FFIE Boze IkG. K. heeft zestien getuigen tegen Jan DERBY COLA DRINK oilméidêec hollenkamp Nelle's VARKENSVLEES WORDE INGEVROREN (tiUJmmmK nuzobtuuH Imbiktjê Diplomatiek offensief voor vrede Vietnam nu wereldomspannend Onverzoenlijke taal van Ho Tsji Minh in brief aan de paus GEMINI-ASTRONAUTEN GAAN LANG WANDELEN IN RUIMTE Officier stelt voor: Driemaal „fout in verkeer: vervolging Conflict Meisje (12) verliest oog door rotje hum verpakt) DAGBLAD VOOR ZEELAND Om instorten markt te voorkomen BROOD AAN HUIS 4 CENT DUURDER ANDAAG IN kostuums met 'n grote k Verkeer eiste 15.000 doden in W.-Duilsland HOGESCHOOL RECONSTRUCTIE Nieuw lekker meesterlijk 16 105e JAARGANG No. 25085 Voor God, Koningin en Vaderland MN DEFENSIE neelspubliciteit ktstraat40 Haag W. VAN DER STEEN Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 30 DECtMBtK <»oc Abonnementsprijs m.i.v. 1 jan. 1966: 11,40 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso; 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 -telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 -'OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/DEN HAAG Terwijl de huisvrouwen gisteren al volop pro fiteerden van de dalende prijzen van varkensvlees, besloot het produkt- schap voor vee cn vlees verdere prijsdaling en „volledige ineenstor ting van de markt" te voorkomen door varkensvlees in te vriezen. Het Consumenten Contact Orgaan (C.C. O.), dat met de prijsdaling zeer in zijn nopjes is, heeft de huisvrouwen In gebieden waar de prijzen nog niet verlaagd zijn, weer aangeraden om vervangingsartikelen in plaats van vlees te kopen. De prijsdaling het gevolg van het grotere aanbod, nu vanwege de mond- en klauwzeerepidemie de export van varkensvlees vrijwel ge heel is stopgezet kan volgens de voorzitter van het produktschap, mr. F. G. van Dijk, de varkenshouders zo in paniek brengen, dat zij al hun beesten op de toch al „uitermate ner veuze" markt gooien. De paniek kan leiden tot een vermindering van de varkensstapel en dus hoge prijzen in de toekomst. Markt ondersteunende maatregelen acht het produktschap dan ook no dig. De invriesregeling zal aan de minister ter goedkeuring worden voorgelegd. Men zal ook nagaan of export naar landen buiten de E.E.G. mogelijk is. Men achtte het niet uit gesloten dat de situatie op de var- kensmarkt ook de rundveeprijzen zal beïnvloeden. Secretaris Bikker van het produkt schap deelde mee dat het er naar uit ziet dat men de mond- en klauwzeer epidemie in het zuiden onder de knie krjjgt. Zeeland is weer „vrij" gebied, en in Brabant en Limburg is een da ling van het aantal nieuwe gevallen geconstateerd. Daar staat tegenover dat voor heel Gelderland en Ovcr- ijsel een vervoerverbod moest wor den afgekondigd. In zijn kruistocht voor lagere vleesprijzen tikte het C.C.O. gisteren nog minister Biesheuvel (Landbouw) op de vingers. De minister, die boos is op het C.C.O., had in de kamer verklaard dat de prijzen van kip de laatste maanden gestegen zouden zijn tot 8 procent boven het niveau van 1959. Het C.C.O. wijst nu op een re cente publikatie van het C.B.S., waar uit blijkt dat dc gemiddelde prijs van kip in de eerste elf maanden van dit jaar 11 procent beneden die van 1959 lag. Meer nieuws over de vleesprijzen op pagina 3. HARRIMAN in Warschau GOLDBERG by de paus CREMER PLEEGDE PLAGIAAT' NOG MEER VREDESAGTIES TOKIO (Reuter) President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam heeft paus Paulus bedankt voor diens boodschap waarin hij de hoop uitsprak dat het kerstbestand een stap zou zijn in de richting van een „rechtvaardige en broederlijke vrede voor geheel Viet nam". De paus had een gelijkluidende boodschap