Prijsaanpassing nu metterdaad gewenst TALENT KOST RBCER GETD Carnavalsmoord eis vijftien jaar_ BRUID VAN DE DAG' OPHOUDEN MET PROVOCA TIES Rust aan front in Vietnam hollenkamp tevreden VLEES TE DUUR Den Uyl nog niet Booreiland zinkt in volle zee K.V.P.-Goes breekt met kring DISTRIBUTIE OP OLIE IN RHODESIE Oostduitsers dreigen Westen na schietpartij FONDSPREMIE BEJAARDEN GAAT OMHOOG 10 SMANN DAGBLAD VOOR ZEELAND VERSCHILLEN ANDAAG IN Nu ook embargo door Nederland: Sneeuwbuien selectie overjassen />UL/i^n 105e JAARGANG No. 25083 puoii^pDA wa uiBuiuo^i 'TpoQ xoo\ |Dichtgeweven badstoffen keu kendoeken. Exclusief dessin in ■helderrood, aqua of orange. |S5 x 55 cm. 0 Ongebleekte katoen om zelf heel voordelig exira lange lakens van te maken. Na een paar keer wassen is de ecru- jkleur veranderd in stralend wit. 150 cm Breed. 1 QC Per meter IbiJsP 180 cm Breed. O OC Per meter h fci door W. VAN DER STEEN Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 D I N S D A 28 DECEMBER 1965 Abonnementsprijs m.i.v. 1 jan. 1966: 11,40 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso; 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) HULL (A.N.P./Rcuter) Zeker vier mannen zyn maandag omgekomen toen het 5600 ton nietende Britse booreiland „Sea Gem" op ongeveer 80 kilometer ten zuidoosten van Flamborough Head in de Noordzee in elkaar stortte. it gebeurde op de plaats waar het enige weken geleden voor de „British Petroleum" gas aanboorde. Van het eiland, dat met 10 poten van 65 meter lengte op de zeebodem rustte, staken enkele uren later slechts de resten van deze poten boven de golven uit. Toen het ongeluk gebeurde bevonden zich 30 man op het booreiland. Schepen en een helikopter pikten drenkelingen op. Het zoeken naar de vermisten door reddingsvliegtuigen en schepen wordt voortgezet. (Van onze sportredacteur) ROOSENDAAL Een Duits sprekende voetballer, die zich Karl Mantule noemde, heeft na soortge lijke praktijken in andere landen, ook by de K'daalse eerste-divisie- club KüMJ geld ontvreemd. Dat Karl Mantula niet kon spe len hadden ze bij RBC zo in de ga ten. Er waren slechts enkele trai- ningsminuten voor nodig. Van voetballen wist hy alleen dat de keeper tussen wat palen staat en een bal rond is; over dief stallen had de man meer gehoord en gelezen. Politieagent Rinus Gil lesse, die RBC traint, en ook Man tula testte, ondervond dat maar al te goed. li ij miste na afloop vier briefjes van tien gulden. Het spijt me maar ik heb nog meer te doen", liet zyn kandidaat horen, nog voor alle oefeningen afge draaid waren. Gillesse wist kort daarna „wat". Zyn portemonnee werd van alle inhoud ontdaan en dat werk kan niemand anders dan Mantula geleverd hebben. Hy kreeg, als speciale gast, gelegen heid zich om te kleden in het lo kaal waar ook Rinus Gillesse zijn spullen hing. Voor dergelijke ont vangsten is Mantula altijd dank baar. Hy moet er al een aardige spaarpot door gekregen hebben, want Franse, Zwitserse en Duitse clubs weraen reeds eerder de dupe van belangstelling voor deze „voet baller". „interpol" is ermee op de hoogte en heeft een hele lijst aangelegd. Vooral met namen waarvan deze man gebruik maakte: René Ivainer, Keinrad, Keinrad Mantula Roland, Franz Rehnelt, Karl Sieber. Walter Taccela en Rik van Müllen. De échte kent genoemde politieorga nisatie nog steeds niet. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Uiterlijk onbewo gen heeft Ch. A. J. van den B. "it Zondert gisteren voor de Bredase arrondissementsrecht bank de officier van justitie vijf tien jaar wegens moord horen eisen. Het gebeurde in een zaal vol belangstellenden, in wier herinnering nogmaals het gebeu ren in de nacht van 2 op 3 maart van dit jaar te Zundert werd te ruggeroepen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Yul van economische za ken is nog niet tevreden over de vleesprijzen, die volgens hem nog onvoldoende aange- past zijn. Hij gaat daarover zeer binnenkort weer met liet bedrijfschap voor het slagers- bedrijf pralen. De minister wil namelijk dat „de gewenste prijsaanpassing daadwerkelijk gerealiseerd wordt", zoals hij dat in zijn brief aan de Twee de Kamer schrijft. Het onderzoek van de economische controledienst beeft uitgewezen dat de rundvleesprijzen hier en daar nog steeds niet zijn aangepast. Dit geldt volgens drs. Den Uyl ook zij het in mindere mate voor de prijs van varkensvlees. Hiervoor kan de slager met een rela tief geringere prijsverlaging volstaan. In het indexcijfer voor levensonder houd van 15 november zijn al enige prijsdalingen voor rundvlees verwerkt. Toch moeten de gemiddelde verbrui- kersprijzen bij gelijkblijvende of dalen de inkoopprijzen hier en daar nog meer omlaag. Bij een beperkt^ stijging van deze inkoopprijzen moeten de bestaan de consumentenprijzen in ieder geval gehandhaafd worden, aldus de ministe riële brief. De economische controledienst con stateerde bij een aantal vlees verkopen de bedrijven in de grootste gemeenten, dat hun inkoopprijzen van winkelham men en karbonadestrengen gemiddeld niet hoger liggen dan de door het pro- duktschap vee en vlees gepubliceerde gemiddelde groothandelsnoteringen. De ze noteringen zijn afkomstig van de abattoirs in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam. Daarbij is echter gebleken, dat deze noteringen iets hoger liggen dan bij zestien andere abattoirs. Dit betekent volgens drs. Den Uyl, dat de werkelijke brutowinstmarges voor het vlees verkopende bedrijf gemiddeld nog iets ruimer zijn dan de in zijn nota van 8 november berekende redelijke marges. De minister handhaaft daarom de conclusies uit zijn nota over de vlees- prijzen, dat gemiddeld een aanzienlijke prijsverlaging voor rundvlees noodzake lijk is in de bedrijven, die de prijzen onvoldoende aangepast hebben. Voor varkensvlees geldt dit volgens hem in wat mindere mate. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur van de afdeling Goes van de K.V.P. heeft het vertrou wen in het kringbestuur Middelburg van de K.V.P. opgezegd. Het bestuur betwijfelt of het vlrtrouwen in het bestuur van de Statenkring Goes kan worden gehandhaafd. Een en ander is schriftelijk meege deeld aan het hoofdbestuur van de par tij. Het bestuur zal zo spoedig moge lijk een afdelingsvergadering bijeenroe pen om de leden van het besluit op de hoogte te stellen. Overwogen wordt de afdelingsvergadering te verzoeken het wantrouwen in het bestuur van de kring Middelburg te onderstrepen. Voorgesteld zal worden de contributie afdracht te staken. Het bestuur van de Goese K.V.P. heeft de ledenwerfactie stilgelegd. De werkzaamheden van de werkgroepen zijn gestaakt. Goes zal niet aan de groslijststemming deelne men. Het bestuur is van plan de afde ling om te zetten in een plaatselijke kiesvereniging. Deze besluiten van het bestuur van de K.V.P. in Goes zijn het gevolg van de wijze waarop de verkiezingsraad op 18 december j.l. de groslijst voor de Statenverkiezingen van 1966 heeft sa mengesteld. Het bestuur acht het on aanvaardbaar dat de kandidaten van de middenstand zijn gepasseerd. Het wordt bedenkelijk genoemd dat