Huurverhoging blijkt ingewikkelde zaak Bondsrepubliek voor miljoenen benadeeld Ongerustheid over prijs verpakte melk tweemaal een nieuwjaarspresentje Haast U j odenvervolger s in Lueneburg voor rechtbank POLITIEKE STORM IN ITALIË kustvaarder kapseist in rotterdam Lindsay volgt Wagner op Richtlijnen in boekvorm garantie DAGVAARDING TEGEN .JOODSE ADVOCAAT „Sea Quest" vervangt „Sea Gem" Oude woningen DR. KLEYN: Claus had Amsterdamse voorouders SINAASAPPELEN volsap zoet •zonder pitten Vrije huren Na 1957 Uitzonderingen m n m Mgn5 mm §m| Don Juan ontkent FRANCO HEEFT TROON NIET AANGEBODEN Soekarno weigert: Nasoetion geen vice-precident Arrestant slikt stuk van lepel in Staken kinderen fabriek in brand HUISVROUWENVERENIGING SANERING Levenslang geëist tegen Westduitse taxi-moordenaars VERLAGING EEG-ministerraad in januari bijeen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 .7 (Van één onzer redacteuren) BREDA. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft een boekje uitge geven, waarin een eind wordt ge maakt aan veel onduidelijkheden met betrekking tot de komende huurverhoging. Belanghebbenden kunnen dit boekje aan de postkan toren verkrijgen. Hoewel men zich niet op het boekje kan beroepen ter staving van enig recht, geeft het toch de belangrijkste richt lijnen. Het behandelt omwille van de duidelijkheid alleen de huurverhoging v. 1 januari a.s. Zoals bekend worden de meeste huiren op 1 januari 1967 nogmaals met een percentage, gelijk aan dat van 1 januari a.s., verhoogd. Naar goed gebruik worden eerst de finities gegeven. Als er gesproken wordt over de „huurprijs" van een woning, dan is bedoeld de prijs die bij huur en ver huur verschuldigd is voor het enkele verbruik van een onroerend goed. Ver goedingen voor b,v. heit schoonmaken van portieken, levering van gas, water vallen niet onder de huurprijs. Het is deze „kale" huurprijs die ver hoogd zal worden. Sieutelgeld wordt door de wet beschouwd als een deel van de overeengekomen huursom. Voor woonschepen en woonwagens geldt geen huurprijsbeheersing. Een verhuurder is niet verplicht de huur te verhogen. Men kan altijd een lagere huur overeenkomen dan door de wet wordt bepaald. Er moet onderscheid worden gemaakt tussen woningen en woningen-annex-be- drijfsruimte. Wordt meer dan 60 van een woning in beslag genomen door woonruimte (men berekent dit naar het vloeroppervlak), dan spreekt men van „woning". Winkel woningen echter wor den steeds als bedrijfspand beschouwd. In principe worden de huurprijzen van alle woningen die voor 1 januari 1957 zijn gebouwd met tien procent verhoogd. Er zijn echter vele variaties. Woningen, gebouwd voor 1 januari 1921 en die niet meer huur „doen" dan f 60,— blijven vrij van huurverhoging. (De huurprijs van f 60,geldt voor wo ningen in gemeenten van de derde, vier de en vijfde gemeenteklasse, waartoe alle gemeenten in ons verspreidingsge bied behoren). Als de huuradviescommissie tussen 1 juli 1964 en 1 januari 1966 een verkla ring heeft afgegeven dat een bepaalde woning niet aan de gestelde eisen vol doet, waardoor de huurverhoging van 1 juli 1964 is komen te vervallen, dan be hoeft de bewoner geen hogere huur te betalen. Geen huurverhoging voorts voor de woningen, waarvoor rijkssteun is ver leend volgens de premieregeling woning- bouw-1950, de verminderde premierege ling woningbouw 1950, of de premie- en bijdragenregeling woningbouw 1953 en waarvan de huurprijs totdusverre niet in verband met een vorige algemene huurverhoging nader is vastgesteld. De ZEIST Dr. A. R. Kleyn, genea