Dodenwacht op de Ping An „België verdelen tussen Frankrijk enNederland" excellent! SENATOR aanstekelijk lekker! VOOR HEM OCEAANZWERVERS VERVELEN ZICH ROT' OP HAVELOOS EN GESTRAND SCHIP. Dagjesmensen komen in drommen „Stinkzooi" Handarbeiders en beambten in één c.a.o. Televisie Sliertjes Vette kluit wajang* Parkomatic: primeur in Rotterdam Ned. Antillen blijven binnen Koninkrijk E.E.G.-RAADSEL: Wel of geen ministerraad in Brussel? NRKM-voorzitter B. A. Hurkmans officier van O.N. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 1965, ook je: de |oi ge il. Per 'lerinis- -5) per pi* oni- In ..KLEIN-METAAL" r Ik neem Wajang omdat het 7% ongezouten JÜ margarine is, en...puur plantaardig! BRUIDEGOM VERGAT ZIJN BRUID BELGISCH MAANDBLAD MELDT ALS IDEE VAN DE GAULLE Relatiewerk en dat voor Koninklijke Mignot de Block n.v. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) TERHEYDE De verdoemde Ping An ligt er uitzonderlijk mooi bij op het stille strand van Terheyde. De roestende zeeschuimer van Engelse huize, varend onder Liberiaanse vlag en met een Chinese bemanning, die drie weken geleden kort na de dra- matismhe stranding luid kwetterend in de richting van Hong Kong ver dween, heeft vrijdagnacht zijn me tershoge boeg als een verfrommelde boksersneus nog dieper in de stenen van een golfbreker gestoken. Opge jaagd door wind en golven was het iwart-rode spookschip rillend en tril lend vanuit de branding naar de duin voet gekropen, waar het nu als een onwrikbaar baken boven de Westland- se kassen uitsteekt. Aan boord van de Ping An heeft men deze radeloze vlucht landinwaarts lang tevoren zien aankomen. De negen man nen van de Rotterdamse Bergingsmaat schappij Van'der Tak, die de dodenwacht hebben betrokken bij het stervende wrak, lagen 's nachts in hun kooien te rijden en bij elke windstoot zagen zij de wanden van hun hut wankelen. Een angstaanja- i gend gezicht, wanneer je weet. dat er alleen zand onder de kiel zit, In dc vette kombuis van de Ping An - de bruine klok staat sil, de kalender i, na september niet meer afgescheurd, de lege bierflessen zijn numeriek in de meerderheid haalt machinist Sluys nu weer opgelucht een mondvol bedomp te adem. Met twee collega's houdt hij de verwaarloosde generatoren in de buik van het schip aan de praat, want ook een gestrande boot kan het ontaard don ker worden. Hij zorgt voor licht en varmte. Hij is een gevierd man aan boord. Het is daar beneden een stinkzooi, zegt hj), maar het gekke is wel dat alles werkt. Er is niks kapot. Die kerels heb ben er alleen met de pet naar gegooid, n dachten als we een vuurtje stoken gaan we wel vooruit en voor de rest lie ten ze de boel barsten. Toch begrijp ik nog steeds niet hoe die schuit op het strand verzeild is geraakt. Aan de ma chinekamer heeft het in elk geval niet gelegen. Hij slaapt in een van de officiershut- I ten, een bruin doorrookt hol met een vloer vol vetkringen. Hij heeft wel zijn J eigen matras van de wal meegenomen 'want je weet nooit wat er in de bin- nevering van een ander zit. Ik heb Giks tegen Chinezen, maar als ik jeuk krijg dan wil ik weten van wie." Als hij niet in de ingewanden zit of wacht loopt, dan legt hij een kaartje of •eest hij de krant. Om de twee dagen er nieuwe kranten van de wal en '-ïja maatschappij zorgt elke week ook rog voor een verse leesportefeuille. >iuys: dat is natuurlijk ontzettend sym pathiek, maar je blijft je rotvervelen- •Ve zijn gewend om over de oceanen rond te zwerven. Het ene moment zit je in de buurt van Japan dan