Scherp gezien en snel geschoten rouwen .4ES5 „De wereld is nu eenmaal keihard' Tien seconden Een paar Dagelijkse zonde Geweigerd visum Schenk vertrouwen lit kan op alle werkdagen ssen 8 en 16 uur; lit U liever eerst tele- Inische inlichtingen, bel n 01646-450, iaste iordiger pantene J noodzakelijk. VEReU Overheid ziet toe op schriftelijk onderwijs Rome leest de les andere voordelen. Komt u eid u alle inlichtingen te ver- a.s. van 19.00—20.00 uur in iraat 18, Breda. zaterdag) van 14.00—17.00 11, Breda (industrieterrein Da bnze electro-montage-af- Eng, een afdeling waar kluitend meisjes werken de leeftijd van 15 tot geveer 25 jaar zijn nog plaatsen vrij voor op- ding tot [ONTEUSE I het iets voor U? >m dan eens langs! I avonds Ul-182 of 01640-6264, geillustreerde folder met rhoogde ionert. ilversuiki |tische preparaten >en zal worden opgenomen In een I h uitsluitend bezig houdt met Lche serie van zijn in de drogisten- eti P» net de verkoop van produkten Gro- de Ooste iteressante en zee"*'j*e"keli)k lelijkheden, een .eschikt* mingen. Na gebleken genomen in ons p Ihriftelijk, met vermelding I het rayon waar men 'W. bijvoeging van een i e „3.125a l.V. Gaba, Larenseweg j,„ kuntu^1 en in te winnen, da nJJr ^0) - 44454; u kunt vrag ba „Had je soms een andere foto ver wacht zegt strijdvaardige juryvoorzit ter Moms Gordon, die onder zijn bor stelwenkbrauwen wild de wereld inkijkt, alsof hij werkelijk van plan is iedereen op te vreten. Hij maakt een kort ge baar van wegwezen en stoot een scham pere lach langs zijn hangsnor. „Zeg het maar. Hadden we twee spe lende olifanten moeten bekronen, een uitgekookte kiek van een vrouw in bi kini. Ze zaten er bij, dus daar ligt het niet aan. We hadden rustig de kop in bet zand kunnen steken en dan was er een honingzoete pret uit de bus geko men, waar elke grootmoeder vertederd van had gezegd: ,,Ach wat een liefje." Maar zo'n foto heeft geen bliksem te maken met World Press. Voor mij behoeft een persfotograaf geen artiest te zijn. Als hij het is: mee genomen, gefeliciteerd, bloemen voor die jongen, maar waar het op aankomt bij zo'n man is slagvaardigheid, durf. ob jectiviteit. Als hij zijn plaatjes in el kaar dondert, is hij geen persfotograaf, dan moet hij solliciteren bij een tand- pastafabriek. Maar als hij zegt: „Ik ben persfotograaf" dan volgt hij met zÜn camera de geschiedenis van de wereld, de troubles van het leven. Met zijn pren ten maakt hij de historie visueel, het verleden grijpbaar." Vandaar, dat het weer een gruwel- prent is geworden heer Gordon? Hij knikt, buigt zich vaderlijk naar me toe, pakt mijn arm, zegt: „Ik kan hel ook niet helpen, dat de wereld zo kei hard is, dat mensen elkaar als beesten vermoorden. Mijn hemel, ik zou er een vermogen voor over hebben, als er dit jaar inderdaad alleen maar olifanten met elkaar hadden gespeeld. Dan had ik die prenj gezoend en gezegd: „Dit is'm, de winner." Nou er andere din gen gebeurd zijn, moesten wij als jury leden ook naar andere onderwerpen uit kijken. Niks nieuws overigens, want zo lang de wereld bestaat, hebben mensen gevochten. In de naam van de keizer, van god, van Mohammed hebben ze het zwaard geheven en zijn ze op hun medemensen afgestormd. Daarom hebben wij ook deze keer weer net die ene plaat eruit gepikt. Er wordt °P gevochten, je ziet geen (Advertentie) GOUDBRUINE OLIEFANT Er waren retds grijze, witte en rose oli fanten. Door een speling der natuur is er nu in Schiedam een goudbruine ontstaan, Olifant Vieux! Heerlijke hollandse cognac Schenk hem goudglanzend in Uw glas. DEN HAAG (ANP) De regering heeft in beginsel besloten een rijksin spectie op het schriftelijk onderwijs in te stellen. De staatssecretaris van on derwijs ea wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, heeft dit bij het overdragen van het rapport van de commissie „toe zicht schriftelijk onderwijs" aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het rapport bevat o.m. voorstellen ttet betrekking tot de verschillende facetten van het