actie van katholieke dagbladen Steun voor de missiepers Y erkeer srampen zullen toenemen én miljard meer voor feestdagen Rennie Moerasmoordenaar is bezeten sadist Brandend maagzuur? Zambia wil eigen leger Arabische wereld in gisting f lT/»1 :M M Vrije toegang op perrons SOMBERE IR. GOUDAPPEL Sèr,n de eerste week Zware straffen voor inbraak bij juwelier Ex-directeur van Gründig in arrest Russen houden ruimte kernvrij Koningin bij jubilerende Mariniers DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 DECEMBER 1965 ONDERZOEK N.S.: NEDERLANDERS KRIJGEN EXTRA Koopkracht Knel V erkeerspro vo's Planning Invloedrijk Dankbaar VAN 3 TOT 6 JAAR Compensatie huurverhoging I ''«Pte hn ïi doordripgend aan. L(ri» "ps Olif Weg' Even later UIT VOORONDERZOEK BLIJKT BANKROOF Joodse aandrang Dodenregister in Venlo verdwijnt Tanden blank- Adem ff is Onbetwist de beste tandpasta PRAVDA BEWEERT: Uitgeputte Amerikaanse infanteristen nemen een vuurpauze te baat om wat hij Ie komen van de stryd op de rubberplantage van Michelin in Zuid- Vietnam. (Van een onzer verslaggevers) l'TRECHT De Nederlandse Spoor wegen onderzoeken de mogelijkheid om de controle bij de in- en uitgang van (ie stations te laten vervallen Een consequentie van dit streven zou z: n dat de perronkaartjes worden af geschaft en ook, dat treinkaartjes in de trein moeten worden ingenomen, zo- V nu hier en daar gebeurt bij rei gers die aan kleine stations moete töstappen. In het buitenland vindt men voor beelden van verschillende systemen, kis preventie voor het misbruik ma ten van vrij toegankelijke stations zou Een b.v. boetebepalingen kunnen in voeren, zei men gisteren bij N.S.-Voor- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De verkeerschaos in ons land zal nog groter worden, omdat nauwelijks een begin is gemaakt met liet zoeken naar een oplossing voor ver keersproblemen. We zullen daarom in sterk toenemende mate te maken krij gen met de rampaspecten van het ver keer. Deze sombere voorspelling is van ir. H. M. Goudappel, adviseur voor ver- keersonderzoek en verkeersplanning in Delft, in een preadvies over stedelijke verkeersplanning, uitgebracht voor het congres over gemeentelijke verkeers planning, dat de vereniging „Het Ne derlandse wegencongres" gisteren in Utrecht heeft gehouden. Het congres werd o.m. bijgewoond door de ministers Suurhoff van Verkeer en Waterstaat en Smallenbroek van Binnenlandse Za ken. Ir. Goudappel meent, dat de kern van (Van een onzer verslaggevers) HAAG De middenstand Nederland stroopt hoewel nahijgend van de Sint-Nico- 'aas-verkoop op dit moment alweer de mouwen op om de te 'afwachten nieuwe koopgolf het "°°fd te bieden. Want in deze faembermaand zal weer heel 'at extra geld „onder de men- s® komen, dat naar mag 'orden aangenomen spoedig ""gegeven zal worden. J"'1:' l'e omvang van de extrabedra- !j'n de ramingen uiteen, maar mil- j Cen komt men toch tot een htiL Sulden, uitgesmeerd over fe anderhalve maand, k-wte plaats is er de uitkering UitoptJ3? 