MOED EN KLASSE Delta-haventjes, de uitvalspoorten voor sportvissers Goed doel Alan Rudkin Leeuwekooi Standen in competitie KNVB-beker Zeehengel-dorado Scharendijke FEL DUEL POST- SERCl) VERWACHT Gademans zet door PIETERSE NAAR CABALLERO ia TTERDAM Hertha BSC wint eerste ronde voor rechtbank In Antwerpen Wielrennen 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 DECEMBER 1965 cunt u in aan- ier praktische deze opleiding it met brieven, d salaris voor dan 40 jaar. wensen te komen VLAARDINGEN orkeurswoningen n deze functies? end deze portvrij verzoekt nadere de functie van besteller ds (Van onze sport redactie) BREDA Het be stuur van de Katho- lijke Jeugdraad voor Nederland heeft zich achter een plan van de Europese organi saties katholiek jon gens- en meisjes- jeugdwerk gesteld. Dit orgaan wil in Hoorwegen een ka- koliek vormingscen- -J" (rum voor jeugdigen douwen. Nederland is van plan twintig duizend gulden bij te dragen en voert j daarvoor een grote actie. De hierbij ge plaatste foto van de schaatsers Rudi Lie- brechts, Ard Schenk en Cees Verkerk moet het bedrag bij- ecu brengen. Het trio voorzag alle foto's van een handteke ning en de Katholie ke Jeugdraad hoopt nu maar dat de plaatjes grif aftrek vinden. ïS«aW(SBK*,ssi« (Van onze sportcorrespondent) LIVERPOOL. De moed van de Britse bantamgewicht Alan Rudkin heeft de wereldkam pioen Masahi „Fighting" Harada niet kunnen verrassen. In een te Tokio gehouden gevecht, waar in de Japanner zijn kroon ver dedigde, verloor Rudkin op punten. Toch leverde deze En gelsman, die er uitziet als een pukkelige koorknaap met een babygezicht, een prestatie van formaat, want hij bleef in ieder geval overeind. Buiten zijn land heeft deze 23-jarige uit Liver pool afkomstige bokser nog geen grote naam. Ondanks het feit dat hij nr. 4 is op de we reldranglijst der bantamgewich- ten en dat voor een knaap die Ringo al kende voor de Beatles bestonden en die nog op school gezeten heeft mqj Gerry van de Pacemakers. Een ieder die Alan Rudkin een keer in actie heeft gezien, zal het er mee eens zijn dat het een natuurtalent is De kleine Engelsman heeft de koste loze gaven van moed en klasse. Een bokser die wel kan slaan, maar wei nig durf heeft, zal vroeg of laat zelf een menselijke punchbal worden met een totaal in elkaar geslagen gezicht. Rudkin weet dat maar al te goed. Als de bel eenmaal gegaan is, dan gaat deze bokser die men in En geland de „Mersey Mite" noemt te werk met een enorme precisie. Hij weet te timen en bezit voldoende snelheid om zijn aanvalstactiek on middellijk te veranderen naar de om standigheden van het moment. Hij kan een aanval op het gelaat van een tegenstander ineens verplaatsen naai* het lichaam als hij er een ope ning voor ziet. Dat heeft men bij voorbeeld in maart gezien, toen Rud kin in Nottingham de Empire-titel bemachtigde door een zege op de Ier Johnny Caldwell. Bleek en geladen wekte de man uit Liverpool zijn tegenstander door een aantal linkse hoeken in de maag naar beneden. De blauwe ogen van Rudkin hadden toen een staalharde glans. Was dat de man die zich bui ten de ring met sociaal werk bezig houdt? Toen zijn supporters in de 6e ronde begonnen te stampen, had hij zijn tegenstander al 14 Succesvolle slagen toegebracht. In de 8e ronde gingen de vuisten van Caldwell al lager en lager en in de 10e ronde ronde stopte de scheidsrechter het gevecht. Toch is Rudkin geen „ruw slager". Zijn