Spelen met geluid bevordert genezing GIREER THUIS'80 Katholieke keuring blijft nog EVEN Het Nederlands Kamerkoor boekt succes te Kortgene Mr. Van Riel"Ik te ver!" Meteroriet neergekomen INTENSIEVE AFLEIDING Acht maanden voor verwaarlozen gezin Omzetten op Coese veiling veel hoger Overvaller van taxichauffeur krijgt 4 jaar GEEN SPAARZIN Profiteer van uw girorekening! Nederlander verdacht van dubbele moord in Duitsland uitblazen mevrouw KOKEN is kinderwerk Trouwzaal Gehate Stalinist Faskas overleden in Boedapest K.B.Y.niet terug naar zesdaagse Derde Weg - wèg Reorganisatie bij N.D.S.M. Froces-verbaal voor „illegale" pensionhouder Band van KLM- vlicgtuig op strand gevonden Rijksinspectie op het Schriftelijk onderwijs Rij pingscel 1500 ha per jaar nodig voor recreatie Straks alleen advies DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 DECEMBER 1965 t Het interieur van de raadzaal van het Amsterdamse stadhuis, waar de burgerlijke huioelijksuol- trekking tussen Beatrix en Claus von Amsberg zal plaatsvinden. BOEDAPEST (UPI) Een van de meest gehate en gevreesde Hongaarse stalinisten Nikaly Faskas is in Boeda pest overleden, geheel door de bevol king vergeten. De in Moskou opgeleide Farkas was in de dagen van Stalin minister van defesie en van binnenlandse zaken. Verder was hij destijds lid van het Politburo en het centrale comité. In 1956 werd hij uit zijn officiële funktie ontheven en na de Hongaarse revo lutie werd hij tot 16 jaar gevangenis straf veroordeeld. In april 1960 werd hij op vrije voeten gesteld. UTRECHT (A.N.P.) De Katholieke Bond van Vervoerspersoneel (K.B.V.) vindt het terugschakelen naar de zes daagse werkweek een bedenkelijke zaak. Gebleken is, met name in Am sterdam, dat by de Nederlandse Spoor wegen wegens tekort aan personeel de roosters, althans gedeeltelijk worden ge baseerd op de zesdaagse werkweek. Als het betreffende personeel op vrij willige basis akkoord gaat met het in trekken van een aantal rustdagen, zal de K.B.V. zich niet verzetten, maar toch wil de bond tegen deze bedenke lijke ontwikkeling waarschuwen, voor al indien het bedrijf pressie uitoefent op personeelsleden, die om utiliteits- of principiële overwegingen weigeren ge durende geruime tijd zes dagen per week te werken. „De vijfdaagse werk week is nu gedurende enkele jaren een verworven recht, dat niet meer aan getast kan en mag worden", zo oordeelt de K.B.V. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een uitstekend con cert door het Nederlands Kamerkoor. Dat was de algemene indruk, die we uit „De Stadswijnkelder" te Kortgene meenamen op een concert, dat aangebo den werd door het Departement Noord- Beveland van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Dat het Nederlands Kamerkoor geen onbekende is op Noord- Beveland bleek uit de grote belangstel ling, die er voor dit concert bestond, waarvoor men van de warme kachel door regen en storm naar de Stadswijnkelder toe moest. De dirigent Felix de Nobel moest te elfder ure wegens ziekte verstek laten gaan, maar één van de koorleden (Wim van Gerven), verving de leider op een manier, die groot respect afdwong. Want we kunnen nu wel vaststellen, dait het Nederlands kamerkoor ook zon der dirigent wel een heel eind in de goede richting was gekomen; met een dirigent worden toch de fijne nuance ringen op een nog briljanter manier ge nomen. De stemmenverhoudingen in het koor zijn gelijkelijk verdeeld en een ieder zingt op zulk een verfijnde wijze, dat men ze op tweeërlei wijze kan horen, n.l. in koorverband en apart. Maar dat apart horen wil niet zeggen, dat een stem domineert en daarin verschuilt zich nu juist het geheim in deze koorzang. Carel Willink gaf een korte toelichting op te te zingen werkjes, waarbij men vanaf de 16de eeuw tot en met de 20ste werd meegenomen in een rijk gevarieerd programma met yqelalkleine weekjes. Het