(Je Thant achter vredesoproep paus Weer veel giften voor kerstdiner 4 EVEN fs j ;:'i! .V l-:\ J 11 VLIEG ER EENS UIT MET DE STEM DEDEMSVAART DREIGT WEG TE ONDERMIJNEN j uitblazen 1 mevrouw TSJOE EN LAI: „GEEN KEUS" Ambtenaren willen nieuwe besprekingen Kapperstarief gaat omhoog Twee miljard nodig voor recreatie „Kerst-schoonmaak" in Milanese onderwereld Geweld tegen Rhodesië onvermi Uitnodiging voor Lubbers Voorraad te groot Kerstbomen uit Chaam J. Noordmans benoemd tot hoofdredacteur „Leeuwarder Courant" Ontvoerd Nog geen akkoord over verhoging broodprijs in 1966 Verblijf Caamanjo met machinevuur bestookt Mr. Vrolijk: Bieropenerstransport..... Zambiaans minister: BOKSEN DAGBLAD DE STEM AAN BhNMJAG 21 IVO» Met man en macht wordt hier bij een sluis gewerkt om de walle- kant langs de Dedemsvaart te ver sterken. Het kolkende water dreigt de dijk en de daarop liggende ver keersweg ie ondermijnen. LEEUWARDEN (ANP) Tot hoofd redacteur van de „Leeuwarder Courant" is met ingang van 1 januari 1966 naast de heer E. Evenhuis benoemd de heer l Noordmans 'te Leeuwarden. De heer Noordhuis volgt in deze functie de heer J. Piebenga op, die op 3 decembe plot seling is overleden. De heer Noordmans verzorgde de laatste jaren de rubrieken „kerknieuws" en „geestelijk leven" en „friese littera tuur" bij de Leeuwarder Courant". iTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifliiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiïï het afgelopen weekeinde werd op een grote modeshow in het. Casino van Oostende een gloednieuwe stof gelanceerd, waarover ieder eert' en thousiast bleek. Vistram is de naam van het geshowde weefselwaarop veel mode-ontwerpers en u mis- schien ook wel, al enige tijd hebben gewacht. Het is eigenlijk een combi natie van een textielweefsel en een nappa-achtig uitziende kunststof, die kan ademenen verder zo water dicht is als uw huidje. Na jarenlange onderzoekingen heeft men dit degelijke spul, dat bovendien 20 licht is als een veertje, verkre gen. Een goedje dat luistert naar de dure naam „Polyuretaanfilm" en zich ouder andere kenmerkt door hoge slijPoastheid is op zorgvuldig geruwd katoenweefsel aangebracht. Het spul heeft een prettige droge „greep" en voelt ook op de huid lekker aan. Andere goede eigenschappen zijn, dat het geen nadelige gevolgen on dervindt van oliën, vet en dergelij ke, dat het afwasbaar is en dat u het naar de stomerij kunt brengen. U kunt er ook met een gerust hart een strijkbout over halen, het zal er Veen krimp van geven. Op de show in Oostende werd de stof toegepast zowel voor damesmantels en ensembles als voor sportieve trenchcoats. Pierre Cardin en an dere bekende couturiers hadden er hun fantasie op losgelaten, zodat het zel)s voor extravagante avondkle- duig met succes werd toegepast. Mis- sphien dat ook u al snel in deze Vls*ram in de zon of regen flaneert. Uoti fi reuze gezellig om uw kerstver meringen eens zelf te maken. Kerst- s erren zijn bijvoorbeeld erg gemak- p lJk in elkaar te flansen en het dooft zoveel, voldoening als uw eigen "Werkstukken" in de kamer hangen e Pr°aken. Er zijn veel manieren om sterren te maken. Voor de heel ln9ervluggen onder u is het leuk rim*1? strohalmpjes te gaan expe- leuteren. Daar kunnen zeer grap- 9e resultaten van komen. Maar ook gekleurd, zilver- of goudpapier Vnn Tg leuke dingen te doen. r fen eenvoudige ster knipt u I u p waarvan de lengte vier strn^b rreclte moet zijnVan deze I kort i-V0UWt 11te beginnen bij de e iant epn harmonika. Dan knipt nika1 f.en^teznde van deze harmo- do 'e boeken schuin weg. Daar- Wr ontstaan de punten van de ster. Wkie6r t* nu O de vouwkanten er int S rondjes uitknipt ontstaat r)init„er een 9aatjesversiering in de eèn JLT de stCT- "h trekt u met onderst. ec," dun draadje door de Wonil'. rPr lóteinden en de har- 5ste "c"' hjmt de eerste en de ,irn^UW. te9en elka"r en trekt forrl.. S aan. De uiteinden «n nu- fVlg elkaar geknoopt °'TC'ggeenmaakte sler is klaa' "tsd?oo?