loog te Zeist, heeft ontdekt dat de heer Claus von Amsberg, de verloof de van prinses Beatrix, Amsterdam se voorouders had. Een en ander werd gepubliceerd in het orgaan van de Nederlandse Genealogische Ver eniging „Gens Nostra". Dr. Kleyn heeft maandenlange na speuringen verricht. Alle gegevens frepen niet verder terug dan tot 1830—1896. In die periode leefde Maria Minet, betovergrootmoeder vnn Claus von Amsberg. Dr. Kleyn vond via de vrouwelijke tak van de moederlijn, de grootvader van Maria Minet, de heer Pierre Antoine Bo- longaro Crevenna. Deze werd in Am sterdam gedoopt in het Franse kapel letje aan de Boommarkt. Pierre An toine was de zoon van Pietro Creven na, die in 1768 trouwde met Maria Antonio Bolongaro. Zij woonde bij v«aru0uders °P de Nieuwe Zijds de publikatie blijkt S Crevenna's een fraai huis be- wï? i 2?. de Nieuwe Zijds Voor- k5? j bezaten eigen kleine Poï"e{)s .en, hadden een familiewapen. moi;«U1S g v*a& achter het toen- in w raadhuis, dat thans het paleis in looi b^svan de Crevenna's werd 1921 afgebroken. (Advertentie) Er zijn weer met de de unieke waarborg voor overheerlijk, kerngezond fruit el alleibeste uit de topklasse verhuurders van deze woningen kun nen echter wèl om verhoging van huur prijs verzoeken als zij kunnen aantonen, dat vergelijkbare huizen méér huur op brengen dan de hunne. De huurprijs van na-oorlogse wonin gen, waarvoor geen financiële steun door de overheid is verleend wordt vrij overeengekomen tussen huurder en ver huurder. Voor noodwoningen geldt geen huurverhoging, mits zij gebouwd zijn met financiële steun op voet van de Woningwet Gemeentebesturen kunnen echter de minister verzoeken de huur prijs toch te verhogen. Zolang die goed keuring er niet is, zijn de verhogingen slechts „voorlopig". Woningen die gebouwd zijn tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945 en waarvan dehuurprijs niet meer dan f 60,per maand bedraagt, worden 7,5 procent duurder. Woningen die tussen 1-1-21 en 5-5J45 zijn gebouwd en die momenteel f 110, per maand of méér „doen" worden met 15 procent in huur verhoogd. Voor de na 1 januari 1957 gebouwde woningen worden in vele gevallen wel huurverhogingen berekend. Dit betreft dan woningen die gebouwd of herbouwd werden met een rijksbijdrage in gele den oorlogsschade, waarvoor boven die bijdrage extra financiële steun uit 's rijks kas is verleend. Ook geldt het voor woningen gebouwd met rijkssteun op voet van de premie- en bijdrage-regeling woningbouw-1953 de premiebeschikking woningbouw van 1957 of de premieschikking woningb. v. 1958. De huurprys van deze woningen is in het algemeen ook reeds bij een vorige algemene verhoging nader vast gesteld. Ook woningwetwoningen van na 1 januari 1957 (deze huurders heb ben eveneens met de vorige huurver hogingen meegedaan) worden 10 pro cent duurder. E.r zijin heel wat uitzonderingsbepa lingen. Bijvoorbeeld voor onbewoonbaar verklaarde woningen, of voor 'woningen die dit spoedig zullen worden, voor du- plexwoningen, gebrekkige of verwaar loosde woningen, enz. enz. Bedrijfspan den vallen onder een aparte regeling. Zij die menen onder deze categorieën vrijstelling of vermindering van huur verhoging te kunnen krijgen, kunnen zich het best in verbinding stellen met de Huuradviescommissies. Secretariaten in het verspreidingsge bied van Dagblad De Stem vindt men in Breda (Parkstraat 10), Bergen op Zoom (Stationsplein 17), Middelburg (Seissingel 4) en Zierikzee (Oude Haven 34). Deze commissies bestrijken een groot ressort. Zo valt Tilburg onder het ressort