Afloop nog raadsel Mond- en klauwzeer ook in Zeeland nu Miljoenen aan boeten gevangenis en jaren voor smokkelfirma BONT \.K.V.-voorzitter Mertens: Voorstellen van werkgevers minimumloon „karakterloos BREUK IN STICHTING KRIJGT ZEGEN VAN! VERBONDSRAAD NKV Aanschuiven voor pasjes B1ESBOSCH MINISTER SUURHOFF IS DOOF Misverstand EINDAFREKENING ANTWERPSE RECHTBANK: Pastoor gaf lichtkoningin (vredes) kus Neerstortend plafond doodt timmerman Op bedrijf in Heinkenszand BROODPRIJS OMHOOG DAGBLAD VOOR ZEELAND Schade 3 miljoen IN STEENBERGEN: Opkl E A C B- jen vertrouwd adres I GROTE MARKT 25 BREDA ,0), JAARGANG Ne. 25072 Voor God, Koningin en Vaderland Ullj»v" N-V" Ui,g Mii' Neerlandia- Qiraeleur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Lei|endekker. Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, c j, v. Hootegem, mr. dr. A. J. J AA. Hes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 „1.22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 14 DECEMBER 1965 Abonnementsprijs m.i.v. 1 jan. 1966 11,40 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso; 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op; lage 0,45 per m.m. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. "TT 0077 fEiibureaus- TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTB'JRG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 23 ARBEIDSVREDE IN GEVAAR (Van een onzer verslaggevers) BREDA Vier maanden geleden heeft het bestuur van het Wa terschap De Brabantse Biesbosch een audiëntie aangevraagd bij minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat. Men heeft daar taal noch teken op gehoord en men verwacht nu al evenmin enig resultaat van de uitnodi ging die een week geleden aan dezelfde minister is gezonden om zelf eens in de Biesbosch te komen kijken. De audiëntie gold de opdracht die het waterschap in 1963 heeft gekregen om de voorbereidingswerkzaamheden te verrichten voor de inpoldering van de Biesbosch. De medewerking daartoe van allerlei instanties is zo schraal, dat het waterschap de zaak met de minis ter wilde bespreken. Het bestuur wacht nog steeds op antwoord. In de water overlast van de afgelopen weken meende het een goede aanleiding te hebben om de minister „aan huis" uit te nodigen. Maar na een week is ook de hoop op een antwoord daarop ver vervlogen. Woensdag jl. is de vraag om een nieuw watersnoodfonds voor de Biesbosch in het college van G.S. van Brabant be sproken. Samen met de drie voorzit ters van de landbouworganisaties heeft de secretaris van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap deze kwestie met enkele gedeputeerden besproken en gebleken is, dat het provinciaal be stuur er welwillend tegenover staat. Een raming van de Heidemij. noemde vorige week maandag een schade van anderhalf miljoen. Men neemt in de Biesbosch aan dat dit bedrag intussen is verdubbeld. Een uitspraak over een watersnoodfonds kon nog niet worden gedaan, aangezien daartoe een beroep op het rijk zal moeten worden gedaan. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De crisis in de verhouding tussen werkgevers en werknemers is heviger dan ooit tevoren. Deze crisis kan enorme consequenties hebben voor de arbeidsvrede in ons land. Het ver- bondsbestuur van het N.K.V? komt morgen, woensdag, in spoedver gadering bijeen om zich te beraden over de thans ontstane situatie, nu in de Stichting van de Arbeid ook het gesprek over de minimum lonen en over het vraagstuk georganiseerden - ongeorganiseerden is vastgelopen. Dit zei gisteren de voorzitter van het N.K.V.de heer P. J. J. Mertens in zijn openingswoord tot de verbondsraadsvergadering in Utrecht. De heer Mertens zei, dat de crisis hem met grote zorgen vervult. De vakbeweging heeft een gesprek gehad met minister Veldkamp om hem deelgenoot te maken van de zorgen over de crisis. De N.K.V.