1 Pct.i die na 1 december driiVpn j ma8 worden. Er zijn be- overepó3?le J.eeds tot uitbetaling zijn de betaling van het on. 0ver november of van het ring ineens gaat naar bejaarden, we duwen. invaliden en „trekkers" van de ongevallenwet. En tenslotte loopt er weer een kwartaal af, wat betekent dat de kinderbijslag weer wordt uit betaald. Deze bijslag wordt in ver schillende bedrijven tegelijk met het loon eind december uitbetaald, maar wie de bijslag rechtstreeks van de be treffende instantie ontvangt, krijgt de afrekening in de loop van januari. *eekw r november of Andei van de- hnnr/teTotChten nog evcn om de uit" 'Me kprem ?.?menvallen met even- Kerstgratificaties. Met de kinderbijslag Is thans per kwartaal een bedrag van circa 380 miljoen gemoeid. Op deze wijze komt men derhalve tot een extra-koop kracht-injectie van omstreeks een mil jard gulden. In tal van winkels kan men thans be merken dat er meer geld onder de mensen zit. Het valt op, dat vooral duurdere gebruiksgoederen worden gekocht, mede omdat na 1 januari a.s. prijsverhogingen worden verwacht als gevolg van de stijging der omzetbe lasting op tal van goederen. Er zijn echter ook tal van Nederlanders, die wat behoedzamer zijn en hun geld nog wat vasthouden voor de uitver koopperiode, die in januari begint. Maar de middenstand geeft via recla me er blijk van, dat zij heel goed weet dat er meer geld dan gebruike lijk onder de mensen zit, ook nu het sinterklaasfeest al een flinke bres in de middelen der Nederlanders heeft geslagen. het verkeersprobleem in ons land ge legen is in een gebrek aan visie. „Wij vertikken het gewoon om over het he den heen in de toekomst te kijken", al dus de heer Goudappel. In de steden be vinden we ons thans wat het verkeer betreft in een vicieuze cirkel: als erfe nis hebben we de stadsdelen, gebouwd voor voetgangers, paard en wagen en andere vormen van langzaam verkeer. In het bijzonder de binnensteden dragen de kenmerken daarvan: organische bouw. een diichit net. van aangebouwde straten en velé kruispunten. „We zijn al enkele decennia aan het patveren" aldus ir. Goudappel, „Straten wat bre der, trottoirs smaller, grachten dicht, tuintjes weg, bomen rooien, marktplei nen als parkeerplaats, dait is zo de ma nier waarop vele van onze steden lang zamerhand worden „aangepast" aan de mobiele maatschappij van deze eeuw. En verbaasd zien we dan het resultaat: een ordeloze massa van wegen, straten en kruispunten, waarin zich al naar de mogelijkheden stromen auto's persen" De heer Goudappel pleitte voor een eenvormigheid en coördinatie op het gebied van de verkeersplanning. „We zullen Nederland als een geheel moeten zien. Ik wil ook niet propageren dat wjj eerst maar weer eens moeten gaan studeren. Voor alles is een goede aan pak noodzakelijk en daar zal haast mee moeten worden gemaakt". En passant merkte de Delftse verkeersdeskundige op, dat een groot deel van onze samen leving schjjnt te bestaan uit verkeers- provo's, die tweemaal daags een happe ning organiseren (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Stuur een tien tje voor dit doel" is het motto, waarmede in de Nederlandse ka tholieke dagbladen een actie wordt gelanceerd voor een „fonds voor de ondersteuning van dë pers in de ontwikkelingslanden". De actie gaat uit van de vereniging van uit gevers van katholieke dagbladen (KNDP)Eerste concrete doel is het bijeenbrengen van veertigdui zend gulden ten behoeve van het blad „Kiongozi" (de gids), uitge geven door de Tanganyika mission press in Tanzania. Drs. W. Harkx, voorzitter van de KNDP, en directeur van Dagblad De Stem, zette tijdens een persconferentie de achtergronden van de actie uiteen. „Wij moeten op eigentijdse wijze het werk, dat in het verleden is begonnen, ook voortzetten. Door zending en missie is en wordt bijzonder veel werk verzet voor de ontwikkeling van het onderwijs. Een logische consequentie hiervan is de zorg voor lectuur". Hij zag de actie ook ais de concretisering van het verlangen om nu eindelijk eens met ieis te begin nen. Op dit