krijg je weer «en seintje dat bij Hawaii een schip in I moeilijkheden zit. Je stuift er heen en 3® pikt hem op. Dat is sport, dat is I avontuur. Hier gebeurt geen bliksem". I Collega Mannaart valt hem gretig bij. Jfl-t is geen leven meer. Je zit de hele jag tegen dezelfde smoelen aan te kij ken. maar 's avonds ben je nog geen meter opgeschoten. Je kunt natuurlijk wn stuk in je kraag drinken, maar daar 3 de lol ook gauw vanaf- Het enige, Wat je kunt doen, is vroeg naar bed 8!n'- ^et hier net een kostschool- 1® tien uur ligt het hele schip horizon tal, ie hem tot halverwege de scheepswand ophijzen. Dat spaart hem elke dag vijf tien centen voor een fietsenstalling uit. UTRECHT (A.N.P.) Als de onder handelingen met succes worden be kroond, zullen binnenkort in de (klei ne) metaalnijverheid c.a.o.'s worden af gesloten die evenals in de goud- en zilvenii.jverheid zullen gelden voor handarbeiders en beambten. Dit hebben de metaalbedrijfsbonden althans voorgesteld aan de federatie van werkgeversorganisaties in de me taalnijverheid. Voor de beambten in de metaalnij verheid bestaan thans nog geen c.a.o.'s. Een verdere integratie van beambten en uurloners inzake de functies en het creëren van salarisgroepen zal door een technische commissie nader tijdens de contractperiode worden uitgewerkt. De bonden hebben voorts voorgesteld de loonschalen op 1 april 1966, 1967 en 1968 reëel te verhogen. PATER J. G. VAN DER LUUR (56) uit Overasselt is gistermorgen in de buurt van Nijmegen bij het inhalen van een andere auto met zijn wagen frontaal in botsing gekomen met een tegenligger en op slag gedood. Een uur geleden zijn de bergers be gonnen met het aanbrengen van een nieuw anker. Vanaf een dansende vlet werd een lijn overgeschoten, die fees telijk zijn doel miste en daarna door dui ker Hendriks uit het water werd gevist. Hendriks heeft zijn opleiding gehad bij de Koninklijke Marine en is daarna op de snabbeltoer ingedoken. Hij heeft vo rig jaar nog in Israël de wrakstukken van de Exodus en de Patria onderzocht. „Leuk werk", vind hij „je ziet nog eens wat." Berger Spruyt, die de leiding heeft, hoopt dat de Ping An door dit extra anker wel op zijn plaats zal blijven. Hij staat hoog boven het zeegewoei aan de railing en schreeuwt zijn bevelen in de golven- Vanaf de vlet maakt Wim de Korver op hetzelfde moment een fraaie close-up van zijn rond, doorgroefd ge zicht. Met collega Ton Verkrcost heeft hij al duizend meter celluloid aan het drama van de Ping An verschoten. Straks als alles achter de rug is, zal de NCRV dit materiaal verwerken tot een zwart-wit feitenrelaas voor de televi sie. Verkroost is al drie weken in de buurt van Terheyde. Hij geeft het grif toe: ik sta met de Ping An op en ga er mee naar bed". Vandaag heeft hij nattigheid voelen aankomen en lieslaarzen geleend van een buurman. Hij staat ter hoogte van de gekneusde scheepsschroef en filmt duiker Hendriks, die snuivend in zijn rubberpak uit de golven opduikt als een gestroomlijnde Neptunus. Op het moment dat hij inzoemt, springt een golf op hem af en vult zijn laarzen tot aan de rand met zeewater. Het is voor hem een late Sinterklaas. O, kom er eens kijken wat ik in mijn schoentje vind- (Advertentie) I Jf f I*3" *>uiten de gloeilampen geen I lichtpunt op de Ping An? Jaze- I im zaterdag komen er tiendui- ,?T'-n Wensen en die staan zich dan be- I ï!