°dael eeH Paar handi0b Amandel.! ome"de feestdagen: feefct it moet "«dat ze ge- 8ei. Om !jepe*d z'Jn- goed laten dro- kroTipn „,Jfmaak.van de amandel- toemoesnitiri *,erfÜnen moet u eens Krent.! suk^e toevoegen. 9ei>ruilc !j" ro2'Jn'jes dient u vóór We ti r°"e toestand op te war- ie fee'strinl»1 "?oaltiiden gedurende «anleidfr11 kunnen gemakkelijk Zy.n van „binnen- 'e "Herdrukt'1 Prnbeer eens die thee. nkken met pepermunt- (Adiventenitie) Bescherrpt legen besmetting en flacons 50' tablëtten NEW YORK SAIGON (AFP UPI) Secretaris-generaal Thant heeft giste ren verklaard volledig achter de oproep van paus Paulus tot een bestand in Viet nam te staan. De Britse minister van buitenlandse zaken, Stewart, deed gis termiddag in het Lagerhuis eenzelfde uitspraak. De Chinese premier, Tsjoe En Lai, verklaarde gisteren echter in een toe spraak 'ter gelegenheid van de verjaar dag van de Vietcong, dat het Vietna mese volk slechits een keus heeft, te blij ven vechten fodat de Amerikanen uit Vietnam zijn verjaagd. Hij zei dit op hetzelfde ogenblik waarop heit persbu reau „Nieuw-China" een heftige aanval op de Sovjeit-Unie publiceerde, waarin de Sovjet-Unie onder meer wordt ver weten dat dit land zou trachten de „vlam van de revolutie van het Viet namese volk" te doven en slechits in zo verre hulp verleent dat zij kan mee spreken in deze kwestie. Tsrjoe En Lai zei dat de V.S. proberen Zuid-Vietnam volledig te isoleren. Wanneer de V.S. daarin slagen en dat zullen ze niet, zul len zij de oorlog tot geheel Indo-China en China uitbreiden, verklaarde de pre mier. „In feite bereidt het Amerikaanse imperialisme zich voor een dergelijke gebeurtenis reeds voor". In Saigon zijn gisteren tyj het werpen van een handgranaat in een Amerikaan se legervrachtauto 12 personen, onder wie vijf Amerikanen, gewond. Een tweede actie van de Vietcong op de vijfde verjaardag van het Vietname se Nationale Bevrijdingsfronit leidde gisteren tot de vermoedelijke ontvoe ring vatn vier Amerikaanse employés van een bouwmaatschappij, die tijdens hun werk bij de Amerikaanse luchtbasis te Bien Hoa door rebellen werden over vallen. Gisteren kwam ook een eind aan „Operatie Harvest Moon" bij Hoi An, op 560 kilometer ten noordoosten van Sai gon. waar Amerikaanse mariniers en Zuidvietnamese legereenheden 12 da gen lang actief zijn geweest. Volgens militaire woordvoerders hebben zij hier bij zeker 314 rebellen gedood, terwijl het sneuvelen van 327 anderen niet vast staat. Ook werden grote hoeveelheden .rijst, wapens, munitie, kleding en medi camenten op de rebellen veroverd. Vijfenvijftig Vietcongrebellem zouden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De eerste besprekin gen tussen Economische Zaken en de Bakkerijstichting over een eventuele verhoging van de broodprys, heeft gis teren nog niet tot conclusies geleid. Het overleg, dat 's morgens op het ministe rie werd gehouden, is in de middag ge volgd door een intern beraad in de