Ruim 60.000 varkens naar destructor afgevoerd ipe©®®1 IVOROL heetman Ie vormt in rloges met uit de tijd. VIP BENDER Toekomstige broodprijs nog onzeker Woningnood in '70 niet ten einde? De kwaliteifsfandpasfa de misdaad van giovanni Afentun Mond- en klauwzeerepidemie kost dagelijks anderhalf miljoen GUINEA EN TANZANIA BREKENMET ENGELAND ZIEKTE NEEMT NOG TOE m BOEK-VERKOOP IN ALLE WINKELS HaUplus Haliplus Vreemde lucht oorzaak schade in Westland Textielhonden willen in c.a.o. garanties bij rationalisatie Biesheuvel in Kamer: Kopersstaking tegen te duur vlees zinloos STORMRAMP IN O.-PAKISTAN Protest tegen moord T axichauf f eurs nemen geen Engelsen mee Geschil Rhodesië Uitsonderingen Misbruik Gevolgen PIANO PER CENTIMETER Speurstichting wil: verhoogt uw weerstand 10 - Concurrentie in E.E.G.: Land-en tuinbouw moeten „eigen boontjes doppen* Tweeduizend doden? MINISTER BOOS: K.I.V. twijfelt aan prognose Bogaers: Nieuwe DAF personenwagen Het behoud van Uwtanden DOOR HOWARD SHAW :a Omega Seamaster de Villi: pjj het elegante, ranke uur- werk, dat bovendien een li: uiterst nauwkeurig sport- horloge is. Automatisch, llllj stof- en waterdicht, met datum. irloge. gelegenheden, elijks werk. ft op te winden. ielijke metgezel. De .ster de Ville is ecn ;ga-precisie. Hij is altijd, waar u 00 e, overal ter were^ ;ld Service Orgawsat1' itserland opgeleide ex id over 156 land^-V is één jaar gdH eacht waar u uw Eéns komt de dag dat zult bezitten. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 BREDA. Het moml- en klauwzeer heeft zich de laatste dagen bijzonder sterk uitgebreid, lil een tijdsbestek van tien dagen, 29 november tot en met 9 december kwamen nieuwe geval, len voor op 373 bedrijven. Er moesten in totaal ongeveer 30.700 varkens naar de destructor van de N.C.B. in Son worden afgevoerd. De dieren worden daar vergast. Het aantal aangetaste bedrijven vanaf het begin van de epidemie, 7 oktober bedraagt ruim 900. Vanaf deze datum nefden er ruim 60.000 varkens, 500 runderen, enkele schapen en een geit afgeslacht. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Westafrikaanse staat Guinea heeft gisteren de betrekkingen met Groot-Brittannië verbroken. Het aan Rhodesië grenzende Tanzania zou dat om middernacht doen. Guinea en Tanzania zijn hiermee de eerste twee landen, die gevolg geven aan een besluit van de organisatie van Afrikaanse eenheid om met Engeland te breken, als dit land niet vóór giste ren 15 december het rebellenbewind in Rhodesië met geweld uit de weg zou hebben geruimd. De Britse ambassade in Conakry, de Guineese hoofdstad, moet sluiten. President Nyerere van Tanzania zei gisteren, dat het tot de breuk zou ko men, „tenzij Engeland voordien nog een bewijs levert dat het vastbesloten is een einde te maken aan het blanke min- derheidsbewind". De Nigeriaanse eerste minister Sir Addoebakar Tafawa, zei gisteren er niet aan te denken nog dezelfde dag de be trekkingen met Engeland te verbreken. Ook Ethiopië was dat gisteren niet van plan. Keizer Haile Selassie heeft eerder om opschorting van het besluit van de O.A.E. gevraagd. Soedan zou vastbesloten zijn zich wel aan het besluit te houden. De Afrikaanse delegaties bij de Ver enigde Naties zullen vandaag niet aan wezig zijn als de Engelse premier Wil son in de Algemene Vergadering een rede over Rhodesië uitspreekt. De boy cot is als een protest bedoeld tegen de Engelse houding inzake Rhodesië. Als men de verschillende perio des, waarin cijfers zijn vastgesteld, bekijkt, dan kan men zien dat de ■pidemie een stijgend verloop heeft. In de eerste periode, van 7 tot 17 november, werden er ongeveer 150 eevallen geconstateerd, in de pe- e van 18 tot 28 november bijna 1100 en in de periode van 29 novem- ber tot 9 december ongeveer 450 ïevallen. De kosten, die de epidemie da- telijs vergt aan vergoedingen, en tingen, bestrijdingsmiddelen enz., belopen ruim anderhalf miljoen gulden. Op een vergadering van de N.C.B. in Eindhoven is overwogen