C0RDIGNAC DUCOSSON u KERN PUNTEN Eerste paal „De Schelde te Ter neuzen geslagen Veehandel via Scheldebrug vrij ©k/UMANEN Goede expositie grafiek en keramiek te Axel SCHADE&BUYSING Begroting Hoedekenskerke kwam net niet klaar Koenkelen in Heinkenszand Middens .Groslijst o IJzerconstructie- en apparatenfabriek DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 VLISSINGEN HULST #^335 Dagblad De Stem GOES Kapelle Aan onze kwartaalabonnees De kwitanties voor het eerste kwartaal 1966 worden begin januari uitgezonden. IN „KUNSTAMBACHT" Fraai aardewerk van Margreet Huisman Onderscheiding voorzitter Zeeuwse NIYE Ook (drijvende) se heepsreparatie Terneuzen m Stuurman liep ernstig letsel op bij aanvaring Verhoging contributie Wit-Gele Kruis Hulst Naamsverandering Dow Chemical Raad Cadzand achter voorstel herindeling Kaderdagen van Zeeuwse C.P.J. Zwitserse toto draait prima HOOGWATER Vandaag Morgen Vuist op taf( maar deur n burgerlijke sdand Geboren: Adriaan z.v. J. de Hondt en P. Goedhart; Dina d.v. J. Minnaard en G. Houwaart; Clorinda d.v. J. Velle- koop en B. Bronke; Eric z.v- P. Ma en M. Warren; Janis z.v. J. de Nooijer en B. de Ridder; Marian d.v. H. Uijl en T. Schroevers. (Ondertrouwd: G. van Wingerden 19 j. met mej. W. Bronke 19 j.; M.J- van Dalen 20 j. met mej. G. B^oth 20 j.; W. Wijnen 39 j. met mej. J. Beuns 35 j. Gehuwd; M- Grootjans 24 j. met mej. P. Kleppe 22 j.; A. Booij 23 j. met mej. A. Koole 24 j.; R. van de Bank 24 j. met mej. J. Geldof 22 j.; J. Riepma 23 j. met mej. D. Hofman 26 j.; J. Nij- sen 21 j. met mej. G. Snel 25 j.; C. Zwartepoorte 23 j. met mej. H. van der Linden 20 j.; G. Bleijenberg 43 j. met mej. D. Sierevogel 37 j.J. Voete link 20 j. met mej. M. Goedhart 19 j. K. Aertssen 24 j. met mej. E. Buur man 24 J. Overleden: A. Rijk 88 j.; J- Buurman 55 j.; H. Louwerse 48 j.; A. van de Voorde - Maas 73 j.; B. Schuren 36 j.; J. van den Berg - Schuit 62 j.; J. Hen- ning 60 j.; A. Rietbergen 84 j. Schieting Bij J. de Nijs is een schieting gehouden, waaraan niet min der dan 83 schutters deelnamen. De uit slagen waren als volgt: Wip 1: hoogvogel: P. de Ridder, le (Advertentie) Vieux Vieux zacht en geurig verwarmend goed Beide ook ais "tic" in long-drinks zeer geslaagd I SCHIEDAM (Advertentie) G3®Ter diskussfe® Jongeren vragen naar het geloof. G 3 Een van de meest vooruitstreven de katholieke maandbladen in Nederland, dat zich ten doel stelt op eerlijke en deskundige wijze informatie te verschaffen aan de moderne mens. Abonnementsprijs f. 4,50 per jaar. Leger en Demokratle Geslachtsgemeenschap voor het huwelijk? Pijn der ouderen iBON Noteer mij voor een jaar-1 O abonnement op uw blad G 3 J i Naam j Straat Plaats i zend mij meer gegevens over uw i [andere uitgaven: Ter diskussie/J i Kernserie'Jongeren vragen naar j het geloof. G3 UBBERGEN Dagblad voor Zeeland KANTOREN Voor Zeeuwsch-Vlaanderen Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst Voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland inspectie Zeeland :f de ligt l. K. M. DE JONG tel. 6252, Goes tel. 2377 Hulst privé 7300, Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS, tel. 2377, Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen N. OPDAM, v. Ostadestraat 41, Oost. burg, tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren J. HüSKEN. tel. 6252, Goes privé 6489. Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252, Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm. 1 mm. ingezonden mededelingen 21/2 mm. gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,75 en 0,65. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. zijvogel: E. Neef. 2e zijvogel: P. C. Baare, Goes. Wip 2: hoogvogel: V. de Vos, le zij vogel: L. van Helsland, 2e zijvogel: V. de Vos. W. Leeraert trof het grootste aantal kleine vogels: 6. Duivensliow. - Onder een enorme belangstelling is er in het café van F. Baart een duivenshow gehouden onder auspiciën van de concourscommissie Hulst. Niet minder dan 78 duiven (26 stands) waren ingeschreven voor deze tentoonstelling. J. de Lijzer behaalde de eerste plaats voor de mooiste stand vóór Al. d'Hondt, L. de Vlies, P Antheunis en G. Kramers. P. Antheu- nis was in het bezit van de mooiste duivin, terwijl Al. d'Hondt eigenaar was van de „schoonst zittende" doffer. De keurmeesters waren de heren S. d. Nijs en Oh. Voet, beiden uit Hulst. Zon dag wordt er een hoktentoonstelling ge houden van de duiven van E. Willaert en Al. d'Hondt. Topbiljart Liefst 44 spelers namen deel aan de bij G. Lybaart gehouden prijskamp op topbiljart voor koppels. Do uitslag luidde: 1. F. Vlassenrood - J. Sturm. 2. P. d'Hondt - J. Verstrae- terv 3. C. Vereecken - H. Pluym. 4. P. Boets A. Segers. 5. O. Boon - G. Du vivier. 6. J. Blommaert - W. Verstie ten. Schicting De uitslag van de schie ting bij S. Blommaert luidt als volgt: hoge vogel: E. de Schrijver. Kapelle- brug, eerste zijvogel: P. de Rijcke, Hulst, tweede zijvogel: V. de Vos, Hulst. Grootste aantal zij vogels: Ed. Koemans. Kapellebrug Schicting Aan de schieting op de liggende wip bij Cijr. de Kind werd door 60 schutters deelgenomen. De uit slag was als volgt: Hoge vogel werd afgeschoten door P. Mortier te Kapelle brug en de zijvogels door resp. C. Vlae- minck te Clinge en A. Thomaes te De Klinge (B.) St.-Jansteen Koperen feest —De plaatselijke bond van bejaarden en. 'gepensioneerden zal in januari twaalfeneenhalf jaar bestaan. De viering hiervan zal in verband met de koude wintermaanden tot latere da tum worden uitgesteld. Waterlandkerkje Oudejaarsdienst Evenals in de twee voorgaande jaren zal op 31 december een interkerkelijke oudejaarsdienst in de Ned. herv. kerk worden gehouden. Deze dienst is bvdoeld voor personen van al le godsdienstige gezindten. In die dienst zullen voorgaan de wel eerwaarde heren W. B. Bergsma, Ned. herv. predikant te Waterlandkerkje en O. Gielliet, kapelaan van de r.-k. paro chie te Oostburg. Het doel van deze bijeenkomst is on der meer het vermeerderen van het we derzijdse begrip tussen de kerken. AXEL „Kunstambacht" heeft de jon ge, onder Huist woonachtige, schilder Folkert van der Willigen het kleine ex positiezaaltje aan de Axelse markt ge noemd, dat liij van de gemeente gehuurd, zelf opgeknapt en ingericht heeft en dat dezer dagen in alle stilte werd openge steld voor het publiek. Van der Willigen heeft de kleine ruimte eenvoudig en rus tig gehouden, zodat de bezoeker zich in tens kan confronteren met het geëxpo seerde werk. Dit laatste en dat is het belangrijkst biedt niet alleen een gro te verscheidenheid, maar is ook van voor treffelijke kwaliteit. In de eerste plaats is er opvallend mooie keramiek van de pottenbakster Margreet Huisman uit Dordrecht. Ge- bruiksaardewerk, maar ook siervazen en pullen, overwegend bruin en grijs gehou den, simpel en op oorvormen geïnspi reerd. Liefde voor de aarde en het aard se spreekt uit haar kleuren en vormen, zij bekommert zich evenals de moderne Zweedse en Finse pottenbakkers minder om gekunde glazuren en kleuren maar houdt het bij een natuurlijke huid. Mooi zijn ook de kei-achtige objecten, die ze leefkeien noemt. Margreet Huismans liefde voor de na tuur manifesteert zich ook in de wand tapijten, die ze vervaardigt en waarvan er hier enkele hangen; op ingenieuze wij ze verwerkt ze in haar composities bla- BURGERLIJKE STAND Geboren: Ronnie Pieter Huibrecht, z.v. A-J-W. Slabbekoorn en van M.E. Hoogstrate