gezonden aan de regerings leider van Zuid-Vietnam. Ho Tsji Minh zegt in zijn brief, die gisteren door het Noordvietnamese persbureau werd gepubliceerd, dat de Amerikaanse leiders geen vrede maar oorlog willen en hij beschuldigt presi dent Johnson ervan de oorlog in Viet nam te willen verhevigen en uitbrei den. Hij vergelijkt het Amerikaanse op treden in Vietnam met dat van Hitier. Het gepraat over onderhandelingen zonder voorafgaande voorwaarden is slechts een manoeuvre van de Ameri kaanse president om zijn plannen verheviging en uitbreiding van de oor log te verdoezelen. Het Zuid Vietnamese volk, geleid door het Zuidvietnamese bevrijdingsfront, is echter vastgesloten de strijd voort te echter vastbesloten de strijd voort te de bodem van hun vaderland vertrap pen, aldus Ho Tsji Minh, die stelt dat de vrede in Vietnam onmiddellijk her steld zal zijn indien de Amerikanen hun agressie beëindigen. De Noordvietnamese president her haalt onder meer zijn eisen die vervuld rnoeten worden voordat er van onder handelingen sprake kan zijn, waaron der terugtrekking der Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam. Het Vietnamese volk, zo vervolgt hij, wenst vurig vrede om het land op te bouwen, maar echte vrede is onmoge lijk zonder echte nationale onafhanke lijkheid. Het Vietnamese volk dient zijn eigen zaken te regelen, zonder bemoeie nis van anderen. Aan de bombardemen- ten op Noord-Vietnam dient onvoor waardelijk een einde te worden ge maakt. beschuldigt verder de Amerikanen van allerlei gruweldaden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aan huis bezorgd hronfl mag met ingang van 1 januari js' mrr vier cent verhoogd worden, aarbij is inbegrepen de cent, die de akkers volgens eerdere afspraken was opgestaan. Afgehaald brood mag twee rent duurder worden. oTt deze p rijs verhoging heeft minister Den Uyl van Economische Zaken besloten na over, eg met de bakkerijstichting. on?e-i"l^'ster niet verdergaan, deze irfS1" V1? bakkers overtuigd dat als oSofo gins de kostenstijgingen niet- t van verscbillende factoren verder., Zpvfnsm- De minister heeft het wrJSn"^kelijk laten weten, dat at-eha=id K tu?se» aan huis bezorgd en mag bedragen meOT dan dfie Cen'' Harde wind Ze"SS™?r,hiing' medegedeeld aSond? K'N'M'1" geldi6 van- v i-mrrbewoikt met tijdelijk regen, gelbuion5t-an sneeuvv" en ha- Uit ™iïi.iruge tnt hardc wind mend in a r,i,,lUnk' I»ter afne- flni ochtend temperaturen zachter. hunt, iater op de dag fcï'f zon onder 16.37 uur. 12 51 mir °P 8 48 uur' Maan °P t'e]NTOL^H|!lninf®r,natiediensl RACB China heeft de stoffelijke overschotten van een aantal gesneuvelde Indiase soldaten aan India teruggegeven. De militairen waren gesneuveld tijdens gevechten aan de Chinees-Indiase grens. De lijken werden door dienst- makkers overgenomen en weggevoerd. DALLAS (U.P.I.) Functionarissen van de Amerikaanse luchtmacht heb ben dinsdag in Dallas verklaard dat Charles Bassett, een van de twee as tronauten die medio 1966 de Gemini-9 ruimtecapsule zullen bemannen, een „ruimtewandeling" van anderhalf uur rond de aarde zal maken. Om zicli voort te bewegen en om te sturen gaat Bassett gebruik maken van een onge veer 90 kilogram wegende satelliet. Het tweede bemanningslid van de Gemini-9 is Elliott M. See jr. De satelliet, een stuurapparaat voor astronauten, dat wordt aangeduid met de letters A.M.U. (van astronaut ma noeuvring unit), bevat een volledig voortstuwings- en controlesysteem, automatische stabilisatie-apparatuur. een zuurstof- en stuurmechanisme, een uitrusting voor energievoorziening, een du plex communicatiesysteem en een waarschuwingssysteem, dat in werking treedt ingeval een defect mocht