1964 te Berlyn, was de span ning te snyden. Cyprus, dat in dezelfde poule als Zweden en West-Duitsland was geplaatst, speelde natuurlyk geen rol van betekenis. Het kwam aan op de tweede wedstrijd tussen Duitsland en Zweden. In september whs het zover. In Stock holm, het hol van de leeuw. De Zweed se supporters waren het jaar 1958, toen Zweden tijdens de wereldkampioen - schappen in de finale tegen Brazilië uit kwam. nog niet vergeten. Zij rekenden erop dat hun favorieten de Duitsers zou den uitschakelen, maar ook de suppor ters van onze oosterburen deden dat. Met duizenden waren zij naar Stock holm getrokken. Na een uiterst zenuwachtige en ze nuwslopende eerste helft, waarin vlak voor de rust twee doelpunten werden gescoord, vond de Duitse ploeg in de tweede helft het ritme terug. Als een stoomwals rolden de aanvallen van de Duitsers op het J?weedse doel af. Een doelpunt kon niet uitblijven. Toch was er een blunder van de Zweedse defen sie voor nodig. Uwe Seeler, toen nog onvoldoende hersteld van de operatie aan zijn achilles-pees, scoorde de win nende goal. De vreugde van de Duit sers kende geen grenzen. Na de wedstrijd was men het €r over eens. dat niet ,.Der Uwe", maar de jonge Franz Beckenbauer van Bayern München de held van de wedstrijd was geweest. Deze 20-jarige jongeman die toen zijn debuut in het nationale elftal maakte, werd door de „kenners" een uitzonderlijk talent genoemd. Men was ervan overtuigd dat een speler als Beckenbauer maar eens in de tien jaar voorkwam. Hij is soepel, atletisch gebouwd, een uitstekend technicus en kan wat „incasseren". Samen met Horst Szymaniak had hij tegen de Zwe den het middenveld beheerst. Op deze twee kan Helmut Schoen, de trainer van het Duitse nationale elftal, in ieder geval rékenen bij de wereldkampioen schappen. Zij zijn zijn twee grote steun pilaren voor het belangrijke midden veld. Over het algemeen vinden de Duitse topvoetballers het nog een eer om in het nationale team te spelen. Daarom hebben zij er alles ook voor over. Daar om zijn er ook zoveel kandidaten. Men. kan rustig stellen dat de Schoen zijn elf tal voor de wereldkampioenschappen zal formeren rond de volgende vijf spelers: Hans Tilkovski (doelman. Hij is kalm, solide, bezit een z§er goed doorzicht in gevaarlijke situaties en reageert blik semsnel), Karl-Heinz Schnellinger, (back. Laat zich maar zelden passeren en heeft een grote internationale erva ring. Zijn spel lijkt veel op dat van In- ter-back Facchetti), Frans Becken bauer, Horst Szymaniak (loopt helaas al tegen de dertig en speelt iets voor zichtiger dan vroeger), Uwe Seeler (midvoor. Hij is nog niet geheel her steld van zijn operatie, maar Schoen vertrouwt er toch op dat Uwe zijn conditie weer terug krijgt. Als Seeler niet kan spelen in Engeland, dan zal Schoen ongetwijfeld een beroep doen op Held, die momenteel de beste midvoor in Duitsland is, ondanks de waarde en het opportunisme van Brunnenmeier) en Peter Grosser (de beste technische aan valler. Hij is echter een bescheiden jon gen. die snel zenuwachtig wordt.) De andere spelers, die een kans hebben om mee naar Engeland te gaan zijn: No- vak, Redder, Bernard. Luttrop, Libuda, Emmerich, Schulz, Brunnenmeier, Ove- ratih. Kramer en Höttges. Heel Duitsland hoopt nu dat Schoen met dit spelersmateriaal een ploeg samen kan stellen, die in staat moet worden geacht om minstens de halve finales te halen. In 1962 werd men in