Z.-BEVELANDSE PARLEVINKERS BEVREESD VOOR HUN BOTERHAM PTT WIL POST SPREIDEN concert 2;d koor Keramiektentoonstelling van Kroonder in Axel Gemeente pompt nu de Oosterheide droog Verhoging dijkgeschot werd vlot goedgekeurd 'tserkwam et leven 'skens bus In afwachting Schelde-Rijn-kanaal P. C. A. de Kort contra b. en w. van Goes ÏTu^adsver^ ^9 uur Raadsvergadering tde 20 uur Kerstavond Vr« M. v. cl. Spil ster van festival te Hans weert Wit-Gele Kruis Westdorpe in moeilijkheden GRIEP? NEEM DIRE KT EEN AKKERTJE Na bezoek burgemeester1 0c Stem kanaalschade van 25 milj. Campagne tegen kerst- en nieuwjaarsdrukte DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 DECEMBER 1965 abbendijke •st Zeeland Hubregtse .-voorzitter didatenlijst .A.-Zeeland Tilburgs jongetje verongelukt ode, een vermiste elpenzuiger vergaan Burg- sloeg XïGWATKR W.-Z-Vlaanderen emeester van Breskens eerste paal ratioproject Over toepassing der Alg. Bijstandswet Vandaag Morgen U6ïïlDlïl£? OliilC dc schade ten aanzien van de loodsen Grote deelname Mogelijkheden Foto-tentoonstelling te S. van Gent werd enorm succes Begrotingsvergadering Vrije van Sluis Evenwicht bij Cadzand? Aansluiting Onderzoek Afscheid Verdoft aureool Oorlogsstemmmg om groslijst KE (ANP) De 65-ja. ,s gisteren om het leven ongeluk, waarbij hij met verd geschept door een ongeluk gebeurde gistev- irt, voor vijl op de split, estweg met de Rijksweg lijke. De bromfietser be. oversteken van de Hijks- naderende vrachtauto op Dnzer verslaggevers) heer M. A. L. Hubregtse .noemd tot voorzitter van eland van de Partij van lens de jaarvergadering t Zeeland, die in Goes is volgt als zodanig de heer oelje uit Middelburg 0p, ie vijftien jaar lang heef! raliteiten van de scheiden- werden geschetst door de Bendegem uit Axel, me- 'an der Wel-Beijen en. de Burger. :'f een verloren zaak". B. en •grote deel van de raad zien t zo somber in. En met na- W. v. d. Hooft verdedigde i van het experiment, zich een van bevoegde zijde ge- waarin het systeem voor tkeling vatbaar wordt ge- trde vraag van mevr. Nier- een efficiericy-rapport van van Nederlandse gemeen- vismijnbedrijf. Burgemees- ieelde mee dat dit rapport weken tegemoet kan wor- commentaar was er op de elling van een krediet van de verbetering van de weg nmer Een. De totale kosten a acht ton, waarin behalve is nog wordt bijgedragen üncie, het waterschap het uis, de calamiteuze Hoofd- n de gemeenten Hoofdplaat, hoondijke. andeling van de begroting orgen nader terug. •n onzer verslaggevers) Tijdens de jaarvergadering /est Zeeland van de Partü beid is de kandidatenlijst rkiezingen voor provinciale esteld. Daarop staan de na- J. van Poelje, Vlissingen, rt. Goes, jhr. mr. T. A. J. Middelburg, J. Stenvert, J. Bom, Kortgene, mevr. - Gubbels, Vlissingen, mr. ng, Zierikzee, C. Hoek, Goes, St.-Maartensdijk, M. A. L. Middelburg, R. Hol, Terneu- Bos, Schoondijke, drs. E. es en A. J. de Koene. Vlis- kandidaten zijn door de kandidaat gesteld voor de en volgende. Bij de samen- de ontwerpkand idatenlijst - vanuit gegaan, dat de frac- diem te worden, er spraKe n regionale vertegenwoordi gt een grotere vertegenwoor- rouwen gewenst is. Een uit- :ussie ging de samensteliin» litieve lijst vooraf. •levisieprograrnma, wi /.v, rnAl* tipn. tien weede de De MGEN ieuweschans lans, 3el de la 11^, ifl. Delfzijl lijk 7. de op JT óou6>-"t'> uit Delfzijl vermist. 