optreden. Voorts zullen de astronatuen die de Gemini-9 bemannen, liun capsule moe ten koppelen aan een Agena-raket, nadat een rendez-vous tot stand is gebracht. De Gemini-8 zal worden bemand door de astronauten David R. Scott en Neil A. Armstrong. Scott zal ook een ruimtewandeling maken en daarbij ge bruik maken van de A.M.U. Hy zal echter ook beschikken over een „ruimte- geweer" voor aanvullende stuwkracht. ARMSTRONG SEE JR. - ChgMafl jjpc Üfctnjl „Even uitblazen, mevrouw" blijkt zo in de ^maak te vallen, dat wij met ingang van vandaag deze ru briek gaan uitbreiden tot een vol waardige vrouwenrubriek, die daardoor dus in de plaats komt van de wekelijkse rubriek voor de vrouw, zoals wij die tot nu toe pu bliceerden. De dames komen dus nog beter aan hun trekken. Pa gina 5. De huurverhoging is zó inge wikkeld dat Den Haag een boekje heeft laten drukken om het allemaal uit te leggen. Pa gina 7. Paul Vlaanderen, de keurig ge trouwde James Bond van de radio, komt terug. Jawel, mèt Ina. Pagina 9. Wat na nieuwjaar nu precies uw super of „gewoon" gaat kosten: pagina 13. (Advertentie) selectiekleding Meesterschap i» snit, pasvorm, kleur, comfort en stijl. Bij Hollenkamp vindt u precies het kostuum dat u past. Bij zoveel variatie is dat géén kunst. 198.- AMSTERDAM BRÉDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ftOTTÈRDAM NIGERIA heeft bekendgemaakt dat twintig landen zich bereid hebben ver klaard op 10 januari deel te nemen aan de conferentie van het Britse Gemene best over Rhodesië, die door Nigeria is voorgesteld. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Om de ver keersveiligheid beter te kunnen beteugelen, heeft de officier van justitie in Middelburg voorge steld dat alle politiële instanties in Zeeland het tot nu toe spora disch gehanteerde artikel 18 van de wegenverkeerswet gaan gebrui ken. Het artikel schept de mogelijk heid om een vervolging in te stel len tegen rijbewijsbezitters waar van men vermoedt dat zy onbe kwaam of ongeschikt zijn om cen motorrijtuig te besturen. In het eerste geval is er sprake van niet genoeg rijvaardigheid; in het tweede geval gaat het om geestelijke of lichamelijke gebre ken. De gemeentepolitie van Terneu- zen hanteert al sinds 1 januari van het vorig jaar ijverig artikel 18. Een vordering wegens vermoe delijke onbekwaamheid wordt in gesteld wanneer een rijbewijsbe zitter driemaal als verdachte bij een aanrijding betrokken is ge weest. Een vordering ter zake vermoe delijke ongeschiktheid, wanneer een bestuurder tot tweemaal toe „in delirium" in of op zijn motor rijtuig wordt aangetroffen. Personen die tweemaal een aan rijding hebben veroorzaakt krijgen als waarschuwing een vrien delijk doch onheilspellend briefje thuis. Daarin staat geschreven dat zij een vordering moeten verwach ten wanneer zij een derde keer als verdachte bij een aanrijding zijn betrokken. In Terneuzen zijn inmiddels vier vorderingen op vermoeden van on bekwaamheid en vijf op vermoe den van ongeschiktheid ingesteld. Zes vorderingen hadden ongeldig- verklaring van even zovele rij bewijzen tot gevolg. In één geval moest een rijbewijs bezitter een theoretisch her examen afleggen. Onder de eerste „slachtoffers", die driemaal een aanrijding ver oorzaakten en hun rijbewijzen ver speelden was een rij-instruc teur. Een zeeman bleek dagelijks een slordige twintig flesjes bier te drinken en daarna in zijn auto te stappen. Een andere rijbewijsbe zitter was doorgereden na zijn tweede aanrijding, nadat hij het bij zijn eerste al eens vergeefs had geprobeerd. Hij was, toen hij de volgende dag was achterhaald, in een psychische trauma (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU WASHINGTON/ SAIGON Het aantal activitei ten rond de oorlog in Vietnam breidt zich snel uit. 1. Gisteren werd bekend dat dc reizende Amerikaanse ambas sadeur W. Averell Harriman met de Poolse minister van buitenlandse zaken een ge sprek heeft gehad over de kwestie-Vietnam, „op verzoek van president Johnson". 