Voerstreek: „faux problème' dat verstandhouding vergiftigt finnbrod lil héérlijk bij eïke brood maaltijd - Stokpaard van de Walinganten Nederlands overheerst Echt leer is echt mode de misdaad van giovanrti jvenfuri TROUWEN NIET MOGELIJK VLIEG ER EENS UIT MET DE STEM Auto frontaal tegen trein ,1 ROZIJNEN, GEZOND EN LEKKER Eve ren uitblazen mevrouw i water sap van een halve Mannequins LET OP HET ONDERWERK renleenbank bank" Hulst Gevraagd een TRAKTOR- MONTEUR Waals extremisme Geen terugkeer I %Si: >ï:VV/.. Op-art botervloot IK, GERARD KREUGER Opvarenden gezonken woonboot gered Wit-Gele Kruis wil spoed met gezondheidsnota West-Duitsland helpt Israël met kredieten Paus Paulus wil H. laar uitroepen EEN KAT KRABT Huwelijksrcgistcr Avenhorn vol I EENDODE I 1 i DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 nen voor de rentebij- ingeleverd van 1 tot nnen ze weer worden genegen om reparatie- en konstrulktiewerk te verrich ten. Kennis van landbouwwerk tuigen is gewenst. Loon in overleg en naar bekwaam heid te regelen. Landbouwmechanisatie- bedrijf VAN EIJZEREN Oostsingel 35 BORSSELE Tel. 01105—436—505 Bekwaam internationaal chauffeur gevr. Br. ond. no. 43646. Gevraagd wederverk. of verte genwoordigers op prov. voor chem. anticondensprodukt. Br. ond. no. 43668 v.d. blad. Chauffeur met alle rijbewijzen biedt zich aan voor particulier chauffeur of taxichauffeur of lichte besteldienst, kan per 3 januari in dienst treden, leef tijd 20 en gehuwd. Gaarne brieven onder no. 051932 v. dit blad. Te koop gebruikte caravans. Wijngaardstr. 5, Goes, telef. 01100-7768. Zondags gesloten. 3 pers. caravan te koop, f 1725,- Wijngaardstr. 5, Goes. Tel. 01100-7768. 2 pers. caravan te koop. f 1550,- Wijngaardstr. 5, Goes. Tel. 01100—7768. Duivenhok, dakpannen, er kers, ramen, deuren, balken, latten, ijzeren balken en alle soorten afbraak te koop. H. de Nekiker en zn., Julian astr. 93, Heikant. Tel. 01140-3086. Twee kleine Shetland pony'* te koop. Te bevr. bij Gebr. Cocq- heijt, Absdaalseweg 32, Absda- le. Install, bedr. De Weerd n.v., Markt 33. Etten, bekend door vlotte afwerking en vlotte ser vice. Lage aardgastarieven lopen pa rallel met het verbruik: goed koop stoken is ook goedk. ko- ken enz. Centr. verw. op gas is qua aanleg ca f 1200,- voorde liger dan olie. Omb. v. olie kolen op gas is pas interessant wanneer het gas er is. Instal- latiebedr. De Weerd n.v., afd. c.v. Markt 33. Etten, geeft u op aanvraag vrijblijvend de gew. inl. Tel. 01608-2310. (N» 18 uur 01608-3947). Huur nieuwe televisie met alle programma's voor een gering bedrag per maand. Geen voor uitbetaling. Altijd recht v. koop. Vandaag besteld, mor gen bij u thuis. Bel (ook 's avonds) M'burg 3973 of Goes 5397 of Zierikzee 2540 of Axel 338 of Sluis 277. T.k. gestoffeerde woning met oprit. Zeer binnenkort te aan vaarden. Staande Hofstraat 65, Roosendaal. Te bevr. kapsalon v.d. Boom, Kalsdonksestraat 25, R'daal. Tel. 3493. Oranjeboomstraat. Keurige burgerwoning voor toek. eig. gebr. f 17.C00,-. Makelaars v. d. Berg Co.. Nw. Ginneken- sir. 43» Breda. tel. 01600-24421. Weggelopen zwarte mtddelslag poedel. Ter. te bez bij J. de Letter. Gravenstr. 363, Clinge- Tel. 2936. .De Reu"-caravans zUn be roemd om hun sublieme weg- ligging, hun chique afwerk»»» en hun interessante prijs. ti* zoekt onze showroom. Bel" crum gar. Min. Kanstr. IA"*" Breda. tel. 01600-39900. AU«V dagen geopend. Zeer mooie gebruikte caravan te koop. C. J. v.d. Wijngaard. Dreef 64. Breda. Tel. 38700. 10 Volle uren autorljle» f Losse lessen l 6,50. Fonkel- nie w lesmateriaal, gep'P,Y* meerde instructeurs. Erkenae bondsautorijschool ..De Cen trale' Aanmeldingsadressen. Breda Rldderstr. 4, tel. 370°» Bergen op Zoom, St.-Cathar na pie in 8. te) 6445. Ro??lef. daal Raadhuisstraat 48. »e ">073 Goes, Magdalenastr tel 5032. Middelburg, St.-J'w terstr 1, tel. 4029, Vliadn gen hoek Hobemstr. v Krugerstr tel 2593. T. k. a. wegens aanschj hieuwe. van part. goede OP« -Capt. '56, tegen elk aann. Jooa Kstelsedijk N 73. Stampers**1 rel. 01651 - 363. ielcrum-garage vraagt s*ee(*S lanrijdingvrije autos v- 961. te koop. Min. Kanstr. 