BRITTEN HEBBEN HEEL IAAR NODIG OM HET TE „VIEREN" Westminster Abbey 900 jaar H. BEENS v. d. Walle- Blommaert Monument van de Engelse historie en die der vorsten VLIEG ER EENS UIT MET DE STEM EVEN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKII1JU Duitse kwestie vraagt om oplossing Al meer dan 1 miljoen Ruton apparaten in Nederlanddat zegt wel iets! Kies ook een Ruton. f ir Dames - Nertsbont HERENBANDEN en BUIKBANDEN OPGEPOETST Verleden Onderzoek naar hondsdolheid bij gestorven reu Akkoord bij Noury i Regeling voor werknemers meelfabriek Poging tot vergiftiging Jaloerse minnaar krijgt drie jaar Sabbat vertraagt Israëlische kabinetsformatie Kerstincident bewijst andermaal BOEKENPLANK Lekker kleumen Minister Den Uyl: Regering achter werknemers bij massa-ontslag Her den kingsdienst voor Belgische oorlogsslachtoffers i uitblazen mevrouw 4 5 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 DECEMBER 1965 5 akkamp tussen West-Noord en Zeeland plaats, te ronde van het persoonlijk pioenschap van Zeeland had het resultaat: H. van Rossum. Brouwersha- Hendrikse, Zierikzee 0—1: C. O Burgh - C. V. d. Heuvel, Zie- -1: J. A. Radder, Kamperlan - Hahlen, Middelburg 0—1. I: J. Blom, Vlissingen - R. Ber- •ikzee 10. Ill: M. Wise, Vlissingen - J. Sluiskil 1—0; R- Paradaen, rg - w. Mesman, Vlissingen Turkse olympische worstelaar ;r Bilge is op tweede kerstdag m onbekende een aanslag ge- Bilge wert door een kogel zo gewond, dat hij een spoedope- loest ondergaan. Waar hij werd ■11 en hoe het ingrijpen is ver is nog niet bekend, leeft op de Olympische spelen 8 in Londen de gouden worstel- :e vedergewiohtklasse vrije ca- veroverd- nze diepe droefheid na een ldig gedragen lijden, ge- ■middelen der H. Kerk, onze ïote, moeder en grootmoe- 1 tante en nicht, Mevrouw 'HANIE PERDAEN genote van Indus Claeys jent, 17 april 1887, en over- 26 december 1965. van overledene in uw god in. nondus Claeys rge Claeys es Claeys-Cortvriendt kinderen Harold en Ronald laecke echtgenote en kinderen lilie Perdaen lilie Claeys iber 1965. •t gevolgd door de teraarde- hebben, op woensdag 29 de- middags 10.30 uur in de pa- Vrouw Tenhemelopneming 28 december om jemene kennisgeving iagavond nde kerk. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden bij mijn 90e verjaardag, betuig ik mijn hartelijke dank. Wed. L. v. Goeye-Giellet Koewacht. Emmabaan. Stola's - Colhiers en Hoeden rechtstreeks van nertsfokker in kleuren zwart - bruin - saffir - palmino - bleu - ires en zilverbleu. Roppelstraat la PUTTE N.B. uizen „De Etten, Inzigt, uwbe- ijpert, tel. tel. een hrif- of nt.: cht, on- lhou reda, DROGISTERIJ Stationsweg 9 - HULST 10 Volle uren autortjles t 47,51 Losse lessen t 6,50. Fonkel nieuw lesmateriaal, gediplo meerde instructeurs. Erkende bondsautorijschool „De Cen trale" Aanmeldingsadressen: Breda. Ridderstr. 4, tel. 37009. Bergen op Zoom, St.-Catharl- naplein 8, tel 6445, Roosen daal, Raadhuisstraat 48, telex. 5073 Goes, Magdalenastr 8, tel 5032. Middelburg, St.-Ple- terstr. 1, tel. 4029, Vlissin gen, hoek Hobeinstr. - Peul Krugerstr tel. 2593. x T. k. a. wegens aanschaf nieuwe, van part. goede Opel Kapt. '56, tegen elik aann. bod- Gastelsedijk N 73, Stampersgat Tel. 01651 - 363. Belcrum-garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's, v.a. 1961. te koop. Min. Kanstr. 16; 20. Breda. tel. 01600-39900. x Te koop aangeboden. Taunus 17 M Stationcar 1964, Taum's 17 M Super 4-deurs 1964, Tau nus 17 M Super 2-deurs 19W' Ford Anglia 1961, Renault R j» 1964, verder diverse aatihang- wagentjes. Op al deze auto s geven wij drie maanden garan tie. A. jongenelen, Bredaseweg 148, Roosendaal, tel 01650-461? t alle ;ering voor- v. mor- (ook Goes Axel in n t.k. r. MOI straat ngel X' woon- .500, Co., Bre- met aan- at 65, psalon itraat bosch. uden- be- weg- »rking Be- Bel 16-20 Alle X 2e Kerstdag en de laatste da gen van 1965 houden wij in 01 ze kerstversierde showroom grote auto- en caravanshow. Daar staat weer een keur col lectie gebruikte auto's en nw De Reu-caravans tentoongc- steld. Komt geheel vrij blijven dezer dagen eens binnenlo pen. Het verplicht u tot tu® U krijgt een inzicht van