te Goes; Alderik Rodmer, z.v. A,R. de Haan en van T. Idema te Goes; Leonarda Clazina Adriana, d.v. B.C. van Tienhoven en van E.M.J. Bosch te Goes. Huw. aangiften: H.H. Pankoke, 22 j. en S.A. Quakkelaar 17 j. Overleden: Eckhardt, Marinus, 92 j. wed. v. Quist Cornelia Jacoba te 's-Gravenpolder; Butijn, Mathijs, 65 j. e.v. van Iwaarden, J.P. te Krabbendij- ke; Ekkebus, Janna Elizabeth, 82 jr. wed. v. C. Verplanke te Goes; Verburg, Cornelia Maatje, 89 j. ongehuwd te Goes; van Nieuwenhuijzen, Emmerica Wilhelmina, 72 jr. te Goes; van der Weele, Johannes, 84 jr. e.v. N.M. Faas- se te Goes; Paardekooper, Catharina, 65 jr. e.v. D. Minnaard te Goes; Wessels, Cornelis Leendert. 66 jr. wed. v. N.H. Hartog te Wemeldinge. Huwelijken: J. Geijs, 21 jr. en J.M- Koens, 21 jr.; A.R. Lamers 21 jr. en W.P. Huisman 21 jr.; H. Outermans 19 jr. en C.A. Stroo, 19 jr.; G. van Oos ten, 30 jr. en M.J- Schipper 30 jr-G. Provoost 26 j. en M. J. Steketee 19 j.; M.A. Kribbe 21 jr. en J.D. den Boer 22 jr. Damtitel Om het persoonlijk kam pioenschap van de damclub Kapelle werden deze week weer een aantal wedstrijden gespeeld met de volgende uitslagen: A. v. d. Schraaf-J.C. van Lie 20, Chr. Korstanje-Jac. v. d. Moere 11, I. op 't Hof-C. v. d. Vliet 20, J. de Neef-C. de Blaay 0—2, H.A. v. d. Vrie-L. Adriaanse 1—1. Yerseke Ernstige botsing Op de Zanddijk had gisterennacht een botsing plaats tussen een mosselwagen, bestuurd door de heer M. v. D. uit Deurne en een com binatiewagen, bestuurd door de heer A, B. uit Tilburg. A. B. bemerkte, dat zijn richtingwijzers niet werkten en begaf zich naar de achterlichten. Op dit mo ment vloog de mosselauto op de onver lichte wagen door de dichte mist. De cabine van de mosselauto werd totaal ingedrukt en A. B. kwam bekneld te zit ten, waarbij hij lichte verwondingen op liep. Indien u de voorkeur geeft aan betaling per giro u bespaart dan 25 cent Incassokosten of 60 cent indien onze kwitantie per post moet worden aangeboden wordt u verzocht 11,40 over te maken op onze girorekening 1114111 en wel vóór 1 januari els. Voor postabonnees die buiten ons verspreidingsgebied wonen wordt dit bedrag 14,30. ADMINISTRATIE DAGBLAD DB STEM deren, takken en grasjes en brengt daar mee verstilde natuur in de huiskamer. Naast gebruiksaardewerk uit haar ate lier valt een mooi gebouwde vaas op van een andere pottenbakster: Trudi Konke- ler. Verder is er een collectie aardewerk van Cor Kemink, Willem Simonis en Dick Hageman. De rotaprinten van Aat Veldhoen zijn hier ook aanwezig, weliswaar niet de ge waagde waar zoveel over te doen is ge weest maar andere mooie gevoelige prenten waaronder een gevoelig portret studietje van een slapend kind opvalt. Verder is er een ruime collectie grafiek; sterke, van Daumier-geest doortrokken prenten van Bert Klement, gouaches van R. Foppe, kunstharscomposities van Jan Rijnders, schilderijen van Jeltje Ratsma en zeer fijne dichterlijke grafiek van Ke- di van der Willigen. Uit deze kleine be spreking, die op grond van de beschik bare ruimte helaas meer een opsomming moest worden, moge blijken dat Zeeuwsch -Vlaanderen met Kunstambacht" van Folkert van der Willigen een kunstzaal rijker is geworden, die werk van goed tot hoog niveau presenteert en die zich van andere onderscheidt doordat zij voor het zuivere authentieke handwerk op de bres staat. i WILLEM ENZINCK Enkele van de fraaie sierva zen van Margreet Buisman. Op de achtergrond meisjesportret van Aat Veldhoen. HOEDEKENSKERKE Hoewel de vergadering van de gemeenteraad te Hoedekenskerke kennelijk was belegd om nog op de valreep van het oude jaar de begroting voor het nieuwe jaar aan te bieden moest de raad het dan met de mededeling, dat de begroting