stijl heeft iets instinctiefs met ritme en gratie. Als hij zo heen en weer danst en slagen uitdeelt, lijkt hij eerder een gratieuze balletdanser dan een pugilist Ambitie is de drijfveer die Rudkin naar de top gebracht heeft. Op het ogenblik woont hij op een flat in het noorden van Londen. Hij is getrouwd en heeft een zoontje^ van één jaar. Een van z'n grote verlangens is een huis met een tuin. Deze wens kan nu in vervulling gaan, want het gevecht tegen Harada leverde hem 50.000 gul den op. Het werd overigens een eervolle nederlaag. Harada, die in mei van dit jaar de zogenaamd onverslaanbare Braziliaan Eder Jofre overrompelde, bleek snel en doortastend. Ondanks de verhalen die er de ronde deden dat de Japanner te zwaar was en dus moeite zou hebben de 6e of 8e ronde te halen. Nu was Harada inderdaad wat boven z'n gewicht, maar dat was een maand voor het gevecht. Vetloos vlees en groenten in plaats van de dagelijkse portie rijst, werkten deze handicap echter snel weg. Toen de bel uiteindelijk klonk, kwam Rudkin al spoedig tot de ont dekking dat er een tijger in de ring stond. Want Fighting Harada leeft voor zijn kans. Hij vecht. Altijd komt hij naar voren. Hij had ook nu weer alles mee; de omgeving, de atmosfeer en ervaring. De 23-jarige uitdager uit Liver pool eindigde bijzonder sterk, maar was niet meer in staat de voorsprong, die Harada in 't eerste gedeelte van het gevecht over vijftien ronden had opgebouwd, weg te werken. Maar het was voor Rudkin niet ge makkelijk. Zonder supporters en dui zenden kilometers van huis. Boven dien speelt de nationale trots in Ja pan een grote rol, evtVals doorzet tingsvermogen en een bepaalde on doorgrondelijkheid. Echter, Alan Rudkin heeft in ieder geval weer het nodige geleerd. Zijn grote tijd is dan ook nog niet geko men. Hij blijft dan ook-moedig door vechten. Voor zijn Liverpool voor Engeland. En het meest van al voor zijn eigen toekomst.... De bootvisser, die beet heeft moet rustig en zich stevig zet tend" in het bootje blijven zitten Anders gebeurtwat op deze ge tekende momentopname nog niet te zien is. Als de lijn breekt en de druk van de vis, plotseling weg valt, slaat u achterover het bootje uit. Op de felle stroom van het Brouwershavens eg at en vele an dere stroomstekken kan u dat noodlottig worden. Wie in alle stilte op een goede stek weet te komen kan vanuit de boot in helder water (Oosterschel- de en het binnenwater) vaak een kijkje nemen op wat zich op de bodem afspeelt. Met eenvoudige Middelen is zo'n kijkbuis bijvoor beeld van stevig asfaltpapier te maken. Aan de Rivièra stellen de ze onder-water-verrekijkers u zelfs ln slaat enkele tientallen meters ver weg te kijken. Soms kunt u zodoende snel zien of zich vis op zen voer plek verzameld heeftOp te Zeeuwse stromen lenen zich bij elder water maar enkele plaatsen ?°°r ee^ dergelijke onder water- oilk. Op de meeste plaatsen is het zicht te slecht. VM^tivMeniEh,r<^J,P,)1l De Bc,lilnse eerste rmuip i ^er^a BSC heeft de club en de n.,-11 kwestie tussen deze De civiele nèhth v"ctbalbond gew onnen, «oensdar S ai?k van 1«nkfort deed berlijiise rliih in de zaak' die de hond had 'egen de l)uitse voetbal- uitS|>raak Imaa ü?nen' De onverwachte die de Duit-!! de maatregelen, van dit iaa^ t»t Dlbond in mei en iuni men hH.