CHINA WORDT KERNMACHT Landbouwer vond dode man in sloot Poolse regering voelt niet voor verzoening BANANEN *ta zéé/i voondet (pa/a TRICOT De Kroon op het werk house of Salote (65) van Tonga overleden McNamara waarschuwtNA I O-partners: SURINAME WIL SNEL fAFHANKELIJKHEID england Indonesië is weer bevriend met China CIA. zwijgt over rapport in zaak Follis Binnen twee jaar reeds operationeel net overhemd met de vele troeven irv 2*. J0 lijkér in huis e aroma van Egberts Koffie, oeciale manier tg, altijd vers Premier Pengel: Dr. Soebandrio: STERKTE SCHADUW VIETNAM MISDRIJF NIET UITGESLOTEN Grootste centrale van Noord- Vietnam gebombardeerd Gebroken jukbeen Geen vijanden Wie een medicijnkastje heeft, zet er Norit in Aardschok schrikt Zuid-België op Schoorsteenveger bekoopt val met de dood KRITIEK OP BISSCHOPPEN NA BRIEFWISSELING MET DUITSERS DIALOOG ODER-NEISSE Amerika vraagt „enige steun van welvarende Europeanen Beminde koningin i 10 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 Neem vijf diepe teugen melk: om innerlijk bij te tanken, energie in te drinken zonder loom en zwaar te worden, U wordt weer helder, wak ker, kwiek door vijf diepe teugen melk! Vraag per briefkaart aan Nederlands Zuivelbureau, postbus 4575 te Rijswijk Z.H.het zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de aktie Rijdt veilig met melk". -bi V "X Premier Pengel: wil van het volk. DEN HAAG (ANP) Onder de Su rinaamse bevolking leeft de gedachte om zo snel mogelijk onafhankelijk te worden. Aldus minister-president Pengel van Suriname gisteren in een radio-rede ter gelegenheid van de statuutdag. Hij zei voorts, dat nu vele landen in het Caribische gebied en Zuid-Amerika zich hebben opgemaakt om onafhanke lijkheid te verwerven, deze wind ook is overgewaaid naar Suriname. „In Suriname evenwel is de gedachte toch blijven bestaan, dat wij langs de weg van de evolutie het zo begeerde, nl onafhankelijk worden, moeten blij ven volgen", aldus premier Pengel, die daarbij de hoop uitsprak, dat Surina me in de geest van het instituut zal kun nen blijven werken. Ook de Nederlandse minister-president Cals en zijn collega van de Nederlandse Antillen, dr. R. Jonckheer, spraken hun voldoening uit over de werking van het statuut. DJAKARTA (UPI) De Jidonesi sche minister van buitenlandse zaken, dr. Snebandrio, heeft verklaard dat er tekenen zijn van een hernieuwde vriendschap tussen Indonesië en commu nistisch China. „Er zijn tekenen van een hernieuwde vriendschap, hoewel niet als in vroege re tijden", aldus Soeband.rio die voorts zei dat de Chinese regering ook beslo ten heeft haar hulpverlening te hervat ten. Soebandrio hernieuwde ook zijn aan bod om de kwestie Maleisië te bespre ken met. de politieke leiders van de bij ae federatie aangesloten staten. „Het zal thans niet voldoende zijn een basis van verstandhouding te vinden met alleen maar de regering in Koeala Loempoer", zei hij,, „het is ook onze Plicht een dialoog te beginnen met de leiders van de bevolking van Singapore. Sabah. Serawak en Broenei". In Djakarta hebben de winkeliers de order gekregen hun bedrijven gewoon open te houden nadat aanvankelijk vele neringdoende hun zaken hadden geslo ten naar aanleiding van de revaluatie van dc roepia. Voor de banken stonden Woensdag lange rijen mensen die hun peld kwamen inwisselen op basis van I duizend oude roepia's tegen één nieuwe. Van de ingeleverde bedragen wordt tien procent ingehouden ten bate van de ..Indonesische revolutie". Meer dan duizend communisten zou^ den op Bali bij gevechten met aanhan gers van anti-communistische en gods dienstige groeperingen zijn gedood. Paracommando's van het Indonesische kger hebben in midden-Java vier offi cieren doodgeschoten, die een belang- rnke rol hebben gespeeld bij de misluk te staatsgreep van 1 oktober. De offi cieren werden overvallen in hun schuil plaats. 