bchippersgezin van vijf personen in storm omgekomen Storm en regen zijn desastrens Roof motief van moord .We willen die jongens nog altijd ontmoeten Twee doden bij Tilburg f 5000 Ik ben de welvaart SP0RTFEITEN Maugham (91) op sterven Vat benzine in bar: 13 doden Pech door fout in bedrading -CXlVrS 1629 uur- Biesbosch werd zwaar getroffen POLITIE ZOEKT AUTO OPKIKKER VOOR PILOOT van deze tijd >n die vooruit zien DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 -y» OP IISELMEERRUIMTE IN Boze gast sticht brand Laatste contact Verkeer eist veel slachtoffers: De Gaulle: Cadzands hotel bij afgrond GEVAAR GATEN een krant in Dar-es-Salaam! OOK VOOR U FISCALE AFTREK MEE US ASSURANTIËN N.V. Ws$& 705e JAARGANG Ne. 25071 Voor God, Koningin «n Vaderland West-Zeeuwsch ven door 'n gebo- [J.P.H.Ouwendijk. Je grote stad trekt ^ven. Mijn klanten Dat mijn zaak er [lijk te zeggen, de Jee is goed. Maar noeten weten dat an gaan de kopers |n je zaak voorbij, afgestemd op de dvertentiemedium Ujigave: N.V. Uitg Mij. Neerlêndia. Directeur: Drs. W. A. J. AA. Harkx. Hoofdredacteur: L Leendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J AA. (Res, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tal. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 13 DECEMBER 1965 Abonnementsprijs m.i.v. 1 jan. 1966» 11,40 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso; 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau ^7e Zeeuwse eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus-, TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, N.euwstraat 41 - telefoon 2893) GEMINI-6 WOENSDAG NICE, (UPI) De wereldberoemde Britse schrijver W. Somerset Maugham J91) is zeer ernstig ziek- Zijn arts, dr. Rozanoff, heeft gisteren meegedeeld, dat er met het oog op de hoge leeftijd van de zieke geen hoop op herstel Jieer is. Maugham wordt in een zie- kenhuis in Nice verpleegd. Hij was daar zaterdag in allerijl heen gebracht nadat hij in zijn villa in het Plaatsje St. Jean Cap Ferrat bewuste loos was aangetroffen. De schrijver kwam in het ziekenhuis even bij bewustzijn maar sindsdien verkeert hij in een diepe coma. CHICAGO (UPI) Dertien men- j en zijn om het leven gekomen toen I n man in een druk bezocht café in mcag° na een mzje een vat benzine brand stak. mpn/e kar bevc)nden zich op dat mo- i in honderd vijf tig mensen die I laafoüj raakten bij het zien der op laaiende vlammen. I «ai da(ler« eGr> 25-jarige lasser, is I ««arresteerd en heeft bekend. AnlIRANSP0RTVLIEGTUIG vèn He hef 'laajlse luchtmacht is gisteren bi. npprtS i g?n van eon basis in Duitsland. ies K0rt en in brand gevlogen. Alle 8ekomeifnningS^ec^en zDn om bet leven KAMPEN (A.N.P.) - Een schippersgezin van 5 personen is vermoedelijk om he* leven gekomen tijdens een vliegende storm op het IJselmeer. De ramp is waarschijnlijk gebeurd toen in de nacht van woensdag op donderdag het 232 ton me tende Kamper binnenvaartschip „Elisabeth" van de firma Man- demaker uit Kampen verging. De vijf opvarenden, man. vrouw en drie kinderen, zijn schipper Arend Mandemaker (39), Geer- truida Speksnijder (28), en de drie kinderen, Elisabeth (11), Johanna (9) en het zoontje Gerrit (2). Het stoffelijk overschot van de schip persvrouw is zaterdag nabij Sta voren aangespoeld. Familie heeft het lijk geïdentificeerd. Ook wrak hout. o.a. een boordplank met daar op de naam van het schip „Elisa beth, Kampen", en een gedeelte van de