Chili uitgeschakeld door Joego-Slavië. „Met een beetje geluk komen we ver", zo redeneert men in Duitsland. Veel zal natuurlyk afhangen van de poule-inde ling, waarvoor de trekking op 6 janu ari in Londen zal geschieden. Voor de wedstrijden in de voorrondes gebruikte Schoen maar liefst 27 spe lers. Alleen al om te testen. Hij heeft echter nog een klein arsenaal talent achter de hand. De invoering van de Bundesliga heeft het Duitse voetbal geen windeieren gelegd. Het is niet het eni ge voordeel. Omdat de clubs financieel sterker zijn geworden, kan mep nu de talenten beter in eigen land houden Bovendien was het mogelijk om de spe lers die reeds naar het buitenland wa ren vertrokken terug te kopen, zoals Szymaniak, Schnellinger en Haller, Schoen had dus alle goede spelers bij de hand, wat de voorbereidingen voor de eindronden zeker ten goede komt. (Advertentie) Tot 1 januari koopt U voor de nog Straks betaalt U f 2.— per liter meer en wij hebben de grootst mogelijke SORTERING nog. WIJNHANDEL HULST Dinsdag 4 januari GESLOTEN OBERSTDORF (ANP) Veikko Kank konen, de 25-jarige sportleraar uit het Finse ski-mekka Lathi, heeft op het eerste onderdeel van het 14e Duits- Oostenrijkse vierschansen toernooi ge wonnen. Met 213,8 punten voor twee sprongen van resp. 72 en 72,5 meter bleef Kankkonen ruim voor op de Oost duitser Dieter Neuendorf, die voor resp. 70,5 en 70 meter een waardering kreeg van 212,9. Voor het eerst sedert ruim een jaar nam Kankkonen weer aan een grote wedstrijd deel. De Fin werd namelijk in het voorjaar van 1964 door een hard nekkige geelzucht uitgeschakeld. De O- lympische kampioen kleine schans in Seefeld en de winnaar van het zilver op de grote schans van Innsbruck schijnt nu echter weer voortreffelijk in vorm en vele deskundigen zien Kankkonen zijn prestatie van '63-'64 toen hij het vier schansentoernooi won, dit jaar herha len. De uitslag van Oberstdorf luidt: 1. Veiko Kankkonen (Finl.) 72-72,5 m 213,8 pnt.: 2. Dieter Neuendorf (0.-Dld.) 70,5 75 m 212,9; 3. Paavo Lukariniemi (Finl.) 69,5-73 m 205,1; 4. Bjoern Wirkola (Noor- w.) 69.5-72 m 203,0; 5. John Balfanz (V.S.) 71,5-70,0 m 201,5. Het vierschansentoernooi wordt op nieuwjaarsdag in Garmisch-Partenkir- chen en op 2 januari in Innsbruck voort gezet. De wedstrijd wordt op 6 januari in Bischofshofen besloten. BINNENLAND De fotograaf heet John de Rooy. De buit van de Amro-bankroof be droeg 900.000 gulden. Het koffer-lijk was dat van een Japanse textielvertegenwoordiger. Het BVD-rapport ging over het af luisteren van telefoongesprekken. Het kabinet-Marijnen struikelde over het radio- en t.v.-beleid. BUITENLAND Fanfani trad af wegens zijn initia tief in de kwestie Viëtnam. Rhodesië brak met Engeland in verband met eenzijdige afkondiging van de onafhankelijkheid. De wet op de burgerrechten leidde tot formele gelijkschakeling van zwarten en blanken. Met rond 55 De Romeinse curie is het advies college van de paus. VARIA Sociale Zaken waarschuwde tegen groene haring. De eerste ruimtewandelaar was Lehonjev. Op het Auschwitz-proces. Provo'* cjjn «anarchisten. SPORTIEF Parijs-Roubaix werd gewonnen door Rik van Looy. De snelste heer op de schaats is Per Ivar Moe. De TT van Assen werd gewonnen door Mike Hailwood. Atletiekkampioen werd Gaston Roelants. Wereldkampioen bij de autocou reurs werd Jim Clark. UIT DE KUNST De prijs voor het beste kinderboek kreeg Paul Biegel. De Erasmusprijs voor