Schrijver van Uilenspiegel vroege toerist in Zeeland Wethouder: ,Rilland-Bath wacht op begrafenis' Onze schoenindustrie meer exportminded Mosselen uit afval gevist Wild verhaal over woeste muiterij Katholieke b.l.o.-school in Goes DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 DECEMBER 1965 WALCHEREN MIDDELBURG I den Boer neemt afscheid van P.T.T. Krediet van f 49.800 voor plan Zuid-West Dagblad De Stem ZUID-BEVELAND Herindeling Zuid-Beveland Mug werd olifant Nieuw bijkantoor GAB Zieriksee T.v.-ontvangst Z.-Vlaanderen onder de loep Inleidingen voor mij. nijverheid en handel Subsidies voor jachthaven St.-Annaland Kleine produktietoename in 1965 mm Schaatsen in Toensberg Vandaag Kijken door De Costers bril van 1873 Boek over: hoe het nooit meer zal zijn Wijdopen voorland 2 De bureauchef van de P.T.T.. de heer I. den Boer heeft met ingang van 1 januari eervol ontslag gekregen uit de P.T.T.-dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Vandaag vindt het afscheid plaats van de heer Den Boer in restaurant Wöhler, Lange Delft. Aanvang half vier. Rijksschool Wanneer de leerlingen van de opleidingsschool voor kleuterleid ster aan de Lange Noordstraat te Middel burg na de kerstvakantie hun school bin nenstappen heeft hun school een ingrij pende verandering ondergaan. Een veran dering, waarvan de toekomstige kleuter leidsters niets zullen zien. Het zit hem al leen in de naam. De opleidingsschool, tot 1 januari 1966 nog een gemeentelijke sohool, zal vanaf dat tijdstip een rijks school zijn. iDt deelde directeur M. A. Ha ge mede tijdens de kerstwijding van de sohool. Hoofdplaat (Van onze correspondent) Tijdens de raadsvergadering vroeg het lid Haers aan de voorzitter hoe het on derzoek is afgelopen in het graanpak- huis van de fa. I. C. Jacobs en zn aan de Molenweg, daar de bewoners van de woningen aldaar last ondervonden van wegwaaiend stof by het laden en los sen van de granen. De voorzitter deelde hem mede, dat hy Jacobs opdracht had gegven aan zyn verplichtingen te vol doen. Hy zei ook, dat de aanvraag in gevolge de Hinderwet in behandeling is. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland werd verkregen voor de diverse raadsbesluiten tot wijziging van de wedden voor het gemeentepersoneel. Tevens werd door Gedeputeerde Staten de rekening vastgesteld van ontvangsten en uitgaven over 1963 met de volgende bedragen: gewone dienst inkomsten f. 431.746,71 en uitgaven f 436.728,07 nade lig saldo f 4.981,36. Kapitaalienst inkomsten f848.107,68 en uitgaven f 858.^28,58 nadelig saldo f 10.120,90. Overlegd werden de reke ningen van ontvangsten en uitgaven over 1963 en 1964, de eerste begrotingswij ziging over 1965 en de begroting van inkomsten en uitgaven over 1966 en het industrieschap Breskens-Groede-Hoofd- plaat en Schoondijke. Eveneens werden de controlerapporten van 't Centraal Bu reau voor Vertificatie en Financiële Ad viezen der Vereniging voor Gemeenten overlegd van de gemeente-ontvanger over het 3e en 4e kwartaal 1964 en van de inner van haven- en kadegelden over het 2e halfjaar 1965. Met ingang van 1 januari 1966 houdt de tandarts P. P. de Smet te Öost- burg geen zitdagen meer te Hoofdplaat. Tot schrijver B ter secretarie werd de heer A. J. M. Mollet benoemd, die per 1 februari in dienst zal treden. De raad besloot tot verlenging van de rekening-courant-overeenkomst voor 1966 tot een maximum van 145.000 gulden met de in.iv. Bank voor Nederlandse Gemeen ten. Voor de verdere uitvoering van het Zuidwest uitbreidingsplan stelde de raad beschikbaar een krediet van 49.800 gul den. De raad besloot eveneens de uit gifteprijs van bouwgrond in het Zuid west uitbreidingsplan vast te stellen op 12,50 gulden per ca. Het subsidie aan de centra voor kraam zorg van het Wit-Gele en Groene Kruis vereniging met ingang van 1 januari werd verdubbeld en aldus gebracht van 2 gulden op 4 gulden per verzorgings dag. Beschikbaar werd gesteld een bedrag van 80 gulden per leerling voor het leerjaar 1966. Voor het St.