roef zijn gevonden. Het schip was geladen met sui kerbieten en op weg naar het plaatsje. Vierverlaten in Gronin gen. De rijkspolitie te water uit Enkhuizen zoekt naar de andere stoffelijke resten en naar over blijfselen van het vergane schip. De vermoedelijke datum waarop het schip verging leidt men af uit de lijkschouwing op het stoffelijk overschot van de schippersvrouw. De omgekomen schipper stond er om bekend dat hij steeds trouw contact zocht met zijn in Kampen wonende familie. Vorige week zaterdag had men voor het laatst contact. Het schip zou toen van Breda naar Midden- meer gaan voor het laden van sui kerbieten voor de in het Groning- ser Vierverlaten gevestigde suiker fabriek. CAPE KENNEDY (Reuter/AFP/UPI) - Woensdag stappen de kos monauten Schirra en Stafford opnieuw in de Gemini 6-cabine ont een ontmoeting te hebben met hun collega's Borman en Lovell die sinds zaterdag 4 december in hun Gemini 7 rond de aarde draaien. De lancering van gisterenmiddag ging niet door; ten aanschouwen van mijoenen televisiekijkers braakten de raketmotoren precies op het vastgestelde tijdstip vlammen en rook uit, maar de 30 meter hoge raket kwam geen centimeter van de grond. Een fout in de bedrading bezorgde de onderneming een vertraging van drie dagen; nog een meevaller, want wanneer gezagvoerder Schirra in de en kele seconden die hij nodig had om te beslissen wat hij moest doen, de handel had overgehaald die de cabine op de top van de raket had weggeschoten, dam zou de lancering voor het rendez-vous in de ruimte voor aanzienlijk langere tijd uitgesteld zijn; De 'twee ruimtevaarders hebben geen enkel moment gevaar gelopen, al was het een verschrikkelijk spannend mo ment voor Cape Kennedy. Een derge lijk u i tsle i-op-het-mtippertje heeft men er nog niet eerder meegemaakt. De automatische beveiliging werkte voortreffelijk: zodra toet systeem het mankement registreerde, sloegen direct de motoren af. Was dat niet gebeurd, dan zou een ontploffing gevolgd zijn. In dat geval' had Schirra tijdig de handel moeten overhalen om de capsule veilig weg te schieten. Deze zou dan als een schietstoel per parachute neergekomen zijn, Nu kwamen de twee ruimtevaarders met gezichten vol spijt per lift naar beneden. De teleurstelling was groot, maar de animo om het woensdag or nieuw te proberen is nog groter. „V willen die jongens daarboven nog al tijd ontmoeten", zei Schirra monter. „Die jongens boven" waren overigens getuige van de mislukking van gisteren. Ze waren op het moment van de voor genomen lancering (16 uur onze tijd) precies boven Caipe Kennedy, niet toe vallig uiteraard, maar precies volgens plan. Ze zagen vanaf hun driehonderd kilometers hoogte de oranje gloed van de ontbrandende raketmotoren en zagen eveneens dat de vlammen weer doofden. Ze wisten toen meteen dat hun eenzaam heid nog enkele dagen langer zou diu- ren. Ze vestigden gisteravond een nieuw ruimterecord. Om 19.26 uur onze tijd waren ze 190 uur 56 minuten In de ruimte, waarmee ze Cooper en Conrad van de Gemini 5 sloegen. Vandaag bre ken ze ook het persoonlijk totaalrecord van Cooper, die in twee ruimfetrips 225 uur en 16 minuten volmaakte. Ze ondervonden gisteren wel enige hinder van de rollende beweging van hun capsuie. De experimenten gaan echter onbelem merd verder. De Gemini-7-bemanning heeft via een laserstraal (een sterk ge bundelde lichtstraal) contact gehad met de Hawaii-eilanden. „Ik heb 'm, we gaan