OPELMODELLEN KREGEN MODERNE MOTOREN amerik/ —Sterrewichelaar - ziet somber 1966 OP 64 VELDEN Nieuwe mac Nieuwe stimulans voor verkoop OPEL-DEALER OPEL-DEALERS OPEL-DEALER OPEL-DEALER Vermist schip aan de grond gelopen Contactpuntjes Horen - zieij Automobielbedrijf Mazairac Garage Kerckhaert Louisse Goes N.V. Rekord: comfortabel N.V. Automobielmij „Roosendaal" Nigerië verbiedt uitgave twee Engelse kranten Marcos beëdigd als' president van Philippijnen AVIOLANDA MONTEUSE Kadett: stug geveerd Tips-tips-tips-tips W. J. MUHRING: Al» w« de familie Gonk 14 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 17 15 (Advertenties) -r-rvy-' V'. 'S VOOR BERGEN OP ZOOM EN OMGEVING Erasmuslaan 6-10 Bergen op Zoom Tel. 3960 m m m. 'm m m m ei voor Oost-Z.-Vlaanderen Hulst Terneuzen /oor Zuid- en Noord-Be velam WESTWAL 25 TEL. 01100—6210 Opel heeft met de technisch vernieuwde modellenserie weer een vastere greep op zijn grote klantenkring gekregen. Motorisch waren de Opeis sterk verouderd, hoewel de brede massa hiervan niet was doordrongen. De Opel Rekord stond en staat nog bekend als een be trouwbare en ruime wagen, met een bedrijfszekere motor, verant- wpord comfort en een dicht net van servicestations. De Opel is wat de vorm en het interieur betreft een neutrale en zeer zakelijke auto. Men koopt hem voor allerlei doeleinden en de keuze word niet mede be paald door modieuze overwegingen of liefde en gevoel voor de auto. De Opel is een praktische rijwagen, die voor het doorsnee autopubliek is gemaakt, een massa-artikel, dat weinig pretenties heeft. Wel moet worden opgemerkt dat General Motors, waarvan de Opel in Rüssels- heim een dochteronderneming is, weet hoe populaire automobielen moeten worden gebracht. val is niet geprofiteerd van de met ruim negen centimeter verlengde wielbasis. Wel heeft de Kadett meer ruimte in de breedte gekregen. Ret oude model was te smal. De inrichting en uitrusting zijn verantwoord, als men de betrekkelijk lage prijs van het standaardmodel in aanmerking neemt. Tegen bijbetaling kan de Kadett worden opgewerkt met details, die bij vele andere merken in dit genre standaard zijn. De Kadett wordt ook met vier portieren geleverd. De nieuwe Rekord heeft het bekende profiel behouden. Het front en de ach tersteven ondergingen kleine wijzigin gen. Het model heeft vierkante kop lampen en een ander radiateurscherm. Nieuw is de krachtbron, met bovenlig gende nokkenas. Van de drie motorver sies beviel de 1,9 ons om voor de hand liggende redenen het best. Met zijn 102 pk (SAE) komt de top in de buurt van 160 km/u. m Het conservatisme, dat de Bk ökM Opelleiding altijd heeft ge- Bjk mig kenmerkt, is aan het ver. dwijnen. De laatste jaren werd het programma M sterk uitgebreid. In de diverse categorieën zijn i|P er verscheidene nieuwe modellen uitgebracht, zelfs met 6- en 8-cilinder motoren. De destijds ge- introduceerde „Grote S (Tl 8 Drie" zorgden voor een Wl rechtstreekse Amerikaan se afronding naar boven. In de kleine klasse van één liter werd ruim drie jaar geleden de Kadett-serie gepresenteerd. Er werden 650.000 stuks van geproduceerd. Ook de middenklas-' se- en zware modellen van Opel haal den vrij hoge verkoopcijfers. Veel meer dan vroeger werden modelwijzigingen doorgevoerd. De Opeis werden steeds ruimer en sneller, maar de motoren bleven voor oorlogs, dus ouderwets. Intussen heb ben de Opeis nieuwe motoren gekre gen, die modern geconstrueerd zijn, met vijl maal gelagerde krukas en bovenlig gende nokkenas. De prestaties zijn be ter geworden, hoewel zeker niet van sensationele aard. Met de nieuwe Opel- modellen hebben we kennisgemaakt. Onze eerste rijervaringen waren zoals we hadden verwacht: middelmatig. Kadett-coupé met fast-back. De 1,7 liter is goed voor ruim 150 km/u., maar ondanks de moderne op zet van de motor vonden we dit type' niet zo snel en temperamentvol als we1 hadden