Aw De V zoeken vrede Drie vermisten na scheepsramp Commissarissen kijken vooruit... Die brug en vlug! Fiere kiezers DERBY UP DRINK ELKE VROUW MEVROUW Drukke tijd voor douane Afscheid van de kleine vreugden... Lang leven lage premie Vietnam Nat begi in MR. VAN AARTSEN WENST ZEELAND: HEILWENS VAN DR. KORTMANN: Van maandag af: Biggies DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN de nieuwste, de fijnste puur of met 'n tic bij de tijd met de collectie van januari... kortingsmaand en toch... 105e JAARGANG No. 25086 voor God, Komngui en Vaderland V R IJ 0 A G 31 DECEMBER 1965 Sltgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Bréda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs m.i.v. Map- 1966: 11,40 per kwartaal, in casso; 14,30 peu^st^JxcR^k 0,60 incasso; 3,80^^^fcal«d; BO,88 ^M^indse ag. - Losse per wei abonne j|mme! op aan rtenl^l^^ voor de gehele op- per mm. Bij contract aan- e reductie. Volledige tarieven Algemene Voorwaarden worden aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaansfraaf 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). De Fina-ll in gezelschap van een sleepboot en een vaartuig van de rijkspolitie te water. De boeg van de Fina-ll is geheel opengereten. (Van onze redactie buitenland) ROME/NEW-YORK/SAIGON - Amerika zoekt vrede in Vietnam. Paus Paulus laat niets na om - na zijn vredesinitiatief van de kerst tijd, concrete vorm te geven aan de goede voornemens van de machtigen der aarde. Zal de paus, die over zijn bekommernis giste ren urenlang met een speciale af gezant van Johnson, Goldberg, heeft gesproken, succes behalen? Johnson is van goede wil. Zijn voor naamste medewerkers en adviseurs ver schenen gisteren op vele kanselarijen. De speciale reizende ambassadeur, W, Averell Harriman, sprak over de kwes- tie-Vietnam in Warschau en daarna in Belgrado. Goldberg onderhandelde, zo als bekend, in Vaticaanstad en Mc- George Bundy, een andere vertrouwe ling. voerde in Ottawa besprekingen. Gisteravond werd in Vaticaanstad bij geruchte vernomen dat de paus een persoonlijke vertegenwoordiger naar Hanoi en Saigon zou sturen om te trachten de elkaar vijandige regerin gen tot onderhandelen te bewegen. Aan Goldberg heeft paus Paulus een code-boodschap, bestemd voor de Ame rikaanse president, meegegeven. Deze zei gisteravond dat hij alles in het werk- zal stellen om vrede in Vietnam te be reiken. De Amerikaanse staatssecretaris voor het leger en zijn ambtgenoot voor de luchtmacht zijn gisteravond spoorslags ïaar Vietnam vertrokken. Ho Tsji Minh, de Noordvietnamese resident, heeft de paus zijn dank be- ligd voor de pauselijke vredesinitia- even, maar, „onderhandelen doen we is als de agressors hun acties staken", Hus Ho. ^eking spreekt krijgshaftiger dan ooit o\r Vietnam, nu bekend werd dat de Kssische leider Alexander Sjelcpin een bfoek aan „oom Ho" wil brengen. De inmties van dit bezoek zyn nog on- didelijk, maar voor alle zekerheid liet Pting alvast maar weten dat een „to- ta breuk tussen communistisch China ende Sovjet-Unie" het gevolg zal zijn als Moskou gemene zaak zou maken mt de Amerikanen. bze insinuatie verwijst naar het ge- spik tussen de Amerikaanse ambassa des in Moskou. Kohier, en de Russi sch president Podgorny. Beiden ont- kerien heftig dat zij het over Vietnam haden gehad. Maar wie gelooft dat in Pekng? Hnoi vreest bij een breuk tussen Mosou en Peking tussen de wal en het schi te vallen. Zo is begrijpelijk waar om Hanoi zo verbitterd heeft gerea- geert op een ietwat zielige vredesop roep van de Zuidvietnamese premier, om ?en mogelijke wapenstilstand tij dens de viering van het nieuwjaar te gebriiken als begin van een bestand. wij vernietigen de Amerikanen als zij N)ord-Vietnam aanvallen", zo luid de dt boodschap van Hanoi. De wereldpers kijkt wantrouwend naar de rondvliegende vredesduiven. In Fnnkrijk zei een regeringswoord voerder: „Allemaal humbug. Vredeson- derhaidelingen worden in het geheim gevoerl". Harriman. die morgen naar •Earijs zou gaan, heeft de Franse hoofd stad voorlopig uit zijn reisprogramma geschrapt. Be bombardementen op Noord-Viet- nam zijq nog niet hervat. Wel vonden er scheimutselingen plaats, waarbij de Vfcoiu een strategisch gelegen heu •n van Nang, veroverde. De Nederlandse regering bestudeert oe mogelijkheden van medische hulp verlening aan Vietnam. ^Jaar verluidt zal Goldberg, als hij van Home naar Washington terugvliegt. Pafif bezoeken en met president De Hauile spreken. Harriman passeert Pa- D* Ja.