CYCLOON EIST 25 DUIZEND MENSENLEVENS DERBY UP DRINK Russen erkennen stap naar maan: 75.000 AGE'S OES hollenkamp BONT Uw huid vraagt méér dan slaap SCHERK Ramp over oost-Pakistan: Lecanuet STEM NIET OP DE GAULLE Schipper steekt vijftien mille in eigen zak Vierentwintig uur werken bij Rijnstaal Ontslagen bij Ankersmit onafwendbaar Geschil Rhodesië Vijf Afrikaanse landen breken met Engeland Vlieg er eens uit met „De Stem" ieuwste. n van N U bij van Westen IKSTRAAT 44 Nederland DAGBLAD VOOR ZEELAND en Klassieke I groninger export 188.- kersenbonbons Voor een vertrouwd adres een krant in D&r-es-Salaam! ANDAAG IN de nieuwste, defijnste puur of met 'n tic Meer wind NOODMAATREGEL: Den Uyl in Kamer TRIOMF PRECISIE RECORDS ƒ3000-. 24 105a JAARGANG Ne. 25075 Voor Sod, Koningin en Vaderland 12, MIDDELBURG n Meisjesconfectie n Meisjesconfecti» 61, GOES infectie en Mode» Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 V R IJ D A O 17 DECEMBER 1965 Abonnementsprijs m.i.v. 1 jan. 1966: 11,40 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 14,30 per post,^sxcl. 0,60 incasso; 3,80 j9g£_maapdj^pjk0,88 per week abonnemi nummer; gehele op- m. Bij contract aan- ^ectUCtie. Volledige tarieven emene Voorwaarden worden anvraag gaarne verstrekt. erte Nieuwstraat 41 telefoon 2893). Ml -EN (aO HQNE LEUVENOngeveer 8000 Vlaam se studenten hebben betoogd te gen het feit, dat ondanks hun numerieke meerderheid 11.000 van de 18.000) de Leuvense uni versiteit een overwegend Frans talige invloed ondergaat. (Advertenties) seiectiekiedin'g Due geen kwaad woord over snit, pasvorm, kleur, comfort, stijl. Zeer veelzijdige kostuums. Dankzij Hollerikamp ook in prijs! Een pak van uw hart, als wij zo vrij mogen zijn, A \.A V AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN j ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM j Wanneer u 's nachts slaapt, moet ook uw huid vrij kunnen ademen. Daarom moet u 's avonds uw huid behandelen met Scherk Gezichtslotion. Dan verwijdert u alle stof en make up, terwijl de bloedcirculatie wordt gestimuleerd. Alleen zó blijft uw huid gezond en stralend mooi. In flacons U f2.95. Gebruik ook Scherk crèmes (tubes f3,- ff 3,85) en Scherk Cezichtsmelk (flacons }S,<I0). niet duur wel heerlijk (Van onze redactie buitenland) DACCA Tenminste 25 dui zend mensen zyn omgekomen by een cycloon, die oost-Pakistan dit jaar voor de tweede keer heeft getroffen. De eerste berichten van donderdag zeggen dat de slachtoffers zijn verdronken door een vloedgolf. Windsnelheden van tweehonderdvyfentwintig ki lometer per uur teisterden het ge bied van de Golf van Bengalen over een oppervlakte van ruim vijftienduizend vierkante kilome ter. Duizenden mensen zijn dak loos geworden. Pakistaanse functionarissen deelden mee dat zij niet in staat zijn geweest te vernemen hoe de miljoen bewoners van de eilanden onder de kust de na tuurramp hebben doorstaan. Gouverneur Abdoel Monem Khan van Oost-Pakistan, die een vlucht heeft ge maakt boven het geteisterde gebied, verklaarde dat meer dan de helft van de hutten in en nabij Doxs Bazar, 400 kilometer ten zuidoosten van Dacca, zijn verwoest. De stad is afgesneden van de rest van de provincie. Talrijke wegen zijn versperd. Gevreesd wordt dat duizenden boten zijn gezonken. Men schat dat zestig procent van het te velde staande gewas is verwoest en dat honderden runderen zijn omgeko men. De regering stuurt voorraden naar het getroffen gebied. De stormwaarschuwingen zouden de bevolking niet tijdig hebben bereikt. Volgens berichten uit Mahesjkhali, een eiland in de Golf van Bengalen, vreest men dat op het eiland alleen al duizenden mensen zijn omgekomen. HOFLEVERANCIER Tanzania, bet Afrikaanse land aan de grens van de nieuwe tijd heeft al in heemse journalisten en drukkers. Tanzania heeft nu een krant nodig in de hoofdstad Dar-es-Salaam om een eigen dagblad te kunnen ontwikkelen, zoals iedere beschaafde natie. Het Persfonds voor Ontwikkelings landen beeft daarom besloten tot een tlentjes-actls: Zefldteentientje (of meer tientjes) op giro 628700 van K.N.D.P.