de kandidaatstellingen in de. afdelingen zijn genegeerd. Verder is het volgens het bestuur „een bespotting van de de mocratie" dat de meerderheid van de verkiezingsraad, ondanks krachtige -in terne weerstand, het besluit heeft ge nomen voor de zittende, herkiesbare le den van de Statenfractie, een verkies bare plaats te beveiligen. Naar de mening van het afdelings bestuur heeft de verkiezingsraad onder invloed van het kringbestuur persoon lijke willekeur laten gelden boven het algemeen belang. Naar aanleiding hiervan wordt het partijbestuur verzocht de samenstelling van de groslijst ongeldig te verklaren, en te bevorderen dat op de juiste wijze een nieuw advies wordt samèngesteld, waarin met het algemeen belang van de K.V.P. wordt rekening gehouden. Ook in enkele andere afdelingen (Huls en Hansweert) is reeds kritiek geuit op de samenstelling van de gros lijst voor de verkiezing van de Pro vinciale Staten van Zeeland. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Platen-miljonaire Willeke Alberti (20) is gisteren in Amsterdam in het huwelijk getre den met Joop Oonk (23), die als Joop van „The Jumping Jewels" ook geen gering succes heeft geoogst. Om 10 uur precies verschenen zij, be schermd door twintig agenten en toegejuicht door enkele honderden fans, in de statige raadszaal van het Prinsenhof voor de ambtenaar van de burgerlijke stand, P. van den Broek. Die heeft vorig jaar ook An neke Grönloh getrouwd en wist dus genoeg van wanten om het spervuur van flitslicht en camerageklik onbe wogen over zich heen te laten gaan. Als getuigen fungeerden Jack Bul- terman en Martin Kuyper. Willeke, die werd voorafgegaan door twee stafdragende boden in ce remonieel tenue en gevolgd door een tulen sleep van minstens 5 meter lengte, was een stralende bruid. Haar toilet, waarover ze een met parels bestikte en met zwanedons afge zette bolero droeg, en het bruidsboe ket van lila en witte orchideeën, droegen daar in niet geringe mate toe bij. Joop Oonk had zich in grijs jacquet gestoken. De vader van de bruid, Willy Alberti, volgde de plechtigheid, waarbij veel prominenten uit de we reld der kleinkunst, onder de jolige aanvoering van zowel Rob de Nijs als Johnny Lion acte de présence ga ven, door een zonnebril. In een crème-kleurige calèche, ge ëscorteerd door motoragenten en ge volgd door vijf koetsen en een jan plezier, legde het bruidspaar daarna de tien kilometer af naar de met genodigden en fans volgestroomde PiuS X-kerk in Slotervaart. Daar ze gende pastoor L. van Teylingen. die Willeke ook godsdienstles heeft ge geven, het huwelijk in. MOSKOl! (A.F.P.) Er zijn contac ten gelegd tussen Russische en Franse geleerden met het oog op samenwer king op het gebied van het ruimte onderzoek. aldus de 72 -jarige Russische geleerde Blagonravov. een van de grondleggers van de Russische ruimte vaart. Stilzwijgend is overeengekomen dat ëeen nadere mededelingen over deze contacent zullen worden gedaan. Tinus van Hasselt werd toen deer lijk verminkt dood op zijn erf gevon den. Tinus was een vriend van Jos. van den B.. met wie hij de avond tevoren j carnaval in België had gevierd. In de eerste zitting van deze carna valsmoord op 10 december, werd een lange rij getuigen gehoord. Gisteren was het de dag van het tweede bedrijf in dit carnavalsdrama. Het doek valt op 9 januari, als de Bredase rechtbank uitspraak doet. De officier nam blijkens zijn eis ian, dat van ernstig beraad en koel iverleg sprake moet zijn geweest: hij vroeg een veroordeling wegens moord. Verdediger mr. P. Lap