zenden", riep Borman opgewonden loen hij het kleine blauwgroene laser licht zag, dat van daaruit op hen werd gericht. Hun eigen laserzender bracht daarop het contact tot stand. Een ander experiment volgt, woensdag, wanneer het rendez-vous tot stand wordt gebracht. Met een geheime camera-in stallatie, gcombineerd met een telescoop, faa.t men vanuit een straalvliegtuig van e ontmoeting kleurenfoto's maken. Als alles goed gaat komen de beide Gemini's zaterdag a.s. naar beneden. Voor het eerst in de ruimtevaarthisto rie zullen de Amerikaanse télevissie- kijkers het oppikken uit zee „live" kun nen meemaken. Ndveruomtie) ier don: hettj m1?' medegedeeld avond; MI" geldi8 tot van" of Wn!ftln' mCt af en toe re" mist- In d?mï55en r" P,aatseUik «PMarinren M.^ mog!^k cnkelc "■TO uur °p R 4n uur- Maan op l*i 97a_!si4|gJl,ln,ormstl«<Henst (Van onze redactie binnenland) TILBUKG Twee personen zijn gis termorgen om het leven gekomen bvj een verkeersongeluk op de rijksweg tussen Tilburg en Eindhoven. De slachtoffers zijn J. van Gent en G. Timmers, beiden uit Dordrecht. Voorts zijn drie personen zwaar ge wond, van wie één zeer ernstig. Het ongeluk gebeurde doordat een personenwagen, bestuurd door de 21- jarige J. de J. uit Dordrecht, in de berm raakte, kantelde en op het lin ker weggedeelte terechtkwam. Daar vond de botsing plaats met de tege moet komende sportwagen, bestuurd door de Amerikaan J. B. uit Uden. De slachtoffer zijn opgenomen in het St.- Elisabethziekenhuis In Tilburg. In hetzelfde ziekenhuis overleed gis termorgen de 62-jarige heer W. Pen ning? uit Udenhout, die zaterdag in Óisterwijk door een auto werd gegre pen toen Hij links wilde afslaan. MELISKERKE De 71-jarige J. Dekker is zaterdagavond rond elf uur door een auto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer liep op de Ma- riekerkseweg in Meliskerke aan de rechterkant van de rijbaan. Hij werd achterop gereden door een auto, be stuurd door mej. C. M. uit Meliskerke. De auto had de voetganger bijna inge haald, toen uit tegenovergestelde rich- ling een andere auto naderde. Tijdens het passeren had de bestuurster waar schijnlijk geen erg in de voetganger, die door de auto werd geschept. ST.-MICHIELSGESTEL De 25-ja- i'ige. T. van C.ogli uit Den Dungen is •m het leven gekomen toen hij in St.- Hichielsgestel met zijn auto slipte en ogen een boom reed. APPINOFDAM Bij het oversteken van de rijksweg werd de 58-jarige M. Kamp uit Appingedam in zijn woon plaats door een auto geschept. Hij over leed kort na het ongeluk. NIJKERK De 33-jarige landbou wer G. van Veldhuizen uit deze woon plaats is zaterdag in een ziekenhuis overleden. Hij was zwaar gewond bij een botsing tussen zijn personenauto en een tegemoet komende auto. 'T HARDE In de gracht in Elburg is gistermorgen het stoffelijk overschot opgehaald van het 3-jarige dochtertje van de familie Joustra. Het meisje lo geerde op een landgoed onder Putten. Haar ouders verblijven elders. Nadat het meisje als vermist was opgegeven zochten politie, twee brandweerkorpsen en veertig militairen de bossen en het water af. Op de foto: De Titan li-raket braak te wel enorme rookwolken uit, maar het gevaarte verroerde geen centi meter. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Generaal de Gaulle heeft zaterdag in een t.v.