-persactie te 's-Gravenhage. Tanzania verdient uw hulp! - ClaflHaS pc j&Cem Etentje thuis Een nieuwe ru briek voor wie van een exquise hap houden. Achter de schuil naam Pol Lepelaer gaat een van Nederlands bekendste jourmets schuil. Op pagina 5 vandaag voor het K?ï Op een stervende schuit passen is doodvervelend kostschcol- kinderenwerk, vindt machinist Sluys op de „Ping An". Pag. 7. „Ik ben zo klein, de dood ziet mij misschien wel over het hoofd", zei Somerset Maugham eens, Gisteren overleed hij, 91 jaar oud. Pag. 9. Wordt de strijd aan het loon- front een loopgravenoorlog Pag. 13. Jan Janssen ontvouwt zijn plan nen voor het komende wieier- seizoen. Pag. 15. DE WIELRIJDER G. Verdonk (55) uit Liende is bij het oversteken van rijks weg 64 onder Best door een aanrijding gedood. *n Hero produkt AMERIKA LIGT VOOR HOUSTON (U.P.I.) Gemini-6- astronautcn Walter Schirra en Thomas Stafford hebben gisteren een „grap" uitgehaald niet hun grondstation en daarbij de eerste muziekuitvoering in de ruimte ge geven. Het personeel in het ruimte vaartcentrum Houston was ver baasd toen Schirra aankondigde: „We hebben een voorwerp in zicht dat lykt in een baan rond de po len te draaien op zeer geringe hoogte, richting noord-zuid. Wy zullen trachten het op te van gen Terwijl de mensen op het grond station trachtten het voorwerp op te vangen, klonken de vertrouwde tonen van „Jingle bells" uit de ruimte, waarmee te kennen werd gegeven dat Schirra en Stafford het kerstmannetje op diens reis van de noordpool hadden onder schept. Volgens „Gemini-control" speel de Schirra zyn „Jingle bells" op een harmonika, terwijl Stafford een geluid van belgerinkel produ ceerde. PARIJS (A.F.P.) De Franse voor malige centrumkandidaat Jean Luca- nuet, die in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen op de derde plaats eindigde en daarmee automatisch voor de tweede ronde afviel, heeft de 3,7 miljoen kiezers die hem steunden gevraagd, zondag niet op De Gaulle te stemmen. Op drie dagen van de tweede verkie zingsronde heeft Lecanuet daarmee een belangrijke stap ten gunste van De Gaulles tegenstander Mitterrand ge daan. Overigens zijn aanhangers de keuze latend op de linkse kandidaat of blanco te stemmen. Lecanuet, leider van de Franse chris ten-democratische partij, heeft in zijn verkiezingscampagne vooral de nadruk gelegd op de Europese eenwording. Jean Monnet, die met wijlen Robert Schu- man wordt beschouwd als een van de grondleggers van het Europa van de „zes", heeft eveneens donderdag laten weten dat hij zonder aarzelen op Mitterrand zal stemmen. De centrum-kiezers staan voor een groot dilemma. Enerzijds is er hun anti-Gaullisme, anderzijds zien ze er tegenop op een kandidaat te stemmen die door de communisten gesteund wordt. Lecanuet heeft het anti-Gaullis me laten prevaleren. Zondag zal blij ken of zijn aanhangers dezelfde keus hebben gedaan. DELFT (A.N.P.Verdacht van verduistering van vijftienduizend gul den, zal vandaag schipper W. van O. '37) uit Delft, voor de officier van jus titie in Den Haag worden geleid. Hij zou zijn vroegere werkgeefster, de fir ma Van B. in Delft, hebben benadeeld. De man heeft bekend Hij droeg steeds slechts een gedeelte af van het geld dat hij inde. In het begin van dit jaar werd hij ontslagen. In september deed zijn gewezen werkgeefster aan gifte van verduistering. Het onderzoek stuitte echter op zoveel moeilijkheden, dat de politie niet eerder tot arrestatie van de man kon overgaan. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. In de och tend mistvorming. Aanvankelijk zwakke tot matige, later op de dag matige tot vrij krachtig toene mende wind tussen zuid en zuid west. Dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 16.29 uur. Maan onder 13.56 uur. Morgen: zon op 8.43 uur. Maan od 3.36 uur. A. N. W. B -wegeninformatiedienst tel. 070—8143 91. Wegeninformatiedienst R. A. C.B. tel. 09 32—2—13 38 55. DEN HAAG (ANP) De staats secretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. J. de Meyer heeft aan de n.v. Rijnstaal te Arnhem toestemming verleend om tijdelijk tot een verkorting van de werktijd voor 652 werkne mers tot 24 uur per week over te gaan De vergunning is voorlopig tot 29 januari 1966 