piegel eland Vrijspraak bepleit na eis 15 jaar Spits (deze week nog?) naar beneden PROVINCIAAL BESTUUR VERDEELT WONINGEN 1 ndustrie minded Raadsman betwist bewijsvoering van officier op alle onderdelen Dame Benedikta en Hugo Metsers in „Ter Nose'' Getuige minder positief Scheve toren van Borssele Perenexport belangrijk minder DE <ERS arne in 1965? Moordzaak 7Mndert: moeilijke taak voor rechters Schaatsen in Toensberg Vandaag Verdere getuigen Requisitoir De kroongetuige Moord, KERSTBOMENSLAG Vele vragen Verdere mogelijkheden Pleidooi Twee meisjes gedood bij ongeluk Meer bouwen Switchen Hlagbtafl pc STctti Bestand Elfduizend auto's de brug over DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 DECEMBER 1965 Als verschijnsel wordt he og van tijdelijke aard geacht. De roer van schoeisel is in de eer- ïn maanden van 1965 in totaal niet meer gestegen. Dit ver doet zich voor het eerst sinds oor. De invoerwaarde vertoonde lichte stijging van 4 procent. In >r damesschoeisel is echter zelfs invoerwaarde gedaald. De invoer ntoffels en textielschoeisel nam jk af. ictors heren- en kinderschoenen chter nog een belangrijke invoer- te zien. over een gelijk gebleven stijging pareninvoer van schoenen staat ging van de parenuitvoer van 16 De invoer van schoenen naar steeg met 4 procent, de waarde uitvoer vermeerderde met 24 Daaruit blijkt duidelijk de ten- it de Nederlandse schoenindustrie nger hoe meer export-minded Overigens speelt de export-stij- h voornamelijk af in de sector van tesschoenen, terwijl Duitsland en het grootste deel van de door Ne- geëxporteerde schoenen opslok- n grotere spreiding van de ex- rkt zou in elk opzicht wenselijk NSBERG (ANP) Bjoern Tveter. atselijke favoriet, die zondag de ïter won bij de wedstrijden in erg. zegevierde maandag ook op meter. Zijn tijd was 2.11.0. Roar ■old werd tweede in 2.11,4. De >ekende Noorse hardrijders als we mpioen Moe, Lred A. Miaier, Per Guttormsen en Ivar Eriksen legden op de derde t/m zesde plaats in 2.11,Q, 2.12,0, 2.13,6 en 2.14,0. JAN HüSKEl* EUZEN ar 20 uur Eddie schiet met scherp, onaat 15 uur Kinderoperette „Het ikskind". IE ma v. D(jcb 19.30 uur De langste Centrum 20 uur Tokio Olympiade, die, evenals alle handel ter ld. zijn vaderland daar heeft hij het beste zaken kan doen, Vlissingen komen en Antwer- iverlaten aan de kustvaarders, ndere landen zullen dit voor- 1 volgen. Dat is slechts een itie van tijd." schrijver van Tijl Uilenspiegel 1 eresseerd in Zeeland; dat proet iedere bladzijde. Aan het eind :ijn boek zegt hij: ,,Als men Zee van nabij gezien heeft en het 1»* heeft leren kennen, verlaat men net ns weer met spijt en met het ver- n er terug te komen en het nog te begrijpen. Evenals een men* isschien nog meer, is een land eej mzinnig iets en het is moeihJK e doorgronden". Wijdopen voorland vertaler zegt terecht van dit Wk onderd jaar oude nieuwe hoes, s kan ons beter doen beseffen wei- 'eranderingen er hebben plaatsge* en nog steeds plaatsvinden, in van de Delta", dat van een.g*j achterland het wijdopen voorla», t. worden is van een hele wereW' boekje is verlucht niet tientallen neden. vaak vervaardigd door ars die o.a. ook de illustraties i >n voor de werken van Jules vern ie gemaakt werden naar tekemjj ter plaatse van vooral Adolf v De Costers reisgenoot en vrien (\an een onzer verslaggevers) (Vervolg van pag. 1) BREDA Aan de liand van een negental punten meende de officier van justitie bij de Bredase rechtbank mr. J. Ch. Louet-Feisser, in zij.ii requisitoir het bewijs geleverd te heb ben, dat Cli. A. J. van den B. zich schuldig had gemaakt aan moord op zijn vriend Tinus van Hasselt. Zoals gemeld op pagina 1 vorderde hij daarom 15 jaar gevangenisstraf. Zo wist de landbouwer M. A. Herij gers, een zwager van het slachtoffer, zich, thans onder ede gehoord, niet meer te herinneren of het ter zitting ver toonde jasje inderdaad het jasje van verdachte was. De officier van justitie: ,,Maar op 6 december heeft u dit, bij een verhoor door de politie, wel verklaard. Toen hebt u gezegd, dat Jos (verdachte) een oud grijs jasje aan had op de avond van het misdrijf en dat dit (bruine) jasje niet het jasje