EXPORT VEE EN GEHEEL STIL Don Juan Carlos weigert troon van zijn vader VIETCONG VRAAGT WEER BESTAND Nog steeds geen bombardementen Premier weigert ontslag Fanfani Partijbestuur KYP weer onder druk Militair (19) overleden na veldloop „SERGEANT" SMOKKELT VRIENDEN UIT ZONE hollenkamp Plannen Mr. VAN HALL TROUWT BEATRIX EN CLAUS Door mond- en klauwzeer Achtergrond -.•iissasESrsrtji s»ruut' - HPaabtaP Pc Stem ALKMAARDERS ZIEK DOOR VUILE OLIE Wagtmans gaat weer fietsen Anthonie Donkei (63) overleden 5 59,75 d strekt! DAGBLAD VOOR ZEELAND Johnson zoekt weg naar een oplossing Italiaans schandaal: verband met Vietnam Plicht Weinig wind aSönd K N M I geldi» tdt van" VERRASSEND COMMUNIQUé: BELANGRIJK MANOEUVRE ANDAAG IN Stank uit riool: Middenstan dskan didaten Vopo liet zich beetnemen Schade Prijzen Dichter en hoogteraar 2f hemd halve prijs i TF 105e JAARGANG No. 25084 i In Pakje in etland. kamgaren. Inde rok. Geheel gevoerd. 46. 36 t/m 46. door W. VAN DER STEE Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland wOtNSDAG 29 DECEMBER 196c Abonnementsprijs m.i.v. 1 jan. 1966: 11,40 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso; 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden-. GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 KENTERING IN VIETNAM? ROME (A.F.P./Reuter) De Ita liaanse premier Aldo Moro heeft ge weigerd het door zijn minister van bui tenlandse zaken, Fanfani, gisteren in gediende ontslag te aanvaarden. De premier zei van oordeel te zijn dat de omstandigheden die Fanfani tot zijn besluit brachten, noch zijn persoon noch zijn verbondenheid aan de bui tenlandse politiek van de regering in het geding brengen. Moro verzocht de minister dringend zijn besluit te her zien, daarbij een beroep doend op diens verantwoordelijkheidsgevoel. Fanfani maakte zijn besluit bekend In een brief aan premier Aldo Moro en zei dat het onherroepelijk was. In zijn brief aan premier Moro schreef hij dat ..onjuiste en ongefundeer de oordelen en uitlatingen van een vriend en een plotseling initiatief van een familielid al dan niet terecht twijfel veroorzaken over de houding van de minister van buitenlandse zaken, zijn werk schaden en als gevolg daarvan de regering schade berokkenen". Fanfani doelde op de zeer persoon lijke meningen die professor Giorgio Ia Pira, (die kort geleden in het nieuws kwam door zijn bezoek aan Hanoi en zijn vredespogingen inzake Vietnam), welke werden gepubliceerd door het uiterst-rechtse weekblad „II Borghese". La Pira had onder meer gezegd dat de Chinezen militair gezien volkomen ongevaarlijk waren, dat werkelijk com munisme en atheïsme nauwelijks nog bestonden en dat er van een perfect verbond tussen Moskou en Washington sprake was. Veel lof zwaaide La Pira Fanfani toe, die volgens hem de „De Gaulle" van Ttalië was en spoedig de hoogste regeringspost zou overnemen. La Pira heeft ontkend deze uitlatin gen te hebben gedaan, maar een redac trice van „II Borghese", mevrouw Pre- da, houdt vol dat dit wel zo is. Fanfani. die in zijn brief aan Moro nog schreef zich volledig te distantiëren van La Pira's uitlatingen, maar het niettemin zijn Plicht te achten af te tre- öen« verzocht tot 6 januari te mogen aanblijven, om de dag daarvoor nog vragen te kunnen beantwoorden van de commissie van buitenlandse zaken van be Italiaanse kamer van afgevaardig den. over het bezoek van La Pira aan Noord-Vietnam. (Van onze redactie buitenland) SAIGON WASHINGTON Terwijl in Zuid-Vietnam de mili taire acties weer toenemen wijst een aantal feiten op een kente ring in de volkomen vastgelopen situatie. Het kerstbestand, hoe gehavend het ook werd, blijkt veel nawerking te hebben: 1. Voor de vijfde achtereenvol gende dag werd Noord-Vietnam niet gebombardeerd door de Amerikanen. 