-Nicolaasfeest 1965 werd beschikbaar gesteld een be drag van een gulden per leerling en kleuiter. De raad besloot tot een bijdrage van maximaal 75 gulden in de reiskos ten van toneelbezoek te Oostburg door de leerlingen van de St.-Joseph- en Chris telijke School. De vergoeding ad. 400 gulden voor gebruik van het gemeente lijke sportveld met kleedgebouw door de plaatselijke voetbalvereniging V. V. Hoofdplaat wordt met ingang van janu ari verlaagd tot 25 gulden. Bij de rondvraag werd door het lid A. B. M. Thomas geïnformeerd naar het behoud van de haven. De voorzitter kon hieromtrent nog geen definitieve medede lingen doen Het lid E. A. Steijaert pleitte voor een tijdige afpaling van verkochte bouwper celen wat betreft de verdeling van de gronden in het uitbreidingsplan Slijk- plaat. Ambtsdrager In de vacature ouder ling van de herv. kerk te Biezelinge is gekozen de heer Chr. Goeree. Deze heeft zijn benoeming aangenomen. Hij komt in< de plaats van de heer J. de Schip per, die bedankte. Borssele Benoemd bjj P-Z.E.M. Mevrouw N. de Krijger-Priester alhier is door de P.Z.E.M. benoemd tot meteropneemster- incasseerster voor Borssele en omgeving Kapelle Jeugdwerkcommissie In plaats van de hervormde jeugdraad, is thans in Ka pelle door de herv. kerk opgericht een jeugdwerkcommissie. De commissie be staat uit de dames: A. de Jager-Schu- ringa, J. Huissoon, C. Bierens, D. Gij zel en E. Nijssen en de heren C. Oele, C. Wisse Czn., P. Eversdijk Mzn., I.J. Haverhoek en L. Burger, terwijl namens de kerkeraad de heer J. Ruissen er zit ting in heeft. De commissie zal in 1966 beginnen met een ontspanningsavond, waarbij iedereen welkom is. Deze wordt in januari gehouden. Verder zal er op geregelde tijden een speciale jongeren- dienst in de kerk worden gehouden, waarop dan een nabespreking volgt tus sen de predikant, die de dienst leidde en de aanwezige jongeren. Omdat op de zondagen, dat b&t Hei lig Avondmaal wordt gevierd, de jeugd niet in de kerk komt, zal er op die zon dagen 's morgens vroeg een korte jon- gerendiensit zijn. Kapellebrug Kaarting Aan de prijskaarting bij Ed. Thuije werd door 40 spelers deelge nomen. De uitslag was als volgt: le prijs (2 tamme konijnen): J. de Burger te Clinge en M. de Bock te Klinge (B); 2e pr. (2 tamme konijnen): H. Wullaert te Clinge en L. van Campenhout te Sint- Dagblad voor Zeeland SANTOREN '/oor Zeeuwsch-Vlaanderen Steenstraat 14, telefoon 2377 Hulst Voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland inspectie Zeeland :F DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252, Goes tel. 2377 Hulst privé 7300, Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS, tel. 2377, Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen N. OPDAM, v. Ostadestraat 41, Oost- burg, tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren J. HüSKEN. tel. 6252. Goes privé 6489, Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel 6252, Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm. ingezonden mededelingen 2 1/2 mm. gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer f 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. 