ïfte Sertha Bsr bad Ken0" Sens overtreding" Bllm,cs,iga stoten we it bundeslira gen de s'atuten van bezaten. geen rechtsgeldigheid tegen Üiezeeuh0sn?alG0nd heeft al beroeP «hoon dus aa"getekend. Of- «hoon dus Herth - wonnen heeft w3 Jn ee^ste "stanüe ge- Voorlopig noe iS" Ber'uners er dat bM vmÏÏÏJI- 1 veel wuzer van, om- WeiLVÓÓr, rfuSP- 'e Zaak h6t 86 W«cld sehÏÏp^V^^r nlet uit de (Van onze hengelsport medewerker) BERGEN OP ZOOM. Met de opening van de Oosterscheldebrug staat Zeeland aan de vooravond van een ongekende toeristische in vasie. Het aantal overnachtingen, dat in 1965 de 4 miljoen al dicht naderde, zal bij een gunstige zomer beslist niet ver van de 4,5 miljoen blijven, campingovernachtingen natuurlijk inbegrepen. Minstens een kwart gedeelte van alle vakan tiegangers of weekendbezoekers van de Zeeuwse delta is sportvis ser. Het afgelopen seizoen heeft het getij-haventje van Battenoord op Goeree-Overflakkee al duizen den Rotterdamse zeehengelaars be groet. Ook de botenverhuurders van Bruinisse en Scharendijke heb ben van de Grevelingendam, de grote invasieweg voor de Randstad naar Schouwen-Duiveland, gepro fiteerd. De grote trekroute door Midden-Zeeland is met de Ooster scheldebrug voltooid. Dat betekent, dat het visrijke Schouwen-Duive land ook vanuit Walcheren en Noord-Beveland de nodige belang stelling gaat trekken. Naast Brui nisse belooft het haventje van Scharendijke, waarvoor ook de nodige uitbreidingsplannen gereed liggen, een ideale uitvalspoort voor een groeiend legioen van boot hengelaars te worden. Voor de zeehengelaars is Schouwen- Duiveland een waar zeehengel-dorado. De kusten zijn bijzonder visrijk, platte stranden worden afgewisseld met die pe stroomgeulen. Op vele plaatsen zo als bij Burghsluis liggen dijken en stran den aan elkaar zodat bij elk getij kan worden gevist. Op vele plaatsen is zelfs bij hoog water vanaf de dijken te vis sen. JEn kunnen de diepe visrijke geu len met een lange hengel „begooid" worden. Schouwen - Duiveland is ook ,,het eiland" met de wind in de rug. Dat betekent, dat langs de kusten altijd een plekje of stekje te vinden is, waar met de wind in de rug gevist kan wor den. Als een felle zuidwester over de Zeeuwse delta blaast, is op Walcheren bijna nergens te vissen. Op Schouwen- Duiveland valt altijd met de wind ach ter, wat ook een verre worp mogelijk maakt, volop sport te beleven. Het kust gebied van Scharendijke tot Renesse is bij deze veelvuldig heersende windrich ting bepaald ideaal. Temeer, omdat er prachtige schar, dikke bot en schol, zeebaars en vooral in de eerste maanden van voorjaar en zomer prachtige paling te vangen is. Hebben we vorige week enkele stekken vanaf de strekdammen in dit kustge bied genoemd, wie de gelukkige bezit ter van een visbootje is, kan naar har telust ergens tussen Scharendyke en Haamstede of Renesse pionieren. Op enkele tientallen meters of zelfs 200 meter van de strekdammetjes is suc ces verzekerd. In de stroom moet het bootje alleen stevig verankerd worden. En vergeet niet wat extra loodgewicht voor de paternoster mee te nemen. De ervaring leert trouwens, dat op de stroom voor deze kust de meeste vis gevangen wordt met schuiflood. Aas en haken liggen dus op de grond. Bij felle stroom is het soms goed zelfs tussen twee stukken schuiflood in te vis sen. De vis trekt dan bij een „beet" de lijn door het gaatje in het lood en voelt niet onmiddellijk weerstand, zoals bij de paternoster. Maar al te vaak aast de platvis en aal in de stroom, vlak te gen de grond. Zelfs een zeebaars neemt de moeite, op zijn