2. De Vietcong vroeg gisteren een nieuw bestand, ï^u ter gelegen heid van het Vietnamese nieuwjaarsfeest. 3. In Washington is bekend ge worden dat het stopzetten der bombardementen een politieke en niet een technische of mili taire oorzaak hebben. Gisteren vroeg de Vietcong de Zuid Vietnamese regering tijdens het vier daagse Vietnamese ,,Tat"-feest (nieuw jaar), het vuren te staken. Het is niet zo zeer het verzoek op zich dat de aan dacht heeft getrokken, als wel het vroe ge tijdstip waarop het is gedaan. Ook andere jaren was het tijdens de nieuw jaarsfeesten rustig aan de fronten in Vietnam, maar toen ontstond de rust altijd min of meer spontaan. Het „Taf- feest duurt van 20 tot 24 januari. Inmiddels gist men naar de ware ach tergrond van het stopzetten van de bombardementen op Noord-Vietnam. Officieel commentaar uit Washington is weinig zeggend. Duidelijk blijkt dat het een zaak van president Johnson zelf is en dat hij alleen opheldering kan ver schaffen over duur, aard en eventueel resultaat van de pauze. Wel hebben doorgaans goed ingelich te zegslieden in Washington verklaard dat de Amerikaanse regering bereid is een „veelbetekenende onderbreking" van de bombardementen te gelasten, in dien zij ervan overtuigd is dat een der gelijke stap een betekenisvolle reactie zal uitlokken in Hanoi. Tot nu toe schijnt de Amerikaanse regering hier van niet overtuigd tè zijn. Zoals men zich herinneren zal heeft president Johnson de bombardementen op Noord-Vietnam ook in april al eens laten opschorten. De pauze duurde toen slechts zes dagen. Pleidooien om deze keer meer geduld te hebben om de re gering in Hanoi tijd te geven, nemen toe in aantal en intensiteit. Op een vraag of de stopzetting van de bombardementen is bevolen na een desbetreffend verzoek van paus Paulus, wilde een woordvoerder van het Witte Huis niet ingaan. Wel maakte het hoofdkwartier van de Verenigde Naties gisteren bekend dat de paus de secre taris-generaal Oe Thant heeft geraad pleegd voordat hij opriep tot een kerst bestand. „.AMSTERDAM (A.N.P.) Hef staat Vjxvel vast dat burgemeester G. van wi Amsterdam op 10 maart het tri* j huwelijk tussen prinses Bea- w V1 x keer Claus von Amsherg op ken msterdamse stadhuis zal voltrek- prï kar} worden geconcludeerd uit het V?anV£01ntt? 3311 de raad om heer van J v benoemen tot ambtenaar de burgerlijke stand. ^^verwachting, medegedeeld Verandec'ijke bewolking, aan de haceiimnS °Sr ,oka,e sneeuw- en knst i?i H.e""S wind- aan d<1 vn „*aï }°l matige wind tus- seï W.°, west Pn 7uid- 'ater tus- lichte nla rR''1 ,n de chtend 12 38geuürZ°n °P 8 48 UUr- Maa" °P t39Ïninforniatledienat W-Mni&Ï3ie3d8,S!t R A C B Een goed ingelichte functionaris in Washington deelde gisteren mee dat de Amerikaanse president, in antwoord op het door haar verworpen „vier-punten- plan" van Hanoi, een „veertien-punten plan" heeft bedacht, op basis waarvan, middels onderhandelingen, de moeilijk heden in Vietnam zouden kunnen wor den opgelost. In deze veertien punten herhalen de V.S. de bereidheid te onderhandelen „zonder voorwaarden". Verklaard wordt dat de Geneefse akkoorden een toerei kende basis voor een duurzame vrede in Zuidoost-Azië kunnen zijn. Voorts verklaren de V.S. er niet op uit te zijn in Zuidoost-Azië basissen te blijven on derhouden en ook niet in Vietnam te blijven, als daar de moeilijkheden zijn opgelost. Wat de V.S. betreft mogen de landen in Zuidoost-Azië neutralistisch zijn. Over een bestand kan worden ge sproken bij de aanvang van een even tuele conferentie waaraan, wat de V.S. betreft, ook de Vietcong kan deelne men. De Vietcong viel gisteren 200 km ten noorden van Saigon een militaire post aan, waarbij vele van de honderd Zuidvietnamese verdedigers sneuvelden