1,75 en 0,65. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen hall geld. Jansteen; 3e prijs (2 hanen): P. van Duijse te St.-Jansteen en René de Cock te Heikant; 4e prijs (2 hanen): Jan Thuije en R. Savooij te Sint-Jansteen; 5e prijs (2 kg worst): P. van Tienen en J. Lam- brechts te Clinge; 6e prijs (2 kg worst) F. Fierssens te Heikant en J. Heijtkönig te Sint-Jansteen. In de verliezersronde werden de prij zen als volgt behaald: le prijs (2 kg worst): Alf. van Houten te Kapellebrug en J. Verdurmen te Heikant; 2e prijs (2 flessen wijn): P. Stevens te Kapellebrug en A. v. d. Linden te Sint-Jansteen. De vette kalkoen werd gewonnen door Roger Schalkens te Heikant. Nieu w-Na men Biljartpry'skamp De in café „De Vee handel gehouden biljartprijskamp kende een ongekende belangstelling: niet minder dan 54 spelers gaven aote de presence. De uitslag luidde: Alf. Vardickt en Joh. Jo- siassen; E.dm. Sohwe-gler en Cyr. Bos- schaert; Ces. Praat en W. Goossens: Heet. de Clerq en Jos v. d. Hey-den; R. Stevens en P. van Roeyen. St.-Jansteen Bouw gymnastieklokaal Met de bouw van het nieuwe gymnastieklokaal zal een aanvang worden gemaakt- Het gebouw is uitgezet in de Burg. IJse- baertstraat achter het politiebureau te gen het voetbalterrein van de V-V. Seen Vernieuwing door aardgas De raad der gemeente besloot eenparig om, in gevolge artikel 72 van de Lageronder- wijswet 1920; medewerking te verlenen aan het verzoek van het bestuur van de r.-k. bijzondere school voor gewoon lager onderwijs voor meisjes, twaalf nieuwe gaskachels aan te schaffen. In de v.g.l.o.-school voor meisjes in de Van Hovestraat zal i.v-m. de onverschake' ling van stadsgas op aardgas de inrich ting in de keuken veranderd worden. Biezelinge 's-Gravenpolder Raadsvergadering Tijdens de raads vergadering, die woensdagavond wordt gehouden, komt onder meer een voorstel aan de orde een krediet van 17.385 gul den beschikbaar te stellen voor de aan koop van een chassis ten behoeve van een nog te bouwen brandweerauto. Bij de keuze van het chasis is rekening gehou den met de mening van brandweerin spectie en -commandant, dat de opbouw geschikt moet zijn voor een hoge druk- spuit. Hoewel de kosten van een hoge drukspuit meer zijn dan die van een lagedrukspuit, zijn aan de eerstgenoem de meer voordelen verbonden. Het voer tuig heeft zijn bluswater bij zich, de wa terschade is zeer beperkt en de bezet ting van het voertuig kan gering zijn. Uiteraard is een snelle alarmering wel geboden. Voorts ligt het in de bedoeling de hoek Ambachtsstraat/Schuitweg te verruimen. De raad wordt voorgesteld tot aankoop over te gaan. Aangezien de breedte van de rijbaan der Schoolstraat zodanig is, dat bij het aan weerszijden parkeren het doorgaand verkeer wordt belemmerd, stellen burge meester en wethouders voor aan de noor delijke en de westelijke zijde van die straat een parkeerverbod in te stellen. In overleg met de besturen van nabij gelegen gemeenten wordt voorgesteld de vergoedingen van de leden der vrijwil lige brandweer ingaande 1 januari te verhogen. In deze vergadering zal ook de begro ting voor 1966 worden behandeld. Bur gemeester en wethouders stellen voor de post „Onderhoud wegen" met f 5200,— te verhogen en met deze gelden een ge deelte van de Haagdijk te asfalteren. Tenslotte zal de huurverhoging per 1 januari aan de orde komen en zal de in tercommunale I.Z.A.