55 WASHINGTON (UPI) De Ameri raanse Inlichtingendienst C.I.A. heeft rinUlgerd. comrnentaar te leveren op be- dPhi j ^sterdam, dat aan de Ne- 7ftn geheime dienst om een rapport U.zy\ gevraagd inzake de verdwijning -1 Nederlandse hoofdstad van de j.merikaanse professor dr. Richard Fol- Advertentie) PARIJS (U.P.I.) De Ameri kaanse minister van defensie Ro bert McNamara heeft woensdag in Parijs verklaard dat communis tisch China over twee jaar naar alle waarschijnlijkheid een voor raad operationele kernbommen en raketten om deze mee te vervoeren, zal gaan vormen. De Amerikaanse bewindsman, die sprak tijdens de bijeenkomst van de ministerraad van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie (NAVO), voegde eraan toe dat rood China in twee jaar voldoende splijtbar materiaal kan produce ren om een niet te omvangrijk test programma af te werken en om te beginnen een voorraad operationele kernbommen aan te leggen. Volgens McNamara wordt aangeno men dat Peking tegen 1967 over gelei de projectielen voor de middelgrote af standen kan beschikken, terwijl tegen 1975, aldus een schatting, de eerste Chi nese intercontinentale ballistische pro jectielen voor gebruik gereed zullen zijn. De Chinezen zouden reeds over een onderzeeboot voor dat doel be schikken. Terwijl NcNamara dit meedeelde, werd in New York bekendgemaakt dat ongeveer 50 procent van het Ameri kaanse volk van mening is, dat ge bruik moet worden gemaakt van atoomwapens in geval communistisch China zich mengt in de Vietnamese oorlog. Dat bleek uit een opiniepeiling van liet Amerikaanse bureau voor de statistiek. McNamara hield de Europese bond genoten voor dat dit een niet al te vrolijk vooruitzicht is. In zijn toelichting zei de minister, dat tevens wordt aangenomen dat com munistisch China over splijtbaar mate riaal beschikt, dat zowel geschikt is voor de vervaardiging van vliegtuig bommen als voor de aanmaak van atoomkoppen voor raketten. In een schatting van de sterkte van de Chinese strijdkrachten zei McNa mara, dat het Chinese leger met 2.3 miljoen man het omvangrijkste is ter wereld. Bovendien, aldus de minister, beschikt men in de vorm van militie- en paramilitaire eenheden, over gigan tische reserves. Voorts beschikt Peking over onge veer 1500 militaire vliegtuigen, waar onder Russische straal-jachtvliegtuigen van de typen Mig-15, Mig-17 en Mig-19, plus een klein aantal supersonische jachtvliegtuigen van het type Mig-21. De minister noemde dit een grote luchtmacht, maar hij voegde eraan toe, dat er nog wel het een en ander ont breekt aan de bijbehorende uitrusting. Volgens de bewindsman kunnen de Chinese luchtstrijdkrachten momenteel alleen worden ingezet voor defensieve en tactische doeleinden, waarbij vooral wordt gedacht aan steun aan grond troepen. McNamara legde er de nadruk op dat de conventionele strijdmacht van Peking desondanks niet genegeerd kan worden. Hy verklaarde dat dit enorme leger zijn schaduwen momenteel over India, Vietnam en Laos werpt. Deze strijdkrachten kunnen wellicht worden ingezet om guerrilla-acties in Afrika, Zuid-Amerika en andere delen van Azië te