of gewond werden. Na het gevecht, dat een uur duurde, trok de Vietcong zich terug, aldus een Zuidvietnamese mili taire woordvoerder. De sterkte van de aanvallers werd op een bataljon ge schat. De post ligt bij Poetrang. Ameri kaanse mariniers hebben maandag rondom de luchtbasis in het noorden van het land 63 leden van de Vietcong gedood. Gisteren arriveerde de Amerikaanse vice-president Hubert Humphry in Ja pan, het eerste land dat hij zal aandoen op zijn diplomatieke reis van een week door Zuidoost-Azië. Hij sprak met de keizer en met premier Sato. Eerder op de dag hadden een paar duizend inwo ners van Tokio tegen het bezoek gede monstreerd. Er waren ook betogers op het vliegveld toen Humphry arriveer de, maar er deden zich geen incidenten voor. Gisteren vertrokken drie Amerika nen allen bekende marxisten naar Hanoi, op uitnodiging van de Noord- vietnamese regering. Ook de Noordvietnamezen zelf zijn op pad. Vice-premier Le Thanh Nghi sprak gisteren met de Hongaarse partij leider Kadar. De Russische president Podgorny ontving maandag Dank Kwang Minh, de permanente vertegen woordiger van de Vietcong. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Frankrijk, België en Duitsland hebben de invoer van vee en vlees uit Nederland stopge zet als gevolg van het hier heersen den mond- en klauwzeer. Italië, dat al vee en vlees uit de besmette ge bieden weigerde, legt de invoer de zer dagen ook geheel stil. Wat hiervan de gevolgen zyn in 1964 werd voor meer dan 500 mil joen gulden naar deze landen uitge voerd is nog niet te becijferen. Het produktschap voor vee en vlees zal zich vandaag in zijn vergadering te Utrecht Foto: v.l.n.r. prinses Sophia, Don Juan Carlos en (vader) Don Juan de Bourbon. MADRID (AFP) Prins Juan Carlos weigert generaal Franco op te volgen en de plaats van zijn vader in te nemen bij de troonopvolging in Spanje. Blijkens een communiqué van het bureau van zijn vader, Don Juan, graaf van Bercelona, heeft Don Juan Carlos generaal Franco kort geleden meegedeeld dat hij zijn vader trouw is en hem be schouwt als de rechtmatige dra ger van de Spaanse kroon. In het communiqué wordt een aanval gedaan op verklaringen van de Spaanse minister van voorlich ting en toerisme, Manuel Fraga Iribarne, tegenover het Britse blad „Times", volgens welke prins Juan Carlos door generaal Franco zou zijn voorbestemd om hem in de loop van 1966 op te volgen en de troon te bestijgen. In de Spaanse hoofdstad acht men het gisteren uitgegeven com muniqué een zeer belangrijk do cument, omdat men er uit meent te kunnen opmaken dat de prins het standpunt van zijn vader deelt. Deze wijst de wet op de troonop volging van de hand, zeggende dat de toekomstige koning zijn troon slechts kan bezetten uit hoofde van de legitimiteit en niet bij de gratie van het Franco-regime. (Le gitimiteit: recht van een vorsten huis speciaal de Bourbons om de kroon als een onvervreemd baar goed te beschouwen red.). Deze houding haalt een streep door de rekening van veel invloedrijke aanhangers van Franco, die de zoon in de plaats van de vader wilden stellen. In het communiqué wordt ver klaard dat, aangezien de uitlatin gen van de minister van voor lichting niet zijn tegengesproken, verondersteld mag worden dat zij het standpunt van generaal Fran co vertolkten. „De monarchie bespreekt met belangrijke regeringsfunctionaris sen geen zaken met betrekking tot de opvolging, maar zij is", aldus het communiqué, „gedwongen een vermoedelijke poging om Don Juan terzijde te schuiven, openbaar te hekelen". „Alleen de geschiedenis kan een koning voortbrengen", zo vervolgt het. „Er bestaat op het ogenblik geen andere rechtmatige eigenaar van de Spaanse kroon dan Don Juan de Bourbon en Battenberg. Door hem zal daarom de enig mo gelijke monarchie in Spanje moe ten worden hersteld". Het bureau van Don Juan ziet in deze manoeuvre een poging om opzettelijk verschil van inzicht te weeg te brengen tussen Don Juan en zijn zoon Juan Carlos, waar echter geen sprake van is, aldus het communiqué. Geen hoop meer voor de negen vermisten van het vergane booreiland „Sea Gems"? Pa gina 7. Het N.T.S.