punt is er nog weinig con creets gebeurd. De betrekkelijk beschei den eerste actie zag hij slechts als een begin. Naarmate de gedachten zich kris- taliseren en een en ander zich ontwik kelt, zal men tot grotere activiteiten ko men. waarbij men zeker niet uitsluitend de katholieke pers in de ontwikkelings landen op het oog heeft. De steun, zo zei drs. Harkx, zal bij voorkeur worden gegeven aan dagbla den waarvan de bes-taanniogelijkheid al bewezen is. Bij de bepaling van de ob jecten zal de KNDP zo nauw mogelijk samenwerken met het Nederlands Insti tuut van de missiepers. Op zijn beurt werkit dit instituut weer nauw samen met de Nederlandse stichting „African Publicity" met „Misereor" in Duitsland en met het „Instituit de la Presse Mis sionaire" in Frankrijk. Dit waarborgt een verantwoorde besteding van de gel den. De gedachten van de KNDP gaan voor de toekomst ook uit naar een over dracht van kennis, zowel journalistiek als technisch, en het is vooral in dit opzicht, dat minister Bot gezegd heeft zich volledig achter de actie te kunnen Concluderend stelde ir. Goudappel de volgende hoofdpunten voor de stedelijke verkeersplanning in Nederland Een wettelijke regeling van het al en vervoersplan entten is een dwill en dringende eis; indien deze eis pas wordt gesteld bij het tot standkomen. van een programma van financiële hulp, is het in wezen al te laat. Het opstellen van een algemeen ver- keers- en vervoersplan is geen spe cialistische bezigheid; er moet aan gewerkt worden in teamverband, waarbij een structureel-plan ologisch e benadering primair moet zijn. Venkeersordening dient uit te gaan van integrale benadering, waarbij tegelijkertijd alle vervoerssystemen dienen te worden betrokken. Verkeersordening diient te zijn ge baseerd op het beginsel van even wicht, dat moet worden gehanteerd zowel in planologische als in econo mische zin om een juiste verdeling over vervoerswijzen te verkrijgen. Willen wij plannen leveren, die de toekomst kunnen doorstaan, dan zul len deze gericht moeten zijn op een herstructurering van onze steden. een to- 'aalbeeld u wi® m°SelÜ" 's. slefte inrtn-1, Jgen.' bestaat „c V«1 (ie' k ak- da'.in tal van bedrij ving ineen. ^a ?catie door de uit" 6 uilkerirü, dn de kne' 's gekomen, "•"ta green c'Gkent immers een er in ,lri] liquide middelen, e (Jgj5Lvan bedrijven geen \nd n vi «k nfe»l™1 J?_ d.e c-a-°- Het lijkt :J"nte ovei-JLi n bedrijven geen Anderriw. ■voor kerstgratifica tiën waar Zjn 6r °°k bedrijfs- ''a.teelewf"igehike grati:fica- c H 'n de c-a o- Het lijkt ten behnJ:nVerantwoord te stellen ■"«m iTF Va? kerstgratificaties (?rr. pet extra op de markt r®'->lè 2 pct' van de "uljarri gnMon 't' wel op circa 30 V de overal )™.rden gesteld, *»S laat omriat j buiten beschou- l" ""kering n, e?e reeds in oktober ^Wgratifir,i?e,rgln8 en voorts geen bedra» Et. Men komt dan bovnn «O" miljoen gulden. ven a„; miljoen gulden, '"«zakje, k", /ovvone loon in de "Ss een bedrli* Daarbij komt dan jMrag van circa 90 miljoen voor Kerstmis als uitke- dat' (Adlvemtenltaie) Ontdek Rennies! helpen direct tegen brandend maagzuur stdlen. Het blad „Kiongozi", waar de eerste actie op is gericht, werd tien jaar ge leden opgericht in Kipaiapala bij Tabo— ra in het midden van Tanzania. De plaats werd gekozen uil gevoelens van piëteit ten opzichte van de eèrste groep missionarissen, die in 1870 naar het land kwam, maar binnen korte tijd het leven liet. „Kiongozi" is momenteel een in vloedrijk blad, dat wordt gelezen niet alleen door katholieken, maar