Wa Begroting Breskens sluit als een bus Begroting 's-Heerenhoek 61.000 gulden tekort Zeer geslaagd concert Hulster gemengd koor Keramiekt< van Kroor In afwachtin M. v. d. Spil ster Van festival te f 1 answeert Heikant AGENT(E) NV SLAVENBURG'S BANK 2 MIDDELBURG Raadsvergadering duurde elf minuten Matige beatavond In schouwburg VLISSINGEN Burgerlijke stand School vernoemd naar burgemeester Dagblad De Stem K00PAV0ND Zelfbediening Fa. D.F. v.d. Heijden Huist Kerstconcert te Yerseke zeer voornaam 10°/o verhoging huur gemeentewoningen Nieuwe school met vijf lokalen Raadslid J. Traas: bedrijf opheffen Krotten Raad gaat begroting vaststellen OOSTBURG CBTB viert zijn 40-jarig bestaan TERNEUZEN Riolering in Aardenburg „grote beurt" Bordpapier Te Krabbendijke Bromfietser kwam om het leven Gewest Zeeland M. A. L. Hubregtse P.v.d.A.-voorzitter Visserij Kandidatenlijst P.v.d.A.-Zeeland Ensemble song suwer en genuanceerd Een dode, een vermiste Schelpenzuiger vergaan HOOGWATER Tilburgs jongetje verongelukt W.-Z - Vlaanderen Burgemeester var Breskens sloeg eerste paal ratioproject DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 DECEMBER 1965 2 „De burgemeester heeft een belang rijke vergadering", deelde wethouder A. J. Berenpas mee aan het begin van de gistermiddag gehouden raadsverga dering die door de wethouder werd voor gezeten. Ook verschillende raadsleden hadden andere bezigheden. Niet te ver wonderen, want de agenda vermeldde slechts drie punten, hamerstukken- De vergadering duurde precies elf minu ten. De heer M. Almekinders (C.H.) gaf de gemeente een complimentje voor het ini tiatief m.b.t. de woningbouw. Zoals we reeds hebben gemeld, zullen er dank zij het zogenaamde baksteen-montagebouw systeem 21.000 woningen worden ge bouwd in Goes, Vlissingen en Middel burg, in een periode van zeven jaar. Middelburg gaat alvast 360 woningen met 128 garages bouwen. Mander enthousiast was de heer Alme kinders over het krediet van f 7500,- dat B. en W. hadden gevraagd voor revisie van de citograaf, die in 1954 voor f 18.835,- werd aangeschaft ten behoeve van de gemeenteadministratie werd aan geschaft. „Heeft men alles wel grondig bekeken?" vroeg het raadslid. De voor zitter verzekerde dat dit gebeurd was- „Een nieuwe citograaf is nog niet nood zakelijk en de kosten voor de revisie schrijven we in vijf jaar af," was zijn mening. De openbare vergadering was hiermee afgelopen. Daarna vond het afdelingsonderzoek plaats van de ont werpbegroting 1966. (Van onze correspondent) Of de verwikkelingen, die men de laatste tjjd over de begeleiders van Rob de Nys gelezen heeft, de oorzaak ge weest zjjn van het matige bezoek aan de schouwburg in Middelburg, weten we niet; nu geleek het er wel op of een ge deelte van Zierikzee een avondje uit was in Middelburg. Met <*rie bussen was de vereniging „Zeelandia" naar Middelburg getogen en mocht het programma hen dan niet zoveel hebben geïnteresseerd, hun stemming onderling was in ieder ge val hartverwarmend. Rob de Nijs, die kort voor de pauze op trad, had als noodbegeleiders zich van vier jongens voorzien die we kort kun nen karakteriseren als een waardeloze groep opgeschoten bengels. Niet alleen dat ze niet konden spelen en de micro foons zo hard aanzetten dat de zang niet meer te horen was; ze zagen er tevens zodanig uit, dat we in de pauze hebben moeten vragen of het nu jongens of meis jes waren. Deze beatgroep, die zich „HET'' noemt, kwam wat de benaming betreft nog het beste uit de bus; het wil voor ons alleen maar zeggen: niet vrouwelijk, niet mannelijk, dus onzijdig. De beste indruk in dit armeloos gedoetje was het jonge tienersterretje Jeanne van Zutphen, die naast het buitenlandse geschreeuw, dat we praktisch de gehele avond moesten beluisteren, nog een aardig Nederlands liedje ten beste gaf. Zij was de ontdek king kortgeleden van het AVRO-pro- gramma „Nieuwe Oogst". Het is te ho pen dat de bekendheid van Jeanne van Zutphen haar niet te vlug naar het hoofd zal stijgen. Wanneer dit niet het geval zal zijn kan zij het nog een heel eind brengen. Ook de roodharige Kariu Kent bracht op haar wijze een muzikale bij drage, dat het predicaat „.voldoende" kon halen. Het programma werd door conferen cier Gerry Roeland aaneengepraat en muzikaal onderstreept door pianist Jip Vogel. De wegblijvers hebben deze keer gelijk gekregen; als geheel een avond om snel te vergeten. A.L. Schaakgongwedstrijd De personeels vereniging van de P.Z.E.M. heeft haar jaarlijkse gongwedstrijd vastgesteld op dinsdagavond 28 december in de koffie kamer van het P.Z.E-M.