HERO De jongeman die alle talen leerde verstaan is puur sinaasappelsap op z'n fijnst! Weg met de kou! „ELRO Een standje v oor Jantje Dit staat er inde nieuwe Eva! JUS D'ORANGE Nederland ook voor handboek van de vrede Dr. Follis niet verbonden aan geheime dienst Vier doden bij roofoverval in Brazilië 9 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 Dr. de Beus in Y.N. CYPRUS Amerikaans ministerie Smallenbroek Technische bijstand zaak van parlement zelf Mens spint web in de ruimte Carrosseriefabriek uitgebrand Op Sardinië Archeologische kostbaarheden achtergehouden Hallo meisjes en jongens Mijn geitje en mijn kalfje Machil de grote held Pim vangt een vink De fee «.-A f f us Flip de beer 9 IS'EVV YORK (Reuter) De Neder landse afgevaardigde bij de V.N-, dr. j g. de Beus, heefy in de speciale politieke commissie van de Algemene yergadering een Brits plan gesteund, dat de instelling van een commissie inhoudt, die een V.N.-handboek zal uit werken voor vreedzame regeling van internationale geschillen. Dr. de Beus zei, dat de methoden voor vreedzame regeling, zoals die in het handvest zijn vervat, vaak onvol doende zijn toegepast. Hij drong er op aan. dat de commissie nagaat hoe de VN-'-niissies doelmatiger kunnen wer ken. Er zijn veel voorbeelden geweest van geschillen tussen de partijen over de feiten van een geval, waarin onpartij dig onderzoek van de feiten onmoge lijk was of niet werd gedaan," zei hij. De V.N.-onderzoekers zouden infor matie kunnen zoeken over klachten in zake grensschendingen, bombarde menten. interventie of ondergrondse activiteit, aldus dr. De Beus. Dr. De Beus deed betreffende Cy prus een beroep op de politieke com missie ..een onpartijdige resolutie" op te stellen, „die in geen enkel op zicht de kans op een oplossing van het vraagstuk in gevaar zou kunnen bren gen". In een dergelijke resolutie, aldus dr. De Beus. zou eerst en vooral op de be trokken partijen een dringend beroep moeten worden gedaan om zonder uit stel de dialoog, met de bijstand van de Verenigde Naties, te hervatten. Wat de bekostiging van de bestaande VN-vredesmissie op Cyprus aangaat, vroeg de Nederlandse afgevaardigde aan andere landen vrijwillige bijdra gen te doen. Hij stelde voor. dat de Veiligheidsraad het bestaande man daat van de VN-vredesmacht op Cyprus tot voorbij dit jaar zou verlengen. (Advertentie) (Advertentie) Kerst in zicht! Originele versierings- en diner-ideeën, menu's kant-en-klaar met een leuk flesje -wijn erbij... Liefde van een grootmeester. Picasso tot Fran?oise Gilet: 'Ik zal nooit van je houden'... De ex-vrouw van de schilder schreef teke nende fragmenten uit zijn leven. En Eva publiceert ze. De Haute Couture breit... Exclusieve modellen uit de hogere brei- school, aan u door Eva verklapt. En... nog veel meer! Even Eva kopen (los nummer 0,55). Of - nog beter - word abonnee 5,85 per kwartaal). Krijgt u Eva wekelijks thuis. Kost trouwens minder. Schrijf een kaartje: 'Ik abonneer mij op Eva' aan Eva, afd. Abonnementen, Postbus 163, Leiden. Eva is vannu. Eva is enig! *3. K 23 i ««WK» VSÜS MS Heerlijk royaal schenken u't extra voordelige aezinsfles f. 1,95 JUS DE FRUITS WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za^ ken heeft formeel gereageerd op geruch ten in de Europese pers, dat de in Am sterdam verdwenen dr. Richard H. Follis jr., verbonden zou zijn aan de Ameri kaanse geheime dienst. (CIA). Bij monde van zijn perschef Robert J- McCloskey deelde het ministerie mee, dat er geen reden was om te veronder stellen dat hij in enig opzicht met het CIA te maken zou hebben. Ook de echtgenote van Follis heeft de mogelijkheid van enige verbintenis van haar man met de geheime dienst afge wezen. Volgens de Washington Post heeft ze gezegd: „Daar is niets van waar, dat weet ik zeker. Ik kan me niet voorstellen, dat mijn man belangstelling zou hebben voor spionage of iets van die aard. Hij is met hart en ziel de medicijnen toege daan." McCloskey ?ei, dat hij niets had te zeg gen over het onderzoek dat Neder land naar de verdwijning van Follis gaande is. Hij suggereerde dat de over heid van Amsterdam daar de aangewe zen instantie voor was. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vraag of het parle ment technische bijstand moet krijgen voor de behandeling van de heden ten dage veelal ingewikkelde problemen is primair een zaak van het parlement zelf. Een nadere bestudering hiervan zal om vruchtbaar te kunnen zijn in nauwe sa menwerking met zoals niet primair door het parlement ter hand moeten worden genomen. De regering staat graag open voor nader overleg over deze materie. Dit heeft minister Smallenbroek (binn. Zaken) de Eerste Kamer desgevraagd medegedeeld in de memorie van ant woord op de begroting van de ho-ge colleges van staat en het kabinet der ko ningin voor 1966. Door de Eerste Kamer was opgemerkt dat het beraad tussen regering en par lement een van de grondslagen vormt van het Nederlands constitutionele bestel. Deze grondslag wordt ernstig aangetast, indien de waarde van het beraad zou afbrokkelen, omdat het overleg van de kant van het parlement niet voldoende gefundeerd zou kunnen worden gevoerd. Minister Smallenbroek betwijfelt echter of die situatie thans aanwezig is. An derzijds is hij van mening, dat alles gedaan moet worden om zo'n situatie te voorkomen. Alvorens echter in dit op zicht concrete maatregelen kunnen wor den 'overwogen, moet dit onderwerp vol gens de minister ruimer worden bezien dan alleen vanuit het probleem van de technische ambtelijke bijstand. De be hoeften moeten eerst nader geanaly seerd en gedetailleerd worden. Het staat echter voor de minister wel vast, dat de technische bijstand niet zal kunnen worden verwerkelijkt door ten behoeve van de kamers, afzonderlijk of geza menlijk, een ambelijk apparaat te cre- eren, vergelijkbaar met het bestaande re geringsapparaat. Afgezien van de verspilling, die zo'n „schaduwapparaat" zou betekenen, ontbreekt het in Neder land zowel aan de middelen als aan de mankracht daarvoor, meent minister Smallenbroek. ANN HARBOR (UPI) De univer siteit van Michigan gaat een 10 kilo meter grote, webvormige radio-anten ne bouwen die een baan in de ruimte moet krijgen. Dit project, dat wordt gefinancierd uit een toewijzing van lOO.OOO dollar die van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart is ontvangen, is be stemd om de astronomen het antwoord te geven op fundamentele vragen om trent het heelal, zoals de leeftijd van sterren en hoeveel materie zich in de ruimte bevindt. Het bouwsel, dat door een Saturnus- raket in een baan om de aarde zal wor den gebracht, zal bestaan uit een cen trale satelliet en vier satellieten erom heen, alle satellieten onderling verbon den door draad zo dun als een vis lijn, het geheel gelijkend op een tien kilometer groot spinneweb. WINTERSWIJK (ANP) In alle vroegte is gistermorgen de carrosserie- fabriek van de firma Huiskamp te Winterswijk vrijwel geheel door brand verwoest. Ook vier grote Amerikaanse wagens, die zouden worden omgebouwd tot lijk- auto's en een auto van een personeels lid gingen verloren. Kort na het uit breken van de brand ontplofte een gas fles waardoor het dak in een keer werd weggeslagen, maar niemand liep letsel op. Een tweede fles kon tijdig in vei ligheid worden gebracht. De brand weer is vele uren bezig geweest met blussen. RIO DE JANEIRO (UPI) Met ma chinepistolen gewapende mannen heb ben bü een roofoverval op een super markt in Rio de Janeiro vier mensen doodgeschoten en 1400 dollar meegeno De overval is vermoedelijk vorige week gepleegd, m r de lijken werden pas deze week in een koelkamer door een nachtwaker gevonden. De dieven hebben een tweede brand kast niet gezien of niet open kunnen krijgen. Daat zat 35.000 dollar in. De supermarkt ligt om de hoek van een politiepost. (Advertentie) Master heteluchtkanon houdt alles warm Lage prijs - lage kosten (petroleum) eenvoudige bediening - veilig 12.500 tot 100.000 Kcal per uur 6 typen - gemakkelijk te verplaatsen Importeur: N.V. v/h P. Jennen - Weesp Gefabriceerd door Master