1 laatst Kan de parlevinker straks het zout in de pap nogr verdienen? AXEL Het schijnt dat Zeeland I en met name ook het gewest Zeeuwsch- Vlaanderen vanwege de recreatieve mogelijkheden niet alleen de aandacht trekt van vakantiegangers, maar vooral ook van kunstenaars en kunstnijveraars, I die er niet zozeer recreatie als wel re traite zoeken. Het aantal schilders, dat de laatste jaren de grote steden vaar wel heeft gezegd om ergens in Zeeuws- I Vlaanderen een oud arbeidershuisje of boerderijtje op de kop te tikken en I er zich metterwoon te vestigen onder de hoge hemel en in de rust, neemt I steeds meer toe. Onder hen bevinden I zich buitenlanders o.a. Belgen en Duit- I sers. Ook H. A. Kroonder, een zaken- 1 man uit de randstad, die het jachtige leven van het commerciële bedrijf ein- rielijk voorgoed vaarwel heeft gezegd van zijn liefhebberij, „de keramiek" beroep te maken, behoort tot hen, die het licht en de stilte van Zeeuwsch- inderen hebben ontdekt. Enkele maanden geleden vestigde hij zich in een huisje in het gehucht Pulhaven ach ter Zaamslag en houdt thans zijn eerste tentoonstelling in zijn woonstreek: in de Christelijke Openbare Leeszaal te Axel Te bezichtigen tot half januari. Uit de en, pullen en plastiekjes, die op de I tafels en de bruinhouten boekenkasten van de leeszaal zijn opgesteld, blijkt duidelijk, dat Kroonder een man is die "rt naar het zuivere handwerk. Hij vermijdt de draaischijf en modelleert, I vormt en bouwt op met zijn vingers, 1 met een kennelijke voorliefde voor het I ruige van de materie. In de kleinplas- I tieken met menselijke figuren ontbreekt I het behalve aan een originele visie 1 op het gegeven onderwerp (er treden I te vaak reminiscensies op) nogal eens aan een vast en volleerd vormbewust zijn en vakmanschap. In het vaatwerk 1 daarentegen weet Kroonder met eenvou dige rustieke vormen aardige resultaten TILBURG. De bijna 4-jarige Anton Dinslage uit Tilburg verongelukte maandagmiddag vlak bij de ouderlijke I woning toen het kind, rijdens op een fietsje over het trottoir langs het Wilhel- minapark, onder een auto van de ge meentereiniging terecht kwam, die uit fabriekspoort naar buiten kwam S&reden. Het jongetje was op slag dood. TOgramma, dat vrij- voor tien, tussen gedeelte van Willem vuist weg", zal worto Nederlandse iangenaam en sfeervol n achten, heeft en kunnen - ;tateren. I ANP) P|3* tonTTi'' eschans 1 'r., _niitie te I is, naar de rijksp hl0 zijl vreest, in het laatste dagen *e«boori n twee opvarenden ,9.iartëe overschot van dei n ge- e Boer uit Winschoen.,® a het Duitse wadden. aangespoeWenDes Het schip waS vor. gezien tussen voénsdag 22 december l 53 en 14 47, Terneuzerr lissingen: t.24 en 13.4". i.18 en 15.33. t,DrciY?n onze correspondent) hnroim Maandagmorgen heeft eprlt i Eekhout van Breskens de I in Blagen voor het ratioproject DfoKG u.e.euwsch-Vlaanderen. Bij deze P Zpp Waren aanwezig wethouder rj, ngeS uit Breskens, gemeentesecreta- Meiiaorri °u z- gemeente opzichter J. Aarrwuburgemeester M. v. Berckel uit fatinhnn» 48 als vice-voorzitter van het derpnT eam in West-Zeeuwsch-Vlaan. opzichter Tellier uit Schoondijke als Kruff uTt ra!iobouw en de heer van ;,o' V rH a's technisch adviseur «aal i, D™labo.uwteam. Met deze eerste Cvstrnnm gm 8emaakt met de ratio- WelKT. v?°„r West-Z.-Vlaanderen, ia drie woningen omvat en k»ns kriio.1" geraal'Seerd moet zijn. Bres. woningV'm ze stroom in twee keer te bereiken, al kunnen ook hier kleur, glazuur en decoratie stellig nog verbe teringen ondergaan. In elk geval blijkt uit alle werkstukken, dat er naar mo gelijkheden gezocht en met de materie geworsteld wordt. Dat geeft meestal geen evenwichtige resultaten, maar wel recht op belangstelling. WILLEM ENZINCK SOUBURG. Bij de behandeling van administratieve geschillen door Gedepu teerde Staten van Zeeland kwam aan de orde het beroep, ingesteld door de heer P. C. A. de Kort uit Goes tegen het be sluit van burgemeester en wethouders van Goes, waarbij afwijzend is beschikt op een door hem ingediend bezwaar schrift. Dit bezwaarschrift gold de be schikking tot het niet verlenen van bij stand ingevolge de Algemene Bijstands wet.. Met een koffer vol bewijsmateriaal kwam de heer De Kort naar het gebouw van de Provinciale Griffie. „Ik heb een inkomen, maar ik heb kosten, die me de nek dreigen te breken", aldus de heer De Kort. Zijn vrouw heeft wekenlang in een ziekenhuis te Wassenaar gelegen. Over de verpleegkosten en dergelijke maakte de heer De Kort zich geen zorgen, daarvoor was hij verzekerd. Maar wel de vijf