COMMUNISTISCHE PARTIJ BUITEN SPEL RAADSELS RONDOM TWEE VLIEGTUIGEN NOC ONOPGELOST. Rennie Winkeldiefstallen in Den ITaag opgelost Bali is van communisten ontdaan Brandend maagzuur? ONTWEKEN AFWACHTEN Eis tot schadevergoeding van Antje G. afgewezen i 79 - io% 59 io% 59 25 -io% 29-io :oop! Dynamische politiek De Gaulle verwacht: dynamisch Politie speurt naar ontvoerde baby in Scandinavië w heetman 1 Roode Kruis helpt Pakistan Chefarine .,4" TM 1967 WORDT KRITIEK IAAR Vrouw (50) bekent hele reeks: BRANDLUCHT OP TOERISTENEILAND Dominee Kater zegent huwelijk in van Claus en Beatrix EDKOPER BESTREDEN VOORWAARDEN ROLE) Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! Persstemmen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 DECEMBER 1965 62 - 10% 80-10% 109 - 10% 92-10% 65-10% -10% 22 ct gratis Ikorting 63 - 10% 58 - 10% 45 -10% 38 - 10% I (50 gram) én 10% gram 100 ct PARIJS (UPI) - President Charles de Gaulles herverkie zing heeft de hoop van de Franse communistische partij de bodem ingeslagen om in de naaste toekomst weer aan de macht te komen. Hoewel Moskou en andere communistische hoofdsteden onverholen hun voorkeur voor De Gaulle te kennen hadden gegeven, stelden de Franse communisten zich op achter de gematigde kandidaat van links Francois Mitterand, in de stille hoop dat ze daardoor weer de hoofdrol zouden gaan spelen. De communisten verdwenen uit de Franse regering in 1947, toen ze met de socialistische premier Paul Ramadier van mening verschilden over het meer derheidsbesluit om in Indo-China oor log te voeren. Sinds dat jaar hebben ze zonder succes geprobeerd terug te ke ren door een politiek voor te staan van „eenheid van links" met andere linkse groepen en groepen links van het cen trum. Tegen krachtige oppositie vanuit de partij in gaf de partijleiding in 1956 in het parlement PKAR goedkeuring aan een besluit om de socialistische premier Guy Mollet volledig volmacht te geven om in Algerië met kracht op te treden. Mollet wees het communistische ge vrij na enige tijd af met de uitspraak, dat de communistische partij links nog rechts, maar een partij van het Oosten" was. Sinds in 1958 president de Gaulle aan de macht kwam. hebben de communis ten hem bestreden. Ze deden dat niet tegenstaande de politiek van vriend schap. die de Gaulle met het oostblok was gaan voeren. De vijandigheid van de Franse communisten jegens de pre sident is te herleiden tot één motief: voortbestaan. Want van het ogenblik dat de Gaulle in het Elysée ging zetelen is het per centage communistische stemmen en de I communistische invloed in hoge mate afgenomen. In de Vierde Republiek tussen de ja ren 1946—1958 verwierven de commu nisten gemiddeld 5% miljoen stemmen. Onder de Gaulle is dat aantal gezakt tot minder dan 4 miljoen, hoewel het aantal kiesgerechtigden geleidelijk steeg. De politieke stabiliteit onder presi dent de Gaulle heeft economisch voor spoed gebracht. Als gevolg daarvan is de invloed, die het CGT, de onder com- munistische leiding staande vakbonds- federatie, had, zeer sterk gedaald. Bij de laatst gehouden parlementsver kiezingen in 1962 kregen de communis ten ongeveer 3,9 miljoen stemmen, 21,8 procent, en dat is aanzienlijk beneden de 28 U procent als gemiddelde in de Vierde Republiek. Toen Frangois Mitterrand op 9 sep tember aankondigde dat hij als kandi daat van een linkse alliantie het tegen de Gaulle zou opnemen, grepen de com- 1 munisten met beide handen de gelegen heid aan. De 18.259 afdeling en het CGT putten zich als nooit tevoren voor de kandidatuur van Mitterrand uit. Maar de 49-jarige Mitterrand is er duidelijk niet in geslaagd heel links achter zich te krijgen. Officiële schat tingen geven aan, dat de Gaulle op 5 december 