Vibrator Co., Dayton. Ohio, U.S.A. 11 Be! vandaag voor demonstratie: Tel. 01600-37563 Breda - Pasbaan 17-19 ORISTANO (UPI) Op 't Italiaanse eiland Sardinië ls een geheime bewaar plaats van meer dan duizend voorwer pen van archeologische waarde ontdekt. Vier personen zijn in staat van beschul diging gesteld. De ontdekking van de door illegale verzamelaars aangelegde begraafplaats staat niet in verband met het oprollen van een grote bende dieven van kunst schatten in Venetië. De Sardiniërs groeven naar oudheid kundige voorwerpen en hielden de vondsten voor zichzelf, wat bij de Italiaanse wet verboden is. De politie gaf geen raming van de waarde van de in beslag genomen voor werpen. maar zei, dat die van sommige „onschatbaar" waien. Er waren werk tuigen en beeldjes bij uit de prehisto rie en uit de tijd van de Carthagers en Romeinen. Er was eens een jonge boer die veel hield van de jacht. Op een dag ging hij met zjjn twee honden het bos in en volgde zó lang een wildspoor dat hy verdwaalde. Het werd al donker en omdat lijj in de duisternis van de nacht de weg naar huis niet meer wilde zoe ken, besloot hij in het woud te over nachten. Hjj zocht een hoge pynboom uit, maakte er een groot vuur onder om zich te warmen en legde zich ter ruste. Hij maakte het zich gemakkelyk en juist sliep hij bijna in toen hij op eens klaar wakker werd door een ge luid. Het bleek een slang te zyn, die zich gekronkeld had om een tak van de pijnboom en die nu door het vuur niet naar beneden kon komen. De slang smeekte de man om hulp. De jager vond het wel erg vreemd dat de slang zo menselijk kon spreken en hij antwoordde: „Ik durf je niet van de tak af te laten komen want dan zul Zijn jullie al weer bekomen van de St.-Nicolaasdrukte? We gaan nu al weer naar een ander groot feest toe. Kerstmis. Overal in de etalages heb ben de figuren van Sint Nicolaas en Zwarte Piet plaats gemaakt voor kerstbomeii met flonkerende lichtjes en zilveren slingers. Ik vind decem ber een fijne feestelijke maand. Al leen jammer dat het weer zo slecht is. Als je de kranten leest weet je misschien dat die regen en storm van de laatste tijd soms hele erge gevol gen hebben gehad. Er zijn op veel plaatsen' overstromingen geweest en sommige mensen moesten zelfs hun boerderij verlaten omdat die hele maal in het water lag. Laten we maar /lopen dat liet toeer gauw beter wordt. Ik heb al verschillende mooie kersttekeningen gekregen. Weet je wat ik nu eens graag zou willen we ten? Hoe of jullie thuis en op school Kerstmis vieren. Help je mee bij het opbouwen van de kerststal, maak je misschien zelf een echte kerststal cn mag je de kerstboom versieren? En waarom vind je Kerstmis zo'n fijn feest? Over al deze dingen mag je best eens een verhaaltje schrijven. Ik weet zeker dat de andere kinderen ook graag willen weten hoe jij over Kerstmis denkt. Ga maar gauw aan de slag. Veel succes. JOSé Mijn geitje, dat heeit Sikkie, en ik heb ook een kalfje, dat heet Sophietje. Wij drietjes kunnen heel goed met el kaar opschieten. Sikkie en Sophietje slaan naast elkaar in een stalletje. Toen Sikkie nog klein was sprong zij dik wijls op mijn rug. 's Avonds als ik ze eten gaan geven en ik roep „Rikketikke- tik", begroet Sikkie mij met ,,mè mè mè" en Sophietje met „bèè bèè". Ik heb van de zomer zelf voor hen gehooid en Sik kie heeft het zelf naar huis getrokken •met mijn wagen. Nu kunnen ze er lek ker van smullen! Ik heet Jan Evers, ik ben tien jaar en woon Boulingstraat 54 le Oosterhout (N.