schriftelijk onderwijs, die in een toezicht zouden moeten wor den betrokken (auteurs, correctorent cursusinhoud, correctie, examens en di ploma's, werving etc.) alsmede voor- stellen met betreking tot de meest wen- sedijke organisatievorm van een derge lijk toezicht. De commissie kiest, na verschillende anaere mogelijkheden te hebben over wogen. in grote meerderheid voor het systeem van een rijksinspectie op basis van een rijkserkenningsregeling. In de rijksbegroting voor het dienst jaar 1966 zijn de daartoe benodigde gel- den geraamd. mensen sterven, maar er wordt wel ge leden. Het is een dramatische foto, die vertelt, wat er op deze aarde aan de hand is. Dat is persfotografie. Alleen een dwaas keurt zo'n foto geen eerste prijs waardig." Morris Gordon, 57 jaar oud, waarvan hij er 41 als persfotograaf heeft volge- maakt, heeft er precies twee dagen over gedaan om de winnende prent uit ee" berg van 27.000 inzendingen te zeven. Als hij het zelf mag zeggen: De jury heeft het geweldig gedaan. „De jury wordt elk jaar beter", zegt hij voldaan, „en dat komt, omdat er alleen topfi guren in zitten. De grote jongens van United Press, de grote jongens van As sociated Press en Reuter, een kei van een Russin. Ga het rijtje mear na. Be tere zijn er domweg niet in de wereld." Bedoelde kei zit op dat moment schuin tegenover ,hem in één van de leunstoe len van hotel Wittebrug in Den Haag. Ga- lina Plesko, goedlachs, breedgeschou derd en tot aan de ronde kin gehuld in zwarte weduwendraperieën. Galina Ples ko is dan ook gelukkig getrouwd. Ze is de enige vrouw in de negenkoppige ju ry en in het begin heeft ze erg moeten wennen aan het idee. dat rnen in het Westen geen belangstellig heeft voor propagandafoto's van enorme fabrieken en landbouwtractors. Toen ze dat een maal doorhad, was er geen vuiltje meer aan de lucht. Het Haagse Gemeentemuseum, waar gisteravond de mamoettentoonstelling van World Press geopend wordt, was ook de plaats, waar de jury de afgelopen week .in conclaaf is gegaan. Ze ruilden daarvoor de .somtueuze zetels van. hun hotel voor een harde keukenstoel en na men daarop de parade der mannebroe- ders af. Elke tien seconden van de lan ge dag werd er een nieuwe foto op een ezel geplaatst en als de handen in de schoot bleven, was de prent prompt te licht bevonden. Zijn tien seconden vol doende om een foto een eerlijke kans te geven? ,,Ja, waarachtig wel. Dat komt, omdat de jury bestond uit men sen met jarenlange ervaring. Wat vindt hij van de fel omstreden foto van John de Rooy? „Je bedoelt die prent met prinses Bea trix en haar verloofde? Ja, beste jon gen, moet ik me daar als Amerikaan druk over maken? Ik heb die plaat be keken, een prachtige foto, met een Rem- brandtiek licht erin. Daarom heeft hij van ons °°k een tweede prijs in de af deling kleurenfotografie gewonnen. Van wege dat Rembrandtieke licht en niet, omdat die verloofde nou toevallig een Duitser is. Dat is een zuiver lokale kwestie, waar jullie je maar druk over moeten maken. Ik kan daar in elk ge val geen zinnig woord over zeggen. (Adivertenibie) i nog 15495 SKODA DEALERS: olbtij! 1 adriaansen s'a4 16. Oostburg. tal. 2676 Autobedrijf Ij. T. WANDEL aslr- ,0' Nieuwerkerk. tel. 482 Ax^t', n„MTG CAPPENDIIK "4 Terneuzen. tel. 2030 »«kadeZ 59U>??; 'iL Sukkel' R'dam* e 59, Middelburg, tel 2057 ^tobedrij, F. BOGAERT avenstraat 293, Cllnge. tel. 2190 Na een lange stilte bekent hij, dat hij één keer in zijn leven een plaat heelt gemaakt, waarbij hij de privacy van zijn object niet eerbiedigde. „Eén keer, ik zweer je, dat het maar één keer is ge beurd. Ik fotografeerde een weduwe Dij het graf van d'r man. Ik had er geen bliksem te zoeken. Dat was haar leven, haar lijden. Toen die prent gepubliceerd was, merkte ik- pas, wat ik die vrouw had aangedaan. Ik heb gezworen, dat het niet meer zou gebeuren. Nooit meer. Laat anderen dat maar doen. Morris Gordon is overigens een intens tevreden mens. Hij houdt van Holland, vindt Delft het einde en honoreert de schoonheid