800.000 stemmen kreeg van mensen, die voorheen communistisch gestemd hadden. In de verkiezingen van november 1962 kregen de linkse partijen 44,l/> pro cent der stemmen. Aangezien Mitter rand het vertrouwen genoot van mid denstanders, veel rechts-georiënteerden en alle extreem links-opgestelden, kan men zonder veel risico stellen, dat hij bij lange na niet alle linkse kiezers achter zich heeft weten te scharen. In een verklaring van de secretaris van de communistische partij, Waldeck Rochet, staat dat de Gaulles overwin- I ning klein was en dat de linkse partijen hadden laten zien dat ze ,,dit reactio naire regime" ten val konden brengen door grotere eenheid. De zestigjarige Rochet deed daarom op alle linkse stro mingen het beroep het voor de verkie zingen van 1967 eens te worden over «en gemeenschappelijk programma. t De werkers van de Paryse Hal len namen mandagochtend even tijd om de uitslag van de presidentsver kiezingen in de vroege edities van de kranten te bekyken en onderling te bespreken. SCHIPHOL (ANP) De twee mysterie-vliegtuigen, die als uitvloei sel van de mislukte wapensmokkel- affaire in februari op Schiphol strand den en daar tot nu toe werkeloos hebben gestaan, zijn in het afge lopen weekeinde op bijna even mys terieuze wijze vertrokken als zij 10 maanden geleden arriveerden. De beruchte Argonaut met de overge schilderde Panamese registratie zorg de zondagmiddag voor de klap op de vuurpijl, door ondanks alle maat regelen, die in de afgelopen maan den waren genomen, tijdens de eer ste de beste proefvlucht die de machi ne na wekenlange revisie-werkzaam heden maakte, met de noorderzon te vertrekken. Via zijn boordradio liet de 40-ja- rige Amerikaanse piloot H. A. War ton laconiek de verkeerstoren weten, dat hij niet van plan was van zijn proefvlucht terug te keren, maar naar Franfort zou koersen. In werkelijk heid vloog hij echter regelrecht naar zijn bestemming: Genève. Niet alleen ontweek Warton op deze wijze een laatste controle op zich zelf en het toestel door marechaus see en douane, maar bovendien lach te hij in zijn vuisje omdat hij in Ne derland nu ongrijpbaar werd voor een (of meer?) schuldeisers. Zo vist in ieder geval de directie van de N.V. Luchthaven achter het net. Deze heeft n.l. nog f 6.000,- te vorderen op het vertrokken toestel wegens parkeergel- den. Het andere toestel was de DC-4 Skymaster, waarmee kort na de ont dekte wapensmokkel de Amerikaanse luchtavonturier E. R- Cantrell de oceaan kwam overvliegen. Hij keer de na enkele maanden mistroostig terug naar Amerika zonder zijn machine, want die moest hij achter laten omdat de papieren waren ver lopen. In de afgelopen maanden ech ter heeft een Amerikaanse bank zich over de DC-4 ontfermd, deze gere geld op Schiphol proef laten draaien en alle schulden voldaan. Uit Frank fort werd door een aldaar gevestig de afdeling van de Amerikaanse rijks luchtvaartdienst een vergunning (zg. ferry permit) naar Nederland gezon den voor het uitvoeren van één vlucht van Schiphol naar Genève. De vroegere compagnon van de in de wapensmokkel steeds genoemde Robert Fanquhar, nl. de tegenwoor dig in Brussel huizende, 41-jarige Amerikaanse vrijbuiter in de lucht William H. Kennedy, kwam naar Schiphol om de vlucht uit te voeren. Het vertrek was vastgesteld op woensdag, maar Kennedy had blijk baar haast. Met een zekere Elroy, die in ons land de financiële rege lingen had getroffen namens de Ame rikaanse bank, stapte hij zaterdag al in en nu alle papieren toch in orde waren, verleende de toren hem ver gunning tot het vertrek. Elroy is eveneens een Amerikaanse piloot. Zo wachten thans de beide mysterie-toe stellen broederlijk samen op het vlieg veld van Genève op nieuwe avon- tusen en beide