-regeling worden ge_ wijzigd. Vaardigheidsproeven Een aantal leden van de gymnastiekvereniging D.A.W. heb ben de vaardigheidsproeven van het KNGV afgelegd. Ter verduidelijking zij vermeld, dat A de gemakkelijke oefenin gen en B de moeilijker oefeningen zijn. De uitslag is als volgtdames 2e graad: mej. J. J. de Vroe 44,8 punten; dames 3e graad: mej. N. Koopman 44 punten; he ren 3e graad A: B. Tramper 49,4 punten; heren 3e graad B: W. G. Heijboer 50,5 punten, C. M. Louwerse 49,6 punten; meisjes A: E. Tolhoek 42,2 pnt; N. Tol- hoek 42 pnt; C. Anthonisse 43 pnt; L. de Pundert 41,2 pnt; meisjes B: D. Iversen 44,2 pnt; A. Reijnoudt 42 pnt; T. Tram per 42,4 pnt. De wisselprijs werd gewon nen door mej. J. J. de Vroe. Geen enkele kandidaat werd afgewezen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Middelburgse politierechter heeft de 56-jarige loswerk- man P. J. uit Bergen op Zoom, conform de eis, veroordeeld tot een gevangenis straf van twee weken. J. heeft op 20 de cember mosselen weggenomen uit de spoelbakken en afvalhopen van de N. V. Delta te Tholen. Hij verkocht ze aan lief hebbers. De officier wees op het gevaar voor de volksgezondheid wanneer uit af val gepikte mosselen worden geconsu meerd. ,.In dat afval zitten allerlei para sieten, die ziekten kunnen veroorzaken", aldus de officier. J. liep tegen de lamp omdait het opviel dat een der spoelbakken in de afval- loods minder mosselen bevatte dan er wa ren ingestopt. Begin dit jaar heeft J. in Middelburg reeds terecht gestaan voor diefstal van kippen. Hij werd toen veroordeeld tot een gevangensstraf van drie maanden voorwaardelijk. (Van anze correspondent) RILLAND-BATH Heet van de naald - liet was 's morgens op de secretarie ge arriveerd - confronteerde de raadsvoorzit ter van Rilland-Bath, burgemeester J. Job se, de raad met het herindelingsplan voor Zuid-Beveland. In het nieüwe plan zal Rilland-Ba<th worden opgenomen in de nieuwe gemeente Reimerswaal, waartoe het gehele gebied oostelyk van het Kanaal door Zuid-Beveland zal gaan behoren. Binnen twee maanden moet de raad zyn gevoelens over dit nieuwe plan aan G.S kenbaar maken. „Natuurlijk zullen wc protesteren", aldus de voorzitter, „maar het komt me voor dat dit plan al een uit gemaakte zaak is". Burgemeester Jobse meende, dat met dit plan een einde komt aan de plaatselijke democratie en hij kwa lificeerde het plan daarom als een aantas ting van de democratie. Wethouder M. A. Francoys (CHU) noemde het een beroerde kerstverrassing, „en het wachten is nu al leen nog op de begrafenis. De burgemeester stelde de raadsleden er officieel van in kennis dat het capU' cijnenklooster per 1 januari wordt opge> heven. Als oorzaken noemde de voorzitter gebrek aan roepingen in de orde en de grote lasten, die op het gebouw drukken. Het gebouw ial worden overgenomen door een Brabantse stichting die in het gebouw een verzorgingshuis zal inrichten voor ge brekkige bejaarden. Aan het gebouw zal, alvorens het hiervoor geschikt zal zijn, ongeveer een miljoen guldenten koste worden gelegd en men hoopt in augustus van het volgend jaar te kunnen starten (Van onze correspondent) VLISSINGEN Tijdens de kerstdagen hebben door Vlissin- gen en wijde omgeving hardnek kige geruchten rondgewaard als zou „een onbekend Ghanees schip ergens voor de rede van Vlissingen" het toneel zijn ge weest van een woeste muiterij. De bemanningsleden zouden el kaar zonder veel omhaal de her sens aan het inslaan zijn ge weest, de kapitein zou zich, met vrouw en kinderen, schielijk uit de voeten hebben gemaakt om hulp te halen bij de Souburgse rijkspolitie. „Je kan er beter uit de buurt