-gebouw. Als wedstrijdleider zal optreden de heer W. Flissebaalje te Middelburg. Geboren: Bertus, z.v. J. de Ridder en P. Reijnboudt: Miriam d.v. E. van Op pen en M. Verstraeten; Martin, z.v. .J Traas en H. van de Ven; Arthur, z.v. I. de Jonge en C. Willemse; WiLhelmi- na d.v. J. Hagenaars en J- Dingemans- Ondertrouwd: W. van Roosmalen 25 j. met mej. L. van de Wage 22 j.; O. Cailleux 37 j. met mej. D. Bryan 45 j.; J. Stam 29 j. en mej. L. Somers 24 j. Gehuwd: M. de Nooijer 33 j. met mej. E. van Gilst 21 j.; J. Krijger 19 j. met mej. C. de Wijze 18 j. Overleden: mevrouw J. Snijders - Kooraan 83 j.; mevrouw M. Krug Van Steenkiste 79 j.; M. de Bree 49 j.; P. Kerkhove 90 j.: J. Boerma 90 j.; me vrouw G. Benee - Fens 82 j. Visaanvoer In de week van 13 t.e.m. 18 december werden aan de vismijn te Vlissingen de volgende hoeveelheden vis aangevoerd, te weten 10793 kg. garna len, 875 kg bot, 1918 kg schar, 1390 kg schol, 1431 kg kabeljauw, 4416 kg wij ting, 115 kg tong en 1 kg kreeft. Kerstfeest De christelijke jeugdclubs te Westkapelle hielden 'n kerstwijdings- avond die onder leiding stond van de heer J. Gabrielse. Ds Van Beveren, gereformeerd predi kant verzorgde de meditatie. Nieuw- en St.-Joosland (Van onze correspondent) De herbouwde openbare school, die de naam heeft gekregen van de laatste bur gemeester van het zelfstandige Nieuw en Sint Joosland, mr. F. Graaf van Randwijck, is in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genodigden, officieel in gebruik genomen. „Het is verheu gend", aldus burgemeester Van Rand wijck, „voor het onderwijzend personeel en de leerlingen, dat de lessen nu gege ven kunnen worden in een school, die geheel aan de eisen van de tijd beant woordt." De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Middelburg, de heer. J. Geleijns, verrichtte de officiële opening door hef naambord van de school te ont hullen. Hij noemde het een compliment voor de burgemeester, dat de school zijn naam gaat dragen. Over de school zelf zei hij; „In het nieuwe Middelburg, waar Nieuw- en Sint Joosland straks bij zullen behoren, zal de school een waardige plaats innemen Verschillende sprekers boden hun ge lukwensen aan met de vernieuwing van de schol, onder wie de directeur van de rijkskweekschool in Middelburg, de heer M. Hage en de voorzitter van de oudercommissie, de heer C. van Moo- lenbroek, die een vogelkooi met vogels voor de school aanbood. Kerstfeest bejaarden De bejaarden van Nieuw-en Sint Joosland vierden in het verenigingsgebouw in de Veer- straat hun kerstfeest, dat werd aange boden en samengesteld door de Vrou wenbond afdeling „Nieuwland". onder leiding van presidente mevrouw David- se-Meijer. Het programma bestond o.a. uit samenzang en liederen van het zang koor, op de piano begeleid door de heer P. Reijnoudt Sr. Het kerstverhaal werd verzorgd door mevrouw Minderhoud. Na afloop sprak de voorzitter van de bejaar- denbond. de heer Jac. Knui.it sr., een dankwoord. Volgend maal zal een micro foon met luidspreker worden opgesteld, zodat ieder het gesprokene nog beter zal kunnen volgen. Papieractie exit Jarenlang heeft het bestuur van de bond van ouden van da gen een papieractie, waarvan de op brengst ten goede kwam aan het Groene Kruis. De actie zal met ingang van 1 januari a.s. beëindigd worden. Het bestuur, dat bij de ingezetenen het papier ophaalde, bestond uit de he ren Janus Joosse, Jaap de Klerk, Toon de Meulmeester en Jaap Knuijt sr. De secretaris, de heer Joosse is over leden. De heren Jaap de Klerk en Toon de Meulemeester zijn ziek. Voorzitter Knuijt kan gezien zijn leeftijd (74 jaar) het karwei niet alleen doen. Andere be jaarden zijn niet bereid de taak van het bestuur over te nemen, zodat men he laas met de papieractie moet stoppen. Dagblad voor Zeeland KANTOREN Voor Zeeuwsch-Vlaanderen Steenstraat 14, telefoon 2377. Hulst Voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur voor Zeeland Exploitatie inspectie Zeeland L. K. M. DE JONG tel. 2377 Hulst F. DE LIGT tel. 6252, Goes privé 7300, Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS, tel. 2377, Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen N OPDAM, v. Ostadestraat 41, Oost burg, tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren J. HüSKEN. tel. 6252, Goes privé 6489. Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252, Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm. 1 mm. ingezonden mededelingen 21/2 mm. gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 1,— elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing pok in de Brabantse oplage resp. f 1,75 en 0,65. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Advertentie) Dinsdag 21, woensdag 22, don derdag 23 december Van 7 - 9 uur GEOPEND YERSEKE In de Nederlands Her vormde Kerk te Yerseke vond een kerst concert plaats. Naast de organist Daan Manneke werkten hieraan mede het Bach-trio bestaande uit Henk van dei- Vliet, fluit; Mab van der Vliet - Vuyk, klavecimbel en Jan Wisse cello. Ter af wisseling waren er nog vocale presta ties van het Zuidbevelands dubbelkwar- tet o.l .v. de organist. Het geheel overziende kunnen we het met de talrijke bezoekers eens zijn als we spreken van een voornaam concert. Er werd hier met groot vakmanschap gemusiceerd door een aantal beroeps mensen en ook de zang van de acht amateurs waren van een zodanig hoog niveau, dat we er met stijgende bewon dering naar hebben geluisterd. De beste prestatie van het Bach-trio was wel gelegen in het eerste werk, nl- een sonate in g klein van Haendel, waar op superieure wijze werd gemusiceerd en waar ook de eenheid steeds bewaard bleef. Trio en kwartetspelen is een van de moeilijkste vormen van musiceren- Alle onderdelen van deze sonate waren goed afgewogen en zo werd dit openings stuk een ware belevenis, die men het beste met gesloten ogen kon beluisteren. Het Z.-Bevelands dubbelkwartet open de zijn aandeel aan dit kerstconcert met een kerstlied van Praetorius, een prestatie, die beloften inhield voor de verdere avond. Naast de Cantate „In dul- ci jubilo" van Buxtehude besloten zij het concert met een kleine cantate voor de kerstnacht van Daan Manneke, waarbij het Bach-trio voor een geavecheerde be geleiding zorgde. Over de laatste canta te kunnen we zeer positieve geluiden la ten horen en we mogen hopen, dat dit werk een bredere verbreiding mag krij gen. De organist zelf kon men horen in ..Nun komm" der Heiden Heiland" van Joh. Seb. Bach, op rustige en bescheiden wij ze uitgevoerd door deze kundige musi cus. Naast triospel waren er nog twee du etten voor fluit en cello, waarbij „Contra punt no- 1" van Honegger de meeste indruk achterliet. Rest ons nog te vermelden, dat de flui tist Theo de Vin medewerkte aan de cantate „In duloi Jubilo". AX. (Advetrbenitóe) Voor bestelling en incasso van onze krant in HEIKANT vragen wij met spoed een betrouwbaar Aanmelden: DAGBLAD DE STEM Steenstraat 14 - HULST Telefoon 01140—2377. Biezetinge IJsclub Het ledental van de ijsclub „De Zwarte Weel" is het afgelopen jaar iets teruggelopen. Het bedraagt thans 360. Dit werd meegedeeld tijdens de al gemene vergadering van deze vereniging. Voorzitter Chr. Goeree zei ook, dat de nieuwe verlichting en geluidsinstallatie is aangeschaft, waartoe het vorig jaar werd besloten. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Goeree en C. Nieu- wenhuyze herkozen, terwijl in de vaca ture M. Zuidweg werd gekozen de heer M. P. Leys. Financieel was het voor de vereniging een gunstig jaar. Dit bleek uit het verslag van penningmeester C. Nieuwenhuyze. Kapelle Afscheid In verband met zijn leeftijd heeft de president-kerkvoogd van de Hervormde Gemeente, de heer A. J. van Liere, zich per 1 januari niet meer herkiesbaar gesteld. In zijn plaats is als kerkvoogd gekozen de heer L. van Wel, tot dusver voorzitter van het colle ge van notabelen. Deze heeft zijn be noeming aangenomen. De heer Van Liere heeft ruim 40 jaar zitting gehad in he,t college van kerk voogden en notabelen der hervormde kerk. Ruim 25 jaar geleden werd hij kerk voogd, na tevoren notabel te zijn ge weest- In 1956 werd hij benoemd tot president-kerkvoogd. Onder zijn leiding zijn de plannen gemaakt voor de restau ratie van het kerkgebouw die drie jaar geleden in uitvoering werden genomen en thans nog in volle gang zijn. In de eerste week van januari zal in intieme kring afscheid van hem worden genomen. Diaken gekozen In de vacature ont staan door het bedanken van de heer M. Schipper, is gekozen tot diaken van de hervormde gemeente, de heer C. De- poeter Gzn. Deze heeft zijn benoeming aangenomen. Eervolle uitnodiging De heer M Zuidweg, lid van de hengelvereniging „De Kanaalvissers" kreeg van de Alge mene Ned. Hengelaarsbon d de uitnodi ging het volgend jaar deel te nemen aan internationale hengelwedstrijden, die gehouden zullen worden in Duits land en een week zullen duren. De heer Zuidweg kreeg deze uitnodiging in ver band met zijn zeer gunstige prestaties in de gehouden Nederlandse selectiewed strijden. Wildhengelwedstryd Er waren 60 deelnemers aan de wildwedstrijd, die door de hengelvereniging „De Kanaal- vissers" werd georganiseerd in de Wes ters chelde. De vangst was op deze regen- en stormachtige middag bijzonder gering. Slechts enkelen wisten een of meer vis sen op de kant te brengen. De prijzen bestonden uit kalkoen, haas, ham, rolla de, kip en worst. De uitslag was: 1. A. Eversdijk; 2. M. C- Sloomaker; 3. C. Visscher; 4. C. Wisse; 5. C. Sulsters; 6. J. P. Lepoeter. 7. G. Burger; 8. G. C. Versluys; 9. C- Burger sr. Voorlichtingsmiddag In hotel „De Zwaan" werd onder grote belangstel ling een voorlichtingsmiddag gehouden over de bemesting in land- en tuin bouw. De heer J. M. v.d. Ven uit Uden (N.