gulden per dag, die betaald moeten worden aan een gezinshulp, en dat 15 maanden lang. Kosten, die aldus de heer De Kort, niet op zijn inkomen zijn te verhalen. De heer De Kort kon zich ab soluut niet verenigen met de motieven, die b. en w. van Goes aanvoerden, waar door hij geen uitkering kreeg. De heer De Kort bracht dat dan ook duidelijk naar voren. Een heftig pleidooi volgde na de vele argumenten, waarin de heer De Kort o.a. meende: „Wanneer het col lege van B. en w. van Goes door middel van zijn interpretatie der Algemene Bij standswet, a-sociale gezinnen wil kwe ken, omdat de gezinnen met besef van verantwoordelijkheid moeten leven bene den het niveau van a-sociale gezinnen en andere permanent behoeftigen, zal het spoedig de vruchten van zulk beleid gaan plukken". De heer De Kort ver volgde: „Ik kom bij u om te vernemen of ik aanleiding kan vinden het geluids- volume der juichkreten vanwege de ge boorte van de algemene bijstandswet weer op te voeren, want de uit voering dezer wet op deze wijze biedt naar mijn bescheiden mening geen enkel positief gezichtspunt ten opzichte van de armenwet van 1912" Ook nadat de hier H. Pots, die namens de gemeente Goes optrad, het verhaal van de heer De Kort had aangehoord, verklaarde hij, dat er geen nieuw ge zichtpunt naar voren was gekomen. Hij verwees Gedeputeerde Staten naar de reeds eerder geschreven brieven door 't college van b. en w. De getuige H. Wie- ring uit Goes kwam eveneens aan het woord. De uitslag van de behandeling zal de heer De Kort schriftelijk woMen mede gedeeld. Oranje 10 uur Begr°"T ng CBTB Zeeu«a Ka rs 20 uur Conceri Fmr De vogelhandelaar 19 uur Raadsvergaderfh* 1 ïn °"s Dorpshuis 'n de tontiny, het eerste lustrum 5"a "it gehouden. M. v-d. Streden ,u ,r' werd met zijn vocaal T beLwTte- ?ter van dit festi" ditslagen ,oc* de tienerprijs. De Haiisweert t v?ca?': M- v.d. Spil uit 'coordenns- r S- Baan uit Yerseke. g®n, 2. de ?nder Vlissin- strumentaal- Th«u5 ,lut Terneuzen. In- i. D' CerT^n^Vit Kruiningen, I 'a afloop wa, Wissekerke uit Goes. P Was er een tienerbal (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE-BIEZELINGE. De zogenaamde parlevinkers le veranciers van levens- en duurzame artikelen en scheepsbenodigdheden aan schippers die domicilie hebben langs het kanaal door Zuid- Beveland, vrezen, dat wanneer over 8 a 10 jaar het ScheldeRijnkanaal een feit zal zijn, zij niet eens het spreekwoordelijk zout in de even spreekwoordelijke pap meer zullen kunnen verdienen. Zjj worden in die bewering gestaafd door een gistermiddag in „De Caisson" te Kapelle- Biezelinge tijdens een persconferentie ten doop gehouden rapport, dat werd samengesteld m.m.v. de gemeenten Kruiningen en Wemeldinge en de rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme, de heer A. Korstanje. Het rapport zegt, dat wanneer het kanaal zal wor den gedicht, voor de parlevinkers een schade van omtrent 25.000.000 gulden zal optreden. De schade zal de helft daarvan belopen, indien het kanaal zal worden gehandhaafd voor het scheepvaartverkeer. - aangeboden aan de staatssecretaris van -. - economische zaken, vermeldt ook nog. dat *>5 '/MU L respectievelijk f 400.000 of f 200.000 zal bedragen. Het rapport is samengesteld naar aan leid in g van een onder de parlevinkers gehouden enquête en mede op verzoek van de verenigingen van parlevinkers te HansweertKruiningen en Wemeldinge. In het rapport hebben de parlevinkers een waardevol document, om ermee hun belangen bij de rijksoverheid te gaan be pleiten. De verenigingen zullen ernaar streven, dat de uitoefening van de bedrij ven een zoniet aantrekkelijke dan toch winstgevende zaak blijft en dat schadever goedingen zullen worden uitgekeerd aan de oudere parlevinkers, die hun bedrijven willen sluiten. Zeer hoopvol zijn de verenigingen in middels niet gestemd. Men heeft al de nodige activiteiten ontplooid, maar daar uit is alteen komen vast te staan, dat het rijk wellicht geen parlevinkers