de ;er Ook textielfabriek in Enschede dicht IEDER GLAS MEER BEDREIGT VERKEER BONT k/* SUURHOFF: „Ik heb vaker land onder water gezien ANTWERPSE HAVEN BREIDT NIET UIT IN NEDERLAND Overvallers roven loonzakjes Moordzaak- Blokland: nieuw spoor 1 BOEREN VRAGEN: Staatssecretaris beslist stop op buitenlanders in Deventer: SOEBANDRIO UIT TOPFUNCTIE Buil dik vier ton DOUCEURTJE I DAGBLAD VOOR ZEELAND VLOEDKOM INITIATIEF Meer wind Holland Schepen D ANDAAG IN Op bevel Soekarno: STILLE GETUIGEN: -NU- \S/U77U/7t een krant In B&r-es-Salaaml 16 105» JAARGANG Ne. 25073 Voor God, Koningin en Vaderland i sporttrui all-over jacquard, in öralon, diverse kleurkorn binaties. 29.75 Fvtra zware kwali* pantalon -475 zwart. B Sportieve pullover in zware kwaliteit Leacryl o.a. in wit/zwart. 34.75 Zware kwaliteit Oidanca./wo1 t pantalon, in zwart en andere 29.75 kleuren. C Modieuse sPort,t.rUI' 100% wol'.h «b7S geborduurd. 26'" Zware kwaliteit 'JiefaJicd r®y0g te - pantalon n leng en normale mat div. kleuren. 19.95 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. l/ercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 Abonnementsprijs m.i.v. 1 jan. 1966: 11,40 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso; 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat is er zich niet van bewust dat hij zich, door een schuldig: zwijgen, de boosheid van de Bles- boschbewoners op de hals zou hebben gehaald. De minister zegt, aldus een woordvoerder, dat Hij rapporten heeft ontvangen waaruit hij precies weet hoe de situatie in de Biesbosch is. „Ik heb wel meer land onder water gezien", aldus de bewindsman. Bovendien meent de minister, dat men hem nief kan verwijten dat hy een uitnodiging onbeantwoord heeft gelaten. Er is telefonisch contact geweest met de secretaresse van minister Suurhoff en daarop heeft de bewindsman, zij het dan telefonisch via zijn secretaresse en niet per brief, laten weten dat h\j geen aanleiding zag tot een bezoek aan de Biesbosch. Aangezien naar de mening van minister Suurhoff de waterschade in de Bies bosch niet het gevolg is van overheidsingrijpen, vindt hij dat de kwestie van de schadevergoeding niet onder zyn departement valt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/TILBURG Min.-pre- sident Cals is verzocht '11 ram. penfonds voor de Biesbosch in te stellen, omdat herstel van de schade door het water mil. joeiien zal vergen. De Noord- brahantse Maatschappij van Landbouw verstuurde gister middag tijdens de algemene vergadering in Breda een te- egram aan de premier. Ook :1e Noordbrabantse Christelij- lijke Boerenbond (N.C.B.) heeft al een pleidooi aan mr. Cals verstuurd. In het verzoek om een rampenfonds is tevens aandacht gevraagd voor de situatie in de Biesbosch. Zesduizend van de zevenduizend hectare landbouw grond in de Brabantse Biesbosch staan onder water, talloze dijken en kaden zijn vernield en er is grote schade toe gebracht aan landerijen en gebouwen De ramptoestand in de Biesbosch be nadert die van 1953, meent ir. A. W. Luitjens. voorzitter van de Noordbra bantse Maatschappij van Landbouw. Ir. C. van Schendel. directeur-secre taris van de N.C.B.zei dat de omvang van de schade nog onbekend is, maar volgens de berichten uit het gebied is er ongeveer drie miljoen nodig om aan de misère een eind te maken. De scha- I ie kan overigens in de komende maan den nog groter worden. I De algemene uitspraak: „Laat de Biesbosch maar zwemmen", kan de heer Van Schendel niet de zijne noemen, om dat men zolang er in het gebied men sen wonen moet zorgen voor een leef baar klimaat. Volgens de woordvoerder van de MC.B. mag van Rijkswaterstaat niet aan de verhoging van de dijken worden gewerkt. De Biesbosch zou namelijk als boezemgebied moeten blijven fungeren Daarom poneerde ir. Luitjens dat met een mogelijke hulpverlening door de regering liet probleem-Biesbosch niet is opgelost, „Het is een onhoud bare