om, ondanks de gestaag verder om zich heen grijpende ziekte, uitzonderingsbepalingen op te stellen, voor vervoer van vee voor ge bieden die nog niet zijn besmet. De vlees- 1 prijzen boven en beneden de rivieren be ginnen nu te ver uiteen te lopen. Een aanleiding om nog meer te „smokkelen". De juiste ontsmettingsmethode: jutezakken voor de deuren, die ge" drenkt zijn in een natronloogoplos- M0. Daaraan moeten degenen, die °P een landbouwbedrijf komen, de voeten afvegen. En dat zou, zo meende de voorzitter van de N.C.B., de heer Lardinois, rampzalige gevolgen hebben. Verder was ir. Lardi nois van mening, dat er nodig iets aan de keurtarieven moet worden gedaan. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, is er momenteel een dubbele keuring in de besmette gebieden. Er moet dus door de boer tweemaal keurloon worden betaald en dat is een zeer dure zaak. Daarom moet, aldus ir. Lardinois, het extra-keur loon worden vergoed. Nu er op grote schaal wordt Ingeënt, wordt door de veeartsenij kundige dienst een beroep op de dierenartsen gedaan om niet het gebruikelijke tarief te vragen (f 2.50) per enting. De heer Lardinois heeft verzocht geen misbruik te maken van de calamiteit en het vertrouwen van de boer niet te schaden. De veterinaire dienst heeft besloten urn boeren, die dieren houden met gesple ten tenen, uitvoerig te laten voorlichten omtrent het bestrijden van de epidelnie en de bepalingen die gelden voor een ge bied, dat met mond- en klauwzeer is besmet. In verschillende gemeenten is men reeds gestart met voorlichtingsavonden. De inspectie in Boxtel dringt er bij de boeren op aan. om zo weinig mogelijk bezoek toe te laten op het bedrijf en voor de deuren matten te leggen, ge drenkt in een natronloogoplossing. (foto). De economische gevolgen worden steeds desastreuzer. Op de Bossche veemarkt kon men vorige week voor de vette kal veren een prijsvermindering van 70 gul den constateren. Enkele weken tevoren was de prijs per dier reeds 200 gulden ge daald. De enige positieve noot bij alle ver bodsbepalingen is, dat Spanje met Ne derland een transactie heeft afgesloten voor 10.000 varkens. Duitsland is door de I Europese commissie gemachtigd om het Muzikale flatbewoner of concertpia nist. Wij streven naar maatwerk in onze adviezen. Daarom nemen wij de tijd ons in Uw problemen te ver diepen. En daarom hanteren wij naast de stemvork ook dè duimstok. Uw woonruimte, budget of extreme eisen prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Bender de tijd om dit zelf te ervaren. deskundig in klank IZ {N:U: r 0,25 K (4,1 mm) 0,50 K (5,2 mm) 1 K (6,5 mm) 2 K (8,2 mm) U mag dat zowel letterlijk als figuurlijk opvat ten. Want het woord karaat geeft het gewicht van brillant aan (1 krt. is 0,2 gram). En aan gezien een goed geslepen brillant een be paalde doorsnee heeft, geeft het gewicht meteen de grootte aan. Uiteraard bepaalt dit gewicht in hoge mate de prijs van uw bril lant. Vandaar dat u het - tot op 2-duizendste karaat nauwkeurig - vermeld vindt in het Heet- man-certlficaat. Een voor Nederland uniek dokument, kompleet met diagram en microfoto, dat u door zijn volledigheid en strenge objec tiviteit volstrekte zekerheid geeft omtrent de waarde van uw steen. EDELSTEENKUNDIGE F.G.A. DIAMANTEXPERT G.I.A. ROTTERDAM - LIJNBAAN 92 -.TELEFOON 11 6670 FILIAAL: OOSTZEEDIJK 155-157 - TELEFOON 1223 44 Een globaal overzicht van de gebieden, die getroffen zijn met mond- en klauwzeer. Deze gebie den zijn met zwart aangeduid. recht op de invoer van levende koeien uit derde landen tot eind maart te ver lagen van 16 tot ruim 9 procent. In de week van 6 tot 10 december zijn uitvoerformulieren ontvangen voor 1706 levende varkens, 18.256 geslachte varkens, 253 ton onderdelen, 348 ton spek, 185 ton rundvlees, 1095 ton kalfsvlees en 58 slachtkalveren en invoerformulieren voor 177 ton rundvlees, 817 runderen, 13 nuch tere kalveren, 4 ton varkensvlees en 15 ton spek. (Advertentie) (Van ónze correspondent) AMSTERDAM