SPANJE juichte Emerson verloor SANTANA OVERTROF- ZICHZELF ASPAROUKHOV VELDE BELGEN c-mnmtaax Brazilië begon vroeger dan anders Schaatsploeg vertrokken papier voor uw - pen „WWV" heeft grote plannen Koersen voor oud-renners Altig en Kemper leiden in Keulen N.AC. Klenie Bimolt nam revanche Voorbereiding kost bijna een miljoen PLANNING TALENT SAAB NIET IN RALLYE MONTE CARLO DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 EMMERSON SYDNEY (ANP) De Span jaarden zijn tenslotte tóch nog te vreden naar huis gegaan. De Da- vis cup bleef in handen van Aus tralië, dat uiteindelijk met 41 zegevierde. Echter, de ,,olé's" en het Arriba Espana" hebben in het door insiders met spanning te gemoet geziene prestigeduel tussen de twee beste tennis-amateurs ter wereld. Roy Emerson en Manuel Santana, de tengere Spanjaard geïnspireerd tot 'n grandioze pres tatie. ..Manoio", dit jaar hét idool van de Spaanse sport, logenstraf te de voorspellingen door de Aus traliër in vier sets te verslaan: 2—6 63 64 1513. Het enthou siasme van het luidruchtige Spaan- ge contingent dat het centre court van S.dney's White City stadion drie dagen lang de allure had ge geven van een arena voor stieren gevechten, kenden geen grenzen. Meer dan honderd fans overspoel den het speelveld. Santana ging hoog op de schouders. Het leek of Santana zojuist de davis cup had veroverd. Hoe fraai de zege van Santana op zich zelf ook was, aan de Australische eindoverwin ning deed dit niets af. De supe rioriteit van de bekerhouder werd ln het laatste enkelspel nog weer onderstreept door de lange Fred Stolle. Hij gaf Juan Gisbert geen kans en won in straight sets: 62 6-4 8—6. Santana heeft zich in het duel tegen Wimbledon kampioen E- merson overtroffen. De omstandig heden leken tegen hem: zoals be kend is de vry plotselinge over gang van gravel naar het snelle gras van de Australische banen voor Santana een ongunstige fac tor en bovendien leek het gebrek aan uithoudingsvermogen hem parten te gaan spelen. Na zijn marathon-party op de eerste dag tegen Stolle had Santana al tij dens liet dinsdag gespeelde dub bel tekenen van vermoeidheid ge toond. Vooral omdat Emerson op de eerste dag een betrekkelijk ge makkelijke en snelle zege behaal de en bovendien niet voor het dub bel in de baan hoefde te komen wees alles op een zege van de Australiër. Santana, kampioen van de Ver enigde Staten, heeft zich van de prognoses niets aangetrokken. Hij paste zich voortreffelijk aan de nieuwe omstandigheden aan en bleek uitstekend te hebben gere cupereerd. Na een twee en een half uur durend duel had hij Emerson niet slechts duidelyk ver slagen, hij had hem zelfs bij vla gen overklast. Het zag er aanvan kelijk niet naar uit dat de Span jaard tot een dergelijke prestatie in staat zou zijn. Binnen een half uur besliste Emerson de eerste set in zijn voordeel: hij doorbrak tweemaal Santanas service en won met 62. Plotseling echter hervond San tana de juiste cadans. Hij sloeg allereerst drie aces achter elkaar en doorbrak in de vierde game voor de eerste maal de service van Emerson: 31. Er volgde een periode van prachtig, snel en ge durfd spel. Lange rallye's fraaie slagen en een verbluffende tech niek verleenden het duel het au reool van een gevecht tussen twee spelers van wereldklasse. Santa na maakte steeds minder fouten en bracht zyn tegenstander her haaldelijk in moeilijkheden. Dank zij een machtige, moeilijk te re tourneren service won de Span jaard de tweede set met 63. Het enthousiasme van de Spaanse ko lonie op de tribunes kende geen