verleend. Het verzoek der n.v. Rijnstaal is in gewilligd om deze onderneming in staat te stellen zich aan te passen aan een gewijzigde situatie die deels van struc turele aard is. Het bedrijf vervaardigt naadloze en gelaste stalen buizen. Op 29 november hebben commissaris sen en directie meegedeeld, dat de re sultaten over het boekjaar 1 mei 1964 t.m. 30 april 196"5 uiterst teleurstellend zijn geweest. Bij de produktie en de afzet van aaadloze stalen buizen wer den ernstige verliezen geleden. Hoewel andere bedrijfsafdelingen bevredigend hebben gewerkt, sluit het voornoemde boekjaar met een verliessaldo, dat on geveer gelijk is aan de afschrijvingen. Over het vorige boekjaar werd een verlies geleden van 228.200. Het di vidend werd opnieuw gepasseerd. Ter beurze gingen onlangs geruchten dat het Hoogovenconcern in IJmuiden „Rijnstaal" zou overnemen. Op deze geruchten had de directie van Rijn staal noch die van Hoogovens commen taar. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Den Uyl van Economische Zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard dat de con centratie, die zich bij de textielonder neming Texoprint heeft voorgedaan, waardoor het bedrijf Ankersmit in De venter werd gesloten, economisch wen selijk was. De minister heeft de directie van Ankersmit, waar duizend werkne mers ontslag zullen krijgen, verzocht deze ontslagen te temporiseren. De di rectie heeft zich bereid verklaard dit verzoek, voor een onderdeel van de produktie, in overweging te nemen. Minister Den Uyl heeft dit verklaard in antwoord op vragen van de com munist T. Jager, die van de bewinds man had verlangd dat deze de liquida tie zou trachten te voorkomen. Drs. Den Uyl zei, dat hem daartoe geen wettelijke middelen ter beschikking staan. Bovendien deelde de minister mee, dat hem geen andere voornemens van textielbedrijven om, als gevolg van de sterke daling in de afzetmogelijkhe den, de exploitatie te staken, bekend zijn, uitgezonderd de plannen van de fa. Holland, waarbij 625 werknemers betrokken zijn. Voor deze personen worden de te treffen maatregelen ge nomen in goed overleg met de erken de vakbonden. HOUSTON (A.F.P. Reuter/ U.P.I.) - Een rode loper werd uitgelegd en het seheepsor- kest van het vliegkampschip „Wasp" speelde vrolijke deuntjes toen ruimtevaarders Schirra en Stafford gister middag op het vliegdek uit de Gemini-6 stapten. Het tweetal, dat in uitste- kende conditie verkeerde, was op eigen verzoek in de cabine gebleven en met het ruimte, vaartuig en al uit het water „gevist". Buiten de nog ongewisse terugkeer van het duo Borman en Lovell met hun Gemini-7, is de eerste ontmoeting in de ruimte voor de Amerikaanse we tenschappelijke deskundigen een gran dioos succes geworden. De Russen noemden gisteren de ontmoeting een „kwalitatief nieuwe succes in de verkenning van de ruimte, die de weg baant voor het bouwen van platforms" Volgens 't persbureau Tas is dit een belangrijke stap op weg naar interplanetaire vluchten. In een officieel Russisch commen taar, dat overigens zeer sober was, werd gezegd: „Amerika ligt nu voor op de Sovjet-Unie. Dat is een hele prestatie". Ook in Polen en Tsjecho-Slowakije werd het Amerikaanse succes geroemd. President Johnson heeft in een tele gram aan James E. Webb, hoofd van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, hulde gebracht voor „het hoger leiden van Amerika op de trap naar de maan". De president zei voorts: „Deze triomf behoort niet alleen aan de Verenigde Staten, maar aan de gehele mensheid. Ons streven in de ruimte zal ons niet alleen naar de maan voeren, maar door verbetering van onze technische kennis en de kennis van de wereld om ons heen een beter leven voor allen kunnen betekenen. Zonder avontuur gaat de beschaving bergafwaarts. De verrichting van vandaag vormt een nieuw bewijs voor de vitaliteit van onze samenleving. De Amerikaanse ruimtevaartdeskun digen zyn opgetogen over de hoge mate van precisie waarmee bij deze histori sche verrichting de raketten, ruimte voertuigen, stuur- en elektronische systemen hebben gewerkt. Het zal nu mogelijk kunnen wor den dat een maanreiziger eventueel naar