0. Breda tel. Q16O0-399Q0. koop gebruikte auto's: rabant 1965 de Lux®. ant combi 1961; Isar 700 '.W.: Vauxhali Victor. Gara je De Jager. Axel. Tel. 774^ 1. Dauphine '59 klL,sCSad« 850,-. R. Ondme W- *£en. 1.150,-. Molenstraat 52, Vu >osch. Tel. 01652-2848. IR Major 1965. 2200 >en. Te koop wegen* .aas. en van een auto van de geI Roks, P. Bastiaansensing* 19. St-Willebrord. |^oor autorijles en fj?» M- z. ch.) naar -c^tac/t 0 Phi- 5rood, Larixstr. 4Z. Ter. ips) tel. 4010 <b g.fh|Kd leuzen. Vraag vrijbUJvenu ichtingen. (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL. De Brusselse conservatieve krant „La Libre Bcl- gique" lanceerde enkele jaren geleden een nieuw begrip: het „faux problème", het valse, onechte, verzonnen, ingebeelde probleem. „Faux problèmes" waren volgens deze krant alle taal- en andere grieven van de Vlaamse Belgen. De argumenten van de Vlamingen waren niet steekhoudend, want de Belgische grondwet waarborgt de gelijkheid van alle Belgen. „Aan die gelijkheid is altijd streng de hand gehouden, want België bezit het meest serene rechtsapparaat ter wereld en dat rechtsapparaat maakt geen onderscheid tussen Vlamingen en Walen. De Belgische wetgever kent en erkent slechts de Belg, die op gelijk waardige wijze wordt behandeld, ongeacht de taal die hij spreekt." Vanwege La Libre Belgique was dat 'n redenering die aanvaardbaar was van uit een eng juridisch standpunt, maar die duizendvoudig werd gelogensitraft door de dagelijkse praktijk. Een reeks wetten werden de jongste jaren dan ook goedgekeurd die een de facto-erkenning vormen van de Vlaams-Waalse werke lijkheid, en in de nieuwe Belgische grondwet die op de helling staat, zal met die werkelijkheid eveneens reke ning gehouden worden. Niet alle vraagstukken die worden ge steld in de schoot van de Belgische staatsgemeenschap zijn evenwel van het. zelfde allooi- Sommige doen inderdaad denken aan een ,,faux problème", en het minste wat erover kan worden ge zegd, is dat ze kunstmatig worden opge fokt met zuiver demagogische oogmer ken. Zulk een „faux problème" is de kwestie van de Voerstreek. Nog onlangs erkende 'n andere Franstalige Belgische krant, „La Dernière Heure", dat de Voerkwestie een „faux problème" is, maar ze voegde er in één adem aan toe, dat de Walen niet zullen rusten voor aleer dit valse probleem" in hun voor deel is geregeld. De Voerstreek wordt, gelijk bekend, ge vormd door zes kleine gemeenten 'met een gezamenlijke bevolking van onge veer 4.000 zielen. De Voerstreek (ge noemd naar 'n bijrieviertje van de Maas) ligt geklemd tegen de uiterste zuidgrens van Nederlands - Limburg, waarvan zij taal- en bodemkundig de voortzetting is. Sedert de Belgische onafhankelijkheid in 1830 maakten de gemeenten deel uit van de drietalige, overwegend Fransspreken de provincie Luik. Meer dan honderd jaar lag de Voerstreek in een vergeten hoek: enkele honderden landbouwgezin- nen, kleine ambachtslieden, ongeschool de fabrieksarbeiders die een bescheiden loon verdienden in het Luikse industrie- g.bied- De mensen spraken hun Lim burgs dialect, in de schooltjes (uitslui tend lager onderwijs) was Nederlands de voertaal, in dezelfde taal predikten de parochiepriesters en werden stervenden bijgestaan. Het provinciaal bestuur van Luik was zich ternauwernood het be staan van die onaanzienlijke uithoek be wust, en bij elke volks- en talentelling bevestigden de Voerbewoners naar waar heid, dat zij in hun gezinskring Neder lands spraken. Doch na de tweede wereldoorlog maak ten enkele invloedrijke Fransgezinde r tabelen (een Franse kasteelheer, een no taris, een gemeentesecretaris) gebruik van een talentelling, om de dorpelingen in te hameren dat ze er alle belang bij hadden, zich Franssprekend te verkla ren. De Vlamingen zouden zich hebben gecompromitteerd met de nazi's, het Frans was voortaan de enige taal van de goede" Belgen. De druk