kop te gaan staan", om het listig verpakte zeeworm- of za gerhapje, van de grond te pakken. Het kustgebied van Scharendijke staat ook bekend om grote tong, die hier al vaak vroeg in mei en juni in de vangst komt. In voorjaar, najaar en winter doet de schar het hier geweldig. Geen wonder dus, dat het haventje van Scharendijke steeds meer in trek komt bij de zeehen gelaars. De kansen voor Scharendijke Vooral tong en aal op het zoute water zijn temperatuur gevoelig. Tong voelt zich he,t prettigst tussen 16 en 20 graden. Ook aal heeft in het voorjaar een bepaalde tem peratuur van het water nodig om los te komen. Wie deze kritische temperaturen wil kennen op be paalde wateren, moet eens een thermometer meenemen in de boot om op bepaalde diepte de temperatuur op te nemen. Vergeet ook niet op de dag, dat de aal het gaat doen of de tong in het voor jaar gaat bijten eens vast te stel len wat de temperatuur precies was. Het is vooral aan een geleide lijke stijging van de gemiddelde zeewatertemperaturen te danken dat de tong de laatste tientallen jaren uit het zuiden uit warmere streken naar de Noordzee en zelfs noordelijke Noordzee is opge trokken. om tot een nationale sportvis-haven uit te groeien worden nog aanmerkelijk groter als in de omgeving betere cam pings worden gebouwd die meer com fort bieden. Het gemeentebestuur van Midden - Schouwen heeft al vele goede gedachten in deze richting. Al valt te hopen, dat ze voor het komende jaar af een eenvoudige accommodatie maken om de visbootjes van sportvissers, die het bootje op de wagen of trailer mee nemen, beter te water te kunnen laten- Met een schuin aflopend stoepje of een paar stevige balken in een hoekje van de haven zou al aan de wensen van honderden vakantiegangers tegemoet gekomen worden. In de meeste tij-haventjes van Zee land ontbreekt een mogelijkheid om met de auto aan het water te komen om visbootjes of zelfs zeiljachtjes en speedboten te water te laten. Het ge sjouw over steile glibberige keien is levensgevaarlijk. Er moeten in vele haventjes, voorzieningen komen, die met weinig geld te maken zijn. Een steile afrit, zoals een veerstoep langs de rivieren is voor enkele honderden guldens materiaal te maken. Elke tech nische dienst van een gemeente kan trouwens wel een paar balken in een hoekje van de haven bouwen om boot jes te water te laten glijden. Elke ge meente, die op dit gebied de nodige service biedt, kan binnen enkele jaren een toeristen - industrie opbouwen, niet alleen van hengelende dagjes-mensen, maar ook van vaste gasten in hotels, pensions, caravans en zomerhuisjes. On danks de toenemende drukte is Zee land de laatste jaren toch duizenden vaste gasten kwyt geraakt, omdat men geen genoegen meer neemt met de pro visorische campings, die door te kleine investeringen beneden de maat blyven. Envele zomergasten zyn al verwend door prachtige campings aan de Rivièra Oostenrijk en andere landen. Ook de vroede vaderen in Scharendij ke hebben plannen het haventje te ver beteren. In de toekomst, als het Brou- wershavense gat is afgesloten, komen trouwens enkele werkhavens van rijks waterstaat vrij, die een ware invasie van watersporters, maar vooral sport vissers beloven. Scharendijke ligt ook na de afsluiting ideaal als uitvalspoort voor sportvissers. Het nu n°£ onbeken de dorp kan echter de komende jaren al een mooie aanloop naar deze veel belovende toekomst maken. Er is strand en ideaal