van Jos was." Getuige: ,,Nu sta ik onder ede en toen niet. Het kan best het jasje zyn, het kan ook best zijn van niet. Ik kan het niet voor honderd procent zeggen." „En de schmink?" wilde de president weten. ,,Was er veel schmink door u ge bruikt?" Getuige wist het niet zo precies. De president drong verder aan: „Had u veel schmink op uw gezicht ge smeerd?". Getuige: ,,Ach, gewoon. Zo." En hij maakte een vaag gebaar. De president: „Ja gewoon.... Ik loop er nooit mee." Die kwestie v$n de schmink speelt een belangrijke rol in requisitoir en pleidooi. Van den B. heeft nl. verklaard, dat hij zich 's mor gens. toen hij in zijn woning geroepen werd, nadat de moord was ontdekt, in de bijkeuken gewassen had. Diverse getui gen ontkennen dit. Vandaar de vraag van de president aan getuige Herijgers: ..Hoeveel tijd heeft u nodig gehad om die schmink er weer af te krijgen?" Getuige: „Dat viel nogal mee." Mr. P. Lap uit Bergen op Zoom, raads man van Van den B., plaatste bij al die punten evenveel vraagtekens. „Het kan toeh ook zijn, datzo hield hij de rechtbank, onder presidium van mr. A. F. Stemfoord, telken- male voor. In dit juridsche steekspel kreeg de raads. man gisterenmorgen nog enkele troeven toe gespeeld, bij het verhoor van nog meer ge tuigen. .Moederschap" Overtuigend en vrijwel eensluidend in hun conclusies waren de drie psychia ters, die ter zitting als getuigen-deskun- digen werden gehoord: dr. J. Zitman uit Bergen op Zoom, dr. J. G. Schnitzler uit De Bilt en drs. A. J. Snelders uit Breda Alle drie gewaagden zij van een „zwakke praktische intelligentie" bij Van den B., die zij niet in staat achten een dergelijk verhaal zoals hy thans de rechtbank opdist, zelf te fantaseren. „Dat past niet in de persoonlijkheids structuur van verdachte en diens intel ligentie", aldus hun oordeel. Mr. Lap zette hier in zyn pleidooi enkele forse strepen onder. De officier hield de rechtbank voor, dat dr. Schnitzler in zijn conclusie de nwgelijkheid aftast, dat verdachte toch tot dit verzonnen verhaal gekomen kan zijn, ,,als hij zich nl. zo met de rol van de onschuldige heeft geïdentificeerd, dat hij zelf in zijn onschuld is gaan gelo ven." Dr. Schnitzler repliceerde: „Dan nog ls het verwonderlijk, dat verdachte zich nooit heeft vergist." Ook bij dit getuigenverhoor dus een moeizaam gevecht om de punten tussen officier en verdediger. De verklaring van de vader van verdachte, een ter plaatse geachte 63-jarige veehandelaar liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Het ging over het kostuum van zijn zoon. Mr. Lap: ,,Had Jos, behalve een grijze werkbroek en een bruin pak nog een ander pak?" Getuige: „Nee." „En dat pak dan dat hij nu aan heeft?", interrumpeerde mr. Louët Feisser. Getuige: „Wie zegt, dat dat van hem is?" De officier: „Hij draagt dus het pak van een ander". Getuige met iets van triomf in zijn stem: „Mag-ie dat niet? Daar is toch geen bezwaar tegen?" Dr. Zeldenrust, evenals op 9 december nu ook weer als getuige-deskundige ge hoord, liet desgevraagd de mogelijkheid niet achterwege, dat het slachtoffer nog enkele uren bewusteloos op het erf ge legen zou hebben. Op de vraag van de officier, of de verwondingen in ieder ge val, ook bij snelle hulp, toch dodelijk zouden zijn geweest, liet dr. Zeldenrust niet de minste twijfel: „Dodelijk. Onge twijfeld", zei hij. Mr. Louët Feisser wees in de aanvang van zijn requisitoir op de toeneming van het aantal geweldmisdrijven, ook voor wat het arrondissement Breda betreft. Toch sprong deze zaak daar nog uit, zei hij, omdat zij bijzonder zwaar is om te behandelen: zwaar vanwege de aard van het misdrijf, zwaar vanwegde de last van bewijs en tegenbewijs en zwaar tenslotte, omdat in alle maanden van het onderzoek gezocht is naar het mo tief. Hij stipte aan, dat verdachte leu genachtig was, hetgeen ook blijkt uit de kwestie van de carnavalshoed. „Tegen persoonlijk heeft hy, op le ochtend van de moord, gezegd, dat lij die hoed de avond tevoren had ge kocht bij boer Klomp. Hy had nog moeite gehad die hoed in de verschil- ende Belgische cafés te behouden. Die verklaring heeft hij later nog eens be vestigd en vervolgens