een moederschip zal kunnen te rugkeren in plaats van in de ruimte te moeten achterblijven. De gemini-6 is op slechts 12 mijl (18 km) van de „Wasp" in zee terechtgeko men en slechts één seconde „te vroeg" op het tijdschema. Zoals gebruikelijk zijn de ruimte vaarders aan boord van het vliegkamp schip direct aan een medisch onder zoek onderworpen. De Gemini-7-astronauten Frank Bor man en James Lovell, die nog steeds hun rondjes draaien, hebben woens dag hun 508e uur in de ruimte doorge bracht en daarmee het record van 507 uur en 16 minuten van alle Sovjet astronauten bij elkaar glansrijk gebro ken. Om veertien minuten over vijf zater dagmorgen onze tijd zullen de Gemini- 7-astronauten nog een record aan hun indrukwekkende staat toevoegen, wan neer ze 641 uur en 28 minuten in de ruimte zullen zijn geweest; 1 minuut meer dan alle manuren van alle be mande Amerikaanse ruimtevluchten sa men. Ob 16.29 uur (Nederlandse tijd) is de Gemini-6 op 18 km van het Ameri kaanse vliegdekschip „Wasp" in de U *48 Atlantische Oceaan terechtgekomen. De beide astronauten gaven er de voorkeur aan in de cabine te blij ven totdat deze aan boord van het schip zou zijn gehesen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/NEW YORK Gisteren hebben de Afrikaanse landen Ghana, Tanzania, Mali en Mauretanië de di plomatieke betrekkingen met Engeland verbroken. Deze besluiten zijn genomen m over eenstemming met een aanbeveling van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid tot deze stap, als Engeland niet voor woensdag middernacht daadwerkelijke maatregelen tegen het rebellenregime van Ian Smith van Rhodesie had geno- mGuinea had al eerder de betrekkin gen verbroken. President Nkroemah zei te overwegen om Ghana ook uit het Gemenebest te doen treden. r\AGBLAD DE STEM: nu in meer dan 75.000 gezinnen. Het bereiken van een oplage van 75.000 betalende abonnees is voor DAGBLAD DE STEM een feestelijke gebeurtenis. Niet zo zeer omdat dit oplagecijfer nog eens de positie van de krant markeert als de groot ste in Zuid-Nederland (Brabant, Zee land en Limburg), maar vooral ook omdat het in dit cijfer vervatte groeiproces een duidelijke aanwij zing is van de levende band tus sen de krant en zijn verspreidings gebied. Brabant en Zeeland. DAGBLAD DE STEM is na de oor- lag met 50.000 abonnees van start gegaan. In april 1950 kon de 55.000e abonnee in de „Stem"- familie verwelkomd worden; in ok tober 1957 de 60.000e. In januari 1960 lag het oplagecijfer op 65.000. De 70.000-grens werd gepasseerd in februari 1963 en dit jaar zijn we dan van 72.000 gestegen tot meer dan 75.000 op dit moment. Vergelijkt men dit groeiproces met het landelijk gemiddelde van de Nederlandse Dagbladpers, dan blijkt dat DAGBLAD DE STEM een van de sterkst groeiende kranten is in Ne derland. TNe groei van de krant is een weer spiegeling van de onstuimige ontwikkeling van Zuidwest-Neder land. Wij ervaren dit dankbaar als een blijk van vertrouwen van Zeeu wen en Brabanders in Hun krant, een vertrouwen, dat zich metter daad dagelijks manifesteert in het meeleven, in de kritische belang stelling van de lezers. Dat vertrouwen en die belangstel ling zijn een waardevolle steun bij het streven van iedere dag om de polsslag van Brabant en Zeeland zo goed mogelijk in de krant te doen doorklinken, om over de gehele lijn een krant te zijn, van en voor Zuid west-Nederland. Om dit te bereiken is van alle mede werkers van de krant volledige in zet vereist. Aan de hand van de op lagecijfers mogen zij' met voldoe ning constateren,-dat hun werk in brede kring gewaardeerd wordt. Een eindpunt zal de 75.000é overi gens niet zijn Zoals 'krant en ge west tot nu toe met elkaar zijn mee gegroeid, zo zal ook de toekomst van de krant zijn, een toekomst vol beloften. Een feest vier je niet alleen. Ter gelegenheid van de verwel koming van de 75.000e abon nee in de lezerskring van DAG BLAD DE STEM is daarom een grote prijsvraag uitgeschreven. Deze prijsvraag heeft als motto meegekregen „Vlieg er eens uit met De Stem". Er is een prijzenschat aan verbonden van Nadere bijzonderheden in tie krant van morgen.

de Stem | 1965 | | pagina 1