grenzen. Bovendien ging Santana steeds sterker spelen. Bij elk ge- SANTANA scoord punt werd hij stormachtig toegejuicht. Hij doorbrak al in de derde game Emerson's service en liep uit tot 52. Emerson gaf zich nog niet gewonnen. Met zijn mach tige slagen en scherpe returns, vooral aa-n het net, kwam hy terug tot 5—4. Santana was echter te zeker van zichzelf en won de set in de tiende game op love: 64. Ondanks wanhopige pogingen van Emerson slaagde hij er slechts zelden in het juiste tegenspel te vinden. In de tiende game, toen ^merson met 54 leidde, kreeg de Australiër de kans een vijfde set te forceren, maar Santana hield het hoofd koel en maakte ge- lyk. Twee games later was Emer son opnieuw dicht bij zijn tweede setzege. Santana stond op zyn ser vice met 04 achter. „Manolö" gaf op dat moment een bewonde renswaardig staaltje van koelbloe digheid weg dooi» op gedurfde wij ze drie setpoints te overleven. Op nieuw was de stand gelijk: 66. Emerson trachtte Santana te ver moeien. Hij spreidde scherp en maakte veel gebruik van de lob, die Santana moest uitputten. De Spanjaard was echter in een te grote vorm. Dat bleek nog eens in de zestiende game toen hij op nieuw met 0-40 achter kwam. Drie schitterende services, steeds met de eerste bal, stelden hem in staat opnieuw het gevaar te be zweren. Een game later haalde de lijnrechter zich de woede van San tana op de hals Een flagrante blun der hield hem van een nieuwe ser vice doorbraak af. Woedend wierp hij zijn racket tegen het gras. Zijn energie scheen door dit incident verdubbeld. Bij 13-13 luk te Santana dan eindelijk een break. Met grote precisie vlogen zijn re turns langs de ontredderde Emer son: 1413. Santana was niet meer te stuiten. Hij won zyn ser vice vervolgens op love en had de Spaanse kolonie de overwin ning geschonken die het drie da gen lang had „afgesmeekt". Zoals verwacht, had Gisbert te gen Stolle geen enkele kans. De Australiër was completer. Gisbert maakte te veel dubbele fouten om tegen de rustig en met veel overleg tennissende Stolle te ver ontrusten. Bovendien was de bij zonder krachtige service van Stol le een te grote handicap voor de dapper, maar tevergeefs strijdende Gisbert. De cijfers geven al aan hoe groot het verschil was: 62 6—4 8—6. (Van onze sportredacteur) BREDA „Willebrord Wil Vooruit"' heeft grote plannen. De bekende wieler vereniging wil in het najaar een semi- klassieker (St.-Willebrord, Rucphen, Schijf, Sprundel) organiseren. Tenminste als de eerste plaatselijke ronde goed draait. Dan pas zal het grotere werk fi nancieel aangepakt kunnen worden. Ver der komt er misschien een rijwiel-toeris tenclub. Het onderzoek naar belangstel ling voor dit plan doet een speciale com missie. Deze mensen zullen zich dan ook gaan belasten met de organisatie van een gentleman-koers, waaraan oud-renners deelnemen. (Van onze sportredacteur) BREDA Gerrit Schulte is druk bezig met de organisatie van een gentleman- koers in Gemert. Deze race voor de oude glorie wordt verreden op 19 mei. In Doe- tinchem staat ook iets dergelijks te ge beuren. Op 5 april komen daar oud-wiel renners en mensen die zeer nauw zijn be trokken bij deze tak van sport (juryleden, journalisten, speakers enz.) aan het ver trek. Dit spektakel vindt plaats met gang- making en dat dan zal gebeuren door he dendaagse renners. DEN HAAG (ANP) De 752.565 deel nemers aan de sporttoto legden een be drag van f 1.068.313,20 in, waardóór aan prijzen beschikbaar kwam: f 352.543, De wedstrijden schenen de deelnemers weinig moeite te hebben bezorgd. Voor