verwacht. Misschien was het' mechanisme van ons testnummer nog' niet helemaal „los" en reageerde de mo-1 tor daarom wat recalcitrant op het gas- pedaal. De rij eigenschappen van de. Opeis zijn goed en over de nauwkeuri- ge besturing en de soepele schakeling hadden we niet te klagen. Het zijn ge- makkelijk bedienbare en wendbare wa gens, niet sportief maar wel voldoende' snel en veilig gemaakt. Graag hadden1 we de Rekord-modellen echter meer rijcomfort gegund, want evenals bij de' Kadett is de vering te stug. Stoten wor den niet soepel opgevangen en verwerkt, zodat de inzittenden op oneffen wegge- deelten meer hebben te verduren dan< wenselijk is. Voor grote gezinswagens hebben we liever zachtere vering, want( rijcomfort telt hier zwaarder dan een robuuste rijstijl, die in het Opelgeval' buiten de sportiviteit valt. De ruimte in het interieur en de kofferbak is extra1 groot. Op de achterbank zitten drie per sonen niet ongemakkelijk. De stan-1 daarduitrusting is aan de sobere kant, maar Opel heeft allerlei extra's achter de hand om het strikt noodzakelijke te, completeren. De 1,9 liter ,,S" motor is, ook leverbaar in de Rekord Sedan, Cou pé en de CarAvan, in combinatie met een dubbel remcircuit, bekrachtigde1 schijfremmen vóór en 5,90 S 13 banden. Met automatische transmissie is de 1,9 liter ook uit te rusten. Het gewicht van de Rekordmodellen ligt om en nabij 1000 kg. Het koetswerk maakt een ste vige indruk en de detailafwerking von den we over 't algemeen goed. VOOR ROOSENDAAL EN OMGEVING Molenstraat 1 - tel. 35063503 Roosendaal IBADAN (UPI) Het gemeentebestuur van Ibadan heeft twee Britse kranten, de Daily Times en de Sunday Times, een verspreidingsverbod in West-Nigerië op gelegd, ornaat ze „op subtiele manier haat, tweedracht en onenigheid onder het volk van West-Nigerië zaaien". AMSTERDAM (ANP) De bemanning van een motorboot van de rijkspolitie te water uit Lelystad heeft in de nacht van woensdag op donderdag na lang speuren op het IJsselmeer een vrachtschip ge vonden, dat reeds dertig uur werd ver mist. Het schip, de 88-tons „Koophandel. 6" van het expeditiebedriif n.v. Van Ruiten en Kreijger te Oude Wetering, bleek op een punt ongeveer tussen Putten en Nij- kerk in ondiep water (één meter) aan de grond te zijn gelopen. Het kon niet op eigen kracht wegkomen. Aan boord van het schip, dat geen radio aan boord had, bevond zich alleen de 56-jarige schipper N. van Ruiten. Omdat ook de politieboot dreigde vast te lopen, roeiden enige bemanningsleden in een vletje naar de schipper toe, die in goede welstand bleek te verkeren. In overleg met de schipper en de eigenaar van het gestrande schip, besloot de rijks politie sleepbootassistentie uit Harderwijk te halen. De „Koophandel 6" was dinsdagmórgen met 50 ton maïs van Rotterdam naai- Har. derwijk vertrokken, waar het in de mid dag rond 17.00 uur werd verwacht. Toen het enige uren na dit tijdstip nog niet binnen was, riep de eigenaar de hulp van de rijkspolitie in, die onmiddellijk op zoek ging naar het vermiste schip. MANILLA (UPI) Ferdinand E. Mar cos is woensdag beëdigd ais zesde presi dent van de Philippijnen. Na de installatierede van Marcos bracht het half miljoen mensen dat hem in het Luneta-park van Manilla had aangehoord, een ovatie. De nieuwe president hekelde zonder er doekjes om te winden corrupte ambtena ren en rijken, die hun welstand tentoon spreiden terwijl de overgrote meerderheid van het Philippijnse volk in armoede ver keert. Marcos zei, dat het tijd werd dat men zich verhief boven de schande van het herhaalde falen. Tenzij wij radicale maat regelen nemen, waarschuwde hij, „zullen wij er nooit bovenop komen". De beëdiging van de nieuwe, 48 jaar oude opvolger van de liberaal Diosdado Macapagal, werd verricht door de presi dent van de hoge raad, Cesar Bengzon, in tegenwoordigheid van westerse en Azia tische dignitarissen uit 31 