filmkunst viel toe aan Charles Chaplin. Albert van Dalsum werd gehuldigd tijdens zijn afscheid van het toneel. DICHT BIJ HUIS Commissaris Van Aartsen was vroeger minister van Verkeer en Waterstaat De Oosterscheldebrug is 5022 me ter lang. De oeververbinding over de Schel de stuit af op Belgische bezwaren. Aan het Zuid-Sloe bouwt ,,Hino" een autofabriek. U vaart straks van Kruiningen naar Perkpolder per dubbeldeks veerboot. T? EN" van de zinvolste gebeurtenissen in het afgelopen jaar is naar mijn idee de Dag voor de Huisvrouw ge weest. Ruim achthonderd collega huisvrouwen waren eind november in Amsterdam bijeen als gast van het veertigjarig Nederlands Instituut voor Efficiency. Waarom juist dit, chau vinistisch gezegd, uitgelezen gezel schap het jubileumfeest luister mocht bijzetten, verklaarde de voorzitter al dus: „Om hulde te betuigen aan alle huisvrouwen in Nederland en om dl de kleine huishoudelijke werkjes die elke vrouw doet, in het zonnetje te zetten." Dat was voor mij het mooiste ge luid van 1965. Mijn dierbaren zeggen heus wel eens „Wat ruikt het hier lekker" of „Wat heb ik vannacht heerlijk geslapen". Maar hun waar dering geldt dan beslist niet mijn bemoeienissen met het spek in de pan of met ne gladgestreken lakens. De meeste dagelijkse karweitjes verglij den onopgemerkt naar het terrein der vanzelfsprekendheid. Niemand heeft nog ooit gejubeld over de schoonge- schuurde gootsteen, de schone onder broeken of de uilgesopte vuilnisbak, om van de gespoelde luiers niet eens te spreken. Het komende jaar zal ik die hande lingen, waarmee je niet aan de weg timmert, met aanzienlijk meer en thousiasme verrichten nu ze van ho gerhand voor het voetlicht zijn ge haald en gesanctioneerd. Daar hou ik het maar op bij wijze van geeste lijk schouderklopje, hoewel die goed keuring met een vermanende vinger geschiedde. Want in het welkomst woord werd eveneens gesproken van de poging het dagelijkse werk voor de huisvrouwen met nieuwe ogen een aanzien te geven. Alles moet immers nieuw aanzien te geven. Alles moet immers nieuw worden. Ik kreeg deze weck zelfs „een nieuw blad voor nieu we vrouwen" van mijn man cadeau. Het nieuwe jaar belooft wat te wor den. j^FFICIENCY in het huishouden is inderdaad een zaak die naar twee kanten speelt. Aan de ene kant het bedrijf dat koste wat wil moet rei len en zeilen. Aan de andere zijde de gezinsleden, die hun thuis als een rustpunt moeten ervaren. „De huis vrouw moet haar tijd zo indelen dat zij beschikbaar is wanneer men haar het meest nodig heeft", aldus de pry sidente van de Nederlandse Huis- houdraad. Dat woordje „meest" vormt het knelpunt. Het blijft een passen en meten. En altijd zal de huisvrouw mensen en dingen tegen elkaar moe ten afwegen. Wie of wat heeft haar aandacht en haar tijd op een bepaald moment het hardst nodig? Ik geloof heilig, dat de huisgenoten het best aan hun trekken komen wanneer de huisvrouw de kunst van het improviseren machtig is. Zij zelf vaart daar ook wel bij. Zonder lm- provisatie is het niet denkbaar op maandagmorgen 3 januari als man en kinderen weer zijn uitgevlogen, ge sterkt door een extra geurige kop koffie in de stapel achterstallige kranten en tijdschriften te duiken. Toch is die handelwijze, waarbij al leen de betrokkene zelf is gebaat, na vele dagen vol hapjes zus en drankjes zo en vaat van hier tot gin der, uitermate efficiënt. COKS VAN EYSDEI"

de Stem | 1965 | | pagina 5