de eerste prijs f 193.898,65, waren 11 kandidaten, die ieder bruto f 17.627 in ontvangst kunnen nemen. Niet minder dan 413 deelnemers meldden zich voor de tweede prijs: f 105.762,90. Zij touche ren elk 255 gulden. De spoeling voor de derde prys was wel bijzonder dun. De 3341 winnaars deelden de 52.881,45 en krijgen per kolom vijftien gulden. De Nederlandse schaatsers die tot de kernploeg behoren, zijn van Schiphol naar Noorwegen vertrokken. Natuur lijk moest er een plaatje op de vlieg tuigtrap gemaakt worden. Van links naar boven naar rechts, onder: Joris Jorritsma, Rudi Liebrechts, Frits Bartling, Peter Nottet, Anton Huis- kens, Cees Verkerk, Ard Schenk. FLORENCE (ANP) Het is de tweede maal dat de Bulgaarse voetballers door een overwinning in een in Italië gespeelde beslis singswedstrijd doordrongen tot het eindtoernooi der wereldkam pioenswedstrijden. Vier jaar gele den, om precies te zijn op 16 de cember 1961, schakelde Bulgarije in het San Sirostadion van Milaan namelijk Frankrijk uit, welk team evenals de ploeg uit Oost-Europa in groep 2 van de voorronden zes punten had vergaard. Twee doelpunten van Aspa- roukhov, kort na elkaar gescoord, waakten nu het Belgische team al in de eerste fase van de ontmoe ting vrijwel kansloos. In de 18e minuut van deze in het stadion van Florence gespeelde wedstrijd, waarin de grenzen van hetgeen sportief aanvaardbaar is, vaak dui- delijk werden overschreden, nam Bulgarije de leiding. Een verre voorzet van Jekov bood Aspa- roukhov bij de „tweede paal" een unieke kans. De Belgische verdedi gers lieten hem te veel vrijheid waardoor Asparoukhov doelman Nieolay met een gerichte kopbal kon passeren. Amper een minuut later beleefden de Bulgaren dank zij dezelfde speler opnieuw mo menten van grote vreugde. Aspa roukhov kwam oog'-in-oog te staan met Nieolay en schoot van dichtbij hard en laag in de hoek (20). Naarmate de tijd verstreek werd duidelijk dat de Belgen weinig kans zouden krijgen de achter stand in te lopen. Ze mochten van geluk spreken dat een Bulgaars schot in de 25e minuut door de kruising van lat en paal werd ge keerd. Steeds feller werd de strijd. Stockman verspeelde de sympa thie van 10.000 toeschouwers op de, schaars bezette tribunes toen hij Chalamanov natrapte. De Ita liaanse arbiter Ibardella kreeg het erg moeilijk en druk. Hij moest nogal wat namen in zijn boekje schrijven. Een ongelukkige actie van Vutsov, die een kwartier voor het einde een pass van Puis in eigen doel werkte (21), gaf de Belgen nieuwe hoop. Onder grote spanning verstreken de laatste minuten scheidsrechter Ibardella liet vier minuten langer spelen omdat hij het spel vele ma len had moeten onderbreken doch de gelijkmaker bleef uit. In de slotfase werd linksbuiten Kolev, die een grove overtreding tegen de Belg Heylens beging, uit het veld gezonden. Een overgelukkige doelman Naifenov kon echter even later de rechtspreker omhel zen. Pas daarna voegde hij zich bij zijn ploeggenoten op het mid denterrein, die buiten zichzelf van vreugde waren. De zestien landen, die in het eindtoernooi zullen uitkomen, zijn: wereldkampioen Brazilië, Enge land (gastland), West-Duitsland, Zwitserland, Italië, Spanje, Frank rijk, Portugal, Hongarije, Rusland, Bulgarije, Uruguay, Chili, Argen tinië, Mexico en Noord-Korea. MIK SNIJDER oud-wielrenner wordt ploegleider van een offi ciële Vredestein-formatie. MAURICE DEMUER zal zijn Pel- forth-formatie op 12 januari voor stellen in België. JEAN CLAUDE ANNAERT werd als veertiende renner aangewe zen door Geminiani en