°e,1.te -vergapen. Geweldig gezicht. I ls, het nog drukker dan op een zo- 1 w8, g' iedereen heeft een foto- tT® Wj zich of een filmcamera. u even. roepen ze dan, en dat A',e, dan maar, want je wil. geen I Mbreker zijn. Spronsen zorgt eigenhandig voor •vLirS lichtpunt. Hij verzorgt de ï'm, tijdens deze gedwongen over- Xi1?? ,en hij doet dat tot ieders te- ln u vriesruimen van de Ping bevatten nog voldoende duistere •t?j,an honderden bami-speciaals 4, de groene groente gaat ie iedere ■th dorpZ1)n 'witblauwe racefiets naar I iïürimÜag bataat het menu uit kip met :')B Spronsen komt tegen hevriJ met gekromde rug uit Ter- te 018 en rt>ept naar boven dat V. «en pp., I o 5ven I Ah het aWtt hij een lijntje uit moeten gooien, .touw beneden gearriveerd is. zijn fiets eraan vast en laat 'Adivertentóe) Op het bergingsschip van Van der Tak worden ondertussen de krijgsplannen be sproken- Als de mannen van Van der Tak ka .s zien de Ping An uiit het dwang buis van zand te bevrijden, heeft hun maatschappij een vette kluif in de wacht gesleept. In de komende week zullen bulldozers, pompen, zuigers en draglines een smalle gleuf in het weerbarstige zand graven en daarna zulen de sle pers van Smit proberen het stalen fan toom naar open zee te lokken. In het hoofdkwartier te Rotterdam wint het optimisme voorlopig op pun ten van de scepsis. Men is daar ook niet uit het veld geslagen door de plotselinge uitval van de Ping An, dat is spel zeg gen ze, dat moet je sportief opnemen. Zolang Den Haag geen toestemming heeft gegeven voorde redding van de Ping An, blijven de Nederlanders pelgri meren naar het pompeuze wrak. Tot nog toe zijn vierhonderdduizend mensen over de duinen bij Terheyde geklom men en nog steeds groeit dit aantal aan. De mannen met warme worst en Goud se stroopwafels maken tijdens de week ends gouden zaken, de gemeentepolitie maakt zwetend overuren om de ordelo ze stroom in zanderige banen te leiden. iet ligt met zijn roestende, pokdalige huid, met zijn ingedeukte reddingsboten en platgeslagen neus voor het eerst in zijn achttienjarig bestaan in het middel punt van de publieke belangstelling. In Terheyde zeggen de caféhouders handenwrijvend: hi) ligt daar goed, hij kan het niet beter treffen. Het is voor deze mensen een uitge maakte zaak dat de Ping An moet blij ven liggen waar hij ligt. Als de ber gers kans zien hem vlot te krijgen, kan dat voor de Ping An immers alleen maar een afgang betekenen- PLANTEN MARGARINE _onfl8ZOUt«n-puur plantaardio-liefatvortoerbaar-dua gezond. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Nederlandse Spoor wegen hebben gistermiddag bet eerste automatisch beheerde parkeerterrein op het vasteland van Europa by het cen traal station in Rotterdam in gebruik genomen. Dit parkeerterrein „Parkomatic" ge naamd is in de eerste plaats bedoeld voor langparkerende treinreizigers: zij betalen één gulden per dag (of 80 cent op een abonnement) tegen drie gulden voor parkeerders, die niet de trein nemen. Er is plaats voor 97 auto's. Het terrein is afgesloten door bomen die automatisch opengaan als men drie gulden in een automaat laat glijden ofwel zijn abon nementskaart in een andere automaat steekt. De bomen sluiten zich door een drem pelcontact onmiddellijk achter de auto. Bij het verlaten van het terrein gaat een andere boom eveneens automatisch open en dicht De automatische bediening van het ter rein is zover doorgevoerd, dat de ap paratuur voor abonnees plaatsen reser veert. Zijn alle vrije plaatsen bezet, dan verschijnt het woord „vol" bij de ingang. Verlaten er vervolgens auto's het parkeerterrein, dan verdwijnt deze waarschuwing weer. De „parkomatic" is bedoeld als