Breda, Zevenbergen onder dat van Bergen op Zoom en Zeeuwsch- Vlaanderen onder dat van Middelburg. Op de gemeenteseeretariën kan men in de meeste gevallen aan de weet komen onder welke huuradviescommissie de ge meente ressoorteert Zoals in de aanhef al werd gezegd, geeft de overheid op 1 januari 1967 een reprise van de huurverhoging. Deze be draagt dan een gelyk percentage als dat van 1 januari a.s. en die tweede verho ging geldt uiteraard weer voor dezelfde categorieën woningen. BONN (Reuter) De openbare aan klager in Bonn beeft een dagvaarding gereedgemaakt tegen een joodse ad vocaat van Oostenrijkse geboorte, pro fessor Hans Deutsch, die ervan wordt beschuldigd de Westduitse regering be zwendeld te hebben voor een bedrag van zeventien en een half miljoen mark aan restitutiegeld. Deutsch is in november 1964 gearres teerd op verdenking het geld onwettig verkregen te hebben voor een voorna me Hongaarse familie, van wie de nazi's kostbarp schilderijen in beslag genomen zouden hebben. Professor Deutsch, die in Genève woonde, lijdt aan suikerziekte en wordt sedert zijn arrestatie in een gevangenis-ziekenhuis verpleegd. Van de gevraagde twaalf miljoen mark borgstelling is tot nog toe slechts anderhalf miljoen bijeenge bracht. Volgens de aanklager heeft Deutsch het geld in de wacht gesleept voor ba ron Ferenc Hatvany, een Hongaars sui kermagnaat uit de oorlogstijd, en daar voor zes miljoen mark commissieloon gekregen. Achteraf was gebleken dat de schil derijenverzameling, waar het om ging, niet in beslag genomen of naar Duits land gebracht was. Vier andere personen, onder wie een voormalige S.S.-officier, worden ervan beschuldigd valselijk getuigd te heb ben dat de schilderijen door de nazi's waren gestolen. Er zijn bij het voor onderzoek 125 getuigen uit de vijf we relddelen ondervraagd, onder wie de directeur van het Hongaarse nationale museum in de oorlog, die nu in Brazilië woont. Professor Deutsch heeft tot 10 ja nuari de gelegenheid om bezwaren te gen de aanklachten in te brengen. LUENEBURG (DPA) Gisteren Is in Lueneburg in Neder-Saksen een pro ces begonnen tegen drie voormalige Duitse politie-functionarissen, die ver antwoordelijk zouden zijn voor het lij den van vijftigduizend joodse inwoners van het ghetto van Tschenstochau in Polen. De meesten van hen zijn in het vernietigingskamp Treblinka terechtge komen. De beklaagden zijn de 70-jarlge Paul Degenhardt, destijds bevelhebber van de Duitse politie in genoemde Poolse plaats en zijn toenmalige ondergeschik ten Kurt Jericho (57) en Otto Loebel (51). Degenhardt wordt ervan beschul digd vijf grote transporten van ghetto- bewoners in de jaren 1942 en 1943 ge. leid te hebben en ook persoonlijk en. kele joden te hebben vermoord. De twee anderen zouden in bepaalde geval len aan de moord op joden meegewerkt hebben. Er zijn getuigen opgeroepen uit Is raël, Amerika, Frankrijk en Canada. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend MADRID (UPI) In Madrid zijn gisteren de berichten tegengesproken, dat generaal Franco de Spaanse troon zou hebben aangeboden aan prins Juan Carlos de Borbon y Borbon en deze het aanbod zou hebben afgewezen. De graaf De Melgar, een lid van de fcroonraad van Don Juan, zei dat de prins eerder deze maand een onderhoud met Franco had gehad „om zich te be klagen over door de minister van voor lichting, Fraga Iribarne, afgelegde ver klaringen en om, als een goede zoon, zijn loyaliteit ten opzichte van zijn va der, Don Juan, opieuw te betuigen". In een bulletin van het secretariaat van Don Juan wordt