-Br.) medewerker van het Bedrijf slaborato rium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek, sprak over moeheid en ziek ten in landbouwgewassen en de fruit teelt. Met dia's werd een en ander ver duidelijkt. Verder werden nog een twee tal films vertoond over bemesting en bemestingsvraagstukken. Op een en an der volgde een zeer levendige discus sie. Kloetinge De gemeenteraad, die hedenavond bij eenkomt, krijgt dan o-a. de gemeen terekening over 1964 aangeboden alsme de die van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg over hetzelfde jaar. Nu deze instelling per 1 januari gaat verdwijnen stellen B. en W. voor om een commissie grondbeheer in te stel len die praktisch dezelfde taak krijgt toe bedeeld als de leden van de voormali ge Burgerlijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg. Alle leden, die daarin zitting hadden t.w. de heren A. Sinke, J. van de Vel de, G. de Dreu en L. van de Linde wor den ook aanbevolen door B. en W. om gekozen te worden in de commissie grondbeheer. Alleen het gemeenteraads lid de heer J. Verburg zal daaraan dan nog worden toegevoegd. Alle leden van de woonruimtecommis sie zijn herkiesbaar voor het komende jaar en R. en W. adviseren dan ook hun herbenoeming. B. en W. staat yoorts afwijzend tegen over het subsidiëren in de kosten van elektrificatie van nieuwbouw buiten het uitbreidingsplan. Bij vestiging buiten dit uitbreidingsplan moeten de hieraan verbonden voor- en nadelen door de betrokkenen zelf wor den overwogen, voordat men stappen neemt aldus B. en W. Indien men toch tot vestiging besluit, moeten de daar uit voortvloeiende consequenties zelf worden gedragen. Het advies van B. en W. aan de raad is dan ook om niet bij te dragen in de kosten van electrificatie van nieuwbouw in het onrendabele gebied. Men is ook voornemens om met ingang van 1 jaiiuari de huur van de gemeen tewoningen met tien procent te verho gen. Rilland-Bath De aanvankelijke plannen van het be stuur van de school met de bijbel, die gingen in de richting van verbouwing en uitbreiding van het bestaande schoolge bouw zijn gewijzigd. Na overleg met in specteur en minister werd besloten nieuwbouw te plegen. Het is de bedoeling een school te bouwen van vijf lokalen. Persleiding Molenwijk Over onge veer zes maanden zullen de eerste wo ningen in het uitbreidingsplan Molenwijk voor bewoning gereed zijn. hetgeen be tekent, dat binnenkort voorzieningen moeten worden getroffen voor de lozing van faecaliën, afval, en regenwater. Aanvankelijk bestond het voornemen de ze voorziening te treffen door het leggen van een hoofdriool vanaf het bouwplan naar het bestaande rioolgemaal aan de Hoofdweg. Als gevolg echter van de te hoge instromingshoogte van het bestaan de ■gemaal, zal het ook al gezien de te verwachten uitbreiding van de ge meente in noordelijke richting niet goed mogelijk zijn een goed functione rend riool te leggen. Een deugdelijke voorziening achten b. en w. echter, een hulp-rioolgemaal op het bouwplan en een persleiding vanaf dit gemaal naar het moerriool in de Hoofd weg. De kosten van een en ander belo pen f 75.000,- en blijven beneden die, welke zouden zijn ger oeid met het leg gen van een hoofdriool. Hiertegenover staan echter de jaarlijkse exploitatiekos ten van het te stichten gemaal. Verlichting Voor het uitbreidings plan Molenwijk heeft de PZEM een ver lichtingsplan gemaakt dat het plaatsen van 60 en het verplaatsen van 2 bestaan de lichtmasten omvat. De kosten worden geraamd op f 27.200,-. B. en w. vinden echter de afstanden tussen de lichtpunten (25 tot 30 meter) te klein. Zij menen dat 30 tot 35 meter voldoende is. Dan kan het aantal nieuwe masten tot 43 beperkt blijven en de kos ten tot f 19.720,-. Raadsvergadering De openbare raadsvergadering van deze gemeente wordt gehouden op donderdag 23 decem ber om half acht ten gemeentehuize. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK „Zakelijk be schouwd zou ik zeggen: het bedrijf moet maar worden opgeheven", was de reactie van raadslid J. Traas op het begrotings tekort van 61.000, waarmee 's-Heeren hoek het nieuwe jaar ingaat. „Een uit zichtloze toestand", zei hij, ,,wat moet er met deze begroting verwacht worden van noodzakelijke verbeteringen? Ik ben geen voorstander van annexatie, maar met te korten kun je nu eenmaal niet werken". Intussen ging de raad akkoord met een verhoging van de straatbelasting en van de opcenten van de personele belasting. De verkregen hogere inkomsten achtte men echter een druppel op een gloeiende plaat. Van f 10.800 tot f 16.000. U hebt de vinger op de zere plek gelegd, aldus burgemeester R. Waalput, op de opmer king van de heer Traas. Hij deelde tege lijkertijd mee dat het tekort in werkelijk heid nog aanmerkelijk hoger zou zijn i.v.m. de gestegen uitgaven voor de alge mene bijstandswet. De heer Traas pleitte intussen voor een zo snel mogelijke afbraak van de krotten in de Hoofdstraat. Op zijn ver langlijstje stond ook de bouw van bejaar. den woningen. E-n