2. De Amerikaanse ambassadeur bij de V.N., Arthur Goldberg bezocht gisteren in opdracht van president Johnson de paus om ook met hem over de kwes tie-Vietnam te spreken. 3. Het in Moskou aangekondigde be zoek van Sjelepin aan Hanoi, waar van wij gisteren melding maakten, heeft zeer de aandacht getrokken. 4. De Russische president had gisteren een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Foy Kohier. 5. De Amerikaanse vice-president Hu- bert Humphry, zette gisteren zijn reis door Azië voort. Volgens de meestal goed geïnfor meerde New York Times hebben de Verenigde Staten en Noord-Vietnam la ten weten dat de pauze in de bombar dementen op Noord-Vietnam inderdaad is bedoeld om dit land in de gelegen heid te stellen van zijn belangstelling voor onderhandelingen blijk te geven. Van dit bericht is nog steeds geen of ficiële bevestiging te krijgen in Wash ington. maar het past wel goed in het gedachtenpatroon. dat zich omtrent vre- despongingen vormt, door het aaneen- schuiven van allerlei wellicht opzet telijk vage verklaringen van de zijde van „goed ingelichte kringen". Er zijn ook geruchten dat het Vati- caan pogingen doet de vrede te be werkstelligen in samenwerking met Hongaarse diplomaten in Hanoi. Ook oefent de H. Stoel druk uit op Wash ington. Mgr. Marcinkus van het pause lijk staatssecretariaat zou zich met dit doel in de Amerikaanse hoofdstad be vinden. Volgens niet bevestigde be richten heeft hij een brief van de paus aan de president overhandigd. W. Averell Harriman streek gisteren onverwacht neer op het vliegveld van Warschau. Hij reisde in het particu liere vliegtuig van president Johnson. .In zijn gevolg bevond zich onder meer David Lean, specialist in Chinese aan gelegenheden. In een Pools-Amerikaans communiqué werd gisteravond bekend gemaakt dat Harriman en minister Ra- packi inderdaad de kwestie-Vietnam hebben besproken. Verdere bijzonderheden waren niet te krijgen. In Washington menen waarnemers dat Harriman in de Poolse hoofdstad wel licht ook contact zal opnemen met de ambassadeur van communistisch China. Zoals bekend is al sinds jaren in War schau een gesprek tussen de ambassa deurs van de Verenigde Staten en com munistisch China gaande. Het jongste onderhoud vond enkele weken geleden plaats. Sterk de aandacht heeft getrokken het aangekondigde bezoek van de Rus sisclie delegatie onder leiding van Alexander Sjelepin aan Hanoi. Men neemt aan dat Sjelepin de Noordviet namese regering wil bewegen onder handelingen te beginnen met de V.S, Natuurlijk speelt ook het Chinees-Rus sische conflict, dat zijn theoretische voorspel heeft gehad en thans in Viet nam in de praktijk wordt uitgevocli ten, een belangrijke rol op de achter grond. Vice-president Hubert Humphry op perde in Tokio het denkbeeld dat Japan en andere landen de V.S. helpen bij het beleggen van een vredesconferentie over Vietnam. De Noordvietnamese plaatsvervan gend premier Le Thanh Nghi voerde gisteren met premier Willy Stoph van Oost-Duitsland besprekingen over de kwestie-Vietnam. Bijzonderheden van de besprekingen zijn niet bekendgemaakt. Minister Nghi kwam gisteren uit Moskou in Oost-Ber- lijn aan. MüNCHEN (DPA, In West-Duits- land zijn in 1965 meer dan 15.000 men sen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. Volgens de „Deutsche Touring Automobil Club" is dit op grond van de statistieken 10 procent