De stichting „Speurwerk betreffende het boek" is tot de conclusie gekomen dat boeken niet uitsluitend via de erkende boek handel moeten worden verkocht, maar dat zij verkrijgbaar moeten zijn bij alle neringdoenden, die in het handelsre gister staan ingeschreven. Concreet denkt men hierbij aan le- vensmiddelenbedrijven, drogisten, siga renwinkels en dergelijke, maar volgens de nieuwe opvatting zouden zelfs schoenwinkels of wasserettes boeken moeten kunnen gaan verkopen. Er is één beperking in de voorstellen: niet- leden van de bond mogen alleen B- boeken verkopen. De z.g. A-boeken blijven voorbehouden aan de erkende boekhandel. Verschil in A en B wordt niet nader omschreven. Voorstellen om deze situatie te bereiken, zijn gezon den naar alle leden van het kartel „De Vereniging ter bevordering van de Belangen des Boekhandels", waarbij zowel de Koninklijke Nederlandse Uit geversbond als de Nederlandse Bond van Boekverkopers zijn aangesloten. De bedoeling is dat de nieuwe regeling van kracht wordt op 1 april van het volgend jaar. Het is goed mogelijk dat de regeling echter niet wordt aangenomen, omdat de uitgevers, met name Bruna en Het Spectrum, zich schijnen te verzetten te gen de gedachte dat ieder bedrijf straks boeken in elke prijsklasse mogen -ver kopen. Momenteel mogen alle boeken wor den verhandeld beneden de vier gul den precies de categorie waarin Bruna en Het Spectrum zeer actief werkzaam zijn. (Advenbenitie) tegen griep, vermoeidheid, slapte nervositeit, verkoudheid. Neem nu elke dag zo'n kleine capsule Haliplus die bovendien zo gemakkelijk is in te nemen. U komt dan gezond de winter door. flacon 100 captulta f 3.80 SO capsulM I 2.25 MULTIVITAMIN VOOR HET HELE GEZIN Breda. Veemarktstraat 40 - tel. 30164 Amsterdam - Arnhem - Leiden - Rotterdam (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse rege ring wil op dit ogenblik nog niet via subsidies de land- en tuinbouw steun geven in de Europese concurrentiestrijd. Minister Biesheuvel erkende woensdag in de Tweede Kamer, dat andere EEG- ianden een subsidiepolitiek voeren, die de concurrentiepositie van de Neder landse land- en tuinbouw verstoort. In grijpen door de overheid is echter een bijzonder moeilijke zaak. Daardoor dreigt het gevaar van een opdrijven van het prijspeil en van de bevordering van onjuiste investeringen. (Advertentie) DE GROOTTE VAN UW BRILLANT, EEN KWESTIE VAN GEWICHT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het type luchtveront reiniging, dat enige tijd geleden in het Westland schade heeft aangericht, is nog nooit eerder in ons land geconsta teerd. Het is dan ook moeilijk de ver ontreiniging aan een bedrijf toe te schrijven. Dit zei de minister van Land bouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, gisteren in de Tweede Kamer. De mi nister verklaarde, dat de raad voor de luchtverontreiniging naar deze zaak een onderzoek had ingesteld. Bij het vast stellen van zijn beleid zal mr. Biesheu vel rekening houden met de opgedane, nieuwe ervaringen. ENSCHEDE (A.N.P.) Met het oog op de concentratie in de textielindustrie zullen de drie textielvakbonden bij de komende c.a.o.-onderhandellngen in de textielindustrie aandacht vragen voor de problemen, die kunnen rijzen voor werknemers in geval van rationalisatie, reorganisatie, fusie en algehele liqui datie. De werknemersbonden zullen een aan tal voorstellen hierover ter tafel bren gen. Opneming in de c.a.o. wordt wen selijk geacht. Deze voorstellen houden geen verband met de gang van zaken bij Ankersmit. Zij werden reeds op 29 november j.l. bij de textiel werkgevers federatie ingediend. E'en voorgesteld artikel houdt in, dat aan de werknemers een bepaalde ga rantie wordt verleend bij rationalisatie enz. Daarbij zou moeten worden be paald, dat werknemers van 55 tot 65 jaar met een dienstverband van 25 jaar of meer alsmede werknemers met een dienstverband van 35 jaar of meer niet kunnen worden ontslagen of voor ver mindering