zal dulden bij de nieuwe Schelde - Rijmverbinding ergo: dat men de bedrijven niet zal kun nen verplaatsen en dat men in geval van verplaatsing niet hoeft te rekenen op vergoedingen in de grote investeringen, die de parlevinkers zich dan ongetwijfeld zullen moeten getroosten. Tijdens de pers conferentie, belegd door de twee vereni gingen en de heer Korstanje deelde de laatste mede, dat het rijk op bovenge noemde punten nog geen beslissingen ge nomen heeft. „Er zijn nog alle mogelijk heden", voegde hij eraan toe. Maar ook hij deelt het pessimisme van de parlevin kers. De enquête (over de in 1963 geb-oekte bedrijfsresultaten) heeft een grote deel name onder de parlevinkers gekend. In Wemeldinge verleende 96 procent (25 van de 26) zijn medewerking, in Kruiningen —Hansweert 70 procent (29 van de 42). De uitkomsten van de enquête verschaf fen derhalve een representatief beeld van de omstandigheden, waarin de parlevin kers verkeren. De meeste parlevinkers, over het al gemeen van middelbare leeftijd, zijn, wat hun omzetten betreft, voor meer dan de helft afhankelijk van het scheepvaartver keer door het kanaal. De omzet aan schippers bedroeg in 1963 ongeveer f 5.400.000. De netowinst kan gesteld wor den op ruim 600.000 gulden (11.2 procent van de omzet), te vermeerderen met bij na 230.000 gulden, het bedrag, dat aan het in loondienst werkende personeel is uit gekeerd. Indien men deze gegevens pro jecteert op het totale aantal parlevinkers kan de nettowinst van alle bedrijven op 1.225.000 gulden worden gesteld. Er zijn nu nog twee mogelijkheden: In geval van demping van het ka naal vervallen de inkomsten niet in een jaar maar over een reeks van ja ren. Daarom is het verantwoord de bedragen te kapitaliseren op basis van 5 procent. Een eenvoudig rekensom metje leert dan, dat de schade on geveer f 25.000.000 bedraagt. Wanneer het kanaal blijft gehand haafd zal in het gunstigste geval de ene helft van de scheepvaart het nieu we Schelde-Rijnkanaal (naar Antwer pen), de andere helft het kanaal door Zuid-Bevelaind (naar GenitTerneu zen) kiezen. In dat geval is er een schade van de helft van 25.000.000 gulden. Bij de berekening van de schade heeft men de nadelige posten, te ontstaan door de „werkloosheid" van het onroerend goed van de parlevinkers, dat voor 80 procent hun eigendom is, buiten beschou wing gelaten. Het rapport, dat zal worden SAS VAN GENT. De burgemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. den Boer, heeft na een kort welkomstwoord door de voorzitter van de Sasse Foto Kring de fototentoonstelling in het ge meentehuis geopend. De burgemeester sprak zijn tevredenheid uit over de acti viteit van deze club, welke steeds cres cendo gaat, en beloofde tevens, dat ook volgend jaar weer een beroep kan wor den gedaan om over deze ruimte te be schikken. De voorzitter, de heer Aertse, bracht dank aan de leden en ook aan de secretaris, de heer Uytterhoeven, voor het vele dat zij hebben gedaan om ook dit jaar weer een tentoonstelling te kun nen organiseren. Daarna volgde er een rondleiding langs het geëxposerde en werd de erewijn gedronken. Dat deze fototentoonstelling een enorm succes was, bleek wel uit het feit, dat ruim 400 bezoekers de entree zijn gepas seerd. De inzending bestond uit 103 fo to's van 15 léden, en 70 dia's, welke om het uur werden vertoond. Niet alleen de kwantiteit, maar vooral ook de kwaliteit was een stuk verbeterd, zodat verschil lende beroepsfotografen, die een bezoek brachten aan deze tentoonstelling, er hun verwondering over uitspraken, dat het hier amateyrwerk betrof. Ook verschil lende foto'clubs, zoals b.v. uit Terneuzen en uit Gent (België), waren bijzonder enthousiast over de veelzijdige foto's zo als portrettten, landschappen, bloemen en macro-foto's. Al met al kan de Sasse foto-kring terugzien op een tentoonstel ling, welke alle verwachtingen heeft overtroffen. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Het bestuur van het Wit-Gele Kruis te Westdorpe heeft de leden in een circulaire laten weten, dat een contributieverhoging van f 10,- nood zakelijk is „wil de afdeling in staat blij ven, haar dienstverlenende taak te blij ven verrichten." Het bestuur zegt met de leden verontrust te zijn over de mate, waarin de contributie moet worden ver hoogd. Het wijst erop, dat men een lening van f 4.000,- heeft moeten sluiten bij de Boe renleenbank, om aan de financiële ver plichtingen in het jaar 1965 te kunnen voldoen- Meer lenen is niet mogelijk en naar het inzicht van het bestuur on verantwoord. De vereniging zal, dank zij de contributieverhoging, juist aan haar verplichtingen kunnen blijven voldoen. Er is echter nog geen ruimte voor de aanschaf van hoognodige nieuwe mate rialen. Het bestuur zegt de leden in een circulaire toe, dat binnenkort een uit gebreid financieel overzicht zal verschij nen. (Adventerutie) (Van onze correspondente) MIDDELBURG Zoals ieder jaar, heeft de PTT de handen vol letterlijk en figuurlijk in de weken voor Kerst mis. De regionaal verwachte toename van het aantal te verzenden zakken post met extra treinen in het gehele postdistrict Middelburg dit omvat zowel Zeeland als West-Brabant zal dit jaar onge veer tweeduizend zakken zijn. (In het postdistrict Middelburg zijn 183 kan toren). Een overzicht van de te be stellen correspondentie in het postdis trict Middelburg liet in 1964 een week- gemiddelde zien van 953.000. Het jaar overzicht over dit jaar vermeldt een gemiddelde van achtenveertig en een half miljoen. De prognose voor de kerstweek 1965 is anderhalf miljoen. Het totale weekgemiddelde in 1964 in West-Brabant was 56.600 en het jaar totaal in 1964 was achtentwintig en een half miljoen en de prognose voor de kerstweek 1965 is 895.000. Het algemeen totaal van het postdistrict Middelburg vertoonde vorig jaar een weekgemid delde van 1.519.000. Het jaartotaal 1964 was 77.000.000 en de prognose voor de kerstweek 1965 is 2.395.000. De directeur van het postdistrict Mid delburg, de heer W.R. Eelsingh, deelde mee, dat men voor het eerst is gestart met een omvangrijke campagne, waar van het doel is het afzwakken van de pieken op de 24e december en de 31e januari. ..Maar het is erg belangrijk dat het publiek hier aan meewerkt", aldus de heer Eelsingh. Er worden speciale maatregelen getroffen i.v.m. de abnor male drukte. Die maatregelen zijn in het belang van drie partijen, het publiek, de post en het personeel. De heer Eelsingh is voor wat de cam pagne betreft wel optimistisch geitemd. Bij het vervoer van de stapels kerst- en nieuwjaarsgroeten wordt extra perso neel ingeschakeld, o.m. veel scholieren die omstreeks de kerst vakantie heb ben. Dit extra personeel omvat in het postdistrict Middelburg 150 taken, per dag. En bovendien wordt het vast per soneel overwerk opgelegd en vinden verschuivingen plaats in de werkzaam heden. In het Middelburgse postkantoor, waar alle post Dinnenkomt van Walche ren en Zeeuwsch-Vlaanderen, kan men het werk momenteel goed aan. Ook de ruimte, die men ter beschikking heeft, baart niet direct zorgen. Men heeft een oud pand aangekocht, het vroegere café De Duif, waar het PTT-personeel met de enorme stapels kerst- en nieuwjaars kaarten naar toe kan vluchten. De be doeling is om deze ruimte, die normaal niet in gebruik is, te verbouwen en bij het postkantoor te kekken. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Na de publikatie in ons blad van zaterdagmorgen, heeft burgemeester mr. A. J. M. Eik huizen van Oosterhout zich 's mid dags onmiddellqk op de hoogte ge steld van de watersnood, waarin de bewoners van het uitbreidingsplan Oosterheide verkeren. Het gevolg van dit bezoek was dat zondagmiddag de gemeentelijke dienst Openbare Wer ken aan het werk is gegaan om met twee zogenaamde kolkenzuigers het water, onder andere uit de Geert Grootestraat, weg te pompen. De kolkenzuigers kregen later nog assis tentie van een pomp van de brand weer. De heer