uit Bergen op Zoom zei het wettig en overtuigend be-1 wijs in het geheel niet geleverd te achten. Hij gaf in een boeiend pleidooi voor zijn cliënt te kennen, dat er zijns inziens geen tussenweg mogelijk is. Hij pleitte derhalve niet voor „slechts"! een veroordeling wegens doodslag of1 mishandeling de dood ten gevolge heb bend. Mr. Lap vroeg „wegens het totaal •ntbreken van bewijs" vrijspraak van '■«et ten. laste gelegde. (Vervolg pag. 3). Doet u vandaag weer mee aan onze wedstrijd „Vlieg er eens uit"? U vindt de twee volgen de vragen op pagina 5. Wie is de onbekende die hef voorzien heeft op de Westland- se tuinder Van den Akker Pa gina 7. „Draaien maar" draait best, al vier seizoenen lang, tot kenne lijke vreugde van vele radio luisteraars. Pagina 9. In de wol gaat het nog niet best, maar-na de sanering, die binnen enkele jaren zal zijn uitgevoerd, kunnen de omstan digheden voor de wolindustrie zich ten gunste wijzigen. Pa gina 11. Cees Verkerk werd op overtui gende wijze Nederlands schaats kampioen. Hij verbeterde twee records. Pagina 13. SALISBURY (U.P.I./A.N.P.) De Rhodesische regering heeft gisteren de oliedistributie ingevoerd als gevolg van het olie-embargo van Engeland en an dere landen tegen de opstandige Britse kolonie. Minister van transport en energie George Rudland verklaarde, dat de ge middelde Rhodesische automobilist per week 18 liters benzine of dieselolie toe gewezen krijgt. Het distributiesysteem vergt geen bonnen. De klanten zullen door hun eigen leveranciers worden ge holpen. Minister Rudland zei dat het voor lopige distributiesysteem een eerste stap is op weg naar volledige distri butie. Brandstof wordt toegekend naar het gewicht van het voertuig. Vrachtauto's en bussen krijgen brandstof toegewe zen naar vervoercapaciteit. Krachtens de in- en uitvoerwet is door de Nederlandse overheid een ver bod van invoer, behoudens vergunning, van goederen van herkomst uit Zuid- Rhodesië, en een verbod van uitvoer, behoudens vergunning, van goederen met bestemming Zuid-Rhodesië, vast gesteld. Voor de uitvoer van ruwe aardolie en aardolieprodukten zullen geen ver gunningen worden verstrekt. Weersverwachting, medegedeeld wond: M'1" geldig l°' van" VrrandrrHjfce bewolking met lo- f.sr,""v' rn hagelbuien. Aan- selHb k weinig wind met plaat- \v ,rt ,al" "F dag matige In rt """"'westelijke richting, mirt/, "'N™'1 Hcht<' vorst. In de lui temperaturen even boven vriespunt. Maan «na Z0" onder 1635 «aan onder 15.18 uur. 8 38uur. Z°n °P 8 46 uur' Maan °P te|No:Lf8i43 9ininf°™atiedienst SeM3^Ï3le38|J'st R ACB 55 55 BERLIJN (U.P.I.) Oostduitse auto riteiten hebben maandag gedreigd „vei ligheidsmaatregelen" langs de Berlijnse muur te treffen. Het incident van zon dag, waarbij twee mannen door Vopo's werden doodgeschoten, was daartoe aanleiding. Met een auto, waarin nog een man en een vrouw zaten, hadden ze door de muur naar West-Berlyn willen breken. Generaal-majoor Helmut Poppe, de Oostduitse legercommandant in Oost- Berlijn, heeft gisteren westelijke agen ten ervan beschuldigd tot „de provoca tie" te hebben aangespoord. Hij waarschuwde de Westberlijnse autoriteiten er zorg voor te dragen dat dergelijke provocaties niet meer zullen voorkomen „daar anders veiligheids maatregelen zullen worden getroffen". Poppe zei echter niet welke die maat regelen zouden zijn. Ernst Lemmer, speciale vertegen woordiger van de Westduitse regering in Berlijn, heeft in een brief aan bonds kanselier Erhard gepleit voor politie- versterkingen langs de westelijke zijde van de muur. Lemmer