hebben in Nederland bij alle betrokken instanties, o.a. de B.V.D., vele vraagtekens opengela ten. Een van de raadsels blijft of het slechts toeval is, dat de beide ma chines vrijwel gelijktijdig zijn ver trokken en alle twee naar dezelfde bestemming, dan wel of er toch weer gemeenschappelijke plannen voor de twee toestellen zijn beraamd. Ogen schijnlijk hebben ze niets met elkaar te maken. De Argonaut (voortdurend dor de frivole Britse baron van Wainighy als zijn eigendom opge ëist) heeft tenslotte een geldig be wijs van inschrijving verkregen, af gegeven door de jonge Afrikaanse staat Boeroendi. De koning van Boe- roendi heeft enkele jaren lang Eu ropa links en rechts met een eigen Super-Constellation dorkruist. Offici eel werd zelfs over Boeroendi Air ways gesproken. Regeringskringen hebben voorspeld, «at de Gaulles tweede ambtstermijn zich zal onderscheiden door „een dy namische nieuwe aanpak" op binnen- zowel als op buitenlands terrein, .hieronder zou volgens hen kunnen hjn een ontmoeting in het begin van jet nieuwe jaar met president Johnson van de Verenigde Staten. De Gaulle zou zeer op gebrand zijn Johnson te ont- na w wanneer deze in het voorjaar aar Europa komt. Vooral zou hij hem 'hen spreken over Vietnam, de toe- va l van NAVO en de kernpolitiek N k°ndgenootschap. u ij is herkozen zou de buitenland. pohtiek van president de Gaulle zich zaken-°n^erSC^e^en ^oofd- ^ervatting van de Euromarkt- vatwi ^elingen' die sinds de boycot lopen u^e °P 30 juni zijn vastge- NAvn ^rastische herziening van het einr] ~0PPerhevel tegen 1969, om een maken aan wat de president aan J ;v Franse ondergeschiktheid «e Verenigde Staten", aan *L-« r2?s.e diplomatieke bijdrage nam ^f^.iging van de oorlog in Viet- van"absurd" vindt en de kiem zkh draagt^0 "nu(dea*re» oorlog in vasUui?6 EE^* betreft zou de Gaulle den- pp n houden aan zyn voorwaar de r»n,in vet°recht voor Frankrijk in Keen hnv«,Van i-ministers na januari, en dc Pro ennat'°nale bevoegdheden voor wit ;C0Tmissie- Zou Hp r NAVO-kernpolitiek aangaat betten? rich krachtig blyven buitshrwi o5".011 kernbewapening van Ze&ftensphr 1 toekennen van mede- bonHsr kerngebied aan de dc President l,ierdoor zou volgens "P betere k iV00r eens en altijd de hoop Al?'TRekkingen met de Sovjet- Z°u de knuo m w,orden ingeslagen, en en met aii« (.,orloff in alle hevigheid Hierover Sm'8 t?™*keren- KIacht,g in de verkiezings tar aanH-?u!geva^ zal de Gaulle I *onomisrhe gaan- besteden aan de ln Frankrijk z\[ sociale vraagstukken (Advertentie) Ontdek Rennies! PASTILLES n|P^' helpen direct tegen MÊÈf brandend maagzuur KOPENHAGEN (U.P.I.) De politie in heel Scandinavië is gisteren inge schakeld bij de opsporing van de twee cn een halve maand oude baby Tina Wiegels. die vorige week dinsdag in Kopenhagen is ontvoerd. Het onderzoek werd uitgebreid tot over de Deense grenzen, volgend op een mededeling van een Zweeds echtpaar, dat vermoedt een vrouw en een baby, die beantwoordde aan de beschrijving van de ontvoerde Tina, in Zuid-Zweden te hebben gezien. Tina werd een week geleden uit haar kinderwagen buiten een warenhuis in Kopenhagen ontvoerd, terwijl haar moeder kerstinkopen deed. Gisteren zijn 80 rechercheurs van de Kopenhaagse politie met agenten in grote delen van de stad aan een huis- aan-huis-onderzoek begonnen. Nu wil het toeval dat Boe roendi Airways een jaar of 5 gele den in opdracht van deze vaak bui ten zijn eigen land vertoevende ko ning is opgericht door piloot Kenne dy,die zaterdag met het andere toe stel, de DC-4 van de Amerikaanse bank, naar Genève vloog. Volgens de mensen van de Moorman Mainte nance Corporation, die op Schiphol de Argonaut vliegklaar hebben ge maakt, zal Kennedy pogen de DC-4 voor de Amerikaanse bank