landen, onder wie de vice-president van de Verenigde Staten, Hubert H. Humphrey. (Aidivemtienltie) f MAATSCHAPPIJ VOOS VUECTUIOSOUW N.V. ÏEDRIJf WOENSORECHT In onze electro-montage-af- deling, een afdeling waar uitsluitend meisjes werken in de leeftijd van 15 tot ongeveer 25 jaar zijn nog enige plaatsen vrij voor op leiding tot Is het iets voor U? Kom dan eens langs! Dat kan op alle werkdagen tussen 8 en 16 uur; wilt U liever eerst tele fonische inlichtingen, bel dan 01646-450, 's avonds 01641 - 182 of 01640 - 6264. Op Uw verzoek zenden wij U onze geïllustreerde folder met ingesloten tabel van de opnieuw verhoogde lonen. Cil. inh. Boring en slag Compressie Vermogen (SAE) Topsnelheid Acceleratie van 0100 km/u. Benzineverbruik (op 100 km) 1,5 liter 1,7 liter 1,9 liter 1492 cc 1698 cc 1897 cc 82,5 x 69,8 88 x 69,8 93 x 69,8 8,2 I 8,8 I 9.0 I 67/5000 84/5600 102/5400 135 km/u. 150 km/u. 160 km/u. 22 sec. 16 sec. 13 sec. 11,5 liter 12 liter 12,5 liter De Kadett heeft onder de kap een nieuwe 1,1 liter krachtbron, die in twee versies wordt geleverd, resp. met 54 en 59 SAE-pk, wat volgens de fabriek een topsnelheid van 130 en 140 km/u bete kent. Met de sterkere coupé-uitvoering hadden we moeite om boven 135 km/u te komen. Op minder goed onderhouden wegen maakte de harde vering zich kenbaar. We vonden de wagen nogal stoterig en onrustig, hoewel hij overigens goed in de hand te houden was. Omdat het in terieur een luxueuze indruk maakt en de coupé als redelijk snelle reiswagen is bedoeld, hadden we een zachtere vering geprefereerd. De besturing laat zich ook beïnvloeden door de onvoldoende demping van het veersysteem. Op ef- ren wegen rijdt de Kadett stevig en be trekkelijk rustig- Het motorgeluid is normaal, maar de mechanische bijge luiden (bijvoorbeeld van de transmis sie en de aandrijving van de nokken as) zijn duidelijk hoorbaar. De bedie ning is licht en correct. In het stadsver keer is de Kadett een handige wagen, die snel reageert op de handelingen van de bestuurder. De draaicircel is met 10,6 meter wat groot uitgevallen. Een goede indruk hebben we van de schijf remmen gekregen, die als extra worden bijgeleverd. Het uitzicht naar achteren is bij het nieuwe model verslechterd. Door de hoog geplaatste achterruit is 't zicht op de achterpartij beperkt. Over de carrosserievorm van de Kadett wil len we niet discussiëren. Vergeleken bij zijn voorganger is het nieuwe model breder, langer en lager. De kofferruim_ te is groter geworden. Dat de wagen haast twee decimeter langer is gewor den, is de lengte van het compartiment nauwelijks tengoede gekomen. In dit ge. Chevrolet heeft, voor de eerste maal in de automobielgeschiedenis 500.000 bedrijfsvoertuigen in één jaar gepro duceerd. Op 15 november verliet deze truck de assemblagelijn. Chevrolet had 12 jaar nodig om zijn éérste half miljoen bedrijfsvoertuigen te produceren. Dit jaar werden in Nederland, tot en met de maand augustus 188.499 nieu we automobielen verkocht. Vorig jaar bedroeg dit aantal tot en met augustus 167.407. Een bedrag van 2 miljoen dollar is door de Amerikaanse Automobile Ma nufactures Association beschikbaar ge steld voor de verkeersveiligheid in Amerika. De Volvo Favorit, de goedkoopste uitgave van deze Zweedse automobiel fabriek, zal in de toekomst beslist niet buiten Zweden leverbaar worden. Reeds verschillende jaren is deze wagen in Zweden in produktie en staat hiermede omdat het de goedkoopste Volvo is volop in de belangstelling. Tegen het motorblok gemonteerd vindt u o.m. de mechanische benzinepomp. Als deze pomp is voorzien van een „vin_ gergreep" dan is de bedoeling hiervan, dat u hiermee, door een op en neer gaande beweging, benzine uit de tank kunt oppompen. Bh lang stilstaande mo toren zal de benzine uit de pomp en de leidingen n.l. naar de tank terugvloeien (het z.g. aflopen van de pomp) en het weer oppompen door startmotorkracht