blijven, want die kna pen ontzien niemand", werd er met een toch wel nieuwsgierige angst rondverteld. Maar er was geen muiterij. De kapitein is niet gevlucht, zijn vrouw en kinderen net zo min. En om het verhaal compleet te maken: het was geen Ghanees, maar een Nigeriaans schip, dat niet voor de Vlissingse rede, doch in dok in de Sloehaven lag, en nog ligt. En alles is volkomen rustig aan boord. Wat er wel aan de hand was „Niet meer dan een wat rumoerige kerstviering", was het nuchtere en ontnuchte rende antwoord van de Souburg- se rijkspolitie. „De jongens had den een flinke borrel op. Een van hen, die zich een beetje te veel besprenkeld had met geestrijk vocht, kon zijn handen niet thuis houden, en dat werd een doodgewoon vechtpartijtje. Meer niet Het gerucht is vermoedelijk in de wereld gekomen, aldus de Souburgse rijkspolitie, omdat iemand heeft gezien dat de vrouw van de kapitein het schip verliet om zich naar de kantine in de Scheldepoort te begeven. De kapiteinsvrouw wist de weg niet en vroeg toen een politie man naar de kantine. De toe schouwer heeft het verhaal over de vechtpartij aan boord en het door hem geziene, waarschijnlijk gecombineerd tot het verhaal, dat er muiterij aan boord was en dat de kapiteinsvrouw haar toevlucht zocht bij de politie. net 50 patiënten en 20 tot 25 mam perso- 'neelsleden. De totale capaciteit zal uit eindelijk oplopen tot 150 patiënten en 60 tot 70 personeelsleden. „We zijn voor 1966 dus al weer verzekerd van een behoorlijke bevolkingstoename", zo besloot burge meester Jobse deze mededeling. De muziekvereniging Rillandia kreeg een heel wat aantrekkelijker kerstcadeau dan de gemeente. Zonder enige discussie voteerde de raad een bijdrage in de kos ten voor de aanschaf van nieuwe muziek instrumenten van 40 procent met een ma ximum van 4000,De nieuwe instru menten zullen -ten goede komen aan de oudere muzikanten en deze zullen op hun beurt hun instrumenten afstaan aan het jeugdkorps, dat momenteel 22 leden telt. Ook de lasten van de voetbalvereniging werden verlicht in die zin dat men in het vervolg jaarlijks 250,- zal moeten gaan betalen voor gebruik van het terrein in clusief water en stroomverbruik. Met gepaste trots legde burgemeester Jobse aan zijn raad een kolossale tekening voor van het te stichten bcjaardencom- plex. Dit complex is gesitueerd op het huidige voetbalveld en zal bestaan uit 30 bejaardenflats, 8 bejaardenwoningen en een verzorgingsgebouw. Zij het met enige tegenzin wees de raad het beroep va-n de hand, dait dokter J. A. Kamps had ingesteld -tegen de weigering om vergunning te verlenen voor de bouw van een garage waarvan de buitenwanden van asbest-cement zouden zijn vervaar digd. De huidige bouwverordening laat een dergelijke -bouw niet meer -toe maar men troostte de aanvrager met het feit, dat binnen afzienbare tijd een nieuwe landelijke bouwverordening in werking zal treden, die dergelijke bouw wel zal toelaten. Ómdat de normbladen bij deze verordening nog niet zijn verschenen kon men de dokter ook nog geen vergunning verstrekken in afwachting van deze ver ordening. (Van een onzer verslaggevers) GOES In januari zal in Goes de ka tholieke streekschool voor byzonder la ger onderwijs starten. De school zal de naam dragen van de Zeeuwse gedepu teerde mr. dr. A. Mes, die al vele jaren voor een dergelijk instituut voor midden- Zeeland geijverd heeft. Hoofd van de school is de heer W. Kips. Voorlopig zal het onderwijs gegeven worden in een noodgebouw aan de Nae- reboutstraat, gehuurd van de C.B.T.B. Op 