a® voorraad en een idee vaIJ. thans geldende prijzen. AU® au*/s worden of zijn d^..rn00<) geheel nagezien en met w* km en of/3 mnd. garantie (kocht. Koopt uw auto in e bedrijf dat gespecialiseer» op dit gebied. Die u echte® rantie kan geven, die eig« (werkplaatsen hebben, die varen monteurs in dienst n ben en die bekend stfa*ls de zijn service. Zo'n zaak Is t Belcrum-garage. De zaakd0 de grootste omzet en W; allergrootste service. Bflj6„2k garage, Min. Kanstraat {e Breda, tel. 01600-39900, f. Schijfstraat 39, Tilburg, 04250-33636. Ook onze „De caravans 1966 staan in showroom opgesteld. Tour- s sta-caravans. Onze showr g zijn dagelijks geopend v u. v.m. tot 10 uur n**2'-itdBi Kerstdag gesloten. 2e Ker® van 1 tot 5 uur. -T-,7.-j«4 -tuks ziekten ingeënt en bij 2®^ v. franco per auto thuis. je„, |Erp, Kruisstraat 32, y. tel. 04192-369. Prima Jonge hennen te W.L., 8 mnd. oud, *n öe leg f 7.-. 1 jaar oud. rui en aan de leg f 4,50. t_ te hennen, 7 mna. oud oU£j de leg f 9,-. hennen, 3,5 m. f5.-. kippen LONDEN (UPI). Westminster Abbey, nationale schrijn van Groot-Brittannië, plaats van kroningen en koninklijke bruiloften en laatste rustplaats van de mannen die Engeland groot hebben gemaakt, viert zijn 900ste verjaardag. Omdat er zoveel herdacht moet worden, zal er ook een jaar de tijd voor genomen worden. Koningin Elizabeth en prins Philip zullen op 28 december de plech tige dienst waarmee het jubileumjaar wordt geopend, bijwonen. In de sobere pracht van de grote kerk zal vervolgens twaalf maanden lang de ene plechtigheid op de andere volgen. De tot de eer der altaren verheven ko ning Edward de Belijder was de bouwer van de oorspronkelijke abdij in West minster toen de grond daar nog het moe rassige eiland Thorney was en de City of Londen verder naar het oosten lag. Hij lag op zijn sterfbed in het paleis van Westminster thans de parlements gebouwen toen de abdij aan de over- kan van de straat op 28 december 1065 werd geconsacreerd en toegewijd aan de H. Petrus. Enkele dagen later werd hii er te rusten gelegd. Zijn stoffelijke resten rusten er nog, maar het enige wat van zijn kerk is over gebleven, zijn de funderingen. Koning Henry III liet, uit eerbied voor Edward en bewondering voor de Franse kerken van die tijd, twee eeuwen later het reus achtige Gothische gebouw dat er thans nog staat, optrekken. De door de televisie uitgezonden kro ningsplechtigheid van koiningin Eliza beth II op 2 juni 1953 en de bruiloft van prinses Margaret en Tony Armstrong- Jones, thans lord Snowdon, zijn ge beurtenissen geweest die ertoe bijdragen dat de Abbey over de gehele wereld bekendheid verkreeg. Haar banden met de regerende vorsten huizen van Engeland staan gegrift in welhaast iedere steen. Alle souvereinen van Engeland sinds Willem de Verove raar in 1066, op Edward V en Edward VIII na, zijn er gekroond. Eerstgenoem- de werd vermoord voor hij kon worden gekroond, laatstgenoemde, thans de her tog van Windsor, abdiceerde vóór zijn kroning opdat hij met de Amerikaanse mrs. Wallis Warfield Simpson kon trou wen. Binnen de muren van de Abbey zijn 17 Britse monarchen begraven, evenals Engelands beroemde staatslieden, solda ten, zeehelden, scrijvers, dichters, ge leerden, musici en geestelijken. De gro ten die buiten de Abbey werden begra ven, onder wie William Shakespeare en Sir Winston Churchill, hebben er hun gedenktekenen. Op de vloer op het middenpad dichtbij het graf van de onbekende soldaat in een marmeren steen gegrift „Remember Winston Churchill". Zij die de Abbey in het jubileumjaar zullen bezoeken, zullen haar zien „in een pracht die er in honderden jaren niet werd gezien", aldus de deken van de Abbey, Eric Abbott. Want het gebouw is gerestaureerd, op nieuw verguld en de stenen muren aan de binnenkant zijn met de hand gerei nigd met het oog op de feestelijkheden. De kosten van een en ander worden ge dekt door de een miljoen pond sterling die het Britse volk opbracht, toen Chur chill in het kroningsjaar 1953 als premier een nationaal appél hield. Prinses Margaret zal. op 10 januari een tentoonstelling van schatten van de Abbey openen. Deze schatten zijn eeuwen oud, maar