toestand, dat, door bedijkingen, dijkverhogingen en andere verbeterin gen elders, de Biesbosch in toenemende mate als vloedkom moet fungeren, waardoor de overstromingen in het ge bied steeds frequenter en heviger wor den". ..De bewoners in de Biesbosch kun nen slechts hopen", aldus de voorzitter van de maatschappij van landbouw ..dat ze hulp zullen ontvangen. Zij moe ten maar afwachten. wanneer de finan ciële afwikkeling zal plaatsvinden. Voor de overgangstijd tot de voltooiing van de Deltawerken in 1969 zal een wette lijke regeling moeten worden getroffen, die soepel kan worden uitgevoerd en waarin het recht op uitkering in geval van schade door overstromingen wordt BIESBOSCH He provinciale overheid is bereid om ''r aanzet te maken met een rampen fonds, vertelde de heer Van Schendel, "aar het leemvedeet mnet van de rege- r're komen. Hij en ir. Luitjens zuilen tachtig aan meewerken om op dit (Van onze correspondenten) DEVENTER/ENSCHEDE/DEN HAAG - De tewerkstelling van buitenlandse arbeidskrachten in het gewest Deventer en omgeving zal worden gestopt. Dit is een van de bijzondere maatregelen, die de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. de Meyer, heeft aangekondigd voor dit gewest. De maatregelen houden verband met het ontslag van duizend werknemers van de textielindustrie Ankersmit, dat onrust in dit gebied heeft gewekt. Over de te nemen maatregelen zal overleg worden gepleegd met het bedrijfsleven ter plaatse. In overleg met de bedrijven is over eengekomen dat de bemiddeling bij het plaatsen van de ontslagen werknemers van Ankersmit door het gewestelijk ar beidsbureau zal geschieden. Daartoe is tenehi ken. een sluitende regeling te berei- (Adverten-tie) BINDS 1884 hofleverancier Hoeveel méér cachet heeft een eestje als de dame:, niet alléén westelijk gekleed gaan, maar als r®,n 2icH dan In Smoking ••steken J I iiÜn „S™kin9-l<ostuum van luch- 'jc"tgewicht kamgaren kost Slechts f 250Nu nog in alle I maten bij GROTE MARKT 25 - BREDA donr^het^ÏMT8' medegedeeld avond: Sel(«g tot van- "intT \iïLï™°MiSe zuidelijke regen ,elden' maar geen bering van f enis* Geen veran- VandLl temperatuur. onderZ°n9Rnder 1629 UUr- Moreen 13,26 uur- 0.56 uur. D °P 8,42 uur< Maan op tel. ^nlnformatiedienst WewnK^™i3e3^st R A C-B- een tijdelijk kantoor voor het G.A.B. in de fabriek van Ankersmit ingericht, waar de getroffenen inlichtingen over beroep en beroepskeuze, omscholing en dergelijke kunnen krijgen. Inmiddels hebben bedrijven door het gehele land reeds aanvragen gedaan voor het vrijkomende personeel. De belang rijkste hierbij is de textielindustrie Nij- verdal-Ten Cafe in Almelo, diè enige honderden werklozen iin haar bedrijven te werk zou willen stellen. Gedacht wordt voorts aan herscholing van een deel van de textielarbeiders in Apel doorn. KATS Terwijl de veerboot Noord-Beveland (boven) gister middag aan een van zijn laatste tochten begon, werkte men even verderop met man en macht aan de tolhuisjes op de weg naar de Oosterscheldebrug. Door het slech te weer van de laatste weken is het werk aan de tolhuisjes ernstig gestagneerdDe laatste week zijn bijna 75 man in touw geweest om de 'tolhuisjes vandaag tóch voor gebruik gereed te hebben. Gisteren was men er nog niet helemaal van overtuigd of het lukken zou. (Van onze correspondent) ANTWERPEN „Er is geen sprake van de Antwerpse haven uit te breiden op Nederlands grondgebied en met name in Noord-Brabant. Dit heeft mr. Leo Delwaide, schepen van de Ant werpse haven, in de gemeenteraad van Antwerpen verklaard in ant woord op een interpellatie naar aanleiding van Nederlandse voor stellen „in die zin". „Men zal begrijpen dat de proble men. die bij een dergelijke havenuit breiding rijzen in publiekrechtelijk, economisch en technisch opzicht, zeer ingewikkeld zijn. Daarom kan aan een uitbreiding in Nederlands Noord-Bra bant in de huidige situatie niet wor den gedacht", aldus