van die no tabelen had succes, temeer daar ze van een aantal dorpelingen volmacht hadden gekregen om de tellingsformulieren in hun naam in te vullen. De vervalsers hebben echter te veel wil len bewijzen. In de Voergemeenten bleek van de ene dag op de andere een zó ver pletterende meerderheid te wonen van Franssprekenden (nagenoeg 80 pro cent), dat de telling door Brussel niet werd erkend. Alles bleef dus bij het oude. en op grond der objectief-wetenschappe lijke gegevens van een taalcommissie werden de Voergemeenten in 1963 over geheveld naar de Provincie Belgisch- Limburg, nadat een wet de taalgrens in België had vastgelegd en meteen was bepaald, dat er, Belgisch-Brabant uitge zonderd, geen gemengdtalige Belgische provincies meer mochten bestaan. Doch inmiddels was er in Wallonië een malaise gegroeid. Het sluiten van uit geputte kolenmijnen, en van verouderde fabrieken tastte het economische poten tieel van Wallonië aan, en nieuwe spec taculaire industrievestigingen in het tra ditionele Vlaamse landbouwgebied brachten 'n duidelijke verschuiving te weeg van het economische zwaartepunt in België en zetten de Waalse hegemonie op losse schroeven. De linkse volksmenner André Renard, te Luik eigenaar van de krant ,,La Wal lonië", buitte deze evolutie uit, om de Waalse arbeiders op te hitsen tegen de Vlamingen en om separatisme te predi ken. Hij verspreidde de mening dat de Walen omdat zij ten opzichte van de Vlamingen numeriek in de minderheid zijn, door hun Nederlrndstalige landge noten worden verdrukt. En tegelijk poog de hij 'n soort rassistisch meerderwaar- digheidscomplex ingang te doen vinden- (..Een Waal is tien Vlamingen waard"). Renard verwierf vooral veel aanhang in de provincie Luik, evenals te Namen en te Nivelles, ook onder liberalen en christen- demo cr aten Na zijn dood greep de door Renard op gerichte MPW (Mouvement Populaire Wallon) het overhevelen van de Voer streek plotseling geproclameerd tot „heilige Luikse grond" naar Belgisch- Limburg aan, om het bewijs te le veren van het Vlaams imperialisme, dat zijn wil opdringt aan de Waalse min derheid". Voor het gemak werd vergeten, dat West-Vlaanderen een veel belangrij ker gebied in oppervlakte en bevolking (ruim 70.000 zielen had afgestaan aan de Waalse provincie Henegouwen. Zcr kwam d-e Voerstreek, dat vergeten lapje grond, pardoes in de frontzone te recht. Vanuit het nabije Luik zond de MPW propagandisten en geld, in pro clamaties werd de Voerstreek vergele ken met Elzas-Lotharingen en alle bur gers werden opgeroepen tot burgerlijk verzet. De provinciale raad van Luik speelde het spel mee, en liet hoewel de Belgische regering dat had verboden een referendum houden in de Voer- dorpen. De uitslag: meer dan 70 pro cent van de bevolking sprak zich uit voor de terugkeer naar Luik- Een eis. waar aan uiteraard geen gevolg werd gege ven. Van de gemeenteraadsverkiezingen eind vorig jaar, maakten de Walingan ten opnieuw gebruik om hun eis kracht bij te zetten. De eenheidslij sten „Retour a Liège" die in de Voergemeenten wer den ingediend, behaalden een meerder heid van ruim 60 procent. Maar dit alles heeft niets kunnen ver anderen aan het nieuwe Limburgse sta tuut van de betrokken gemeenten. Bel gisch-Limburg heeft de wegen laten ver beteren, bevordert het toerisme, onder zoekt de vestiging van kieinindustrie en het oprichten van een middelbare school, opdat de jeugd van de Voergemeenten niet meer dagelijks naar de vrij verre arrondissements-hooflplaats Tongeren behoeft te reizen. De Walinganten, die duidelijk beseffen dat de tijd tegen hen werkt, (zelfs de cijfers waarmee ze schermen 80 pro cent, 70 procent, 60 procent illustre ren hun achteruitgang) spannen zich krampachtig in om de beroering aan de gang te houden. Ze hebben betoogd in de straten va.n Brussel. Ze werden er op gewacht door Vlaamse tegenbetogers, en aldus konden de hoofdstedelingen het be leven dat de Walinganten de Vlamingen uitscholden voor „Boches" (moffen), en dat dezen prompt