nog niet half zo oud als de Abbey zelf, omdat haar oudste gouden en zilve ren kelken en patenen, priestergewaden en altaarkleden, haar gebrandschilderde ramen in de 16de en 17de eeuw verloren gingen als gevolg van de anti-rooms-ka- tholieke maatregelen van koning Hen drik VIII en de burgeroorlog. De muren van de Abbey dragen nog de littekens van de burgeroorlog toen Oliver Cromwell, leider der anti-royalis ten, zijn troepen in de Abbey legerde om ze zo dicht mogelijk bij het parlement by de hand te kunnen hebben. In juni zal in de Abbey een tentoon stelling van oude munten worden gehou den. De koninklijke munt zal in verband met het jubileum gouden, zilveren en bronzen munten slaan, die het publiek voor respectievelijk honderd pond, vijf pond en twee pond 10 shilling zal kun nen kopen. Ook zullen herdenkingsze gels worden uitgegeven en porseleinen borden worden gemaakt. Acteurs en actrices zullen gedurende de zomer voorlezen uit werken van de dichters en schrijvers die in de „dichters- hoek" in de Abbey zijn begraven of wor den herdacht. Daar onder zijn Charles Dickens, Rudyard Kipling, Alfred Lord Tennyson, Geoffrey Chaucer en Thomas Hardy, wiens lichaam in de Abbey rust maar wiens hart elders begraven ligt. Organisten van internationale faam zullen er recitals geven. Militaire orkes ten zullen in de nabijgelegen College Gar dens, volgens zeggen de oudste tuinen van Engeland, concerten tiidens het lunchuur geven. Er worden gedurende april tot septem ber volgend jaar zoveel bezoekers ver wacht dat er een éénrichting voetgan gersverkeer zal worden ingesteld. In de komende twaalf maanden zal het gothi sche gebouw in het licht van schijnwer pers baden. Enkele bijzonderheden over de Abbey Het kruisvormige gebouw is de op een na hoogste kerk van Engeland. De St.-Bartholomew's in Brighton op de zuidkust is de hoogste. De eigenlijke naam van de Abbey luidt ..Collegiale kerk van St.-Petrus, Westminster", maar zij wordt slechts zelden gebruikt. Het gebouw staat vol beeldhouwwerken en gedenkplaten, waaronder een ter herin nering aan president Franklin D. Roose velt. AMSTERDAM (A.N.P.) In de rijks- serumiinrichting te Rotterdam wordt het kadaver van een jonge hond uit Amster dam onderzocht op hondsdolheid. Vo rige week vrijdagmorgen heeft de politie een fox (reu) aangetroffen, die ver schijnselen van hondsdolheid vertoon de. Het circa vier maanden oude dier werd overgebracht naar het dierenasyl, waar heit nog dezelfde dag overleed. Een 41-jarige dame zou vrijdag door dit beest in een van de handen zijn gebeten, zon der dat dit eohter verwondingen ver oorzaakte. Volgens de directeur van het asyl zag het er naar uit, dat het dier een toeval had, waarvan de verschijn selen gelijken op die van hondsdolheid, o.a. schuim op de bek en spartelen. Het onderzoek zal ongeveer een week duren Sinds het midden van de 18e eeuw worden souvereinen van Engeland in Windsor bijgezet. Zij die daarvoor stier ven werden in de Abbey te ruste gelegd, onder wie koningin Elizabeth I en koning Mary, koningin der Schotten. Ook koning Hendrik VI ligt er begra ven, nadat hij binnen de muren van de Jeruzalemkamer stierf, aan de vooravond van een kruistocht naar het H.-Land. Daarmee ging een profetie in vervulling, volgens welke hij in Jeruzalem zou ster ven. De oorsprong van de Jeruzalemkamer is in vergetelheid geraakt. De naam zou wellicht ontleend zijn aan het feit dat er gobelins met bijbelse taferelen hangen of dat de muren zijn betimmerd met ceder hout uit het midden-oosten. Een gedenkplaat markeert de plaats waar Oliver Cromwell die in 1658 stierf, korte tijd lag begraven. Na de restaura tie van de monarchie werden zijn stoffe lijke resten weggehaald en werd zijn hoofd in de nabijgelegen Westminster Hall aan het volk vertoond. De eerste kroning in de Abbey was geen groot succes. Het was eerste kerst dag in 1066. De Normandische en Angel saksische aanwezigen gaven op oorverdo vende wijze blijk van hun bijval toen als onderdeel van de plechtigheid ge vraagd werd of zij Willem de Veroveraar als hun koning wensten. De buiten het gebouw wachtende Normandische solda ten dachten dat er