voorts o.m. ge zegd: .,Wij zien onszelf verplicht om ten overstaan van het land deze poging zijn koninklijke hoogheid, de graaf van Barcelona (de vader van Juan Carlos) buitenspel te zetten, te veroordelen". Volgens het bulletin heeft Juan Car los zelf het onderhoud met Franco aan gevraagd om zdjn standpunt dat zijn vader „de wettige erfgenaam" van de troon is „krachtig te herhalen". DJAKARTA (UPI) President Soe karno heeft gisteren een poging om zijn minister van defensie, generaal Abdoel Nasoetion, als vicepresident van Indo nesië naar voren te schuiven, in de kiem gesmoord. Gemeenteraadsleden hadden maandag aan de burgemeester van Bandoeng ge vraagd de president formeel voor te stellen Nasoetion te benoemen tot vice president. Volgens de grondwet van 1945 moet de vice-president de uitvoerende macht overnemen, indien de president iets zou overkomen. Maar Soekarno heeft sinds 1956, toen Hatta aftrad, nimmer in de vacature voorzien. De grondwet voorziet op geen andere wijze in .een opvolger voor de president. Een geschilderd beeld van de nieuwe boortoren, de „Sea Quest", die de vergane „Sea Gem" gaat vervangen Het 15.000 ton metende gevaarte, dat 3,5 miljoen gulden kost, zal mei a.s. de taak van de „Sea Gem", aan boord waarvan 14 mensen omkwamen tij dens hevige stormen drie dagen ge leden, in de Noordzee weer opvatten, AMSTERDAM (ANP) De 39-ja- rige J. v.d. V., die op verdenking van poging tot diefstal was aangehou den, heeft in zijn cel op het Amster damse hoofdbureau van politie (op zettelijk) de steel van een lepel inge slikt. De man werd onder politiebewaking in het Binnengasthuis opgenomen. Als het stuk metaal niet langs natuurlijke weg zijn lichaam verlaat, zal de ver dachte worden geopereerd. Enige we ken geleden slikte hij een hoeveelheid spijkers in. (Door onze medewerker dr. K. J. Hahn) Er wordt in Italië nog veel nage praat en -geschreven over het won derlijke spel om Vietnam, dat enkele dagen geleden de wereldpers be heerste en zelfs een tikkeltje in de toespraak van de paus op de laatste adventzondag voor de Sint-Pieter een weerklank gevonden had: de vre despoging van La Pira, gesteund en verder doorgevoerd tot Washington door diens vriend Amintore Fanfani. Alles was zeker goed bedoeld, ge tuigde echter van zoveel ondeskun digheid en ook ambitie, dat de zaak moest mislukken. In Italië, waar men beide hoofdacteurs beter kent dan in het buitenland, heeft men zich dan ook minder opgewonden dan in de officiële kringen van de UNO en de westelijke hoofdsteden. Om dit te begrijpen moeten we even nog kort de feiten releveren. De oud-burgemeester van Florence kon bij het naderen van het kerstfeest de gedachte aan de oorlog in Vietnam niet meer verdragen en trok daarom naar Hanoi, om daar met Ho Tsji Minh zelf te spreken. Zijn bevin dingen in Hanoi briefde hij meteen door naar zijn oude vriend Amintore Fanfani. Deze, meteen gegrepen, zond het stuk streng vertrouwelijk door naar zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk met het in de U.S.A. onvermijdelijke gevolg dat het de volgende dag in een plaatselijke krant stond. Daardoor werd bekend, ten eerste dat La Pira van Ho Tsji Minh gehoord had dat deze overal naar toe zou gaan en met iedereen zou spreken, om een regeling over Vietnam te vinden. Dit verheugende nieuws verwekte grote verrassing, omdat het duide lijk in strijd was met de positie, die Vietnam tot nu toe had ingenomen, namelijk: eerst praten als de Ame rikanen zich uit Vietnam hadden te ruggetrokken. De twijfels die rezen, werden vrij vlot en