in klad zo goed als gereed ligt, maar nog ver menigvuldigd moet worden. Veel stof tot praten gaven de overige agendapunten niet. Bij de ingekomen stukken bevond zich de goedkeuring van G.S. op de begrotingswijziging 1965 waar in de kosten voor aanvullende verbete ring van de gemeentehaven waren op genomen. Met de firma J. D. Janse te Middelburg, aannemer van het gehele werk, zal nu een onderhandse overeen komst worden gesloten tot het doen uit voeren van het aanvullende werk. De heer W. F. Maartense (KVP) toon de zic'h weinig ingenomen met de brief van de heer A. Rijk te Kwadendamme, waarin deze de raad mededeelde af te zien van zijn bouwplannen aan de Ro zenstraat. De raad kon nu niets anders doen dan het besluit om hem daar bouw grond te verkopen weer in te trekken. De heer Maartense deed de suggestie om in dergelijke gevallen de aspirant-kopers reeds vooraf een bepaald bedrag van de koopsom te laten storten. Aan de heer D. van Liere werd een perceel bouwgrond verkocht aan de Schelde- straat ter breedte van ongeveer 14 me ter en over de volle diepte. Zonder eni ge discussie ging de raad akkoord met de verkoop van de woningwetwoningen Kerkeboomgaardstraat 23 en Noordstr. 14 aan de huidige bewoners en resp. voor een bedrag van f 8.837,- en f 9.592,-. De raad boog zich voorts over een groot aantal subsidieverzoeken welke conform de adviezen van b. en w. wer den verleend c.q. afgewezen. Omdat dokter J.M.A. Kole in hoofd zaak is belast met de uitoefening van de praktijk van zijn vader, benoemde de raad ook de zoon van de gemeente arts tot lijkschouwer. Voor de verpachting van de boomgaard achter het gemeentehuis bestond uitzon derlijk weinig belangstelling bij de in woners van Hoedekenskerke. Misschien, zo veronderstelde burgemeester Somers, hebben de liefhebbers hiervoor de des betreffende aankondiging op het gemeen telijk aanplakbord niet gelezen en is er hierdoor slechts één briefje binnen gekomen. Hij mee de evenwel zeker te weten, dat er meer gegadigden zijn en stelde voor om de verpachting aan deze ene man aan te ihgu'den en eerst nog eens een advertentie te plaatsen. De boom gaard zal van jaar tot jaar worden ver pacht en op zodanige voorwaarden, dat de gemeente wordt gevrijwaard van het verlenen van een pachtersvergoeding wanneer men aan de boomgaard de be stemming wil geven, waarvoor zij des tijds is aangekocht n.l. voor realisering van een uitbreidingsplan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De voorzitter van de afdeling Zeeland van het Nederlands in stituut voor efficiëncy, de heer G. N. van Ginkel. zal een onderscheiding worden uitgereikt bij gelegenheid van het veertig jarige bestaan van het Nederlands insti tuut. Dit zal gebeuren tijdens een bijeen komst op dinsdag 4 januari om half drie in „Het Scheldekwartier", van Dishoeck- straat te Vlissingen. Tijdens deze verga dering zal de heer A. van 't Klooster, ac countant te Amsterdam, spreken over „ontwikkelingen rondom de computer en mogelijke toepassingen". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Gisteren is een begin gemaakt met de bouw van een grote hal voor het Schelde-Montagebedrijf een afdeling van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen op een terrein van ongeveer 2 hectaren aan de Industrieweg te Terneuzen. Scheldedirccteur G. N. van Ginkel sloeg de eerste van de 54 ruim 16 meter lange betonnen palen, die de hal betonnen „onderstel" met daar boven een staalconstructie zullen stutten. Het was geen dankbare bezigheid. Het heiblok liet het afweten vanwege de kou, die de ontsteking parten speelde. Zo stond de heer Van Ginkel ruim een uur aan de touwen en in de kou. Met een bijzonder opgewekt gezicht