\s. hij van Belgrado terug- Koe i j Franse hoofdstad ook esprekingen zal voeren is niet bekend (Van een onzer verslaggevers) BATH. Drie man zijn vermist nadat gistermorgen tien voor zes in het Nauw van Bath op de Westerschelde twee schepen met elkaar in aanvaring zijn gekomen. De Belgische tanker „Fina" II (1200 ton) ramde de Noorse kustvaarder „City" (558 ton) aan bakboord. Het Noorse schip zonk binnen tien minuten. De bemanning bestond uit tien man. Er was geen Belgische loods aan boord. De meeste opvarenden sprongen in het koude water van de Westerschelde. U Jaar 1065. waarvan wij van- air afscheid nemen, is uitzon- n™, .nat Wweest. Gemiddeld ,1.5. Nederland zelfs het 7a ,e 12() jaar. Deze maand be- all8 e B.rabant 150 tot 160 mm re- nfli™ ls dan nnk de natste de- jy.liermaand van de laatste 1 "an fleze regenperiode komt f.A.geeri cmde- Een nieuw regen- svülL ZU 0I?S de komende donl barerken, en kan juist tij- tnol Jaarwisseling weer een oir mende Yind enige neer- n g veroorzaken. Daarmee wordt 7odlt zat'hte lucht aangevoerd, SellV nieuwe jaar alleen in ?Wd'navIe R"sland met wat droSfr V01? hegint, maar in onze nenA ,m°} Zachte lucht- We ho- nfmijlregencijfers in het norrTl i belangrijk benéden ziin ®aan blijven, want na 1959 veel \n,u de meeste jaren eel te nat geweest. n-35 uur 1^'38 UUr" ^aan onder t..N07LB814sirin,Onnatledien,t '^*09 32—™ 13 38*55 S' RACB (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De algemene r.-k. ambtenarenvereniging (A.R.K.A.) heeft minister-president Cals gevraagd na te laten gaan „of er bij het vrouwelijk volks deel bezwaren tegen bestaan om het „mejuffrouw" te laten vervallen en voortaan zowel in woord als geschrift de dames aan te spreken met „mevrouw", ongeacht de burgerlijke status". De A.R.K.A. wijst erop dat dit ook in de Scandinavische landen reeds gebruikelijk of in overweging is. Het heeft volgens deze brief de aandacht van de A.R.K.A. getrokken, dat tot dusver nog steeds geen concrete richtlijnen van de zijde van het kabinet zijn verschenen omtrent de aanspreektitel en wijze van corresponderen voor wat aanhef en slot van brieven betreft. Vijf man werden opgepikt door de zwaar beschadigde en veel water ma kende Fina II. Drie man kropen op een reddingsvlot van de City, dat tijdens het zinken automatisch van de City los gemaakt en opgeblazen werd. Zij kwa men behouden in de buurt van Bath aan de wal. De vermisten zijn: kapitein Swerre Dybing (51), loods August An- dré de Maeyer uit Antwerpen (32) en matroos Loorents Trelwyk (36 jaar). De scheepvaart op de Westerschelde is tot zes uur gisteravond gestremd ge weest. Het gezonken schip kon om vijf uur pas worden gelokaliseerd. Het ligt vlak bij boei 75. Bij laag water heeft het nog vijf meter boven zich. De berichten over het scheepsongeluk waren de gehele dag verward en wat erger was, onjuist. Op 'n gegeven ogen- ment werd zelfs het bericht verspreid dat alle opvarenden waren gered. Deze melding kwam uit België. De burgemeester van Rilland-Bath, de heer J. Jobse, kwam verheugd naar Bath om de drie geredden van het vlot met het goede nieuws te feliciteren. Ook Noorwegen, en de vrouw van* de nog steeds vermiste loods, werden blij gemaakt. Later moest overal weer te genbericht worden gegeven. De botsing had plaats tussen de boeien 75 en 76, zo goed als op dezelf de plaats waar enkele jaren geleden de Miraflores en de Abadesa in brand vlogen. De City kwam uit Stavanger, had Rotterdam aangedaan, en was met een lading constructiestaai op weg naar Ho boken ten zuiden van Antwerpen. De Fina-II was, afgeladen met gasolie en lichte stookolie, van Antwerpen op weg naar Gent. Over de oorzaak van de hotsing werd gisteren niets bekendgemaakt. Het zicht was goed, er stond een harde wind, maar van storm was geen sprake. Er vie! een lichte regen, vermengd