het aantal inwoners is nog steeds groeiende. Telde de gemeente in 1961 nog 1501 inwoners, het waren er op een ja nuari van dit jaar 1534. En in het komen de jaar verwachtte de burgemeester een verdere groei. Hoe moeilijk het intussen ook voor 's-Heerenhoek is om de nodige gelden ter beschikking te hebben voor verbeteringen, breek duidelijk bij de be handeling van de begroting. De raad ging na een uitvoerige behandeling akkoord met de ontwerpbegroting. (Advertentie) Dat er desondanks nog heel wat uit te geven zou zijn in 's-Heerenhoek, bewees de voorzitter door op de toestand van de woningen te wijzen: „Éénderde van de huizen zijn krotten", zei hij. „En ik heb de indruk dat ze hoe langer hoe sneller in bewoonbaarheid naar beneden gaan" Hij was van mening dat de gemeente eigenlijk een kritischer beleid zou moe ten voeren om een sanering te bevorde ren. „Verschillende woningen zouden no dig onbewoonbaar verklaard moeten wor den. Er zou meer ruimte moeten komen op het gebied van de woningbouw. Twin tig tot dertig nieuwe huizen zouden we al direct kunnen gebruiken". HYPOTHEEKBEMIDDELING Hulst: zitdag Steenstraat 20. TERNEUZEN: Kersstraat 13, tel. (01150)—3553 Biervliet De raad van onze gemeente komt van daag in vergadering byeen. Op de agen da staan o.a. wyziging bezoldigingsveror dening gemeentepersoneel; toekenning uitkering ineens; aankoop woonhuis Bo- terzandstraat 24 voor f 10.000; diverse verkoopen percelen erfpachtgrond, eni ge subsidieverzoeken en behandeling van de gemeentebegroting 1966. Uit een begeleidend schrijven van b. en w. blijkt, dat voor de begroting een post van 7557,85 gulden is geraamd. De gewone dienst geeft aan inkomsten en uitgaven 994.513,24 gulden. De kapitaals- dienst geeft aan inkomsten 1.715.194,43 gulden en uitgaven 1.811.928,77 gulden, een nadelig saldo van 96.734,34 gulden. Het gemeentelijk budget is met 108.179,98 gulden gestegen. De inkomsten uit het gemeentefonds zullen 40.000 gulden hoger zijn. Veel nieuwe werken moeten worden uitgevoerd. Voor dekking van verschil lende kapitaalsuitgaven kan gedeeltelijk geput worden uit de post onvoorzien en de bestaande reserves. Kuitaart Diamanten bruiloft Zaterdag vierde Kuitaart het diamanten huwelijksfeest van P. van Esbroeck - de Theije. Om 9.30 uur was er een plechtige jubi- leummis te Lamswaarde. In de versier de woning van de zon van 't diamanten paar werd de dag feestelijk doorge bracht. Het paar werd toegesproken door H. de Cock die namens de buurt bewoners sprak. De buurt schonk een wollen tafelkleed en een kistje sigaren. Lamswaarde Pryskaarting N.K.V. Zaterdag werd door het N.K.V. een kaarting gehouden. Hieraan werd deelgenomen door 32 le den. De prijzen werden uitgereikt aan: C. Verschueren - J. v.d. Poel, L. Claes- sens - A. van Troost, E. van Pamelen - J. van Leemput, E. de Schrijver - J. de Booij. Er werd ook nog getritst. P. Hoogstra- te, W. Roelands en J. v.d. Poel deden dat het best. Schieting Sociëteit „De Vrede" or ganiseerde een schieting, waaraan 54 schutters deelnamen. Uitslag: hoogvogel: A. de Bakker, Hengstdijk, le zijvogel: R. van Dijk, Boschkapelle, 2e zijvogel: R. de Guch- tenaire, Stoppeldijk- De meeste kleine vogels (3 stuks) werden getroffen door P. de Waal, Lamswaarde. (Van onze correspondent) Door de C.B.T.B., afd. West-Zeeuwsch- Vlaanderen, is in de zaal van de heer Adriaansen te Oostburg het 40-jarig be staan gevierd van de afdeling. De afde ling telt momenteel 120 leden. De voorzitter, de heer Quaak, vroeg zich af, of de christelijke roeping in on ze maatschappij niet aan het verzwakken is: „Wat komt er van Gods woord nog te recht in een neutrale organisatie?" Door drs. Zijlstra werd een lezing ge houden over de „C.B.T.B. en de verre naaste". Hierbij ging hij vooral in op het internationale werk. de landbouwpolitiek in de E.E.G. en welke invloed Nederland hier heeft. Hij deed tenslotte een beroep op de boerenzoons om niet alleen een opleiding op een landbouwschool te volgen, maar eventueel ook één jaar naar het buiten land te gaan. Voorzitter Quaak dankte drs. Zijlstra en als blijk van waardering overhandigde hij hem het boek West Zeeuwsch-Vlaan- deren in beeld. Secretaris J. Haak uit St.