ook door protestanten, mohammedanen en niet- gelovigen uit verschillende rangen en standen. Het verschijnt eens in de veer tien dagen en heeft een oplage van 27.500 exemplaren. De ontplooiing van het blad wordt echter zeer sterk geremd door de niet centrale ligging van de plaats van ver schijning, namelijk ongeveer 900 kilo meter van de hoofdstad Dar es Salaam. En daarmee van alle informatiebronnen die een krant zo broodnodig heeft, en mede van de grote bevolkingsconcentra tie noodzakelijk voor een goede zake lijke exploitatie. Hoewel het geenszins zo is, dat het technisch goed geoutilleer de bedrijf nu van geringe waarde zou zijn, zal overplaatsing naar Dar es Sa laam een sterke stimulans zowel voor de zakelijke uitbouw als voor de con «tinuerende invloed op de bevolking zijn, Vooral ook of de plannen om het blad een verschijningsfrequentie van één keer per week te geven doorgang kunnen vinden. Daarop is de actie van de Ne derlandse Katholieke Dagblad Pers ge richt, die zaterdag zal worden ingeluid met een campagne die voor rekening komt van de uitgevers van katholieke dagbladen. Bij de persconferentie was ook aan wezig de aartsbisschop van Tabora, mgr. Marco Mikayo, voor de gelegenheid overgekomen uit Rome, waar hij het concilie heeft bijgewoond. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit voor de vele hulp die zijn diocees uit Nederland ontving in het bijzonder op het gebied van de pers. Hij zette uiteen, dat een katholieke pers ih zijn land van zeer grote waarde is voor de bevolking die momenteel verstoken is van bladen, die objectieve voorlichting en juiste informaties ver strekken, hetgeen tot ernstige misstap pen aanleiding geeft. De grote betekenis van het te steunen blad „Kiongozi" ligt niet in het maken van godsdienstige propaganda, maaT in het feit, dat het er zijn werk van maakt te streven naar zo objectief mogelijke voorlichting zo juist mogelijke informatie en het aan de «kaak stellen vain kwalijke praktijken. ROTTERDAM (A.N.P.) Tegen drie verdachten in de zaak-Siebel, de ge ruchtmakende inbraak in een juwe lierswinkel in het centrum van Rotter dam, heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. J. D. de Jong, zware vrijheidsstraffen geëist. Wegens medeplegen van diefstal met braak eiste de officier 6 jaar gevange nisstraf met aftrek tegen de 46-jarige Jaap J. R., 5 jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 26-jarige Koopman Arie B. en 3 jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 24-jarige loswerkman Robert de J., allen uit Rotterdam. Alle drie bekenden gisteren voor de rechtbank een aandeel te hebben gehad in de inbraak bij Siebel, die plaatsvond in de nacht van 1 op 2 mei van dit jaar en waarbij een bedrag van rond 150.000 gulden aan sieraden werd buitgemaakt. Tot op heden heeft de politie slechts de helft van de buit kunnen achterha len. EEN UTRECHTSE koopman heeft tus sen een partijtje oud ijzer, waarvan hij de herkomst niet meer wist, een tien- pondsbom gevonden. De politie consta teerde dat het slaghoedje nog in de bom zat. De mijnopruimingsdienst zal de bom demonteren. LOESAKA (Reuter) - President Ka- oenda van Zambia heeft donderdag be kendgemaakt, dat zyn land met spoed een eigen leger en luchtmacht gaat opbouwen met het oog op de toestand in Rhodesië. Desondanks heeft Zambia gisiberen Enge land opnieuw dringend om bezetting van 'de omgeving van die Karibadam verzocht. Zambia is voor zijin koper industrie af hankelijk van de elektrische centrale in de Karibadam, die op