-toespraak tot het Franse volk verklaard, dat de vooruit gang en de onafhankelijkheid van Frankrijk en de vrede van het land af hangen van de wyze waarop de Fran sen hun stem zullen uitbrengen op 19 december, wanneer de tweede ronde van de presidentsverkiezingen gehou den wordt. Zijn toespraak werd uitgezonden in het kader van het verkiezingsduel te gen de linkse kandidaat, Francois Mit- terand. Zij spraken in hetzelfde pro gramma eerst de Gaulle en vervol gens Mitterand, met een pauze van vijf minuten. Terwijl Mitterand deze en andere concrete plannen beloofde voor de toe komst, bestond de rede van de Gaulle voornamelijk uit een uitgebreid resumé van hetgeen zijn Vijfde Republiek had bereikt. „U gaat over het lot van Frankrijk beslissen", aldus de Gaulle. De Gaulle merkte op, dat de investeringen sinds 1958 verdrievoudigd waren en op grond van Frankrijks vijfde ontwikkelings plan nog groter zouden worden. De be groting was precies in evenwicht en de munt onwankelbaar. Mitterand beloofde, dat hij ingeval hij tot president wordt verkozen, onmid dellijk de onderhandelingen over de crisis in de EEG zou hervatten, een Franse delegatie zou zenden naar de Genèefse ontwapeningsbesprekingen, die de Gaulle heeft geboycot, via de Verenigde Naties zal werken voor een verdrag tegen verdere verspreiding van kernwapens en helpen bij de opbouw van een politiek verenigd Europa, dat, „een beslissende factor in vreedzame coëxistentie zal worden". (Van onze verslaggevers) CADZAND/BIESBOSCH De gevolgen van het bar slechte weer van de afgelopen week zijn voor bepaalde gedeelten van Zeeland en Brabant niet mis te verstaan: het hotel „Noordzee" in Cadzand staat letterlijk op de rand van een afgrond, doordat het laatste beet je duinen voor het hotel is wegge slagen; de schade in de Biesbosch wordt al geschat op vier miljoen gulden. Diverse boerderijen staan nog geiso- leerd; de weg tussen Geertruidenberg en Made werd vrijdagavond al afgeslo ten voor alle verkeer en deze situatie zal voorlopig nog wel zo blyven. De stormen van de laatste weken en de springvloed van afgelopen vrijdag hebben de laa«tste meters duin voor ho tel „Noordzee" in Cadzand weggevaagd. Vanaf het terras kan men nu lood recht naar beneden kijken. De duin waarop het terras is gebouwd slijt steeds verder af en binnen korte t*ijd zal het terras ook wel helemaal weg zakken. De zeewering vóór het hotel zal voor het publiek voorlopig nog geen gevaar opleveren, zeggen de des kundigen. De wering tussen Breskens en nummer Een wordt veel slechter genoemd. In maart 1966 hoopt men hier met opspuiten van zand te beginnen en zo voorlopig de dijk wat steviger te ma ken. Voor Cadzand verwacht men, dat tegen eind 1966 vier hoofden gereed zullen zijn. Binnen afzienbare tijd zul len deze worden aanbesteed. De schade aan de Biesbosch zou ze ker al vier miljoen gulden bedragen. Deze bedroeg vorige week dinsdag al zoals gezegd 2,5 miljoen, maar door de getijden van de laatste dagen zijn weer acht bedrijven ernstig getroffen. Di verse boerderijen staan nog geisoleerd en kunnen slechts over bet water wor den bereikt. De Houtse polders, ongeveer 800 hec tare groot, staan nu ook blank. Tien boerderijen zijn hier van de buitenwe reld afgesloten. De buitenpolders van Keizersveer hebben enige tijd onder water gestaan en de schade aan bieten en jonge fruitbomen-aanplant wordt hier op 120.000 gulden geschat. In de dijken van bijna alle polders in de Biesbosch zyn de laatste dagen ga ten geslagen. De heer J. v, d, Worm van de polder Stenen Muur schetste de situatie