de schepen. De Antwerpse scheepvaartvereniging heeft dinsdag een witboek gepubliceerd waarin de Belgische openbare bestu ren wordt verzocht de Schelde binnen drie jaar bevaarbaar te maken voor schepen tot 75.000 bruto registerton. Gisteren werd de sluiting van een tweede grote textielfabriek bekendge maakt n.l. van de n.v. textielfabriek „Holland" in Enschede, die ongeveer 625 personen in dienst heeft. De „Hol land" maakt deel uit van de Kon. Ned. Textiel Unie (K.N.T.U.) in Hengelo. In het eerste halfjaar van 1966 zal de produktie geleidelijk worden ingekrom pen en omstreeks 1 juli geheel worden stopgezet. In tegenstelling tot de situatie bij An kersmit is in dit geval wel van tevoren overleg gepleegd met de betrokken vak bonden. Het gehele produktie-personeel, 400 mannen en 100 vrouwen, kunnen bij an dere bed-rijven van de K.N.T.U. worden ondergebracht. Voor een aantal zal dit herscholing met zich meebrengen. Van de beambten en de bazen zal slechts een deel kunnen worden overgenomen. Voor de overigen zullen, in overleg met de vakorganisaties, redelijke financiële re gelingen worden getroffen. (ZIE VERDER PAGINA 5) Dertien New Forestpony's gaan de nieuwe brug over om op Schouwen vrij rond te lopen. Pag. 3. Premier Ian Smith van Rhode- sië wil over oorlog geen wóórd horen. ,,Blik naar buiten", op pag. 7. De Zigeunerbaron komt 30 de cember in een echte poesta op de KRO-beeldbuis: Strauss zelf zou Het moeten kunnen meema ken. Pag. 11. Feest bij Pellenaars thuis: zijn Tourmannen kregen hun Tour centen. Pag. 15. DJAKARTA (Reuter/A.N.P.) Pre sident Soekarno heeft zijn minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio. ont heven van zijn functie van plaatsver vangend hoofd van de „Koti", het op perbevel van de revolutie, dat het hoog ste uitvoerende orgaan in het land is. Generaal Nasoction is nu tot een der plaatsvervangers van Soekarno be noemd. Dr. Soebandrio zal misschien volgend jaar Nederland bezoeken, aldus An tar a. Het bezoek zou gericht zijn op de consolidatie van de betrekkingen, waar bij vooral aandacht zal worden ge schonken aan het normaliseren van de economische banden. Indonesië heeft besloten zijn roep ia te revalueren. De nieuwe roepia krijgt de waarde van duizend oude. De oude roepia's zullen het komende halfjaar ln termijnen uit de circulatie worden ge nomen. De revaluatie geldt ook voor Westelijk Nieuw-Guinea. De laatste of ficiële koers was 5000 roepia voor 1 Amerikaanse dollar. BIRMINGHAM (UPI) Zes gemaskerde mannen hebben dins dag bij de Engelse stad Birming ham een vrachtauto overvallen, die de salarissen voor werknemers van een fabriek vervoerde en zich uit de voeten gemaakt met een bedrag van naar schatting 40.000 pond sterling. De vrachtauto werd dicht bij zijn plaats van bestemming van voren ge ramd door ee.n auto, waarna een met een bijl gewapende man de ramen van de auto insloeg. Zijn medeplichtigen sloegen de twee bewakers in de auto neer. De politie houdt het voor mogelijk dat de bende uit Londen afkomstig was. In de afgelopen weken zijn in de Britse hoofdstad zes grote overvallen gepleegd, waarbij voor meer dan één miljoen pond aan juwelen en zilver werk werd geroofd. ROTTERDAM (A.N.P.) Nadat in Rotterdam de auto van de vermoorde fouragehandelaar Arie Blokland (47) werd gevonden, heeft de Vlaardingse rijkspolitie te water bij het dreggen in de Lek een bebloede autoplaid en een hoes van een autostoel gevonden. Zij werden opgehaald niet ver van de plaats waar het lichaam van Blokland werd aangetroffen Plaid en hoes ble ken afkomstig uit de auto van het slachtoffer. Inmiddels is vast komen te staan dat de VW 99-57 vrijdagavond omstreeks acht uur in de Katendrechtsestraat werd geparkeerd. Een vrouw zou hebben ge zien hoe een vrij gezet persoon op dat tijdstip de wagen nogal onzorgvuldig in de Katendrechtsestraat parkeerde. De politie is er thans vrijwel zeker van dat de moord moet