proefne ming. Als zij slaagt wil de N.S. ook elders dergelijke automatisch beheerde parkeerterreinen aanleggen. Op de foto: De eerste gegadigde om te parkeren in Rotterdam was een klas sieke De Dion Bouton. (Advertentie) BREDA, vrijdag. Een wenende bruid stond vanmorgen, omringd door verbijs terde getuigen en familieleden, trooste loos op de stoep van het stadhuis. De bruidegom bleek spoorloos verdwenen te zijn. Een groots opgezette speurtocht vond zijn besluit in de expositie van débé-meubelen op de Teteringsedijk 89bis. Men trof er de bruidegom aan. achterover gezeten in een t.v.-fauteuil, bezig de daar gewoontegetrouw aange boden koffie (met iets erbij) te nuttigen. De man bleek er alleen maar even te zijn binnengelopen om op te geven via welke meubelhandelaar de door hem en zijn bruid bestelde meubelen moesten worden afgeleverd. ,,Je krijgt hier zó het gevoel al lang en breed getrouwd te zijn. dat je de plechtigheid vergeet", aldus de brui degom, die zich daarop in allerijl naar het stadhuis spoedde om aan de laatste formaliteiten te voldoen. De Bredase expositie is geopend op maandag en vrijdag van 8.30—21 uur; dinsdag, woensdag en donderdag van 8.30—18 uur; zaterdag van 8.3017 uur. DEN HAAG (ANP) Het is de bedoeling dait op 16 februari volgend jaar de aan deelhoudersvergadering van de Exploita tiemaatschappij Scheveningen N.V. (EMS) wordt gehouden. Op de agenda zullen on der meer voorkomen de benoeming van de heer Zwolsman tot commissar ia van de N.V. (Van onze correspondent) BRUSSEL Nederlands am bassadeur te Brussel, jhr. Teixei- ra de Matto's, heeft tijdens een afscheidsbezoek aan de Belgische minister van buitenlandse zaken Paul Henri Spaak, onthuld, waar om zijn Franse collega Francis Lacostc zo onverwacht door het Franse staatshoofd naar Parijs was teruggeroepen. Omdat dc Franse ambassadeur had gewei gerd, op te treden als verbin dingsman tussen zijn regering en bepaalde separatistische bewe gingen in Wallonië. Francis Lacoste had eveneens geweigerd, met zijn Nederlandse ambtsge noot te Brusel van gedachte te wisselen over een mogelijke ver deling van België tussen Neder land en Frankrijk. Deze sensationele feiten worden ont- hüld in het Belgische maandblad ..Special", dat eraan toevoegt, dat Brus sel al over een dik dossier beschikt, waaruit inmenging van Frankrijk in de binnenlandse politieke aangelegen heden van België blijkt. Het maandblad „Special" beschikt over een staf van journalisten, die vooral over zeer persoonlijke en betrouwbare informatiebronnen in Kongo beschik ken. Hoofdredacteur Pierre Davister een vertrouwensman van de Kongolese ex-premier Moise Tsjombe en zijn me dewerker Francis Monheim is een per soonlijke vriend van de nieuwe Kon golese president Moboetoe. Er was zelfs een merkwaardige samenloop tussen de recente staatsgreep te Leopoldstad en de publikatie van de jongste „Special". Op het ogenblik zelf dat Moboetoe Ka- savoeboe afzette en de Kongolese re gering ontbond, kwam „Special" op de markt met een grote kleurenfoto van Moboetoe en met het veelzeggende on derschrift: „De derde man, Kongo's laatste kans". Om terug te keren tot het Brusselse dossier, volgens „Special" heeft de Franse president De Gaulle tijdens een geheim onderhoud in het Elysée Paul Henri Spaak zonder omwegen te ver staan gegeven dat hij niet in zijn schik is met het taalbeleid van de Belgische regering. „Frankrijk" zou Charles de Gaulle hebben gezegd „kan niet langer ge noegen nemen met de stelselmatige mi- norisering van de Belgische