aan een Spaanse gegadigde te verkopen, ter wijl de koning van Boeroendi, die in Genève over een grote villa zou be schikken, de Argonaut voor eigen doeleinden nodig zou hebben. Bij de dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol heeft vooral het plotselinge verdwijnen van de Argonaut beroering verwekt. Niet alleen is men verbaasd over de bru tale wijze waarop gezagvoerder War ton, zonder douane en marechaussee te passeren, de lucht in is gegaan, waarmee hij zich schuldig maakte aan illegale grensoverschrijding, maar bovendien acht men het moge lijk dat hij de machine regelrecht heeft gekaopt. De machine werd niet speciaal be waakt. Men heeft er eenvoudig geen idee van gehad dat Warton op deze brutale manier zou durven verdwij nen. Wel wist men dat de Argonaut eens naar Genève zou vertrekken. Warton had daarvoor namelijk bij dé luchtvaartdienst toestemming aan gevraagd, en de vergunning voor een enkele vlucht was hem verleend. Men kan dus niet stellen, dat de gezag voerder de luchtvaartwetten over treden heeft toen hij de proefvlucht van een kwartier, waarvoor hij zon dag toestemming had, opeens omzette in een vlucht- naar Zwitserland. De verkeerstoren gaf zijn fiat aan de wijziging in het vliegplan. Maar wel is men zeer pijnlijk getroffen door de wijze waarop Warton, door met de noorderzon te vertrekken, aan zijn schuldeisers is ontsnapt. De n.v. Luchthaven, die voor 6000 landings gelden in de boot zit, heeft inmid dels beslag laten leggen op de auto van de gezagvoerder, die op Schip hol stond geparkeerd. Voorts zal men trachten de eigenaar van de Argo naut aan te spreken, maar dat is moeilijk, omdat niemand nog weet of dat nu Hoyer is dan wel baron Von Wagnay. datejust de trots van rolex, gedragen doorvele beroemde mannen van deze tijd! edelsteenkundige f .g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN92 filiaal: oostzeedijk 155 -157, rotterdam DEN HAAG ((A.N.P.) Het Neder- landsche Roode Kruis heeft duizend molton dekens per vliegtuig naar Ka- ratsji gezonden, bestemd voor de slacht offers van de stormramp in Oost-Pa- kistan. Het besloot ook levensmiddelen te zenden. Op 28 december gaan 18.000 blikjes rijst en tomaten naar Pakistan. Het Pakistaanse rode kruis zal voor de verdeling zorgen. (Advertenties) Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk in de hele wereld beroemd en hebben mil joenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der be standdelen ishet betrouwbare maag middel Chefarox. Dit zorgt, dat een teveel aan maagzuur wordt geneu traliseerd. iTTriiTririfi PARIJS - NEW YORK LONDEN - BRUSSEL, (AFP) In de Franse pers wordt de overwinning van De Gaulle in de tweede ronde van de presidents verkiezingen over het algemeen gezien als het begin van een nieuwe politieke stryd, waarby het zal gaan om de sa menstelling van de nationale vergade ring die in 1967 moet worden gekozen. Terwijl de Gaullistische Nation'' tot de conclusie komt, dat ,,de Fransen tot de rede zijn teruggekeerd en De Gaulle gelijk heb Den gegeven", spreekt de gematigd linkse „Paris- Jour" van de „eindstrijd" die De Gaulle over twee jaar met zijn tegen standers zal moeten uitvechten. Intus sen zal de president, als staatshoofd van alle Fransen, rekening moeten houden met de tien miljoen stemmen die Mitterrand heeft gekregen en die voor twee derde van links afkomstig zijn. „Kortom De Gaulle zal zich voor taan met kwes'ties van de dag moeten bezig houden en zich moeten inspannen om de vijfde republiek te verzoenen met hen die zich van haar hebben ver wijderd", aldus „Paris-Jour". Ook de gematigd rechtse „Le Figa ro", die begint met de constatering dat „hot gezonde verstand heeft geze gevierd", noemt het een vergissing te menen, dat