kost vry veel elektrische energie. Van daar die handpomp. In het rijden met banden met slechte profilering zitten altijd gevaren. Hoe natter het wegdek is hoe groter dit ge vaar wordt, want de band zonder pro fiel is niet meer in staat water in de dan ontbrekende „groeven" op te ne men. Het gevolg hiervan is dat de weg niet wordt droog gezeemd" en zich een waterwig vóór de band zal gaan vor men. Dat hierdoor de bestuurbaarheid van de wagen in het gedrang komt spreekt wel voor zichzelf. Persoonlijk bent u misschien voorstan der van het aanhouden van het hoogste oliepeil op de peilstok, maar technisch gezien is dit niet noodzake lijk. Ergens is het zelfs geld weggooien als u b.v. 500 km voor een verversings beurt nog olie bij zou laten vullen. Wel moet u er voor waken dat de oliestand (bij koude motor te peilen) nooit bene den de onderste merkstreep kan ko men. Sommige automobielen hebben de ver velende eigenschappen op bepaalde snelheden (of bij bepaalde toerentallen van de motor) abnormale geluiden en/of trillingen te produceren. Meestal is dit te wijten aan het z.g. kritische toerental van de motor en daar is wei nig of niets tegen te doen. Wel is het soms mogelijk het mede in trilling ra ken van carrosseriedelen, de z.g. reso nantie, op te heffen door ze te localise- ren en b.v. bevestiging te veranderen U vraagt maar. De antivries in de radiator van mijn Austin is veel eerder aan bijvullen toe dan het water dat ik in de zomermaan den als koelmiddel gebruik, schrijft de heer K. te Zevenbergen. Hij voegt hier de vraag aan toe, wat daar de mogelijke oorzaak van kan zijn. We weten niet welk antivriesmiddel u in uw koelsysteem gebruikt, maar met de meeste soorten is het zo, dat ze een, soms aanmerkelijk, lager kookpunt hebben dan dat van zuiver water. Dit heeft dan als resultaat, dat bij dezelfde en zelfs lagere motortemperaturen het antivriesmengsel sneller zal uitzetten en verdampen. Als vloeistof of „stoom" zoekt en vindt het mengsel dan een uit weg naar buiten via het overlooppijpje. Er is maar één middel om dit verlies tegen te gaan en dit is, er voqr te zor gen dat de bovenbak der radiateur niet hoger wordt gevuld dan de, meestal wel1 zichtbare bodem der bovenbak. Afge- zien hiervan raden we u aan de radia- teurdop (koeling onder druk) op af- dichting etc. te laten controleren en zo nodig, door een nieuwe te vervan- gen. CAIRO (UPI) Mohammed Yoes- sef El-Miniawi, de Egyptische sterren wichelaar die Pearl Harbor, Alamein en de val van Nikita Kroest je v heeft voorspeld, zou gewaarschuwd hebben voor de maand maart van 1966, »wan- neer tal van internationale crisissen zullen uitbreken en we op de dremp- pel van wereldoorlog nummer drie zullen komen te staan". Deze crises zouden zich volgens El- Miniawi vooral openbaren aan de grenzen van Duitsland, Israël, India, Pakistan en communistisch China. De vrees van sommigen, dat hier een der de wereldoorlog uit zou voortkomen, zou volgens de sterrenwichelaar niet bewaarheid worden. In 1966 zal de Rhodesische rege ring van Ian Smith ten val komen, aldus El-Miniawi, ex-premier Nikita Kroestjev en maarschalk Nikolai Boelganin zullen weer aan de macht komen, en een aantal wereldleiders van thans onder wie president Lyndon Johnson, president Soekarno, keizer Haile Selassie, premier Sjastri en president El-Hafez (van Syrië) zal van het politieke toneel verdwij nen. De oorlog in Vietnam zal zich ont wikkelen tot een regionale oorlog op grote schaal, voorspelt El-Miniawi, en voorts zal 1966 o.m. gekenmerkt wor den door: Bezoeken van president Charles de Gaulle aan onder meer de Sovjet- Unie en de Verenigde Arabische Re publiek. Toelating van de Chinese volks republiek tot de Verenigde Naties. Terugkeer aan de macht van de conservatieve partij in Engeland, en aansluiting van dit land bij de EEG „met instemming van president De Gaulle. Een nieuwe moordaanslag op pre sident De Gaulle. Opstanden en ordeverstoringen in Indonesië, Kongo, Ethiopië, Irak, Sy rië en Rhodesië. Machtsstrijd in Koeweit en Saoe- di-Arabië. Een winter die de wereld zal teis teren met aardbevingen, stormen en cyclonen. 