gisteravond als „bijzonder troosteloos". NIEUW-LEKKERLAND (A.N.P.) Roof is onmiskenbaar het motief voor de raadselachtige moord op Arie Blokland (46), die zaterdag in het riet langs de Lek by Nieuw-Lekker- land werd gevonden. Het lichaam ver toonde ernstige verwondingen, die door een steekwapen moeten zyn toe gebracht. Achtduizend gulden die hy bij zich had, zijn verdwenen. De politie is ervan overtuigd dat de vermoorde fouragehandelaar door meer dan één man om het leven is gebracht. De sectie van dr. Zelden- rust wijst uit dat er voordat hij stierf een hevige vechtpartij moet hebben plaatsgehad. Zijn witte Volkswagen, waarnaar de politie in ons land en in het buitenland uitziet, kan evenals het slachtoffer ook in het hoge water van de Lek gegooid zijn. Het vinden van de wagen is voor de politie uiteraard een belangrijke zaak. Dreg gen was tot dusver vruchteloos. Arie Blokland, afkomstig uit Gies- sendam, kwam vrijdagavond niet op tijd thuis, waarna zijn vrouw de po litie belde. Hij was wel vaker laat, maar hij had die avond toevallig te gen vijven zijn vrouw opgebeld om te zeggen dat hij nog maar één klant moest bezoeken, zodat hij vroeg thuis zou zijn. Toen hij echter niet verscheen, werd mevrouw Blokland ongerust. Haar man had in het telefoongesprek ook gezegd wie de klant was, waar hij nog even langs moest.: een ongetrouw de boer in het „Achterland". Met hem heeft de heer Blokland vroeger een financieel geschil gehad. Hij moest de fouragehandelaar. die bovendien ook familie van hem was, nog 360 gulden betalen. Daarvoor kwam Blok land die avond bij hem aan de deur. De politie vertelde: „Wij hebben de man stevig aan de tand gevoeld. Hij heeft toegegeven dat er een ge schil heeft bestaan. Aanwijzingen heb ben wij echter niet. Hij verleent trou wens alle medewerking". De boer in het Achterland is waar schijnlijk de laatste geweest die Blok land levend heeft gezien. Dat er meer dan één man aan te pas moet zijn gekomen om de heer Blokland te be roven en te doden, is des te waar schijnlijker omdat het slachtoffer een bijzonder forse en sterke man was. „Eén man kon hem beslist niet aan", zei majoor S. de Vries van de re cherche te Dordrecht. Met het geld zijn ook de autopapie ren die Blokland in zijn zak heef) gehad, verdwenen. Of de witte Volks wagen 1500 (HJ 99-59) door de daders meegenomen is of weggewerkt, vorm* een belangrijk punt van onderzoek voor de uitgebreide politiemacht die op het (tot dusver duistere) spoor van de daders is gezet. De weg tussen Made en Geertruiden berg blijft voorlopig voor alle verkeer afgesloten. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat door het dagelijks ver keer (ongeveer 4.600 wagens) zo'n schade aan de dijk wordt aangericht, dat deze de druk van het water niet zal kunnen weerstaan. Wanneer in deze dijk een gat komt, zullen uitgestrekte gebieden onder water kunnen lopen. Het wachten blijft hier op het. afvloei en van het water. In Raamsdonksveer is het Herenplein als gevolg van de hoge waterstand van de rivieren herschapen in een meer. Gisterenavond werd daar een water stand van 3,21 meter boven A.P. ge meten. Dit is maar acht centimeter minder dan bij de overstromingsramp in 1953. In Drimmelen is het water een aantal huizen binnengedrongen. De overstromingen blijken een toe ristische attractie van de eerste orde te zijn. Gisteren was het op de Rijks weg 27 tussen Gorkum en Breda zo druk, dat het wel eerste