binnen een oproer was uitgebroken en drongen met ge trokken zwaarden binnen waarop een ge vecht ontstond. De gemeente vluchtte en Willem werd in aanwezigheid van slechts een handjevol soldaten en pries ters gekroond. In de crypte van Abbey werden in vroegere tijden de schatten van de natie bewaard. Deze werden in 1303 gestolen toen koning Edward I in Schotlan.d oor log voerde. De abt en 48 monniken wer den gearresteerd maar later vrijgelaten. De ware schuldige, Richard de Podlicote werd opgehangen. Het grootste deel van de schatten werd teruggevonden. Een van de meest befaamde attribu ten van de Abbey is de kroningsstoel, door ouderdom verweerd en door bezoe kers met initialen bekrast. De houten zetel werd in 1300 gemaakt voor koning Edward I om er de befaam de Stone of Scone" (steen van Scone), te bewaren. De legende wil dat deze ovale rode steen door Jacob als kussen werd gebruikt. De steen zou omstreeks 700 naar Ierland zijn gebracht en ver volgens in Schotland terecht gekomen waar zij in 1297 door Edward werd ge roofd. Advertentie) DEVElNTER (ANP) De werknemers van de vorige week gesloten meelfabriek Noury en Van der Lande in Deventer zijn gistermiddag na overleg met de di- reotie tot een regeling overeengekomen. Omtrent de definitieve bewoording van de regeling zal nog worden beslist. Met de betrokken instanties zal, indien no dig, contact worden opgenomen over de uitvoering van de regeling. Vanmid dag zal het personeel in hoofdzaken van deze regeling in kennis worden gesteld. MAASTRICHT (A.N.P.) De recht bank te Maastricht heeft gisteren de landbouwer Theodorus M. (42) uit Einig- hausen conform de eis veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftirek van voorarrest. De man had in een jaloerse bui de weduwe Maria H. (27) en haar knecht H. J. (24), beiden uit Einighau- sen, een „kwade dag willen bezorgen" door hen te vergiftigen. De weduwe had de landbouwer destijds een trouwbelofte gedaan en de man had zich uitgesloofd op haar boerderij. Later bleek de wedu we meer te voelen voor Ihaar knecht. De landbouwer werd jaloers. In de nacht van 31 augustus op 1 september 1964 klom hij bij de weduwe, die naast hem woonde, door het dak naar binnen en sprenkelde uit een flesje met een ars^ nioum verbinding enkele druppels op een aantal stukken abrikozenvla en in een koffiemolen. De weduwe en haar knecht, met wie zij later trouwde, aten .later op die dag van de vla en dronken de kof fie. Daarop deden zich bij hen vergifti gingsverschijnselen voor. Na behandeling in het ziekenhuis had deze vergiftiging voor hen geen fatale gevolgen. Uw Stem-toto-formulier bevat nu al acht kruisjes. Als U er de krant goed op hebt nageslagen, zult U wel gemerkt hebben, dat onze prijs vraag niet zo geweldig moeilijk is. Wel gezellig, vindt U ook niet? Prachtig, dan hebben we hier weer twee vragen voor U. Denk aan de prijzen èn vergeet ook Uw vers van vier regels niet. .tn hjiisarts geeft regelmatig z(jn visie op medische probie- men, die het grote publiek onmiddellijk interesseren. Hoe js de naam van de rubriek in kwestie? a. De Pil. b. Op het spreekuur. c. Wat een arts ervan denkt. 10. Elke zaterdag geven we een hele pagine van de eigen kunstredactie met belangrijk nieuws op cultureel gebied. Deze pagina heeft als motto: a. Op de Parnassus. b. Mensen en Muzen. c. Dichters op vrijersvoeten. TEL AVIV (AFP) De kwestie of er op de sabbat iin de pas voltooide haven van de Israëlische stad Achdod gewerkt moet worden of niet, staat op het ogen blik in Israël de vorming van een coa litieregering met deelneming van de religieuze nationale partij in de weg. Deze partij staaterop, dat de sabbat wordt geheiligd, 'terwijl de andere bij de coalitiebesprekingen betrokken par tijen vinden, dat een volledig laten rus ten van het werk op die dag het land teveel geld zou kosten en dat minstens dringende werkzaamheden moeten wor den toegestaan. Kabinetsformateur Levi Esjkol ontving gisteren de twee opper rabbijnen van Israël en deed een be roep op hen de religieuze nationale par tij ertoe te bewegen een soepeler hou ding aan te nemen. Israël zit al sinds de algemene ver kiezingen van