1 september hoopt men de verbouwde school aan de Vlasmarkt te betrekken. Het 33-jarige hoofd van de school was hiervoor onderwijzer aan de katholieke school voor bijzonder lager onderwijs te Hulst. Hij zal worden geassisteerd door mevrouw A. Berens- van de Pol. Voorlo pig zal de heer Kips ouders en scholen in midden-Zeeland bezoeken om kinde ren te testen, die mogelijk in aanmer king komen voor deze bijzondere vorm van onderwijs. (Van een onzer verslaggevers) THOLEN Op 13 januari zal de of ficiële Ingebruikneming plaatsvinden van het nieuwe kantoorgebouw van het bij kantoor Tholen van het gewestelijk ar- veidsbureau Zierikzee. De opening zal worden verricht d«or mr. Th. van der Peijl, plaatsvervangend directeur-generaal van dé arbeidsvoorziening. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De PTT-Kamer voor de provincie Zeeland heeft beraadslaagd over de slechte t.v.-ontvangst in Z- Vlaanderen. Naar aanleiding van een klacht van een van de leden werd deze kwestie voorgelegd aan de centrale di rectie van de PTT te 's-Gravenhage. Uit ingestelde onderzoeken is gebleken dat de capaciteit van de zender te Goes niet achteruit is gegaan. De slechte t.v.- ontvangst moet, aldus de mededeling van de centrale directie, worden gewe ten aan een aantal buitenlandse zenders, die storend optreden t.o.v. de zender Goes. Men zoekt thans naar middelen om in Zeeuwsch-Vlaanderen ongestoor de t.v.-ontvangst mogelijk te maken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heren S. v. d. Bergh en drs. B. Udink, resp. voorzitter en algemeen directeur van de Centrale Kamer vain Handelsbevordering te Den 6aag, zullen op 7 januari in de schouw burg te Middelburg spreken voor de le den van 't departement Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Hun onderwerp; export bevordering. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De staatssecretaris van economische zaken heeft op voorstel van het college van gedeputeerde staten van Zeeland in principe een subsidie van f 44.625,(85 pet. van de op f 51.500,- ge raamde kosten) toegezegd ten behoeve van de aanleg van een parkeerterrein bij de jachthaven te Sint-Annaland. Reeds eerder verleende de staatssecre taris voor de inrichting van de gemeen telijke haven als jachthaven een subsi die van f 261.150, Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK De cyfers (in miljoe nen paren) van de produktie van schoe nen in de eerste negen maanden van 1965 liggen in het algemeen onder die van dezelfde periode in 1964. In de sector le deren schoenen was de produktie in to taal 1 procent minder dit jaar; in de sec tor pantoffels vier procent minder en in de sector rubber en overig schoeisel 28 procent minder. Opmerkelijk is de stij ging van de produktie van damesschoei sel met 5 procent. De produktie van damesschoeisel blijkt bijna de helft uit te maken van de to tale Nederlandse schoenproduktie. De stijging moet ongetwijfeld worden toege schreven aan het terugdringen van de import van damesschoeisel. Voorlopige inlichtingen wijzen erop, dat het vierde kwartaal 1965 enige opleving zal bren gen, zodat over 1965 uiteindelijk toch nog een kleine produktietoename zal kunnen worden geboekt. Maar dat resultaat zal schril afsteken tegen dat van 1963 en 1964, welke jaren voor de Nederlandse schoenindustrie top jaren waren. In 1965 lijkt het verbruik van schoenen te zijn achtergebleven bij de stijging van het reële inkomen. Dat kan het gevolg zijn van de aankoop van meer duurzame consumptiegoederen ten koste van