46. Giovanni denkt na. De vrouw maakt een vriendelijke indruk, ze is beslist sympathiek en ze lijkt ongevaarlijk, maar toch moet hij zijn woorden met zorg kiezen. „Toe, vertel het mijl" Giovanni aarzelt nog, maar Miranda komt hem te hulp. „Parlez vous francais, madame?" vraagt ze. De vrouw is verwonderd, maar ze antwoordt direlt dat ze de Franse taal zeer goed verstaat. „Ik denk, dat uw vraag het best in die taal beantwoord kan worden; de Fransen hebben er namelijk een uit drukking .voor," zegt Miranda. „Hoe krijgt Giovanni het voor elkaar?" Ze glimlacht geheimzinnig. „Dat ma dame, is wat de Fransen noemen Le secret de la maision. De vrouw is een schilderes, ze be grijpt de bedoeling direct en zegt lachend: „Natuurlijk heb je gelijk!! De ware artiest zal nooit het geheim van zijn techniek onthullen, n'est-ce pas?" Tevreden gesteld verlaat ze met haar vriend de trattoria. Die dag was een van de gelukkigste van Giovanni Venturi's leven. Op de laatste bon die Giovanni op de avond van 19 januari 1959 naar Carlo stuurde, stond: „Ik zou je mor gen graag even spreken. Kom om 10 uur 's morgens naar het Etruskisch museum in de Villa Giulia. Ik zal in de tuin op je wachten, daar is op dat uur nooit een mens te zien." „Ga zittten, jongen," zei hij, toen Carlo op het afgesproken uur in de verlaten museumtuin verscheen. Gio vanni bood hem een Toscaanse si gaar aan en een paar minuten rook ten ze zwijgend. „Vertel me eens iets over jezelf," begon de restaurateur. „"We hebben zo weinig gelegenheid elkaar onder normale omstandig heden te ontmoeten dat we nooit eens gezellig samen gepraat hebben." Carlo trok een ontevreden gezicht. „Er is niet veel te vertellen. Mijn familie in Ivrea had nooit geld ge noeg om iets voor mij te kunnen doen. Ze waren maar wat blij toen ik wegging en hier een baantje kreeg. Je moet nu eenmaal geld hebben om iets te kunnen bereiken in deze we reld." Giovanni kauwde op zijn sigaar. „En wat zou je willen doen als je een hoop geld had?" Er kwam leven in de ogen van Car lo. „Ik zou een boot nemen en dit land voorgoed verlaten. Ik zou eerste klas reizen; ik ben nog nooit ergens eerste klas heengaan. Ik zou me nieuwe kleren aanschaffen en ik zou zorgen dat iedereen aan boord me DOOR HOWARD SHAW vlot bediende." Giovanni wreef over zijn kin. ,,'t Spijt me dat je er zo over denkt. Ik heb altijd graag andere mensen be diend." „Dat is heel iets anders," merkte de jongeman op. „U hebt uw eigen zaak. U verdient geld met mensen te bedienen. Met mij is het heel anders. Ik ben eigenlijk maar een knechtje, alsi je het goed beschouwt." Giovanni veranderde van onder werp. ..Waar zou je heengaan met die boot?" Carlo haalde de schouders op. „Het is maar gezwam in de ruimte. Ver geet 't maar. Wat voor een kans krijg ik ooit?" „Het interesseert mij toch. Ga ver der. Waar zou je heen willen gaan?" „Overal waar ik maar een kans zou krijgen om voor mezelf te beginnen en. zelf geld te verdienen," zei Car lo. „Hier is dat onmogelijk." Giovanni dacht terug aan zijn eigen moeilijke begin in Trastevere; aan de jaren van hard werken en weinig verdienen, die eindelijk tot resultaat hadden gehad dat hij nu zijn eigen zaak had. Het was toen niet gemak kelijker dan nu, dacht hij, doch ook niet moeilijker. Maar hij hield zich in. Zou een jongeman van tegenwoor dig willen luisteren naar de welge meende raadgevingen en terechtwij zingen van een man van middelbare leeftijd? Weer begon hij over een ander on derwerp: „Ik neem aan dat je het laatste nieuws over je oom gehoord hebt? Hij is ernstig ziek. Daar had ik eens met je over willen praten." Carlo haalde weer de schouders op. „Hij