-Kruis gaf hierna enige historische flitsen uit het bestaan van de afdeling. De landbouw heeft kennelijk de boot van de yette na-oorlogse jaren gemist. Toch is er in de landbouw veel tot stand gebracht. De mechanisatie is snel gevor derd en er zijn studieclubs gevormd. Door de heer Sijbrandij werden nog fe licitaties aangeboden namens de Zeeuw se C.B.T.B. Hij sprak de wens uit, dat de opgeda ne ervaringen in het verleden vruchten mogen afwerpen in de toekomst. Daarna sprak de heer K. Buijze uit Schoondijke namens de N.C.H.B.; me vrouw I. Quaak-Karreman uit IJzendijke namens de C.P.B. en de heer W. de Bruijne uit Cadzand namens de C.P.J. Onder leiding van de heer P. Dekker uit -Zuidzande werd tot slot een gezel schapsspel gehouden onder de titel „Kent gij het land van Cadzand". Het trio le Grand uit Aardenburg o.l.v. Joh. de Feijter zorgde voor da muzikale omlijsting. Mutaties Groene Kruis Tijdens een bestuursvergadering van het Groene Kruis, afdeling Terneuzen, werd aan mevr. zr. Kolijn - Burger op de meest eervolle wijze ontslag verleend met dank voor de jarenlange bewezen diensten als wijkverpleegster. Tot haar opvolgster werd benoemd, mej. zr. A. C. Leenhouts, voorheen werkzaam bij het „Groene Kruis te Tilburg. Ter voorziening van de vacature, ont staan door het vertrek van dokter Th Bos, werd dokter Jiskoot als zijn opvol ger gekozen. Kerstzangdienst Voor de interkerke lij'ke kerstzangdienst, die in dè Neder- werd gehouden bestond een ruime be langstelling. De dienst werd geopend met gebed door dominee P. A. v.d. Vlugt, waarna burgemeester mr. H. Rijpstra een openingswoord sprak. Afgewisseld door kerstliederen was er een bijbellezing door dominee L. Berger van de Gerefor meerde Gemeente, luitenant Meuffels van het Leger des Heils en pastoor-deken J. van Mechelen, die tevens het slotge bed uitsprak. Zuidzande Gemeenteraad Woensdagavond ver gadert de gemeenteraad. De heer J den Doelder, gemeente-ontvanger, heeft eervol ontslag gevraagd in verband met zijn benoeming tot hoofdcommies van het waterschap: „Het Vrije van Sluis' te Oostburg. De gemeentebegroting voor het dienstjaar 1966 komt in behandeling en het college stelt voor om mevr. J. de Vey-Eversdijk te benoemen tot schoonhoudster van de openbare lagere school en het gemeentehuis. Schutterswedstrijd Het handboog schuttersgilde: „Willem Teil" speelde in de raadshuiskelder een wedstrijd te gen „Diana" uit Heist. Sluis won deze vriendschappelijke match met 254 wed- strijdpunten. Postduiven expositie De postduiven- houders vereniging: „Recht voor Allen" uit Sluis houdt op tweede kerstdag een tentoonstelling van postduiven in clublo kaal „Lamminsvliet". (Van onze correspondent) AARDENBURG De gemeenteraad van Aardenburg had op het einde van het jaar nog een onverwachte bijeen komst. De oude riolering in de Roese- laarstraat bleek niet goed meer te func tioneren. De buizen liggen er reeds en kele tientallen jaren en zijn van een kwaliteit, waarvan niet mag worden aangenomen dat zij nog langer zullen meegaan. In verband met de bestra- tingswerkzaamheden, die thans volop aan de gang zijn, werd besloten de buizen tegelijkertijd te laten vernieuwen door dezelfde aannemer, die belast is met het uitvoeren van deze bestratingswerk zaamheden. Het rioleringswerk werd dan ook onderhands gegund aan J. den Oude aannemersbedrijf n.v. te Biervliet voor f 16.207.-. De raad besloot mee te doen met de ratiobouwstroom, die de gemeente twin tig niéuwe huizen op zal leveren. Men deed dit echter met tegenzin. „We heb ben op eigen initiatief betere woningen gebouwd", vond men. Aan die mogelijk heid is echter zoals we reeds eerder meldden een einde gekomen. „De ver hitting van de gemoederen is bij dit punt groter dan bij de begroting", aldus de voorzitter, die desondanks voorstelde „maar mee te varen in de bouwstroom, al krijgen we er dan bordpapieren huizen voor". En de raad ging akkoord. KRABBENDIJKE (ANP) De 65-j, rige M. Butijn is gisteren om het l®e gekomen na een ongeluk, waarbij hij zijn bromfiets werd geschept door vrachtauto. Het ongeluk gebeurde gist,, middag om kwart voor vijf op de spijl' sing van de Westweg met de Rijkswe» 58 in Krabbendijke. De bromfietser be' merkte bij het oversteken van de Rijk, weg te laat de naderende vrachtauto op (Van een onzer verslaggevers) GOES De heer M. A. L. Hubrefib uit Goes is benoemd tot voorzitter vap het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid tijdens de jaarvergaderi!' van het gewest Zeeland, die in Goes is gehouden. Hij volgt als zodanig de heer M- J. van Poelje uit Middelburg 0n die deze functie vijftien jaar lang heet bekleed. De kwaliteiten van de scheiden de voorzitter werden geschetst door de' heer C. van Bendegem uit Axel, me. vrouw C- C. van der Wel-Beijen en cè heer J. A. W. Burger. 