Bak- kerkstichting. De besprekingen worden zeer waarschijnlijk nog deze week voortgezet. De Bakkerijstichting is, zoals bekend ervan overtuigd dat de broodprijs aan merkelijk verhoogd moet worden. Dit geldt op de allereerste plaats voor be- zorgbrood. Dit jaar is het brood in totaal met 4 cent verhoogd. De laatste van deze vier centen komt op 1 januari bij de prijs. De bakkers menen dat de verhoging voor 1966 moet liggen tussen vier en acht cent voor bezorgbrood. De stich ting heeft gisteren tijdens de bespre kingen haar cijfers op tafel gelegd, waarbij vooral de nadruk gelegd is op de sterk dalende rentabiliteit in de meeste bakkerij-ondernemingen. Daar bij komen dan nog de loonsverhogingen over 1966, de realisering van de vijf daagse werkweek en de achterstand, die volgens de werkgevers zelf bestaat in het loon van hun werknemers zijn gesneuveld bij gevechten in de riet- vlakte, 'ten westen van Saigon. Nabij de stad Quauig Nigai, 600 km ten noordoosten van Saigon, heeft de Viet cong zware verliezen toegebracht aan Vietnamese troepen bij een aanval op een afgelegen polhit. Bij de operatie „Harvest Moon" kwa men twee lichte verkenningsvliegtuigen in de lucht met elkaar in botsing en stortten neer, waarbij alle vier beman ningsleden omkwamen. Gisteren werd boven Noord-Vietnam een Amerikaanse F 105 Thunderchief neergeschoten. De piloot wist boven de Golf van Tonkin in zee te springen en werd later door een reddingsvliegtuig opgepikt. Het Witte Huis heeft gisteren de be noeming bekendgemaakt van generaal Engler tot plaatsvervangend opperbevel hebber van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam, kennelijk met het oog op de uitgebreide logistieke maatregelen die getroffen moeten worden om in.de sterk gestegen Amerikaanse behoeften in Vietnam te voorzien. Hij wordt in Zuid-Vietnam nu de rechterhand Van generaal William Westmoreland. UTRECHT (A.N.P.) De vereni gingsraad van het ambtenarencentrum wil heropening van de besprekingen in de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken. Op een vergadering in Utrecht heeft de raad gisteren het resultaat bespro ken van de onderhandelingen in de centrale commissie op zaterdag jongst leden. Men vond dit resultaat teleur stellend en besloot er in een brief aan de Tweede Kamer op aan te dringen, de minister van Binnenlandse Zaken te bewegen het overleg met de organisa ties te heropenen op basis van de door hen volgens de raad bepaald niet hoog gestelde eisen, die zij tenslotte als com promis indienden. Het ambtenarencentrum vindt het vreemd dat de regering een salarisver hoging van 6,5 procent aanbood zonder nacalculatie, maar in de figuur van de trendtheorie niet verder wil gaan dan 5 procent. Zij bleef met opzet dus ander half procent beneden het verwachte ge middelde, aldus de brief aan de kamer, en hierdoor wordt het overheidsperso neel zonder noodzaak gebruikt als rem bij de te verwachten salarisontwikke ling en heeft het tot het. ogenblik van de nacalculatie geen deel aan de reële welvaartsontwikkeling. Het ambtenarencentrum dat naar men ons meedeelde 35.000 leden telt, is niet aangesloten bij een van de drie erkende vakcentrales. (Adiventenitie) DEN HAAG (A.N.P.) Drie van de vier patroonsbonden, die samenwerken in de kappersfederatie, hebben zich gis teravond in een spoedvergadering in Utrecht op dit moment gedistantieerd van het advies, dat de vierde partner in de federatie, de Nederlandse Ivap- persbond, heeft doen