antwoorden met de kreet ,,Rexisten!" (nrar de fascistische beweging van de Waals^ landverrader Léon Degrelle). Toen de Vlamingen de „Vlaamse Leeuw" en het Belgische volkslied aanhieven antwoordden de Waalse betogers met de Frans-republi keinse Marseillaise. Een Waals parlementslid interpelleer de de Belgische regering daarop over de toekomst van de Voerstreek, maar de minister van binnenlandse zaken prikte het ballonnetje door met de nuchtere op merking dat de Voerenaars, alle stem mingmakerij ten spijt, in hun dagelijkse handel en wandel trouw zijn gebleven aan het Nederlands. In 80 procent van de gevallen spreken ze hun volksdialect met de huisarts, in 90 procent yan de gevallen spreken ze hun biecht in het zelfde dialect. De Voerkwestie, een „faux problème", met het nadelige gevolg dat het de be trekkingen tussen Walen en Vlamingen onnodig vergiftigt en bovendien een zwa re hinderpaal vörmt voor vertrouwen en verstandhouding onder die Walen en Vla mingen, die de Belgische staatsstruc tuur willen hervormd zien op federalis tische grondslagen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii o Wat presenteert u uw nieuwjaarsbezoek dit jaar? Schotel ze eens wat zon voor uit Californië in de vorm van rozijnen. Het is een heerlijke, gezonde lekkernij, die „gezelligheidsaccentjes" geeft aan alles wat u ermee maakt. De meeste kinderen zijn trouwens ook al dol op rozijnen zó uit het handje. Hier zijn dan een paar recepten om het nieuwe jaar mee in te zetten: •Rode wijnsaus (halve liter), niervoor heeft u nodig: 5 dl rode land. A Is u weet, dat men gewoon is in de omgeving van uw huis op oudejaars avond rotjes en voetzoekers te laten knal len, houdt dan uw huisdieren binnen. Honden en poesen, die buiten lopen, schrikken van de harde knallen, gaan op de loop en kunnen dikwijls hun huis niet meer terugvinden. Bovendien is dit vuur werk ook niet zonder gevaar voor de die ren. Als u soms een zwervende kat of hond ziet, waarvan u weet, dat hij geen huis heeft, neem hem dan die avond eens in uw huis op. Dan kunt u hem behoeden voor het lawaai op straat. Misschien kunt u dat beestje ook lan ger bij u houden en er een nieuw, goed tehuis voor zoeken. drio P' stukJe citroenschil (ongeveer vinir J?nt\meter)halve theelepel kaneel. iQr^i __ui.dnagelen, 65 gram suiker, 1 eet lepel niaizena aangemaakt met twee eet- lepels water' loo gram Californische blau- M en rozifrli?. ai deze ingredienten, behalve de lage two Puelkaar en laat deze op een Warm m j on ongeveer 10 minuten hoenschi?rfer!j Verwijder het stukje ci- het laaJlf Pn kruidnagelen en roer op TT c de rozijnen erdoorheen. warm hu®,?! heerlijke wijnsaus, 'enttdol^ddlng °f k°Ud bij vruch" d«sert<'™<nlp<'' Dit k een voorgerecht of t voor vier personen. kleineUsh?wfJ,klaai': xn sir>aasappel, aan eesnerten kilSugasncdcn 4 eetlepels fijn- amandelen 4 PJtf' 4 ,ee~eP?ls fijngehakte we rozi eüepels Californische blau- Mmg a 1p i„e<m eef'epel port of rum. elkaar en verdpgpri enten goed door «nipes Als n rtif ze over vler «'azen 5 het leuk om lgfrecht a1'' dessert geeft 'e garneren met toeties slagroom gespoeld p„ni!UW wafeld°ekje dat uit- in een u-u gedro°gd is, maakt u botervC? sS,k°Pri;aT;deSSin op de m<?s glad J e botei sevouwpp al,deP ,m0t het gevouwen doekj van - J de boter met een in vieren mevr p! J? de oppervlakte. (Tip Pepels-Sampers uit Stein). L^ngeveer vijfhonderd welgevormde da mes applaudisseerden enthousiast toen op het eerste „Internationale Congres van de Charme" in Düsseldorf de oprichting van een vakbond voor mannequins werd geëist. Oorspronkelijk hadden de orga nisatoren, confectiefabrikanten uit bin nen- en buitenland, de dames slechts voor een vrolijk onderonsje bij champagne uitgenodigd. Maar de schoonheden presenteerden hun in plaats van een vriendelijke glim lach en een vakkundige oogopslag, grove verwijten en gedurfde eisen volgens nieu we beroepsregels. Het zou bijvoorbeeld onverdraaglijk zijn verklaarden de dames achter lange oogwimpers