van loon in aanmerking ko men. In geval van liquidatie is een ma teriële schadeloosstelling nodig voör de door de werknemer te lijden schade, aldus de bonden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Bies heuvel van Landbouw en Visserij heeft woensdag in de Tweede Ka mer de oproep van het Consumen ten Contact Orgaan afgekeurd om geen vlees meer te eten, zolang de slagers de prijzen niet verlagen. Het gaat hier om een oproep tot een soort kopersstaking, zei de mi nister .,Ik ben daar niet erg ge lukkig mee. Het is een ongenuan ceerd strijdmiddel. Het doorkruist het overleg. En het is niet ver antwoord, omdat daardoor andere groepen in moeilijkheden kunnen komen, zoals de boeren, die er niets mee te maken hebben". De minister legde zijn verkla ring in de kamer af tijdens de be handeling van zijn begroting. Mr. Biesheuvel herinnerde er aan dat minister Den Uyl overleg pleegt met de slagers om de prijsverla gingen, die zijn opgetreden, dooi te geven aan de consument. Deze oproep van het C.C.O. doorkruist dit overleg. Bovendien de voor lichting. die het C.C.O. heeft ge geven. is niet juist. Het heeft op geroepen meer gevogelte te gaan eten, omdat de prijs daarvan sinds 1959 met 9 pet. zou zijn gedaald Dat is niet waar, aldus de minister, die prijs is juist met 8 pet. geste gen, een stijging die vooral de laat ste tijd is opgetreden. Voorts meende de bewindsman dat het ook niet goed mogelijk is, wan neer het Nederlandse volk op gro te schaal zou overgaan van vlees op gevogelte. Er is bijna geen voorraad en ons land moet aan contractuele verplichtingen, tot le vering aan het buitenland, blijven voldoen. L KARATSJI (Reuter) Aangenomen wordt dat meer dan 2000 mensen zijn omgekomen door een wervelstorm die woensdag het kustgebied van Oost- Pakistan heeft geteisterd, aldus onoffi ciële berichten uit Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakistan. DE ALGEMENE VERGADERING van de Verenigde Naties heeft zich giste ren uitgesproken ten gunste van een oproep tot het opleggen van economi sche sancties tegen Zuid-Afrika we gens de apartheidspolitiek. NEGENTIG VARKENS zijn omgeko men in Alteveer, gemeente Onstwedde, bij een brand in een landbouwschiiur. DEN HAAG (A.N.P.) Het ministe rie van Economische Zaken is niet in genomen met de verklaringen van de voorziter van de Nederlandse Bakkerij stichting. Op aandrang van journalisten heeft de voorzitter gezegd, dat hij een verhoging van de broodprijs met acht cent voor 1966 verlangt. De Nederlandse Bakkerijstichting heeft meegedeeld, dat de gepubliceerde verklaringen niet het standpunt van de Nederlandse Bakkerijstichting weerge ven. De stichting geeft er de voorkeur aan de zaak eerst te bespreken in de eerstvolgende bijeenkomst met ambte naren van het ministerie op 20 decem ber. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Katholiek Insti tuut voor Volkshuisvesting twijfelt aan de prognose van ministe Bogaes, dat inr 1970 het kwantitatieve woningtekort overwonnen zal zijn. Van een zeker evenwicht, dat op de woningmarkt in zicht zou zijn, valt nog nergens in Nederland iets te merken, zo wordt in het jaarverslag over 1964 van het K.I.V. opgemerkt. Het K.I.V. vraagt zich af of wel vol doende rekening wordt gehouden met de enorme onbevredigde woningbe hoefte in de bestaande woningvoor raad. die pas aan bod komt, daar waar de meest schrijnende nood is gelenigd. Voorts is ongetwijfeld een „stuwmeer" aanwezig van woningbehoevenden, dat ontstaan is als gevolg van uitgestelde huwelijkssluitingen. Door de alarmerende situatie op de kapitaalmarkt, het daaruit voortvloei ende gebrek aan financieringsmiddelen en de hoge rentevoet, kan de prioriteit van de woningbouw in gevaar komen. Een zekere leniging van de kapitaal- nood zou volgens het K.I.V. kunnen worden bereikt als de overheid recht streeks financieringsmiddelen ter be schikking zou stellen van het eigen wo- ningbezit. Het K.I.V. verwacht dat de prijzen van woningen verder zullen stijgen en dat de. grondkosten een nog grotere stijging te zien zullen geven dan de bouwkosten. BONDSKANSELIER ERHARD zal niet zaterdag maar zondag naar Washirjg.ton vertrekken, waar hij president John son maandag en dinsdag zal ontmoeten. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Morgen zal de di rectie van de DAF te Eindhoven op een persconferentie te Heerlen mededelin gen doen over het prototype van een nieuwe lichte personenauto, die naar verluidt eind volgend jaar in pro- duktie zal worden genomen. De nieuwe wagen zal waarschijnlijk een cilinder inhoud krijgen van rond de 900 cc. De vormgeving van de nieuwe wagen zou volledig afwijken van de bestaande DAF. De topsnelheid van de auto zal rond de 125 km per uur komen te lig gen. CELLE (U.P.I.) Taxichauffeur» in het Duitse Celle en omgeving zullen geen Britse passagiers meenemen tot na de begrafenis, vrijdag, van een van hun collega's. De chauffeur, Hans Pete* Ble- sig (21), werd zondag levenloos aange troffen in een greppel in de buurt van Celle. Hij had drie kogelwonden in het hoofd. De Britse militaire politie gaat mo menteel na, of een Brits militair hier voor verantwoordelijk is geweest. De militair werd ongeveer 30 kilomëter van de plaats van de moord gevonden achter het stuur van Blesigs verwoeste taxi. Hij was bewusteloos. Volgens een woordvoerder van het Britse Rijnleger had een revolver naast hem gelegen. De Westduitse politie zei later, dat zich ook drie gebruikte patroonhulzen in de taxi hadden bevonden. Een woordvoerder voor de taxichauf feurs uit Celle en enkele gemeenten in de nabijheid deelden mee, dat Blesigs collega's vandaag een stille betoging zouden houden bij de post waar de mi litair is gestationeerd. (Advertenties) Elke OLVEH polis is winstdelend 36) Ik kon me niet goed voorstellen dat iets, wat met de Etrusken te ma ken heeft, ooit vervelend kan zijn ditmaal was ik beter voorbereid om op allerlei kleine bijzonderheden te letten en het is daar even boeiend als overal elders. Ik bracht ook weel een bezoek aan Rusellae, waar het even heerlijk was als altijd. Op mijn terugreis zag ik kans nog een paar uur in Volterra door te brengen. Ik was geweldig benieuwd of daar nog nieuwe opgravingen onder de oude aardverschuivingen gedaan waren." Hij leunde uit het raampje en wierp een stralende glimlach naar het neve lige water van de Tiber onder de brug. „Natuurlijk heb je de oudheid kundigen die daar aan het werk wa ren, uitvoerig ingelicht over jouw op vattingen van de oude beschaving," bromde de boekhandelaar tussen ziin tanden. Giovanni lette niet op de sar castische opmerking van zijn vriend. In zijn gedachten ging hij terug naar de lieflijke vlakte waar overblijfselen van versterkingen en duizenden jaren oude torens tussen het gras verbor gen waren. „Ik kwam sterk in de ver leiding om een paar werklui te huren en zelf wat graafwerk te gaan doen," zei hij. „Ik ben er zeker van dat er nog veel meer te vinden is aan de noordzijde van de stad." „Jouw the orieën ken ik langzamerhand wel," zei de boekhandelaar bits. ..Ik meen te mogen veronderstellen dat die er varen oudheidkundigen uitermate onder de indruk zijn gekomen van de geleerde uiteenzettingen, voorgedra gen door de eigenaar van een kleine trattoria?" „Ik heb helemaal geen voordrachten gehouden!" antwoordde Giovanni. „Je gelooft me misschien niet. maar het is toch waar. Ik heb alleen maar alle boeken over de E- trusken, die ik kon vinden, doorgele zen en een paar nieuwe uitgaven ge kocht; zelfs een paar boeken die ik niet kan lezen voor jij ze voor mij ver taald hebt." Hij keek omhoog naar de toppen van de wilde vijgebomen langs de rivier. Hun bovenste takken bewogen zich zachtjes in de avond bries en hun bladeren waren geel en rood bespikkeld door de lage zonne stralen. Rechts van hem stak het wonderlijke mausoleum van Hadria- nus als een roodbruine moedervlek af tegen de zachte hemel. Wat was het toch heerlijk weer in Rome te zijn! Hij wierp een vertederde blik op de koepel van de St.