viswater, zowel binnen- als buitendijks (na de afsluiting) bij de hand. Vele zeehengelaars kunnen hun sportieve hobby met de strand-genoe- gen van vrouw en kinderen combineren. Op de zandplaten voor de kust van Scharendijke; slechts enkele kilometers uit het haventje, liggen prachtige hen- gelstekken- De smid van Scharendijke brengt met huurbootjes al enkele jaren sportvissers naar deze zandplaten, die bij laag water en opkomend water ve le uren te bevissen zijn. Overal tegen de stroomgeulen liggen trouwens idea le paling- en platvisstekken. Nergens in Nederland is mooiere aal te vangen dan hier. Zeker in mei, juni en juli. Vanuit Scharendijke kan men dus ook vele sportvissers eenvoudigweg naar de zandplaten overvaren, met uitzondering van enkele uren hoog water als bepaal de delen van deze zandplaten onderlo pen. De aanleg van het delta-eiland en haven voor de dam door het Brouwers- havense Gat biedt trouwens volop af wisseling in dit vissers-paradijs. Ver wacht mag worden, dat na Bruinisse ook Scharendijke op Schouwen - Duive land spoedig ontdekt zal worden. De zorgzame havenmeester is garant voor een wakend oogje op de dobberende vloot in dit goed beschutte haventje, dat ook bij laag water voor ondiepe bootjes te bereiken is. Er zijn trouwens plannen het haventje uit te breiden en de ingang wat te verbeteren. Het ko mende seizoen zouden vele sportvissers al geholpen zijn met een „stoepje" om bootjes te water te laten. Dat is niet alleen van belang voor de sportvissers die een vaste ligplaats in de haven hu ren, maar vooral ook voor vele dagjes mensen, die hun bootje op de trailer of de auto-imperial meenemen. Met deze wens aan het gemeentebestuur, willen we Scharendijke een prachtige toekomst als zeehengel - vakantie - centrum voor spellen. De visrijke stukje kustgebied dat nog de nodige ruimte biedt, zal al leen de nodige accommodatie moeten bie den om de invasie op te vangen. De kost gaat wat dat betreft voor de baat uit. Zonder goede campings en enkele eenvoudige havenvoorzieningen blijft zelfs de mooiste riviera-gemeente een verlaten dorp. (Van onze sportredactie) BREDA. Na de wat eenzijdige, maar dankzij Peter Posts klasse-werk toch wel boeiende, derny-wedstrijden om de Stan Ockers-prijs heeft het Antwerp se Sportpaleis voor tweede kerstdag een boeiend program weten op te stellen. Klokslag drie uur namelijk start het omnium der wereldvedetten met een puntenkoers, achtervolging enz. Patrick, Sercu krijgt dan een nieuwe kans om te proberen Post te kloppen. Naast Post en §ercu rijden dan nog Van Steenbergen, Faggin, Pfenninger en Eugen. Het voor programma begint om twee uur met een strijd om de armband Rombaut, tondem- koers en omnium voer amateur-junioren. (Van onze sportredacteur) BREDA. De heer Gademans heeft na een afwijzend UCI-besluit nu ook van de KNWU te horen gekregen dat hij een prof-ploeg vatn de Verenigde Reclame Pers met slechts één sponsor mag lan ceren. „En dat is voor mij een grote teleurstelling, want de bond liet eerst doorschemeren dat het best in orde zou komen". Toch gaat de heer Gademans verder met zijn plannen „want er moet toch iets bereikt kunnen worden voor de jongens die nog geen ploeg hebben Vandaag heeft de heer Gademans een gesprek met een bedrijf „uit het westen des lands". Voor vrijdag worden de cou reurs (de kem bestaat nog steeds, alleen is Jo de Haan afgevallen) verwacht in het Utrechtse restaurant „Den