schitterde strijdlust dat een mannequin in tijden van modieuze laagconjunctuur door de werkgever wordt gebruikt om koffie te zetten en meubels af te stoffen. Sociale zekerheid en een vast salaris zouden in dit beroep evenzo vanzelfsprekend moeten zijn als bij alle andere beroepsrichtingen. Unaniem verweerden de schoonheden van beroepswege zich tegen die dames, die zich weliswaar mannequin noemen, maar in plaats van mode zichzelf tentoon stellen. Nederlandse topmannequin Sari Weekmann bekritiseerde ook de andere categorie van „showdames": „Voor het showen van ondergoed zijn vele meisjes niet bereid. Een echte mannequin, die haar beroep serieus opvat, is bereid alles wat maar met kleding te maken heeft l te dragen". Na het geschitter van goud- en zilverbrokaatparel- en straszbor- duursel dat de december eesten van de elegante vrouw verlangen maakt deze avondmantel van Bal- main een bijzonder sobere indruk. De lange, aangesloten mantel van warmrode wollen stof is afgezet met donkere nerts en wordt ge dragen over een lange, witte avondjapon (Advertentie) B A VOLKOREN KROKANTBROOD 80 ct. per pak (VERVOLG VAN PAGINA 1) ,Ik protesteerde, ook bij de mallemolen, die een commissie van toezicht is. Daarna diende ik een aanklacht tegen de directie in bij de officier van jus titie in Den Haag: wegens diefstal. De officier van justitie heeft mij geschre ven ik kan zijn handtekening niet lezen dat hij op grond van een rap port geen aanleiding ziet voor vervol ging en dat ik volgens het rapport weer in bezit ben gesteld ik herhaal het letterlijk weder in bezit ben gesteld van de paperassen, die de huismeester wegnam". Gerard Kreuger kijkt de kring rond. Hij zegt met nadruk dat hij het manuscript nog steeds niet terug heeft. Bitter merkte Gerard Krueger op, dat hij het boek van Jan Cremer niet heeft gelezen. „Het is bewijsmateriaal, dat mnen mij niet had mogen onthouden. Ook mijn advocaat mr. dr. K. W. P. Klaassen uit Den Haag vond dit niet juist", aldus de auteur. Hij komt nog terug op de zaak -tegen Jan Cremer en verklaart geïsoleerd te zijn gehouden in de gevangenis. „Tientallen brieven, o.m. aan getuigen a charge in dit pro ces, zijn -niet verzanden. Ik heb zestien getuigen a charge in deze zaak: ken nissen, die het hebben gelezen, een kennis, de heer Schimmelpenninek, die bij mij in de kamer zat, -toen Jan Cre mer de oranje map met het manuscript meenam, een kennis, die Jan Cremer heeft horen zeggen, dat h-ij het manu script steengoed vond, en kennissen, die er bij waren., dat ik Jan Cremer ver zocht het manuscript -terug te bezor gen". Desgevraagd deelt de heer Kreuger mee, dat hij ervan overtuigd is, dat de Bezige Bij hem de schadeloosstelling van een kwart miljoen zal moeten be talen. „Ik zal dat geld heus niet zelf gebruiken". Grimlachend voegt hij er aan toe: „Misschien gaat het wel naar een reclasseringsinstelling". „Bovendien heb ik al contact met de Amerikaanse ambassade opgenomen om een schadeloosstelling te eisen, nu het boek van Jan Cremer ook in Amerika op de markt is gekomen. Ik heb ge hoord, dat het boek eveneens in Duits land zal verschijnen. Dan eis ik ook daarvoor schadeloosstelling", aldus Kreuger. MIAMI BEACH (UPI) Op de At lantische Oceaan is een zeewaardige woonboot in hoge golfslag gezonken. De veertien opvarenden konden bijtijds wor den gered door de Amerikaanse kust wacht en een tanker. De woonboot, de „Marana" van Loan Lachance in Northbrook, Illinois had Miami verlaten op weg naar Bimini op de Bahama eilanden. Vroeg in de middag ontving de kustwacht een korte en ver minkt overeengekomen boodschap -dat de Marana water maakte en zinkende was. De tanker „Amoco Delaware" die in de buurt was. redde twaalf opvarenden, een kustwachthelicopter een vrouw en een. kind die behandeling wegens lichte shock nodig hadden. (Advertentie) TILBURG, donderdag (LCN) U kunt als consument nooit voldoende worden voorgelicht bij het besteden van uw geld. Als u schoenen koopt, let dan niet alleen op het model, maar