wel afdoende bevestigd: ra dio Hanoi verklaarde dat Hanoi zo iets nooit gezegd had en dat het aan zijn vroegere eisen vasthield. Hoe kwam het misverstand tot stand? Aangezien beide hoofdacteurs ook internationaal bekende figuren zijn, die zeker nog vaak op het wereld toneel zullen verschijnen, is het mis schien nuttig de motieven van hun actie beter te begrijpen. Daarbij moet men natuurlijk een duidelijk onderscheid maken tussen de idealistische, spirituele, wereld vreemde Giorgio La Pira, die een zaam in een schrale kloostercel woont en van daar uit vredesplan nen voor de gehele wereld ontwerpt, aan de ene zijde en zijn oude vriend Fanfani, een geheide politi cus, overstromend van energie, een mannetjesputter., die binnen de De- mocrazia Christiana eens een sterke machtsgroep aanvoerde, die als se cretaris-generaal van de partij, als premier en minister van buitenland se zaken een ongewoon tactisch ta lent en een niet geringe dosis eerzucht had ontwikkeld. Het zou onjuist zijn de goede bedoelingen en de stimulerende werking van deze activiteit van La Pira te willen klei neren. Het is inderdaad een onbaat zuchtige, diep religieuze geest, en wie ooit deze kleine, magere, uiterlijk ze ker niet mooie of indrukwekkende figuur heeft horen spreken of heeft ontmoet, zal de bezieling die van hem uitgaat gevoeld hebben. Dit neemt niets weg van de kracht van zijn bezieling door en voor de vrede. Tenslotte, dilettanten hebben juist op het gebied van de vrede een echte functie; ze vertegenwoordigen niet de macht, niet bepaalde belan gen, geen bepaalde ideologie, ze wil len niets voor zichzelf, alles voor de vrede. Leek niet Joannes XXIII velen aan het begin een dilettant? En heeft hij niet juist door zijn buiten-de dingen-staan veel kunnen doen? Dit edele dilettantisme van La Pira MAURIK (ANP) De rijkspolitie is tot de conclusie gekomen, dat de brand, waarbij op tweede kerstdag een meubelfabriek in Maurik werd verwoest, moet zijn aangestoken. By deze brand werd een schade aange richt van ongeveer anderhalf miljoen gulden. Het technisch onderzoek heeft uit gewezen, dat kortsluiting niet de oor zaak van de brand geweest kan zijn. Ook branden er in de fabriek geen kachels. Het is volgens de rijkspoli tie dus wel duidelijk, dat het vuur van buiten af naar de fabriek ge bracht moet zijn. De vrouw van de directeur zag, nadat zij de brand had ontdekt, enkele kinderen weghollen. Deze kinderen zijn intussen ver hoord. Ze zijn echter nog erg jong (ongeveer 7 jaar) en het verhoor heeft dan ook nog geen belangrijke feiten aan het licht gebracht. Wel is vast ko men te staan dat minstens een van de kinderen op het fabrieksterrein ge weest is. kan echter vaak ernaast zijn. Viet nam is een duidelijk voorbeeld: La Pira hoorde kennelijk wat hij graag wilde horen. La Pira maakte zich dan ook met een blij en merkte pas een paar da gen later dat het een dode mus was. Hij had het meteen moeten weten. Dat Fanfani, de ervaren politicus, eveneens erop inging, is minder ge makkelijk te verklaren. Fanfani ver tegenwoordigt in de Democrazia Christiana een sterke progressieve vleugel, die ook in de Atlantische politiek graag het accent minder op de militaire verdediging dan op de politieke ontspanning en de mo gelijke ontwapening legt. Er be stond dus, op afstand en met reser ves, steeds sympathie bij Fanfani voor de onpolitieke escapades van La Pira. Bovendien had Fanfani wat spectaculaire publiciteit nodig: hij had een fout begaan toen hij de functie van voorzitter van de UNO- vergadering op zich nam. Daardoor