3 (Van één onzer verslaggevers) BRESKENS Vele gemeenten zullen Breskens beneden om haar gunstige be grotingspositie. De gisteravond in de raad besproken begroting van de gemeente en het vismijnbedrijf voor 1966 sluit als een bus en ziet onder het hoofdstuk kapitaal- dienst zelfs een batig slot van ongeveer drie en een halve ton. Veel kritiek is er niet geweest. Wel vele loftuitingen van het college van b. en w. en de samenstellers van de begroting. De eerste die zijn tevredenheid betuigde met de begroting, was de heer J. Vergouwen, de enige die namens de P.v.d.A. een al gemene beschouwing wilde geven. De an dere fracties bepaalden zich tot het stel len van incidentele vragen. In zijn algemene beschouwing bracht de heer Vergouwen uiteraard de ge meentelijke herindeling ter sprake. Hij sprak de hoop uit, dat de mening van de Breskense raad voor het vormen van een gemeente in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, „die langzaam maar zeker bij de bevol king in de streek weerklank gaat vin den", spoedig gehoor zal krijgen in Den Haag. Enigszins teleurstellend achtte hij de geringe vooruitgang die geboekt wordt in de Commissie Kustgemeenten. Burge meester J. Eekhout kon de heer Vergou wen enigermate geruststellen met de me dedeling, dat de te volgen procedure veel tijd vergt. Hetzelfde geldt voor een vraag betreffende het Industrieschap, waarvoor thans een schattingsrapport voor de.aan koop van de benddigde gronden in be handeling is. Mevr. M. Niermans-Cossye (Vrije So cialistische Arbeiders) kon zich niet ge heel verenigen met de antwoorden van b. en w. op drie door haar gestelde vragen, die alle de vissery betroffen. De vragen sproten voort uit een ongerustheid van de gang van zaken in de visserij, voor zover Breskens hiermee binding heeft. Dat vele haringvissers uit Urk en Texel hun ladingen niet meer in Breskens, maar in Belgische havens lossen, is, aldus de voorzitter, niet of nauwelijks te verhin deren: „Dit is een uitvloeisel van de E.E.G.-bepalingen, die aanlanding in E.E.G.-landen mogelijk maakt". Scherp kantte mevr. Niermans zich te gen wat zij noemde: „een verder experi menteren met een verloren zaak". B. en I w. en het overgrote deel van de raad zien I de kwestie niet zo somber in. En met na-1 me wethouder W. v. d. Hooft verdedigde het voortduren van het experiment, zich beroepend op een van bevoegde zijde ge-1 geven advies, waarin het systeem voor I nadere ontwikkeling vatbaar wordt ge- H noemd. De derde vraag van mevr. Nier- mans betrof een efficiency-rapport van de vereniging van Nederlandse gemeen ten, voor het vismijnbedrijf. Burgemees ter Eekhout deelde mee dat dit rapport binnen enkele weken tegemoet kan wor den gezien. Nauwelijks commentaar was er op de beschikbaarstelling van een krediet van f 42.000 t.b.v. de verbetering van de weg Breskens-Nummer Een. De totale kosten bedragen circa acht ton, waarin behalve door Breskens nog wordt bijgedragen door de provincie, het waterschap het Vrije van Sluis, de calamiteuze Hoofd plaatpolder en de gemeenten Hoofdplaat, Groede en Schoondijke. Op de behandeling van de begroting komen wij morgen nader terug. (Van een onzer verslaggevers) GOES Tydens de jaarvergadering van het gewest Zeeland van de Parti] van de Arbeid is de kandidatenlijst voor de verkiezingen voor provinciale staten vastgesteld. Daarop staan de na- irieri van M. J. van Poelje, Vlissingen, J. L. Lukaart, Goes, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, Middelburg, J. Stenvert, Terneuzen, P. J. Bom, Kortgene, mevr, A. Priester - Gubbels, Vlissingen, el K. A. Keuning, Zierikzee, C. Hoek, Goes, P. A. Koels, St.-Maartensdijk, M. A. L Hubregtse, Middelburg, R. Hol, Terneu zen, mej. M. Bos, Schoondijke, drs E- J. Prins, Goes en A. J. de Koene, Vlis singen. Ongeveer 20 kandidaten zijn door de kieskringen kandidaat gesteld voor de plaatsen 15 en volgende. Bij de samen stelling van de ontwerpkandidatenlijst was men er vanuit gegaan, dat de frac tie verjongd dient te worden, er moet zijn van regionale vertegen1 gingen en dat een grotere vertegenwoor diging van vrouwen gewenst is. Een uit voerige discussie ging de samenstel!^ van de definitieve lijst vooraf. HULST Twee uur aandachtig en ge boeid luisteren naar koormuziek. Die prestatie leverden de ongeveer 300 men sen, die waren komen luisteren naar het Hulster gemengd koor onder leiding van Jo Ivens. In wezen werd de prestatie na tuurlijk niet verricht door het verheu gend uitgebreide auditorium, maar door het koor, dat byzonder goed, zuiver en genuanceerd musiceerde. Dirigent Jo Ivens heeft het de toehoor ders bijzonder aangenaam gemaakt. Voor de pauze werden polyfone werkjes, een uitstekende bloemlezing van het hoogtepunt van de koorliteratuur in de renaissance, uitgevoerd. Na de pauze zong het koor, dat in zijn normale bezet ting „op de planken" stond, kerstliede ren. En men mag weten, dat het ensem ble daarin zo langzamerhand welhaast onovertrefbaar is geworden. Bovendien lichtte Jo Ivens alle werk jes, die voor de pauze werden vertolkt, duidelijk, geestig en toch zeer vakkundig toe. De koorleden waren voor deze gele genheid in de nieuwe concertkleding ge stoken, zodat er ook voor het oog nog iets te bewonderen viel. Het was ongeveer twee jaar geleden, dat het koor in Hulst had geconcerteerd. Inmiddels heeft het publiek de verrich tingen van het koor toch kunnen volgen. In die twee jaar werden namelijk twee grammofoonplaten van het koor uitge