steunen. Thailand kan daar over meepraten, zo voegde de minister eraan toe. Naar zijn mening moet de NAVO on middellijk beginnen met het opstellen van plannen, gericht tegen de commu- nistisch-Chinese dreiging. Hij legde de ministerraad drie vra gen voor: Zal Peking in de komende twee of drie decennia zijn macht gaan uit breiden in Azië, Afrika en Zuid- Amerika en bezit Peking hiertoe de militaire middelen? Zal een dergelijke actie van China de NAVO-landen schade berokke nen? En zo ja, wat kan de NAVO doen om de „Chinese chantage" tot staan te brengen en om tegelijkertijd te voorkomen dat de buurlanden van China overgaan tot het communis me? Sprekend over de oorlog in Vietnam sloot de minister van defensie zich aan bij de woorden van zyn collega van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, die dins dag in Parijs verklaarde dat de Ver enigde Staten in Vietnam ook strijden voor Europa. McNamara verzekerde de Europese bondgenoten er echter van dat de V.S geen plannen hebben de strijdkrachten in Europa te verzwakken, teneinde een heden naar het oorlogstoneel in Zuid- oost-Azië te kunnen zenden. Hij drong er bij de Europese partners op aan zich grotere uitgaven te ge troosten ten behoeve van de defensie, omdat het voor de Amerikaanse kie> zers een onverteerbare zaak is dat zij grotere offers moeten brengen, terwijl een aantal Europese partners trachten hun militaire inspanning in omvang terug te brengen. McNamara, die 18 minuten aan het woord was, drong tevens aan op de vor ming van een gemeenschappelijke mo biele NAVO-eenheid, die kan optreden als-een soort „militaire brandweer", in dien zich ergens een conflict dreigt voor te doen. De minister voegde eraan toe dat dit een permanente formatie moet zijn. Het was voor de eerste maal dat McNamara zijn „brandweerplan" voor het voetlicht bracht. MCNAMARA CHINESE WAPENS UTRECHT (ANP) De 44-jarige Hil- versumse arbeider A.P. Valk die sinds 1 december werd vermist, is woensdag middag omstreeks half vier door de landbouwer Th. de Wit dood gevonden in een sloot langs de weg Houten-Schalk wijk. De man had enkele verwondingen aan het hoofd en bloeduitstortingen op de schedel en een arm. De gerechtelij ke geneeskundige dr. J. Zeldenrust, die sectie heeft verricht heeft niet met ze kerheid een doodsoorzaak kunnen vast stellen. De verwondingen waren niet zodanig, dat deze de dood kunnen heb ben veroorzaakt. De districtscomman dant van de rykspolitie in De Bilt en de recherche van Hilversum stellen sa men een onderzoek in. De districtscom mandant van de rijkspolitie, majoor mr. J.W. Buitendyk. acht misdryf waar schijnlijk. Landbouwer de Wit vond het lijk van de man in een hurkhouding in dè sloot, met het hoofd gedeeltelijk boven water. Politie en justitie waren spoedig ter plaatse. Men dacht aanvankelijk het lijk van de in Amsterdam vermiste Ame rikaanse professor te hebben gevonden, maar toen na de komst van de gerech- telijk-geneeskundige dr. J. Zeldenrust onder schijnwerperlicht het lichaam met veel moeite op de anderhalve meter ho ger gelegen wallekant was getrokken, kon de ware identiteit spoedig worden vastgesteld. In het kostuum van de man vond de politie een huurcontract van een Hilversums autobedrijf, waar SAIGON (AFP) Amerikaanse vlieg tuigen hebben gistermorgen een van de grootste elektriciteitscentrales van Noord-Vietnam, gelegen op 22 kilome ter ten noordoosten van Haiphong, ver woest. Dit is het eerste doel van econo misch belang, in het gebied van