uitgaan om de tarieven met tien procent te verhogen. De drie kapperspatroonsbonden, de katholieke en de christelijk kappers- bond en de „Nevok", distantiëren zich van dat advies op dit ogenblik, omdat de onderhandelingen van de federatie met het ministerie van Economische Zaken nog niet zijn afgelopen, hoewel zij wel van mening zijn dat een belang rijke verhoging der tarieven onvermij delijk en noodzakelijk is. SAN DOMINGO (Reuter) Onbeken den hebben gisteren met machinegewe ren het verbltjf in San Domingo be schoten van de leider der „constitutio nal isten", Francisco Caamanjo. Ook zondag was Caamanjo betrokken bij een bloedig gevecht 'tussen 100 van zijin aanhangers en eenheden van de luchtmacht in de straten van Santiago. Caamanjo heeft met de voorlopige president van de Dominicaanse Repu bliek, Hector Garcia Godoy, over de gewelddadigheden gesproken, waarvan hij het middelpunt is geweest. Van de zijde van Caamanjo's aan hangers is gezegd, dat bij de gevechten van zondag twee van d'iens volgelingen zijn gesneuveld en twee gewond. Aan de zijde van de luchtmacht zouden min stens 35 'man gesneuveld zijn. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In de komende jaren zal rond twee miljard gulden nodig 71]n voor de recreatie, zo heeft minister Vrolijk gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld. De middelen, die thans beschikbaar komen, zijn vaak niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Het meerjarenplan, dat het departement gaat opstellen, komt volgend jaar bij de kamer. Voor het in de toekomst te voeren beleid vormt het overleg met de provinciale besturen het belang rijkste element, zei de minister. Minister Vrolijk was beslist niet op timistisch over de mogelijkheden om de recreatie fors ter hand te nemen. Hij zei dat de 18 miljoen gulden die in 1966 voor gemeentelijke objecten beschik baar komen, reeds thans verdwenen zijn wanneer alle inmiddels ingedien de voorstellen met 50 pet. gesubsidieerd zouden worden. En nog komen dage lijks plannen op het departement bin nen. Bovendien: ook de lagere overheden moeten de geldmiddelen vinden om de rest te kunnen financieren. Tegen de achtergrond van de twee miljard zei minister Vrolijk dat de financiële mid delen een steeds groeiend probleem gaan vormen. Hiervoor moet echter een oplossing worden gevonden, wil er iets van de recreatie terechtkomen. (Adventenitie) MILAAN (UPI) Meer dan 300 politiemannen hebben zondag en gis teren de bezem gehaald door de Mi lanese onderwereld als een grote .kerst-schoonmaak". Er zijn in totaal 71 arrestaties ver richt, 27 verdachten werden vastge houden. tegen 179 personen werden aanklachten ingediend, 930 personen kregen een boete voor verkeersover tredingen en in totaal brachten onbe taalde boetes van 181 personen meer dan vijf miljoen lire op. Daarnaast werden 45 gestolen au to's teruggevonden. Eveneens werden gestolen juwelen ter waarde van eni ge miljoenen lires, twee machine pistolen, acht pistolen, 13 handgra naten. vier ontstekensapparaten, drie geweren. 1269 kogels, 31 magazijnen van halfautomatische machinegewe ren en twee kilo aan explosieven in beslag genomen. LONDEN/LOESAKA (A.F.P./Reuter) Dc minister van buitenlandse zaken van Zambia, Simon Kapwepwe, is van mening dat het gebruik van militair ge weld in de Rhodeslsche crisis onver mijdelijk is. B|j aankomst in I.onden, waar h|j zal spreken met premier Wil son, zei de minister de Britse regering te zullen meedelen dat de toestand veel ernstiger is geworden. Na Londen zal Kapwepwe Washing ton en Moskou bezoeken. Hij ontkende dat hij in Moskou militaire hulp zou vragen. Wel zal hij proberen de grote landen te bewegen tot actie op grond van hoofdstuk zeven van het V.N.