zijn gepleegd tussen 17.10 uur (het tijdstip waarop de fouragehandelaar zijn laatste klant in Groot-Ammers verliet) en 20.00 uur. De daders moeten, aldus de politie. Arie Blokland, na hem te hebben ver moord. achter in de auto hebben ge legd. Na een eind te hebben gereden, zijn zij aan de Lekdijk gestopt, hebben het lichaam door het rechterportier uit de wagen getrokken en het daarna van de dijk gegooid. „Wij wachten met grote belangstelling op de verdere resultaten van het tech nisch en laboratoriumonderzoek. Op het ogenblik is nog weinig te zeggen over de mogelijke vingerafdrukken die in de auto zijn gevonden", aldus dinsdag adjudant C. van Vlaanderen van de rijkspolitie in Alblasserdam. (Advertentie) AMSTERDAM (A.N.P.) „Bij een bioedalcoholgehalte van 0,6 promille is de kans om bij een verkeersongeval betrokken te ra ken tweemaal zo groot als nor maal; bij een gehalte van 1,- pro mille (na drie glazen) zesmaal en bij een gehalte van 1,5 promille 25 x zo groot. Dit is volgens dr. F. A. Nele mans, privaatdocent aan de rijks universiteit te Utrecht en lid van de commissie alcohol en genees middelen, gebleken uit een onder zoek van prof. Borkenstein. hoog leraar aan de universiteit van Grand Rapids. Dr. Nelemans vertelde dit tijdens een in Amstelveen gehouden pers conferentie. waar het Verbond voor Veilig Verkeer informatie gaf over een grootscheepse actie die het, met het oog op de komende feestdagen, zal gaan voeren tegen alcoholgebruik door wegberijders. De actie richt zich vooral tot de gebruikers van kleine hoeveelhe den sterke drank. Het motto is: „Glaasje op? Laat u rijden". Dr. Nelemans acht het van be lang dat de maatschappij als ge heel het inzicht krijgt dat drinken en rijden elkaar moeten uitsluiten. „De autobestuurder moet ervan doordrongen worden dat het ge bruik maken van trein, bus, tram of taxi, omdat men gedronken heeft, geen teken van lafheid is, maar alleen op het gebruiken van het verstand wijst. Voorts moet een ieder op de hoogte zijn van de vuistregel dat een glas bier, wijn of gedistilleerd gemiddeld in anderhalf uur wordt verbrand. Veilig is dus: niet drinken ander half uur voor men gaat rijden en voor ieder glas dat men meer heeft gedronken, nog eens anderhalf uur in rekening brengen". Belangrijk acht dr. Nelemans ook dat de gastvrouw het tijdens de feestda gen de autobestuurder niet moei lijk zal maken om geen drank te drinken. Volgens de docent kaa geen enkel preparaat (ook koffie niet), maar alleen de tijd, het ef fect van alcoholgebruik verminde ren. De weggebruikers zal tijdens de Nederlandse actie worden gewezen op de juridische, financiële en mo rele consequenties die het rijden onder invloed kan hebben. VATICAANSTAD (K.N.P.) Alle drieduizend employés van het Vaticaan. priesters zowel als leken, krijgen een gratificatie van honderdduizend lire (ongeveer 600,-), voor hun werk voor het Tweede Vaticaans Concilie. De eer ste bedragen hiervoor heeft de paus al beschikbaar gesteld. De overige zullen volgen. Met deze douceurtjes is een to taalbedrag gemoeid van driehonderd miljoen lire, ongeveer 1 miljoen 800.000 gulden. Bij deze conciliegratificatie komt bovendien nog de jaarlijkse kerst gratificatie, die jaarlijks varieert en dit jaar 100.000 lire 600,-) zal bedragen. Advertenties) KOP EN SCHOTEL vanaf 3.95 6 decors SEGERs\/oNKERS een vertrouwd adres GROTE MARKT 25 BREDA amahdelkransjes van niet duur weI héérlijk' Tanzania, het Afrikaanse land aan de grens van de nieuwe tijd heeft al in heemse journalisten en drukkers. Tanzania heeft nu een krant nodig in de hoofdstad Dar-es-Salaam om een eigen dagblad te kunnen ontwikkelen, zoals iedere beschaafde natie. Het Persfonds voor Ontwikkelings landen heeft daarom besloten tot een tientjes-actie: Zendt een tientje (of meer tientjes) op giro 62 87 00 van K.N.D.P.-persactie te 's-Gravenhag». Tanzania verdient uw hulpl

de Stem | 1965 | | pagina 1