bracht en werden vele radio- en enkele televisieopnamen gemaakt. Het concert van vrijdagavond mag men zien als een duidelijke bevestiging van het grote kun nen en de grote mogelijkheden van het koor. Hoogtepunten voor de pauze waren on- zes inziens de vertolkingen van enkele werkjes van Orlando di Lasso en van het door Jo Ivens bijzonder geslaagd be werkte „een meisje, dat van Schevenin- gen kwam". Het musiceren getuigde vooral in deze gevallen van de „spirit" van het koor. Zelfs het echolied van Di Lasso kwam, ondanks de minder gun stige akoestiek van de zaal goed uit de verf. Het programma van na de pauze vertoonde veel overeenkomst met dat voor het televisieprogramma, dagavond om tien voor tien, tussen cc' eerste en tweede gedeelte van Will® Duys' „voor de vuist weg", zal wow uitgezonden. De Nederlandse staat een aangenaam en sfeervol uurtje te wachten, heeft en kunnen n» hunner constateren. GRONINGEN (ANP) - «töfi zuiger „Nieuweschans 1" (1*3 «J®'. i( Nieuweschans, is, naar de roW^jj u, water in Delfzijl vreest, in hu weer van de laatste dagen vwIjVj Er waren twee opvarenden aan Het stoffelijk overschot van de "J eigenaar C. de Boer uit Wmschote< huwd, is op het Duitse waddajjg Nord'emey aangespoeld. Be C. Kroes uit Delfzijl, eveneens F wordt nog vermist. Het schip dag voor het laatst gezien tusse derney en Rotterdam. Morgen, woensdag 22 decemoe weert 2.29 en 14.47, Terneu en 14,09, Vlissingen: 1.24 en meldinge: 3.18 en 15.33. Vandaag WATERLANDKERKJE j Gem.huis 15 uur Raadsvereade NECES uur Raadsver^ G SR>t Ostende 20 uur Kerstavond v Prins''van Oranje 10 uur Be^ vergadering CBTB 7.e{0S Korenbeurs 20 uur Concert «eu m er orkest ANTWERPEN lu^rMaar KVO 20 uur De vogelhanden Morgen Raadzaal 19 uur Raadsverga Kan de parlevinker straks het AXEL Het schijnt dat Zeeland en met name ook het gewest Zeeuws Vlaanderen vanwege de recreati mogelijkheden niet alleen de aanda trekt van vakantiegangers, maar voc ook van kunstenaars en kunstnijvera die er niet zozeer recreatie als wel traite zoeken. Het aantal schilders, de laatste jaren de grote steden va wel heeft gezegd om ergens in Zeeu- Vlaanderen een oud arbeidershuisje een boerderijtje op de kop te tikken er zich metterwoon te vestigen on de hoge hemel en in de rust, nee steeds meer toe. Onder hen bevinc zich buitenlanders o.a. Belgen en Di sers. Ook H. A. Kroonder, een zak man uit de randstad, die het jacht leven van het commerciële bedrijf e delijk voorgoed vaarwel heeft geze om van zijn liefhebberij, „de keramie een beroep te maken, behoort tot h die het licht en de stilte van Zeeuws< Vlaanderen hebben ontdekt. Enk. maanden geleden vestigde hij zich een huisje in het gehucht Pulhaven ac ter Zaamslag en houdt thans zijn eer. tentoonstelling in zijn woonstreek: in Christelijke Openbare Leeszaal te Ax Te bezichtigen tot half januari. Uit vazen, pullen en plastiekjes, die op tafels en de bruinhouten boekenkast van de leeszaal zijn opgesteld, blij duidelijk, dat Kroonder een man is zoekt naar het zuivere handwerk. I vermijdt de draaischijf en modellee vormt en bouwt op met zijn vingei met een kennelijke voorliefde voor h ruige van de materie. In de kleinpla tieken met menselijke figuren ontbree net behalve aan een originele vis op het gegeven onderwerp (er tred. te vaak reminiscensies op) nogal eei aan een vast en volleerd vormbewus zijn en vakmanschap. In het vaatwei daarentegen weet Kroonder met eenvo dige rustieke vormen aardige resultats TILBURG. De bijna 4-jarige Ante Bmslage uit Tilburg verongeluk maandagmiddag vlak bij de ouderlijl woning toen het kind, rijdens op ec Jietsje over het trottoir langs het Wilhe «unapark, onder een auto van de g< meentereiniging terecht kwam, die u een fabriek spoort naar buiten kwaj gereden. Het jongetje was op slag doo< BRi-5 JSto onze correspondent) burgemSNS,N. Maandagmorgen heei sorsteruS J( Eekh°"t van Breskens d in We« agen voor het ratioprojec Plechfiol"jeuwsck-Vlaanderen. Bij dez P Zeg!™IjT1: aanwezig wethoude ris p uL .i Breskens, gemeentesecreta- Meiiaarrt h. z' Semeente-opzichter J Aardenbu, pUI?,emeester M- v- Berckel "1 ratiobnnïïfé vlce-voo.rzitter van he deren d^Lo1*1 West-Zeeuwsch-Vlaan "Pzichter vlt,r I r. uit Schoondijke al Kruff ui, On?«, rafiobouw en de hee Van hè» t g,als technisch adviseuj Paal isl°b°uwteam. Met deze eerst bouwstronm gemaakt met de ratio welke in ïïn ?°„ro W®st-Z.-Vlaandere« in drie iaar ?-° woningen omvat ei kens kriiet seerd m°et zijn. Bres 40 Woningen^ 6 stroom twee kee: 'eHHMswfertRweTd Jf °ns DorPshui «it ie'aoudt. de gro2 W?Ld met ZW?. vocaal JfSl. Hij behaalde i r van dit festi Uitslagen waren- ve .de tienerprijs. Di Bansweert f vpcaal: M. v.d. Spil ui atrumenta^lf Thedvf ï"?1' TerneuZ6... Ij. Echter van w ets,Uit K™iningen «loop wa/ae? een Henerbapi'

de Stem | 1965 | | pagina 2