november zonder rege ring. Bij die verkiezingen behaalde de socialistische partij van Esjkol 45 van de 120 parlementszetels, zestien te wei nig voor de absolute meerderheid. BERLIJN (DPA) De Westduitse regering heeft gisteren naar aanlei ding van het kerstincident bij de Ber- lijnse muur waaraan de 27-jarige Heinz Schoeneberger ten offer viel een ver klaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de „bloedoffers bjj de muur meer dan alle gedane beroepen aan tonen, dat het dringend nodig Is tot een oplossing van de Duitse kwestie te komen." De door Oostduitse schoten getroffen en in een Westberlijns ziekenhuis over leden Schoeneberger had men in au gustus 1964 na het ondergaan van een strafgevangenis in Oost-Duitsland van daaruit naar de bondsrepubliek laten gaan. Over de reden voor de opgeleg de straf was de WesftbeiTijnse politie •niets bekend. Schoeneberger was voor de bouw van de muur in 1961 met zijn vrouw uit de bondsrepubliek naar Oost-Duitsland verhuisd. Korte tijd la ter was hij alleen naar West-Duitsland teruggekeerd maar in oktober 1961 weer naar Oost-Duitsland gegaan. 43) De reus tilt met het grootste gemak de terrine uit de etenslift en giet de soep over in een pan van de tratto ria. Giovanni ziet de lege terrine weer in de lift. Hij brengt zeer voorzichtig d<» verschillende bestanddelen van do hors d'oeuvres over op zijn eigen zil veren schalen. Daarna zet hij de ei gendommen van het andere restau rant weer in de lift en rukt op de af gesproken wijze aan de kabel. De le ge schalen verdwijnen uit het ge zicht. Even later komt de lift weer omlaag. Ditmaal met een ruime voorraad brood en zes flessen San-Pellegrino- I mineraalwater. Giovanni zet dit op een van de tafels. Later zal Edoardo j alles naar de eetzaal brengen. Op een teken van Giovanni tilt de j reus de grote pan met soep op met j evenveel gemak als een leeg bord en j draagt die voorzichtig door de tunnel j de trap naar de kelder op en dan de andere trap op naar de keuken. Hij laat de pan zakken in de nog grotere pan met water, die Miranda al eer der op het fornuis heeft gezet. Som- dige gasten zullen vanavond de soep proeven, maar allen zullen die rui- j ken als ze van tijd tot tijd de keuken- j deur openzet om de geur in de eet- j zaal te laten doordringen. Giovanni 1 brengt de volgzame Edoardo naar de trap tussen de keuken en de kelder. Daar zal hij blijven wachten tot de eerse gast zijn keuze uit de vele schotels van het menu bepaald heeft. Giovanni zal dan de bestelling op een bon schrijven en eveh de eetzaal verlaten om de bon aan Edoardo te geven. De grote neef van de boekhan delaar zal de bon snel naar het ein de van de tunnel brengen waar sig- fnora flhndolfi - waarschijnlijk nog rustig m haar gemakkelijke armstoel /gezeten - op hem wacht. Hij zal de •bestelde schotels en dranken zo spoe dig mogelijk naar de keuken van de trattoria brengen. Giovanni hoeft niet bang te zijn dat een schotel die Edo- ardo boven aan de trap naar de kel- ider aflevert, niet goed van smaak of ^van temperatuur zal zijn; signora Pandolfi zit daar in de tunnel niet al leen om de etenslift te bedienen, ze maakt ook een oordeelkundig ge bruik van elektrische kookplaten, van de grote stoomtafel en van een uit gebreide sortering kruiden. De resaurateur is best tevreden over de vorderingen van de grote jongen die de verbindingsdienst door de tun nel verzorgt. Edoardo heeft voldoen de - maar beslist ook niet meer - ver stand, hij is krachtig gebouwd, hii zwijgt omdat hij niet kan spreken en heeft geen last van verveling of ver- PRISMA TOERISTENGIDS: SPANJE. In deze reisgids, samengesteld door dr. Jan Reeskamp, wordt de Spanje-reizi- ger in s-pé op uitstekende wijze op zijn reis voorbereid. De schrijver schenkt veel aandacht aan het bepalen van de aard on het tijdstip van de vreis, het uitkiezen van de juiste kleding en an dere benodigdheden, het bespreken van een plaats op campings, in hotels enz. In kort bestek levert het boek voorts gegevens over geschiedenis, taal en ge woonten van het land, waarbij het stie rengevecht uiteraard niet wordt verge ten. Goed gedocumenteerd zijn de be