was hij namelijk voor lange tijd onttrokken aan de inter ne Italiaanse politiek, kon zijn eigen stroming in de Democrazia Christia na niet leiden en binnen de regering niet voldoende meespelen. Daardoor had hij aan invloed en prestige ver loren. Nu meende hij vermoedelijk, door een ingrijpen in een hopeloze zaak op het hoogste wereldniveau, nieuwe en grote verdiensten te oog sten, zowel bij de Amerikanen als in zijn eigen land. Hoe dit ook moge zijn, de actie was niet rijp, was niet weloverwo gen en in handen van persoonlijkhe den die tegen de koude berekening en de harde, vèrrijkende planning van de Aziatische communisten niet opgewassen zijn. Gisteren heeft Fanfani de conse quenties getrokken uit zijn al te voortvarende vredesescapades. In een brief aan premier Moro maakte hij zijn ontslag als minister bekend, om dat hij „twijfels wilde vermijden omtrent de internationale positie van zijn land". (Advertentie) DEN HAAG (ANP) De Nederland se Vereniging van Huisvrouwen maakt zich, hoewel zy in principe een andere melkverpakking dan de fles van harte toejuicht, toch in toenemende mate on gerust over de omschakeling die nu aan de gang is. Zy heeft dat aan de minis ter Economische Zaken geschreven. Bij de ontwikkeling van de nieuwe verpakkingssystemen, zo meent de ver eniging, heeft het blijkbaar ontbroken aan coördinatie tussen de producenten en dus aan besparing van kosten. De melk in plasticzakken wordt verkocht tegen dezelfde prijs als melk in glazen flessen. Enige extrakosten ontstaan door de aanschaf van eenmaal van een schenkkan voor vijftig cent. In de „puurpaik"-kartonverpakking is de melk vier cent, in de andere karton- verpakking drie cent per liter duurder dan flessemelk. Het is de vereniging niet duidelijk, waarom zo'n grote prijsverhoging no dig is. Voor de producent ontstaan toch ook enorme besparingen, waardoor eventuele investeringskosten ruim schoots ongevangen kunnen worden? Nog zwaarder echter weegt het voor de huisvrouwenvereniging, dat de con sument tengevolge van de melksanering geen vrye keuze van leverancier heeft. De bij die sanering aanvankelijk voor gestelde keuze tussen drie leveranciers heeft in de praktijk niet aan de gewekte verwachtingen beantwoord. Verkoop van onverpakte melk onder vindt in toenemende mate weerstand van de kant van de producent, maar. ro meenit de vereniging, vooral voor kinderrijke gezinnen is het prijsverschil tussen verpakte en onverpakte melk van niet te verwaarlozen betekenis. Als de fles wegvalt zou bij de bedrijven, ROTTERDAM (ANP) De kustvaar der Willemijn (478 brt.), is gistermid dag in de Rotterdamse haven gekap' seisd, terwijl men bezig was met het laden van zakken tarwevlokken. Het schip zakte weg tegen de havenkant, vermoedelijk doordat de- ballasttanks niet helemaal in orde waren. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De havenarbeiders, die aan boord van het schip waren, konden zich tijdig in veiligheid brengen. BONN (DPA) Openbare aankla ger Dietrich Galle van de rechtbank in Bonn heeft gisteren in het zoge naamde „taxi-moord-proces" levens lange gevangenisstraffen geëist te gen de beide, 25-jarige, beklaagden Manfred Tragert en Dino - Pieter Hoffmann. Beide beklaagden hadden zich schuldig gemaakt aan moord op en een poging tot beroving van een chauffeur. Hoofdbeklaagde Tragert zou in de ochtend van 1 november 1964 de *~8- jarige chauffeur Karl-Heinz Koch met elf stilettosteken om het leven heb ben gebracht. Volgens Galle was de, evenals Tragert, uit Berlijn-Wedding afkomstige Hoffmann de