Hanoi- Haiphong, dat is aangevallen. De verwoeste centrale, die de hoofd stad en de nabijgelegen industriecentra voedde, bevindt zich te Oeong Bi, hon derd kilometer ten oosten van Hanoi. Volgens de Amerikaanse inlichtingen dienst werkten er 550 arbeiders. De aanval werd uitgevoerd door acht „Thunderchiefs", die elk een bom van drieduizend pond aan boord hadden. Een van de toestellen werd neergehaald door conventioneel luchtdoelgeschut. De piloot werd door een watervliegtuig gered. de heer Valk van 2 tot 8 augustus een auto huurde. Op de lijst van vermiste personen kwam de heer Valk ook voor. Hij had op 1 december na een woorden wisseling met zijn vrouw de Hilversum- se woning verlaten. Nadien had men niets meer van hem vernomen. Het li chaam, dat nog in vrij goede staat was.' vertoonde zichtbare verwondingen in de nek (een v-vormig teken) en twee vrij diepe sneden op de linkerwang. Dr. Zeldenrust, die de sectie in het militair hospitaal Oog in al in Utrecht aoensdagnacht voltooide, ontdekte voorts een gebroken jukbeen oop de jlaats van de twee sneden in het ge- .aat en bloeduitstortingen onder de huid van de schedel en in de linkerarm. Een doodsoorzaak kon hij (nog) niet vaststel len. Volgens dr. Zeldenrust heeft het li chaam enkele dagen a twee weken in de sloot gelegen. Volgens dr. Zeldenrust kan de v-vor- mige verwonding in de nek ook door knagende ratten zijn veroorzaakt. Wa ter in de longen vond hij niet, zodat het zoeken naar een doodsoorzaak ex tra moeilijk werd. De Hilversummer kan dood in het water zijn gegooid, maar ook kan hij volgens dr Zeldenrust bewusteloos zijn geweest, zodat ver stikking de doodsoorzaak zou zijn. Dr. Zeldenrust hoopt de politie met zeker heid te kunnen geven als hij het labo ratoriumonderzoek heeft voltooid. De heer Valk, vader van drie kinde ren werkte op een haardenfabriek in Hilversum. De politie weet niet veel meer dan dat hij een onopvallende fi guur was, die wel eens ruzie met zijn vrouw had, af en toe een auto huurde en geen vijanden had. Hij had volgens zijn vrouw niet veel geld op zak. toen hij in een boze bui op 1 december de woning verliet. De politie heeft op het lijk evenwel geen portemonnee gevon den. Behalve het huurcontract vond de politie slechts een bos sleutels, een ge stencild briefje, een gouden zegelring en goudkleurige manchetknopen. De sloot, waarin het lichaam van de heer Valk werd gevonden, ligt vlak bij een weggetje naar een weiland nabij de spoorlijn. De sloot ligt enigszins afge legen van de grote weg en is met een auto bereikbaar. In de omgeving van de sloot heeft de politie bandesporen ge vonden. De sloot zal vandaag worden leeggepompt. De politie hoopt daarin nog iets te kunnen vinden dat houvast geeft bij het verdere onderzoek. Ma joor Buitendijk vindt de verwondingen te raadselachtig om uitsluitend aan een ongeluk te denken. (Advertentie) Norit is een vertrouwd middel bij maag- en darmstoornissen. Bovendien kan Norit levens reddend zijn bij vergiftigings- gevallen. Het hoort in elk medicijnkastje thuis. Norit behoudt zijn heilzame kracht. Vraag Norit aan Uw apotheker of drogist. BRUSSEL (ANP) Een aardschok heeft gisterenmiddag Zuid-België op geschrikt. Het observatorium in Ukkel beschreef hem als „vrij hevig". Het centrum van de aardschok lag in de streek tussen de steden Bergen en Char leroi. Er vielen geen slachtoffers. In La Louvrière, Binche en kleinere plaatsen in de omgeving vielen talrijke schoorstenen om en werden vele ruiten vernield. Ondanks