schrijvingen van 12 tochten langs toeris tisch aantrekkelijke plaatsen. JAN WOLKERS: WEGENS STERFGE VAL GESLOTEN. COMMEDIA DELLA mor te. )j- m. meulenhoff, Amster dam) 2e druk. Dit toneelstuk van Wol kers heeft wel het macabere uit zijn andere werk, de titel laat daar trou wens weinig tqijfel over, maar het wordt ditmaal in humoristisch zin ge bruikt. Het stuk speelt op de geijkte plaats; een kerkhof. J.F. (Em. Querido, Salamander). Deze pretentieloze pocket is in werkelijkheid een kleine omnibus van het werk van Hendrik Marsman, onze beroemde lita- raitor uit de jaren dertig, wiens geschrif ten nog altijd het bestuderen lezen waard zijn. Inderdaad neemt de novelle .Zelfportret van J.F." de belangrijkste plaats in. meer dan de helft van het aantal pagina's en dat is terecht, want dit verhaal, dat door Menno ter Braak werd betiteld als Marsmans be langrijkste prozawerk, is van grote schoonheid en betekenis. Eindexaminan- de zouden het best op hun literatuur lijst kunnen zetten. Naast het verhaal vinden we enkele korere verhalen en essaye, een beetje willekeurig, maar bij elkaar een goed beeld gevend van wie Marsman is ge weest en wat hij heeft nagelaten. Tref fend in dit alles is de twijfel aan eigen betekenis. „Wie zichzelf herleest, leest een grafschrift", schrijft Marsman er gens- Dit, en het herhaaldelijk medite ren over de dood komen samen in één draad, die loopt door het gehele boek - dat, zoals gezegd, nogal grillig is gevuld SILVA LEY: GRAZEN NAAR DE SPRONG (Opwenteling Eindhoven). In haar serie „Onze dichters" heeft deEind- hovense Uitgeversassociatie Opwenteling een zesde deeltje gewijd aan verzen van Silva Ley. Het kreeg tot titel Grazen naar de sprong", ontleend aan het eerste gedicht, dat „Ree" heet. Silva Ley is Tilburgse van geboorte. Zij publiceerde in verschillende tijd schriften. Tevens verschenen van haar hand „Kinderwensen" en een handboek voor kindertoneel. In het onderhavige bundeltje poëzie blijkt zij bovendien een talentvol dichte res te zijn. Vooral haar natuurgedichten hebben ons aangesproken. Haar taalge bruik is zeer origineel, maar de opeen stapeling van vergelijkingen is wel eens vermoeiend. Het boekje is typografisch keurig verzorgd. Hans Joachim Schröter maakte een foto voor de omslag, JANE DUNCAN: JANET EN MONI CA (Prisma-boeken). Jane Duncan werd in 1910 in het Schotse plaatsje Renton ge boren. Zij studeerde aan de universiteit van Glasgow. Na de oorlog vertrok zij naar Jamaica, keerde later terug naar Schotland en begon te schrijven. Eerder verscheen van haar hand ..De zes dwaze maagden". Het boekje beschrijft een innige vriend schap tussen een zekere Janet en Moni ca, die ontstaan is tijdens de oorlog, toen beiden dienst namen bij de WAAF. Na de oorlog verliezen zij elkaar enige tijd uit het oog. Janet keert terug naar Schotland, waar ze haar man leert ken nen; Alexander. Later verschijnt Monica weer op het toneel om onrust en narig heid in dit huwelijk te brengen. Kijk, kleumende Nederlanders, zo kan men ook de dagen rond de jaarwis seling doorbrengen: in het schuimen de sop, beschenen door een mild zon netje. Men moet er dan echter wel een reisje naar Nice voor over heb ben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil niet dat de werknemers de dupe worden van bedrijfsmoeiiykheden. Zonder het overnemen van de verantwoordelijk heid voor sluiting, inkrimping en der gelijke van ondernemingen, acht zij het toch haar taak de werknemers de hel pende hand te bieden. Dit geldt vooral waar massale ont slagen dreigen. Dit is ook de reden, waarom het kabinet-Cals maatregelen afgekondigd heeft voor de bedrijfsmoei- lijkheden in Deventer. Minister Den Uyl van Economische Zaken heeft dit gisteravond bekendge maakt in antwoord op vragen, die het K.V.P.