A. A. van Geelen ing., di recteur van de dienst Openbare Wer ken, zei desgevraagd: „We hopen dat we Oosterheide woensdag droog heb ben; mits het voor die tijd tenminste niet meer gaat regenen". Als dit zo is zullen de bewoners van deze nieuwe woonwijk, die omringd is door water en modder weer droogvoets hun woningen kunnen bereiken. Zo als wij berichtten weigerden zes be woners van gemeentehuizen nog lan ger huur te betalen als er geen ein de werd gemaakt aan de water overlast. Maandagmorgen in alle vroegte zijn tien straatmakers gemobiliseerd, die op staande voet begonnen zijn met de aanleg van trottoirs in de Potgieterstraat, Staringstraat, Jacob Catslaan, Geert Grootestraat en een gedeelte van de Hildebrandtlaan. Voor zover de omstandigheden het toelaten wordt meteen een perma nente bestrating gelegd. Op plaatsen, waar dit vanwege de erbarmelijke situatie niet mogelijk is, wordt een provisorisch voetpad gemaakt. In middels wordt van elders met vracht wagens droog zand aangevoerd om de ondergrond te verstévigen, waar dit nodig is. De dienst Openbare Werken van de gemeente Oosterhout heeft de bewoners in het plan Oosterheide geadviseerd hun tuintjes om te spitten voor zover zü dit nog niet gedaan hebben. Het water zakt dan namelijk sneller weg in de grond, naar men zeL (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. De van jaar tot jaar in omvang en aantal toene mende problemen hebben (nog?) niet kunnen verhinderen, dat het Waterschap Het Vrije van Sluis het nieuwe jaar met een sluitende begroting tegemoet kan zien. Al thans voor wat de gewone diensten aangaat, want onder het hoofdstuk kapitaaldienst staat als nadelig slot vermeld een bedrag van bijna anderhalf miljoen gulden. Dat men kans gezien heeft de grootste problemen te omzeilen is een gevolg van het feit, dat de ai- gemene vergadering gisteren te Oostburg heeft besloten tot een verhoging van het dijkgeschot. Het speciaal voor deze kwestie gereser veerde agendapunt had eigenlijk achterwege kunnen blijven: de even tevoren behandelde en zonder ook maar enig bezwaar gooedge- keurde begroting voorzag al in deze verhoging. Dijkgraaf J. B. Becu gaf in zyn ope ningsrede een kort overzicht van de ge durende het nu bijna afgelopen jaar door of onder toezicht van het waterschap verrichte werkzaamheden, waarin bij uiteraard ook de door de stormen van de laatste weken aangerichte schade be sprak. „Er is", aldus de heer Becu, „geen ogenblik sprake geweest van een noodsi tuatie maar dat neemt niet weg dat en kele dijk- en duinvakken bijzondere aan dacht vragen." Aan de dijkverzwaring tussen Breskens en Nummer Een wordt reeds geruime tijd intensief gewerkt, doch de duinenrij bij Cadzand ten westen van de oude Zwinmonding en al heeft dit duingebied allang geen waterkerende functie meer de Groedsche Duintjes hebben zo ernstig te lijden gehad, dat maatregelen hier geboden zijn. Voor het op de rand van de afgrond staande Hotel Noordzee te Cadzand be staat in de voorgenomen maatregelen een kans op behoud, nu bij bestudering van de situatie aldaar men de verwach ting heeft uitgesproken, dat de verleg ging van de Zwingeul in Belgische rich ting en de binnen afzienbare tijd aan te vangen aanleg van een viertal hoofden een „natuurlijk evenwicht" tot gevolg zal hebben. Overigens is bij deze zelfde studie gebleken dat de zeekerende ca paciteit van dit duin voorlopig nog ruim voldoende genoemd kan worden. De aansluiting van de calamiteuze pol ders en waterkeringen Hoofdplaat, Oud en Jong-Breskens, Adornis, Thomaes, Toenhonderd- en Zwartepolder heeft niet alleen voo,r de samenstelling van het wa terschap doch ook voor de begroting ge volgen: de bezittingen en schulden zullen bij die van het waterschap worden ge voegd. Wat de samenstelling aangaat: het dagelijks bestuur zal worden uitgebreid met twee leden, de algemene vergadering met vier leden. De desbetreffende voor drachten zijn ongeveer een maand gele den te Oostburg opgesteld