verbruiksgoederen, zoals Kermis in Souburg schoeisel. Als verschijnsel wordt he vooralsnog van tijdelijke aard geacht. De pareninvoer van schoeisel is in de eer. ste negen maanden van 1965 in totaal genomen niet meer gestegen. Dit ver schijnsel doet zich voor het eerst sinds jaren voor. De invoerwaarde vertoonde nog een lichte stijging van 4 procent. In de sector damesschoeisel is echter zelfs ook de invoerwaarde gedaald. De invoer van pantoffels en textielschoeisel nam belangrijk af. De sectors heren- en kinderschoenen' geven echter nog een belangrijke invoer- stijging te zien. Tegenover een gelijk gebleven stijging van de pareninvoer van schoenen staat een stijging van de parenuitvoer van 16 procent. De invoer van schoenen naar waarde steeg met 4 procent, de waarde van de uitvoer vermeerderde met 24 procent. Daaruit blijkt duidelijk de ten dens, dat de Nederlandse schoenindustrie hoe langer hoe meer export-minded wordt. Overigens speelt de export-stij ging zich voornamelijk af in de sector van de damesschoenen, terwijl Duitsland ên België het grootste deel van de door Ne- derland geëxporteerde schoenen opslok ken. Een grotere spreiding van de ex portmarkt zou in elk opzicht wenselijk zijn. TOENSBERG (ANP) Bjoern Tveter. de plaatselijke favoriet, die zondag de 500 meter won bij de wedstrijden fa Toensberg, zegevierde maandag ook op de 1500 meter. Zijn tijd was 2.11.0. Roar Groenvold werd tweede in 2.11,4. De meer bekende Noorse hardrijders als we reldkampioen Moe, Lred A. Maler, Per Willy Guttormsen en Ivar Eriksen legden beslag op de derde t/m zesde plaats fa resp. 2.11,0, 2.12.0, 2.13,6 en 2.14,0. TERNEUZEN Luxor 20 uur Eddie schiet met scherp, 14 j. Patronaat 15 uur Kinderoperette „Het Gelukskind". KLINGE Cinema v. Dljck 19.30 uur De langste dag. AXEL Het Centrum 20 uur Tokio Olympiade, a.l. (Van een onzer redacteuren) GOES. Hoe Zeeland nooit meer zal zijn en hoe het toch (al thans volgens de schrijver) ooit moet geweest zijn, vertelt Charles de Coster, de beroemde Waalse flamingant, vader van de onverge telijke legende van Tijl Uilenspie gel, in het charmante boek „Zee land door de bril van 1873", dat zojuist bij de Wereldbibliotheek n.v. in Amsterdam en Antwerpen voor f 6,90 van de pers kwam. 1873 een onvoorstelbaar jaar getal, dat De Coster ons toch een beetje nabij brengt in zijn journa listieke reportage, die hij in het Frans heeft geschreven (hij was inentaal een Vlaming, maar de taal beheerste h\j niet best) en die nu voor het eerst in een Nederlandse vertaling (voortreffelijk werk van K. J. A. Janson uit Wassenaar) op de markt komt. In het jaar dat De Coster, samen met zijn vriend, de tekenaar Adolf Dillens, Zeeland doorkruiste, was in deze pro vincie de spoorlijn juist voltooid. Dat moet zoiets geweest zijn als de opening van de Oosterscheldebrug nu, maar nau welijks een woord over de trein in De Costers reportage. Dit is Zeeland; ,,Ze zégen in hun verbeelding hoe de Hont zich stortte op het land van Borssele, hoe de Oosterschelde Noord-Beveland overstroomde, hoe de zee Walcheren aanviel en hoe de kolkende Wielingen Vlaanderen-land onder water zette". En dit zijn de Zeeuwen: „Vreemd is dit volle, waarvan de boeren lijken op gro te heren! Tot de kinderen toe is iedereen kordaat en van niemand bang 0De vrouwen, en we bedoelen daar bij steeds de boerinnen, zijn knap, vro lijk, zelfverzekerd en lief, en men kan van hen opaan. Ze geven zich "geen be paalde houding, tenzij als ze lopen. want hun gang is zeer trots. Het volk is intelligent, zowel in de