komt dan op 9 de cember ter zitting voor liet eerst en ontkenning van verdachte: het is ijn hoed niet". Dit eerste punt liet de ifficier zwaar wegen, zoals ook het rui en van het gele carnavalspak tegen een loerenkiel, die nooit gevonden is. Eerst in een later stadium van het verhoor kwam het verhaal, dat ver dachte de kiel op de motorkap binnen in de auto had laten liggen. Een derde punt, dat voor de officier als bewijslast zwaar woog, was de passage aan de grens en de desbetreffende verklaring van douanier Verhoeven, die Van den B., geschminkt en wel, in geel carna valspak, positief heeft herkend. Het verhaal van de lifter, zoals gedaan door verdachte, is nergens bevestigd. „Na een oproep via de t.v. kwam slechts één lifter zich melden, die niets met het misdrijf uitstaande had", aldus de officier, die ook hier een kleine tegen spraak van verdachte had beluisterd. Als vijfde punt stipte mr. Louët Feisser de uitdrukkelijke verklaring aan van de vrouw van het slachtoffer, die gezegd had, dat Van den B. in een grijs kos tuum was gekomen. „Geen verschil van mening is er overigens over de schoe nen, waarop bloedspatten zijn gevonden", hield de officier de rechters voor. De getuigenverklaringen 'van een timmer man aan de Achtmaalseweg en van het schoolmeisje, die op de avond van de moord de auto van het slachtoffer rond één uur ter plaatse hadden zien rijden achtte de officier eveneens belastend voor Van den B., omdat het schoolmeis je een figuur in een geel carnavalspak had gezien. Verdachte zou dus niet zijn uitgestapt, maar meegereden zijn tot aan de boerderij, waar de moord is ge pleegd. Geen der getuigen heeft gezien, dat Van den B. zich 's morgens heeft gewas sen, wat met die schmink toch wel no dig zou zijn geweest. Ook zijn geen spo ren van schmink gevonden op het hoofd kussen van Van den B„ zodat hij zich tevoren zorgvuldig gereinigd moet heb ben. Verder bewijsmateriaal achtte de officier ook. dat verdachte ten aanzien van de bloedspatten gelogen zou heb ben: eerst zouden die spatten van dui- vebloed zijn. volgens verdachtes ver klaring.... ,.De deskundigen hebben an ders uitgemaakt", zei mr. Louët Feis ser. Een aparte plaats in zijn uitvoerige re quisitoir nam de- getuigenis van de vrouw van het slachtoffer in. Ook nu was mevr. C. van Hasselt- Herijgers onberispelijk gekleed: een groene mantel met zwarte bontkraag, zwarte damestas en dito handschoenen, zwarte laarsjes. Onbewogen hoorde zij de officier haar verklaring voorlezen, hoe zij nl. gezien had, dat Van den B. zijn gele carnavals pak verbrandde en vervolgens het pak, dat hij eronder droeg. Haar linkerhand met twee gouden ringen aan de ring vinger, streelde, schijnbaar gedachte loos, de handschoen, die zij uitgetrok ken had. Niets verraadde wat er in haar omging, toen de officier verhaalde, dat zij in een zeer moeilijke positie was komen te verkeren en blijkbaar terecht haar schoonvader is nl. van de zomer daarvoor gedetineerd geweest de wraak van schoonvader vreesde. „Ik laat allerlei bijzonderheden ach terwege", zo spaarde mr. Louët Feisser deze vrouw. Van een verhouding tus sen Van den B. en deze weduwe was overigens, ook volgens de officier, geen sprake. De sleutels van de auto in de lin kerhand van het slachtoffer gevonden, dus is hij verrast door de dader, toen hy die sleutels uit het contact haalde, aldus de officier. Uit de getuigenver klaringen is gebleken, dat het busje vlak by huis nog is omgedraaid. De dader heeft dus wellicht mensen ge zien en het ogenblik van toeslaan even uitgesteld: op het erf, als de contactsleu teltjes uit de auto moesten worden ge trokken en het slachtoffer slechts sum mier tegenweer kon bieden. „Hoewe' we te maken hebben met een eenvoudige geest", aldus de officier, „meen ik toch. dat hier sprake is van voorbedachten rade en rustig overleg". Over het motief zei hij nog, dat ver dachte - die volgens de psychiaters een Biet-agressieve natuur heeft - wellicht toch agressief is gewroden. omdat hem van bevriende zijde te verstaan was ge geven, dat hij zich minder met de boer derij van Van Hasselt moest bemoeien. Hij zou daardoor een bepaald vertrouwd milieu