aanstichter tot deze daad geweest. Tragerts ver dediger, dr. Bernd Buscaker, noemde zijn cliënt „strafrechtelijk niet ten volle verantwoordelijk". Hij verzocht de rechtbank Tragert niet of ver minderd toerekeningsvatbaar te ver klaren. D% advocaat van Hoffmann vroeg een kortere straf voor zijn cliënt. Beklaagde Tragert maakte geen gebruik van de gelegenheid nog iets te zeggen. Hoffmann zei, dat hij het voorgevallene betreurde. „Hoe ook het vonnis mag uitvallen, mij zijn de ogen voorgoed geopend. Ik heb nooit iemand willen vermoorden en ik heb Tragert nooit aangezet een moord te begaan", zo zei hij. Vandaag doet de rechtbank uit spraak. te Redstone in de Amerikaanse staat Colorado om het leven gekomen ten gevolge van een gasontploffing. Een mijnwerker wordt nog vermist. die de duurste verpakking toepassen, het prijsverschil tussen verpakte en on verpakte melk zelfs tien cent per liter bedragen. De vereniging vraagt zich af of, ten gevolge van de vereenvoudiging van net verpakkingssysteem, niet eerder een verlaging van de prijs van verpakte melk in het vooruitzicht gesteld zou kunnen worden. Het prijsverschil met onverpakte melk zou dan verminderen, zodat de vraag hiernaar geleidelijk zou verdwijnen. Als de melkhandel enerzijds mede werking van de consument verlangt op het gebied va nsamerlng, bezorgloze da gen, afnemen van kruidenierswaren, dan mag volgens de vereniging anderzijds van de melkhandel worden verwacht, dat het hoofdprodukt, de melk, wordt verkocht in uniforme kwaliteit tegen de laagst mogelijke, uniforme prijs, zo dat discriminatie wordt uitgesloten. John Lindsay NEW YORK (UPI) De aftredende democratische en rooms-katholieke bur- gemeeser van New York City, Robert F. Wagner, heeft op het gemeentehuis afscheid genomen, en daarbij zyn op volger, de republikein en protestant John v. Lindsay, gewaarschuwd dat „moeilijke jaren in het vooruitzicht lig gen". Wagner, die twaalf jaar voorzitter van de New Yorkse gemeenteraad is geweest wenste zijn opvolger alle goeds toe, maar wees op „de groeiende behoefte aan steeds meer geld voor uitgaven op het gebied van de armoebestrijding, de misdaadbestrijding, de bestrijding van de luchtverontreiniging, het neerhalen van achterbuurten de verkeerschaos en de vermindering van werkgelegenheid". Ziedaar enkele factoren, die mij deze laatste jaren „de moeilijke jaren" heb ben doen noemen, aldus Waginer. „Ik geloof niet, dat ze tegen het einde van dit jaar uit de wereld zuilen zijn. Ik schat dat ze nog wel een jaar of vier, en misschien zelfs langer, zullen du ren". Lindsay's voornaamste probleem zou volgens Wagner zijn het loskrijgen van geld van rijk en staat New York, ter bestrijding van de steeds menigvuldiger wordende vraagstukken van een mon- stergemeente als New York City. Overi gens voorspelde hij dat het geld zou afkomen. BONN (DPA) De Westduitse bondsregering heeft gisteren onver wacht haar instemming betuigd met het houden van een buitengewone zit ting van de E.E.G. - ministerraad zonder de Europese commissie op 17 en 18 januari aanstaande. Naar een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buiten landse zaken meedeelde was de per manente Duitse vertegenwoordiger bij de gemeenschap te Brussel gemach tigd de andere partners van het Duit se akkoord op de hoogte te stellen. De Duitse instemming was mogelijk ge worden doordat de Japanse regering had ingestemd met verplaatsing van het oorspronkelijk op 17 en 18 janu ari vastgestelde Duits-Japanse over leg in Bonn naar 24 en 25 januari.

de Stem | 1965 | | pagina 7