programma, dat voorafgegaan werd door een kort openingswoord van voor zitter M. J. Doeleman, werd geopend met een vijfstemmige canon van Cle mens non Papa. Dit Sanctus is, zoals Carel Willink het oök noemde een ,,in- zingertje". Maar zo gemakkelijk moet men dit woord ook weer niet opvatten, want het Sanctus is verre van gemakke lijk en menig amateurkoor is hier al over gestruikeld. Het Nederlands Ka merkoor, echter niet hoewel dit werkje niet de sterkste zijde van het niet gerin- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het eenmaal per maand verschijnende en zich „onafhan kelijk vredesorgaan" noemende blad ..De 3e Weg", zal na 1 januari a.s. ver dwijnen. Een commissie zal nagaan op welke wijze in de geest van de „derde weg" verder kan worden gegaan. ge kunnen van de leden toonde. Die werd getoond in de „Trois Chansons" van Maurice Ravel, waarbij zowel Nicolette; Trois beaux oiseaux en Paradis juweel tjes bleken te zijn. Ook de Nederlandse componisten wer den niet vergeten, getuige een speels „Wuf" van Sem Dresden en bekende bewerkingen van de Schotse vier en de Drikusman door Felix de Nobel. Onnodig te zeggen, dat het Nederlands Kamerkoor op Noord-Beveland bij de vele toehoorders veel succes boekte; succes, dat werd beloond met een boeket anjers, waarbij het koor zich nog tot twee toegiften liet verleiden, n.l. een Zwitsers danslied en een Negro Spiritual. A. L. AMSTERDAM (ANP) Met het doel weer een rendabele basis voor het bedrijf te bereiken heeft de directie van de Ne- derlandsche Dok- en Scheepsbouwmaat schappij besloten een ingrijpende reorga nisatie door te voeren, die vanaf 1968 een jaarlijkse besparing van naar raming vijf miljoen gulden zal opleveren. Deze reor ganisatie zal bestaan uit het drastisch in krimpen van de nieuwbouwcapaciteit, het staken van de produktie van voort stuwingsinstallaties en het onderbrengen van. activiteiten buiten de scheepsbouw in een aantal afzonderlijke eenheden met een eigon gespecialiseerde en zelfstandi ge leidih'g. Gevolgen voor de personeels bezetting (thans 3600 werknemers) zal dit ternauwernood hebben. PITTSBURGH (UPI) Piloten van Vistuigen en inwoners van zeven Ame- OKaanse staten en Canada hebben don derdagavond aan de hemel een oranje- Kleurige flits waargenomen. Kort daarna werd een terrein in Zuid- west-Pennsylvania door militairen en po- ljiIen\annen afgesloten met de medede- mg dat er zich „een onbekend vliegend voorwerp" bevond. dppien.Wooirtvoerc*er van een radaronder - 61 van het Amerikaanse leger zei dat d nog niet wist waar men aan toe was. Ün e» Pentagon opperde de veronderstel - 6 dat een meteoriet was neergekomen. Zonder vergun- lem tVC. ren Pensionhouder in Haar- Waarnn» i en e.n Marokkanen, reden hem heeft po,itie Proces-verbaal tegen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In „Vrijheid en Demo cratie", het orgaan van de V.V.D., heeft de liberale fractieleider in de Eerste Ka mer, mr. H. van Riel, toegegeven met zijn uitspraken over „republikeinse hooglera ren" en het „intellectueel proletariaat" „op dat moment te ver te zijn gegaan". „Waarom was ik zo emotioneel?" vraagt mr. van Riel. „Omdat in enkele kranten en door een aantal mensen, ook uit mijn eigen kring, onaangename kritiek is geuit op h.k.h. prinses Beatrix en republikeinse gevoe lens zijn geopenbaard, op een wijze die mij diep heeft gekwetst". (Bijzondere correspondentie) HAMBURG - Het beste middel tegen verveling is de bezigheid. Op deze schijnbaar zo simpele erva ring is een moderne geestelijke ge nezingsmethode opgebouwd: de zo genaamde bezigheidstherapie. Pa tiënten, die genoodzaakt zijn, we ken of maanden lang in een zieken huis of ander herstellingsoord te verblyven worden maar al te dik wijls door een andere ziekte ge plaagd: zij worden psychisch ziek. Daar zij zich voortdurend met zichzelf bezighouden, over hun ziekte