vooral op het materiaal, waarvan de schoen is gemaakt. Voor het bovenwerk zijn er tal van variaties in leer, zoals rundleer, chevreaux, boxcalf, suède en andere. Voor het onder werk ligt, bij een goede schoen, de keuze voor de hand: een leren zool 45. Giovanni werpt een geërgerde blik in hun richting. Hij heeft door de vingers gezien dat ze erg laat zijn gekomen. Hij heeft hun een prima diner opgediend. Ze hebben de reke- j ning betaald. Waarom gaan ze nu j niet weg? Hij wil in aanmerking ne men dat ze artiesten zijn en dds vreemde manieren hebben, maar kun nen ze dan niet begrijpen dat hij vermoeid is? Hij loopt een paar maal de eetzaal op en neer, werpt aan duidelijkheid niets te wensen overlatende blikken in hun richting, maar ze letten niet op hem. Als ze niet de minste aanstalten maken om heen te gaan, schuift hij omslachtig de grendel op de voordeur en gaat naar zijn keuken. Miranda is bezig de grote pan af te drogen, waarin ze de hele avond wa ter heeft gekookt. Edoardo zit gebo gen over de keukentafel en propt enorme hoeveelheden ravioli in zijn mond. De rest van zijn avondeten wordt opgewarmd op het fornuis; drie grote Iniro-biefstukken, een kilo aardappelen en een pan vol spinazie- Hij kijkt de restaurateur tevreden en gelukkig aan, besteedt daiy weer al zijn aandacht aan de ravioli. Gio vanni en Miranda zien hem eten en kijken elkaar glimlachend aan. Zij heeft de borden en schalen die vanavond gebruikt zijn, al afgewas sen en Giovanni brengt die terug naar de tunnel, waar hij ze opbergt in sen van de grote kasten bij de etens- lift. Hij moet hiervoor een paar maal heen en weer lopen- Hij schakelt de kookplaten en de stoomtafel uit. Hij plaa-tst de schaaltjes met kruiden en de ongebruikte karaffen eveneens in een kast. Signora Pandolfi zit te dom melen in haar armstoel, hij maakt haar voorzichtig wakker. „Alles al opgeruimd, hè?" Haar vro lijke, oude, gerimpelde gezicht kijkt hem verwijtend aan. „Dit is toch mijn werk! Waarom heb je me niet eerder wakker gemaakt?" „Het is een lange dag geweest. Je moet maar naar bed gaan," zegt hij. „Heb je al gegeten?" Ik neem 's avosds nooit een uitge breide maaltijd," zegt ze geeuwend. Ze had zitten lezen in een tijdschrift, toen ze indutte. Ze bukt zich en zet het tijdschrift in een krantenrek naast naar armstoel. Langzaam staat ze op, „Ik neem een hapje van alles, "wat naar beneden komt," zegt ze lach end, „je moet alles zelf proeven, voor je het je gasten voorzet."* Hij loopt met haar de tunnel In, helpt haar de ladder naar haadMHgen kelder op, wenst haar goedenacht en gaat weer terug naar de etenslllt» IDJ bergt het tafelzilver, de kurketrek- DOOR HOWARD SHAW kers, de keukenmessen en de soepter rine op. Slaperig overtuigt hij zich dat alles in orde is- Dan schrijft hij een laatste bon. die hij aan de kabel bevestigt: „Welterusten, Carlo. Leg het luik weer neer." Het papiertje gaat in de schacht omhoog. Een hal ve minuut later word-t de grauwe schacht die naar de keuken boven voert, in duisternis gehuil. Giovanni schakelt de elektrische ven tilators in de tunnel uit. Hij draait de petroleumkachels uit en ook een paar lampen. De and-ere lichten blijven aan, tot Miranda de ladder naar de kelder van signora Pandolfi opge klommen is. Daarna gaat hij terug naar zijn eigen kelder. Onderweg constateert hij tot zijn tevredenheid dat Edoardo die avond maar één schotel gebroken hteft. De vrouw en haar tafelgenoot zijn nog steeds in een ernstig gesprek verwikkeld. Ze zullen nu toch wel gauw weggaan. Hij gaat terug naar de keuken. Edo ardo is klaar met eten. Giovanni tikt hem op de schouder en knikt tevre den met zijn hoofd. De jonge reus kleedt zich uit, terwijl Giovanni een kampeer bed voor hem opmaakt naast de keukentafel. Het bed kraakt als hij zijn zware lichaam er op neer. laat. Hij strekt zich behaaglijk uit Giovanni tikt hem weer op de schou der, draait het licht uit' en gaat te rug naar zijn eetzaal. Miranda heeft zijn avondeten gereed gezet, op een van de