en aan Gede puteerde Staten doorgezonden. De alge mene vergadering krijgt per 1 januari de datum waarop de aansluiting door gang vindt, de functie van Dijkraad voor de op te heffen calamiteuze waterkerin gen (buitenbeheer). Voor deze nieuwe polders moet, aldus de voorzitter, de basishoogte van het dijk geschot worden vastgesteld door G.S. Het is de bedoeling ,dat de verschillen met het dijkgeschot. dat in het waterschap wordt geheven, per jaar met f 2.00 zullen verminderen. Het Is niet uitgesloten, dat het water schap een onderzoek zal laten instellen naar de graad van efficiency in de werk methoden, die thans worden gevolgd. Dit merkte de voorzitter op naar aan leiding van opmerkingen over de gang van zaken bfü de administratieve afde ling van het waterschap. Een voorstel tot inkrimping van het personeelsbe stand bij de Technische Dienst en de ad ministratieve staf achtte hij voorlopig nog niet uitvoerbaar: „misschien over een jaar of vyftien". In het kader van de dijkverbeterings- en waterbeheersingsplannen deelde de voorzitter mede. dat het bestek voor het dijkvak Hoofdplaat Nummer Zeven volgend najaar aanbestedingsklaar zal zijn. De Sluis voor Nummer Zeven is op papier gereed en wacht op goedkeuring waarna men kan beginnen het plan ge reed te maken voor aanbesteding. Wan neer dit achter de rug is. komt het dijk vak Paulinapolder aan de beurt. Aan het einde van de vergadering werd officieel afscheid genomen van de heren A. J. Cambier (sinds 1941 als ge zworene deel uitmakend van het dage lijks bestuur), J. Mijs en Iz. M. de Blaeij leden van de algemene vergadering. Alle drie hebben zij de 70-jarige leeftijd die voor het waterschap als de pensioen gerechtigde geldt bereikt. steund) dan heeft de verkiezingsraad daarmee rekening te houden. Doet men dat in het geheel niet dan ontstaat het risico van ontsporingen. Bovendien rijst dan de vraag of de kandidaatstelling in de afdelingen nog wel enige zin heeft. Het besluit van de Zeeuwse verkiezingsraad om alle zittende fractieleden (voor zover zij de Staten volgend jaar niet verla ten) een verkiesbare plaats op de groslijst te gunnen heeft deze vraag naar ons gevoel nog geaccentueerd. Dit besluit, dat overigens met gerin ge meerderheid (21-15) werd geno men, heeft bovendien de indruk ge wekt dat de verkiezingsraad de pro blemen rondom de kandidaatstelling voor de Zeeuwse Staten maar liever uit de weg is gegaan. f-eneraal De Gaulle blijft president. Zijn aureool van de boven alle par tijen staande leider van Frankrijk is echter verdoft. Dat hij na herstem ming slecht 55 procent van de uitge brachte stemmen verkreeg bewijst immers, dat een groot deel der Fran sen genoeg krijgt van hem. De eruge reden, dat hij nog een nieuwe ambts termijn heeft gekregen ligt in het (nog) ontbreken van een geschikte tegenkandidaat uit het centrum en de angst om een links avontuur met Mitterrand. Door deze zwakke overwinning is De Gaulle het prestige ontvallen, dat hij nodig heeft om zijn sterk persoonlijk beleid te kunnen voeren. De Gaulle moet nu rekening gaan houden met de weerstanden, die zijn politiek bin nen en buiten Frankrijk oproept. Zou hij daarvoor doof blijven dan zou hij het Gaullisme zeker ten ondergang voeren bij komende parlements verkiezingen in 1967. Die nieuwe verkiezingen zullen in de komende maanden een grote rol gaan spelen in Frankrijk. De niet-Gaul- listische partijen hebben nu gezien, dat De Gaulle niet langer de onaan tastbare is. Dat moet voor hen een aansporing zijn om de krachten te bundelen rond een figuur, die kan zorgen voor een aflossing van de wacht met vermijding van een terug val in de politieke onmacht van het verleden. De herleving van de parlementaire de. mocratie in Frankrijk zal een boeiend proces worden. Moge de afloop voor Frankrijk zegenrijk zijn. rje verkiezingsraad van de KVP in de kring Middelburg heeft de groslijst voor de Provinciale Statenverkiezing van 1966 vostgesteld. De kandidaat stelling