het feit, dat voor instorting van woningen tijdens de en kele seconden aanhoudende schokken werd gevreesd, ontstond er geen pa niek. Overal verlieten bewoners hun huizen. In de gemeente Strephy- Bracquegnies was de schade als ge volg van vallende schoorstenen en bre kende ruiten het grootst. (Advertentie) van onze inkopers. House of England biedt U voor f. 239.50 een prima 2- of 3-delig kos tuum van de beste franse of engelse kam- garens. Zoals U weet behoeven wij met uit stekende kwaliteiten niet meerte experimen teren. Voor kenners is deze bescheiden me dedeling voldoende. SITTARD (ANP) De schoorsteen veger J. Gelück (36) is gisteren tijdens zijn werkzaamheden van het dak van een woning gevallen. De man kwam met zijn hoofd op de stoeprand terecht en was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van een kind. (Van onze correspondent in Bonn) BONN Op de briefwisseling tussen het Poolse en het Duitse episcopaat over de noodzakelijke verzoening tussen de twee nabuurvolken, hebben de gecontro leerde persorganen in Polen die niets kunnen schrijven wat van hogerhand niet eerst is goedgekeurd een koude douche gestort. Het regime in Warschau wil van een verzoening kennelijk niets weten. De Poolse bisschoppen staan bloot een een heftige kritiek en de felle toon, die in de Poolse pers tegen de briefwisseling tussen de bisschoppen wordt aangeslagen bewyst, dat in de grond va.n de zaak toch niet al te veel waarde kan worden gehecht aan de veelvuldige officiële Poolse betuigin gen van de wens naar betere betrek kingen. De Poolse communisten, die via hun persorganen spreken, roeren competen tiekwesties aan en beschuldigen de bis schoppen ervan zich te hebben gemengd in dingen, die alleen de politici aan gaan. Weken geleden nog prezen diezelf de communisten de Evangelische Kirche Deutsc'hlands toen deze ook zonder voor-overlecr met de regering in Bonn haar memorandum publiceerde, waarin in principe dezelfde kwesties werden aan geroerd. De Poolse communisten meten met twee maten: wat in West-Duitsland goed en prachtig is (namelijk dat de kerk tracht de muur van ressentimen ten te doorboren) is in Polen slecht en voorbarig. Het oorspronkelijke gevoel, dat eerst door de E.K.D. en later door de Poolse en Duitse episcopaten in Rome of schoon de tenslotte gevolgde briefwis seling al maanden in voorbereiding was enkele stappen in de goede richting waren gedaan, is in West-Duitsland nu wel geweken Men ziet het eenvoudig nog niet, dat 'Duitse bisschoppen het vol gend jaar zullen kunnen deelnemen aan het feest ter gelegenheid van de 1000- jarige kerstening van Polen of Poolse bisschoppen naar de katholieke ,,Kir- chentag" in Essen zullen kunnen reizen. Want de regering in Polen moet de in- reis-visa voor de Duitse en de uitreis visa voor de Poolse bisschoppen verle nen. De dialoog, die men voor de naaste toekomst tussen Polen en Duitsers be doeld zijn hier wel vooral de Westduit sers, omdat de communistische Oostduit sers in de ogen der Polen natuurlijk de goede Duitsers zijn had verwacht, zal wel niet tot stand komen, althans niet van Poolse zijde. In West-Duitsland en waarschijnlijk ook onder de katholieken en protestan ten in midden-Duitsland nu de „Duit se Demokratische Republiek" zal zij niet meer verstommen, en i.ij zal ver moedelijk een heilzame invloed uitoege- nen op de door sterke sentimenten be heerste discussie over de Oder-Neisse- grens en de voor ieder weldenkend mens onmogelijke hereniging met het vroegere