-Tweede-Kamerlid mr. dr. H. Schoemaker over de problemen in De venter gesteld had. Drs. Den Uyl ontkent dat de moei lijkheden bij met name de meelfabriek van Noury en Van der Lande ontstaan zouden zijn door het prijsbeleid rond de maalindustrie. Dit prijsbeleid heeft de benodigde capaciteit voor de meel- produktie in geen geval aangetast. De minister van Economische Zaken betreurt het tekort aan communicatie bij Ankersmit tussen top en personeel. De regering wil over deze kwestie, die betrekking heeft op een wijziging van de wet op de ondernemingsraden (vol gens het rapport-Verdam) aan de S.E.R. een tussentijds advies vragen. DOOR HOWARD SHAW moeidheid. De boekhandelaar heeft een verstandige keus gedaan meent Giovanni, een zeer verstandige. Signora Pandolfi is afgedaald naar de tunnel; Edoardo heeft zijn plaats in genomen; uit de keuken komt damp te voorschijn; de tafels zijn onberis pelijk gedekt; de bloemen zijn fris en kleurig; het vuur brandt warm en vrolijk; in de eetzaal pronkt een prachtige mand met fruit, die het andere restaurant na de lunch ge schonken heeft. Het is 7.15- De Trattoria Di Giovanni is gereed de gasten te ontvangen. Zoals steeds wordt hij lastig geval len door velen die willen komen eten zonder vooraf gereserveerd te heb ben. De eersten op de avond van de 11e januari 1959 zijn een dokter met zijn vrouw uit Wenen. Giovanni is vriendelijk, maar onver murwbaar. ,,'t Spijt me, meneer, maar het is uitgesloten als u geen tafel besteld hebt." „Maar we zullen altijd het gevoel hebben dat wij bij ons bezoek aan Rome iets gemist hebben, als wij hier niet gegeten hebben," dringt de dokter in onberispelijk Italiaans aan. ,,U zult zich hen natuurlijk niet meer herinneren, maar ik kan u verzeke ren dat twee van mijn oudste vrien den uit Salzburg nog steeds de juiste woorden zoeken om de voortreffelijk heden van uw trattoria te beschrij ven. Ze hebben ons gezegd dat we niet mochten verzuimen hier te eten als we in Rome zouden zijn- Kunt u werkelijk geen plaatsje meer voor ons vinden? We zijn tenslotte maar met z'n tweeën. D zult toch wel een klein hoekje hebben, waar u ons neer zou kunnen zetten." Giovanni glimlacht begrijpend. „Sinds enkele jaren houd ik mij aan de vaste regel niet meer dan een ze ker aantal gasten per dag te bedie nen. Mijn keuken is heel klein, be grijpt u? Als ik zou proberen een groter aantal te bedienen, zou ik niet aan ieder van mijn gasten persoon lijk aandacht kunnen besteden en hem ook niet de perfecte maaltijd kunnen aanbieden die hij van mij ver wacht. Het sPÜt "lij zeer," besluit hij, „maar ik kan u vanavond een voudig mijn gastvrijheid niet bieden" Hij loopt met de dokter en zijn vrouw een eindje de donkere straat in. Hij wijst naar het plein aan het eind van de straat. ,,Hk zou u willen voorstel len vanavond naar het Iniro-restau- rant te gaan. Dat is daar op de hoek.* „O, daar hebben we twee dagen ge leden gegeten, toen we in Trastevere waren om de kerken te bezichtigen," protesteert de dame. „Ze hebben daar maar heel gefaoon eten. Toe, signor, laat ons alstublieft bij u bin nen. We hebben zoveel gehoord over uw trattoria." Ze haalt een exemplaar van de Tour d'Argent-Guide Gastronomique d'It.a- lie uit haar tas. De Trattoria Di Gio vanni wordt aanbevolen met twee sterren, maar het Iniro-restaurant wordt zelfg niet vermeld. Giovanni haalt de schouders op. ,,Zij zijn ingesteld op massaproduktie. Ik heb maar een heel bescheiden tratto ria. Ik streef naar kwaliteit. Om dat te bereiken moet ik me beperken tot een aantal gasten dat ik behoorlijk kan bedienen." De dokter zucht en wendt zich tot zijn vrouw. „Ik was al bang dat het zo zou lopen. Je had gelijk; wij had den telegrafisch een tafel moeten re serveren voor we uit Wenen vertrok ken." Hij drukt Giovanni glimlach end de hand en zegt: ,,In ieder ge val komen we volgend jaar terug en dan zullen we al maanden van tevo ren ons diner bestellen. Ik hoop dat uw houtsnip met truffels zo buiten gewoon lekker zal zijn als mijn vrien den uit Salzburg zeggen." „En ik hoop," zegt Giovanni, „dat die de dag dat u komt, op het menu zal staan." WENEN (UPI) Pater Leopold Ungar, president van de Oostenrijkse caritas, zal vanavond in de kathedraal van de H. Stephanus in Wenen een dienst ter herdenking van Belgische slachtoffers van de tweede wereldoör- log leiden. De Belgische ambassadeur in We nen, Louis J. Colot, heeft een uitno diging ontvangen. De herdenkingsdienst wordt gehouden uit protest tegen de vrijspraak van de Belgische oorlogsmisdadiger, Jean