met wat natte sneeuw. Op de City heeft men de botsing zien aankomen. De 23-jarige motorman Sig- mund Larsen, die dienst had in de ma chinekamer van de City, verklaarde nl. dat hij ongeveer een minuut voor de botsing bevel had gekregen van „volle kracht vooruit" over te schakelen op „volle kracht achteruit". Matroos Jarl Rott (19), die in het stuurhuis aan het roer stQnd, heeft de Fina-II onder een hoek van 70 tot 80 graden op zich af zien komen. De botsing had midscheeps plaats. De City werd aan bakboord aan de voorkant in het water gedrukt. Het schip maakte snel water. Het achter schip kwam omhoog. De City kwam langzaam op bakboordzijde te liggen. De meeste bemanningsleden waren aan dek. De twee reddingsboten lagen in de verdrukking en konden niet gestre ken worden. De kapitein en de loods zijn niet. aan dek gezien. (ZIE VOORTS PAGINA 3) Vandaag, vrijdag 31 decem ber, zullen al onze kantoren om 4 uur gesloten zijn. Directie Dagblad De Stem. Aan onze abonnees, Zoals reeds aangekondigd gel den met ingang van 1 januari 1966 voor Dagblad De Stem de volgende abonnementsprijzen: per week 0,88 per maand 3,80 per kwartaal ..ƒ11,40 (exclusief incassokosten) Wilt u, indien betaling van het abonnementsgeld via de agent geschiedt, ook in 1966 uw medewerking geven om dit vlot te doen verlopen. Hiervoor bij voorbaat onze dank. DAGBLAD DE STEM Afd. Abonnementen (Van onze redactie binnenland) BREDA/DEN HAAG Vanaf mor gen zullen aan de Belgische grens de automobilisten strenger worden gecon troleerd, in verband met de te ver wachten „kleine" smokkel van sigaret ten. Baarle-Nassau zal een zwaar be waakt dorp worden. Dagelijks halen daar kettingrokers en kleine handela ren vele sloffen. Het ministerie van Fi nanciën wenst geen inlichtingen te ver schaffen over de wyze waarop de dienst van de belastingen en accijnzen con trole zal gaan uitoefenen op de aan giften van de voorraden van tabak, ge distilleerd, benzine, olie, auto's, cara vans enz., waarvoor met ingang van morgen de accijns of omzetbelasting is verhoogd. Het ministerie weigert te bevestigen, dat voor de uitoefening van deze taak de ambtenaren van de dienst invoer rechten en accijnzen versterking krij gen van douaneambtenaren uit de grensgebieden. „De organisatorische op zet van de controle is geheim. Zo het wel het geval mocht zijn, dan zal de onttrekking van douanebeambten aan onze landsgrenzen de controle op smok- kelactiviteiten zeker niet ten goede ko men". Bier en borrel, saffiaantjes alles stijgt opnieuw In prys. Wéér iets prettigs naar de vaantjes in ons welvaartsparadijs Als de rotjes straks gaan knallen en de zevenklappers slaan, laat ik prompt dit peukje vallen en mijn glaasje laat ik staan Goede voornemens, fijne wensen wie heeft ze niet Ook de commissarissen van de koningin in de beide provincies, die het verspreidingsgebied van Dagblad De Stem vormen, hebben ze. Wij keken voor u in het ver langlijstje van dr. Kortmann (Brabant) en mr. Van Aartsen (Zeeland). Kijkt u over onze schouder mee MIDDELBURG „Het is bijna niet te doen", verzucht mr. J. van Aartsen, de ccmmissaris van de koningin in Zee land, „We hebben zo verschrikkelijk veel te wensen, het valt niet allemaal in het kort te formuleren. Maar ik be gin met de Westerschelde. U weet natuurlijk (en iedereen be grijpt het) dat de wens van een vaste oeververbinding niet in het komende jaar gerealiseerd zal worden, maar ik hoop wel dat we in 1966 weer een stapje dichter bij de verwezenlijking zullen komen. Een Westerscheldever. binding zal er komen. En dan de verdergaande ontwikkeling van onze industrialisatie. De kanaal zone is volop in groei, maar ook het Sloegebied heeft een gezonde toekomst met „De Schelde" natuurlijk, en Hino en Billiton. Dat de overschakeling In de mijn streek van nadelige invloed zou zijn op de on.wikkeling van het Sloegebied, geloof ik niet. Het Sloe is vooral aan trekkelijk voor industrieën, die behoef te hebben aan diep vaarwater en dat vinden ze in Limburg niet. De verkeersvoorzieningen tullen ook alle aandacht vragen in 1966. Een vu rige wens betreft rijksweg 58 van Ber gen op Zoom naar Middelburg. Ik hoop dat de