de grens met Rho desië ligt. Engeland had reeds tien straal jagers gestuurd, doch dit wordit door Zambia onvoldoende geacht. Engeland zou het meest voelen voor een strijdmacht van blanke militairen uit het Gemenebest, eventueel onder 'toezicht van de Verenigde Naties. De diplomatieke vertegenwoordigers van de BeneLuxlanden in Londen, hebben gisteren met de Britse minister van staat voor buitenlandse zaken, een gezamen lijk onderhoud gehad. In welingelichte kringen noemde men ais onderwerp van het gesprek de kwes tie van de toepassing van economische sancties tegen Rhodesië (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het college van rijks- bemiddelaars heeft een beschikking ge publiceerd betreffende het verlenen vain een cornpensatiebijslag in verband met de huurverhoging per 1 januari a.s. (die ove rigens nog steeds niet officieel is, omdat de Eerste Kamer het betreffende wets ontwerp .nog moet behandelen). In de be schikking wordt bepaald, dat het aan werkgevers zonder voorafgaande toestem ming geoorloofd is aan werknemers van 23 jaar en oud-er, alsmede aan kostwin ners beneden 23 jaar, een bijslag uit te keren van 2 gulden per week of f 8,70 per maand, dan wel 1,25 procent van het rechtens geldende loon als dit percenta ge tot een hoger bedrag zou leiden. De beschikking treedt in werking met ingang van het loontijdvak, waarin 1 ja nuari 1966 valt en komt te vervallen op de datum, woorop wijziging van de loon- bepalingen van de betreffende CAO of loonregeling plaatsvindt. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend 'Advertentie) VERWACHT Drie maanden na de sluiting van het onderling Arabisch solidariteits- verdrag is de ruzie tussen de Ara bische staten opnieuw opgelaaid. Marokko heeft de diplomatieke be trekkingen met Syrië verbroken en zijn ambassadeur in Libanon naar Rabat teruggeroepen omdat de pers in Damaskus en Beiroet" kritiek had geuit op Marokko in verband met de ontvoering van de Marokkaanse op positieleider Mehdi Ben Barka uit Parijs. De twee luidruchtigste wederzijd se Arabische vijanden in het mid den-Oosten, Egypte en Syrië, hebben sinds september het stilzwijgen te genover elkaar bewaard, maar met zijn buurland Irak wisselt Syrië re gelmatig propaganda-aanvallen over radio en in de pers uit. Daarbij komt dat in het afgelopen weekein de de Iraakse ambassadeur in Bei roet een protest indiende tegen aan vallen in de plaatselijke pers op zijn land en vervolgens naar Bagdad vertrok om verslag uit te brengen ov«r de toestand. President Ha-bib Bourguiba van Tunesië mocht niet deelnemen aan het in september in Casablanca ge houden Arabisch topoverleg wegens zijn eerder gedane voorstel dat de Arabische landen moesten trachten vredesonderhandelingen met Israel aan te knopen. Sindsdien is de breuk tussen hem en de Arabische wereld slechts wijder geworden. Een zondag door hem afgelegde verklaring, waar in hij stelling neemt tegen het be sluit van de organisatie voor Afri kaanse eenheid (OAU) om de be trekkingen met Engeland te verbre ken als dit land niet voor 15 decem ber een eind heeft gemaakt aan de Rhodesisëhe rebellie, heeft tot nieu we aanvallen uit Kairo en Damas kus op hem geleid. Aan de positieve zijde moet worden vermeld dat Egypte en Saoedi-Ara- bië al het mogelijke hebben gedaan om tot een vredesverdrag in Jemen te komen. In de reeds drie jaar du rende burgeroorlog heeft Egypte de republikeinen en Saoedi-Arabië de royalisten gesteund. Volgens zegslieden zit er weinig schot in de een maand geleden in