Verbelen. MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII8IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI' p\e laatste van een hele reeks feestdagen ligt deze week dan voor ons. Voor de huisvrouw betekent dit in zeker op zicht wel een verademing, omdat het toch altijd al energie genoeg kost om voor al die feestdagen aparte maaltijden en gezellige hapjes te verzinnen. Maakt u het zichzelf daarom op oudejaarsavond eens lekker gemakkelijk door een fondue Bourguignonne te geven. De heerlijke sausjes daarvoor kunt u 's middags ah" klaarmaken en de rest doen de gasten en de huisgenoten zelf. FONDUE BOURGUIGNONNE Reken per persoon 150 gram varkens haas (óf biefstuk van de haas) en snijd dit in kleine blokjes. Rijg de dobbel steentjes aan vorken of sateh-pennen en bak ze in geklaarde roomboter goud bruin in een koperen fonduepan. Om ge klaarde boter te krijgen dient men ge ruime tijd vooraf een pakje roomboter in een aparte pan te smelten (niet bruin laten worden!) en koud weg te zetten. Het melkvet gaat stollen en de uitgetre den karnemelk kan gemakkelijk afgego ten worden. Het overgebleven gestolde melkvet kan worden teruggedaan in de fonduepan en opnieuw verwarmd worden op de réchaud. Daar olijfolie nogal spat en vettige walm verspreidt, verdient het aanbeveling roomboter te gebruiken. Dit heeft bovendien het voordeel dat men het nadien opnieuw kan gebruiken voor het braden van vlees. De gebakken stukjes vlees worden gegeten met een dikke, har tige saus, waarvan men wat op z'n bord beeft gedaan. In combinatie met heerlijk vers knappend stokbrood heeft men dan een vorstelijk maal. I. Sauce bourguignonne. Hiervoor heeft u nodig: 1 dl slagroom, 4 lepels mayonaise, 4 lepels ketchup, 3 lepels madeira, aromat, kokskruiden, zout, worces- tersauce, 2 grote gehakte augurken, wat gehakte zilveruitjes, 1 hardge kookt ei (fijngehakt), kappertjes. Sla de slagroom (zonder suiker) stijf en meng heel voorzichtig de mayo naise, ketchup en madeira hierdoor en voorts de augurken, uitjes, ei en kappertjes. Maak tot slot de saus af met de kruiden, II. Gembersaus. Meng 1 dl stijfgeslagen room (zonder suiker) met 1 lepel geraspte kaas en 6 bolletjes fijngesneden gember, III. Olijvensaus. Meng 1 dl stijfgeslagen room (zonder suiker) met 5 fijngesneden olijven en 1 plak gesneden ham (50 g). Roer tenslptte wat kruiden en 1 lepel ge raspte kaas erdoor. Bovengenoemde sausjes kunnen als „dip" ook worden gegeten met allerhand zoute koekjes of stereoiets. De fondue blijft in dat geval natuurlijk wel achter wege. Cinds enige tijdi is er aan de pui van veel Duitse restaurants een rood-wit bordje te zien, waarop het woord „Kin- derteller" staat te lezen. Men neemt daar namelijk de moeite om speciale menu's samen te stellen voor kinderen, zodat dezen het niet meer met kleine of halve porties van de „grote hap" hoeven te doen. Dit is eigenlijk te danken aan de actie van een pionier voor kindermaaltijden te Solingen. In het begin had de Duitse horecaf-organisatie weinig begrip voor dit streven, omdat men van mening was, dat in gteden een speciaal kindermenu niet loont: „Hoogstens in typische bui tenrestaurants en uitspanningen in de zomermaanden". In ieder geval werd het er toch door gedrukt, want momenteel kan men in de restaurants met het rood-witte bordje herhaaldelijk gezinnen aantreffen, waar van de moeder 's zondags niet langer hoeft te koken. Men weet intussen, dat men de restaurants met dit bordje ook niet van de kook brengt als de kinderen eens wat druk of roezemoezig zijn. De restaurants hebben overigens al ontdekt, dat men door het leveren van kindermenu's heus niet alleen de ouders een dienst bewijst, maar dat aan deze kindermaaltijden zelfs ook nog wel wat valt te verdienen. (Adivertenitie) ©0©o ©O© IH 8020 ALR 469.* IH S020 ALRO/3». Ruton gasfornuizen zijn topklasse-apparaten. Let vooral eens op de grote oven.de veilige 8-standen- thermostaat. Grill, ovenverlichting? Kan allemaal. Als u het beste wilt, kies dan een Ruton. Ruton super- kwaliteitsfornuizen zijn er inN 5 typen van 384.- tot 539.-. Gun uw gezin een Ruton.

de Stem | 1965 | | pagina 5