gaan missen. Rekening houdend met het feit, dat ver dachte een blanco strafregister had, maar daarnaast de ernst van het misdrijf aan stippend en hetgeen het algemeen belang in dat verband vordert, kwam de officier tot zijn eis: 15 jaar gevangenisstraf we gens moord. volgende vraag van deze raadsman. Is het per se zo dat mijn cliënt hier gelogen moet hebben? Hij ging op deze vraag nog even ver der in door de situatie te schetsen, waar. in de auto van het slachtoffer op diens erf was aangetroffen: „Het rechter-por tier zat op slot, terwijl in de auto toch al geslagen was. De achterdeur was open En waar had de lifter gezeten volgens Van de B.? Achter", zei de raadsman. Van den B. heeft steeds gesproken over een bruin pak. Getuige Herijgers scheen met zijn verklaring, dat Van den B. een grijs pak aan had, steun te vinden bij de verklaring van de vrouw van het slachtoffer. „Nu echter zegt getuige He rijgers: ik weet het niet meer. En boven dien slaat de officier de verklaring van de vader van Van den B. - een ronde openhartige man, zo noemt de psychiater hem - dat zijn zoon geen grijs pak had. volkomen in de wind", aldus de raads man. Hij vervolgde: „De vrouw zegt: het grij ze pak van Jos is verbrand. Er is een- grijze broek gevonden zonder bloed; dat is de werkbroek. Er is ook een bruine broek gevonden met twee bloedvlekken, vlekken van mensenbloed. Dat is dus mogelijk met kleding, die niets te maken heeft met het misdrijf, want die kleding is - volgens de kroongetuige - verbrand". In Amsterdam is de jaarlijkse slag om de kerstbomen weer begon nen. In de Van Hallstraat beleefden enkele jonge Amsterdammertjes de ontgoocheling van de dag, toen z\j hun oogst aan bomen en oude auto handen op een vrachtauto van de Reiniging zagen verdwijnen. 1ERNEUZEN In de kleine, intieme ruimte van galerij Ter Nose te Terneu- zen exposeert Dame Benedikta niet minder dan veertig werkstukken, die getuigen van haar vlijt en door het kloosterleven bevorderde concentratie 9P het edele ambacht van ceramiste en omailleuse. Ze toont diverse sieraden, Jie uitmunten door eenvoud en onge zochtheid als hangers, spelden en man- cnetknopen. Toch zal dit werk voor naar een ontspanning betekenen na het werken in de klei, waarin ze zich aan grotere formaten waagt. Er zijn vazen, schalen voor gebruik of louter sieraad, y00}er} eenvoudig van vorm en gegla zuurd in gedempte, hoewel soms wat monotone kleuren. eer geslaagd zijn Benedikta's poginffcn et wandkruis een meer moderne en te gelijkertijd sprekender vorm te gevnn aoor abstractie enerzijds (de Christus- guur) en meer realiteit anderzijds (het ..ut schorsig en versplinterd) eet zij de onverbrekelijke eenheid van PVS en kruishout te suggereren en kor, u ensere symboolkracht te berei- mJaV v1modern van vormgeving, .„l-Jllche-achtiger zijn haar moeder- en Mariauitbeeldingen, dicht bij de edelkitsch ïoKin/4 Ui:: op dit gebied blijven. de le?Zdv.vrij fris echter beeldt z« het Mnlï ï1 uit en Reheel abstract het Moederschap (No. 12). Hier waagt fitnir.tïsucces de sprong naar het non- minde,le:eieve"als 'n bet overigens iets ve ten. R°ts In het figuratie- ovefweifa d,er en Kind 'No- 3) een setuiet a?'werkstuk. In wezen echter - al het hier geëxposeerde van 55 een ernstig talent dat nog in gestadige, boeiende ontwikkeling is. In hetzelfde zaaltje toont de bejaarde Hulster schilder Hugo Metsers, op grond van vroeger werk te situeren ergens in de buurt van de Laethemse school, ruim twintig schilderijen, die een ommezwaai naar het abstraherende en abstracte de monstreren. De vreugde van de ontdek king, op later leeftijd, dat men zich ook zo kan uitdrukken heeft waarschijnlijk gemaakt dat Metsers de schijn van toe val en doe-maar-raak-techniek, die het werk van grote nonfiguratieve mees ters soms wekt, voor waarheid en voor waarde heeft gehouden. Vele van zijn doeken schijnen hun ontstaan te danken te hebben aan het door elkaar laten lo pen van vele kleuren. Maar daardoor komt nog geen goed nonfiguratief schil derij tot stand, ook niet dank zij een meer of minder diepzinnige titel ach teraf. Maar wie critisch weet te schif ten, vindt hier een aantal