-Br.). je me bijten." „Heus niet, mijn vriend", zei de slang, „als je me naar beneden helpt zal ik je tot dank alle talen leren verstaan; de taal van de vogels, van de bomen en van alle levende wezens op aarde." „Ma^r hoe kan. ik je uit de boom helpen?" vroeg de man. „Vel een grote boom. Leg hem schuin tegen deze pijnboom aan en dan kruip ik er wel langs tot ik op de grond kom". De man die wel qpen had naar de be loning, stemde toe, velde een boom, zette die schuin tegen de pijnboom op en liet de slang eraf kruipen. Op de grond belandhield de slang zich aan zijn belofte en leerde in een ommezien aan de jager alle talen van de vogelsde bomen, de dieren en de planten. Maar hij verbood hem streng er met iémand over te praten. Zelfs aan zijn eigen vrouw mocht hij er geen woord over zeggen! Maar de jonge boer was niet getrouwd dus dat was al heel eenvoudig„Zo gauw je een woord hierover vertelt, zul je moeten sterven!" waarrschuwde de slang. Toen gleed de slang weg en de jager legde zich weer neer naast het vuur om nog wat te slapen. Maar het duurde niet lang of hij hoorde wéér spreken. Nu waren het de twee honden die aan de voeten van hun meester lagen. De een begon een praatje met de ander: „Blijf jij bij onze baas" zei hij, „pas goed op hem, anders komen de wolven om hem te verslinden. Ik moet naar huis, want daar zullen die ven komen wanneer ze geen geblaf van het erf horen komen." „Nou, ga jij maar," antwoordde de andere hond, „dan bewaak jij het huis en ik houd hier de wacht." De man die nu alle talen verstond, dacht: „Honden hebben toch meer ver stand dan je zou denken", en hij liet dan ook de ene hond gaan om de boer derij te bewaken. De jager ging weer liggen om nu eindelijk te slapen. Spoedig vielen zijn ogen toe en hij hoopte nu maar gauw in slaap te zijn, maar de lessen van de slang hadden zijn gehoor zo scherp gemaakt dat hij ieder gerucht opnam. Nu hoorde hij een ruisen door het woud en hij kon duidelijk verstaan hoe een andere pijnboom smekend vroeg aan de boom waaronder hij lag: „Oh, jij, die ook een pijnboom bent, kom mij helpen of ik sterf!" „Ach, ik heb geen tijd, het spijt nie. maar aan mijn voet rust een nachtelijke gast". „Kom! Kom toch gauw!!" riep de pijn boom nog eens, maar de andere boom kon niet weg en op hetzelfde ogenblik viel met donderend geraas de zware pijnboom om. Het dreunde door het hele woud en daarna werd het dood stil. De boom waaronder de jager lag zei: „Ja lieve vriend, het is nu afgelo pen met je. Je hebt je hele leven op het kostbaarste plekje gestaan en je bent er nu vanaf gevallen." Daarna werd het werkelijk stil en de jager slui merde in. Bij het eerste ochtendgloren werd hij wakker en moest dadelijk weer denken aan wat zijn boom had gezegd, of had hij het soms gedroomd? „Wacht, ik ga eens kijken wat dat mooiste plekje wel is onder die omgevallen boom", dacht de man en hij doorkruiste het bos net zo lang tot hij eindelijk de omgevallen pijnboom vond. Nu werd het gesprek hem duidelijk, want tussen de wortels lag een grote schat begraven. De jonge boer nam de schat en werd op slag een rijke man. „Nu kan ik ook gaan trou wen", dacht hij. „Ik heb geld genoeg om mijn vervallen boerderijtje op te knappen. Ik kan knechten aannemen en een gemakkelijk leven leiden." Zo trouwde hij en leefde met zijn vrouw een rijk leven. Maar de man ver veelde zich omdat hij niet veel te doen had. Op een morgen zat hij aan het raam en keek naar buiten hoe heerlijk de zon over het erf scheen. Hij zag zijn akker met lijnzaad waar kleine vogels over scheerden. Ook een sperwer kwam met haar jongen aangevlogen. De jon gen waren nog dom en onervaren wat ze gingen op de grond zitten om daar het lijnzaad op te pikken. „Dat moeten jul lie niet doen kinderen", zei de moeder- sperwer, „eet niet van de grond, maar van de planten. Wat op de grond ligt, blijft voor ons liggen, maar wat aan de planten zit, zal gauw geoogst wor den en dan kunnen wij er niet meer bij". Toen de man dit hoorde lachte hij voor zich heen. De vrouw die panne koeken stond te bakken, zag hem la chen en snauwde: „Waar lach jij om, wat is er voor geks aan mij?" „Ik lach om iets wat ik hoorde, maar ik kan er je niets over vertellen", ant woordde de man. Nu weet iedereen dat vrouwen niet gemakkelijk tevreden te stellen zijn vooral niet als hun nieuwsgierigheid is gewekt. Steeds weer vroeg de vrouw om een verklaring en de man hield het tenslotte niet meer uit. „Breng me dan eerst maar schone kle ren", zei hij. De vrouw deed wat haar gevraagd werd, de man verkleedde zich en strekte 4ich uit op het