de overwinning van De Gaulle een eindpunt is. Het blad is van oordeel, dat er met het °°S °P de verkiezingen van 1967 een grote Euro pees georiënteerde centrumpartij moet komen, die m staat is de mensen van goede wil bijeen te brengen. De links onafhankelijke „Combat" spreekt van een „tweederangs" over winning van De Gaulle. Gezien de uit slag moet ernstig rekening worden ge houden met een Gaullistische nederlaag in het voorjaar 1967, zo meent het blad. Ook de socialistische „Le Populaire" vindt de uitslag voor De Gaulle „mid delmatig", aangezien hij nog nooit een zo laag percentage van de stemmen heeft gekregen. De communistische „l'Humanité" tenslotte schrijft dat De Gaulle, zoals te voorzien was, gekozen is „dank zij de reactionaire stemmen die op 5 december op de andere kan didaten van rechts waren uitgebracht". Mitterrand had daarentegen zowel het totaal aantal op hem uitgebrachte stemmen als zijn percentage aanzien lijk weten op te voeren. „l'Humanité" vindt dat „de persoonlijke macht een van de ernstigste nederlagen heeft ge leden en dat de kansen voor een de mocratische herleving in een tempo waarop kort geleden nog niet mocht worden gehoopt rijpen". In de Amerikaanse pers heeft de overwinning van president De Gaulle geen verrassing gewekt. Men is het er over eens dat het Gaullisme een ge voelige klap heeft gekregen. De „New-York Times" schrijft dat de presidentsverkiezingen de Fransen hebben gewekt uit „een nationale po litieke apathie en berusting van zeven jaar". „Toen hun een keuze werd ge boden. hebben ze zich even verdeeld en individualistisch maar ook de mocratisch als altijd getoond. Er bestaat nu in Frankrijk een werkelijke politieke oppositie. Het Gaullisme heeft als beweging en als politieke structuur een hevige schok gekregen". Herrinne- rend aan de communistische steun waarop Mitterrand kon rekenen, voegt het blad hier echter aan toe, dat men in het westen ook in de V.S. een zucht heeft geslaakt na de over winning van De Gaulle. Hij wordt wel iswaar beschouwd als een „rustversto- rend element", maar niemand twijfelt er aan, dat hij op essentiële politieke punten aan de zijde van het westen staat, aldus de „New York Times". De „New York Herald Tribune" vraagt zich af, of De Gaulle uit het verloop van de presidentsverkiezingen een les zal trekken, of dat hij de voor hem teleurstellende gang van zaken zal wijten aan een „nationale dwaling" In het eerste geval zou men mogen verwachten dat hij „het enghartig nationalisme" van zijn buitenlandse po litiek matigt en meer tijd besteedt aan de binnenlandse problemen, aldus het blad. a Premier Wilson van Engeland heeft over de overwinning van De Gaulle ge zegd: ,,Wij zijn natuurlijk bereid en gelukkig met hem te werken aan de verwerkelijking van een geïntegreerd Europa en aan een doelmatiger Atlan tisch bondgenootschap". Het Britse blad „Sun (Labour) vreest dat de Franse president „ge prikkeld door het resultaat van de ver kiezingen nog moeilijker voor zijn bondgenoten zal zijn dan eerst het ge val was". De „Daily Express" is een andere mening toegedaan. Dit blad meent dat de Franse politiek meer „pro- Brits" zal worden en de „Daily Tele graph" schrijft, dat het resultaat van de verkiezingen inhoudt, dat De Gaulle „zal moeten afdalen van de Olympus, hetgeen slechts goed kan zijn". Op het hoofdkwartier van de ge meenschappelijke markt in Brussel was gisteren geen officieel commentaar te verkrijgen op de herverkiezing van ge neraal De Gaulle als president van Frankrijk. (Adiventenitme) BERGEN „Wij willen de moor denaar zien hangen" is de kreet van honderden Duitse taxichauffeurs, die dit bord plaatsten naast het kruis de plaats waar onlangs de 21-jarige collega Peter Blesig door