minder dan in 1964. (Van onze correspondent) DEN HAAG „Ik ben ervan overtuigd, dat ik het proces, dat ik tegen Jan Cremer heb aangespannen, zal winnen. Ik heb al een lyst met zestien na men van mensen die kunnen en willen getuigen, dat het ma nuscript van het boek, dat on der dc titel „Ik Jan Cremer" is uitgebracht, door my is ge schreven. Aldus de Amsterdamse auteur GERARD KREUGER (27), die gisteren, kort na dat hij was vrijgelaten uit de Scheve- ningse strafgevangenis, een persconfe rentie hield. Zoals bekend is de heer Kreuger enige tijd geleden in het nieuws gekomen, omdat hij beweert dat Jan Cremer het manuscript van het boek „Ik Jan Cremer" van hem heeft overgenomen. Daarom diende hij ver leden jaar bij de Amsterdamse offi cier van justitie aanklachten tegen Jan Cremer in wegens plagiaat, tegen de uitgeverij De Bezige Bij om schade loosstelling van een kwart miljoen gul den te eisen, en tegen de directie van de gevangenis I in Den Haag, omdat de huismeester het manuscript stal, dat Kreuger in opdracht van het openbaar ministerie maakte, als reconstructie van de schrifturen, die Jan Cremer meenam. Bovendien deelde Kreuger mee dat hij in de gevangenis door hem een ho geschool voor criminele herbewape ning genoemd had gewerkt aan een nieuw boek, dat in het voorjaar van 1966 bij uitgeverij Nederland Printing n.v. in Den Haag zal verschijnen, on der de titel „En plein publique". Het boek wordt opgedragen aan de burge meesters van Gorinchem en Staphorst en aan Marilyn Monroe. De persconferentie werd wel bij de ge vangenispoort begonnen, maar dat was meer om fotografen in de gelegenheid te stellen een plaatje te schieten, dan om in de vries- en waterkoude men sen te woord te staan. De bijeenkomst werd dan ook in een restaurant voort gezet. De heer Kreuger vertelde dat In mei de aanklacht wegens plagiaat tegen Jan Cremer is ingediend. De klacht is in behandeling genomen. In juni volgde een aanklacht wegens smaad tegen Jan Cremer. Deze klacht werd afgewezen door de officier, die ook min of meer aan Kreuger opdroeg het manuscript „Ik G. Kreuger en het Leidseplein", dat Jan Cremer in 1963 bij Kreuger uit huis meenam, te reconstrueren. „Begin november dit jaar schreef ik mr. Hartsuiker dat ik bijna met de re constructie klaar was". Op 23 november, terwijl ik een onder houd had met een dominee in de ge vangenis, zijn een huismeester dat is het hoofd van de bewaking en een hoofdbewaarder mijn cel gaan op ruimen. Aan het einde van de dag, toen ik terug keerde van de werkzaal, bleek dat heel wat van myn paperassen waren weg gehaald. Daarby waren afschriften van brieven, stukken die van belang zijn voor lopende processen, en ook het re constructiemanuscript", aldus een boze Kreuger. (ZIE VERDER PAGINA 5) ROTTERDAM (A.N.P.) Het twaalf jarige meisje Heiltje van de Heuvel uit Rotterdam moet een oog missen als ge volg van een rotje dat haar trof, nadat een 17-jarige jongen het uit zijn slaap kamerraam gooide. In het oogziekenhuis moest men vast stellen dat het kind aan het oog blind is geworden. De Rotterdamse politie treedt krach tig op tegen het ontijdige gebruik van vuurwerk. Bij een 14-jarige jongen, die op straat bezig was met rotjes, werden 260 stuks in beslag genomen. (Advertenitiies) 'n Hero produkt PERFECT LONG-DRINK^ de Alpendrank uit Oostenrijk Mededeling aan onze abonnees en adverteerders. In verband met de steeds toenemende werkzaamheden, verbonden aan het correct uitvoeren van Uv. advertentie- en abonnementenop drachten, zien wij ons genoodzaakt onze kantoren met ingang van 3 januari 1966 des middags om 5 uur voor het publiek te sluiten. Directie Dagblad de Stem.

de Stem | 1965 | | pagina 1