overigens. Het Schelde-Montagebedrijf zal voor lopig worden uitgemaakt door de 60 me ter lange en 20 meter brede door de N.V. Mabuwat te Zwijndrecht te bouwen hal, die mogelijk al rond de „fabrieksvakan- tie" van het volgend jaar klaar zal zijn, en door een prefabricated houten bouw sel, waarin de kantoren, het waslokaal en de kantine zullen worden ondergebracht. Men besloot tot het optrekken van het laatste gebouw, omdat men een maximaal gebruik wil maken van de onlangs ver leende rijksgoedkeuriiïg voor de bouw van de bedrijfsruimten. Op het in 1962 door „De Schelde" ge kochte terrein aan de industrieweg zijn nog voldoende uitbreidingsmogelijkheden. Of het tot uitbreidingen komen zal is af hankelijk van de ontwikkeling, die de Terneuzense vestiging van het Vlissingse bedrijf zal nemen, zo deelde de heer Van Ginkel mede. „We willen het eerst eens kalm aan doen en de zaak niet al te groot opzetten. Karweien, die niet in Ter- neuzen geklaard kunnen worden, kunnen altijd nog in Vlissingen worden volvoerd. De afstand tussen Terneuzen en Vlissin gen is niet groot. Blijkt de zaak goed aan te slaan dan kunnen we, al naar gelang de behoefte, uitbreiden", aldus de heer Van Ginkel, Tot hoofd van de afdeling is benoemd de heer W. Husson uit Souburg. Men denkt het voorlopig te kunnen stellen met 50 a 60 man personeel in Terneuzen. Men hoopt die te betrekken uit oud-medewer kers van „De Schelde", die woonachtig zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen en het be drijf hebben verlaten, omdat de afstand naar Vlissingen voor hen een bezwaar was en uit de Zeeuwsch-Vlamingen, die momenteel bij het bedrijf in Vlissingen werkzaam zijn en hun emplooi mogelijk liever dichter bij huis hebben. Zo nodig zal nog een wervingsactie op touw wor den gezet. „De Schelde" hoopt snel de beschikking te kunnen krijgen over wo ningen in eigendom om het personeel van de Terneuzense afdeling huisvesting te kunnen bieden. Het bedrijf te Terneuzen zal worden opgezet als een ijzer construe tie- en appa ratenfabriek. Het zal bijvoorbeeld dienst moeten doen als .voorpost van de „Schel- depoortwerf" in. het Zuid-Sloe. Ook in Terneuzen zullen „drijvende" reparaties aan schepen worden uitgevoerd. Daartoe wordt momenteel een binnenschip inge richt als werkschip, dat zal worden uit gerust met de noodzakelijke apparatuur. Men hoopt in januari voorlopig de be schikking te krijgen over een stuk grond aan diep water. „De Schelde" heeft optie op een terrein, dat na de verlenging van de Zevenaarhaven beschikbaar zal zijn. Het bedrijf hoopt een graantje te kunnen meepikken van de over een jaar of drie nog intensievere scheepvaart op het ka naal van Gent naar Terneuzen. Voorts komt de vestiging in Terneuzen er, omdat „De Schelde" dichter bij ver schillende opdrachtgevers (o.m. Sidmar in het Belgische Zelzate en de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil) te zit ten. Het zware werk zal in Vlissingen ge schieden, het constructiewerk zal in Ter neuzen beslag kunnen krijgen. Tenslotte hoopt men in Terneuzen nog meer aan dacht te kunnen gaan schenken aan de apparatenbouw ten behoeve van chemi sche en procesindustrie. „De Schelde" is zich, na de fusie met de Rotterdamse Droogdok Maatschappij en Thomasse te De Steeg (bouw van motoren en com pressoren) in sterke mate op apparaten bouw gaan toeleggen. Het is niet zeker, of de Terneuzense vestiging ooit een zelfstandige dochter onderneming van „De Schelde" zal wor den. (Advertentie) Eenstemmig ging de raad akkoord met het voorstel om per 1 januari a.s. aan de gemeentewerklieden een rijwieltoela ge te verlenen van f 50,- per jaar. In de rondvraag brak de heer M. Steyn (kath.) een lans voor een ge meentelijke