goede schil derijen. Het zijn typischerweg die waar de schilder de werkelijkheid niet hele maal heeft laten varen, maar vergaand abstraheerde zoals in Oogst (No. 5) vol fijne poëzie en Grot (No. 4). Tussen het puur nonfiguratieve (waaronder de nummers 10, 16 en 17 die misschien de meest geslaagde zijn) en het figuratie ve (maar dan zonder het melodramati sche van Golgotha en Angst!) ligt voor Metsers waarschijnlijk de juiste weg, de middenweg, die hij in het reeds ge noemde Oogst vond. De als geheel boeiende expositie blijft te zien tot 6 januari. WILLEM ENZINCK Na in dit verband gewezen te hebben op de weinig sluitende wijze van vervoer en de behandeling van de met bloed be vlekte kleding, stelde mr. Lap vragen derwijs: ,Het kan toch zijn. dat verdachte bloed op zijn pak had, dat mensenbloed was. Het kan toch zijn, dat dat bloed van een ander mens was? Ook de constatering, dat dat bloed behoort tot de groep van het slachtoffer zegt mij niets: miljoenen men sen hebben dezelfde bloedgroep. Mr. Lap noemde het merkwaardig dat het schoolmeisje, dat in de late avond de auto van Van Hasselt had gezien pas een maand na het misdrijf met haar verkla ring bij de politie kwam. „Kan het niet zijn. dat ook hier sug gestie een rol speelt?, vroeg hij. En wat het afschminken betreft: „Heeft Van den B. wellicht al niet veel schmink verloren door transpiratie na twaalf glaasjes bier. Kan de rest niet vlot met een washandje zijn afgewist?" Hier duidde de raadsman op de verklaring van Van den B., dat hij zich 's morgens wel gewassen had. Dat zou du£ vluchtig gebeurd kunnen zijn. Tenslotte schonk mr. Lap aandacht aan de verklaringen van de vrouw van het slachtoffer, die in een rapport van de rijks-reclasserings ambtenaar een „kou de, gevoelsvlakke vrouw wordt genoemd, wier verklaringen aan twijfel onderhevig zijn". Mr. Lap was getroffen door het feit, dat deze vrouw haar huwe lijk bij eerste verhoren goed noemde, later daar echter op te rug kwam. „Waarom jokt deze weduwe, spreekt zij zich tegen. Waarom zegt zij: Van den B. liép achter haar en de boerderij aan. Zij is de enige die gewaagt van spanningen tussen Van den B. en haar man. Moet zij hier als sluitstuk van de bewijsvoering dienen?" Vele vragen had mr. Lap in dit verband, culminerend in zijn vraag: „Moét deze getuige niet in dit misdrijf als medeplichtige wor den beschouwd?" Waarmee is geslagen? Waarom ls het niet mogelijk, dat een ander geslagen heeft? Waarom is het niet mogelijk dat de weduwe geslagen heeft? Kunnen de laatste slagen niet door een ander toege bracht zijn? Kan er echt niet een lifter zijn geweest? Na die reeks van vragen kwam mr. Lap tot het motief, dat zozeer in nevels is ge huld. „Verdachte was volgens de psy chiaters - een man die graag was „ingebet in een veilige gemeenschap". Volgens de officier was wellicht het motief van zijn agressie, dat hij van de boerderij zou worden geweerd bij herhaalde bezoeken De broers en familie verklaren allen, da' de verstandhouding met Van den B uit stekend was. Van een rivaliteit tusser ilachtoffer en Van den B. zoals door d' kroongetuige gesuggereerd is nooit iet gebleken" zq stelde mr. Lap met nadruk Op de vraag of er, behalve een aantr aanwijzingen, enig bewijs was bijgebracV om verdachte verantwoordelijk te stellr voor moord .liet de raadsman een kracl tig „neen" horen. Wegens een totaal om breken van bewijs, concludeerde mr. Lai tot vrijspraak van net ten gelaste gelegde Mr. Lap was het slechts in één op zichte met de officier van justitie eens. n.l. dat het een zware zaak was. „Uit een aantal leugens van verdachte, heeft de officier geconcludeerd, dat verdachte dan wel schuldig zou zijn. Ik mis dan een verdere argumentering en vry abrupt heeft de officier toen gesteld: het is moord", zo begon mr. Lap ziin pleidooi, dat een volle zaal ruim vtff kwartier boeide. Hij betoogde, dat bij de politie niet ge- vraagt was. wat met het bruine jasje van verdachte kon zijn gebeurd. „Mijn cliënt kan zich terzake best eens vergist heb ben". aldus de raadsman. „Maar kan dit worden aangevoerd als bewijs voor schuld?". Dat er wel meer vergissingen voorkwa men, bewees mr. Lap