deelde mee dat er „groeiende ongerustheid" heerst in de verdeelde stad na het incident, Nog steeds passeren Westberlijners met een pasje de muur om familie in Oost-Berlijn op te zoeken. Vanaf 18 de cember waren gisteren al 450.000 West berlijners de muur gepaseerd. Vanaf 13 augustus 1961. de dag waar op met de bouw van de muur werd begonnen, zijn volgens Ernst Lemmer al 130 mensen bij vluchtpogingen naar het Westen omgekomen. Van deze 130 zijn 65 personen gedood in Berlijn en 65 aan de Oost-Westduitse grens. Inmiddels is bekend geworden dat zes Oostduitse grenswachten van de kerststilte hebben geprofiteerd en naar het Westen zijn gevlucht. Een der vluchtelingen, een 20-jarige, is zwemmend ontkomen. De anderen hebben zich een weg geknipt door het prikkeldraad langs de grens, waarna zij voorzichtig door een mijnenveld zijn gekropen. De Westduitse christen-democratische afgevaardigde Edelhard Rock heeft maandag een aanklacht wegens moord ingediend tegen het Oostduitse staats hoofd en partijleider Walter Ulbricht. Rock beschuldigt Ulbricht van moord op de 27-jarige Heinz Schoeneberger, die, zoals gemeld, tweede kerstdag door Oostduitse grenswachten werd neerge schoten. Burgemeester Brandt van West-Ber- lijn zal het incident dinsdag met de drie westelijke geallieerde commandan ten van Berlijn bespreken. DEN HAAG (A.N.P.) Per 1 ja nuari wordt de premie van de zieken fondsverzekering voor bejaarden ver hoogd. Bij een inkomen niet hoger dan 5762,- per jaar wordt de premie van 5,79 op 6,63 per week gebracht, of 28,83 per maand. Bij een inkomen niet hoger dan 5078,- gaat de premie van 3,36 naar 4.42 per week, of 19,22 per maand. Bij een inkomen niet ho ger dan 4086,- per jaar wordt de premie f 2,21 per week, of 9,61 per maand. De vroegere weekpremie in deze inkomensgroep was 1,90. (Van onze redactie buitenland) jLiCGil 'MOSKOU Afgezien van twee kleine incidenten heeft de Viet- cong de afgelopen 24 uur geen enkele aanval ondernomen en er heerst een vreemde rust aan het front, zei maan dagavond een Amerikaanse woordvoer der. Een verklaring daarvoor kon hij niet geven. De Amerikaanse mariniers waren maandag nog het meest actie! Zij doodden in de sector Da Nang en Tsjoe Lai 12 tegenstanders. Boven Noord-Vietnam is de luchtactivitetit nog niet hervat. Het Noordvictnamese persbureau be schuldigde maandag de Amerikanen er van „hun eigen bestand" geschonden te hebben door in de nacht van 24 op 25 december viei uur lang te schieten. „Daaruit blijkt de ware aard van hun zogenaamde eerbied voor het bestand, hun voorgewende vredeswil", aldus het persbureau. Amerikaanse parlementsleden, die on langs Vietnam hebben bezocht, hebben zich voorstanders getoond van een aan zienlijke verhoging van de Amerikaan se oorlogsinspanning. De meesten van hen blijken voor inten sivering van de bombai'dementen op Noord-Vietnam te zijn. Zij zeiden o.m. dat de verbindingswegen en de be langrijke industrieën zouden moeten worden vernietigd. (Advertienitiiess) selectfekleding j 'Selectie-overjassen' noemt Hollenkamp ze. En dat zijn dan import-jassen internationaal uitverkoren en exclusief voor Nederland, v. a. /X 198.- bowls niet duur wel heerlijk Mededeling aan onze abonnees en adverteerders. In verband met de steeds toenemende werkzaamheden, verbonden aan het correct uitvoeren van Uw advertentie- en abonnementenop drachten, zien wij ons genoodzaakt onze kantoren met ingang van 3 januari 1966 des middags om 5 uur voor het publiek te sluiten. Directie Dagblad de Stem.

de Stem | 1965 | | pagina 1