-voorzitter zei o.m. dat de vakcentrales het centrale loonoverleg hebben willen beperken en op de vrije loonvorming hebben afgestuurd, omdat de werkgevers in het centrale overleg steeds vaker „verstoppertje en blinde mannetje speelden en gingen zwarte pieten". doordat zij de eigenlijke be slissingen aan de regering overlieten. Ook al wordt de loonpolitiek thans vrij, er blijft wel degelijk sprake van een nationale loonpolitiek, aldus de heer Mertens. De regering kan ingrijpen als de economie dit eist. De N.K.V.-voor zitter vond het echter niet verstandig van de regering reeds zo vroegtijdig een percentage aan te duiden waar de gevarenzone begint. Hierdoor krijgen de nieuwe gedragsregels geen goede kans, want nu zijn alle nog komende onderhandelingen bij voorbaat in een bepaald „magnetisch veld" geplaatst. Als de werkgevers thans als conse quentie van een vrije loonpolitiek zien een grotere vrijheid voox de prijzen, dan wordt volgens de heer Mertens het beeld vertekend. "Want de formele regels van de loonpolitiek waren steeds strak ker dan die voor de prijsvorming, zodat men nu juist meer een evenwichtsposi- tie bereikt. Sprekende over het minimumloon zei de N.K.V.-voorzitter dat de voorstellen van de werkgevers op dit gebied „ka rakterloos" en „asociaal" waren, waar door de 7,waksten het slachtoffer zou den worden. ,Voor de vakbeweging was dit wel het zoveelste bewijs dat een overleg op centraal niveau onder de huidige omstandigheden niet meer mo gelijk is". De heer Mertens sprak ook een ver manend woord tot de bonden voor wat betreft de komende loononderhandelin gen. Het ligt weliswaar voor de hand dat het groepsbelang en de wensen en mogelijkheden van de bedrijfstakken in de onderhandelingen worden betrok ken, maar dit hoeft nog niet te leiden VOORZITTER MERTENS: niet te koop met miljoenen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De bij het N.K.V. aan gesloten vakbonden hebben zich giste ren in de verbondsraadsvergadering van harte akkoord verklaard met het beleid van het verbondsbestuur in de stichting van de Arbeid en met name betreft het afbreken van de onder handelingen over centrale loonpolitieke f'ementen. Ook de vergadering keurde c houding van de werkgevers ten aanzien van het minimumloon scherp Overigens hadden velen de indruk Jat de werkgevers in de bedrijfstak en toegeeflijker zullen zijn dan die in centrale overleg. „De haan maakt i lawaai dan de kip die de eieren ,v8 20 drukte de heer De Groot bed ftWfrkersbond) zich uit- In zUn nUr!. is een minimumloon van J 121.oO bereikt. /Voraarente?en betoogde de heer Spit va«j0eoPersonee^ dat de crisissfeer wp? e.Stjchting van de Arbeid bepaald takken orwer^en naar de bedrijfs- J!?1 Meek vastberaden om uit de ^onderhandelingen te halen wat te ter k lsj ".^et vormen van fondsen is van georganiseerden. ovph«F u mi?'ukk:en van het centrale h lei heus "iet van de baan", zei de Dp r%^j?an {textielbond) en de heer nu i» 2° (St.-Willibrordus) zei. dat 2pmD-,if»eeri enkele centrale afspraak is worden «Van >de vrBheid gebruik zal gemaakt, ook al in de overtui- tot kortzichtig egoïsme. „Het werke lijke belang van de werknemers is niet steeds gelegen in het in deze tijd van arbeidsschaarste hoogst afdwingbare nominale loon De heer Mertens constateerde voorts, dat ook op het gebied van de sociale verzekeringen de houding van de werk gevers killer en stroever is geworden. Hij erkende echter dat hetgeen bereikt is, een zware premie gaat vergen, iets waarop de werkgevers steeds wijzen. Daar staat tegenover dat het „gebouw van de sociale wetgeving" vrijwel vol tooid is. In het verder verloop van zijn rede drong de heer Mertens aan op verho ging van de loongrens in de arbeids wet, op grotere medezeggenschap van de werknemers in de bedrijven en op het streven naar Europese integratie, maar dan in een vorm die de op na tionaal niveau verkregen invloed van de vakbeweging op Europees plan be stendigt. Terugkerend tot de crisissfeer zei de heer Mertens, dat nog niet kan worden overzien hoe de ontwikkeling zal zijn. „Wij zijn bepaald niet geïmponeerd door de miljoenen waarmee de werk gevers blijkens hun circulaire aan hun