uit de verklaring van douanier Verhoeven, die in eerste instantie niet met zekerheid had kunnen zeggen, of hij verdachte in zijn eerste dienst ("tussen twaalf en één 's nachts) dan wel in zijn tweede dienst (tussen drie en vier 's nachts) had gezien. „Later wist deze getuige positief, dat het zijn eerste dienst was. Natuurlijk is de doua nier betrouwbaar, maar auto-suggestie - bijv. naar aanleiding van de vele kran- te-a,rtikelen. berichten over radio en t.v. - kan hier een rol spelen". Mr. Lap lichtte de omstandigheden vanuit zijn ge zichtshoek toe: een herkenning in het duister, op 3 H meter afstand; over de bestuurder heen een man in een geel pak. een man. die nog geschminkt is boven dien. De trekken zijn dus vervaagd. „Kan een douanieri nh et donker met natrium- licht in een file zo'n man later herken nen? Is hier geen sprake van al te grote iiver. wellicht aan de hand van publika- ties?", aldus mr. Lap. Is er bewezen, dat geen lifter ingestapt kan zijn?, was de (Van een onzer verslaggevers) BORSSELE Pisa is niet meer de enige stad, die een scheve toren ryk is; die van Borssele mag er ook zyn, al ra den we de toeristen aan voort te maken als ze er nog van willen genieten, want de raad ziet het als een euvel dat zo snel mogelijk moet worden verholpen. Op de spoedvergadering van gisteravond besloot de raad ten eerste een krediet van ƒ30.000 te voteren ter dekking van alle voorlopige kosten en ten tweede op eigen verantwoording en voordat G.S. om toestemming is gevraagd de spits van de gemeentetoren te laten verwijderen. De Borsselse torenaffaire speelt al ja ren, maar werd urgent bij de storm van 30 november toen de spits uit het lood zakte en een reëel gevaar begon op te leveren. Tijdens de raadsvergadering van veertien dagen geleden werd op spoed aangedrongen. Gisteravond kwamen b. en w. met hun voorstel tot herbouw. ,.Als we eerst de spits afbreken en de ze dan in een later stadium gaan herbou wen zou dit een belangrijk bedrag aan (Van onze correspondent) PUTTE (B) Een botsing tussen een kleine Belgische personenauto en een Nederlands busje te Belgisch Putte heeft twee doden en zes gewonden geëist. De aanryding gebeurde zondagavond, toen het busje met een gezelschap uit Ossen- irecht terugkeerde van een wielermee- ting in het Antwerpse Sportpaleis. Drie inzittenden van het Nederlandse lusje werden slechts licht gewond, een /ierde kon maandag het ziekenhuis ver aten. De twee inzittenden van de Bel- ische auto raakten vrij ernstig gewond. )e wagen werd van de weg geslingerd n kwam in een veld terecht. Hij sleepte vee zusjes van 15 en 13 jaar mee, die te_ igkeerden van een kerkdienst. De twee inderen werden op slag gedood. Uren iter werden hun stoffelijke overschot en in het struikgewas langs de weg ont dekt. extra kosten voor steigerwerken met zich meebrengen", aldus het college. Maar de raad vreesde dat er dan tè lang gewacht zou moeten worden en opperde dat toch maar eerst de spits naar beneden moest worden gehaald. Als het kon nog vóór 1 januari. Burge meester P. Dominicus beloofde vandaag nog naar Middelburg te gaan om het raadsbesluit aan G.S. ter hand te stellen en tevens voor de nodige voorzieningen te zullen zorgen. (Van onze correspondent) GOES De uitvoer van Nederlandse peren is de laatste weken belangrijk te ruggelopen, vooral omdat het aanbod niet groot is. In de koelhuizen zyn nog wei tamelyk ruime voorraden opgesla gen, maar deze worden slechts zeer ge leidelijk geruimd. De Oostenrijkse autoriteiten hebben be kendgemaakt., dat met ingang van 1 ja nuari 1966 de invoer van peren in dit land onbeperkt mag plaatsvinden. Mo gelijk dat er dan vanuit ons land wel naar Oostenrijk verladen zullen worden. Dit is uiteraard voor een belangrijk deel afhankelijk van de prijs. Zo is op het ogenblik ook de uitvoer van peren naar Zweden mogelijk, maar hoewel dit land soms wel een belangrijke afnemer van Nederlandse peren kan zijn, gaan er nu toch geen naar dit land, omdat de prijs te hoog ligt. Volgens de gegevens van het Uitvoer Controle Bureau voor Tuin- bouwprodukten bedroeg de export van Nederlandse handperen in de periode 13- 18 december 352 ton. Hiervan ginig 189 ton naar West-Duitsland. 