piekeren, komen zij nooodgedwongen op zeer on aangename gedachten, verliezen zo alle hooop en raken in vertwijfeling. Een de pressieve gemoedstoestand heeft echter een zeer ongunstige invloed op het chamelijke genezingsproces dat is niet pas een ontdekking van de moderne psychosomatiek, maar een oude klini sche ervaring. Men ziet daaarom in eeen meeer speelse bezigheid, die voor de patiënten een grote afleiding betekent. een zeer waardevolle psychoterapouti- sche ondersteuning van het genezings proces- Welke bezigheid moet men voor de zieken kiezen, deze vraag is niet altijd gemakkelijk te beantwoorden. Proeven, ervaringen en discussies over deze kwestie vormen tegenwoordig het hoofd thema van de ziekenpsychologie. Tot deze proeven zou men ook kunnen re kenen de mhobby", die de doktoren in het tbc-sanatorium in St. Andreasberg in de Harz hebben bedacht. De patiënten van deze kliniek ongeveer 200 be schikken al sinds lange tijd over een schikken al sinds lange tijd over een compleet ingerichte geluidsbandstudio Deze bestaat uit twee afdelingen, een geluidsdichte opname-ruimte, waarin een geluidsband besproken of bezongen kan worden, en een regelkamer, van. waaruit de „uitzendingen'* dooreen productie leider vakkundig worden gedirigeeerd. I Evenals in een radiostudio zijn ook hier de beide ruimten door een glazen wand gescheiden, waar doorheen de aanwijzin gen gegeven worden, terwijl bovendien ook nog een telefonisch contact bestaat. Als produktieleider fungeert de bezzi- heidstherapeut van de kliniek. Deze heeft de patiënten in St Andreasberg er ook toe opgewekt, aan de verschil lende programma-onderdelen zoals hoor, spelen, verzoekprogramma's en Qinzuit* zendingen deel te nemen Het succes wag overweldigend: de ..acteurs" hadden veel plezier in deze dikwijls uren durende bezzigheid en hun psychische toestand verbeterde ziender ogen. Volgens de mening van de dokto ren droeg de intensieve afleiding we zenlijk bij tot de genezing van hun kwaal. In een wetenschappelijke verhan deling publiceerde de kliniek thans de desbetreffende ervaringen en raadde alle herstellingsoorden met langdurige pati ënten aan, hun vooorbeeld te volgen en eveneeens zo'n geluidsbandstudio in te richten. SCHOORL (ANP) In Schoorl aan Zee is een vliegtuigband aangespoeld met een diameter van ongeveer 1.40 me ter. De politie vermoedt dat deze band afkomstig is van het in 1954 bij Bergen aan Zee neergestorte KLM-vliegtuig Bontekoe". De rijksluchtvaartdienst is van de vondst op de hoogte gesteld. Zoals bekend is op 23 augustus 1954 de Bontekoe", een Douglas DC-6B van de KLM, nabij Bergen aan Zee in zee ge stort: Hierbij kwamen 12 passagiers en 9 bemanningsleden om het leven. huisvest 35 Turke yaarnm de hem heeft ,v°lgcns de ««'anders levell ze er l£wrSt?ndiKheden' zo heeft een on- regel.Toch zullen er maat- 8el"lt in hetwlM wordan om hen- 20 mo" ie huisvèstèn penslon' op ander® w'i" opgemaakt. tenlaSS ?e maatstaven van deze bui- «nClGl S PVOn IQ nf nn. ze er onder niet ongun- 'Van onze Parlementaire redactie) hegmseMv^P, De regering heeft in Instelling vaL oveJ te «aan tot de Dhrifteiiii. „„j rijksinspectie op het v°or?tarristoJ erwUs- commissie is JtaMster vaneen rijksinspectie op n 1 hkserkenningsregeling. DEN HAAG (ANP) Het gerechts- bof in Den Haag heeft, gisteren de chauffeur F.H.A. (35) uit Den Haag veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf, wegens het verwaarlozen van zijn gezin. Verdachte liet zijn gezin met negen kinderen herhaaldelijk in de steek om ziin relaties met een vriendin voort te zetten. Over vijf kinderen was het echt paar de ouderlijke macht ontzegd. Toen de vrouw niet meer tegen de moeilijk heden op kon, liet ook zij op zekere dag haar gezin in de steek. Ook zii heeft terechtgestaan, maar haar werd slechts een voorwaardelijke straf op gelegd. omdat de man de hoofdschul