voor de Zeeuwse Staten is hiermee min of meer in een beslis send stadium gekomen. Officieel krij gen de KVP-leden door de groslijst stemming nog een kans om wijzigin gen in de groslijst aan te brengen maar de praktijk heeft wel geleerd dat de groslijst een moeilijk te ver anderen volgorde aangeeft. De verkiezingsraad heeft zonder twijfel een moeilijke taak. Hij moet met vele belangen en meningen rekening hou den. Het kan dus ook gemakkelijk gebeuren dat bepaalde personen of groeperingen het met de beslissing van de verkiezingsraad niet eens zijn. Zolang een dergelijk verschil van inzicht binnen normale perken blijft kan men er gevoeglijk aan voorbij gaan. Nu de vaststelling van de groslijst voor de middenstand in Zeeland echter aanleiding dreigt te zijn om met de KVP te breken wordt dat wel iets anders. Wat zijn de bezwaren van de Zeeuwse middenstand? Op de eerste plaats het feit, dat de twee officiële kandi daten van deze groepering, drs. W. Lockefeer (Hulst) en de heer J. Roo- se (Goes), zijn genegeerd. Hun kan didatuur is onaanvaardbaar geacht. Hun namen komen op de groslijst niet voor. Bovendien is de midden stand verontwaardigd over de plaat sen, die andere middenstandskandi daten hebben gekregen. De door de middenstand aangewezen plaatsver vangers van de heren Roose en Lockefeer werden als 14e en 19e ge plaatst. De voorzitter van de r.-k. middenstandsfederatie in Zeeland, de heer J. Martens uit Hulst, werd als elfde op de groslijst gezet. Zelfs laatstgenoemde staat niet op een ver kiesbare plaats. De eerste reacties uit Zeeuwse midden- standskringen wijzen op een oorlogs zuchtige stemming. Er is gedreigd met massaal bedanken voor de KVP en doelbewust afbreuk doen aan de KVP door demonstratief lid te wor den van een andere partij. Terwijl wij dit laatste dreigement als blijk van kwalijk politiek opportunisme zonder meer afkeuren, vragen wij ons toch ook af hoe het zover eigenlijk kon komen. Heeft de verkiezingsraad schuld aan deze gang van zaken? De verkiezingsraad wordt bij de vast stelling van de groslijst geleid door verschillende overwegingen. Hij houdt o.m. rekening met een even redige vertegenwoordiging van de verschillende maatschappelijke groe peringen, met de kwaliteit van de zittende Statenfractie en met de kandidaatstelling in de afdelingen. De verkiezingsraad is formeel ner gens aan gebonden en zou bijvoor beeld een door alle afdelingen ge stelde kandidaat buiten de groslijst kunnen houden. Vooraf een opmerking over het uit gangspunt, dat de groslijst wordt sa mengesteld uit kandidaten van de verschillende maatschappelijke groe peringen. Wij vragen ons af of dit uitgangspunt nog wel houdbaar is. Men kan zich ook voorstellen dat de KVP kandidaten naar voren brengt die uitsluitend op grond van hun kennis en capaciteiten zijn gekozen. Liever de juiste man op de juiste plaats dan concessies doen aan de kwaliteit en slagvaardigheid van de fractie terwille van de hokjesbelan- gen der verschillende groeperingen. Tn dit verband wijzen wij op de recente uitlating van een Zeeuws Staten lid dat het steeds moeilijker voor de Statenleden wordt om het college van Gedeputeerde Staten voldoende tegenspel te bieden. Dit wordt moei lijker omdat de problemen, waarmee een in ontwikkeling zijnde provincie als Zeeland te maken heeft, steeds talrijker en ingewikkelder worden. Welnu: hoe sterker de fractie, hoe sterker het tegenspel. Men kan vaststellen, dat de Zeeuwse KVP aan de laatste doelstelling nog niet toe is. Geografische en maat schappelijke vertegenwoordiging spe len nog steeds de hoofdrol bij de vaststelling van de groslijst. Dat kan dan moeilijk zijn en zelfs betreurd worden maar wanneer dat het uit gangspunt is dient het ook conse quent en met inachtneming van de democratische beginselen te worden doorgevoerd. En wanneer dan de middenstand duidelijk zijn kandida ten stelt (kandidaten, die bovendien ruimschoots door anderen zyn ge-

de Stem | 1965 | | pagina 3