leden over het te vormen garantie fonds thans schermen en die mogelijk zullen worden aangewend om de strijd tegen de redelijke verlangens van de vakbeweging op dit gebied in te zetten. Miljoenen overigens die niet door de werkgevers zijn opgebracht, maar door de ondernemingen, „de optelsom van onze werknemers en enkele directeu ren". Als men zo arbeidsvrede wil handhaven, men ga zijn gang, maar de verantwoordelijkheid voor het ver scherpen van de tegenstellingen heeft men dan in eigen hand. Arbeidsvrede is niet te koop met miljoenen, die wor den uitgekeerd aan bedrijven, die scha de lijden door staking. De polis van deze verzekering kan alleen tot stand komen wanneer twee partijen in ge meen overleg het eens zijn met elkaar", aldus de heer Mertens. (Van een onzer verslaggevers) STEENBERGEN In Steenbergen heeft gistermiddag het instorten van een plafond het leven gekost aan de 40- jarige ongehuwde timmerman A. Oer- lemans uit De Heen. De heer Oerlemans was met twee collega's aan het werk in een van de woningen, die achter garage Van dei- Kar worden gebouwd. Op de eerste verdieping was men een betonnen vloer aan het storten. Door tot nog toe on bekende oorzaak stortte plotseling het plafond in. De heer Oerlemans werd door de vallende steenmassa op slag gedood. Zijn collega's wisten door snel weg te springen het gevaar te ontlo pen. De rijkspolitie en de arbeidsin spectie stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. ffiagMaP Pc Stctwjj- Nederland slaat nog altijd met de voeten in het water. Pag. 3. Als er oorlog om Rhodesië zou komen, kan het conflict zich on mogelijk binnen de grenzen van dat land houden. Pag. 5. Wysiynski noemt zijn uitnodi ging aan (ook) de Duitse bis schoppen het duizendjarig feest van Polen bij te wonen, het te gendeel van „verraad". Pag. 7. Daarom liep grootmoeder erin: wolven hebben zulke mooie stemmen. Dat zegt een schrijf ster, die alles van dieren weet. Pag. 9. De N.R.K.M. viert zijn gouden bestaansfeest, maar is jong en vief. Pag. 13. WEST-BERLIJN Oostduitse PTT-beambten zijn ingeschakeld om de Westberlijners, die met de komende feestdagen een bezoek aan de oostsector willen brengen, van geldige pasjes te voorzien. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De mond- en klauwzeer- epidemie is nu ook Zeeland binnenge drongen. Het eerste geval van besmet ting in deze provincie is geconstateerd op een landbouwbedrijf in Heinkens zand aan de Dorpsstraat. De oorzaak van de besmetting is nog niet bekend. In een omtrek van acht kilometer van het besmette bedrijf mag voorlopig geen vervoer van dieren met gespleten tenen plaatsvinden. Daaronder vallen ook honden en katten. Deze huisdieren zullen in het besmet verklaarde gebied dus niet los mogen rondlopen. De eigenaar het bedrijf deelde ons mee dat de ziekte hem volkomen had verrast. „Hoe het mogelijk is dat het virus op mijn erf is gekomen, kan ik niet begrijpen. Mijn boerderij ligt behoor lijk afgelegen. Ik heb weinig last van geloop op mijn erf en in de stallen. De laatste veertien dagen is er zelfs geen auto binnen het hek geweest. Voor die tijd liet ik het voer altijd afladen voor het hek. Ik was doodsbang en nam alle mogelijke voorzorgsmaatregelen. Daar om snap ik er niets van", vertelde hij ons gisteren. De veterinaire dienst heeft op zijn be drijf 185 varkens weggehaald om af te voeren naar Son, waar de dieren in grote hoeveelheden worden vergast in de N.C.B.