-journaal bestaat tien jaar. Over nog eens tien jaar krijgen we elk uur nieuws uit de hele wereld op het scherm, zegt hoofdredacteur Simons. Pagina 10. Het is voor de consument toch nog niet zo eenvoudig om na te gaan of hij nu te veel betaalt of niet. Pagina 11. Tim Meeüs geeft zijn mening over het NAC-probleem. Paqi- na 13. HAVENARBEIDERS. vuilnismannen, doodgravers en verpleegsters zijn dins dag in Buenos Aires in staking gegaan, terwijl andere groepen arbeiders ge dreigd hebben het werk in het gehele land neer te leggen. OLIEBOLLEN, ten getale van een kwart miljoen, zullen in Den Haag wor den gebakken en hopelijk worden ver kocht ten bate van de Algerijnse vluctv telingen. ALKMAAR (A.N.P.) Een twintig tal bewoners van een Alkmaarse straat is de afgelopen dagen ziek geworden, nadat een in de buurt wonende gara gehouder een paar vaten met afge werkte olie in het riool had laten weg lopen. De dampen van deze olie, die via het door de straat lopende riool in alle hoe ken van de woningen doordrongen, wa ren er oorzaak van dat verschillende van deze Alkmaarders zich onder dok tersbehandeling moesten stellen. Som migen van hen waren onwel gewor den, stonden met erge hoofdpijnen op, of werden misselijk. De oorzaak bleek uit een onderzoek, dat onmiddellijk door de gemeente en politie werd ingesteld. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt, .De gemeente is begonnen met het doorspoelen van* het riool, dat thans nog een enorme en nauwelijks te ver dragen oliestank in de huizen veroor zaakt. (Van een onzer verslaggevers) GOES De politieke commissie van de Bredase Diocesane Middenstands Bond heeft gisteren een telegram ver zonden aan het hoofdbestuur van de K.V.P. Daarin wordt gewezen op de bij zondere onrust die met name bij de middenstandsleden van de K.V.P. in Zeeland en West-Brabant heerst over het negeren van middenstandskandida ten voor de Provinciale Staten van Zee land en Noord-Brabant, die langs de mocratische weg naar voren zyn geko men. Om een massaal uittreden van mid denstanders en andere leden van de K.V.P. te voorkomen, wordt het partij bestuur gevraagd onmiddellijk maat regelen te treffen, teneinde alsnog aan vaardbare middenstandskandidaten op verkiesbare plaatsen te krijgen. De druk op het hoofdbestuur van de K.V.P. over de kwestie van de midden standskandidaten wordt steeds groter. Naar verluidt zou ook de voorzitter van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, de heer J. Hurkmans, zich reeds met het partijbestuur in verbin ding hebben gesteld. DEN HAAG (A.N.P.) Gisteren Is tijdens een veldloop de 19-jarige dienst plichtig soldaat Th. G. Bruns In elkaar gezakt en overleden. Soldaat Bruns had zo deelt de legervoorlichtingsdienst mee een 70 a 80 meter afgelegd toen hij nog op het kazerneterrein onwel werd en in elkaar zakte. De veldloop was een onderdeel van een normale sportoefening. De overleden militair was sedert 10 augustus van dit jaar in dienst. Bij de medische keuringen, die soldaat Bruns heeft ondergaan, is hij steeds volkomen gezond gebleken. (Van onze redactie buitenland) WEST-BERLIJN De Vopo, die bjj Checkpoint Charlie in Berlijn de wacht hield, zag niet dat de Amerikaanse sergeant die hij doorliet de strepen onderste boven op zijn mouw had zitten. De „sergeant" kon doorrijden, waarmee een span nend ontvluchtingsavontuur tot een goed einde