dige werd geacht (Van onze correspondent) GOES De omzet va" de veiling „Zuid-Beveland" te Goes is dit jaar aan zienlijk hoger dan het vorig jaar. Toen werd in het boekjaar, dat loopt van 1 april tot 31 maart, geveild voor een be drag van f 8.874.000,-. Dit jaar werd op 4 december een omzet gehaald van f. 9.317.000,-. Het boekjaar 1965-1966 was toen 36 boekweken oud. Het prijsniveau van fruit heeft in no vember geen schokkende ontwikkeling te zien gegeven, zo wordt gezegd in een me dedeling aan de leden van deze veiling. Gelet op de kwaliteit, wordt bet prijs verschil tussen Cox's Orange Pippin en Golden Delicious bijzonder groot ge noemd. Wekelijks wordt er fruit geveild uit de afzetpools van deze veiling. Per week wprdt uit het koelhuis verkocht plm. 30 ton Conference, 8 ton Doyenné du Comice, 5 ton St. Remy en 20 ton Cox's Orange Pippin. Legipont wordt geveild met 10 ton per week. Met de veilingen van Kapelle en Krab- bendijke is overleg gepleegd over de af zet vpn de op die veilingen gepoolde Con ferenceperen. Wekelijks wordt in Goes, Kapelle en Krabbendijke samen 40 tot 60 ton Conference te koop aangeboden. De Conference uit het koelhuis en de gascel- len bij de veiling Goes zal in ongeveer 5 maanden worden verkocht. De veiling „Zuid-Beveland" te Goes heeft voorts bekend gemaakt dat zij sinds kort de beschikking heeft over een i'ü- pingscei voor fruit. In een periode van 1-3 weken kunnen appels en peren in een #ij pingstoestand worden gebracht. Conférence peren heb ben ongeveer 6 dagen nodig om te rijpen en Golden Delicious ongeveer 15 dagen. Het op kleur brengen van een produkt vraagt een tijdsduur, die van ras tot ras zeer uiteenloopt. AMSTERDAM (ANP) Het ge rechtshof te Amsterdam heeft gisteren de Ghanees Charles F (18) wegens po ging tot beroving van een taxichauf feur veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De «jongeman had in de nacht van 1 op 2 mei in Amsterdam geprobeerd een taxichauffeur van zijn geld te bero ven en hem daarbij vijfmaal met een mes in de rug gestoken. De overval was mislukt, omdat de chauffeur was gaan claxonneren om de aandacht te trekken, waarna de Ghanees was ëe vlucht. UTRECHT (A.N.P.) Er is in ons land sprake van een sterke toename in de recreatiebehoefte. Hoewel nauwkeu rige onderzoekingen ontbreken, lijkt het waarschijnlijk dat men in de ko mende jaren rekening moet houden met een toename van deze behoefte varië rend van 10 tot 25 procent per jaar. Er zal jaarlijks ongeveer 1500 ha aan de landbouw moeten worden onttrok ken voor recreatie-doeleinden. Dit zei ir. S. Herweijer, directeur van de Cultuur Technische Dienst gisteren in Utrecht, waar hij sprak op de ver gadering van het instituut voor be stuurswetenschappen. De openlucht recreatie zal zich naar zijn oordeel in eerste instantie richten op het platte land. in de ruime betekenis van niet- stedelijk gebied. Voor de landbouw heeft dit echter weinig of geen posi tieve betekenis. Ook al zullen bepaal de boeren in aantrekkelijke gebieden een zeker inkomen uit de recreatie sector kunnen behalen. Toch zal op het modern geleide landbouwbedrijf de re creatie als bron van inkomsten onbe tekenend blijven, aldus ir. Herweijer. UTRECHT (ANP) Na een ..avon tuurlijke reis", zonder toestemming van pa of ma, zijn de 12-jarige Utrechtse jongens Barend en Bert weer bij hun ouders teruggekeerd. Sinds woensdag waren ze spoorloos verdwenen. Barend werd het laatst gezien toen zijn ouders hem met een spaarbankboekje naar de spaarbank stuurden om f 300.