steden als op het platteland. De fijnbesneden gezichten passen bij het karakter". -- v "X- - - De grote haven van Zierikzee Het Is niet allemaal zo rooskleurig wat De Coster over de Zeeuwen zegt. Als hij een vervelende ervaring heeft opgedaan in Hetnkenszand. zegt hij: „Misschien kan het vermelden van deze belevenis zijn nut hebben, al was het alleen maar dat toeristen die Heinkens- zand bezoeken nu gewaarschuwd zijn om '6p hun tellen te passen. Als iemand u daar toelacht, kijk hem of haar dan met ijskoude blikken aan of wend uw hoofd af". En elders: „De diepste gr®nd van de Zeeuws-Vlaming is wantrouwen. Van oudsher vreest h(j de vreemdeling die hen» zoveel heeft deen lijden. Hij moet niets hebben van verenigingen en van politieke genootschappen. Een van zijn gezegden Is: „Pas op voor alles wat een uniform draagt: dokters, solda ten en priesters". In De Coster reisverhaal trekken we heel Zeeland door. Hij vertelt van Vlis singen, Souburg, Middelburg, Westkapel- le, Goes en Biezelinge, Zierikzee en Tho len en eindigt in Zeeuwseh-Vlaanderen. En overal beleeft hij wat. In Westka- pelle ontdekt hij een straffe saamhorig heid tegen de zee: „Ginds is onze enige meester!" zeggen zij en wijzen naai de zee die de grote dijk belaagt". En Goes vinden de twee reisgezellen „een lelijke en troosteloze stad. Een lantaarn op een bezemsteel doet of hij het nach telijke plein verlicht". En overal vindt hij dat de toerist er gauw bij moet zijn als hij het oude Zeeland nog wil zien, want „al heel gauw zal de kle ding niets bijzonders meer zijn. nu het kanaal gegraven is en de spoorlijn de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland van het ene eind naar het andere door snijdt". Maar misschien loop het niet zo'n vaart, want elders zegt hij: „De boer is sterk aan zijn gewoonten ge hecht. Het zal nog vijfentwintig of vijf tig jaar duren voor zijn kleding veran derd is, minstens een eeuw voor hij zijn opvattingen veranderen zal". Of De Coster gelijk gekregen heeft? We laten het oordeel aan de lezer. Een enthousiasteling laat hij ver tellen over Vlissingse plannen: „Zodra de haven van Vlissingen veilig is (en dat zal ze worden, al moet het ook miljoenen kosten), zal de grote handel van Antwer- Marktdag in Axel pen die, evenals alle handel ter wereld, zijn vaderland daar heeft waar hij het beste zaken kan doen, naar Vlissingen komen en Antwer pen overlaten aan de kustvaarders, En andere landen zullen dit voor beeld volgen. Dat is slechts een kwestie van tijd." De schrijver van Tijl Uilenspiegel I' geïnteresseerd in Zeeland; dat proa je op iedere bladzijde. Aan het einc van zijn boek zegt hij: „Als men Zee land van nabij gezien heeft en het in; tiem heeft leren kennen, verlaat men he. telkens weer met spijt en met het ver langen er terug te komen en het nog beter te begrijpen. Evenals een mens en misschien nog meer, is een land«w geheimzinnig iets en het is moewl' het te doorgronden". De vertaler zegt terecht van dit M' na honderd j-aar oude nieuwe boe* „Niets kan ons beter doen beseffen wel ke veranderingen er hebben plaatsge had. en nog steeds plaatsvinden, in w „land van de Delta", dat van een ge sloten achterland het wijdopen voorla» aan 't worden is van een hele were» Het boekje is verlucht met tientallen houtsneden, vaak vervaardigd door WJ' stenaars die o.a. ook de illustraties le verden voor de werken van Jules verte, en die gemaakt werden naar gen ter plaatse van vooral Adolf jj» lens, De Costers reisgenoot cn vr»0 JAN HüSKE?'

de Stem | 1965 | | pagina 2