Hommel". De heer Gademans verwacht van het onderhoud vandaag een gunstige uit slag. „Het is een serieuze aspirant sponsor die-dacht-ik-bereid is wel geld op tafel te leggen. Voldoende zal het waarschijnlijk niet zijn, maar ik wil mijn onderhandelingen met de geïnteresseer den van de eerste opzet voor de ploeg voortzetten. Het is niet de bedoeling, al verwacht men dat wel, dat ik zelf ton nen in het project ga stoppen. Dat is voor mij ondoenlijk. Ik hoop alleen suc ces te boeken met het op gang brengen van een nieuwe profploeg. Want er zijn nog teveel jongens zonder firma München heeft zich kandidaat gesteld voor de Olympische Spelen in de zomer van 1972. De kosten aan sportaccommodaties en ver- keersvoorzieningen worden voor lopig geraamd op 556 miljoen mark bijeen te brengen door de bondsre gering, de deelstaat Beieren en de stad zelf. V.l.n.rde wethouders Albert Bayerle en Georg Brauch- le; Willi Daume, voorz. Duitse Olymp. comité; burgemeester dr. Hans Jochen Vogel en Rolf Schie- lein van de stadion-associatie bij de Ol. stadion-maquette. (Van onze sportredactie) BIEDA. Jan Pieterse heeft een con tract getekend met Caballero. Pieterse, de minst succesvolle van het „gouden" Tokio-kwartet (Zoet-Karstens-Dolman) kwam vorig jaar uit voor Flandria. VOOR de zaalhandbalcompetitie heeft de Nederlandse kampioen Operatie '55 dinsdag in Amsterdam een 20-11 neder- laeg geleden tegen Niloc. Operatie zal de returnwedstrijd tegen de Zweedse kam pioen RIK in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker op zon dag 2 januari in den Haag spelen. De eerste ontmoeting verloren de Hagenaars met 21-20. Feijenoord zal zondag a.s. de twijfelachtige eer genieten om als eerste door de leeuwekooi van Elinkwijk liet veld te mogen be treden. Zodat ook de sportieve ontwikkeling in Utrecht niet stil staat. BREDA. Tussen de (competitie-) be drijven door, hier de standen van de strtjd om de KNVB-beker. De clubs spe len zes wedstrijden en hebben er nu twee achter de rug. GROEP 1 Veendam 2 2 0 GVAV 2 10] Cambuur 2 10 1 Heerenveen 2 0 0 1 6—0 3—3 3—4 1—6 GROEP 2 De Graafschap 2 2 FC Twente 2 2 Tubantia 2 0 AGOVV 2 0 Groep 3 2 2 2 2 2 0 2 0 Groep 4 2 2 2 1 2 0 2 0 Groep 5 2 2 2 1 2 0 2 0 Groep 6 2 2 2 1 2 1 2 0 GROEP 7 2 1 2 1 2 0 2 0 GROEP 8 2 1 2 1 2 1 2 0 GROEP 9 2 1 2 1 2 0 2 0 OROEP 10 Ajax 2 2 Zaanstreek 2 1 De Vole wijekers 2 0 2 0 Heracles PEC Zwartemeer Zwolse Boys Go Ahead NEC Vitesse Wageningen FC Den Bosch Fortuna '54 VVV Wilhelmina MVV Sittardia RODA JC Limburgia Baronie PSV Eindhoven Helmondia '55 NAC RBC Willem II NOAD DWS Haarlem Blauw Wit EDO 0 0 4 5—2 0 0 4 8—4 0 2 0 4—3 0 2 0 2—5 0 0 4 6—1 0 0 4 3—1 0 2 0 1—S 0 2 0 1—5 0 0 4 4—0 10 3 4—3 1 1 1 1-4 0 2 0 2—4 0 0 4 6—4 1 0 3 4—2 1 1 1 4—5 0 2 0 2—5 0 0 4 6—2 0 12 5-4 0 1 2 5—6 0 2 0 3—7 1 0 3 4—2 10 3 6—3 2 0 2 4-4 0 2 0 10 3 5—2 1 0 3 4—3 0 1 2 4—6 0 2 0 4—6 1 0 3 9—2 1 0 3 6—3 1 1 1 3—6 1 1 1 2—9 ZFC Telstar Volendam Alkmaar RCH Velox DOS Hilversum 't Gooi Xerxes Elinkwijk Excelsior HVC ADO Holland Sport DHC Fortuna VI. SVV Sparta HD6V DFC 0 1 1 0 GROEP 11 2 2 0 2 1 0 2 1 0 2 0 0 GROEP 12 2 1 1 2 1 1 2 1 0 2 0 0 Groep 13 2 2 0 2 1 0 2 0 1 2 0 1 GROEP 14 2 2 0 2 1 0 2 1 0 2 0 0 0 4 8—0 0 3 3—2 1 1 2—7 2 0 0-4 0 4 4—0 1 2 6—2 1 2 4—7 2 0 1-6 0 3 6—2 0 3 3—2 1 2 2—2 2 0 1—6 6—3 7—5 1—2 1—5 8—3 54 3—5 3—7 GROEP 15 2 2 0 2 2 0 2 0 0 .2 0 0 0 4 10—2 0 4 10-3 2 0 4—7 2 0 1-13

de Stem | 1965 | | pagina 15