- op te halen. In plaats van naar huis, ging Barend met zijn evenoude vriendje Bert met het geld naar een Utrechtse wapen handel. De twee knapen kochten voor f 75,- een Amerikaans luchtpistool. Ze aten nog \yat in de Domstad en kochten toen twee treinretourfrjes kc en en aee reinreourjes naar Groningen. Ook in deze stad namen ze het er ook van: ze snoep ten, aten en dronken veel en Barend kocht voor zijn vriendje zelfs nog een paar nieuwe schoenen. Ze misten de laatste trein. Een N.S.'er verleen de voorlopig onderdak en lichtte de politie in. Barend en Bert zijn dus terug, nog niet platzak, want ba rend had „slechts" f 139,- uitgegeven.. (AdfvetPbenrtriie) Elke gang naar het postkantoor kost u tijd en geld! Gebruik uw girorekening voor al uw betalingen,zoals abonnementen, contri buties, verzekeringspremies, enz. U hebt nog steeds géén girorekening? Vraag er dan een aan op het postkantoor! (Van onze "filmredactie) DEN BOSCH/BREDA In tegenstel ling tot eerder gepubliceerde berichten hieromtrent zal de Katholieke Film Centrale (KFC) haar werkzaamheden als gemeentelijke nakeuringsinstantie niet per 1 januari e.k. beëindigen. Dit heeft de voorzitter van de Katho lieke Film Actie (KFA), prof. dr. A. A. Ariëns, gisteren in Den Bosch meege deeld. Geruchten, dat de K.F.C. per 1 januari a.s. geen nakeuring meer zou verrichten voor die gemeenten in ons land, dié zich' verbonden hebben de K.F.C.-uitslagen als maatstaf te hante ren, berusten op een onjuiste interpre tatie van de werkelijkheid, aldus prof. Ariëns. Ook als er mettertijd eventueel een wijziging zou komen in de bioscoopwet, waarbij de wettelijke grondslag voor nakeuring door de K.F.C. wellicht zou komen te vervallen, zal de K.F.C. blij ven bestaan. In dat geval zal' het insti tuut zijn werkzaamheden n.l. beperken tot het uitbrengen van adviezen ter voorlichting van katholieken. De boksmatch tussen de amateurploe- gen van Schotland en Roemenië, die in Glasgow werd gehouden is met, 146 gewonnen door de Roemenen. Elke OLVEH polis is winstdelend NORDHORN (DPA) De Westduit- se politie heeft gisteren de 53-jarige Nederlander Johann H. gearresteerd, die donderdag de 38-jarige Gertrud Müller en haar 65-jarige huisbaas Jo hann Werger, een rentenier, met een karabijn had neergeschoten. De aanslag gebeurde in Nordhorn aan de Duits-Nederlandse grens. De man, die ontdekt werd in een oude koets, waar hij een slaapplaats had ingericht, legde onmiddellijk een bekentenis af. Volgens de Westduitse politie zijn woede en jaloezie de redenen Kan zijn daad geweest. 33 Miranda was in de keuken bezig de borden en schalen af te wassen; de deur was dicht. De oude vrouw leun de over de tafel en tikte Giovanni op de borst. ,,Als jij verstandig was zou je het voorbeeld van die jongen volgen. Waarom zouden we er geen dubbele bruiloft van maken?" Giovan ni speelde met zijn sigaar cn pro beerde een antwoord te ontwijken. Ze liet hem echter niet met rust. „Je nadert de bloei van je leven. Als je meent dat het beter is niet te trou wen, heb je het mis. Ik ben vóór het huwelijk. Ik heb het vele malen geprobeerd en toch ben ik nog een voorstandster van die instelling. Zou je nog een betere aanbeveling kun nen verlangen? Denk niet dat je al tijd een bruikbare echtgenoot zal blijven! Over een jaar of twintig, dertig heb je geen kans meer en dan heb je spijt dat je geen levensge zellin hebt. Nu is het de tijd op er een te nemen. Bekijk het van de praktische kant!" Een uurtje later was het feest af gelopen. Giovanni begeleidde Miran da en de oude vrouw naar de tunnel en hielp hen omhoog naar de kel der van de woning van signora Pan- dolfi. Hij was rusteloos. Hij maakte een lange wandeling door het quartiere en dwaalde toen langs de rivier. Zijn opgewonden gedachten kwamen ech ter niet tot rust. Hij kwam die mid dag later dan gewoonlijk in de trat toria. liep de tunnel in en daalde door het gat in het gewelf af in de graf kelder. Hij was tamelijk vermoeid; het, was een opwindende en inverge- telijke dag geweest. Hij begroette de stenen krijgsman: „Gegroet, Lars Porsena!" Daarna ging hij op de graftombe zitten en liet zijn ogen dwalen langs de fres co's op de wanden. Zijn gedachten waren bij