tafels achter in het vertrek. Zij heeft al gegeten, maar voor de gezelligheid deelt ze een fleg Veiletri-bianco met hem. ter wijl hij een geroosterd kippetje opeet dat ze eerder in de avond besteld heeft en voor hem in de oven warm gehouden heeft. Ze praten opgewekt onder het eten. Hij vertelt haar de geschiedenis van Geryon, het drie hoofdige monster uit de oude mythen. Hij kan niet met haar praten over wat de voornaamste plaats inneemt in zijn gedachten en dit doet hem veel verdriet, als hij haar gladde voorhoofd en haar zachte ogen ziet. De pijn in zijn hart wordt echter ver zacht door haar lach om een grapje dat hij haar vertelt of door de toe vallige aanraking van haar hand als zij zijn glas vult. Er ia geen enkele plek op de hele wereld waar hij op dit moment liever zou willen zijn dan aan dit tafeltje in zijn trattoria. Intussen zijn die twee gasten einde lijk gereed om te vertrekken. De vrouw is al opgestaan. Met een glim lach wenkt zij Giovanni bij haar te komen en loopt hem halverwege te gemoet. „Zou ik je een vraag mogen stellen?" Ze spreekt het Italiaans vloeiend, maar met een licht accent, ,,'t Is na tuurlijk niets persoonlijks. Ik ben heel discreet. - Zoals je wel weet, heb ik hier al vaak gegeten en meer dan eens heb ik een vraag op mijn lip pen gehad. Er is hier iets dat mii verwondert." Giovanni is op zijn hoede, maar op zijn gezicht is geen spoor van onge rustheid te zien. „Over het algemeen houd ik er niet van in Trastevere te eten omdat er altijd een reuk van vet in de eetzaal- tjes hangt", zegt ze enigszins aarze lend. „Maar hier is de lucht altijd fris- Een enkele keer komt er een geurtje uit de keuken, maa-r dat is bescheiden en aangenaam. Ik kan niet precies onder woorden brengen, hoe verschillend het hier is. Zelfs midden in d-e zomer voel je hier geen warmte, je merkt nooit dat er een fornuis in dit huis is. Heb je soms een speciaal ventilatie-systeem?" „Nee,'' antwoordt Giovanni onzeker- „Ik vind 'het geweldig! Vertel me eens hoe je dat klaar speelt!" UTRECHT (ANP) De Nationale Federatie het Wit-Gele Kruis heeft in haar blad „Katholieke Gezondheids zorg" geklaagd over het lang uitblijven van de gezondheidsnota, waardoor de instanties uit de sector gezondheidszorg met hun plannen voor struktuurver- nieuwing in onzekerheid blijven steken. Het ontbreekt volgens de federatie ook aan een nauwe samenwerking tus sen overheid en particuliere organisa ties. Ook de financiële zekerheid laat vol gens het Wit-Gele Kruis nogal wat te wensen over. Men vraagt zich af. of ihet verant woord is om een bevolkingsgroep, die niet onder de ziekenfondsen valt plot seling aan eigen lot over te laten, ter wijl ze tot nu toe toch ook het voordeel had van de overheidssubsidies. Onzekerheid over de rijkssubsidie be staat verder ten aanzien van het expe riment ziekenverzorgsters. dat de wijk verpleegster voor een groot deel be vrijdt van dagelijks routinewerk, zodat zij zich meer kan wijden aan preven tieve en sociaal-hygiënische taken. BONN (UPI) De Westduitse rege ring heeft een krediet van in totaal 75 miljoen mark verleend aan Israël. Bei de regeringen zullen begin januari be sprekingen openen over te verlenen eco nomische hulp. Het krediet overbrugt de kloof, die er ls ontstaan tussen het aflopen van het Duits-Israëlische verdrag inzake de her stelbetalingen en de totstandkoming van een nieuwe overeenkomst voor economische hulp. De herstelbetalingen, die over een periode van 12 jaar ongeveer 3,45 mil jard mark hebben bedragen, zajn krach tens het verdrag eind februari gestaakt nadat de laatste betaling was verricht. VATIKAANSTAD (KNP) Paus Paulus is van plan in 1966 een buiten gewoon heilig jaar uit te roepen ln ver band met het feit dat 19 eeuwen gele den de apostelen Petrus en Paulus stierven. Het heilig jaar zou op 29 juni van het volgend jaar, feestdag van de apos telen Petrus en Paulus, beginnen en duren tot juni 1967. De kerk viert in de regel elke 25 jaar een heilig jaar. Het eerste werd door