pinksterdag in de bollenstreek leek. Dat sommige wegen, die door het water al behoor lijk waren aangetast, door het inten sieve verkeer nog heel wat slechter zijn geworden, zullen de automobilisten bin nenkort wel merken. OP DE FOTO: Hotel Noordzee aan de rand van de afgrond.... Duidelijk is te zien, hoe de zee hier de afgelopen weken heeft huisgehoudenIn to taal is een hoeveelheid duin ter breedte van ongeveer twee a drie meter verdwenen. Daarmee ver dween ook een gedeelte van een stenen muurtje, dat onder het zandoppervlatc was opgetrokken en waarachter de afrastering van het terras was geplaatst. URUGUAY HEEFT besloten haar be trekkingen met de Sovjet-Unie af te breken en nieuwe maatregelen te ne men ter onderdrukking van wat com munistische ondermijnende activiteit werd genoemd. Raymond Ceulemans werd opnieuw Europees biljart- kampioen driebanden. Jan Dog gen uit Heerle hielp hem er een handje bij. In Breda werden zwemwed strijden gehouden. En die leer den dat de Limburgse zwemjeugd het goed doet. Addy Buikmans uit Prinsen beek en hfcar dorpsgenote Jossy Aarts vielen op bij de turnkampioenschappen in Eind hoven. Wethouder Van Bijnen had een onderhoud met een NAC-af- vaardiging. Over de afloop van dit gesprek is (nog) niets bekend. Roy Emerson leed een neder laag in het grote tennistoernooi van Adelaide. De jonge Ashe ver sloeg hem. Emile Griffith prolongeerde zijn bokstitel en dat kostte hem weinig moeite. In liet betaald voetbal tenslotte kwamen NAC, RBC en Baronie tot een overwinning. Willem n verloor. (Advertenties) Tanzania, het Afrikaanse land aan de grens van de nieuwe tijd heeft al in heemse journalisten en drukkers. Tanzania heeft nu een krant nodig in de hoofdstad Dar-es-Salaam om een eigen dagblad te kunnen ontwikkelen, zoals iedere beschaafde natie. Het Persfonds voor Ontwikkelings landen heeft daarom besloten tot een tientjes-actie: Zendt een tientj, (of meer tientjes) op giro 6287 00 van K.N.D.P.-persactie te 's-Gravenhagt, Tanzania verdient uw hulp! KEER DE ROLLEN OM LAAT DE FISCUS AAN UW PREMIE VOOR LEVENSVERZEKERING MEE BETALEN Maar'f moet voor 1 januari Ook adviseren wij U inzake levensverzekering op basis van belegging in aandelen Vraagt uitgebreide inlichtingen WILLEMSTRAAT 17 - BREDA telefoon 01600-2.21.21 (loeslel 13 en 42) PARIJS (UPI) Duizenden kikkers hebben geprobeerd zich meester Ie maken van een Belgisch vliegtuig. De piloot was juist begonnen aan de andingsprocedure, toen even voor Parijs de kikkers toesloegen. In ver- cheidene golven vielen zij aan, groen en glibberig. Twee ton kikkers rolden >ver de cockpit-vloer, kwamen terecht tussen het bedieningsmechanisme •n sprongen over het instrumentenpaneel. Een paartje nestelde zich zelfs in de petten van de bemanning, die intussen druk doende was het opstan dige kikkervolk terug te drijven in de kisten, waarin zij de reis maakten. Nummeriek waren de kikkers sterker, terwijl zij het verrassingselement duidelijk hadden weten uit te buiten. De vliegers voerden en paar manoeu vres uit, die zeker niet tot de breveteisen mogen worden gerekend, en •iaagden erin de Belgische vracht-Dakota veilig aan de grond te zetten! Zij hadden daarmee een forse partij kikkerbilletjes voor de Parijse dinertafels weten te behouden. Functionarissen van de Sabena, konden nog met geen mogelijkheid zeggen hoe de kikvorsen tussen Brussel en Parijs hebben kunnen losbreken.

de Stem | 1965 | | pagina 1