het Jemenitische dorp Harad begon nen vredesonderhandelingen, maar de onenigheid deed zich alleen onder de Jemeniten onderling voor. De aandacht is thans ook geves tigd op Iran, dat vorige maand zijn ambassadeur uit Damaskus terug riep omdat de Syrische premier nog maals had gewezen op de historische Arabische aanspraken op de olierijke provincie Khoezistan. Tezelfdertijd is Irak begonnen zijn betrekkingen met Iran te verbeteren, klaarblijkelijk in de hoop op steun tegen de Koerden bij de Iraanse grens in Noord-Irak. De herleefde aandacht voor Iran valt voorts op te maken uit het woensdag begonnen staa'tsiebezoek van koning Faisal van Saoedi-Arabië aan Iran. dat zes dagen zal duren. Waarnemers wachten op de gevol gen van Faisal's besprekingen met de Sjah van Iran, die sinds lange tijd president Nasser van Egypte als een van zijn grote tegenstanders in het midden-oosten beschouw! Ver wacht wordt, dat elke overeenkomst die de beide olievorsten van de Per zische golf bereiken zal leiden tot een verslechtering van de betrekkingen tussen koning Faisal en Nasser op het moment dat beiden trachten hun meningsverschillen over Jemen bij te leggen. FAISAL in de olie HYDE (UPI) In het vooronder zoek tegen de van drie lustmoorden beschuldigde kantoorbediende Ian Bra dy en zijn vriendin Myra Hindley in de Engelse plaats Hyde is Brady gis teren voorgesteld als een jongeman, die zo bezeten was van wreedheid, dat hij duip-dumkogels wilde gebruiken om zijn slachtoffers grotere wonden toe te brengen. De 27-jarige Brady wordt ervan be schuldigd met een bijl de 17-jarige Ed ward Evans te hebben vermoord, de 10 jaar oude Lesley An Downey en de 12-jarige John Kilbride *te hebben vermoord. Het stoffelijk overschot van Kilbride en Downey is opgegraven in de ver laten Pennine-moerassen. Volgens de openbare aanklager zijn er ook aanwij zingen dat Kilbride voor zijn dood is mishandeld. Brady's 23-jarige vriendin wordt e- veneens van moord op Evans en Dow ney en van medeplichtigheid aan de moord op Kilbride beschuldigd. Na het vooronderzoek zal worden vastgesteld of tegen Brady en Myra Hindley genoeg bewijsmateriaal aan wezig is om hen in staat van beschul diging te stellen. David Smith, de 17-jarige zwager van mejuffrouw Hindley, legde een ge tuigenis af waaruit de invloed van de werken van markies De Sade op Bra dy moest blijken. Smith zei, dat Brady had getracht hem te interesseren in een bankroof, waarbij zij de kogels voor hun pistolen zouden bekrassen. Smith verklaarde dat Brady tegen over hem heeft bekend zijn slachtof fers in de genoemde moerassen te heb ben begraven en tegenover hem hebben VENLO (ANP) Het „Venlose" do denregister, waarin de namen van de Venlonaren, die in de 2e wereldoorlog zijn omgekomen, en de namen van en kele gesneuvelde SS'ers zijn opgete kend, zal worden weggenomen. Het boek werd in de kerk van de pa ters Dominicanen bewaard als een aan sporing om voor deze gevallenen te bid den. Het comité „onze gevallenen", dat na de bevrijding voor de totstandkoming van dit gevallenenregister heeft gezorgd, deelt mede dit besluit met pijn in het hart te hebben genomen. „De intentie van dit dodenregister was een daad van piëteit en van christelijke verzoenings geest te stellen door in dit boek ook de namen op te -nemen van hen, die zich aansloten hij .de SS ep als zodanig sneu velden. Vanuit een geheel andere visie bleek naderhand de joodse gemeente te Venlo overwegende bezwaren te heb ben", aldus het comité. Nu het niet mo gelijk is gebleken deze intentie