verbetering waarvan in 1966 weer een goed stuk verder gaat. Ik hoop dat er erg druk gebruik van de Oosterscheldebrug zal worden ge maakt. Natuurlijk wens ik dat omwille van Zeelands ontwikkeling, maar ik denk daarbij toch ook sterk aan de tol. Het klinkt wel een beetje alledaags, maat we moeten nu eenmaal zorgen dat het geld binnenkomt." DEN BOSCH Wat wenst een commissaris van de koningin zyn provincie toe, als vannacht de klok twaalf slaat en in alle huiskamers het zoveelste glaasje wat plechtiger geheven wordt dan de andere? De Brabantse commissaris dr. C. N. M. Kortmann deed gisteren voor de le zers van DAGBLAD DE STEM al vast een „willekeurige" greep uit de doos vol wensen. Zijn heilwens voor 1966 ziet er zo uit: 1 Ik zou graag willen dat de kie- zers, die het komende jaar hun vertegenwoordigers in de Pro vinciale Staten en de gemeente raden zullen kiezen, aan Bra bant goede en waar mogelijk nog betere bestuurscolleges zul len bezorgen. 2 Moge de samenwerking in de praktijk van het bestuur ver sterkt worden bij gemeenten, waterschappen en provincies. Versnelling van de wegenbouw bij rijk, provincie en gemeen ten De gemeenten en de water schappen wens ik een wat rui mere beurs toe, want ze zitten krap Voor de openluchtrecreatie: nieuwe initiatieven en realise ring van de bestaande plannen. En moge het nieuwe jaar het begin brengen van het einde van de woningnood in meerdere Brabantse gemeenten en ook de start van de bouw van het nieuwe provinciehuis! Biggies een naam die de jeugd aanspreekt. Want jonge mensen houden van avontuur en dat doet Biggies de onversaagde nu toevallig ook. Van maandag af leven we ook in Dagblad De Stem dagelijks met hem mee. „De onbekende piloot" heet de eerste aflevering van ons nieuwe stripverhaal. We zijn ervan overtuigd dat we er talloze jonge (en niet zo jonge) lezers een groot plezier mee doen. Van Donald Duck nemen we nu maar afscheid. Hij heeft rust nodig. Met een quiz en veel foto's kij ken we terug op het oude jaar. En wat die quiz betreft: u bent een uitstekend krantelezer als u alle vragen goed beant woordt. Driekwart juist is ruim voldoende. Bij de helft of min der moet u aan de dagelijkse krant echt wat méér aandacht besteden. De oplossingen staan op pagina 5. De parochiegeestelijkheid deed het 40 jaar geleden wel anders dan nu. De preek bijvoor beeld Pagina 18. Een kleuter is bijna nooit te jong om te leren lezen, ook al- denken bezorgde ouders dat eens. Pagina 15. Fredrick Frank tekende het con cilie. De resultaten van zijn werk zijn gebundeld in een prachtig boek. Pagina 11. „In gesprek met ziet er anders dan anders uit. En er wordt, wat ons betreft, heel weinig in gesproken. Pagina 3. MADRID (U.P.I.) Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft gis teren de waarschuwing uitgesproken dat zijn land de huidige toestand inzake Gibraltar niet zal blijven tolereren. De 73-jarige leider zei in zijn tradi tionele nieuwjaarsboodschap' dat Spanje „niet bereid is" de kwestie Gibraltar „passief te blijven tolereren". De Spaanse regering heeft het ver drag van Utrecht van 1713, op basis waarvan „de rots" aan Engeland werd afgestaan, „verouder" genoemd en eist „territoriale integritetit". (Advertenties) UTRECHT (A.N.P.) Een groot aan tal levensverzekeringmaatschappijen heeft besloten met ingang van 1 ja- yuari voor sommige verzekeringsvor- men de premies en koopsommen te ver lagen voor nieuw te sluiten individue le verzekeringen. De verlaging heeft vooral betrekking op verzekeringen met overwegend risi cokarakter. Dit zijn verzekeringen, waarbij het accent ligt op de uitkering of periodieke uitkeringen na overlij den. De grootte van de verlaging is af hankelijk van de leeftijd bij het slui ten van de verzekering, de verzeke- ringsduur en de hoogte van het verze kerde bedrag. Voor zuivere risicoverzekeringen, waarbij de uitkering of de periodieke uitkeringen uitsluitend na overlijden binnen een bepaalde termijn plaatsheb ben, is de premieverlaging van iets grotere omvang. Deze premieverlaging voor risicoverzekeringen wordt moge lijk gemaakt door de gunstige ontwik keling van de sterftecijfers.

de Stem | 1965 | | pagina 1