kwam, want de „sergeant" was een Westberlijner, die twee Oostduitse vrienden uit Thüringen bij wijze van goede kerstdaad uit de zone smokkelde. Het uniform had hij zelf gemaakt, zei hij giste ren tegen journalisten. De auto was voorzien van Amerikaanse nummerplaten. De Oostduitse vriend, een smid, zat naast de voortvarende „sergeant" in de auto Zijn 26-jarige vrouw had zich in de kofferruimte verborgen. De Amerikaanse autoriteiten, bij wie de vluchtelingen zich hebben aangege ven, verklaarden blij zijn over de goede afloop van de vluchtpoging, maar keurden het gebruik van geallieerde uniformen af. (Van onze sportredacteur) BREDA Wout Wagtmans komt terug in de wielersport. Als coureur. Hij vraagt binnen kort een amateur-licentie aan en zal zich dan weer volop in de strijd werpen. „Och, dat stilzitten Boven dien wil ik enkele gentleman- koersen rijden en zo is het aardig te combineren". Wagtmans vo rige maand 36 jaar geworden kan als ex-prof terugkomen (bü de amateurs) omdat hij vier jaar „stillag". De bond stelt twee jaar als minimum. op de situatie heraden. De vraag te na melijk of en hoe het produktschap in deze marktsituatie moet ingrijpen in het belang van de boer en de afzet. De export bepaalt zich voor het groot ste deel tot varkens en varkensvlees. Rundvee en rundvlees wordt nauwelijks uitgevoerd, veel meer ingevoerd. Weliswaar is de uitvoer de laatste tijd al sterk teruggelopen in verband met het mond- en klauwzeer, waardoor duizenden varkens met een schadere geling van het rijk afgemaakt moesten worden. Maar het verbod geldt nu ook voor varkens en varkensvlees, afkom stig uit streken buiten de besmette ge bieden. Het produktschap verwacht bij even tueel dalende prijzen wel een grotere binnenlandse vraag naar varkensvlees, omdat de rundvleesprijzen nog constant vrij hoog blijven. De grotere consumentenvraag kan echter weer prijsverhogend werken, maar daartegenover staat de waarschu wing van minister Den Uyl, die ook de consumentenprijs voor varkensvlees la ger wil hebben. Hij heeft dit maandag nog aan de Tweede Kamer laten we ten. Er is echter nog een lichtpuntje, de export van vlcesconserven is nog toe gestaan. Zij bedroeg in 1964 ongeveer 340 miljoen gulden. Voor de consument komt waarschijn lijk een ander lichtpuntje. Verschillen de slagers, met name in Amsterdam, hebben de vleesprijzen gisteren dras tisch verlaagd. De kans is groot dat hun voorbeeld, met de tweede waar schuwing van de minister op de ach tergrond, ook elders navolging vindt. Wellicht zal het produktschap ziel* ook. over deze kant van de totale vee en vleessituatie vandaag nader moetei beraden. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Op tweede kers! dag is in de Centraal Israëlitische Zie kenverpleging te Amsterdam prof. dr N. A. Donkersloot overleden. Hjj be reikte de leeftijd van 63 jaar. Prof. Donkersloot was hoogleraar ir de algemene en vergelijkende litera tuurwetenschap aan de universiteit var Amsterdam. Onder het pseudoniem An- thonie Donker schreef hij een groot aantal dichtbundels en prozawerken Zijn stoffelijk overschot is gistermid dag in alle stilte te Velsen gecremeerd. (ZIE OOK PAGINA 5) (Ad've>rt€nitiie6) niet duur wet heerlijk selectiekleding N „Quikoton" overhemden in wit. Het allernieuwste 1 ie hemd 19.90 2e hemd 9.95 2 hemden 29.85] samen AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN. ROTTERDAM Mededeling aan onze abonnees en adverteerders. In verband met de steeds toenemende werkzaamheden, verbonden aan het correct uitvoeren van Uw advertentie- en abonnementenop drachten, zien wij ons genoodzaakt onze kantoren met ingang van 3 januari 1966 des middags om 5 uur voor het publiek te sluiten. Directie Dagblad de Stem.

de Stem | 1965 | | pagina 1