uit te voeren, acht het comité „onze gevalle nen" het beter om aan dit gehele regis ter een einde te maken. verklaard drie tot vier moorden te heb ben gepleegd. Toen Smith tegen Brady had verklaard hem niet te geloven, beschreef Brady hem zijn „geliefde methoden" van moorden, aldus de getuige. (Adveirbenitriie) NEURENBERG (UPI) De voort vluchtige ex-directeur van de Gründi-g- fabrieken, Josef Schafer, heeft zich bij de Zwitserse grens aan de politie over gegeven. Een internationale speurtocht is nu geëindigd. Schafer werd gezocht wegens oplichting van Gründig tot een bedrag van bijna 1 miljoen dollar. De ex-directeur vluchtte op 25 november via Oostenrijk naar Zwitserland, nadat hij door Max Gründig om „gezondheids redenen" was weggestuurd. Volgens een woordvoerder van de rechtbank van Neurenberg stelde Schaefer, die ook optrad als consul van Haïti in Beieren, zich aan de Duits- Zwitserse grenspost Kreuzlingen ter be schikking van de Westduitse politie. Schaefer zal nu naar Neurenberg wor den gebracht, waar hem een proces wacht wegens oplichting van het Grün- dig-concern. MOSKOU (UPI) In het blad van de Russische communistische partij „Prav- da", is gisteren geschreven, dat de Sovjet- Unie zich houdt aan de V.N.-resolutie die het toerusten van ruimteschepen met kernwapens verbiedt. De Sovjet-Unie zal zich hieraan blijven houden en verwacht hetzelfde van andere ruimtemogendheden. De uitspraak is een commentaar op een verklaring van het Amerikaanse staats- departement, waarin in twijfel werd ge trokken of de Sovjet-Unie zich wel aan de V.N.-resolutie hield, omdat tijdens de parade op de dag van de revolutie in Mos kou bepaalde Russische ruimteraketten werden getoond. DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse Korps Mariniers is gistermorgen in de stromende regen begonnen met de vie ring van zijn 300-jarig bestaan. Dat ge beurde by huis Ten Bosch waar konin gin Juliana ruim 500 man van het korps inspecteerde en waar ze vervolgens een parade gadesloeg. Bij de parade waren vele hoge autoritei ten aanwezig, onder wie de minister-pre sident, de heer Cals, de minister van de fensie, de heer De Jong, de gevolmach tigde minister van Suriname, de heer Einaar en de commandanten van het Engelse en het Amerikaanse korps Mari niers. Aanwezig was ook een detachement oud mariniers bestaande uit dragers van dapperheidsonderseheidingen onder commando van luitenant-generaal b.d. Op de foto: De koningin voor Huis Ten Bosch tijdens de inspec tie. Tijdens het spelen van het Wilhelmus zien we naast de ko ningin de korpscommandant ge- neraal-majoor J. Nass en rechts luitenant-generaal H. Schaper chef militaire huis. mr. De Bruijne, oud-commandant van het korps. Nadat koningin Juliana de aangetreden mariniers (het tamboer- en pijperkorps van de mariniers, de marinierskapel, de vaandelwacht met vaandel, twee com pagnieën in blauwe tenue en een parate compagnie in veldtenue) had geïnspec teerd, hield de korpscommandant, ge- neraal-majoor J. Nass een korte toe spraak waarin hij de trouw van het korps aan de vorstin betuigde. Hij bood de koningin een broche aan met het embleem van het korps. De vereniging „Onze Vloot" bood aan de 120 oud-mariniers, die bij de plechtig heden aanwezig waren een lunch aan. Gistermiddag werden op de begraaf plaats Crooswijk in Rotterdam de ge vallenen van het korps herdacht en gis teravond werd in het historisch museum een tentoonstelling geopend die gewdid is aan het 300 jaar bestaande korp§*

de Stem | 1965 | | pagina 7