zitdag op de kern Kwaden damme. Hij liet zich door burgemees ter Somers evenwel overtuigen van de onmogelijkheid om iets dergelijks te ver wezenlijken. Mocht het voor iemand uit Kwadendamme onmogelijk zijn om op de secretarie te Hoedekenskerke te ko men, dan woret hier een mouw aan ge past, aldus de voorzitter. HANSWEERT-WEMELDINGE Aan boord van het Duitse motorschip Rhenus 133 vond dinsdagavond in de buitenhaven te Wemeldinge een ongeval plaats, waar bij een opvarende ernstig letsel opliep. De duizend ton metende Rhenus 133 ge laden met kunstmest was op weg van Ludwigshafen naar Antwerpen. Bij het naderen van het vaartuig Wal- küre wilde de 25-jarige Duitse stuurman Gunter Müller een stootwil tussen de schepen houden. Tengevolge van de glad heid gleed de stuurman uit en hij kwam met zijn rechterbeen bekneld te zitten tussen beide vaartuigen. Met ernstig let sel aan zijn been werd hij van boord ge haald en per ambulance overgebracht naar het St. Joanna-ziekenhuis te Goes. Door dokter Eckhardt werd te Wemel dinge eerste hulp verleend. Bij het invaren van de buitenhaven te Hansweert vond woensdag een aanvaring plaats tussen het Duitse motorschip Leuchtenburg I en het uitvarende Belgi sche motorschip Saba. In de monding van de haven sloegen beide vaartuigen tegen elkaar. Naar de oorzaak wordt een on derzoek ingesteld. Te Wemeldinge vond woensdagmiddag een aanvaring plaats tussen het Zwitser se motorschip Rhone en de Nederlandse sleepboot Helfra, met het sleepschip René. Bij de aanvaring ontstond enige schade. De vaartuigen konden hun reis voortzet ten. HULST Het Wit-Gele Kruis te Hulst heeft voor 1966 een begrotingstekort van 19.000 gulden. Daar uit de contributie nog geen 25 procent van alle kosten kan worden gedekt heeft het bestuur beslo ten de contributie van 12 gulden tot 20 gulden per lid per jaar te verhogen. Van bejaarden en A.O.W.-trekkers wordt slechts 10 gulden verlangd. Het bestuur hoopt ook op enige gulheid van de zijde van de middenstand. In dat verband wijst men erop, dat het Wit-Gele Kruis veel rente en aflossing zal moeten gaan betalen. Dit i.v.m. het nieuwe centrum voor gezondheidszorgd, dat bijna klaar is. DEN HAAG - TERNEUZEN De naam van Dow Chemical Internationaal* n.v. is veranderd in Dow Chemical (Ne.4 der land) n.v., dit i.v.m. de reorganisatie' bij Dow, die op 1 januari a.s. haar be slag zal krijgen. Overigens zal de aard van de activiteiten van Dow geenszins' worden beïnvloed door deze naamswijzfo ging. Adressen, telefobn- ep telexnurtw mers blijven gehandhaafd. Dow Chemi-* cal Internationaal n.v. heeft een vestiT« ging in de Nieuw Neuzenpolder te Ter-4 neuzen. S m HEINKENSZAND Twintig jongens en meisjes van twaalf jaar, die op tweede kerstdag af scheid hebben genomen van de zondagsschool in Heinkenszand, zullen op oudejaarsmiddag in hun woonplaats op een bijzon dere manier collecteren vobr koude en honger lijdende kin deren in de minder ontwikkel de landen. Vijftien jongens sober ge kleed, klompen aan en petten op zullen de oude koenkel- potliedjes zingen en zichzelf op het knorrende instrument begeleiden. Vijf meisjes gaan met de collectebus rond. (Van een onzer verslaggevers) GOES Sedert vannacht twaalf uur Is de handel in vee vanuit Zeeland, naar niet besmette gebieden weer toegestaan. Het vervoer van vee kan echter alleen via de Oosterscheldebrug plaatsvinden. Vanuit Zeeland mag alleen slachtvee naar Brabant (Den Bosch) worden vervoerd. Een retourlading vatn Brabant naar Zee land zal niet worden toegestaan. De veehandelaren uit Tholen zullen eveneens van de Oosterscheldebrug ge bruik moeten maken, wanneer zij naar de vrije markten in b.v. Rotterdam, Utrecht en Amsterdam willen. Zij