Miranda. Gedurende de laatste zes maanden had haar aanwezigheid hem geër gerd, zijn woede opgewekt, maar la ter geboeid en gevangen gehoulen. Giovanni Venturi was een verloren man. Hij was verliefd. Hij herinnerde zich hun eerste ont moeting. Had hij verwacht dat zij zou ver schijnen in een junk die ongeveer op het kleed van een non leek. met het haar in strakke vlechten om het hoofd? Dacht hij, dat haar gezicht nooit uit een ernstige plooi zou ko men en zij alleen over vrome on derwerpen zou spreken? Had hij ge meend een naief. wereldvreemd we zen te zullen ontmoeten dat reeds ril de bij de gedachte stoom te moeten produceren in een ongebruikte keu ken van een kleine trattoria in Tra- vestere? Hij kon het zich niet meer DOOR HOWARD SHAW herinneren; er waren vele dagen en nachten sindsdien verstreken; maar zeer zeker had hij verdacht dat ze erg jong, verlegen en onervaren zou zijn. „Maar signora Pandolfi heeft mij verteld dat je nog niet volwassen was, door nonnen was opgevoed en daarna was gaan studeren in een Spaans klooster in Zuerich," bracht h:i naar voren, toen ze hem vertelde dat ze zevenentwintig was, in Venetië gestu deerd had en sinds 1952 als lerares ln de Italiaanse taal verbonden was ge weest aan een kloosterschool in Ge- nève. Maar dit was 't niet alleen wat hem in de war bracht. Ook haar openhartigheid, haar geestige spot en haar fijne intelligentie maakten hem onzeker. Ook maakte haar aanwezig heid in de trattoria gedurende zes uur per dag hem enigszins van streek. Ze had een goed, zo niet uit- htekend figuur en vaag begon hij te beseffen dat zij evengoed als hij wist en het niet onaangenaam vond dat de jumpers en strakke rokken die ze droeg, en haar elegante manier van lopen een gewenst effect bereikten en een aanval pleegden op zijn ge moedsrust. „Signora Pandolfi is een goede vrouw," zei Miranda, ,,maar ze heeft een ellendig slecht geheugen. Ze zegt zelf dat dit komt doordat ze geen be langstelling heeft voor het verleden. Ik herinner me eens gehoord te heb ben dat ze een zonnesteek heeft gehad toen ze met haar derde man dat was de broer van mijn moe der in het Verre Oosten woonde Misschien is dat de oorzaak van haar verstrooidheid." Hij dacht aan de dag bij het kra- termeer in de buurt van Castel Gan- dolfo. Op een avond in mei, nadat 't diner opgediend was, verklaarde signora Pandolfi dat ze zich voor achten veertig uur wilde terugtrekken en op sluiten met haar eigen gedachten. „Dat lawaai in die tunnel verwoest mijn zenuwen," zei ze. „Waarom gaan jullie tweeën niet naar buiten en laten mij tot rust komen? Neem haar mee naar het Lago di Albano. Giovanni. Ze heeft dat meer nog nooit gezien. Frisse lucht zal, jullie goed doen. Zorg dat hij wat beweging krijgt, Miranda. Ik heb gisteren- nog gezien dat hij zijn riem een gaatje ruimer moest maken!" .Zij is een onverbeterlijke intrigan te," zei Miranda, toen ze de volgende ochtend in de bus zaten. „Als ze voor zichzelf geen huwelijksplannen maakt, doet ze het voor anderen. Vertel me eens, waarom liet jij je overhalen dit uitstapje te maken? 't Verwondert me." Giovanni, bedacht snel een leugen tje. „Ik heb werkelijk te lang in de stad gezeten," zei hij. „Ze had ge lijk. Ik moet meer naar buiten gaan." Gedurende het uur, dat de rit naar Castel Gandolfo duurde, vertelde hij haar van zijn langdurige en moei zame pogingen om de inscriptie op de graftombe te ontcijferen. Natuur lijk had hij haar op de dag van haar aankomst in Rome het graf al laten zien, zelfs nog voor ze gelegenheid had gehad om uit te rusten van haar lange treinreis van Zwitserland. Hij was opgetogen geweest bij de gedach te nu een leerling te hebben die hij kon inwijden in de geschiedenis van Etrurië. Hij was dus helemaal niet in z'n schik toen ze begon te lachen terwijl de bus over de Via Appia Nuova snelde. „Je schijnt niet te beseffen." zei hij