-Pieter, terwijl de taxi hem naar Trastevere bracht. „Je moet niet denken dat ik kribbig ben," zei de boekhandelaar zacht. „Dat ben ik nooit geweest. Mijn ze nuwen hebben een schok gehad en zelfs van zwakke geluiden schrik ik. Vroeger heb ik gemeend dat ik door de tijd de filosofische geestesrust van Panae'tius van Rhodes zou kunnen verkrijgen. Helaas, het heeft niet zo mogen zijn Hij zonk nog meer terug op de bank. „Ik heb nooit beweerd een geleerde te zijn", verdedigde Gio vanni zich. „Denk je nu werkelijk dat ik zo verwaand zou zijn die oud heidkundigen een lesje te willen ge ven? Maar ik heb veel gelezen, ik heb gestudeerd en ik heb voldoende van de Etruskische taal geleerd om een inscriptie te ontcijferen. Dat kun je niet ontkennen!" Hij grinnikte. „Bo vendien bezit ik waarschijnlijk een van de mooiste privé-'verzamèlingen van Etruskische voorwerpen in heel Europa." „Ja gaf de boekhandelaar met tegenzin toe, ,,je hebt veel bijeen gebracht... maar je hebt ook veel ver loren. Je hebt je aangeboren voor zichtigheid verloren." Giovanni tikte de as van zijn sikaar. Hij dacht ern stig na. ,,'t Is waar dat ik erg enthou siast ben." gaf hij toe. „Ja, ik ben heel enthousiast over alles wat wij twee jaar geleden tot stand hebben gebracht. Voor jou was die onderne ming misschien een heel gewoon iets, maar voor mij was het een openha ring." lil zijh gedachten dwaalde hij terug naar het verleden. „Ik werd geboren als de zoon van 'n boer, moet je niet vergeten. Voor ik de kans kreeg om veel op school te leren* werd ik al in mijn geboorteplaats Pistoia bij ëieii herbergier in de leer gedaan. Daar leerde ik het restau rantbedrijf, of beter gezegd: de gang van zaken in een boerenherberg. I<k bemerkte de armoede van mijn leven en van mijn dorp en ging daarom naar Rome. Maar ook hier leefde ik vele jaren niet beter dan een boeren jongen. Ik stond op bij het opgaan van de zon en werkte tot bijna mid dernacht. Eigenlijk was er toen nog niet veel veranderd in mijn leven." Nadenkend deed hij een paar trekken aan zijn sigaar. „Ja, later had ik toch succes. Op den duur werd ik eigenaar varf de trattoria en van de woning erboven. Dit zou ik waarschijnlijk nooit bereikt hebben als ik in mijn dorp was gebleven. Maar eigenlijk is dat toch niets bij zonders. Heel veel mannen hebben dat ook bereikt.'' Hij glimlachte. ..Toen kwam het restaurant op de hoek van onze straat. Ik voelde de wanhoop van een boer bij een verlo ren oogst, maar ik was vastbesloten niet toe te geven. Jij hebt me gered. Jij bracht het idee van de tunnel in mijn leven. Jij leerde mij de wet van Breachy en hierdoor veranderde mijn hele kijk op het leven. Toen dit alle maal gebeurd was, viel ik in de graf kelder en ontdekte ik het mooiste mensenras dat ooit op deze aarde rondgelopen heeft. Voor het eerst in mijn leven besefte ik wat het betekent niet langer een boer te zijn. Ik be greep wat het betekent iets buitens- gewoons te doen." Ze reden langs de kerk van Santa Maria in Trastevere. De vergulde bladeren van het twaalfde-eeuwse beeldhouwwerk schitterden in de zon neschijn. Een paar minuten volgden ze een nauw slingerende straat, pas seerden het plein voor het concurre rende restaurant c draaiden de Via dei Scrivani in. De taxi stopte voor de trattoria. Giovanni liet zijn koffer rustig op de keien staan, maar hield het kleine pakje stevig in zijn ene hand. terwijl hij de chauffeur betaal de en de deur van de trattória ont sloot. „Ik verlang ernaar de tunnel terug te zien en de etenélift weer in werking te stellen." zei Giovanni, „maar eerst wil ik je laten zieh wat ik in Duitsland gekocht heb." llij keek met een tevre den blik de vertrouwde eetzaal rond voor ze de trap opgingen naar zijn woonvertrekken. De boekhandelaar was hem langzaam gevolgd en zeeg neer in een leren arifistöel iii de zit kamer van zijn vriend. De restaura teur begon het pakje open te maken.

de Stem | 1965 | | pagina 7