90 ton naar Bel gië en Luxemburg en 56 ton naar Enge land. Noorwegen en Ierland namen elk kleine hoeveelheden af. Voor wat Zeeland betreft, is het aan bod van peren op het ogenblik het grootst bij de veiling „Zuid-Beveland" te Goes waar regelmatig Conférence en Doyen- né du Cornice wordt verkocht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Evenals in 1964 en 1965 kreeg Zeeland voor het komende jaar - zoals we reeds eerder meldden - bij df eerste (initiële) verdeling van het woningcontingent door de minister van Volkshuisvesting in totaal 1350 woningen toegewezen. Gedeputeerde Staten hebben thans een verdeling over de gemeenten vastgesteld Meer nog dan in de twee voorgaande jaren zal een belangrijk deel van het provinciale contingent no dig zijn voor de bouwstromen. In 1966 zullen zoveel mogelijk alle gemeenten by een bouwstroom betrokken zyn. Van dit contingent zullen 700 woning wetwoningen worden gebouwd, 50 wo ningen in de premiesector en 40 in de ongesubsidieerde sector. Voor de huis vesting van bejaarden staan 50 woning wetwoningen op het programma en 50 woningen in de sector gesubsidieerde particuliere huurwoningen. „Het beleid ten aanzien van de huis vesting van bejaarden vraagt - naast het beschikbaar stellen van bouwvolume - ook uit anderen hoofde de aandacht van ons college", aldus G.S. In verband met de daaraan verbonden consequenties me nen G.S. nu nog niet tot verdeling van deze volumes over de gemeenten te kun nen besluiten. Voorlopig worden ze in reserve gehouden. Van het totaalaantal van 1350 wonin gen dat aan de provincie Zeeland is toe gewezen zijn dus 790 woningen bestemd voor de bouwstromen en 100 voor de be jaardenhuisvesting, zodat nog een con tingent van 460 woningen kan worden verdeeld. Bij de verdeling van dit laat ste contingent heeft men de bouw capaciteit in aanmerking genomen, de overloop vain 1965 (iin totaal zijn nog 3720 woningen in aanbouw), de reële be hoefte, de woningkwaliteit en het be volkingsverloop van de gemeenten. Voor de realisering van de bouwstro men achten G.S. het nodig dat naast het aandeel van het provinciale contingent en de toeslagen wegens arbeidsbespa rende bouwen, belangrijke extratoewij zingen door de minister worden gedaan, evenals dit vorige jaren het geval is geweest. In 1964 werd de eerste toewij zing met 97 procent overschreden, op 1 oktober van dit jaar had men al 100 pro cent meer woningen gebouwd dan de eerste toewijzing aangaf en men hoopt dit jaar 3000 woningen te bouwen. De minister - die waardering heeft voor de bouwstromen in Zeeland - is in beginsel bereid die maatregelen te nemen, die nodig zijn om te voorkomen dat een teruggang zou optreden in het aantal woningen, dat jaarlijks gereed komt. G.S. hebben er rekening mee gehou den dat in totaal 2734 woningen nodig zullen zijn in 1966. In totaal zyn (zonder extratoewijzing) beschikbaar 1350 plus 503 woningen als toeslag wegens arbeids besparend bouwen. Uitsluitend ten be hoeve van de bouwstromen moeten in totaal 2187 huizen worden gebouwd, waarvan de verdeling als volgt is. Mid- delburg-Vlissingen 492; Terneuzen 597; Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 288; Oost- Zuid-Beveland 280; Schouwen-Duive- land 160; West-Zeeuwsch-Vlaanderen 100, Tholen 120; rest Walcheren 110; West- Zuid-Beveland en Noord-Beveland 40: Evenmin als im de twee voorgaande ja ren heeft de minister voor de huisvesting van militairen een extracohtingent be schikbaar gesteld. Toch zullen in Mid delburg en Vlissingen resp. 5 en 25 van dë te bouwen woningwetwoningen be stemd zijn voor de huisvesting van mi litairen. Aan de gemeente Tholen zijn hiervoor 12 gesubsidieerde particuliere huizen toegewezen. Van het provinciale contingent woningwetwoningen zal te vens 5 procent moeten worden bestemd voor de huisvesting van bouwvakarbei ders. De minister wil binnen de beschikbare contingenten wederom een zekere mate van vrijheid laten om te kiezen tussen woningen in de verschillende sectors. De budgetaire situatie laat echter niet toe dat het aantal „switchmogelijkhe- den" ruimer wordt dan in 1965. Daarom zal