van Amsterdam met eén flinke acht. Hij kent Europa als zijn broekzak, maakt elk jaar tenminste een keer de oversteek en verzuimt dan nooit om een week in Scheveningen te loge ren. Geen last van het pieteweer? „Daar zeurt een Nederlander nou al tijd over. Alsof er niks beters in de we reld is. Jullie hebben alles. Een fijn land, fijne mensen. Jullie spreken allemaal Engels, tot aan de vuilnisman toe. Waar achtig:, jullie zouden Amerikanen kun nen zijn". Hij beloont zijn understatement met een grimmige lach, zegt dan haastig, dat zijn beide ouders uit Rusland ko men. Uit de Oekraine. Vandaar die reis- drift. En dat onamerikaanse hoofd, dat hij Mikojan geleend eou kunnen hebben. Vandaar ook de enorme happenings, die hij regelmatig organiseert in zijn weel derige flat bij Central Park. „Midden tussen de museums jongen, dat is enorm Als ik 's morgens naar de ondergrondse wandel, kom ik al langs twintig ver schillende kunstgalerijen. En als ik in mijn tuintje zit. jazeker, heb ik een tuin. dan is het stiller dan op Long Is land." Straks moet hij met een taxi naar Schiphol om een relatie op te halen. Ook al een grote jongen. Het barst in zijn kennissenkring van de grote jon gens. Zelf is hij hoofd van de fotografi sche afdeling van de Bell Telefoon Maatschappij. „De grootste zaak in de were.ld. jongen, daar is General Motors een kleine jongen bii." De portier komt zeggen, dat de taxi niet alleen voor staat, maar ook klem 7it tussen twee bereden agenten en een koetsje van de koningin, waarin straks de ambassadeur van Haiti met zijn kers verse geloofsbrieven in moet plaatsne men. Aanvankelijk neemt Gordon het niet, want tijd is geld. nietwaar? Denk aan Bell Maar als hij de bepruikte koetsier liet en de doorweekte livreiers, dan ls hij opeens helemaal vertederd en doe* hij. wat eHce Amerikaan in zo'n geval doet, Hij pakt. een fototoestel en laat zijn vrouw een foto maken. Zelf kijkt hij glimlachend toe. Gelijk het de voorzitter van een achtenswaar dige jury betaamt. „Niet dringen, makker" xou de fóto van de Duitse persfotograaf E. Dehm kunnen he ten. Hij noemde zijn inzending echter „een circus gaat op tournee". Ook voor hem een zilveren penning en een set fotografisch materiaal. De Duitse fotograaf D. Heggemann knipte deze in elkaar verstrengelde parachutisten en noemde haar „Doodsangst". De hulpparachute van de ene springer zit in de koor den van de andere verward. De parachutisten brachten er ternauwernood het leven af; de fotograaf kreeg een penning en een camera. Een Perzische fotograaf knipte koelbloedig af toen een in brand geraakte tempel in elkaar stortte. Een penning, een camera en een geldprijs illustreren de waardering voor dit gedurfde staaltje van vakwerk. „Veiligheid gewaarborgd - geen buitenstaanders te zien" noemde de Nederlandse persfotograaf John de Rooy, met een tikje ironie, zijn omstreden foto van prinses Beatrix met (maar dat wist niemand nog) Claus von Amsberg. Een zilveren legpenning van de gemeente Den Haag en een fraaie filmcamera kreeg hij er gisteren voer. KNIPSEL KRANT Waar onrechtvaardigheid begaan wordt moet de mens revolutie maken, en niet zeggen dat God wel zal ingrepen. Waar honger geleden wordt, moe ten wR uit onze mond gaan sparen, en niet een beroep gaan doen op Gods Voorzienigheid. Waar arbeiders uitgebuit worden, moeten wy tot actie over gaan, en niet blijven stilstaan bjj een valse kruis-mystiek. Waar mensen onderdrukt worden, moeten we met alle macht protesteren, en geen kerst kribjes verspreiden. Waar eenzaamheid geleden wordt, moeten we persoon lijk naar toe gaan, en geen kerstboompje laten neerzetten. (Frontlijn). Naar mijn mening heeft Rome de kerk waar volgens algemeen protestantse gevoelen niets veranderen kon door het laatste concilie niet maar in wereldse zin een slag voor gekregen op de Reformatie, maar ook in diepere zin. Rome leest ons de les: het reformeert vandaag sneller en degelijker nan zijn zonden dan de Reformatie van de h.are. Daarbij kunnen we als reformatorische