heb ben een vergunning van de veeartsenij- kundigendienst nodig om het kleine stukje Brabant tussen de Thoolse brug en de Zeeuwse grens te kunnen passeren. De veewagens zullen op de Thoolse brug onder toezicht van de algemene inspec tiedienst worden verzegeld. (Van onze correspondent) CADZAND De raad van de gemeente Cadzand heeft zich verenigd met het pre advies van b. en w. inzake de gemeente lijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaande ren. B. en w. schrijven hierin dat de raad van Cadzand zich steeds op het stand punt heeft gesteld, dat de vorming van een nieuwe kustgemeente, bestaande uit de gemeenten Retranchement, Nieuw- vliet, Groede, een deel van Breskens grondgebied, en de gehele gemeente Cad zand, de meest gewenste oplossing is. Hoewel men hieraan nog steeds vast houdt is het college er thans van over tuigd, dat de vorming van deze gemeente niet haalbaar is. Een meer bevredigend alternatief van de nu voorgestelde com binatie acht men niet aanwezig. Nog steeds is men van oordeel, dat de belan gen van de kustrecreatie het meest zullen worden gediend, wanneer voornoemd ge bied bij één gemeente wordt gevoegd. Mede om deze reden is men in Cadzand steeds tegen de vorige plannen geweest. Waarbij de ontwikkeling van de kust strook aan meer gemeenten was toever trouwd, waarbij nog komt, dat de in de vorige plannen gecreëerde gemeente Oost burg, minder financiële armslag had. Nu men aan al deze voorwaarden heeft vol daan, en het nieuwe plan van G.S. en de voormelde kustgemeenten riiet haal baar wordt geacht, stellen b. en w. voor na rijp beraad aan G.S. te berichten, dat men met de vorming van de nieuwe ge meente Oostburg akkoord kan gaan. De heer Lijser vroeg of dit samenvoe ging dan wel uitbreiding van Oostburg betekent. De heer Kools vond de argu mentatie van G.S. om Aardenburg en Sluis niet in de combinatie te betrekken, zeer zwak. Dat de historische kernen niet in het geheel passen zegt hem niets. De heer De Hullu meende, dat men nu voor een voldongen feit staat. Zijn standpunt wijzigde hij niet. Hij prefereerde nog steeds de zelfstandigheid van Cadzand. Hij onthield zich dan ook van stemming. Tenslotte werd het pre-advies met 6 stemmen aangenomen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vrijdag 7 en zaterdag 8 janu ari organiseert de Zeeuwse C.P.J. ka- derdagen in het C.N.V.-vakantieoord Bos en Duin te Oostkapelle (vrijdags) en in het centrum Rijckevelde te Sijsele bij Brugge (zaterdags). Vrijdags zal de al gemeen secretaris van de C.B.T.B. een inleiding houden over producentenorga nisaties en contract-produktie. 's Mid dags zal o.m. een inleiding worden ge houden door de presidente, mej. J. de Jager, over rassendiscriminatie in de Verenigde Staten. Zaterdagmorgen vertrekt het gezel schap uit Oostkapelle naar Brugge, waar o.m. en inleiding wordt gehouden over „verenigd Europa, onze verantwoorde lijkheid". BEIN Het 27ste verslag van de Sport-Toto-Gesellschaft van Zwitserland is verschenen. In totaal heeft de sporttoto in 1965 44 keer gespeeld met een omzet van 65 miljoen Zwitserse francs (f 54.000.000,hetgeen aanzienlijk meer' is dan in Nederland. Aangetekend dient te worden dat de toto-omzet in Zwitser-, land in vergelijking met het voorafgaan de jaar sterk is gestegen, namelijk met acht miljoen francs (ongeveer (6*1/2 nul-, joen gulden). De hoogste prijs, die is uit betaald, bedroeg ongeveer f 190.000,—» toen slechts één winnaar te voorschijn kwam uit de 15e sporttoto. De sport ontving uit de opbrengst 12 miljoen francs .ongeveer tien miljoen gulden). Van dit bedrag ging 75 procent naar de kantons, de rest (ongeveer 2{lt miljoen gulden) kwam ten goede aan het Schweizerische Verband für Leibe- sübungen, het overkoepelende lichaam voor de sport. Van deze 2J/s miljoen gul den moest ruim f 600.000,worden ge bruikt voor aflossing'van de lening, aan gegaan voor het bouwen en inrichten van het Huis van de Sport te Bern. Morgen, vrijdag 31 december Hanseerw. 