»s I 209.- Koningin komt feestelijk over Zeelands brug GEMINI'S OP HAAR BREED VAN ELKAAR Centrales vragen Kameruitspraak minimumloon DERBY DRINK NU OOK DE WESTERSCHELDE! NATIONAAL CADEAU BEATRIX EN CLAUS Prof. dr. Kooy: knap werk Prijsverschil kalveren nog groter luurlijk J voor deze aten onze J isservice intwoorde J ing voor \antwoorde ischaf. Kosmonauten zien elkaar in cabines oMnuktdkc ARRESTANT IS MOORDENAAR VAN BLOKLAND 20 DAGBLAD VOOR ZEELAND Mr. Van Aartsen tolgeld aan de lage kant Durf en visie Politie meent: ANDAAG IN PERFECT LONG-DRINK "waar pit in zit" V Nog maar 1.80 Revolutionair Mond- en klauwzeer: meesterlijk EX" EX beschern Kans op regen ]05e JAARGANG No. 25074 Voor God, Koningin en Vaderland jfoon met-grote luidspre- ïo-opnemerelement met ild. Vier draaisnelheden. -ringen: blauw/grijs en |in houten kofTer' mono- en stereoplaten. n automatische stop- pen Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, q J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 Abonnementsprijs m.i.v. 1 jan. 1966: 11,40 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso; 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden-, GOES, Klgkstraat 1, telefoon 6252 .LI II II. I II Hl.-I U-UIL I -t -LU-LIL L-l 1 NV O-* (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE/ZIERIKZEE Ko ningin Juliana heeft gistermiddag, even na half vier, de ruim vijf kilometer lange Oosterschclde- brug geopend. Zij drukte in het briigwachtcrshuisje op de brug op enkele knoppen, waardoor de openstaande kleppen van de bas- culcbrug automatisch werden neergelaten. De sluiting lokte veel applaus uit, dat overigens werd overstemd door het geloei van schcepssirenes. Enkele honderden mensen heb ben er een wandeling van meer dan vier kilometer over de lang ste brug van Europa voor over gehad, om dit officiële moment van zeer nabij te kunnen mee maken. Overig Nederland volgde deze belangrijke gebeurtenis via een rechtstreekse t.v.-uitzcnding. Mr. J. van Aartsen, commissaris dei- koningin in Zeeland, iieeft tijdens een korte toespraak na de officiële ope ning van de brug. alle Nederlanders uitgenodigd nu ook flink „over de brug te komen". Het bedrag van de tol kan zijns inziens geen bezwaar zijn. De grote verbetering in de verkeersver binding en de daardoor verkregen be sparing in tijd en geld in aanmerking genomen, is de tol volgens hem zelfs aan de lage kant. Tekening: Autokampioen (A.N.W.B.) z/tyky Mr. Van Aartsen schetste in grote trekken het belang van de brug: voor Zeeland, voor West-Nederland, voor ge heel West-Europa, en wat het laatste betreft zei de commissaris der koningin: ..Het feestelijke karakter van deze dag jou beslist schade lijden indien Zee land ook vandaag niet als haar over- tuiging zou uitspreken dat ook de vaste oeververbinding over de Wester- schelde tot stand zal komen, zal moe ien komen". In dit verband wees mr. van Aartsen op de grootse ontwikke- hng die gaande is in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. Mr. Van Aartsen getuigde van de durf en visie, die aan de bouw van de brug ten grondslag hebben gelegen. Durf en visie van de kant van het provinciaal bestuur van Zeeland; durf en visie van lr C. Snip, de initiatiefnemer en ont werper van de brug, die tijdens de bouw is overleden. (ZIE VERDER PAGINA 3) ZIERIKZEE Tijdens de oof ficiële opening van de Oosterschel- üebrug heeft zich een vervelend ,ncident voorgedaan. Even voordat de koningin het brugwachter shuis- le zou binnengaan, liet de kenne- fyk nerveuze brugwachter de slag- boom zakkenwaarvan H. A. A. Baron Col lot d'Escury uit Kloos- fozande, kamerheer in buitenge- l0one dienst, het slachtoffer werd. Mevrouw van Aartsen heeft nog I ^r°beerd de afsluitboom tegen te kouden (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft gisteren een brief gezonden aan de Tweede Kamer, waarin de controverse in de Stichting van de Arbeid betreffende het mini mumloon wordt uiteengezet en waarin wordt aangedrongen op een uitspraak, dat dit loon volgend jaar 125 gulden moet bedragen. Intussen willen de vak centrales toch nog een poging wagen met de werkgevers tot overeenstem ming te komen over dit voor hen be langrijke punt. Morgen willeb zij een conferentie houden van de voorzitters van de ze ven organisaties, die in de stichting vertegenwoordigd zijn om alsnog een opening te zoeken. Meer dan drie uren hebben de drie vakcentrales gisteren nodig gehad om de situatie te bespreken, die