christenen nog heel veel gelijk hebben en dat hebben we nog steedsnaar ik meen. Maar als we deze les niet verstaan, mogen wij er wel voor 'oppassen dat ook hier niet het woord van Jezus waarheid wordt, nl, dat vele laatsten de eersten zullen zijn en vele eersten de laatsten. (Trouw). De Tijd-Maasbode is een blad met traditie. Hier en daar is gezegd dat Lücker zijn vroegere werkgevers eens iets zal laten zien en dat straks De Tijd-Maasbode de grootste concurrent van de Volkskrant zal worden. Ik ken zijn plannen niet, hém echter wel. En hij is een te erva ren en goed journalist om zich door wrok te laten leiden, hoewel zijn gevoelens verklaarbaar zouden zijn. De Tijd-Maasbode heeft een eigen plaats ingenomen en het karakter van het blad staat wel vast. Verbete ringen zijn mogelijk, zoals bij ieder blad. Die zullen we dan ook in de toekomst mogen verwachten, maar niet dat de twee kranten elkaar naar de keel zullen vliegen. Het is jammer voor de roddelaars, die graag wat meer leven in de brouwerij wilden zien. (Vrij Nederland). Het Vatikaan blijft de journalistiek beschouwen als een soort toegelaten dagelijkse zonde, die ook elk ogenblik „ad nutum papae" tot doodzonde verklaard zal kunnen worden. (Elsevier) De NCRV kreeg voor haar medewerker Nico van Vliet wèl een oisum om reportages over Zuid-Afrika te maken. Wij weten niet waar om de NCRV wel en het IKOR en Trouw niet. Wij vinden het vanzelf sprekend, dat\de NCRV-man een visum kreeg. Maar de Trouw-man kreeg het niet en de IKOR-man ook niet. De regering Verwoerd selec teert dus. Zonder opgave van redenen. Daar moeten we dus naar gissen. Dat is het einde van de persvrijheid, waaronder ook valt de vrijheid van nieuwsgaring, van informatiewinning, van gesprek en van inter nationale discussie. Minister-president Verwoerd durft, als het er op aankomt, niet te laten zien, hoe het er in Zutd-Afrika bijstaat in de ontwikkeling der geesten daar te lande. Nu, als dat zo is, dan is de vrijheid weg. Niet alleen voor zwarten, maar ook voor blanken. Dan is het einde van de rechtsstaat in zicht. En dan spreken we er nog niet eens over, dat de selectering van de Zuidafrikaanse regering elke jour nalist, die wel toegelaten wordt, geheel zijns ondankstot een omstreden figuur maakt. Het is allemaal vreemd. Of neen. Het is de logica van een stelsel, dat op overheersing, op onderdrukking en op tirannie berust. We wilden komen kijken. Het behoeft niet meer. Verwoerd heeft het met zijn neen tegen de visum-aanvragen duidelijk gemaakt. De gewei gerde visum geeft de ware visie op Zuid-Afrika. (Trouw). „Bij het vormen van teamgeest is het van groot belang ver trouwen te schenken en zijn medewerkers de gelegenheid te ge ven hun eigen ideeën te volgen. Het behoort tot mijn levens ervaring dat men bij medewerkers die men hun eigen ideeën laat uitvoeren, het gevoel van eigenwaarde versterkt, wat leidt tot een grotere deskundigheid en zelfsandigheid, die het bedrijf ten goede komen." (Dr. Huub van Doom») - t- --•'tonrwrr.-. "TT DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 DECEMBER 1965x FOTO'S VAN HET JAAR 3/igen en jongeren i modern bedrijf en andere elektro- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De strijd is gestreden. De beste persfoto van 1965 is bekend. Een Vietnamese moeder met haar kinderen op de vlucht, in paniek wadend door een rivier. Het is weer een gruwelijke prent ge worden, uiteraard, want World Press Photo doet al jaren niet anders. Een Japanse socialistenleider, die op een versierd toneel wordt dood gestoken, een boedhistische monnik, die zichzelf verandert in een loei ende vuurzuil, een stervende rebel in de armen van een priester, het zijn onderwerpen, die moeiteloos bekroond worden in de nette, bedaag de residentie, waar nog steeds de dames wonen, die 's-middags thee drinken bij Lensvelt of Formosa en dan het koekje onder tafel steken voor het bibberig hondje, dat onder zijn warme dekje zacht mekkerend heeft afgewacht.

de Stem | 1965 | | pagina 19