heeft altijd de een of andere ziekte gehad. Persoonlijk geloof ik dat het maar aanstellerij is." Giovanni liet niet merken dat de houding van de jongeman hem on aangenaam trof. ,„De dokters geven niet veel hoop," zei hij. ,,'t Is heel erg met hem. Ik vind dat je toch min stens een brief aan hem moest schrij ven em belangstelling moest tonen." De jongeman wendde zijn blik af. „Wat zou dat voor nut hebben? Hij zou erom lachen. Ik voel niets voor al die boeken in zijn winkel en voor al die droge kost waarvan hij zoveel schijnt te weten." Hulpeloos keek hij Giovanni aan. „Wat is er verkeerd aan jong te zijn en van het leven te willen genieten?" „Toch vind ik," drong Giovanni aan, „dat je hem een brief moest schrij ven om te laten merken dat je je ongerust maakt over zijn toestand, ik verzeker je dat hij werkelijk erg ziek is. Ik weet niet hoe de verhouding tussen jullie is dat is mijn zaak met maar je mag niet vergeten dat hij jou een grote dienst heeft be wezen door je aan te bevelen voor., je tegenwoordige betrekking. Ik weet zeker dat je later geen spijt zult heb ben van een vriendelijke en belang stellende houding." f „Misschien moest ik het eigenlijk jt zo niet zeggen," zei Carlo, „maar ik heb vaak gedacht dat hij me niet graag mocht, omdat ik jong en sterk ben. Hij is zelf altijd oud en zwak geweest. „Dat is niet waar!" riep Giovanni uit. „Ik werk hard," zei Carlo. „Dat kan toch niemand ontkennen? Zelfs hij niet! Dat is toch het voornaam ste." „We spraken niet over je werk in het Iniro-restaurant," merkte Gio vanni op- „Ik weet dat je prima werk aan de etenslift verricht. Dat heb ik je al gezegd. Ik heb je er al vaak voor geprezen." „Bc -endien," zei Car lo, „doen u en ik vrijwel al het werk. Waar of niet? Hij schijnt, alleen maar de winst op te strijken." „Wat bedoel je?" vroeg Giovanni verwonderd. Er is de laatste weken in de pers een onsmakelijke rel losgebarsten naar aanleiding van een denigrerend artikel van Jan Hein Donner in de Tijd-Maas- bode. Zijn aanval was geripht op Lode- wijk Prins, die door een 2,5-1,5 over winning op Coen Zuidema de nationale titel veroverd had. Donner schreef in dit artikel, dat het wel treurig is, dat een speler van dit niveau officieel als de sterkste Neder landse schaker moet gelden. Welke in druk zal dit in het buitenland maken? Steeds duidelijker wordt de laatste ja ren, dat er iets grondig mis is in het Nederlandse schaak. Euwe heeft zich teruggetrokken en ookbij de andere topspelers schijnt de lust om te scha ken gedempt. Het tot stand brengen van schaaktoernooien wordt steeds moeilijker. De organisatoren klagen steen en been. En nu deze blamage. Bah! In Elseviers Weekblad gooit Don ner het over een boeg, die alleen de insider vermag te begrijpen. Op sar castische Wijze hemelt hij Lodewijk Prins op tot een geweldenaar op de 64 velden. Ik citeer: „Het is duidelijk dat Prins in de periode van schaakonthou ding gerijpt is tot een speler van we reldklasse. O wat is het voor Neder land te hopen, dat Zuidema niet zijn laatste slachtoffer zal zijn; dat Prins verder zal willen doorstoten." Donner gaat dan door met te verklaren, dat Prins wereldkampioen kan worden, hij bewondert in hem de hoge oorspronke lijkheid en lange adem van zijn ideeën- vlucht. Tenslotte - het kan niet op - vindt Donner, dat er een taak voor de regering ligt om de talenten van Prins voor het Nederlandse schaak te behou den. Enerzijds een artikel, waarin Don ner een onsportieve aanval doet op een schaak-collega en diens prestatie laat dunkend kleineert. En anderzijds een artikel overdruipend van sarcasme waarbij hij bovendien niet nalaat bij voortduring de nieuwe kampioen be spottelijk te maken. Wat bezielt Don- ner toch? Wat is zijn oogmerk met de ze vuilspuiterij? Iedereen, die Donner kent, weet, dat zijn uitspraken nauwe lijks ernstig te.nemen zijn. Het gaat echter te ver, wanneer hij