bed, want nu zou hij sterven. Maar op dat ogenblik liepen er op het erf voor het huis 50 kippen en één haan rond. De boer keek nog eens hoe mooi de veren glansden in de zon en juist wilde hij zijn mond opendoen om het geheim te verraden toen de haan zijn vleugels uitspreidde en kraai de: „Kijk naar mij! Kijk naar mij! Ik heb een huishouden van 50 kippen ik ben ze allemaal de baas. Hij daar bin nen kan één vrouw nog niet eens aan, nu moet die dwaas steren!" De man die alle talen verstond, hoor de wat de haan zei en begreep dat hij bijna heel dom was geweest. „Het is nog tijd genoeg om te sterven", dacht hij, sprong op van zijn bed en riep de vrouw met barse stem toe: „Wat sta jij daar te treuzelen! Bak je pannekoeken, ik heb honger!" Zo had de vrouw haar man nog nooit horen spreken. Ze schrok ervan en hierna heeft ze hem nooit meer naar onnodige dingen gevraagd. Lianne v. d. Logt (10 jaar) Beeksestraat 1, Prinsenbeek Ergens in Noord-België woonde een gezin, dat Kongins heette. Ze hadden een zoon, hij heette Machil. Machil had ook een vriend, zoals alle kinderen. Op een dag vroeg Kees aan Machil zo heette zijn vriend, wat ze gingen, spelen. „Ik weet het niet", zei Machil, en dacht diep na en zei „Verstoppertje". „Goed", zei Kees „Jij bent hem Machil en tel tot 100". Na 100 tellen ging hij zoeken, maar hoe hij zocht, hij vond hem niet. Kees was stiekem naar huis gegaan omdat 't laat werd. Machil kwam bij de grot, daar hoorde hij pralen. Hij luisterde aandachtig en hoorde zeg gen: „Goede buit gehad hè Janus" En toen zag Machil dat het de schat van de koning was. Hij liep zo hard hij kon naar huis en vertelde het aan moeder. Moeder zei, dat hij naar de veldwachter moest gaan. Dat deed hij, en de veldwachter ging met Machil er heen en arresteerde de bende. En als beloning kreeg Machil maar liefst 1000,- en hij werd ook de held van de stad genoemd. LIZA BROKX Burg. Berettastraat 21 Etten (N.-Br.) Pim klimt in een boom Pim ziet een vink De vink zegt: „piep, piep" Dat hoort Pim wel hoor Hij haaLt thuis een net En vangt de vink De vink zit de hele dag in de kooi Hij is erg verdrietig Toen het weer zomer werd, liet Pim de vink weer los Wat was de vink blij Hij zocht zijn nestje weer op in de boom En Pim luisterde naar zijn vrolijke gefluit JOS RENNE Hans Verbeem (11 jaar), Kerkstraat 4, Kwadendamme Maerlantstraat 35, Etten 8 jaar. - I s-i f i „Jan". „Ja, moeder". Kom eens". ..Nee moeder." „Jan kom hier." ..Nee, ik kom niet." „Jan". „Nee, ik ga met Flip spelen", en hij ging de deur uit. Moeder ging in de deur staan en zij wachtte. Maar nee hoor. Toen ging ze weer naar binnen en maakte het eten klaar. Tegen vijven kwam Jan weer thuis. Eerst bedacht hij zich nog even en toen belde hij aan. Moeder deed open en zei: „Kom eens hier". „Nee", en weg holde Jan weer. Moeder deed' de deur maar weer dicht. Hel was al kwart over vijf. Toen kwam vader thuis. Even daarna kwam Jan weer en belde aan. Moeder deed open en liet hem binnen. „Kom maar eens mee", en ze pakte z'n arm. Marnix van Laere (g jaar), Schoolstraat 27, Koewacht De fee woont in het bos Haar huis is op het mos. Een fee is er voor groot en klein Ja, een fee die moet er zijn. Een fee blijft 's morgens niet in bed. maar maakt met arme dieren pret. Maar als er mensen in het bos komen Verschuilt zij zich achter de bomen. YVONNE VAN DEN BROEK 9 jaar St.-Ignatiusstraat 101 Breda, Nederland. „Zo, jongen", zei vader, „waarom liep je weg?" „Omda da'd dat ik boodschappen moest doen". „Nee. jongen, ik had juist snoep". „O, moeder, krijg ik het nog". „Ja hier" en moeder gaf hem twee klappen op z'n broek. „Hier", zei moe der, „je pyjama aan en zonder eten naar be<j". Corry Brokx (9 jaar) Burgem. Berettastr. 21 Etten (N.-Br.) Flip de beer Eet een peer Op heit hoekje Leest hij een boekje. Op het stoepje Komt zij.n moetje Ik wacht op haar Misschien is zij daar. Is ze het niet Dan is het vriend Piet Is ze het wel Dan trek ik aan de bel. LILIANE HERMANS oud 8,5 jaar Eiland I 33, IJzendyk*

de Stem | 1965 | | pagina 9