Oostduitsland (Oost-Pruisen, Pommeren en Silezië) die ook de Poolse bisschoppen voorgoed hebben afgeschreven, toen zij spraken over ,.het terugwinnen van de Poolse gebieden in het westen". In zo verre is er een merkwaardige analogie te bespeuren tussen de Poolse commu nisten en de „Landsmannschaften" der verjaagde Oostpruisen. Pommeren en Si- leziërs, zoals het memorandum van de E.K.D. duidelijk demonstreerde: ook deze „Landsmannschaften ontzeggen de kerk het recht om zich in de politiek te mengen. Ook deze „Landmannschaf- ten" willen een mogelijke discussie over verzoening en vergeving beperkt houden tot de kerk. De regering in Bonn, de po litici moge deze woorden niet in de mond nemen. De „Landmannschaften" spre ken van een terugkeer van deze gebie den, van ,,een paar miljoen Polen (in die teruggekeerde gebieden) die erg veel lijkt op die van de communisten in War schau. In omgekeerde zin, wel te ver staan. (Advertentie) Amerikaanse gezagsdragers hebben het hun bondgenoten duidelijk ge maakt dat ze van Europa verwachten dat het zich meer zal laten gelden door tenminste de defensielasten in Europa te helpen dragen, terwijl de Verenigde Staten gedwongen worden steeds meer mankracht, geld en ma terieel te steken in de strijd tegen de communistische agressie in Zuid- oost-Azië. Genoemde gezagsdragers verwach ten kritiek van het Amerikaanse publiek op de concentratie van Ame rikaanse militaire macht in Europa, terwijl de dienstplicht in het vader land wordt uitgebreid. De Verenigde Staten, zo verluidt, willen zich niet onttrekken aan hun verplichtingen aangaande de verde diging van Europa, maar ze raken meer en meer geïrriteerd over de traagheid van hun Europese bond genoten, die in het verleden hebben geweigerd hun juiste aandeel van de defensielasten te dragen, en dat ook nu nog niet doen. Dit op een ogenblik, aldus de Ame rikaanse kringen, „dat de economi sche macht van Europa snel groeit en groter is dan ooit sinds het einde van de tweede wereldoorlog". Een groter aandeel in de last wordt daarom zaak, vooral bij het overwe gen van de steeds hogere rekening die de Verenigde Staten met betrek king tot Vietnam gepresenteerd krij gen. Op het Amerikaanse diplomatieke offensief is tot nu toe bijna niet ge reageerd. Het gaat niet om het be schikbaar stellen door Europese lan den van troepen voor Vietnam, en de Verenigde Staten vragen er ook niet om, maar nu alle aanwijzingen gaan in de richting van een escalatie van de Vietnamese oorlog, verwachten de Verenigde Staten een tastbaar bewijs van steun, zo niet rechtstreekse hulp. Als aanvulling op een soort van morele steun zouden de Europeanen in Amerikaanse ogen iets tastbaar- ders kunnen doen, en zo de Verenig de Staten enigermate tegemoet ko men. Hoewel Frankrijk niet met zoveel woorden wordt genoemd, wordt de individualistische politiek van presi dent Charles de Gaulle beschouwd als een van de belangrijkste facto ren die tot de verweking van het bondgenootschap hebben bijgedragen. Door de de facto terugtrekking uit de NAVO van de Franse strijdkrach ten, is op de Verenigde Staten een grotere verantwoordelijkheid voor Europa's veiligheid gaan drukken. Ook Engeland vindt dat het naar verhouding een te groot deel van de Europese defensielast moet dragen. Engeland redeneert dat de wereld wijde verantwoordelijkheden die het draagt en waarvan de defensie van Maleisië met Britse troepen er maar één is het Westen als geheel ten goede komen, en dat met een en an der rekening