Louviot. FRANgOIS MAHé, die dertien maal de Tour de France be twistte en eenmaal de gele trui droeg (in zijn eerste Tour 1953) zal stoppen met wielrennen. Hij wordt leermeester van de Pel- forth jongeren. FEDERICO BAHAMONTES werd betrokken bij een verkeersonge val toen hij terugkeerde van kerstverlof uit Toledo. De wagen slipte op het natte wegdek en kwam tegen een boom terecht. Bahamontes en zijn echtgenote werden licht gewond. ^ack Stoi K doelpunt helpen,'''^6 enke'e goede kansen, maar kon België niet aan een KEULEN (ANP) De Duitse combi natie Rudi AltigDieter Kemper leidt ln de zesdaagse van Keulen. Het Neder lands-Belgische koppel Peter PostRik van Steenbergen bezet de tweede plaats. De stand: 1. Rudi Altig-Kemper (W.-Dld.) 235 p. 2. Post-Van Steenbergen (N.-B.) 147 p. Op één ronde: 3. Junkermann-Roggendorf (W.-Dld.) 152 pnt. 3. Pfenninger-Kanters (Zwitsl.-W.-Dld.) 93 pnt. 5. BugdahlSchultze (W.-Dld.) 87 pnt. De overige koppels hadden vier of meer ronden achterstand. België-Bulgarüe heeft naaet vU*en goed voetbal ook een staaltje van onspor- tiviteit te zien gegeven. In beide kampen werd nogal eens al te hard gespeeld. Het Bulgaarse team voerde op dit gebied wel de boventoon met woest getrap tegen benen. De overigens goed leidende arbiter Ibardella had o.i. eerder moeten overgaan tot harde maatregelen. Wellicht dat de match dan niet zo onplezierig verlopen was. Misschien ook dat de Belgen dan na een zwakke start terug hadden kun nen komen. Vandaag drie genteleman-koersen op onze sportpagina. Drie wedstrijden voor oud-renners. Op zich aardige evene menten. maar we vragen ons bezorgd af waar het naar toe moet.... Want dit soort wedstrijden trekken belangstelling. En wat is voor een wielercomité belangrij ker dan veel mensen krijgen. We vrezen dan ook een complete rage als de RNWÜ hier geen maatregelen tegen gaat nemen. Wanneer we komend seizoen bij elke koers ln elk dorp of stad oud-renners kunnen gaan bewoneren degradeert deze categorie tot wat ze niet verdient. En bo vendienhet moet een aardigheidje blijven nietwaar. Als vasté toeschouwer van NAC voel ik mij na de vele verschillende kritieken welke afgelopen dagen van bestuursleden en spelers in uw dagblad zijn gepublicetrd verplicht om ook eens wat te zeggen. Laat ik dan nalaten om afbrekende kri tiek te voeren, want de vuile was is door voornoemde personen al genoeg bulten gehangen. Dat Is niet mijn bedoeling. Waar het mij wel om gaat en hopelijk vele andere toeschouwers, is dat het toch zo moet zijn, en dan spreek ik in het ai- gemeen, dat gis wij 's zondags op het ter rein aanwezig zijn na het deponeren van onze dure centjes, daar ook waar voor krijgen. En of het nu verwezenlijkt wordt door een lening en of fusie, dat moeten de heren maar uitmaken, dat is hun zaak. Ais daarbij het belang van spelers en toe schouwers maar voorop wordt gesteld. Want dat er een degelijke oplossing moet gevonden worden, dat zal eenieder wel met mij eens zijn. En wat er aan het voor- he en gevoerde beleid mankeerde daar zal ik mij ook niet druk over maken. Maar laat het bestuur ophouden elkaar te be schuldigen inplaats daar van elkaar een warme hand toereiken, dat kan de ge meenschap enkel maar dienen. Rest mij enkel nog het bestuur en leden een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar toe te wensen. H. DE RDYTER Amerstraat 24, Breda FORT LAUERDALE (ANP) De Groningse zwemster Klenie Bimolt, die met Ada Kok momenteel een trip door de Verenigde Staten maakt, heeft zich in Fort Lauerdale gerevancheerd voor de nederlaag