publiciteits- organen inschakelt om zijn kolder uit te dragen. Prins heeft op al deze aan tijgingen waardig gereageerd door te verklaren, dat zulke publicaties meest al meer zeggen 'over de schrijver dan over degene, die aangevallen wordt. Is Donner vergeten dat hij in de beide vorige kampioenschapswedstrijden geen kans maakte? Is Donner vergeten, dat hij het vorig jaar in de competitie van de KN.S.B. door Prins van het bord geveegd werd? Is Donner vergeten, dat Prins als internationaal schaakmeester kan bogen op een goede staat van dienst? Het is te hopen, dat Donner - die ik als schaker hoogacht - metter daad bewijst in te zien, dat hij als mens gefaald heeft en ruiterlijk zijn misstap erkent. Anders ligt hier een taak voor de K.N.S.B. om daadwerkelijk in te grijpen. Het is echter te hopen. dat het zo ver niet behoeft te komen. On derstaand volgen hieronder de beide laatste partijen uit deze tweekamp. In de derde partij wint Prins na een bi zarre opening zonder veel moeite en in de laatste ontmoeting neemt de nieuwe kampioen genoegen met een gelijk spel in een voor hem zeer gunstige positie. Wit: L. Prins. Zwart: C. Zuidema. Derde partij in de beslissingstwee kamp om het Nederlandse kampioen schap. Koningsgambiet. 1. e2-e4, e7-e5; 2. f2-f4, e5xf4. 3. Pgl- f3. Lf8-e7. (De zgn. Cunninghamverdediging, die beschouwd wordt als een van de beste afweermethoden tegen de witte opstel ling). 4. Pbl-cS. (Gebruikelijk en stellig beter is 4. Lc4. Maar Prins houdt nu eenmaal niet van gebaande wegen). 4.. Le7-h4t 5. Kel-e2. (Een kritieke plaats voor de koning: de rochade is verspeeld en op e2 staat de koning toch wel de ontwikkeling van de witte stukken in de weg). 5. d7-d5; (Een alternatief was 5.. Lg5 6. d4, Lh6). 6. Pc3xd5, Pg8-f6 7. Pd5zf6t, Dd8xf6 8. e4-e5, Dfé-e7. (Veel beter was 8.. Da6t 9. d3 Le7 en zwart staat zeer goed). 9. d2-d4, 0-0. 10. g2-g3i. (Fraai gespeeld op 10... fg3: vol'gt 11. hg3:. Lg3: 12. Tgl en wit krijgt een kansrijkere aanval). 10... Lh4-g5 f3xf4, Lg5-h6 12. Ddl el, f7-f6 13. Del-h4, De7-e8. (Zwarts enige kans was nog 13.. Le6 om te pogen met 14.c5 de witte cen trumformatie te ondermijnen. Na de tekstzet is de partij voor zwart verlo ren). 14 Thl-gl, Kg8-h8; 15. Ke2-f2 f6xe5, 16. f4xe5, Lh6xcl; 17. Talxcl, Lc8-fö; 18. Tgl-g3, Pb8-c6; 19. c2-c3, Pc6-e7; 20. Kf2-gl. (De rochade is te voet afgelegd, door de koning in veiligheid is. wikkelt nu onberispelijk af). Stelling na 20. Kf2-gl. waar- Prins 20.h7-h6; '21 Tcl-el Lf5-h7. 22 DM- (■Dreigt mat). 22.. Pe7-f5; 23. Tg3-g2, De8-e7; K Tg2-f2, Ta8-d8. 25. Lfl-c4, c7-c6; 26. a? a4, Lh7-g8; 27. Lc4xg8, Kh8xg8; 28. H d2, Pf5-d6: 29. Tel-fl, Tf8xf2; 30. Tflxü Pd6-e8; 31. Pd2-e4. c6-c5. (Wanhoop). 32. Pe4xc5, Pe8-c7: 33. Pc5zb7 Tdl- b8; 34. Pb7-d6. Pc7-e6; 35. Pd6-f5. Dei- g5. 36. Dg4xg5, Pe6xg5; 37. Kgl-g2 en zwart gaf zich gewonnen. Wit: C. Zuidema. Zwart: L. Prins. Vierde en laatste matchpartij. Frans. 1. e2-e4, e7-e6; 2. d2-d4 d7-d5; 3. Pbl- cS, d5xe4; 4. Pc3xe4, Pb8-d7; 5. Pgl-ft Pg8-f66. Pe4xf6, Pd7xf6; 7. Lft-d3, b7-b6; 8. Pf3-e5. (Veel sterker is 8. De2! De tekstzet leidt volgens de theorie snel tot geluk spel) 8... Lc8-b7; 9. Ld3-b5+, c7-c6! (Op 10. Pc6:, Dd5 1. Pa7:+? KdS staat wit hopeloos en na 10. Let:'. Lc6; 11. Pc6:, Dd5 12. Pe5. Dg2: 13- Df3, Df3: 14. Pf3: bereikt zwart moei teloos een beter eindspel). 10. Ddl-f3, Dd8-d5; 11. Df3xd5 Mfeiï 12. Lb5-a4. (Na 12. Pc6: volgt vanzelfsprekend 12...a6. In aanmerking kwam echter 12- Lc6r; Lc6: 13. Pc6:, Tc8, 14. Pais Tc2: 15. 0-0 hoewel zwart na 15W goede compensatie heeft voor de f1"'' ferde pion). 12... Ta8-c8; 13. c2-c4 Pd5-f6. 14- fi-C- Lf8-d6. 15. Lcl-e3. (Beter direct 15. Kf2). 15... Ke8-e7. 16. Pe5-d3, Lb7-a6. 1'- La4-b3, Pf6-d7. 18. Pd3-f4. (Juist was 18. Lf4, na de tekstzei krijgt zwart het betere spel) 18... c6-c5. 19. d4-d5 Pd7-e5- 20 d5xe« f7xe6. 