zou moeten worden ge houden wanneer wordt becijferd wat Engelands bijdrage zou kunnen zijn. Maar alle tekenen wijzen erop dat de NAVO-partners in Europa met tegenzin op de Amerikaanse of Brit se pleidooien zullen reageren. Zoals nu kan worden beoordeeld zullen er onder zijn die ze, min of meer di plomatiek. zullen ignoreren. f makkelijk 4 zo droog nooit kreuken 4 nooit strijken V ventilerend 4 snel gewassen 4 lang meegaan 4 gecontroleerd alom verkrijgbaar Als het nu toch niet komt tot de dia loog tussen de protestanten en de katho lieken in beide landen (die tussen de protestanten gaat meer met de geloofs genoten in Ulbrichts half-staat die met de katholieken met de broeders en zus ters in Polen) dan ligt de schuld daar voor bij de communisten. Er is niet veel fantasie voor nodig om te bedenken, dat Walter Ulbricht Gomoelka tot de felle reactie op de bisschoppelijke briefwisse ling heeft aangespoord, nadat hij en zijn gecontroleerde pers over het E.K.D.-me morandum praktisch hebben doodgezwe gen. Dat verandert evenwel niets aan het feit, dat naar alle waarschijnlijkheid de meerderheid van de katholieke Poolse volk over een verzoening met Duitsland, bij definitieve regeling van de grens- en andere kwesties, net zo denkt als zijn bisschoppen. De bisschop van Essen, Hensbach. heeft bij zijn terugkeer van het Vati caans concilie verteld, hoe het tot de briefwisseling is gekomen ,,Drie jaren lang heb ik in de commissie voor het lekenapostolaat met een Pool samen gewerkt. Wij hebben in de pauze vaak een cola gedronken. Bij deze gesprek ken is de mogelijkheid van een briefwis seling het eerst overwogen." De bisschop ontkende dat de paus druk op de Poolse bisschoppen heeft uitgeoefend om een tegenwicht te concipiëren tegen het me morandum van de E.K.D. dit staat in geen enkele samenhang met de brief wisseling der bisschoppen. (Advertentie) ROTTERDAM Weena 10 (Hilton Hotel) ■jeVerS AMSTERDAM: Rokin 120 Filiaal Hilton Hotel Salote in 1953 bij haar bezoek aan Groot-Brittannië. AUCKLAND (Reuter/U.F.I.) Ko ningin Salote van Tonga is woensdag in een particulier ziekenhuis in de Nieuwzeelandse stad Auckland overle den. De 65-jarige vorstin bevond zich sinds november in Auckland. Zij leed aan pleuritis en suikerziekte. Toen zij ruim een maand geleden ln Auckland aankwam voor een medisch onderzoek, daalde de ruim 125 kg we gende koningin met behulp van een vorkheftruck uit het vliegtuig neer. Zij was 1,90 meter lang. De nieuwe koning van Tonga ko ning George Toepou III arriveerde ongeveer vijf kwartier na het overlij den van zijn moeder op het vliegveld van Auckland. Hij was van plan ge weest de kerstdagen bij haar door te brengen. De koning kwam utt Tonga. Koningin Elizabeth heeft de vorst een condoleantieboodschap gezonden. Hoewel zij reeds sinds 1918 over Ton ga heerste, dat op 500 km ten oosten van de Fidji-eilanden ligt en 67.000 in woners telt, werd zij pas bekend toen zijin 1953 naar Londen kwam om de kroning van koningin Elizabeth bij te wonen. Haar dynastie gaat tenminste tien eeuwen terug. Haar vader, koning George de Tweede van Tonga, tekende een verdrag van vriendschap en be scherming met Engeland. Dit akkoord werd in 1958 vervangen door een nieuw verdrag. Koningin Salote had zuiver Polyne sisch bloed. De koningin was een vriendelijke vrouw met een gulle glimlach. Haar echtgenoot. Oeiliami Toengi, was pre mier van Tonga van 1923 tot zijn dood in 1941. Koningin Salote had twee zo nen.

de Stem | 1965 | | pagina 9