- handvest. Dat hoofdstuk voorziet in mi litair ingrijpen in geval van een nood toestand. De Zambiase minister is van mening dat de Britse luchtbrug naar Zambia zal slagen, maar te duur zal blijken. De Engelse premier Harold Wilson zei in Londen, dat met behulp van Amerika de luchtbrug binnen enkele weken zal zijn opgebouwd. Hij bena drukte dat het succes zal afhangen van de volledige medewerking van de buur. landen van Zambia. Intussen hebben Frankrijk en Italië toegezegd geen olie meer te zullen leveren aan Rhodesië. De Britse premier heeft dit in het La gerhuis medegedeeld. De Rhodesische regering heeft giste ren laten weten dat het land de olie leveranties aan Zambia zal hervatten, als Engeland de Noorse tanker „Sta- berg" toestemming geeft 16.000 ton olie in de haven van Beira op Mozambique te lossen. Dit schip kwam zaterdag in Beira aan, maar Shell (Londen) gaf op dracht door te stomen naar Mombassa in Kenia. In een gezamenlijk communiqué, dat is gepubliceerd na besprekingen die de Britse staatssecretaris voor Gemenebest zaken in de hoofdstad van Zambia heeft gevoerd, wordt gezegd dat Brittannië „vastbesloten is zo spoedig mogelijk de val van de opstandige regering in Rho. desië te bewerkstelligen". DEN HAAG (ANP) Rudi Lubbers, de Nederlandse kampioen in het half- zwaargewicht, die momenteel zijn militai re dienstplicht vervult, heeft van de Duit se sportpers een vererende uitnodiging ontvangen. De Amsterdammer is ge vraagd om op het jaarlijkse grote feest van de Duitse sportpers, dat in Dortmund wordt gehouden, uit te komen tegen de Duitse kampioen in het halfzwaargewicht Peter Gerber. Gerber veroverde in april van dit jaar tydens de Europese boks kampioenschappen in Oost-Berltjn, de zil veren medaille in het halfzwaargewicht. X niet alleen 598 gulden aan gieten ingeza meld, maar ook talloze nuttige geschen ken, variërend van scheerapparaten tot oploskoffie, overhemden en plaids toe. De toezegging aan goederen bleei maar binnenstromen. Drie grote brou werijen boden 7500 flesjes bier aan. Maar omdat deze voorraad zo groot is diat hef hele Griekse diner daarin kan verdrinken, besloot een der brouwers er maar 1500 luxe flesopeners en 600 aanstekers van te maken. Aangezien straks het treinvervoer van de gasten niet met Deventer koek kan worden betaald aan de Nederlandse Spoorwegen, vroeg Henk van Stipriaan aan het sloit om het gironummer 609300 voor deze aktie niet te vergeten. Tijdens de rad'io-uiitzending ging het in elk geval van harte. Henk van Stipriaan: ...bier, transport... (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM. Maandag avond 29 november werd in het kader van de aktie „Van Harte" ruim 38.000 gulden aan giften bijeen gebracht voor een kerst diner, dat aan 2000 Griekse ar beiders in de Margriethal te Utrecht zal worden aangeboden. Maar om deze kerstmaaltijd te verwezenlijken is volgens des kundigen minstens 70.000 gulden nodig, exclusief de vele artike len in natura In de afgelopen vier weken liep het bedrag aan binnengekomen giften op tot 53.000 gulden, niet meegerekend de tal loze artikelen, benodigd voor de zaai en tafelversiering. Daarom werd gisteravond voor de tweede maal iin de „Van Harte"-uitzen