is ont staan door het afbreken van de onder handelingen. Dit langdurige beraad mag mede worden toegeschreven aan bet feit dat het C.N.V. een wat gematigder houding aannam dan het N.V.V. en N.K.V. De christelijke vakcentrale was er zeer veel aan gelegen om nog eens een poging te wagen; de andere twee zo is onze indruk hebben daar niet zo erg veel vertrouwen meer in. Aangezien men per se niet meer zelf de Stichting van de Arbeid bijeen wil de roepen en ook geen bemiddeling of arbitrage wilde vragen aan een derde partij, kwam het besluit tot het arran geren van informeel overleg tussen de zeven voorzitters. Een soortgelijk over leg heeft in het verleden in conflict situaties ook wel vruchtbaar gewerkt. Aangezien in de eerste dagen van de volgende week de Tweede Kamer ver gadert over de begroting van Sociale Zaken, ontkwam men er niet aan nu reeds een brief aan het parlement te zenden: het was niet verantwoord om daarmee te wachten tot na het gesprek van vrijdag, omdat dan de kamerleden te laat geïnformeerd zouden worden. Als dat volgende week alsnog nodig mocht zijn dus als het voorzitters contact ook niets zou opleveren hoopt men van het parlement en daar door van minister Veldkamp een uit spraak (desnoods een noodwetgeving) te verkrijgen, die een minimumloon op een voor de vakcentrales acceptabele hoogte voorschrijft. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Om aan prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg ter gelegenheid van hun huwelijk een ge schenk aan te bieden is een nationaal comité in oprichting. De heren mr. J A. Jonkman en mr. F. J. F. M. van Thiel, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, hebben aan een aan tal representatieve Nederlanders ge vraagd met hen in dit comité zitting te ROTTERDAM (A.N.F.) De districts recherche van de rijkspolitie in Dor drecht is er nu vrijwel zeker van dat landbouwer Gerrit de G. (37) de dader is van de vrijdag gepleegde roofmoord op de 46-jarige fouragehandelaar Arie Blokland uit Giessenburg. Dit ondanks het feit dat de boer, die sinds dinsdagavond wordt vastgehou den op de politiepost van Nieuwpoort, blijft ontkennen iets met de zaak te maken te hebben. Het optimisme over de goede afloop van het onderzoek leefde gisteren al bij de politiemensen, maar het werd woensdag nog duidelijk versterkt door de kennelijk zeer hoopgevende resulta ten van de uitgebreide huiszoeking, die woensdag een groot deel van de dag in en om het midden in de polder staan de boerderijtje van Gerrit de G. werd verricht. Het resultaat van de huiszoe king was van dien aard, dat majoor S. de Vries van de districtsrecherche, de man die de speurtocht naar de dader van deze geruchtmakende roofmoord leidt, woensdagavond kon verklaren: „Over niet al te lange tijd hopen we de zaak wel rond te hebben". De huiszoeking in en rond de „ver dachte" boerderij op het „Achterland" in Groot-Ammers heeft, zoals gemeld, wel het een en ander opgeleverd. Zo vond men bloedsporen in het schuurtje vlak naast de boerderij. „We vonden nog meer aanwijzingen, die de zaak be paald sterker maken", zei majoor De Vries. Deze aanwijzingen houden mo gelijk verband met het in beslag ne men van nog wat kleren van de boer. Dinsdag gebeurde dat al met een trui van Gerrit de G., waarop bloedsporen voorkwamen. Nog niet uitgezocht is de vreemde omstandigheid, dat de koeien van Gerrit de G. rond het vermoede lijke tijdstip, waarop Arie Blokland werd vermoord, niet werden gemolken. Bouwfabriek Delta in Middel burg gaat duizenden huizen produceren. Pag. 3. China wordt binnenkort een kern-gevaarlijke medespeler op het wereldtoneel. Pag. 9. Impresario's hebben een raar vak: ze „doen" in talent. Pa gina 11. (Advertenties) Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). - \ZKrïkzee\ - - I yêefAavenY - V:J .rféfër K de Alpendrank uit Oostenrijk Pre Shaves - After Shaves Haarlötions - Scheercrèmes Eaux de Toilette- Talcs DE ITALIAANSE HERENLIJN fris en kruidig Prijzen v.a. f3,95-f29,75 Cadeau cóffrets v.a. 7,95 Imp. Adiem (Van onze redactie buitenland) CAPE KENNEDY BREDA - Het is gelukt: Woensdag, avond 20.35, vijf uur en 49 minuten nadat de derde po ging oni de Geniini-6 met Wal ter Scliirra en Tom Stafford van de grond te krijgen, was gelukt, zijn de Verenigde Sta ten er in geslaagd een oiitmoe. ting in de ruimte lol stand te brengen tussen twee door mensen bestuurde ruimte voertuigen. De historische betekenis van dit feit, het „rendez-vous" betekent een belang rijke mijlpaal op de weg naar een be mande reis naar de maan, scheen niet veel indruk te maken op de bemannin gen. Ook de meldingen van Frank Bor- man en James Lovell aan de grondsta tions behielden de zakelijke toon van de vaktermen Bii de start van de Gemini-6 bedroeg de afstand tot de Gemini-7 bijna twee duizend kilometer. Uur na uur werd de onderlinge afstand kleiner tot het ren dez-vous tenslotte om 20.25 uur een feit was. De calSines bevonden zich toen op een afstand van 3* meter van elkaar en vlogen neus aan neus met een snelheid van 28.000 km/h door de ruimte. De af stand werd later verkleind tot drie me ter en daarna tot 1.80 meter. Kort voor de ontmoeting plaatshad verkeerde men op de grondstationns in het onzekere, doordat het radiocontact tussen de aarde en de bemanningen was uitgevallen. Even later meldde Tom Stafford met rustige stem dat het ren dez-vous een feit was. De ruimtevaartuigen zouden geduren de zes uur in formatie bljjven vliegen, waarna zij uit elkaar zullen gaan. De Gemini-6 zal woensdag naar de aarde terugkeren, waar het vliegdek- schip Wasp gereed ligt om bemanning en ruimteschip op te pikken. De Gemi ni-7 met Borman en Lovell keert zater dagmiddag naar de aarde terug. De bemanning van dit ruimtevaartuig zal dan 14 dagen om de aarde hebben ge cirkeld. „Een revolutionaire vooruitgang op het gebied van ruimtevaart en een zeer belangrijke stap voorwaarts naar de oplossing van het probleem van het ruimte-rendez-vous: het koppelen van voertuigen die een baan om de aarde beschrijven", was gisteravond het com mentaar van prof. dr. ir. J. M. J. Kooy uit Breda, voorzitter van de Nederland se Vereniging voor Ruimtevaart en Academician of the International Aca demy of Astronautics. Ir. Kooy ziet deze geslaagde ruimteontmoeting als een eerste aanloop, een eerste oefening voor het grote Apolloproject, waaraan Ame rika thans hard werkt. Dit project om vat het naar de maan brengen van twee astronauten, terwijl een andere astro naut in een ruimtevaartuig rond de maan zal blijven cirkelen. Na het ver trek vanaf de maan zullen de twee astronauten in hun ruimtevoertuig een ontmoeting tot stand moeten brengen met hun metgezel die rond de maan cir kelt, waarna de twee ruimteschepen weer gekoppeld moeten worden tot een. Het huidige rendez-vous is, aldus de heer Kooy, een eenvoudige vooroefe ning op dit koppelen. Het bij elkaar brengen van voertuigen is veel gemak kelijker dan het koppelen omdat men bij het koppelen rekening moet hou den met de tuimelbewegingen die de ruimteschepen elk om hun as maken. Ir. Kooy vindt het jongste Amerikaanse ruimtesucces een zeer knappe prestatie. Het beste dat de Russen op dit gebied in het verleden gepresteerd hebben is een rendez-vous tussen twee ruimte' schepen op tien kilometer afstand. Gemini-6: eindelijk op weg (Van een onzer verslaggevers) BREDA De prijsverschillen van kalveren tussen het noorden en zuiden van ons land bedragen nu een gulden per kilo. Vorige week was het ver schil ongeveer 20 cent. Het zal zeer waarschijnlijk nog boven de gulden stij gen. omdat de kalveren uit het be smette gebied nog steeds het land niet uit kunnen en in het binnenland een afzetgebied moeten vinden. Bovendien zijn de maatregelen, die van kracht zijn i.v.m. de mond- en klauwzeerepidemie, ook merkbaar op de slachtveemarkt. In deze tijd van het jaar is de aan voer van kalveren gelukkig niet zo groot. Naar schatting 7500 per week. De meeste daarvan komen echter uit Oost-Brabant, waar de veehouders door de lage opbrengsten een zeer grote strop hebben. Op de rund veemarkt zijn de prijjen iets boven de oriëntatieprijs gekomen. Op het ogenblik is de heffing op im port uit derde landen gehalveerd, maar het ziet er naar uit dat volgende week de volledige heffing weer van kracht zal worden, omdat de prijzen vrij ge staag blijven dalen. Het aanbod op de varkensmarkt is ruim. De prijzen zijn in het noorden de afgelopen 14 dagen met ongeveer 5 cent gestegen. (Zie ook pagina 5). 'tl Hero produkt tA Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Meer bewolking met kans op eni ge regen. Matige wind tussen zuid oost en zuid. Temperatuur: onge veer dezelfde als gisteren. Vandaag: zon onder 16.29 uur. Maan onder 13.41 uur. Morgen: zon op 8.42 uur. Maan op 2.17 uur. A. N. W. B.-wegeninformatiedienst tel. 070—8143 91. Wegeniiiformatiedienst R. A. C. B. tel. 09 32—2—13 38 55.

de Stem | 1965 | | pagina 1