die zij een dag eerder leed. Moest zij zich toen op de 200 me ter schoolslag gewonnen geven, op de 100 meter liet zij zich niet verrassen. Zij won dit onderdeel in 1.20.1 Ook Ada Kok won haar nummer. Op de 100 meter vlinderslag liet zij een tijd afdrukken van 1.07.2 seconde, waarmee zij zich de Amerikaanse Sue Pitt maar net van zich kon afhouden. Het wereld record op deze afstand staat met een DE WESTDUITSE rolhockeyploeg, die op 15 januari in Darmstadt tegen Ne derland speelt, bestaat uit de volgen de spelers: Hagenacker (Herten), Kief- ner (Darmstadt), Keil (Frankfurt) Petermann (Darmstadt), Hoffmann (Frankfurt), Kowolak, Feldhege (beiden Herten), Fromann (Darmstadt) en Zweck (Frankfurt). (Van onze sportcorrespondent) RIO DE JANEIRO Honderdmiljoen cruzeiros kost, naar schatting, de voorbereiding van Brazilië voor het wereldkampioenschap voetbal 1966. Ofschoon deze Braziliaanse munt minder dan één cent waard is, komt het bedrag van negen cijfers toch nog op bijna een miljoen gulden. Dit bedrag is inmiddels al volledig gedekt: 20% door de staat, 30% door de bond van Braziliaanse koffiehandelaars, 15% door de textielindustrie, 10% door de renbanen van Rio en Sao Paulo, 15% door de sigarettenindustrie en de resterende 10% door de giften uit de burgerij. Brazilië is dit keer met zijn voorberei dingen voor de wereldbeker vroeger be gonnen dan anders. Van de vriendschap pelijke wedstrijden die de laatste maan den werden gespeeld, o.a. tegen Algerië, Portugal, Zweden en Rusland, werden er zes gewonnen en drie eindigden in een gelijkspel. Het was een nogal gemixt team, samen gesteld uit veteranen van 1958 en 1962, maar ook jongere krachten die zich meer en meer in het elftal zullen inpassen. Het feit dat trainer Feola over een 44-tal spe lers beschikt voor elke plaats zijn er vier kandidaten wil niet zeggen dat hij geen problemen heeft, De verdedigers met talent zijn zeldza mer dan aanvallers tenminste in Bra zilië met het gevolg dat hij gedwon gen werd twee veteranen in het veld te houden. Dj alma Santos is 34 jaar en Bel lini, die voor Chili werd gepasseerd en een der grote figuren was in Zweden, is 33. Verder is er dan nog steeds Garrincha, die met Pélé een hele verdediging voor schut kan laten staan. In het begin van dit jaar sukkelde Garrincha met een knietje, doch hij is op het ogenblik weer helemaal de oude. Dat Garrincha in tal van oefenwedstrijden na de rust werd vervangen, wijst er op dat men straks in Engeland misschien nog een keer een beroep op hem zal doen. Indien Garrincha en Pélé in de finales van de eindronde spelen, rest Feola alleen nog een aanvalsleider en een linksbuiten te zoeken. Het tweetal heeft hij gevonden, namelijk Flavio en Rinaldo. Laatstge noemde wordt niet bedreigd, want het aantal spelers voor de linkervleugel dat grote klasse bezit is bijzonder klein. De speculatie Jvan de Brazilianen om &oor de derde maal dè litel te bemachti gen, het lukte hen in 1958 en 1962, is meer dan een illusie. Het heeft namelijk meer het karakter van een vast omlijnd plan. De zwarte baltovenaars uit het land van de koffie zullen al het mogelijke doen om het door hen gestelde doel te verwezen lijken. Net als ln 1958 en 1962 zal ook professor Ernesto Santos bij de delegatie behoren. Zijn taak bestaat uit het bijwonen van wedstrijden, waaraan toekomstige tegen standers van Brazilië deelnemen. Hetgeen hij waarneemt, wordt met de spelers tot in de puntjes doorgepraat. Dat wil zeggen, dat voor de eindronde zal beginnen iedere speler al weet op wie hij moet letten