-destructor. De boerderij waar het mond- en klauwzeer is geconstateerd, wordt drie weken lang regelmatig en grondig ont smet met natronloog. f_lng dat, er alleen maar niveau is „niemand nam de (raai crisis op een- Stichting van de Arbeid nog serieus" niet in de bedrijfstakken. Evenals de verbondsvoorzitter ln zijn rede had gedaan had de heer De Groodt er kritiek op dat de regering toch een percentage had genoemd. „Hierdoor heeft minister Veldkamp met de ene hand teruggenomen wat hij met de an dere aan vrijheid gaf. Bovendien kun nen we nu niet met minder dan 7 pet. thuiskomen". De bouwvakarbeiders de len deze mening, maar achten zich niet aan het percentage gebonden. Hun voorzitter vindt ook dat de ontwikke ling der zaken niet animeert om lang jarige c.a.o.'s af te sluiten. DEN HAAG (A.N.P.) De Neder landse bakkerijstichting wil zeer bin nenkort met minister Den Uyl gaan praten over een verhoging van de broodprijs. Zij hoopt dat de bespre kingen nog aan het eind van deze week zullen kunnen beginnen. Met de vorige minister, prof. Andries- sen, is overeengekomen in de loop van 1965 geleidelijk een verhoging tot stand te brengen van twee cent voor het af gehaalde en vier cent voor het bezorg de brood. De laatste van die vier cen ten voor het bezorgde brood moet op 1 januari a.s. nog gerealiseerd worden. De schade die de ziekte het bedrijf heeft berokkend, is nog niet te bepa len, vertelde ons de eigenaar. „Ik heb een fokkerij en dat is heel iets anders dan een bedrijf, waar var kens worden gekocht om vet te mes ten. Ik had prima stamboekvee en en kele uitstekende sterzeugen. Als het gaat, zoals in 1962, dan zal ik wel niet veel vergoed krijgen. In dat jaar werden er ook veel fokbedrijven met deze ziekte getroffen, maar de boeren die mestvarkens hadden, kwamen over het algemeen best aan hun trekken. De bedrijven die sterzeugen hadden zitten en stamboekberen, hadden toen alle re den tot klagen en ik vrees dat dit nu weer het geval is", aldus de getroffen varkensfokker. De veterinaire dienst is inderdaad niet al te snel met het verlenen van de vastgestelde vergoedingen. En als de betrokken boer een vergoeding krijgt, dan zal deze ver beneden de verkoopwaarde van de beesten liggen, want de prijs van fokvee is erg moei lijk vast te stellen. Naast de kiloprijs heeft een fokvarken namelijk ook nog zijn fokwaarde. Voorlopig blijven de borden met „mond- en klauwzeer, besmet terrein", het gebied rond Heinkenszand „sieren". Wanneer na drie weken geen tweede geval wordt geconstateerd, worden alle bepalingen ingetrokken en het gebied „zuiver" verklaard. De Zeeuwse boer vreest echter dat het bij dit ene geval niet zal blijven. aringen ^o?ShptrNtf SïlnTg' medegedeeld avond: K'N'MX. geldig tot van- Plaatwn'S,rn met np 4e meeste temeen Z?,og w?er- Over het al- We,t "7 8(1 md tussen noord- Peraturen Iets la8ere tem" ëfolde^3,rutr. 16'29 UUr' t Jif r °P «41 uur. {el. n7n_8i43e|Jnmformatiedienst (Van onze Belgische correspondent) ANTWERPEN Gisteren is voor de Antwerpse rechtbank het doek geval len over een der grootste Nederlands- Belgische smokkelgevallen van de laat ste jaren: de 22 gedaagden, 20 Neder landers en twee Belgen, werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van viei maanden tot twee jaar. en tot boeten die het opzienbarende totaal bereikten van ruim 5,3 miljoen gulden. Onder d» veroordeelden waren F. P. uit Zun dert, P. K. uit Vlissingen en F. de B uit Putte, die elk bij verstek twee jaai opgelegd kregen. Ook vijf andere Nederlanders wer den bij verstek veroordeeld. Twee Ne derlandse verdachten waren versche nen. In de jaren 1962 en '63 waren her haaldelijk aanzienlijke hoeveelheden Nederlandse smokkelboter in handen gevallen van de Belgische douaniers. Die boter werd vervoerd met vracht wagens, gewoonlijk voorzien van een open laadbak, maar met gepantserde stuurhut en achterzijde, uitgerust met installaties voor het uitwerpen van rookbommen en kraaiepoten. Sommige van die vrachtwagens hadden achter aan een gepantserde cabine, die mei een telefoon in verbinding stond me^ de stuurhut, om de afweermiddelen te gen achtervolgende douaniers te co- ordineren. Sommige vrachtwagens hadden aan de voorzijde zelfs grote stalen scharen, om over de weg gespannen kabels door te snijden. Het was duidelijk dat al deze smokkelauto's geleid werden door een centraal brein, en geduldige opzoe kingen brachten aan het licht dat drie groepen bij deze grootscheepse boter smokkel betrokken waren. Een eerste groep van leveranciers, die de boter bestelde bij een tweede groep, bestaande uit