ding een beroep op de luisteraars ge daan. Allereerst vroeg Henk van Sti priaan nog voor zeven Grieken uit het Limburgse dorpje Echt, die door brand al hun bezittingen verloren, een kos tuum, omdat ze anders het mammoet diner in Utrecht niet konden bezoeken. De aanbiedingen van kostuums stroom den binnen zowel vain particulieren als van confectionairs. Voor de zaal versie ring werden honderden meters witte en rode katoen ter beschikking gesteld 'ter wijl anderen tientallen dozen met ver siering voor die 1200 kerstbomen kwa men aandragen. De firma Adema uit Den Haag en chauffeur Jan Blom zullen voor het transport van de tienduizenden stuks serviesgoed voor en ma Kerstmis zor| dragen, terwijl Van Gend en Loos he: transport van de kerstbomen uit Chaam en Leersum naar Utrecht op zich neemt. Tijdens de uitzending sprak Joop Söhne met directeur Schmitt en de be drijfsleiding van de Utrechtse broodfa briek Lubro. Hier zal vrijdagochtend a.s. direct nadat het laatste brood de fabriek heeft verlaten liefst 120 kilo voorgesneden speenvarken worden ge braden. Tergelijkertijd gaan dan hon derden stokbroden voor de Griekse gas ten de ovens in. Actrice Josephine van Gasteren had HEVIG teleurgesteld door een gelijkspel tussen Manfredonia en Molfetta heb ben de supporters van de thuisclub de bus waarmee de tegenstanders naar huis wilden rijden, met stenen bekogeld. Alle elf spelers van Molfetta, de coach, de bestuurder en een bestuurslid van de club liepen letsel op voordat de po litie een eind aan het geweld kon ma ken. Na de wedstrijd waren de spelers al een uur lang belegerd in de kleed kamer. STEM-TOTO Naam Adres a b c 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 De Stem reikt ver en klinkt goed door Vandaag leggen wij u de eerste twee vragen voor van onze prijs vraag, die we hebben georganiseerd i.v.m. het inhalen van de 75.000e abonnee. Zoals we zaterdag j.l. hebben gemeld, is het de bedoeling, dat u vanaf vandaag dertien dagen lang, elke dag twee vragen beantwoordt, die betrekking hebben op de krant. De vragen zijn genummerd, de drie antwoorden bij elke vraag (waar van er natuurlijk maar één juist is) hebben elk een letter. Wat u moet doen is dus op het hierbij nogmaals afgedrukte toto-formulier b.v. achter vraag nr. 1 aankruisen a, b of c. U bewaart dat formu lier natuurlijk zuinig, want u hebt het dertien dagen lang nodig. Hebt u het volledig ingevuld, dan moet u nog een vers van vier regels maken. De eerste regel geven we u cadeau. Hij luidt: De Stem reikt ver en klinkt goed door. De ontbrekende regels zijn voor uw rekening. Ga er elke dag even op uw gemak voor zitten. Het is de moeite waard. Slaat u er de krant van zaterdag j.l. maar eens op na, daar staan de prachtige prijzen in, die u met uw ingevulde formulier compleet met vers kunt winnen. Personeelsleden van Dagblad De Stem en hun gezins leden zijn uitgesloten van deelneming. Daar gaan we. De eerste twee vragen 1. Dagblad De Stem heeft een wekelijkse rubriek, die door haar gevarieerde inhoud en deskundige adviezen veel automobilisten moet interes seren. Hoe heet deze ru briek a. Achter het stuur b. Aan de rol c. Niet voor zondagsrijders Wat moet er met een foto gebeuren alvorens die kan worden afgedrukt? a. Ze moet stevig op de pers worden vast geschroefd b. Er moeten drie afdruk ken van worden ge maakt c. Ze moet worden gecli cheerd (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis

de Stem | 1965 | | pagina 5