paus Bonifacius in 1300 gehouden, het laatste vond plaats onder Pius XII in 1950. Een goed idee om de meubelen te beschermen tegen ophalen en krabben, veroorzaakt door poes, die zijn f haar nagels wil scher pen: een standaard, bekleed met een stukje vloerbedekking waar mee poes rustig kan tekeergaan. Het idee is van een Deense tim merman. (Van onze correspondent) AVENHORN Tot 1 januari is het in Avenhorn niet meer mogelijk te trou wen. Het register van huwelijksaangiften is namelijk vol. Er zou gisteren in Avenhorn een trouwpartij zijn, maar op uitdrukkelijk verzoek van de secretaris werd het in de naburige gemeente Ursem gesloten. Gemeentesecretaris J. Ligtenberg zei over dit uitzonderlijke voorval: „Een re gister van huwelijksaangiften wordt, evenals een register van huwelijksakten, een jaar gebruikt. Zo'n register kan de gemeente niet zonder meer aanvullen. Daar is toestemming voor nodig van de officier van justitie. Toen het bruidspaar Van Diepen-Bakkcr kwam om een trouwdatum af te spreken, bleek dat het register vol was. Voor de laatste dagen van 1965 leek het onzin om een aanvulling aan te vragen. Bovendien duurt dat ongeveer twee weken". Het is ook verklaarbaar, volgens de heer Ligtenberg, dat het register vol is. De laatste maand zijn er meer trouwpartijen geweest dan gebruikelijk was. Wéér twee vragen om mee te dingen naar een van de fantastische prijzen, die Dagblad De Stem ter beschikking heeft gesteld voor de goede oplossingen van onze prijsvraag t.g.v. het inhalen van de 75.000e abonnee. 13. In de rubriek Hitparade wordt de lezers en lezeressen elke week gevraagd hun eigen voorkeur voor een aantal grammofoonplaten vast te stellen. Hoeveel top pers moet men opgeven? a. Tien. b. Vijf. c. Vijfentwintig. 14. Hoe heet het laatst ge plaatste beeldverhaal rond de personen van Suske en "Wiske? a. De Apekermis. c. De liefde van tante Si- don ia. c. Suske vindt het geluk. LEIDEN (A.N.P.) De heer G. Holtz- apfel (70) uit Schiebroek (Z.H.), is gis teravond om het leven gekomen, toen de wagen waarin hij zat, op een onbe waakte overweg in de buurt van Lei den frontaal tegen een trein botste. Vermoedelijk heeft de bestuurder zich in de situatie tér plaatse vergist en is hij, in plaats van de overweg geheel over te steken^ de spoorbaan opgereden. De beide inzittenden hadden nog an derhalve minuut de tjjd om de auto te verlaten alvorens de trein naderde. De wagen kwam tussen de rails vast te zit ten. De bestuurder, die in Zwitserland wonende Nederlander J. Holtzapfel (72), lie een shock op. Na drie kwar tier was de lijn Leiden-Den Haag weer vrij. PAPENDRECHT (ANP) Een ket tingbotsing door gladheid, waarbij twintig auto's waren betrokken, heeft zich gistermorgen op rijksweg 15 onder Papendrecht voorgedaan. Acht perso nen werden gewond, waarvan twee ernstig. Vier auto's zijn vernield, ter wijl negen andere ernstige schade heb ben opgelopen. Het verkeer moest drie uur worden omgeleid. BARNEVELD (ANP) De landbou- ker E. van Middendorp (62) te Barne- veld is gistermorgen overreden door een tractor, waarmee hij wilde gaan wer ken. De heer Van Middendorp werd in de schuur gevonden onder een van de wielen. AMSTERDAM (ANP) De tien jarige Martin Deege uit Amsterdam is bij het spelen plotseling i.n elkaar ge zakt en overleden. Hij was met twee andere jongens in een park in Amster dam aan het spelen. De doodsoorzaak heeft men nog niet kunnen vaststellen. WERKENDAM (ANP) Een lichaam van een vrouw is uit de Boven-Merwe- de ter hoogte va,n Gorinchem uit het water opgehaald. Het lichaam moet al jaren in het water hebben gelegen. De politie vermoedt, dat dit het lijk is van een schippersvrouw, die overboord is gevallen. De identiteit is niet vast te stellen. APELDOORN (A.N.P.) De heer G. C. Oeleman (70) uit Apeldoorn, is gis teren op slag gedood toen hij in Apel doorn met zijn fiets kwam te vallen en door een truck werd overreden. Hij werd enkele meters meegesleept en overleed ter plaatse. I

de Stem | 1965 | | pagina 5