dezelfde regeling als in 1965 blijven gelden, hetgeen betekent dat gemeenten die 10 woningen krijgen toegewezen, vrij zijn in de keuze van een sector; gemeenten die 11 tot 30 woningen krij gen toegewezen mogen daarvan 20 pro cent en gemeenten die 31 tot 200 wo ningen mogen bouwen mogen 10 procent naar keuze gebruiken. Ter bevordering van een goed ver loop van de productie hebben G.S. be paald dat de bouwplannen betreffende de woningwetwoningen vóór 1 mei bij de provinciale directie bekend moeten zijn e? dat het werk vóór 1 augustus moet Sijn gegund. Toegewezen contin genten of gedeelten waaraan men op 1 november nog niet is gaan bouwen, zul len aan andere gemeenten worden toe gewezen. G.S. wijzen nog op de mogelijkheden tot de bouw van woningen met een bouwsom beneden de 20.000 en op de faciliteiten, die worden gegeven voor de bouw van zgn. vrije-tijds-woning en. TJe oorlogscorrespondenten In Viet nam meldden gisteren „een vreem de rust" aan de fronten. Het dage lijkse communiqué van het Ameri kaanse hoofdkwartier in Saigon was het kortste sinds maanden: enkele korte alinea's tegen gewoonlijk drie, vier dichtbedrukte vellen. Niettemin werd het kerstbestand, dat al uren was afgelopen toen de „vreemde rust" intrad, herhaaldelijk door de Vietcong geschonden. Hoe wel dit ook een gevolg kan zijn ge weest van slechte verbindingen en ongedisciplineerdheid van sommige guerrillabemden heeft het kerstbe stand de hoop op een duurzamer be stand niet kunnen versterken. Dat was ook niet te verwachten. De si tuatie zoals die nu is, blijkt te inge wikkeld te zijn voor een plotseling bestand. Er zijn aanwijzingen dat Hanoi toe nemende neiging vertoont om tot een gesprek en een bestand te komen. De Noordvietnamese regering echter kan zich nog niet voldoende vrijmaken van Chinese druk. Het is daarom hoopvol dat de Amerikanen, wat de bombardementen op Noord-Vietnam betreft, het bestand (voorlopig) heb ben verlengd. De militairen gaat dit zeer aan het hart en zij weten met gloed de gevaren te schilderen die het gevolg zijn van het stilleggen van de .bombardementen. Een van hun meest sprekende argu menten daarbij is het toenemend aantal Noordvietnamese legereenhe den dat in Zuid-Vietnam opereert en de stromen Chinees, Russisch en Noorvietnamees oorlogsmateriaal die nog altijd niet tot stilstand zijn ge bracht Toch moet men aannemen dat de Amerikanen met het stopzetten van de bombardementen minder risico's nemen dan met het grimmig voort zetten ervan. Het gevolg daarvan is in élk geval dat de oorlog onvermin derd zal voortwoeden, steeds meer Amerikaanse troepen (het noemen van een half miljoen man in gesprek ken daarover is al heel gewoon) en materieel eisend. De moeilijkheid is dat het niet ge makkelijk is om achter de werke lijke bedoelingen van Hanoi te ko men; om dóór de propaganda van regeringsverklaringen en persbu reaus heen te zien. Daarvoor is in elk geval tijd nodig. De machtsverhou ding in Zuid-Vietnam heeft Hanoi wel geleerd dat zeker geen gesprek meer mogelijk is op basis van de ont. ruiming van Zuid-Vietnam door de Amerikanen. Op de duur zal de druk die de oorlogsellende op het land legt, zwaarder gaan wegen dan die welke Peking uitoefent. Het is de taak van de Amerikanen dit proces te helpen bespoedigen. Stopzetten van de bombardementen kan daar toe een middel zijn. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Kerstdagen betekenden, zoals werd verwacht, een hoogtepunt in het aantal passanten over de Ooster- scheldebrug. Eerste Kerstdag passeer den 3893 personenauto's de tol. Tweede Kerstdag waren er dag 6800. Ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. Ook was er buiten een normale filevor ming geen sprake van opstoppingen bij het tolhuis. Een markante bijzonderheid: de nacht mis in de Goese parochiekerk werd bij gewoond door verscheidene Zierikzeese families. (Advertentie) Rank zijn de wortelhouten wijn tafeltjes die u in een zeer grote klassieke keuze door Dekkers- gepresenteerd worden.En ..deze juweeltjes zijn onmisbaar in uw interieur. vanaf 115.- stijl standing VAN COOTHPLEIN 12 BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 3