geërgerd. ,,dat sommige geleerden hun leven gewijd hebben aan pogin gen om die taal te vertalen. Die vormt een van de grootste raadsels van de wereld. Zelfs de oude Romeinen kon den die niet lezen." (ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiigiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillliiü ekenlans hadden de kinderen aan gekondigd, dat zij op onze trouw dag het middagmaal zouden klaar maken. Als ik maar zorgde voor melk en lollies voor elk gezinslid twee dan kwam het best in orde. „We zouden toch met z'n allen in de stad..." protesteerde ik voorzichtig. Dat hielden ze wel tegoed. Op de trouwdag van je eigen vader en moe der, mocht je je moeder toch wel een plezier doen. Hun vader was gezién zijn lege portefeuille na een uitbundig sinterklaasfeest zozeer ingenomen met het plan, dat zijn an ders zo spitse geest niet eens op merkte. dat hij pas op de tweede plaats kwam bij de verwennerij. Op de hoogtijdag zat ik 's-middags om vijf uur in feestgewaad verban nen in de kamer. I.ollies en melk waren ingleleverd bij de chef-kok in spijkerbroek, die demonstratief de keukendeur achter mij op slot draai de, en mij in koor met zijn personeel nariep: „Ga maar lekker zitten uit rusten". Ik zat wei, maar niet rus tig. Net als op de traditionele uit- slaap-ochtend van moederdag bleven mijn oren gespitst op het determine ren van de keukengeluiden: „Nu doen ze de koelkast open, nu floept de geyser aan". gven werd een tipje van de sluiter opgelicht, toen een angstige kleu ter met onmiskenbare brandlucht om zich heen de kamer in stoof. „De hele keuken is vol mist, ik wor' d'r bang van". Zo niet de grote broer, die de pollepel zwaéide. ,,'t Gaat stikgoed, Mam", verzekerde hij, de koekepan met een zwart-verbrand plakkaat in de hand. „Zet het raam open", kon ik nét nog adviseren, eer een vette hand mij weer wegwerkte uit het nevelige lustoord. Een half uur later kwam de dochter met mijn jasschort tot op de enkels de tafel dekken. „Niet kijken, anders ziet u aan het bestek wat we eten". Ik stierf duizend doden toen de gloednieuwe wijnglazen werden uit verkoren om de feesttafel te sieren. Als de omstandigheden hen dwingen, kunnen kleine kinderen echter gro te verantwoordelijkheden aan. Of kristal is sterker dan onbeholpen handjes. £)e maaltijd en vooral de samenstel ling en de volgorde van de gerech ten bleken uniek. De dikke panne koeken met nog dikker boter en het allerdikst suiker lagen als voorge recht wat zwaar op de maag, maar ze smaakten voortreffelijk. Het ver brande exemplaar was verdonkere maand en de andere toonden de goudbruine gloed van culinaire mees terwerken. Een karton op de deur met het opschrift: „Voledigen tapfer- guning" verschafte ons een glas priklimonade, een welkome spoeling met het oog op „nog veel meer lekke re dingen". De tweede schotel bracht volgens de ingewijden „kippepootjes". In de paarsige omhulling van telkens twee bijeengebonden lollies herkende ik met moeite de leverworst van drie dagen terug. „Daarom was die worst zo gauw op", en het kroost gniffelde Die plakjes hadden ze met het oog op het komende feestmaal maar eventjes mooi achterovergedrukt. De kippepootjes gingen onberoerd, maar niet onbewonderd af. Niet alleen volwassenen gruwen van kleverige lollies met paarse worst. Ret klapstuk van het maal werd in optocht binnengedragen. Op de gro te hors d' oeuvre-schaal lag voor ie der een plak ontbijtkoek, nauwelijks te herkennen door ettelijke laagjes hagelslag, pindakaas, appelstroop en dergelijke tongstrelingen. De uitbun dige garnering van plakjes augurk, zilveruitjes, klodders mayonnaise en sliertjes tomatenketchup deed mij be sluiten nu vast te gaan sparen voor een etentje in de stad op onze vol gende trouwdag. We hebben ons stuk taart moedig opgegeten. Ouderliefde is tot alles in staat. COKS VAN EYSDL.

de Stem | 1965 | | pagina 5