Nederlandse grensbewo ners, die hun schuren, stallingen enz. ter beschikking stelden als berg- en op slagplaats voor de boter, die daar werd opgehaald door een derde groep. Deze derde groep zorgde voor het overbrengen der smokkelwaar naar België en de verkoop van die boter. De gepantserde vrachtwagens werden voorafgegaan door verkenners per auto of per bromfiets. De boter werd naar alle Vlaamse provincies en zelfs tot ver in Belgisch Brabant geleverd. In beslagneming van verscheidene smok- kelwagens kon de activiteit van de bende niet verlammen, zodat het duide lijk .was dat ze over uitgebreide mid delen beschikten. In september van 1963 brachten Nederlandse douaniers het begin der ontknoping, toen zij tus sen Roosendaal en Hoogerheide een verdachte vrachtwagen schaduwden. een een Tenslotte moesten zij hun achtervol ging opgeven, doordat hun auto een lekke band kreeg, maar de douaniers hadden in een van de mannen Zundertse smokkelaar herkend, zekere Bas V. Zijn handel en wandel werd discreet nagegaan: opgetekend werd met wie hij contact kwam. en binnen vrij korte tijd werden de leden van de smokkel bende aan beiden zijden van de grens ingerekend, met inbegrip van een der belangrijkste financiers, een Belg uit Herselt in de Zuider-Kempen. Een tweede financier, een man uit Antwer pen, is nog steeds voortvluchtig. De meeste van deze smokkelaars werden reeds door een Nederlandse rechtbank gevonnist. Sommige Belgische leden kwamen in dp afgelopen maanden al voor een Belgische rechtbank. Te Ant werpen werd nu definitief afgerekend met de overbhjvenden. (Van een onzer verslaggevers) BEEK Pastoor Hub. Voncken van de St.-Martinusparochie te Beek stond voor een moeilijke be slissing. Hij was aanwezig bij de kroning van de nieuwe Lichtko ningin in zaal Maesscn en werd uitgenodigd een woordje te spre ken tot de bijzonder charmante Tonny Budé (18), op wier zwarte haren burgemeester jhr. mr. P. van Meeuwen de lichtkroon had ge plaatst. De burgemeester had de Lichtkoningin gekust en ook oud notaris mr. Imkamp, voorzitter van Lucia-comité, had zich niet de ge legenheid laten ontgaan de jonge schoonheid te kussen. In zijn geestige toespraak herin nerde pastoor Voncken aan de „kus van de kapelaan" van Sim- peiveld. die heel wat pennen des tijds in beroering had gebracht. Door een handige oplossing heeft de pastoor voorkomen dat er op nieuw vele ingezonden stukken in de krant verschenen. De pastoor gaf tot hilariteit van de talrijke aanwezigen de Lichtkoningin de „vredeskus", zoals de priesters die elkaar geven tijdens een plech tige hoogmis. De Zeeuwse export van vee had door een misverstand intussen al veel te lij den 'gehad van het mond- en klauw zeer. Enkele weken geleden namelijk heeft de radio het bericht verspreid dat in Zeeland enkele gevallen van mond en klauwzeer waren geconstateerd. Dat was in het dorp Zeeland in Oost-Bra bant. Velen dochten dat het de pro vincie Zeeland betrof. De Franse grens werd onmiddellijk voor import vanuit Zeeland gesloten verklaard. Nu de Ne derlandse autoriteiten het misverstand goed en wel uit de weg hebben ge ruimd. komt de besmetting in Hein kenszand de zaak voor de Zeeuwse handelaars werkelijk verknoeien. NEW YORK (KNP) De Wereld- ra.ad van Kerken zal een congres hou den, gewijd aan het Vaticaanse Con cilie. Deze bijeenkomst waaraan de 214 protestantse en orthodoxe kerken, aangesloten bij de Wereldraad, zullen deelnemen, wordt gehouden van 4 tot 20 juli 1968 te Upsala. in Zweden. De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Visser 't Hooft ver klaarde, dat tussen de katholieke en de andere christelijke groeperingen een proces van wederzijdse aanmoediging op gang is gekomen. „Hetgeen de laatste twintig of der tig jaar in de oecumenische beweging gebeurd is, is van invloed geweest op het Vaticaanse Concilie. Nu is het zo dat het concilie een opmerkelijke in vloed op het leven van de Wereldraad der Kerken uitoefent." (Advertenties) HOFLEVERANCIER Voor

de Stem | 1965 | | pagina 1