en wie hij moet dekken. Hij zal weten waar een mogelijke door braak kan worden verwacht, met andere woorden, hij zal goed op de hoogte zijn van de speelwijze van zijn tegenstanders. Hoe het elftal wordt samengesteld? Om tot de juiste opstelling te komen, gebruikt men het volgende systeem. De vier leden van de elftalcommissie zoeken vier kan didaten voor een bepaalde plaats uit. Dat worden dus 44'man. Het uiteindelijk be palen van wie er in aanmerking komt. ligt dan bij Nascimento, Santos (E.) Ama- ral en Moreira. Ook dr. Gosling, die belast is met de mentale voorbereiding, heeft nog een belangrijke stem in het kapittel. Natuurlijk zal men zich afvragen welke tactiek Brazilië in 1966 gaat volgen. In 1958 hadden de Brazilianen nogal succes met het 4—3—3, maar later bleek dit systeem niet meer bruikbaar en schakel de Feola definitief over naar het 424. Na het succes van dit systeem in 1962 hebben vele Europese clubs deze speel wijze geadopteerd, of ze er de spelers voor hadden of niet. Voor een fluts onder de lat hggft men legende. Zijn werkelijke naam ls Edson Arantes do Nascimento. De .wereld kent hem echter als Pélé, de beste speler die de wereld ooit gekend heeft. Hij was 17, toen hij al een wondervoet- baller bleek bij de wereldkampioenschap pen van Zweden in 1958. Nu, zeven jaar later is hij op weg naar een opzienba rend record. Een dezer dagen scoorde hij zijn 758e doelpunt. Als Pélé zijn gemid delde aan treffers behoudt, zal hij zon der twijfel de eerste voetballer worden, die in zijn loopbaan meer dan 1000 doel punten scoort. Over enkele maanden, in maart, be gint voor de Brazilianen de eigenlijke trainingsperiode. Voor hun reis naar En geland zullen zij twee weken in Zweden verblijven om daar hun voorbereidingen te treffen en tegelijkertijd nog oefenwed strijden te spelen tegen het Zweedse en Deense nationale elftal. Naast de reeds genoemde spelers zul len ook Celio, Biancinl, Carlos, Brito, Dias, Salamao, Tapazinto, Borges, Parada en Abel vermoedelijk tot de selectie be horen. Nee, de Brazilianen hebben geen gebrek aan talent. Zij maken dan ook een goede kans om definitief in bezit yan de Jules Rimet-beker te komen. Dit is „world cup Willy". Hij treedt op als mascotte en vignet voor het wereldkampioenschap yoetbal in En geland. de beschikking over Waldir en Manga. In de verdediging zien we Bellini, Orlan do, Rildo en Santos, het duo Dodu-Ademir is op weg om als schakelaars een belang rijke rol te spelen. Mocht een van hen falen, dan heeft Feola nog de sterk in de belangstelling gekomen Gerson achter de hand. De voorhoede wordt dan: Rinaldo, Fa- vio, Pélé en Garrincha. Pélé is een dezer dagen 25 jaar geworden, maar in de we reld esq de sport ls zijn naam al een STOCKHOLM (ANP) Brik Carlsson, tweevoudig winnaar van de wintersterrit, en diens echtgenote Pat Carlsson-Moss, die vijfmaal de coupe des dames verover de, zullen niet deelnemen a. d. 35e Rally» Monte Carlo. De Zweedse Saabfabrieken. waarvoor het echtpaar Carlsson rijdt, hebben namelijk besloten hun inschrijvin gen voor de sterrit, die van 14 tot en met 20 januari 1966 wordt gehouden, terug te nemen. Volgens Bo Hellberg, een woord voerder van de Zweedse firma, is het besluit genomen in verband met de on zekerheid omtrent de klasse-indeling van de Saab 96. „Al vele malen hebben wij om inlichtingen gevraagd omtrent de indeling", verklaarde Hellberg in Stock holm, „maai- we hebben nog steeds geen antwoord ontvangen. De tijd die ons nu nest voor da voorbereiding Is te kort".

de Stem | 1965 | | pagina 11