fransspre kenden. Frankrijk kan niet onverschil lig blijven tegenover een wetgeving die het Franse element in een dwangpo sitie brengt. De Belgische regering heeft een taalgrens afgebakend. Die grens is de onze". Het Belgische maandblad herinnert er aan, dat De Gaulle de oprichting heeft bevorderd van „progres et patrie", een organisatie die geleid wordt door Mi chel Debré, ex-premier van de Vijfde Republiek, nog steeds een der theoretici van het Gaullisme en een manusje van alles van de generaal. De organisatie Progres et Patrie ruggesteunt en finan ciert meerdere pro-Franse afscheidings bewegingen in Canada. Zwitserland en Belgie. Progres et Patrie heeft onder meer meerdere honderden miljoenen ge geven aan Waalse separatistische orga nisaties, en met name aan het Mouve ment Populaire Wallon van wijlen An- dré Renard. De fondsen van Progres et Patrie ko men niet rechtstreeks uiit de Franse schatkist. Ze worden in de eerste plaats geleverd door de eigenaars van de fa brieken Bloch-Dassault, bouwers van de IS Cf* Mirage-gevechtsyliegituigen. De fondsen zijn zeer belangrijk, aangezien Progres et Patrie op een gegeven ogenblik ongeveer 1 miljard Belgische franks (75 miljoen Nederlandse .guldens) ter beschikking had. Een Mirage-schandaal in Zwitser land heeft de Frans-Zwitserse kolonel Etien Primault, chef van de militaire aankoop-dienst, trouwens zijn baan ge kost, toen enerzijds bleek dat de Zwit serse kolonel op eigen hand de kredie ten van de aankoop door de Zwitserse luchtmacht van Mirage-straalvliegtuigen ver had overschreden, en anderzijds de relaties aan het licht kwamen tussen Bloch-Dassault. Progres et Patrie en de actieve separatistische propaganda in de Zwitserse Jura, „vaderland" van kolo nel Primault. Volgens „Special" volgt Brussel niet alleen -met aandacht de contacten tussen Progres et Patrie met Waalse separatis tische organisaties, maar ook de recente belangstelling van de Franse overheden voor een deel van het Belgische graaf schap Vlaanderen, dat thans deel uit maakt van België. Het is opgevallen, dat het Franse departement van onder wijs zowat anderhalf jaar geleden in Rijssel gestart is met leergangen in het Nederlands. De bedoeling hiervan is zeer zeker nieit het Nederlands opnieuw wortel te laten schieten in deze eertijds Nederlandse gebieden, want in de la gere school blijft het aanleren van het Nederlandse verboden, zodat nog slechts een Vlaams dialect wordt gesproken door de oudere bewoners van afgelegen, boerendorpen. De leergangen te Rijssel worden in hoofdzaak gevolgd door hoge re Franse ambtenaren, met het doel in de Belgische provincies West- en Oost- Vlaanderen een economisch achterland te scheppen voor Noord-Frankrijk. Het Belgische maandblad wijst erop, dat Frankrijk in de laatste kwart eeuw ai eerder plannen heeft gehad om Wal lonië politiek te annexeren. Tijdens de tweede wereldoorlog wilde het Vichy- regime het verlies van Elzas-Lotharin- gen aan het Reich goedmaken door ge biedsuitbreiding naar het noorden. De annexatie werd voorbereid door diplo matieke stappen van Laval te Berlijn en door een bureau, dat de openbare opi nie in Wallonië moest rijp maken. Het bureau droeg de naam van een oud consul van Frankrijk te Luik, Salliën, stevig ingeburgerd in Waalse separatis tische kringen. Het bureau kende heel de oorlog door maandelijkse vergoeding toe aan Belgische personaliteiten, die de overgang van Wallonië naar Frank rijk genegen waren. Vanzelfsprekend laten wij „special" de verantwoordelijkheid voor de