21. Kel-f2. In deze positie bood wit remise aan die door Prins geaccepteerd werd, om- dat een gelijk spel voor hem voldoende was voor het behalen van de titel B feite staat Zuidema echter slecht. Zwart kan op c4 slaan of zelfs met 21.. de druk nog Vergroten. Schaakraadsel Het Is soms ongelooflijk, dat slechts 4 stukken op het bord nog raai scherpe winstcombinaties mogelijk ai)n Een prachtige illustratie biedt het on derstaande eindspel, dat de witap'l" op fabelachtige wijze kan w'nnen. Zeis grootmeesters waren verstomd, t0" ik hun de winstvoering voortoverdel 'Wit aan zet en wint. Oplossing: 1. Kg6-f5, Kf3-e3 (En niet.. c5 w« gens 2. Ke5) 2. Kf5-e5 c7-c6 (Eri faalt 2... c5 op 3. Kd5! en 2.. Km" foutief wegens 3. Kd5, Kc3 4. Kc5!, de tekstzet dreigt 3 Kd3 met remise- 3. a2-a4 Ke3-d3 4. a4-a5, c6-c5. 5. eW». C5-C4. 6. a6-a7, c4-c3, 7. a7-a8 D, c2. 8. Da8-d5t!Kd3-e2 (Op 8*c' wint 9. Dd4t. Kb3 10, Dal en na j;»:' Ke3 beslist 9. Dg2!, cl D 10. D«5t> Dd5-a2Ke2-dl 10. Ke5-d4i, c2-cl D Kd4-d3 met mat of damewinst. (GrigW jev). (Van een onzer redai AMSTERDAM. Tt geleden begon een grt werkers van een reva trum voor kinderen letsel te Philadelphia naar methoden, om v te brengen in-het uitzie staan van hun patiëntje: heten studiewerk had stap voor moeizame het team een beter begl wijze, waarop gezonde groeien en rijpen en wegen gevonden om d bevorderen. Zo bleek het mogelijk, bij wie de ene hersenhelft haald, konden lopen, praten male kinderen naar school gehandicapte kinderen ko versnelling van de neurolog tot normale prestaties kom kleuters, die zulk ernstig hadden, dat de groei geheel bleek het mogelijk, deze wejfl te brengen. Enerzijds gestimuleerd dol ontdekt hadden, zagen de gel- anderzijds gedwongen, aan rem te trekken en halt te ho onontkoombaar vonden zij i op hun wegwat kan er tt hand zijn met het gezonde, kind, -wiens neurologische on met een snelheid verloopt bo' middelde maar wiens prestat gevallen geëvenaard worden deren, die aan hersenletsel 1 duizenden dode hersencellen zelfs de helft van hun herse| ten missen Het antwoord kon slecht: bij normale kinderen niet ge: gedaan om het neurologisch» ces te versnellen. Uitgaande stelling ging het team ook i teren met gezonden kleuters, door ze te leren lezen. De met gehandicapte kinderen hj melijk uitgewezen, dat lezer stimulerende werking heeft rologische groei. Op deze v de Glenn Doman leesmethoc keld, zo genoemd naar de dir het revalidatiecentrum, die ti geleden met het studiewe; - Thans heeft de „Bezige Bij" h' dat bestaat uit een doos met kaarten, een geïllustreerd lee plakspel en een uitvoerige h (kosten f. 47,op de N markt gebracht. Gelijktijdig bij dezelfde uitgever een N bewerking door Eva Margada mans boek „Kleine kinderen zen". De schrijfster ging d; over ijs van één nacht. Zij h leen veelvuldig contact met cialisten, maar nam ook de p som door in een kleuterklas jaar kinderen te leren leze twintigtal moeders thuis met de te laten werken. De resu volgens haar uitstekend. Zo vierjarig jongetje in Rotterd zijn eerste leesboek uit de 1 jehaald Doman ging er by bet 01 van zijn systeem van uit, da de hersenen het enige org; mee wy „leren" geen verschil ze nu dingen „zien" ofwel „horen". De hersenen begrij even goed. Het enige vereiste klanken luid genoeg zijn voc om te horen en dat de wooi en duidelijk genoeg voor he om te zien. Wat het eerste betreft zal enige aarzeling voelen. Wij le onze kinderen praten door z nadrukkelijk woorden voor en we herhalen dat, tot het ki kan uitspreken. Welnu, reden man, waarom zouden we het niet kunnen leren lezen door geschreven woorden herhaal met nadruk te laten zien llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bent u al be-Gonkt Volgens de 25-jarige Er Robert Benson is dit eer vraag. Benson is de oi van een „familie" van vormige poppen, vervaar o mogen voorst-" «erst Mae Om trek bij vv- jaren.

de Stem | 1965 | | pagina 14