vermoede lijk een Britse soldaat werd doodge schoten. (Van onze correspondent) DEN HAAG Met de aanhouding van een 50-jarige vrouw heeft de Haag se politie klaarheid gebracht in tallo ze winkeldiefstallen waarvan vooral ju_ weiiers het slachtoffer zijn geweest. De vrouw heeft tot °P heden 28 dief stallen bekend, waarbij in totaal voor meer 10.000 gulden aan geld en goe deren werden ontvreemd. Ook is een 32-jarige Haagse koop man aangehouden met wie zij vorig jaar in december uit de Dr. van der Hoevekliniek te Utrecht ontsnapte, waar zij na een vorige reeks diefstal len een psychiatrische behandeling on derging. Zij had de gewoonte juweliers met een smoesje lastig te vallen of een kleinigheid te kopen, waarna zij bij haar vertrek wel de deur open en dicht dee'd, maar in de wimkel bleef staan. Vervolgens deed zij een greep in de kassa of in de etalage en maakte dat ze weg kwam. Op deze wijze verdwenen vele gouden armban- EMMEN (ANP) Het gerechtshof in Leeuwarden heeft de eis tot schadever goeding van Antje G. uit Veenoord af gewezen. De vrouw, die ervan werd be schuldigd haar tweedf echtgenoot Lolke G. door vergiftiging om het leven te hebben gebracht, zat ruim een jaar in voorarrest. In hoger beroep werd zij wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken, nadat de rechtbank in Assen haar tot een cel- sitraf van 18 jaar had veroordeeld. Antje G. had 5000 gulden schadever goeding gevraagd voor ten onrechte on dergane hechtenis. DENPASAR (DPA) SINDS medio november zijn op Bali minstens vijfduizend communisten vermoord, vooral door toedoen van de „kleine man" in de partij, die uit angst voor de opgezweepte massa zijn eigen huid wil redden, aldus meldt de DPA-correspondent Ulrich Grudinski, die dezer dagen het In donesische eiland heeft bezocht. Boven Bali hangt de brandlucht der vernieling, schrijft hij. De nachtelij ke hemel weerkaatst de vuurgloed van brandende huizen. In de grote rivieren drijven lijken. Alleen al in Negara, waar de naar Djakarta uit geweken „rode" gouverneur van Bali Soetedje, thuishoort, is een driedui zendtal mensen omgekomen. In vrijwel elke dorpsstraat ziet men verkoolde plaatsen tussen de palmen, waar de huizen van de plaatselijke communisten hebben ge staan. Vrouw en kinderen van de voormalige bewoner zitten dikwijls aan de rand van de straat voor die plek bij elkaar, maar de man is weg. dood of is gevangen genomen of nog ondergedoken voor de met bamboe speren. dolken en ijzeren staven ge- wanende dorpsgenoten. NA jaren van onderdrukking door de communisten, aldus de DPA- correspondent, heeft de haat tegen hen op Bali zich thans ontladen. Onmiddellijk na de mislukte staats greep van 1 oktober werd Bali een toevluchtsoord voor communisten uit geheel Indonesië, die zich op dat ei land veilig waanden. Na begin no vember leefden de twee miljoen Ba linezen in angst en vreze voor de ongeveer dertigduizend rode mede burgers. Medio november, nadat de PKI op Bali, later dan elders in In donesië, een actieverbod was opge legd, kwam het eerst tot heimelijke brandstichting en daarna tot openlij ke moord. Het gaat hier, volgens de een poliiek exces dan wel om een DPA-correspondent, niet zozeer om een politiek exces dan wel om een uitbarsting van blinde woede tegen een nieuwe demon, die zich in de PKl belichaamd heeft, een protest tegen de verstoring van de landelijke rusten de oude tradities der Baline zen, waarvan de communistische agi tators de schuld wordt gegeven. De partijkaart was plotseling meer waard geworden dan het erewoord, de nieuwe vreemde goden Marx. Aidit en Mao Tse-toeng verlaagden de bloemenoffers voor Vishnoe en de traditionele dansen tot loutere attrac ties voor de toeristen. Er was ineens geen tijd meer