authenti citeit van deze onthullingen. Een feit is het, dat het Waalse separatisme de on dergang van het Vichy-regime en de ineenstorting van het Derde Rijk heeft overleefd. Onmiddellijk na de bevrijding verscheen in Wallonië het dagblad „Le Gaulloise", dat geen dag liet voorbijgaan zonder de meest ongehoorde beledigin gen aan het adres van de Vlamingen en zonder een openlijk pleidooi voor de in lijving van Wallonië bij het Frankrijk van De Ga-ulle. Er werd beweerd, dat de krant werd gevoed met geldmidde len uit Franse bron. En was het louter coïncidentie dait „Le Gaulloise" door de knieën ging, kont nadat er een einde was gekomen aan het eerste bewind van Oharles de Gaulle? Een ander feit is het, dat de jongste jaren de Franse propaganda in België weer crescendo is gegaan en ook in Vlaanderen de initiatieven in de scha duw stelt die getroffen worden in het raam van de Nederlands-Belgische cul turele uitwisseling. Zeker is het, dat Charles de Gaulle, in zijn dromen over le grandeur, niets zal doen om afstand te nemen van se paratistische stromingen, die momenteel moeilijkheden veroorzaken in landen met Franse minderheden. In zijn memoi res betreurde hij iimmers zelf dat „Frankrijk beroofd is van zijn natuur lijke grenzen, gescheiden van volken, die voortsproten uit zijn ras". JONCKHEER binnen Koninkrijk (Van onze redactie buitenland) WILLEMSTAD „Laat het thans voor iedereen duidelyk zijn, dat 't volk van de Nederlandse Antillen er geen enkel belang by heeft om zyn zelfstandig be staan voort te zetten buiten het Ko ninkrijk der Nederlanden. Aldus de Antilliaanse premier dr. E. Jonckheer in zijn rede in de statenzit- ting ter gelegenheid van de statuutdag. Hij zei, dat in de afgelopen elf jaar, $inds het tekenen van het statuut, de be hoefte van afscheiding zich geen enkele keer heeft voorgedaan. De heer Jonckheer was vooral tot de ze uitspraak gekomen omdat, naar hij zei, zelfs in het moederland Nederland stemmen zijn opgegaan om aan Surina me en de Nederlandse Antillen, des noods tegen hun wil, de on afhankelijk- heidsstatus op te leggen. BRUSSEL (ANP) In Brussel is donderdag aanzienlijke verwarring ont staan -over de vraag, of de „Vijf" nu wèl of niet maandag 'in vergadering van de ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap zullen bijeenko men. De verwarring is ontstaan, doordat vol gens sommige berichten uit Parijs, waar de minister van buitenlandse zaken van de EEG-landen elkaar op de NAVO-bij- eenkomst hebben ontmoet, was besloten om op 20 december voor de vierde keer sinds de Franse boycot van de Europese instellingen een vergadering van de mi nisterraad te houden. In Brussel was daarvan niets bekend en bestond er slechts een eerdere be slissing om de eventueel voor 20 decem ber vastgestelde EEG-ministerraad niet rte laten doorgaan. Door contacten met de regeringen in Bonn, Rome, Den Haag, Brussel en Lux emburg hoopt men meer zekerheid te hebben of de EEG-ministerraad maan dag wel of niet vergadert. BREDA Voorzitter J.B.A, Hurk mans. van de jubilerende katholieke Middenstandsbond, N.R.K.M., is by be vordering benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau. De heer Hurkmans is ook zeer actief in het bakkerij-leven. Behalve met zijn werk voor de N-R.K.M. heeft de heer Hurkmans, zich ook zeer verdienstelijk gemaakt als voorzitter van diverse or ganisaties in het bakkerij bedrijf. Tot voor tien jaar had de heer Hurkmans zelf een bakkersbedrijf in Oosterhout. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 7