8.27 en 21.10 uur; Terneuzen1 7.57 en 20.38 uur; Vlissingen 7.31 en 20.09 uu Wemeldinge 9.01en 21.34 uur. ANTWERPEN KVO 20 uur Hoffmanns vertellingen. KOEWACHT V. J. Thijs 18 uur Schieting. CLINGE L. de Vilder 19.30 uur Avonds®1*0"6 WATERLANDKERKJE N. H. Kerk 19 ULU' InterkertólU« üejaarsdienst ..Pi (Van een onzer verslaggevc KRUININGEN De Katholieke - Middenstandsfederatie heeft tiji drukbezochte vergadering in re| De Uitkyk te Kruiningen, enk» luties aangenomen m.b.t. de vas van de KVP-groslyst voor de lr verkiezing van de Provinciale^ In de resoluties worden de besl van de verkiezingsraad aanga middenstandskandidaten verooi Bovendien wordt duidelijk gem? L de middenstandsfederatie het er zal laten zitten. Een definitiev ling van het standpunt t.o.v. de voor een dag of wat opgeschort besprekingen, die momenteel o (Haags) niveau aan de gang zi te doorkruisen. De resoluties luiden: 1) Het polit vies dat op achttien december d dubbel kringbestuur van de I uitgebracht, is onaanvaardbaar;! aan de middenstandskandidaten ven rangorde op de groslijst is eens onaanvaardbaar; 3) De aan j. Martens toegewezen elfde pli; een eventuele andere plaats, lat hem toe te wijzen, zijn onaanvaaï 4) De middenstand zal, bij handi van het politiek advies, zich van J steun onthouden, en behoudt zi<j] ledige vrijheid van handelen voq De eerste resolutie zal ter kennis kringbestuur worden gebracht. C- derde resolutie, betrekking hebb| „DIE atletiek-crossen, waarin laatste jaren meeloop en waarin J® gelmatig in de prijzen val, worde organiseerd door de N.C.B. In at wedstrijden, die tot nu toe zijn ge l voor de titel van de Katholieke j telands Jongeren in het district heb ik tweemaal kunnen winnen e keer ben ik tweede geworden. Zo a voer ik dus nu het klassement Maar of ik kampioen word we® nog niet, want er moeten nog twee* strijden worden gelopen". Dit zeW 19 jaar oude Ad de Koning, die bi ouders in de boerderij aan de schotsestraat in Rijsbergen werkt* „ONGEVEER drie jaar geleden bt begonnen met atletiek en na een I leek het mij maar het beste om 1 I worden van De Jonge Atleet in dert. Mijn werk brengt wel met mee, dat ik eigenlijk alleen in de M ter serieus aan sport kan doen. 'sk mers moet je in ons vak immers if te hard werken om er nog iets i te kunnen doen. En weet u wa prettig is, de vereiste conditie krijlU vanzelf wanneer je het grootste H deelte van de dag op het land bf bent. Om deze op zo'n eenvoudige r nier verkregen conditie niet kapo maken rook en drink ik dus niet. ja, soms eens een klein glaasje maar ja, je moet toch ook een be leven, niet I ad de KONING is met recht trotl zijn sportprestaties. In drie jaar I "werd hij bij crossen en veldlopen tj L tig keer eerste en in het totaal viel; ongeveer vijftig keer „in de prijzB Het is begrijpelijk, dat hij na deze cessen niet van plan is om de atle cr zo maar aan te geven. Nee, hij h best zin om door te gaan. maar of ooit een groot atleet wordt ,,Ach", zegt hij, „Al die sportstuden mef}scn die 's avonds om vijf klaar zijn met hun werk, ja die kun.l trainen. Voor ons boerenjongens is J echt niet zo makkelijk. De laatste j et\ kan ik dan een paar uur per w ja de buurt gaan lopen, maar daarr Kom je er eigenlijk niet. Maar verg u niet, het is maar sport, hé". staart zich niet bl ***5 voetbalt graag met I ?4 em in de straat en vorig j| tceft hij de 80 kilometer lange Ken|

de Stem | 1965 | | pagina 2