voor dansen, gamelan en hanengevechen. De godenbeelden werden verkwanseld en de goden straften Bali met vulkaanuitbarstin gen, waaraan tienduizenden ten offer vielen. De wrok hierover leidde tot een typische Indonesische „amok" tegen de communisten. DE „rode" stad Negara in het armste gedeelte van Bali is nu niet meer dan een ruïne. In Singaradja is tien procent der huizen in brand Te- stoken, in Bedoeloe het gehele cen trum van de plaats. Op 5 december keerde men zich tegen de Chinese handelaren, voor het merendeel com- munistisch-Ohinese staatsburgers. De regering had een verlaging van de prijzen met de helft bevolen, waarop de Chinezen hun waren had den verborgen. De bevolking rea geerde daarop met bestorming van de Chinese winkels in Denpasar en talrijke andere plaatsen. Plunderen deden de Balinezen echter niet, ze verbrandden de goederen op straat. Twee bataljons parachutisten van het leger herstelden de orde in de hoofdstad, Denpasar, maar in de dor pen brandde en moordde men ver der, zoals in Bonar, Mas, Sesetan en Tegellalang. Als wij hen niet doodslaan doen zij het ons. zeiden de Balinezen. Slechts weinigen wa gen zich nog buiten hun eigen dorp. Óp alle huizen ziet men bescher mingsopschriften als christen" of ..lid van de nationalistische partij". Diezelfde aanduidingen hebben veel mannen zich ook op de rug van het hemd gestempeld. Veel communisten zijn zich uit zichzelf komen aange ven en worden gevangen gehouden. Slechts in enkele dorpen gaf men hun de gelegenheid in de tempel het communisme af te zweren. De straten op Bali zijn vrijwel leeg en verlaten, op leger- en ambulance auto's na. De 'toeristen zijn weg. den, ringen en andere sieraden of geld bedragen-juweliers, een bedrag van f 1.000,-. Bij twee wijnhandelaars en bij andere zaken onder meer kleding stukken, twee elektrische scheerappara- ten en zelfs een stofzuiger. Na haar aanhouding de politie had een tip 'gekregen ontkende zij aanvankelijk, maar toen ze eenmaal had bekend, ging men „uit rijden", waarbij zij de door haar benadeelde winkeliers aan wees. Sommigen van hen hadden het kastekort na haar bezoek toegeschre ven aan een vergissing. De koopman met wie zij samenwoonde, zegt geen aandeel in de diefstallen te hebben ge had, terwijl de vrouw alle schuld op zich neemt. Vermoedelijk heeft de vrouw ook in andere steden geope reerd. Van het gestolene is een gedeel te teruggevonden. DEN IIAAG (A.N.P.) Ds. H. J. Ka ter, hervormd predikant te Amsterdam, zal op donderdag 10 maart 1966 het hu welijk inzegenen van prinses Beatrix met de heer C. van Amsberg in de Wester- kerk in Amsterdam. De oud-hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt, gereformeerd predikant, zal tijdens deze dienst de predikatie hou den. In een vraaggesprek voor de KRO- radio zei ds. Kater gisteren: „Ik ben diep onder de indruk van de instelling van deze mensen. Vooral bij Claus von Amsberg heb ik veel begrip gevonden voor de bezwaren die in Ne derland tegen het huwelijk .bestaan. De heer von Amsberg eerbiedigt de princi piële bezwaren tegen zijn Duitser-zijn volledig". Ds. Kater achtte het een voorrecht het huwelijk te mogen inzegenen, maar hij noemde het tevens een moeilijke zaak en ëen moeilijke opdracht. Prinses Bea trix heeft destijds bij dominee'Kater be lijdenis gedaan en is door hem bevestigd als lidmaat van de Nederlands-hervorm de kerk. Dominee Kater zei na de belij denis van de prinses slechts spaarzaam contact met haar te hebben gehad. De laatste maanden echter zijn de ontmoe tingen talrijker geworden in verband met de voorbereidingen van het huwe lijk. Ds. Kater, bekend als radiospreker onder meer in de rubriek „Deze week", is 54 jaar. DOMINEE H. J. KATER

de Stem | 1965 | | pagina 7